0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #140 -: Април 28, 2009, 13:21:34 pm »
Здравейте! И аз в момента съм в процес на стимулация за инвитро при д-р Стаменов, с 2,5 см ендометриозна киста. Надявам се това да не е проблем и да е успешно. Вече имам едно неуспешно инвитро в Щерев.


*
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #141 -: Април 28, 2009, 13:26:34 pm »
krassita,ти пускала ли си СА-125 и дали показва този маркер наличието на ендометриоза?
Успех със стимулацията и дано да си похвалиш с положителен тест  :lol:
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #142 -: Април 28, 2009, 17:32:14 pm »
Последните месеци не съм пускала, но винаги когато съм пускала, е варирал между 45 и 150. В Щерев редовно ми следиха маркера, а д-р Стаменов до сега не ми го е пускал от как се преместих при него.
Благодаря за пожеланието!


*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #143 -: Юли 11, 2009, 13:09:46 pm »
Здравейте и от мене! :)
Ето го и моето въпросче… :)   Знае ли някой, доколко и по какъв начин влияе съществуването на евентуална ендомертиоза в стомашната кухина върху зачеването и върху успеха на една ин-витро процедура?

Аз нямам тръби, но въпреки това нашия доктор (заради въмнения за ендометриоза) предложи диагностична лапароскопия преди началото на ИКСИ процедура… Питах се, защо ли му трябва това?... :dontknow:

Много ще се радвам, ако някой има идеи…

Поздрави и хубав ден!  :)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #144 -: Юли 11, 2009, 13:24:29 pm »
Здравей Chandra  , по принцип незнам какво би попречила ендометриозата в стомашната кухина при положение,  че специалистите сега правят и ин витро при наличието на малка киста на яйчниците например. Като цяло ендометриозата се отразява негативно  на доста неща свързани със зачеването и е добре да я няма по принцип (естесвено) Аз лично бих се подложила на такава диагностична лапароскопия и ако се наложи премахването на огнища или киста  е добре да се премахнат и веднага да се пристъпи към ИКСИ! Успех! Дано да съм ти била полезна , а не да съм те объркала повече!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #145 -: Юли 11, 2009, 13:52:41 pm »
Мила Роси, много благодаря за бързия отговор! :)

...по принцип незнам какво би попречила ендометриозата в стомашната кухина при положение,  че специалистите сега правят и ин витро при наличието на малка киста на яйчниците например.

Да, четох тук в темата, че има такива случаи… Но се чудех, как лекарите са били толкова сигурни, че споменатите кистички са ендометриозни, след като казват, че с ултразвук не може да се даде точна диагноза за вида на кистата и дали е ендометриозна

Аз лично преди много години имах шоколадова киста (мисля, че беше ендометриоза), която оперираха и заедно с нея махнаха и яйчника ми и двете тръби…  :( Известно време след това отново имах голяма киста, която пунктираха (вече тук, в Германия) и след като изследваха течността се оказа, че не е ендометриозна…  Извода за мене е, че ако си имал ендометриозна киста, това не означава автоматично, че всяка следваща кистичка или киста ще е такава... ;)

Като цяло ендометриозата се отразява негативно  на доста неща свързани със зачеването и е добре да я няма по принцип (естесвено)...

Ей това и аз си го мислех… Но се чудих, дали някой знае, как и на какво точно влияе (примерно, на хормоните ли, на забременяването ли, на износването ли…)

Още веднъж мерси за отговора!  :)
Поздрави!



П.П. Между другото, на мене тук лекари са ми казвали, че оперирането на кисти често води до появяването на нови такива (не ставаше въпрос само за пунктиране...)
Кистички до 2,5см все още се наричат фоликули и не представляват проблем...
« Последна редакция: Юли 11, 2009, 14:03:04 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #146 -: Юли 11, 2009, 14:27:09 pm »

Като цяло ендометриозата се отразява негативно  на доста неща свързани със зачеването и е добре да я няма по принцип (естесвено)...

Ей това и аз си го мислех… Но се чудих, дали някой знае, как и на какво точно влияе (примерно, на хормоните ли, на забременяването ли, на износването ли…)


Кистички до 2,5см все още се наричат фоликули и не представляват проблем...

