0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Работни групи
« Отговор #40 -: Ноември 15, 2007, 13:09:14 pm »
Ето малко информация за активната имунизация, която преведох от немска статия.

Активна /Партнер/ Имунизация

При нея, след ХЛА – Типизиране при двамата партньори и установяване на голяма сходност, се взема кръв от партньра, изолират се Левкоцити и се инжектират подкожно в ръката  на съпругата. Стига се понякога до слаби или малко по-силни реакции, от леко зачервяване до болезнено подуване на мястото на инжекцията. Може да се приеме,  като риск при този метод, в ектремни случаи, смъртен анафалактен Шок.
Тъй като успеха на този метод не е екстремно висок /Данните се колебаят между 6%  10%/, той е не е съвсем безспорен. Той има обаче решаващо предимство. В сравнение с останалите имунологични терапии, е сравнително евтин.
Междувременно се предполага, че главната полза от активната имунизация,  не е само  в изграждането на съответните антитела, а  тя може да е полезна и при сълна Имунна система. Ефекта от АИ, трае около половин година.
След успешно раждане, теоретично може да трае до живот.

Само да допълня, за който още не е рзбрал :D, че за родих дъщеря си, след 13 годишен, абсолютно неизяснен стерилитет, след въпросната АИ

Re: Работни групи
« Отговор #41 -: Ноември 20, 2007, 10:01:39 am »
Ето една статия за ЕЦ. Преведе я една много скромна дама от форума  :D
Аз съм приготвила още няколко, ще ги пусна, когато съм готова с превода.

ИН ВИТРО С МИНИМАЛНА СТИМУЛАЦИЯ

Първото бебе заченато ин витро, Луиз Браун, е родено пред 1978 г. и е заченато без използването на всякакви лекарства за увеличаване на фертилността.  В годините след нейното раждане опитът на повечето клиники показва, че успехът на ин витро процедурата се подобрява чрез използването на лекарства за подобряване на плодовитостта при жената.  Така използването на лекарства за стимулация става рутина практика при ин витро процедурата.  Единият недостатък от използването на инжекции за стимулация е, че те значително оскъпяват процедурата.  Не само самите лекарства са скъпи, но тяхното използване изисква повече посещения в клиниката и повече изследвания в дните преди пункцията, както и допълнителна работа на персонала в лабораторията след пункцията, който трябва да се грижи за по-големия брой яйцеклетки.  За да се даде някакъв шанс на двойките, които не могат да си позволят традиционен ин витро опит със стимулация, някои клиники продължиха да предлагат ин витро без стимулация, което значително намалява стойността на процедурата, както и процента на успеваемост.

Има различни начини по които може да се извърши ин витро процедура, без да се използват инжекции гонадотропини.  Единият вариант е "минимално стимулиран ин витро цикъл ", при който жената в началото на нейния цикъл взема значително евтини лекарства за стимулация като Clomiphene Citrate (Serophene® или Clomid®).  Другият вариант е да не се вземат никакви лекарства за стимулация и просто да се извади яйцеклетката, която жената произвежда при нормален цикъл.  Максималният процент успеваемост (шансът да се роди живо дете) при минимално стимулиран ин витро цикъл се счита, че е около 10%.  През 1998 г. в САЩ, последната година, за която има данни, успеваемостта на естествен цикъл при жени на възраст под 40 г е 8.5% на започнат цикъл и 13% при направена пункция.  Значително ниският процент на успеваемост може да е в резултат на статистически неправилен подбор.  Поради тази причина, лекарите могат да препоръчат ин витро на естествен цикъл на пациенти, които преди това са показали незадоволителен отговор на лекарства за стимулация (смятайки, че такива лекарства няма да им помогнат особено), по този начин селектирайки пациенти за ин витро на естествен цикъл, които имат особено малък шанс за забременяване.  Дори в този случай, при сегашните методи и технологии, не е разумно да се очаква успеваемост повече от 10% -15% при минимално стимулиран ин витро цикъл.

