0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Коледни сладки
« Отговор #140 -: Ноември 17, 2013, 17:35:09 pm »
Нямам възможност за декупаж освен по нощите  :lol: ще гледам твоите кутии! Върху метал не е по-сложно от върху стъкло примерно  :)
Re: Коледни сладки
« Отговор #141 -: Ноември 17, 2013, 18:00:55 pm »
Аз ще имам доста свободно време до май месец и ще се възползвам да направя някоя красотичка. Окрасявали ли сте сладки с фондан, как се прави точно?  Аз до сега съм окрасявала само с белтъци и пудразахар.

*
Re: Коледни сладки
« Отговор #142 -: Ноември 17, 2013, 18:08:03 pm »
Аз още не съм ползвала, не мисля и да ползвам. Той трябва да се полага малко преди консумация (до няколко дни мисля), защото започва да овлажнява. Разточваш, изрязваш и лепиш с вода или някакво сладко.
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #143 -: Ноември 25, 2013, 09:09:32 am »
Аз ще имам доста свободно време до май месец и ще се възползвам да направя някоя красотичка. Окрасявали ли сте сладки с фондан, как се прави точно?  Аз до сега съм окрасявала само с белтъци и пудразахар.

Аз съм украсявала с фондан, даже само с фондан си украсявам сладките  :wink:
Както казва м-и, разточваш, изрязваш и залепяш. Аз ги залепям със съвсем малко водичка, иначе ще се разпадне фондана, защото пък го разточвам много тънко. Дори понякога няма нужда и от вода, просто фондана си залепва, ако не си слагала при разточването пудра захар.

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/598420_514356761931112_901253694_n.jpg


*
Re: Коледни сладки
« Отговор #144 -: Ноември 25, 2013, 09:12:33 am »
Прекрасни са Ив!
Re: Коледни сладки
« Отговор #145 -: Ноември 25, 2013, 13:57:53 pm »
Ив, тези сладки са много красиви! Обожавам Коледа и тази година за първи път ще правя сладки (отскоро използвам кухнята  :oops:) и искам да питам този фондан откъде да го купя и също какви са сладките, закоито залепва? Има ли специална рецепта или за всякакви може?
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #146 -: Ноември 25, 2013, 14:22:46 pm »
Аз фондана го залепих на меденките с шипков мармалад. Много вкусно се получи :)
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #147 -: Ноември 25, 2013, 16:28:44 pm »
Catcat, аз правя най-вече меденки.  На предната страница на темата съм споделила и рецептата на Джам от първата страница. Правя ги по нея. Правила съм и по други рецепти разни сладки и курабийки, но май меденките най се харесват от всички. А фондан си купувам от hitrini.com или от cookibooki.bg


*
Re: Коледни сладки
« Отговор #148 -: Ноември 25, 2013, 19:27:44 pm »
Решила съм, като ползвам фондан да си го омеся сама  :lol: :lol: още нямам време за това. Днес правих щолен по рецепта на Йоана - http://www.kulinarno-joana.com/2009/12/stollen/  разделих го на няколко, че да нямам нарязан (дребния почва да "ика ам" още докато бъркам ). Много добре се омеси и е вкусен, става и така да се яде. Ще видим как е след престоя до Коледа  :wink:
Re: Коледни сладки
« Отговор #149 -: Ноември 26, 2013, 14:32:18 pm »
Ив , слядките ти са уникални ! Малко ми идва скъп готовия фондан и май пак ще заложа на белтъчната глазура за украса.

*
Re: Коледни сладки
« Отговор #150 -: Ноември 26, 2013, 15:08:06 pm »
За втора година правя меденките по рецептата на Джам от първата страница :) ...стават страхотни. Миналата година правих една доза и не стигнаха, тази година са две дози и  дано да оцелее някоя и друга меденка до Коледа :)

меденки

1 чаена чаша захар
1 чаена чаша олио
2 яйца
6 супени лъжици мед
1 супена лъжица сода за хляб
2 супени лъжици канела
брашно като за средно меко тесто

разбивате хубаво яйцата със захарта, олиото, меда и канелата. добавяте брашното и содата, омесвате тестото. оставяте за 30 мин в хладилника, за да не лепи много при работа.
после разделяте тестото на части, разточвате ги с дебелина около 1 см и изрязвате с формички. или пък си късате равни парченца от тестото и с ръце оформяте топчета. слагате върху хартия за печене или намазнена тава и печете в загрята фурна около 7-10 минути.
изпичат се много бързо, затова бъдете нащрек!

като изстинат, се поставят в метална кутия да отлежат и омекнат. ако сте правили топчета, можете да ги слепвате с мармалад по две. ако сте правили фигурки, можете да рисувате по тях със сладкарски боички.


а ето и резултата тази година. Утре продължавам, че останаха снежинки.


Не съм добра сладкарка, месачка на теста,  моля ви помогнете ми с брашно на око до ставане на меко тесто. Като правите следващия път за невежи като мен измерете брашното  :oops:

Re: Коледни сладки
« Отговор #151 -: Ноември 26, 2013, 17:00:04 pm »
За втора година правя меденките по рецептата на Джам от първата страница :) ...стават страхотни. Миналата година правих една доза и не стигнаха, тази година са две дози и  дано да оцелее някоя и друга меденка до Коледа :)

меденки

1 чаена чаша захар
1 чаена чаша олио
2 яйца
6 супени лъжици мед
1 супена лъжица сода за хляб
2 супени лъжици канела
брашно като за средно меко тесто

разбивате хубаво яйцата със захарта, олиото, меда и канелата. добавяте брашното и содата, омесвате тестото. оставяте за 30 мин в хладилника, за да не лепи много при работа.
после разделяте тестото на части, разточвате ги с дебелина около 1 см и изрязвате с формички. или пък си късате равни парченца от тестото и с ръце оформяте топчета. слагате върху хартия за печене или намазнена тава и печете в загрята фурна около 7-10 минути.
изпичат се много бързо, затова бъдете нащрек!

