0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Коледни сладки
« Отговор #180 -: Декември 09, 2013, 15:34:55 pm »
Благодаря Ви ,ще направим втори опит и ако пак не се получи.ще си останат неукрасени!
Сега са наред и маслени сладки,събирам идеии и за други видове сладки. Жълъдчетата на Марина  в началото на темата ми се сториха интересни.Имам идея да направя различни видове и.т.к в родата около нас има доста дечица,наред с коледните подаръци да има и кутуйка със сладки.
Като идея добре,нооо да видим....докъде ще я докараме.
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Коледни сладки
« Отговор #181 -: Декември 15, 2013, 14:11:52 pm »
Ето и моите сладки за тая год.,повтарят се от предната год.,но все пак ще ги покажа.
Не съм хич добра с украсяването,но винаги се старая де....... :oops:,този път направих украсата от пудра захар и прясно мляко.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
*

    Veselia

  • ***
  • 218
  • И все пак тя се върти!
Re: Коледни сладки
« Отговор #182 -: Декември 15, 2013, 18:06:54 pm »
Момичета, моята баба много правеше сладки. Преди новогодишните празници задължително правеше едни елхички.
2 пакета обикновени бисквити - смлени
2 чч пудра захар
125 г бутер
1 белтък
8 с.л. ром
зелена боя
Тези продукти се омесват на тесто.
Прави се крем от 125 г бутер, 1 чч захар, какао.
Аз имам специална формичка-елхичка, но може да се направи фунийка от хартия за печене.
Формичката (фунийката) се пълни с пудра захар и се изсипва за да не залепва. Пълни се с тесто. С палеца се прави дупка в средата. Пълни се с крем и се обръща върху кръгла бисквита. Поръсват се с пудра захар. Изглеждат като елхички, покрити със сняг.
Тази година ще ги снимам и ще публикувам снимката.
Пожелавам ви сладка Коледа!
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #183 -: Декември 15, 2013, 19:23:21 pm »
Момичета, моята баба много правеше сладки. Преди новогодишните празници задължително правеше едни елхички.
2 пакета обикновени бисквити - смлени
2 чч пудра захар
125 г бутер
1 белтък
8 с.л. ром
зелена боя
Тези продукти се омесват на тесто.
Прави се крем от 125 г бутер, 1 чч захар, какао.
Аз имам специална формичка-елхичка, но може да се направи фунийка от хартия за печене.
Формичката (фунийката) се пълни с пудра захар и се изсипва за да не залепва. Пълни се с тесто. С палеца се прави дупка в средата. Пълни се с крем и се обръща върху кръгла бисквита. Поръсват се с пудра захар. Изглеждат като елхички, покрити със сняг.
Тази година ще ги снимам и ще публикувам снимката.
Пожелавам ви сладка Коледа!

Верни ли са тези 8 супени лъжици роми? Една супена лъжица събира 10до 20 мл. течност, а умножено по осем се получава много алкохол дори и за възрастен.
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #184 -: Декември 15, 2013, 20:47:31 pm »
Сия, предполагам може някакъв сок или вода. Не съм правила, но тестото трябва да се получи, като за бисквитените топки от сладкарниците, а на 2п бисквити си им трябва нещо мокро :)
*

    Veselia

  • ***
  • 218
  • И все пак тя се върти!
Re: Коледни сладки
« Отговор #185 -: Декември 15, 2013, 22:05:14 pm »
Вярно е! Количеството тесто, което се получава е доста и алкохола не се усеща. Той е просто за аромат. Не знам какво би се получило ако се замени с вода и някаква есенция например.
Забравих да пиша, че е хубаво да престоят в хладилник няколко часа.
Re: Коледни сладки
« Отговор #186 -: Декември 17, 2013, 20:02:43 pm »
меденки

1 чаена чаша захар
1 чаена чаша олио
2 яйца
6 супени лъжици мед
1 супена лъжица сода за хляб
2 супени лъжици канела
брашно като за средно меко тесто

разбивате хубаво яйцата със захарта, олиото, меда и канелата. добавяте брашното и содата, омесвате тестото. оставяте за 30 мин в хладилника, за да не лепи много при работа.
после разделяте тестото на части, разточвате ги с дебелина около 1 см и изрязвате с формички. или пък си късате равни парченца от тестото и с ръце оформяте топчета. слагате върху хартия за печене или намазнена тава и печете в загрята фурна около 7-10 минути.
изпичат се много бързо, затова бъдете нащрек!

като изстинат, се поставят в метална кутия да отлежат и омекнат. ако сте правили топчета, можете да ги слепвате с мармалад по две. ако сте правили фигурки, можете да рисувате по тях със сладкарски боички.