Оценката на пациентите преди минимални стимулиран ин витро цикъла е същата като при пациентите на класически ин витро цикъл.  Пациентите, които ще правят ин витро с минимална стимулация, приемат противозачатъчни лекарства цикъла преди самата стимулация.  Ние правим ултразвуков преглед след спиране приема на противозачатъчните лекарства, когато се очаква да започне месечния цикъл.  Ако всичко при този ултразвуков преглед е нормално, на пациента се предписва Clomiphene (50 mg), две таблетки на ден, които се приемат от трети до седми ден на цикъла.  Следващият ултразвуков преглед се извършва на осми ден.  Правят се още ултразвукови прегледи в следващите дни, като броят и честотата зависи от това, как нарастват фоликулите.  Обикновено не се правят кръвни изследвания за наблюдение на пациенти в процедура по минимално стимулиран ин витро цикъл.  В деня, когато при ултразвуков преглед се установи, че най-големият фоликул е достигнал среден диаметърът 18 - 20 мм, вечерта се инжектират 10,000 единици мускулно човешки хорион гонадотропин (ЧХГ / hCG).  Изваждането на яйцеклетките се извършва 35 часа след инжекцията hCG.  В по-късен етап на месечния цикъл може да се приложи GnRH антагонист и / или гонадотропини, за да се подтисне нежеланото спонтанно покачване на хормона LH.

Основните техники за изваждане на яйцеклетките, оплождането, отглеждането на ембрионите и ембриотрансфера, допълнителният прием на прогестерон след ембриотрансфера и теста за бременност са много подобни или идентични с тези, използвани при класическия ин витро цикъл.  Тъй като пациентите, които преминават през минимално стимулиран ин витро цикъл или през ин витро на естествен цикъл имат значително малък брой фоликули или само едни фоликул, пункцията може а се извърши и без анастезия..  Вашият лекар може да предложи някакви болкоуспокояващи лекарства преди самата процедурата и повечето пациенти приемат добре този подход.  Вие трябва да обсъдите това с вашия лекар преди да вземете окончателно решение

ИЗТОЧНИК: http://www.sart.org/Guide_MinimalStimulationIVFET.html




lb2f
Re: Работни групи
« Отговор #42 -: Ноември 21, 2007, 23:41:41 pm »
 :D Хубава статия.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
Re: Работни групи
« Отговор #43 -: Ноември 22, 2007, 15:15:30 pm »
Мели, бях ти изпратила преди доста време една статия за Антифосфолипиден синдром и бременност, преведена от руски. Може да се провери за неточности и да се използва.
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Работни групи
« Отговор #44 -: Ноември 22, 2007, 17:16:49 pm »
Момичета, нека организираме малко нещата :D
Досега виждам, че се оформят няколко групи:

1. Група за преводни статии
Тук има няколко задачи:
- да се прерови базата и да се следят редовно темите във форума, за да се прецени кое е най-подходящо за превод
- да се направи списък с всички желаещи за превод от различни езици
- да се избере отговорник за подбора на статиите, неговата задача ще е да съгласува с другите идеите за превод, да изпраща списък със статиите на Мели за одобрение, след това да разпредели статиите за превод и периодично да юрка преводачите до получаване на готовия материал :wink: Последна стъпка - преведената статия, заедно с оригинала се изпращат на cygnus за да ги качи на сайта (и на нея й се напомня периодично :wink:)
Може да се направи един мейл prevodi@zachatie.org примерно, до който да има достъп работната група, за да е по-лесно за работа

2. Група за превод и поддръжка на календара
- и тук е необходим отговорник на групата, който трябва да поддържа контакти с желаещите за превод и да разпределя задачите, ако е необходимо по един текст могат да работят и по двама души, за да си помагат и проверяват
- отново може да се направи мейл, на който да са и необходимите ресурси, и преводите
- след превод и корекция текстът се изпраща на бийста за качване
- ще има нужда и от някой, който да систематизира предложенията за подобрения на календара и по възможност да помага на разработчиците на календара в дописването или тестването му

3. Група за поддръжка на базата с данни от адреси на лекари, клиники, аптеки, санаториуми и т.н.
- отговорника (ще си каже ли или да го посочвам :P) ще трябва да следи периодично за промени в адресите, за невалидни линкове към сайтове на клиники или имейл адреси и да събира и проверява събраните от темите във форума адреси и телефони на акушер-гинеколози

4. Група за предпечатна и графична обработка. Тук имаме една шепа хора, които работят много активно, но ще е хубаво някой да им помага  :)
- линийки, нови теми за линийките на ову календара, за благотворителните инициативи или кампаниите на Зачатие
- банери
- брошури, плакати, листовки
- проекти за тениски, значки, шапки и т.н. рекламни материали

