Репродуктивно здраве > Стерилитет при мъжа

Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.

<< < (26/132) > >>

ghostdog26:
Здравейте Д-р Мели,
Не съм сигурен ама май съм първият мъж който пише във Вашата тема, но съм доста притеснен. Ето на кратко историята.
От 4-5 месеца със съпругата ми се опитваме да си направим бебе. Тя ходи на гинеколог и казаха, че при нея всичко е ОК. Реших и аз да си направя спермограма. Отидох в клиника "Щерев" ( не знам дали е добра). Резултатите са следните :
Време на въздържание 3 дни
Обем на еякулата 2.2 мл
Втечняване 15 мин
рН - N
Вискозитет 0
Аглутинация -да - тип ( не можах да го рзчета)
левкоцити - 16-17
желатинови конгломерати -да
обща концентрация на сперматозоиди 80.3 млн/мл
Нормокинетични сперматозоиди/мл - 38%
с бързи ЛПД - 26%
с бавни ЛПД - 12%
Хипокинетични - 9%
Акинетични - 53%
концентрация нормокинетични сперматозоиди - 30 514 000
тотален брой нормокинетични сперматозоиди - 67 130 800
 Поради високото съдържание на левкоцити ми направиха микробиология :
Резултат - Не се изолират аеробни петогенни микроорганизми. Не се изолира Candida spp.
Записах си час при д-р Бъчваров. Той ми каза, че предполага вътрешна инфекция и ми назначи още 4 микробиологични изследвания и изследване на хормони - LH, Prolactin, FSH и Testosteron.
Имам ли сериозни основания за тревоги на база тези резултати. И ще ме посъветвате ли да се консултирам с някой друг.
Благодаря предварително за отговора :)
 

Точица:
Здравейте, Мели и всички тук!

   Много ми е тежко. След 3 години заедно най - накрая тръгнахме, по препоръките на форума, да правим изследванията. До тук:
1. Лекували сме упорита хламидия преди година, уж се излекувахме.
2. Профилактичните ми гинекологични изследвания са ок.
3. Посетихме специализирана клиника, док каза - снимка (99% вероятност запушени тръби), хормони.
4. Аз, за всеки случай, намислих да пусна и PCR и микробиология.
5. Половинката направи спермограма в клиниката с резултати:
Въздържание - 2 дни.
Обем - 0.7 мл.
Цвят - N
Вискозитет - N
PH - 8.5
Концентрация - 75.3
Общ брой - 52.71
Клетки - 6
Левкоцити - 1.38
Активно подв. - 25%
Подвижни - 30%
Бавно подв. - 5%
Неподвижни - 40%
Аглутинация - не.
Заключение - Хипоспермия, вероятна Тератозооспермия, Левкоцитоспермия.
 Цял ден чета форума и се побърквам вече - може ли да се повлияе морфологията (имам час чак след седмица)? До тогава първо микробиология ли да си пусне, или директно да посети уролог мъжа. А и тази хипоспермия... Записах всички възможни рецепти за чайове, мед, витамини и антиоксиданти. Мога ли още нещо да направя? А той? Предварително благодаря за всички мнения и съвети.

Мели:

--- Цитат на: yori в Април 06, 2007, 18:26:25 pm ---Здравейте Д-р Мели,

Бихте ли помогнали   :? в разчитането на спермограмата на съпруга ми:
...
Правим опити за бебе от почти година, и не се получава...

--- Край на цитат ---

Това са една много добри спермални показатели, можеш само малко да помислиш по отношение на подвижността. Все пак сте на верния път, при положение, че не е минала и година, а вие вече правите необходимите изследвания. Желая ви успех! :)

Мели:

