0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Сметната палата, по идея на сдружение Зачатие, организира среща на тема “Финансиране на лечението на стерилитета (по-специално ендометриоза) и на ин витро процедурата в България – грижа на държавата”.

Сметната палата се ангажира да бъде инициатор на срещата в ролята си на институция, призвана да съдейства за доброто управление на бюджетните средства съгласно принципите за законосъобразност, ефективност, ефикасност и икономичност.
Целта е да се допринесе за решаването на тези изключително значими обществени проблеми.

Срещата ще се проведе на 7 ноември 2007 г., от 11 часа.

На срещата са поканени представители на Министерството на здравеопазването, НЗОК, Сдружение “Зачатие”, депутати и лекари.


Кои според вас са най-важните точки, на които трябва да наблегнем? Ще разполагаме с максимум час и половина. Предполагам ще има и следващи срещи, но това зависи от нас - необходимо е да сме по-активни и да заявим конкретни искания. Институциите се впечатляват и от цифри, затова трябва да сме готови с отговор на въпроса: "Колко средно ще струва на държавата зачеването на едно бебе", колкото и абсурдно или обидно да ви звучи такава формулировка.
Моля, напишете примерно 5 насоки, в които трябва да се променят програмите (инвитро и ендометриоза), кой смятате, че трябва да се ангажира с допълнително финансиране и какви други стъпки е необходимо да предприеме държавата, за да осигури адекватно лечение на двойките със стерилитет?

Благодаря за помощта!


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Веднага се сещам за няколко неща:
- Относно ендометриозата, има голямо забавяне при отпускане на Диферелина (но за това много се говори напоследък, момичетата ще вземат отношение);
- За ин витрото, да се поемат не само медикаментите, но и самата процедура;
- Не е помислено и за правилното разпределение на медикаментите. Аз отговарям с малко лекства и на мен биха ми останали, има момичета, на които отпуснатите лекарства не стигат. Ако има индивидуален подход, няма да се налага на някои да доплащат.
- Да се поема повече от един опит;
За това се сещам на първо време. Ако измисля още нещо, ще пиша пак.

lb2f
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
ТОва, което е необходимо според мен е:
Да се подхожда индивидуално към финансирането на всяка процедура, като се поема и самата процедура, а не само лекарствата;
Да има възможност за по бърз отговор от страна на държавата, а не да се чака, докато проблемите станат двойно повече;
Мнението ми съвпада с това на jazzybaby , за което се извинявам но проблема при мен е същият.
Дано откликнат адекватно след срещата.
никога не отстъпвай на принципите си!
*
Може би да се изнесат данни как подпомагат в "белите" държави. И как тук. Контраста наистина е голям...
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
 jazzybaby   вече е отговорила.

Ще допълня само:
По-бърз отговор от ЗК.
Докато чакат отговор, доста семейства преминават през процедура и дори някои
жени забременяват (да не казвам, че наближава да родят).

*
Освен всичко казано до тук, ще добавя, че и превенцията е много важна. И в тази връзка да се направи най-накрая клинична пътека за стерилитет.
-финансова помощ за повече от един опит инвитро
-някакво регулиране цените на лекарствата, които допълнително се налага да закупуваме, макар, че незнам дали тази намеса е възможна. Сравнение с цените на лекарствата в други държави
Да имаш кураж не значи да не се страхуваш, а да си господар на страха си!
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Конкретни искания:
5-6 инсеминации
3 опита ин витро

Колко средно ще струва държавата зачеването на едно бебе:
Средно по 3 000 лв. за ин витор опит.

5 насоки: /докарах ги до 3/
1. Да се поемат самите процедури и част от лекарствата. Индивидуален подход ще е трудно да се направи в тая програма, но ако се поемат по-ефтините препарати /меногон, мерионал да речем/, за сметка на процедурата, която е ~2 000 лв. за България.
2. Като ще се поемат процедурите от касата, да се надяваме че ще се правят задължителните изсл. преди ин витро, както е посочено в НАРЕДБА № 28 ОТ 20 ЮНИ 2007 Г. ЗА ДЕЙНОСТИ ПО АСИСТИРАНА РЕПРОДУКЦИЯ, което съответно би повишило успеваемостта. /същото се отнася и за инсеминациите/ http://www.mh.government.bg/norm_acts/naredba_asistirana_reprodukcia_10_07_07.rtf
3. Клинична пътека за мъжкия стерилитет.