5. Група за медийни изяви
- тук положението е много трагично, всеки път като ми се обадят от някоя телевизия или списание, се чудя дали някой ще се съгласи да участва в предаване или да даде интервю
Медиите са огромна сила, без тяхна помощ няма да успеем да популяризираме проблема и да помогнем на повече хора.
Трябват ни:
- семейства с репродуктивни проблеми
  - борещи се
  - успели
- преминали или подготвящи се за инвитро процедури
- с мъжки стерилитет
- с ендометриоза
- осиновители

Ако искате може да направим отделни подтеми тук, за да започнем организацията отнякъде.
Ще дописвам още по-нататък, моля, попълнете анкетата :D

п.с. Ако ви е доскучало от дългия текст да знаете, че Мели е виновна, тя ме накара :lol:
« Последна редакция: Ноември 22, 2007, 17:22:42 pm от ultra »


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Re: Работни групи
« Отговор #45 -: Декември 02, 2007, 16:22:58 pm »
Така, без бой си казвам :lol:
1. Поради факта, че при нас обстоятелствата се стекоха много набързо и не сме правили никакви специални изследвания при него и при мен във връзка със стерилитета - заела съм се с превода на материал, който обхваща почти всичко за рак на тестисите - от диагностицирането до лечението му. Доста е голямо, така че моля да имате търпение. И първо ще минава през Мели за редактиране.
2. Поисках позволение да публикувам на страниците на вестник "Камбана" Пирдоп, в който работя по настоящем, материали от сайта, като се започне с представянето на сдружение "Зачатие" и неговата дейност. За съжаление, в нашия район /както сигурно и в много други малки градове/ за проблема се говори "на уше" и не се обръща кой знае какво внимание. Затова, ако се предизвика интерес, макар и анонимно, да се задават въпроси, на които да се отговаря адекватно и хората да бъдат насочвани към съответните специалисти и лечебни заведения.
3. Свързах се със специалист-уролог, който в момента не е в БГ, но обеща, че след Нова година ще направи всичко възможно да се включи във форума в раздела "Стерилитет при мъжа". Ходила съм при него, когато искаха да правят РПЛНД на Тодор.
4. Наближават празници и хората по високите етажи на властта са склонни към размекване. Възможно ли е да се обсъди идеята: да се направят картички, календарчета, или нещо подобно, със снимки на бебета на Зачатие, с текст от сорта на "Можете да помогнете тези детски усмивка да изгреят в още хиляди БГ семейства" и описание дейността на Зачатие. Същите да се разпратят по министерства и други институции.
Благодаря, че ме изчетохте! :bighug: :thankyousign:
*

    Хера

  • ****
  • 908
  • романтично люлякова
Re: Работни групи
« Отговор #46 -: Декември 03, 2007, 10:58:07 am »
De - Не помня кой го започна, но го завърши jul4e, като направи и професинална редакция - 100% (2 съобщения по малко от колкото на БГ език, но не мога да ги намеря кои са)
Аз го започнах и мисля, че беше почти всичко преведено.
Радвам се, че е довършен и с професионална редакция.
Моята зимна приказка - 21.09.2006
Пролетната приказка  - 21.04.2011
Re: Работни групи
« Отговор #47 -: Декември 03, 2007, 16:49:56 pm »
Здравейте,

Предстои ми трансфер на замразени ембриони. Мисля, че ни липсва информация по темата (или аз не съм я намерила, което също може да е вариант). Ако наистина липсва, бихте ли се поинтересували от преведена статия по темата? Намерила съм информация от 2 сайт-а (http://www.infertilitydoctor.com/lab/lab_freeze.htm, http://www.ivf.com/cryo.html), която за мен беше много полезна и изчерпателна. Предлагам да я преведа, ако имате интерес.