ендометриозата влияе на качеството на яйцеклетката , имплантирането на ембриона , износването и каквото още се сетиш. Д-р Стаменов е писал в книгата си ,че това е единствената болест (така да я нарека ) ,която влияе на абсолютно всичко свързано със зачеването.
И тук на кисти 2.5 см ги наричат фоликули , но ако на ехографа се виждат по-тъмни (до колкото знам) и има някакви съмнения , често ги оприличават на ендометриозни , и по точно предполагат!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #147 -: Юли 11, 2009, 14:43:54 pm »
Благодаря ти, Роси:)

Тази книжка на д-р Стаменов май много ме заинтригува и изглежда ще трябва да я търся, да си я купувам...  :)

Желая ви много хубави почивни дни! :)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #148 -: Юли 11, 2009, 23:07:39 pm »
Благодаря ти, Роси:)

Тази книжка на д-р Стаменов май много ме заинтригува и изглежда ще трябва да я търся, да си я купувам...  :)

Желая ви много хубави почивни дни! :)
Интересна е да и мисля че е полезна! Моля ! :bighug: :goodluck:
*
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #149 -: Август 16, 2009, 17:45:26 pm »
Момичета имам въпрос. Миналият месец правихме ин витро с временно + резултат. След като ми дойде и свърши цикълът бях на док. Всичко беше ок! Имах фоликули на десният яйчник. На 9.08 трябваше да ми дойде следващият МЦ , но се забави. тестовете са - естествено и отидох пак на док. Имам киста 4 см на десният яйчник. Според вас това дали е фоликулярна киста? НА някой случвало ли му се е ? Като че ли нямам болки като при ЕМ. Сега ще пия хапчета за да ми дойде МЦ и после съм пак на док, но дотогава ще се побъркам. Кистата е на "чистият " яйчник което ме безпокои. Може ли ЕМ киста да нарасне изведнъж на 4 см за 15 дена?
*
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #150 -: Август 16, 2009, 17:59:18 pm »
По принцип всичко е възможно, но за ендометриозата знам, че бавно се развива и ако не е нещо супер необичайно, кистата ти е фоликулярна - вероятността според мен е над 95%.
*
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #151 -: Август 16, 2009, 19:46:04 pm »
По принцип всичко е възможно, но за ендометриозата знам, че бавно се развива и ако не е нещо супер необичайно, кистата ти е фоликулярна - вероятността според мен е над 95%.

 :bighug: Благодаря ти за бързият отговор. Според мен също е такава , ама се притесних че с тази ЕМ вече незнам какво да очаквам и какво не. ПОмислих за фоликулярна тъй като имах разни фоликули на десният яйчник ,а гърдите не ме боляха след предполагаемата О. както обикновено...Надявам се да се окажеш права !
:bighug:
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #152 -: Август 16, 2009, 21:54:22 pm »
Роска, какви са тези кисти пак? :( Аз мислих, че ти беше на лекар след овулация и ти казаха, че е имало овулация... а може би се бъркам? Ох, дано да се махне с оргаметрила.  :bighug:


*

    rez

  • *
  • 29
  • вече сме трима
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #153 -: Октомври 06, 2009, 10:43:18 am »
Здравейте момичета! Честито на тези, които са успели да видят двете чертички! Дано стават все повече и ни вдъхват кураж и оптимизъм.
моята история - ужасяващи болки при МЦ, които постепенно се увеличаваха. Отидох на лекар - вероятна ендометриозна кисна. Пих противозачатъчни - резултатът - кистата стана двойна. Докторката заключи че наистина е ЕМ :bonk:
Направиха ми операция - равносметката - 4 степен, изконсумиран яйчник и тръба, огнище на другия. Няколко месеца след операцията ми биха Золадекс.  Още следващия месец цикъла ми дойде нормален - точен, без никакви болки. За  първи път се почувствах добре и се успокоих. Лекарката каза за бебе да си пробваме. минаха 6 месеца. нищо. отидох отново - направихме цветна снимка - имах сраствания и макар и много нагъната тръбата беше проходима. отново надежда. в крайна сметка стигнах до инвитро. беше по дълъг протокол и изобщо не почна, защото депото блокира яйчника ми и не успях да развия яйцеклетки. докторът веднага ми предложи да си търся донор - от майка, сестра.  osi_7
повече не му се обадих. обаче в останалия ми яйчник имал миниатюрно огнище на ЕМ. последваха 2 опита икси- нищо. но последния път имах 7 яйцеклетки което беше супер. а огнището в яйчника което започнахме да следим изчезна.  :ask:
не ме интересува защо- просто се радвам че е така. сега събирам финанси и сл. седмица като ми дойде отивам даси правя изследванията и да позавам за финансиране от Фонда.
стана дълго и май си изпуснах мисълна, но ще извенявате. освен това смятам да пиша редовно тук така че ще изясня всичко неясно. Тази тема ни е необходима защото и ние сме по-специални.  :bighug: на всички
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #154 -: Октомври 07, 2009, 20:20:36 pm »
Rez, благодаря за споделената история! :)

Много хубаво звучи това с изчезналото огнище...  :) ...Исках да те попитам, как го следихте и как разбрахте, че е изчезнало? С лапароскопия ли?

Пожелавам ти само хубави изживявания от тук нататък - безпроблемно кандидатстване за фонда и успешна процедурата...  :)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    rez

  • *
  • 29
  • вече сме трима
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #155 -: Октомври 08, 2009, 17:08:02 pm »
Здравей Chandra, огнището беше в центъра на яйчника и всеки път, когато ходех на преглед го следяхме с ехографа дали се е увеличило. За щастие си стоеше такова. И след пауза от 7-8 месеца при следващия преглед лекарката ми каза, че го няма. Не зная как е станало и защо. Не съм пила нищо предписано за това. Много се зарадвах, защото съществуването му ме довършваше направо, все пак като знаеш че имаш един яйчник нямаш резервен вариант.
Тук всички момичета са много силни жени, не е лесно след установяването на такъв проблем да изправиш глава и да продължиш борбата. :grouphug:
« Последна редакция: Октомври 08, 2009, 17:09:34 pm от rez »
*
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #156 -: Октомври 08, 2009, 19:47:48 pm »
raz На мен ми е много станно ,че на ехограф някой може да види ЕМ огнище...те са доколкото знам доста миниатюрни за да се види така...

Момичета , на мен ми предстои 2-ро ИКСИ и  исках да попитам дали някоя е правила ин витро по къс протокол при положение че има ЕМ. Предният ми опит беше по дълъг протокол , но този път док май иска да го сменим , тъй като предния път ембрионите не бяха много качествени и въпреки че един се беше закрепил , спря да се развива.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #157 -: Октомври 08, 2009, 20:12:26 pm »
Rez , благодаря за отговора и за топлите думи!  :) Стискаме палци!
 yahoo_17 :crossfingers: yahoo_17

Rossy, а има ли изобщо значение протокола при съществуваща ЕМ? Ти си много навътре в материята :) и сигурно вече си понаучила нещичко... :wink:

Доколкото знам, нашия протокол ще е ултракъс (антагонисти)... Но на мене всъщност ми направиха само хистероскопия, без лапаро... и не е 100% сигурно, дали имам (или нямам) ЕМ... (аз затова все разпитвам, как влияе ЕМ на ИКСИ...)

Стискам палци и на тебе! Кога стартирате? Няма ли да направите по-голяма почивка?
 yahoo_17 :crossfingers: yahoo_17
« Последна редакция: Октомври 08, 2009, 20:14:30 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #158 -: Октомври 08, 2009, 20:36:29 pm »
Здравей Chandra, огнището беше в центъра на яйчника и всеки път, когато ходех на преглед го следяхме с ехографа дали се е увеличило. За щастие си стоеше такова. И след пауза от 7-8 месеца при следващия преглед лекарката ми каза, че го няма. Не зная как е станало и защо. Не съм пила нищо предписано за това. Много се зарадвах, защото съществуването му ме довършваше направо, все пак като знаеш че имаш един яйчник нямаш резервен вариант.
Тук всички момичета са много силни жени, не е лесно след установяването на такъв проблем да изправиш глава и да продължиш борбата. :grouphug:

Много странна работа?! - ЕМ на узи ще види евентуална киста, но не и огнище. Нещо не вярвам на тази ти диагностика.

Цитат
Rossy, а има ли изобщо значение протокола при съществуваща ЕМ? Ти си много навътре в материята Smile и сигурно вече си понаучила нещичко... Wink

Аз мисля че няма значение протокола, за това как ще реагираш зависи ЕМ какво е поразила. Аз съм с ЕМ, но и на двата протокола реагирах прекрасно с малко стимулация, при мен са били малки огнища по яйчници и пикочен мехур.
Приема се че активна ЕМ "влияе" неблагоприятно на имплантацията. Как и защо...

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: ЕНДОМЕТРИОЗА И ИНВИТРО
« Отговор #159 -: Октомври 08, 2009, 21:32:21 pm »
За значението от протокола и аз си мислех дали има знаение ...от това което прочетох си направих няколко извода за себе си , но исках да попитам и момичетата в тази тема.
 Аз съм с 4-та степен ЕМ (поне такава бях , сега незнам дали имам действаща или не , а и май не искам да знам за момента) (след 3 лапароскопии и 10 инжекции Диферелин/ Лукрин) по дълъг протокол със стимулация 7 дена Пурегон 300 и 2 дена меногон общо 4 единици излюпих 11 яйцеклетки от които 9 бяха ок. Въпреки това явно не се развиха достатъчно добре т.е. явно качеството на самите яйцеклетки (евентуално , защото не се знае на 100% ) не е било добро , най-вероятно заради "любимата ни"  Ем ,защото тя влияе на АБСОЛЮТНО ВСИЧКО - качество на яйцеклетките , имплантация и т.н.. НО при мен имаше имплантация (което е добре). Предполагам с предстоящия протокол - къс доколкото разбрах (в събота ще знам) ще се наблегне на качеството на яйцеклетките. ПОне така мисля аз!
Имам доста познати с ЕМ , 3-4 от които са забременели спонтанно (даже едната след 2 опита ин витро и не с 1-ва степен ЕМ ) и още няколко забременели чрез ин витро ( даже не след ИКСИ , а след ин витро)Та май всичко е относително !
Пожелавам успех на всички борещи се за своето чудо!
Ще пиша  по-нататъка относно процедурата!