като изстинат, се поставят в метална кутия да отлежат и омекнат. ако сте правили топчета, можете да ги слепвате с мармалад по две. ако сте правили фигурки, можете да рисувате по тях със сладкарски боички.


а ето и резултата тази година. Утре продължавам, че останаха снежинки.



изглеждат наистина страхотно!  Украсата ме вълнува готова ли е или не. Как я правите? Бихте ли споделили?

*
Re: Коледни сладки
« Отговор #152 -: Ноември 26, 2013, 18:23:10 pm »
Не съм добра сладкарка, месачка на теста,  моля ви помогнете ми с брашно на око до ставане на меко тесто. Като правите следващия път за невежи като мен измерете брашното  :oops:
Ох, и аз като Ники  :D. Ако нещо ми се е получило добре (в повечето случаи по случайност) записвам мерките изключително точно, дори как точно съм го изпекла: начална температура , минути, намаляване на температурата, допичам- минути..... и така..... :D

*
Re: Коледни сладки
« Отговор #153 -: Ноември 26, 2013, 19:56:31 pm »
Ники, за Никулден ще правя меденки - рибки :) и ще го премеря брашното специално.

Биляна, украсата си я правя аз с фондан, сладкарски бои и малко въображение и разбира се помощ от интернет, разглеждам такива сайтове за декориране на торти и сладки :)

А фондана наистина е скъпичък, но домашния нещо не ми се получава. Има и по-евтин, но трябва да намерите някой склад, където да го купите на такива цени, на каквито го купуват фирмите.
Аз специално го купувам от склад във Велико Търново, но е в разфасовка от 5 кг.


*
Re: Коледни сладки
« Отговор #154 -: Ноември 26, 2013, 22:31:11 pm »
Ники, за Никулден ще правя меденки - рибки :) и ще го премеря брашното специално.
Ще чакам  8)

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Коледни сладки
« Отговор #155 -: Ноември 27, 2013, 06:55:44 am »
Ники, аз правя само едни сладки, меденки, които изрязвам с коледни формички.
Украсявам ги хипер нескопосано :photo: с глазура от разбит белтък или пък намазвам с мармалад
и поръсвам с кокосови стърготини, за да са снежни  :P


          Сладки с формички за Коледа

Продукти:
2 – 3 чаени чаши брашно,
1 бакпулвер,
1 пакетче краве масло,
2 ванилии, 1 ч.л. какао, 1 щипка канела,
1 непълна чаена чаша захар(аз слагам 1/2 захар и 3 лъжици мед)
1 яйце.

Разбърквам всички продукти, без маслото.
Него го размеквам и се добавя. Омесвам тесто,
което почти лепне, но затова го слагам в хладилник за 15 минути.
- хич ме няма в месенето, но понеже не ми липсва ентусиазъм Изаура (машинката за хляб) ми го меси!
Разточвам на лист с дебелина 5 мм. С формичките изрязвам най-различни фигурки.
Пека в леко загрята фурна върху хартия за печене.
След като са вече готови и изстинали сладките могат да се украсят или да се хапват просто така.


Рецептата взех от ТУК- втората рецепта.

iv_z, прекрасно украсени са сладки!  :balk_63:


« Последна редакция: Ноември 27, 2013, 08:43:07 am от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Коледни сладки
« Отговор #156 -: Ноември 27, 2013, 10:07:45 am »
Мерси, Мише, ще опитам  :D
Моята Изаура е на ремонт, дано до Коледа ми я оправят  :?

Re: Коледни сладки
« Отговор #157 -: Ноември 27, 2013, 14:41:59 pm »
Ники, за Никулден ще правя меденки - рибки :) и ще го премеря брашното специално.

Биляна, украсата си я правя аз с фондан, сладкарски бои и малко въображение и разбира се помощ от интернет, разглеждам такива сайтове за декориране на торти и сладки :)

А фондана наистина е скъпичък, но домашния нещо не ми се получава. Има и по-евтин, но трябва да намерите някой склад, където да го купите на такива цени, на каквито го купуват фирмите.
Аз специално го купувам от склад във Велико Търново, но е в разфасовка от 5 кг.

Благодаря за подробната информация. Поздравявам те още веднъж за прекрасно изглеждащите сладки, сигурна съм че са и също толкова вкусни. Започвам да ровя в нета за повече инфо за фондан.

*
Re: Коледни сладки
« Отговор #158 -: Ноември 27, 2013, 19:56:38 pm »
Биляна, незнам от кой град си, но аз във Варна купувам кофи с моделираща маса от "Илчовски"
По-напред в темата (стр.3) съм качила снимка на моите меденки преди 2 год. Тази година пак ще правя, но май няма да са 10 тави  :lol:
Re: Коледни сладки
« Отговор #159 -: Декември 03, 2013, 10:02:57 am »
Аз съм от Русе. Ще използвам по-горе посочените сайтове, откъдето може да се купи тази готова моделираща маса. Пожелавам успех на всички в подготовката за Коледа :)