PS.  Опитах да ви изпратя имейл, но prevodi@zachatie.org се връща.
« Последна редакция: Декември 03, 2007, 16:53:03 pm от *Принцеска* »
*
Re: Работни групи
« Отговор #48 -: Декември 03, 2007, 18:08:43 pm »
Принцеска - ето ми го превода в суров непроверен вид. Като го погледне Мели ще го качим. Имам да довършвам и друата част - дето е по-обща и ще я пусна. Изпрати ми я тази на cygnus@zachatie.org или направо тук в темата! Много ти благодаря! Успех !  :D

Техниката на замразяване „витрификация” 

Новата техника на замразяване, наречена „витрификация” избягва вредите причинени от образуването на лед във вътрешността на клетките чрез избягването на опитите да се извади всяка останала молекула вода навън, защото това е невъзможно да се направи на 100%. Фактически 70% от клетката е вода и най-доброто, което може да се направи в случая е то да се редуцира до 30%.   Така при конвенционалната техника на бавно замразяване винаги се получават някакви вътреклетъчни кристални формации, които причиняващи вреди на ембрионите и сериозно увреждат по-голямата част от  яйцеклетките. Витрификацията използва много високи концентрации на антифриз (DMSO и етилен гликол) и понижава температурата толкова бързо, че водата във вътрешността на клетката не може да се превърне никога в лед. Това просто мигновено супер-охлаждане във вътрешността без образуване на кристални формации в нея. (into a solid  with no ice crystal formation at all.)
Tака може да се замразява и размразява, и дори повторно да се замразява и размразява, с използването на този нов протокол от Dr. Masashige Kuwayama от  клиника Като от Токио. С конвенционалното  „бавно замразяване” температурата на ембриона се понижава с точно 0,3°C на минута.  С витрификацията (използвайки четири пъти концентрацията на антифриз или криопротектант) температурата спада с 23°C на минута, това е 70 пъти по-бързо.  С тази скорост на охлаждане и при тази концентрация на антифриз, ледени кристали просто не могат да се образуват.
Разбира се, това не е толкова просто, колкото звучи. Толкова високи концентрации на антифриз за няколко минути могат да бъдат токсични за клетките. Затова ембрионите (или яйцеклетките) трябва да бъдат първо  поставени в ниски концентрации на антифриз (and sucrose to draw some water out), и след това оставени във високите концентрации само за по-малко от минута преди мигновеното замразяване.  Затова като дойде време за размразяване на ембриона, той трябва да бъде мигновено затоплен, незабавно изваден от високата концентразия антифриз и след това поставен в разтвор с ниска концентрация за да може да се избегне токсичността на антифриза.   Това изисква повече умения от конвенционалното замразяване, но е по-бързо, по-евтино, и по-важно е, че се избягват почти  всички вреди от замразяването на яйцеклетките и ембрионите.  Като изпитан метод на замразяване на ембриони дава на ин витро програмите по-голяма възможност да се избягнат опасните многоплодни бременности и прави scheduling за процедури като донорство на яйцеклетки по-опростени за пациента. 
Чрез използване на техниката витрификация при замразяване, вече могат да се замразяват яйцеклетки така добре, както ембриони и сперматозоиди. Това позволява да се запази фертилността на млада жена за в бъдеще чрез банка за замразени яйцеклетки
(Infertile.com)

Витрификация на ембрионите

По-голяма част от живите организми се състои от големи количества вода., it is not inevitable that freezing these organisms results in ice-formation. От първите данни за човешка бременност след криопрезервация на ембриони, размразяването и трансфера на осемклетъчен ембрион ин витро, центровете главно са използвали традиционния метод на бавно замразяване успешно. Времетраенето на тези  процедури по замразяване на ембриони варира от 90 мин. до 5 часа.   Това е така, защото бавната скорост на охлаждане има за цел  да поддържа много фин баланс между фактори, които могат да доведат до вреда.  Затова, времеемкостта и трудния процес на бавното замразяване направиха витрификацията атрактивна алтернативна техника на замразяване на ембриони.
Физическият смисъл на витрификацията е втърдяване на разтвор (стъклено формирование) при ниска температура без ледени кристални формирования чрез използването на малки количества криопротектанти и висока скорост на охлаждане от 15 до 25°C на минута.Протоколите за витрификация са много прости и позволяват овоцитите и ембрионите да бъдат вмъкнати директно в криопротектант и след това потопени директно в течен азот.

Предимства на витрификацията:

1. Процесът на витрификация е едновременно прост и бърз. Той може да бъде извършен за по-малко от 10 минути. 
2. Предотвратяването на образуване на кристални формирования по-време на процеса на виртификация  успешно елиминира главните фактори, които могат да причинят вреди на клетките по време на метода на бавно замразяване.
3. Процесът лесно се овладява: Витрификацията включва просто преместване на клетките между две разредени състояния,  зареждането им във витрификационното устройство и потапянето им в течен азот.
4. Едно от предимствата на витрификацията е, че тя позволява на оператора да наблюдава клетките по време на витрификационния процес. Невитални зиготи и бластомери могат да бъдат разпознати since they do not contract upon преместване в първия или вторият витрификационен разтвор. Наличието на contracted cells по време на процесът на затопляне е полезен маркер за преживяемостта на клетките, с изключението на  овоцити, които могат да преживеят витрифиакцията и процесът на затопляне, но да покажат дегенеративни признаци приблизително 10 до 15 минути след приключване на затоплянето. 
5. Фактът, че не е необходимо специално оборудване и инвестиции за прилагането на процедурата витрификация я прави финансово ефективна и предлага огромно икономическо предимство спрямо традиционния метод.
(Sher institute)
« Последна редакция: Декември 03, 2007, 18:26:08 pm от cygnus »
Re: Работни групи
« Отговор #49 -: Декември 04, 2007, 08:13:06 am »
Имам да довършвам и друата част - дето е по-обща и ще я пусна. Изпрати ми я тази на cygnus@zachatie.org или направо тук в темата! Много ти благодаря! Успех !  :D

Коя по-точно да изпратя, че и двете са общи, които съм намерила?  Ще имам нужда от един-два дни да преведа, каквото и да е.
*
Re: Работни групи
« Отговор #50 -: Декември 06, 2007, 23:08:32 pm »
Имам да довършвам и друата част - дето е по-обща и ще я пусна. Изпрати ми я тази на cygnus@zachatie.org или направо тук в темата! Много ти благодаря! Успех !  :D

Коя по-точно да изпратя, че и двете са общи, които съм намерила?  Ще имам нужда от един-два дни да преведа, каквото и да е.
Ами първата може би е по-подробна.
*
Re: Работни групи
« Отговор #51 -: Декември 06, 2007, 23:46:25 pm »
А къде отиват статиите които се превеждат.Питам от любопитство какво стана с тази която аз преведох :wink:.
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Работни групи
« Отговор #52 -: Декември 06, 2007, 23:56:28 pm »
Изпратена е на Мели за преглед, после ще се прати на cygnus за качване.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Re: Работни групи
« Отговор #53 -: Декември 07, 2007, 00:02:15 am »
Изпратена е на Мели за преглед, после ще се прати на cygnus за качване.
А, мерси.Че иначе сакън за труда.По принцип съм адски мързелива. :oops:Ама тогава се напънах учудващо. :lol:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Работни групи
« Отговор #54 -: Декември 07, 2007, 10:40:54 am »
Периодично качваме новите статии. Благодаря на всички за усилията, не е никак лесно да се направят хубави, адаптирани преводи.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Работни групи
« Отговор #55 -: Декември 20, 2007, 14:45:38 pm »
Ако мога да бъда полезна с някакви преводи от италиански, а също така и да потърся материали по конкретни теми в интернет, на линия съм. Работата ми е свързана с интернет.
<br />[link=http:
*

    smile76

  • *
  • 201
  • Ако искаш да светиш на другите,трябва сам да гориш
Re: Работни групи
« Отговор #56 -: Май 23, 2008, 19:36:35 pm »
Много късно влизам в темата, но въпреки това ще си предложа услугите и аз. Мога да превеждам от френски и на френски, т.е. статии, календар, въобще каквото има, както и да помагам в техническите задачи.
Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите.

Re: Работни групи
« Отговор #57 -: Февруари 04, 2010, 22:06:11 pm »
Здравейте,
питам се дали мога да помогна с предложения за лого и слоган за Деня на репродуктивното здраве 2010 Пловдив?!
Организира ли се вече?
Ще следя темата.
*
Re: Работни групи
« Отговор #58 -: Февруари 04, 2010, 22:09:58 pm »
Здравейте,
питам се дали мога да помогна с предложения за лого и слоган за Деня на репродуктивното здраве 2010 Пловдив?!
Организира ли се вече?
Ще следя темата.
Ето темата за ДРЗ Пловдив  :D

http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=41035.0