Адекватно лечение на двойките със стерилитет:
Независими и безплатни кабинети в окръжните градове за консултации относно стерилитета: лечение, методи, клиники.

Изхождайки обаче от опита на стачката на учителите, а именно искай повече, че да получиш реалното желано от теб, може да се завишат цифрите за процедурите.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    Pipi_M

  • **
  • 148
  • Няма невъзможни неща!
Добавям:Да се направи клинична пътека и за мъжки стерилитет.
        Да отпадне възрастовата граница при подпомагане от НЗОК на опитите инвитро.
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
- За ин витрото, да се поемат не само медикаментите, но и самата процедура;
Само преди да се направи тази формулировка да се уточни и за частните клиники. Знаем има клиники, които не работят с касата. Трябва да се помисли какво точно трябва да се защитава за тях. Не зная как е в други страни положението с частните клиники, ама да има готов отговор и за този проблем, така че да не изпаднем в ситуацията - вие не знаете какво искате, ама го искате веднага.

Според мен и темата за липсата на подготвени специалисти в държавните болници може да се засегне. Има и двойки, които не са за ин витро, но ненавременната реакция оскъпява много лечението. За неадекватната даже няма нужда да се споменава.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
- За ин витрото, да се поемат не само медикаментите, но и самата процедура;
Само преди да се направи тази формулировка да се уточни и за частните клиники. Знаем има клиники, които не работят с касата. Трябва да се помисли какво точно трябва да се защитава за тях.

Коя клиника не работи с касата? Водещите клиники в София работят с касата. Мисля и във Варна АГ-то също.

lb2f
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Ок, моя грешка тогава.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Колко средно ще струва държавата зачеването на едно бебе:
Средно по 3 000 лв. за ин витор опит.

Това не е никак средно. Според мен минимумът е 3500 на опит и то при отлична реакция на жената и без усложнения. Като в тази сума не влизат изследвания за кандидатстване.

5 насоки: /докарах ги до 3/
3. Клинична пътека за мъжкия стерилитет.

При доказан мъжки фактор, да не се изискват безсмислени изследвания на жената, които само оскъпяват опита.
Не говоря за СПИН, сифилис и хепатит, които е добре да се имат за безопастността на екипите, които работят. Говоря за цветна снимка например - проходими или не, тръбите не участват в едно икси.

Насока 4: да се полага комплект безплатни задължителни изследвания за кандидатстване за ин-витро по ЗК.

Насока 5: Задължителни профилактични прегледи за мъжете, както при жените има мамграфия и цитонамазка с цел превенция.
« Последна редакция: Ноември 05, 2007, 13:05:34 pm от ази »
При доказан мъжки фактор, да не се изискват безсмислени изследвания на жената, които само оскъпяват опита.
Не говоря за СПИН, сифилис и хепатит, които е добре да се имат за безопастността на екипите, които работят. Говоря за цветна снимка например - проходими или не, тръбите не участват в едно икси.


С това категорично не съм съгласна! При хидросалпинкс шанса за успех е нулев. За мен цветната снимка е задължителна!
« Последна редакция: Ноември 05, 2007, 14:26:52 pm от jazzybaby »

lb2f
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
При доказан мъжки фактор, да не се изискват безсмислени изследвания на жената, които само оскъпяват опита.
Не говоря за СПИН, сифилис и хепатит, които е добре да се имат за безопастността на екипите, които работят. Говоря за цветна снимка например - проходими или не, тръбите не участват в едно икси.


С това категорично не съм съгласна! При хидросалпинкс шанса за успеш е нулев. За мен цветната снимка е задължителна!
И аз! Аз съм ярък пример за това!