--- Цитат на: ghostdog26 в Април 11, 2007, 13:22:11 pm ---Здравейте Д-р Мели,
Не съм сигурен ама май съм първият мъж който пише във Вашата тема, но съм доста притеснен. Ето на кратко историята.
От 4-5 месеца със съпругата ми се опитваме да си направим бебе. Тя ходи на гинеколог и казаха, че при нея всичко е ОК. Реших и аз да си направя спермограма. Отидох в клиника "Щерев" ( не знам дали е добра). Резултатите са следните :
Време на въздържание 3 дни
Обем на еякулата 2.2 мл
Втечняване 15 мин
рН - N
Вискозитет 0
Аглутинация -да - тип ( не можах да го рзчета)
левкоцити - 16-17
желатинови конгломерати -да
обща концентрация на сперматозоиди 80.3 млн/мл
Нормокинетични сперматозоиди/мл - 38%
с бързи ЛПД - 26%
с бавни ЛПД - 12%
Хипокинетични - 9%
Акинетични - 53%
концентрация нормокинетични сперматозоиди - 30 514 000
тотален брой нормокинетични сперматозоиди - 67 130 800
 Поради високото съдържание на левкоцити ми направиха микробиология :
Резултат - Не се изолират аеробни петогенни микроорганизми. Не се изолира Candida spp.
Записах си час при д-р Бъчваров. Той ми каза, че предполага вътрешна инфекция и ми назначи още 4 микробиологични изследвания и изследване на хормони - LH, Prolactin, FSH и Testosteron.
Имам ли сериозни основания за тревоги на база тези резултати. И ще ме посъветвате ли да се консултирам с някой друг.
Благодаря предварително за отговора :)

--- Край на цитат ---

Здравей, за твое успокоение ще кажа, че първият мъж, който писа във форума, вече е баща на 3 деца.  :) Ако ти си първият мъж в темата, пожелавам ти да следваш неговия път.

Сериозни основания за тревоги нямаш, просто има проблем, предстои да го уточниш и евентуално лекуваш или премахнеш. Разсъждавай прагматично, без много емоции, ако не се изолира причинител при микробиологичното изследване на еякулата, обсъди с колегата Бъчваров дали да не посеете простатен секрет, уретрален, да се направи тест за хламидия (от уретралния секрет, еякулат, кръв), както и тест за микоплазма/уреаплазма. Успоредно с това би трябвало да се търсят същите микроорганизи и при жената (във влагалищен и цервикален секрет и в кръвта).

На втори етап (след лечение) ще ти предстои да провериш дали все още има аглутинация и ако има, да се уточни има ли антиспермални антитела и доколко те са проблем или причина за незабременяване.

Мели:

--- Цитат на: To4ica в Април 11, 2007, 21:52:31 pm ---Здравейте, Мели и всички тук!

   Много ми е тежко. След 3 години заедно най - накрая взехме решение да бебеправим и тръгнахме, по препоръките на форума, да правим стандартните изследвания. До тук:
1. Лекували сме упорита хламидия преди година, уж се излекувахме.
2. Профилактичните ми гинекологични изследвания са ок.
3. Посетихме специализирана клиника, док каза - снимка (99% вероятност запушени тръби), хормони.
4. Аз, за всеки случай, намислих да пусна и PCR и микробиология.
5. Половинката направи спермограма в клиниката с резултати:
Въздържание - 2 дни.
Обем - 0.7 мл.
Цвят - N
Вискозитет - N
PH - 8.5
Концентрация - 75.3
Общ брой - 52.71
Клетки - 6
Левкоцити - 1.38
Активно подв. - 25%
Подвижни - 30%
Бавно подв. - 5%
Неподвижни - 40%
Аглутинация - не.
Заключение - Хипоспермия, вероятна Тератозооспермия, Левкоцитоспермия.
 Цял ден чета форума и се побърквам вече - може ли да се повлияе морфологията (имам час чак след седмица)? До тогава първо микробиология ли да си пусне, или директно да посети уролог мъжа. А и тази хипоспермия... Записах всички възможни рецепти за чайове, мед, витамини и антиоксиданти. Мога ли още нещо да направя? А той? Предварително благодаря за всички мнения и съвети.

--- Край на цитат ---

Здравей, Точица. Разбирам, че ти е тежко, но ще ти обърна внимание върху добрите новини. По отношение на обема на еякулата има две неща, върху които можете да помислите - първо следващата спермограма да бъде при 3 дневно въздържание, и второ, което е може би по-важно, ако това му е била първа спермограма и ако е отделил еякулата в клиниката, а при някои мъже дори и в къщи, много е възможно да е бил притеснен, условията да не са отговаряли на неговите представи за живота, нивото на сексуална възбуда да е било ниско и макар да е стигнал до еякулация, да е отделил по-малко от обичайното за него.

Ако стойността на левкоцитите е 1,38х10^6, това не е чак толкова много, но все пак трябва да се уточни чрез микробиологична посявка.

Разбира се, консултацията с уролог е просто задължителна, но аз първо бих пуснала една контролна спермограма, за всеки случай.  :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия