0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
В тази връзка и аз да попитам - моя син е раждан в Германия. Когато попитах специално за БЦЖ ми отговориха, че тук не се прави такава ваксина и ако поискам, могат да затворят практиката на лекаря. Ако не се направи - какви са рисковете? И може ли да се направи на по-късен етап, евентуално в България? Иначе като сравнявам имунизационните календари на двете държави са почти еднакви. Единствено тази ваксинация ни е отказана.
Да, същите или почти...
В Бг не се прави Акт-Хиб и Превенар.
Германия се отказа и не прави БЦЖ от доста години.
Считат че не предпазва от заразяване и не я смятат за ефективна ваксина по световните стандарти.
Ако живеете в среда, където няма БЦЖ риска е? никой не знае точно.


Можете да я поставите на всяка възраст до пубертета, разбира се.
Аз съм твърдо за БЦЖ, но не в родилните домове.
Наскоро четох едни изследвания от бразилски автори, които напълно подтвърждават голямата роля на БЦЖ ваксината...
« Последна редакция: Февруари 14, 2007, 00:56:57 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Доктора ни обясни, че не се прави, тъй като е възможно след поставянето на самата ваксина детето да се направи преносител и освен да си изгради антитела, да разпространява самата зараза или да се разболее съвсем целенасочено вместо да се изгради имунитет.
Благодаря много за информацията! В интерес на истината в момента в главата ми е пълна каша :lol: Определено някои неща са доста сложни и от сърце се радвам, че има кой да ни помага и насочва!
Ами обясниха ни, че едва ли не БГ е страна от третия свят, че тук е невъзможно да се зарази човек, а аз имам информация от приятелка лекарка, че в момента има нещо като бум на заболявания. Все пак при чести пътувания винаги има риск за детето. Същото беше и за ваксината за Хепатит :?
« Последна редакция: Февруари 14, 2007, 01:05:54 am от Ganka »
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Доктора ни обясни, че не се прави, тъй като е възможно след поставянето на самата ваксина детето да се направи преносител и освен да си изгради антитела, да разпространява самата зараза или да се разболее съвсем целенасочено вместо да се изгради имунитет.
Благодаря много за информацията! В интерес на истината в момента в главата ми е пълна каша :lol: Определено някои неща са доста сложни и от сърце се радвам, че има кой да ни помага и насочва!
Ами обясниха ни, че едва ли не БГ е страна от третия свят, че тук е невъзможно да се зарази човек, а аз имам информация от приятелка лекарка, че в момента има нещо като бум на заболявания. Все пак при чести пътувания винаги има риск за детето. Същото беше и за ваксината за Хепатит :?
Не ми е известно някой, някога да е твърдял че ваксината може да стане източник на зараза.
Просто считат че не покрива стандартите за сигурност, но предпазва от тежки форми като милиарна туберкулоза, Ландуци треска (менингеална и системна форма).
Разбира се че има риск-туберкулозата ще си остане за дълго значим проблем. Мисля прибързано се отказаха от нея-ние с ваксината се опазихме след 44. Е и с други мерки, но и ваксината изигра роля.
Тази моя позиция в полза на БЦЖ среща извънредно малка подкрепа сред колеги, но аз не преставам да я поддържам.

Е, не в родилния дом, и не безброй дози.
Една доза във възраст 2-4г стига.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Явно се е имало предвид пренасянето на зараза по въздушно-капков път, ако не се лъжа. Освен това той беше категорично против ваксинирането в родилния дом. А за по-късен етап беше много скептичен. До колкото знам има различни видове ваксини за двете държави - тази за Германия е шведска или нещо подобно, а (надявам се си спомням правилно) тази, която се използва в България е продукт на нашата медицина. До колкото разбрах, тази в Германия е давала повече странични ефекти, докато в България няма толкова големи проблеми. Поради тази причина те са се отказали от ваксинирането.
Благодаря за среднощната дискусия :D Определено ми помогна доста.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Явно се е имало предвид пренасянето на зараза по въздушно-капков път, ако не се лъжа. Освен това той беше категорично против ваксинирането в родилния дом. А за по-късен етап беше много скептичен. До колкото знам има различни видове ваксини за двете държави - тази за Германия е шведска или нещо подобно, а (надявам се си спомням правилно) тази, която се използва в България е продукт на нашата медицина. До колкото разбрах, тази в Германия е давала повече странични ефекти, докато в България няма толкова големи проблеми. Поради тази причина те са се отказали от ваксинирането.
Благодаря за среднощната дискусия :D Определено ми помогна доста.
След ваксиниране човек не отделя Микобактерия че да стане източник на зараза. Не знам някой да е твърдял подобно нещо. Поне на мен не ми е известно...
За неправенето в родилните домове това е абсолютно...

Ако се съди по резултата, Бг БЦЖ е добра и резултатна-ето толкова десетилетия нямаме проблеми а сме на "кръстопът".
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Ако може да задам един по-общ въпрос:
Интересува ме дали е възможно заразяване в следната ситуация - дете е болно от шарка или грип (примерно), детегледачка е цял ден в контакт с детето и веднага след това отива при малко бебе. Възможно ли е детегледачката да стане преносител на заразата без самата тя да проявява видими признаци на разболяване?
Или по друг начин зададен въпросът - колко време живеят вирусите извън човешкото тяло?


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Ако може да задам един по-общ въпрос:
Интересува ме дали е възможно заразяване в следната ситуация - дете е болно от шарка или грип (примерно), детегледачка е цял ден в контакт с детето и веднага след това отива при малко бебе. Възможно ли е детегледачката да стане преносител на заразата без самата тя да проявява видими признаци на разболяване?
Или по друг начин зададен въпросът - колко време живеят вирусите извън човешкото тяло?
Да, възможен е този вариант, но той предполага детето да е в стадии, когато е опасно за околните.
За всеки вирус е различно-индивидуално е.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Благодаря, интересуваше ме хипотетично въпросът покрай тежкия грип от предишните седмици.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Ами определено на мен педиатрията не ми е материя :lol: Затова не претендирам да съм категорична в твърденията си. Аз само препредавам това, което ми се каза. Мен изключително много ме учуди точно това изказване. Както и да е - всяка страна си има свои виждания за здравеопазването.
Благодаря още веднъж за търпението и вниманието :D
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Бърди може ли едно въпросче. има ли връзка между имунната система на детето и антихистаминовите препарати. вярно ли е твърдението, че намалява имунитета.Питам защото за ларингит съм давала Кларитин и Изопринозин заедно.Скоро разбрах,че втория препарат може да се дава и на малки деца.Какво ти е мнението за него.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*
Значи грешката е моя :) Не било манту, а проверка за белег след БЦЖ, което ще рече, че не пречи на ваксината и се наложи да се върнем за нея :)
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Добре Дошъл на Бърди от снежна и студена Канада.Радвам се за възможността, която ни е предоставена.


За сега нямам въпроси, но си запазвам правото за по-късно.

Поздрави
 :welcome:
и
 :thankyousign:
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*
Здравейте д-р Birdie, имам следния въпрос относно банана. Според Вас той алергизираща храна ли е и от кой месец може да се дава? Има ли нужда от топлинна обработка?


Никой не прави повече от една доза БЦЖ!

Бърди, здравей и добре дошъл и от мен! Радвам се, че си тук!

Само да вметна, че на моя съученичка по погрешка са й направили втора БЦЖ (в някой клас в училище) и после е развила нещо като мононуклеоза (с подути лимфни възли и т.н.), която е минала отсамосебе си. Говоря така условно, защото не съм била свидетел. За щастие момичето е здраво и добре. Просто стават грешки.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Бърди може ли едно въпросче. има ли връзка между имунната система на детето и антихистаминовите препарати. вярно ли е твърдението, че намалява имунитета.Питам защото за ларингит съм давала Кларитин и Изопринозин заедно.Скоро разбрах,че втория препарат може да се дава и на малки деца.Какво ти е мнението за него.
Това е много интересен въпрос.
Няма данни антихистамините да увеличават склонността към инфекции, но понижават училищната успеваемост.
Но има връзка между имунитет и алергии-тоест деца с алергични прояви са по-склонни към чести инфекции. Стабилизирането с различни средства на една БАстма (Задитен или Кетотифен) например много намалява инфекциите в следващата зима. Дали защото контрола на Астмата намалява инфекциите или защото има някаква друга пряка връзка?
Много от момчетата до 4-5 годинки не могат да произвеждат адекватни количества IgG, без да имат други проблеми, това също е известно отдавна.

Повечето (90%) от ларингитите са с вирусна етиология и не се дават Кларитин и други от тази група. Някои случаи може да са епиглотит от инфекция с Хемофилус, но тези, правещи ваксината както трябва са си решили този въпрос отдавна.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Здравейте д-р Birdie, имам следния въпрос относно банана. Според Вас той алергизираща храна ли е и от кой месец може да се дава? Има ли нужда от топлинна обработка?
Да, алергична храна е, но не алергизираща-тоест малките количества, които детето приема да го "алергизират". Детето или реагира, или не. Може да реагира след 4-5 приема-това също съм го наблюдавал, но след пауза от около 2-3 месеца може да го яде без проблем.
Това обаче е строго индивидуално.
Аз го давам от 7 месец...

"топлинна обработка"? варите ли го?
аз го давам суров...
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Значи грешката е моя :) Не било манту, а проверка за белег след БЦЖ, което ще рече, че не пречи на ваксината и се наложи да се върнем за нея :)
Какви проверки са тези? оххх 8O
Има ли запис в картона с дата и партида-въпросът е изчерпан.

Знам за тези "практики", простете...
Това просто е неприемливо...
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Добре Дошъл на Бърди от снежна и студена Канада.Радвам се за възможността, която ни е предоставена.


За сега нямам въпроси, но си запазвам правото за по-късно.

Поздрави
 :welcome:
и
 :thankyousign:

Радвам се че има майки от далеч-ще можем да сравняваме и споделяте опит. :flower:
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Бърди, благодаря за изпечрпателния  отговор. Одобряваш ли профилактиката по схема с изопринозин.и защо педиатрите при вас не изписват вит.ц. ? калциев глюконат категорично не давам, а да ти кажа, че продължава да се изписва масово наред с АБ.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Бърди, благодаря за изпечрпателния  отговор. Одобряваш ли профилактиката по схема с изопринозин.и защо педиатрите при вас не изписват вит.ц. ? калциев глюконат категорично не давам, а да ти кажа, че продължава да се изписва масово наред с АБ.
Аз лично не вярвам в тези "профилактики".
Добрата и разнообразна храна+ качествените дрешки са най-добрата профилактика. + противогрипната ваксина, когато е показана.
Не се дават на деца никакви йонни препарати (калций, калии, съдържащи,например) без нужда от тях-това води до голям риск. Да се дават ампулни форми за пиене е несъстоятелно, освен това.

Вит. Ц даван самостоятелно "не работи" и е с много съмнителен ефект-за това и не се дава от много години (освен в състава на мултивитаминни препарати).
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.