Но не забравйте, че има и % от мъжки фактор който се преодолява и не е необходимо винаги да се стига до ин витро. Така че създаването на клинична пътека за мъжки стерилитет си е отделно звено за лечението на Стерилитета при двойките.

Ази, ще се агрументирам и за 3-те хил. лв.
С оглед на това че искаме финансиране на поне 3 опита, не е редно да огъваме ръце за пурегон и гонал, щото в тия 1 хил. лв. слагам ~350 лв. за блокажите и останалото за уринарни препарати, което ще рече 30-35 ампули меногон примерно. А това вече е достатъчно количество за една стимулация. /принципно/

За 4 и 5 съм съгласна.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Ази, ще се агрументирам и за 3-те хил. лв.
С оглед на това че искаме финансиране на поне 3 опита, не е редно да огъваме ръце за пурегон и гонал, щото в тия 1 хил. лв. слагам ~350 лв. за блокажите и останалото за уринарни препарати, което ще рече 30-35 ампули меногон примерно. А това вече е достатъчно количество за една стимулация. /принципно/

Защо да не е редно? Моите наблюдения са, че ако лекарят сам избира препаратите, не избира уринарни, а именно Гонал и Пурегон. Защо да са евтини препарати, които почти не се предпочитат от клиниките?
А и защо да се определя кои точно да бъдат лекарствата. Не е ли по-разумно да се отпуска сума на всеки пациент, която клиниката да доказва с документация за извършени процедури, а пациентът да доплаща разликата.

На мен например при първия опит ми бяха отпуснали Меногон, на който док се цупи, цупи, но само защото вече го имам, го използва, след като обаче подкова старта с Пурегон. Ембриологът след това каза, че с Меногон кой знае колко добри яйцеклетки не могат и да се очакват. това е мое наблюдение, не искам да влизаме в конфликт.

Нека не определяме лекарствен списък, а сума, достатъчна за един опит. 3000 са много малко за един опит.

При доказан мъжки фактор, да не се изискват безсмислени изследвания на жената, които само оскъпяват опита.
Не говоря за СПИН, сифилис и хепатит, които е добре да се имат за безопастността на екипите, които работят. Говоря за цветна снимка например - проходими или не, тръбите не участват в едно икси.


С това категорично не съм съгласна! При хидросалпинкс шанса за успеш е нулев. За мен цветната снимка е задължителна!
И аз! Аз съм ярък пример за това!

Прави сте, момичета, не бях съобразила това. Оттеглям този си коментар.
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Абе 3-4 000 лв.
Колкото - толкова.
Все е нещо.
Коя клиника не работи с касата? Водещите клиники в София работят с касата. Мисля и във Варна АГ-то също.
Определено има клиники  и лекари, които не работят с касата.
« Последна редакция: Ноември 05, 2007, 16:23:39 pm от alia_alia »
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
А защо не разбиете цената на един опит на лекарства на процедури и на изследвания и каквото друго трябва там. Някои неща вече са поети от касата. Не е необходимо да се прибавят отново. Други неща (изследванията) не са еднакви при първи и при втори или следващ опит.

Алиа оправи си мнението, че така е трудно да се разбере кой какво е казал и какво е искал да каже. Ако има такива е добре да има единно мнение и за тях. Аз не съм правила ин витро и не зная, зная само какво са ми казвали секретарките или лекарите, ама не зная вече и те дали са искали да ми кажат това, което са ми казали.
« Последна редакция: Ноември 05, 2007, 16:10:33 pm от Tamara »
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
А защо не разбиете цената на един опит на лекарства на процедури и на изследвания и каквото друго трябва там. Някои неща вече са поети от касата. Не е необходимо да се прибавят отново. Други неща не са еднакви при първи и при втори или следващ опит.
Дори цените на процедурите са относителни, зависи от клиниката. Като разликите стигат до 1000 лв. Примерно при моя доктор процедурата е 2000 лв., а в друга клиника е над 3000 лв.
За лекарствата е още по-индивидуално. На мен ми стигнаха 1100 лв., има момичета, на които и 4000 лв. не стигат.
За изследванията, и там зависи. Но може би може да се сметне пакет задължителни изследвания.

lb2f