Привет момичета. Имам нужда от вашата помощ и съвет. Преди четири дни направих тези меденки /много бяха похвалени меденките на jam,затова избрах тях :)/,  сложих ги в метална кутия, но до сега изобщо не са омекнали. Може ли да ми кажете за колко дни би трябвало да омекнат, и дали ако ги украся след това може да стане това?

*
Re: Коледни сладки
« Отговор #187 -: Декември 17, 2013, 20:07:29 pm »
Ако ги слепиш омекват за 1-2 дни. Меденки с олио не са ми омеквали никога без лепене.
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #188 -: Декември 17, 2013, 20:24:46 pm »
никога не се задържат повече от седмица :) за толкова не омекват
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #189 -: Декември 17, 2013, 21:18:33 pm »
Правих тези меденки миналата седмица. Стоят в пластмасова кутия и тъкмо тази сутрин вадих. Не са супер меки, но не са и твърди. Но при мен по-принцип не стават особено твърди. По-малко брашно ли слагам, по-малко ги пека ли... нямам идея. Чела съм за резен ябълка в кутията, омеквали така.
     
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #190 -: Декември 17, 2013, 22:19:24 pm »
Да, и аз тъкмо за ябълката влязох да пиша.
Дани, може би по-малко ги печеш, че едно време майка ми като ги правеше бяха кафяви, а моите са светли. Не ми се пробва по нощите дали са меки де :) мога утре да докладвам - от преди 3 дни са.
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #191 -: Декември 18, 2013, 09:50:47 am »
Биляна, да не би да си ги пекла повече? И аз вече няколко пъти по тази рецепта правих, даже и след изстиването не се втърдиха. Без значение дали са формички или слепени. Пекох ги 7-8 минути.
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #192 -: Декември 18, 2013, 11:24:39 am »
Най-вероятно си ги препекла. Не трябва да стават кафяви, а леко да си променят цвета само. Веднага като ги извадиш от фурната и ги натиснеш са мекички и това може да те заблуди, че не са доопечени. Но след като изстинат си стават ОК. Между другото и аз първия път като ги правих ги препекох, но си ги изхрупкахме така : :lol:


Re: Коледни сладки
« Отговор #193 -: Декември 18, 2013, 14:40:45 pm »
Благодаря на всички, които се включиха с отговори. Да, вярно е че не промениха леко цвета си, а си стоят по кафевички. Май съм ги попрепекла. И да си призная повечко брашно дойде. Отначало си мислех, че не омекват и заради това. Днес или утре ще пробвам още две рецепти, а тези твърдичките така или иначе ще ги украся. Сигурна съм че и ние ще ги изхрускаме дори и по-твърдички. Аз все още не съм ги показвала, затова си и стоят, но утре ще украсяваме със сина ми. Ако ли не ги харесат за ядене, поне им оставих дупчица и ще ги накича на елхата. Отново ви благодаря за мненията. Желая ви успех в приготовленията за празниците!

*
Re: Коледни сладки
« Отговор #194 -: Декември 18, 2013, 16:10:45 pm »
Биляна, слепи ги с мармалад, чудни стават. Аз не слепвам, защото моята дъщеря не ги яде по този начин, изцапани били  :lol:. За мен това е най-сполучливата рецепта за меденки, която съм пробвала.
     
Re: Коледни сладки
« Отговор #195 -: Декември 21, 2014, 17:34:06 pm »
Ей, от три дни си мисля да търся коледните меденки на Джам и все не стигам до тях.
Та просто да подсетя да публикувате коледните си сладкарски изкушения.
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #196 -: Декември 21, 2014, 20:02:50 pm »
За сега съм ги докарала до щолени, ванилени кравайчета и меденки. Ще правя едни напукани шоколадови топчета и евентуално линцери, че имам красив шипков мармалад  :D
Re: Коледни сладки
« Отговор #197 -: Декември 21, 2014, 21:13:16 pm »
В нашето семейство не сме много по дългото мотаене в кухнята, та по този повод сестра ми купила готово джинджифилово тесто от Икеа. Само го разточваш, правиш каквито формички имаш/искаш и печеш за 6 мин всяка тава. Станаха чудни.
Утре ще ги украсяваме  :P
Тя даже племенничката свърши цялата работа  :oops:
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #198 -: Декември 21, 2014, 21:54:33 pm »
Моят син също беше царят на формите  :lol: Аз пък купена храна в къщи не долюбвам, от как и той яде съвсем.
Re: Коледни сладки
« Отговор #199 -: Декември 21, 2014, 22:00:43 pm »
Тъй, тъй, домашното си е най-добре  :P но като няма да ни огрее, прилагаме план В  :lol: