0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Седмица 13.11-19.11.2006г.
« -: Ноември 13, 2006, 08:01:10 am »
Започва си и тази седмица и времето минава ли минава. Ние вече сме на цели 21 дни.Кога минаха не разбрах от търчане:)
А аз като за начало на седмицата пак съм с безброй въпроси.
Сутринта докато мих залъгалките на бебкта видях, че при миене в двете залъгалки влезе вода.Това нормално ли е?Питам защото ги мия с препарат и ме е страх да не стане някоя беля.
Аз естествено като видях, че влезе вода и препарат след това голямо плацикане наравих на залъгалките й, ама .......
И другото, което ме вълнува е от кога започнахте да давате витамин Д и до кога се дава?
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #1 -: Ноември 13, 2006, 09:07:27 am »
И другото, което ме вълнува е от кога започнахте да давате витамин Д и до кога се дава?
Силвенце сега е момента да питаш педиатърът за витамин Д. Знам че се дава към края на 1 месец.
Мами как мислите дали да сменя Фризолака с Фризолом или някое друго газогонно мляко. Малкия има доста газове явно и доста се мъчи и пищи понякога когато ходи по голяма нужда. Днес ще се обадя на педи, но ми се искаше и вие да споделите. Четох до колкото имах време, че Фризолак е едно от най запичащите и предизвикващи газове мляко.

Весела нова седмица на всички
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    borovinka

  • *
  • 1118
  • таЙалеЩ на кълГо...
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #2 -: Ноември 13, 2006, 11:00:03 am »
Хубава седмица на всички и от мен! Синоптиците обещават топли слънчеви дни след сряда - непременно да се възползвате :D
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #3 -: Ноември 13, 2006, 11:06:24 am »
Абе, Боровин  8O
извинявай за нетактичния въпрос, ама няма ли да раждаш вече  :lol: :lol: :lol:
В очакване ....
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #4 -: Ноември 13, 2006, 11:12:38 am »
Хубава седмица и от нас :D Ние понеже сме зимно бебе, витамин Д го почнахме на 10 ден от раждането. Само че на нас ни го дадоха в комбинация с флуор. Давам зимафлуор Д 500. И го пием от раждането до сега. Питай педиатърът, но си мисля, че вече ви е време да почвате с витамина.
За залъгалките - д-р Спок пише, че няма нужда да се стерилизира или нещо подобно, тъй като ако има микроби, то те са си бебешките микроби, от устата на бебето. Можеш само да ги миеш, не е нужно да слагаш и препарат. Аз миех само с нормална вода. И дори и да има малко останала вътре не е проблем. Поизстискай го и спокойно давай.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #5 -: Ноември 13, 2006, 12:26:54 pm »
Наде попитай за Омнео или новия НАН. Ели беше на Фризопеп близо 6 месеца и съм много доволна.То е ходролизирано мляко, не позволява образуването на газове и доста ни помогна да изкара коликите безпроблемно.Даже не съм ползвала капките за колики.Изкара ги само на чая на Хип. За стерилизиране аз ползвах таблетите на Чико за студена стерилизация.На около 6 м спрях.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #6 -: Ноември 13, 2006, 12:36:40 pm »
Не започнахме Витамин Д (Вигантол) от началото на втория месец по 2 капки дневно.
Аз залъгалките кога ги мия, кога ги стерилизирам, но наистина няма нищо притеснително, че е влязла вода. Гане, това за микробите на детето от книгата на д-р Спок и на мен ми се е набило в главата  :D
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #7 -: Ноември 13, 2006, 13:11:38 pm »
Перде, не бързай да сменяш млякото с Фризовом - всички деца имат бебета и пръцкат, каквото и да правиш. а Фризовом е специално мляко за деца с повръщане /рефлукс/, не е за вас.
за да минимизираш газовете, правилата са следните:

1. по коремче преди всяко ядене за 1-2 минути. вие изчакайте още малко с това.
2. биберонът на шишето да е винаги пълен с мляко, не с въздух.
3. да не даваш на бебето да пие от разпененото с въздух мляко, което остава накрая на шишето.
4. добро оригване, включително едно междинно по средата на яденето.
5. може ползване на капки за колики, които имат газогонен ефект - това са всички капки със симетикон.

досега няма майка, спасила се от коликите чрез смяна на млякото, доколкото ми е известно.
можеш да помислиш за смяна на млякото по други причини - примерно, с хипоалергенно /т.н. ХА млека/.

Вигантол се изписва от ПЕДИАТЪРА - той преценява от кога и по колко.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #8 -: Ноември 13, 2006, 14:37:02 pm »
Моята педиатърка беше на мнение, че има спасение от коликите с хидролизирано мляко. С Фризопепа намаляха чувствително, а както казах и по горе никакви капки не съм ползвала. Или моята дъщеря е нямала колики явно...
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #9 -: Ноември 13, 2006, 15:01:04 pm »
Ния, Мартинчо също пие Фризопеп от 3 месеца, но когато си имаше колики - имаше си ги.
никой не би предписал преминаване към хидролизирано мляко заради колики само.
колики значи болки в червата. тези болки могат да се причинят от много различни причини.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #10 -: Ноември 13, 2006, 15:24:20 pm »
Аз също опитах Фризовом по време на коликите. Не само, че не спряха коликите ами взе и да ми повръща. А по принцип малката е повръщала много рядко на фонтан. Така че бързо се върнахме на Нутрилон-а. А освен това много трудно се разтваря, първо трябва да затоплиш водата до 75 градуса, после да я охладиш, въобще не ми допадна.
А за миенето на залъгалките, аз ги мия само със сапун и вода и след това стерилизирам. Нашата педиатърка държи бебешките принадлежности  да не се мият с веро, че тудно се отмивало и оставяло следи.


*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #11 -: Ноември 13, 2006, 15:28:20 pm »
Всяко дете има различен тип колики. При някой са по-силни, при други са по-слаби. Всяко ги понася по различен начин. Ние си имахме и няма лекарство, което да не сме опитали тук и да е имало напълно ефект.
А за млеката аз още от началото ползвам НАН на Нестле и съм много доволна. Хипоалергично, не сме имали проблеми, не се е запичал или нещо друго.
Иначе залъгалката съм я слагала 2 пъти да я стерилизирам и като я извадих не ми допадна никак външния й вид и не потретих. А не сме имали никакви стомашни проблеми, така че за сега оставаме на измиване само с вода без препарати.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #12 -: Ноември 13, 2006, 15:57:17 pm »
Хайде и аз да питам за активната гимнастика. Юлия стана на 3 месеца мин. седмица и аз мислех, че е още рано за нея. Някакви упражнения ли се правят с нея или просто се поставя детето да лежи с идеята да се опитва да си хване играчките. Защото малката от 2-3 седмици отказва да лежи, ако е будна. Вече се чудя какво да я правя. Храним се и се разхождаме в коша за кола, будува или в коша или я държим на ръце. Та ако трябва да я оставя просто да лежи, не мисля, че гимнастиката би имала голям успех при нея.


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #13 -: Ноември 13, 2006, 16:18:07 pm »
Габи, активната гимнастика се ползва така - слагаш бебето да лежи под нея и то се опитва да достигне примамливите предмети, които висят закачени по нея. целта е хем да протяга ръце и крака, хем да упражнява бутане, хващане, пипане.
не се очаква ти да му правиш нещо с тая гимнастика.
то, по същество, и една висяща играчка пред лицето му също играе тая роля, но в т.н. активни гимнастики има повече играчки, висят на различни нива и от различни места /в някои видове/, може да има дрънкане, пискане, пеене, светкане и т.н. вариации.
отначало няма да обръща внимание, но постепенно ще започне да се интересува.

а Юлия седи ли мирна в коша за кола? щото Мартин вече не иска, освен ако няма да се вози. почва да се извива на мост и иска да излиза. все пак, повече от 3 часа на ден в кошницата не е желателно на тази възраст.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #14 -: Ноември 13, 2006, 16:27:37 pm »
Габи, не е рано за нея. Точно. Нашите още от като навършиха 3 месеца  блъскат и се забавляват с тях, дори и с крака удрят топките на активната гимнастика. Сега вече ги хващат целенасочено. Нашите активни гимнастики имат окачалки и по страничните рамки (обтегачите ниско долу) и се заиграват и с тях - като връзките ключове на Chicco , които продават - удрят ги и ги хващат и дрънкат. Може и други играчки да се закачат за разнообразие. Но там някъде след 3 месеца й обръщат внимание.
Наде, Вигантола само педиатърът казва по колко и откога. Тя прави преглед и преценя колко трябва. Тя също трябва да ти изпише и капките за колики.
И да те предупредя, че ще има профилактика в цял Бургас от сряда и четвъртък за 2 денонощия за водата - няма да има вода, изправи ми се косата. Търси начини да спасяваш положението и да запасяваш!
*

    borovinka

  • *
  • 1118
  • таЙалеЩ на кълГо...
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #15 -: Ноември 13, 2006, 18:30:56 pm »
Абе, Боровин  8O
извинявай за нетактичния въпрос, ама няма ли да раждаш вече  :lol: :lol: :lol:

еее, ми то напира, ама аз се ослушвам, че голям страх ме гони - отлагай и живей  :balk_70:

*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #16 -: Ноември 13, 2006, 19:07:26 pm »
На нас д-р Масларски ни изписа Вигантол някъде към 17-18 ден по една капка преди ядене сутрин за един месец, после може да се промени дозата, но това го преценя пак той.
Иначе за стерилизирането на бибата аз я стерилизирам веднъж на ден, ама тя не я уважава много и си седи в кутийката повече.
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #17 -: Ноември 13, 2006, 23:12:42 pm »

а Юлия седи ли мирна в коша за кола? щото Мартин вече не иска, освен ако няма да се вози. почва да се извива на мост и иска да излиза. все пак, повече от 3 часа на ден в кошницата не е желателно на тази възраст.

Ами за сега седи, почва да мрънкоти като и се доспи. И аз се притеснявам да я държа по-дълго време в коша, ама тя категорично отказва да лежи по гръб. Започва да се пробва да стане като се извива или пък се държи на коремна преса, да реве, че не може. Макар че преди 8 дни за първи път успя да се обърне по корем. Е, вярно на дивана-там има малък наклон, който и помогна, но все пак досега не успяваше. Има играчки над кревата ама не иска да лежи там. Та за това се чудя дали ще иска да лежи на гимнастиката. Добре че си има персонален носач през голяма част от деня. Баба и умира да я носи на ръце, през останалото време се включвам аз и така. Явно така ще бъде докато седне. Ох, сещам се за едни приятели дето возеха дъщеря си права в количката, защото отказваше да седи. :roll:


*

    Хера

  • ****
  • 908
  • романтично люлякова
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #18 -: Ноември 14, 2006, 08:10:38 am »
Ние вит.Д пием по 2 капки сутрин откакто Слави стана на месец.
Вечер пропуска едно ядене той ама за сметка на това и пропуска едно спане сутрин :) Като яде между 7-8 часа сутрин и будува до следващото си ядене, което е към 10-11 часа :) Стои в шезлонга в хола и мята ръце е крата.
Да е жива и здрава нашата биба...когато го приспивам я тикам в устата му и той си я цока докато спи. Нали не засука въобще и си мисля, че с биберона си задоволява сукателния рефлекс /ама това може и да си го измислям и аз за успокоение/
Да ви питам и вас...има струпеи на веждите и на челото точно преди косата му. Вие имахте ли такива работи и как се преборихте с тях? Аз мажа с мас и невен /едно мазило дето майка ми го приготвя/
За активната гимнастика и ние ще вземаме ама чак към НГ, че още сме малки за нея.
Моята зимна приказка - 21.09.2006
Пролетната приказка  - 21.04.2011
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #19 -: Ноември 14, 2006, 12:19:12 pm »
Здравейте!

Малко встрани от темата, но и при мен взе да му се вижда края... Уговорих с д-р Александров секциото и взех да правя списъци с покупки за мен и за бебунката... Намерих един за АГ Варна, но ми се вижда непълен. Знам, че е още рано, но ако някой може да допълне нещо ще съм му много благодарна  :)
АГ БОЛНИЦА и ОКРЪЖНА БОЛНИЦА
- ЛК , направление за раждане , обменна карта
-памперси - 15 бр.
- чехли и джапанки
- нощници - 2 бр.
-тоалетни принадлежности
- вилица , лъжица,купичка и чашка
- лигнин - 500 гр.
- дам.превръзки - 2 пакета
- къси чорапки
-3-4 блузки за бебчо
-хавлия
-бельо

Благодаря предварително!
"Всичко е възможно! Невъзможното просто отнема повече време"
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #20 -: Ноември 14, 2006, 12:43:09 pm »
Да ви питам и вас...има струпеи на веждите и на челото точно преди косата му. Вие имахте ли такива работи и как се преборихте с тях? Аз мажа с мас и невен /едно мазило дето майка ми го приготвя/

тия струпеи се наричат крусти или млечни корички. обикновено ги имат по главата, понякога и по веждите. може да се мажат със зехтин, има и кремчета специално за такива неща - например, на Мустела или на Клоран. това мазилце вероятно също върши работа, не знам. по главата като са, се намазват, оставят се няколко часа намазани, после се измива главичката и се разресва, след няколко третирания те ще паднат.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #21 -: Ноември 14, 2006, 13:56:42 pm »
здравей. аз си бях взела тези неща, но без блузки за бебето.Освен ако в АГ където ще раждаш да е нещо по различно.Те си обличат бебетата с техните дрехи и трябва да си носиш само комплекта за изписването и 2 шишета ако не си от града.Аз се бях запасила и с доста интимни мокри кърпи - вършеха чудесна работа.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #22 -: Ноември 14, 2006, 14:49:15 pm »
На мен ми искаха повече памперси(30-35 бр.) заради секциото, а също и мокри кърпички.
Иначе ще ти трябва помпа, водонепроницаема лепенка за операцията (ако не ти поставят такава в болницата), зарядно за телефона, болкоуспокояващи (напр. аулин).Като ни изкараха от реанимация в отделението уж също трябваше да ни обезболяват ама нещо никой не ни предложи и всичките 5 жени дето бяхме оперирани в същия ден, си купувахме аулин.
На нас ни караха бебета с шишета, к-та за изписване ми го донесоа в деня на изписването.


Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #23 -: Ноември 14, 2006, 15:35:21 pm »
Наде, защо сте на АМ? Кво стана с кърмата? Ние не успяхме да дойдем - беше много студено и на мъж ми не му се пътуваше!

На Мати не са му добри резултатите от кръвната картина - хемоглобина ме у в норма, но две от съставките на хемоглобина - MCv  и MCH са под нормата! Правихме вчера контрола, но няма промяна! Ще ходя след малко да видя какво ще каже педи!
« Последна редакция: Ноември 14, 2006, 15:42:18 pm от venus_melena »
Матей - 1.04.2006 г
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #24 -: Ноември 14, 2006, 16:17:21 pm »
Вени, Тони засука веднага щом му предложих гърдата, но тогава още няма нищо и той много се гневеше, даже ми беше разранил зърното. Отделно имам и месести зърна и според педиатрите, ще е много трудно да суче. От едната гърда суче, но заспива или се сърди че трудно захапва. Сега се цедя на ръка, незнам защо с Авента нещо немога да се справя. Давам му горе долу по две хранения от по 80 мл., днес може да станат и три, ако има време.
Какво му има на Мати, пиши какво казва педиатърът.
Мами някой от вас да е изпадал в депресия след раждането, нещо много ми се реве и си рева де, ама незнам не влияя ли негативно на бебчо. Как преодоляхте натрапчивото депресивно състояние? Изгоних си бабите, дето уж трябваше да помагат. Супер съм нервна и немога да си го обясня. Всичко и всички ме дразнят, започнах да се притеснявам вече затова и пиша тук.

П.П. Някой да знае колко е нормата за наддаване на бебетата по месеци.
« Последна редакция: Ноември 14, 2006, 16:24:17 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #25 -: Ноември 14, 2006, 16:49:16 pm »
Ето тук има и за наддаването http://www.bg-mamma.com/site/content/category/5/29/51/
"Всичко е възможно! Невъзможното просто отнема повече време"
*

    borovinka

  • *
  • 1118
  • таЙалеЩ на кълГо...
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #26 -: Ноември 14, 2006, 17:48:55 pm »
Леле setakap, засрамих се! Нищо още не съм приготвяла, ни списъци, ни дрешки. Само 3 нощници с копчета ми казаха, че е добре да имам за болницата и ги купих и изпрах да са готови. И аз иначе се уговорих с д-р Александров, но за никакви списъци не ми е споменавал. Дано Cygnus се включи да каже кои са нещата от първа необходимост, че да стягам чантата вече. Или пък да взема да се разходя до болницата и да питам направо на седмия етаж акушерките?
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #27 -: Ноември 14, 2006, 17:59:40 pm »
значи , боровин, носиш си лични вещи за тоалет -четки, пасти, шампоани, сапуни, бебешки сапун, мокри кърпи, гребени, тоалетна хартия, интимни мокри кърпички,  хавлиени кърпи и да не изреждам повече, аз понеже съм маниак и памук и спирт. Поне 2 пижами с копчета до пъпа (за кърменето), някво елече или жилетка си вземи (аз като бях беше топло), джапанки, превръзки за родилки, пелена за родилки,  стотинки за телевизора, памерси първи номер 1 пакет, кърпички памперс,  пелени, дрешки (зимата не знам как е - ние носихме камизолка, ританки и жакетче бели памучни 2 комплекта), одеалце за детето (макар че там има). Друго не се сещам.. ако се сетя ще ти пиша, а и да забравиш мъжкото ще прескочи и ще донесе. И ми кажи малко по-рано да си планувам пътуването, защото ще дойда да те видя! И спокойно :)
« Последна редакция: Ноември 14, 2006, 18:02:54 pm от cygnus »
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #28 -: Ноември 14, 2006, 22:56:19 pm »
heart,
За „Пентаксим” – Аз имам двама педиатри – единият (GP-то) за първи път чу от мен за тази ваксина, а другият (в „Торакс”) беше информиран, но я постави за първи път на моето дете. Чела съм за изтеглянето на 6-валентната ваксина. Обяснението е, доколкото си спомням, че една от съставките (май срещу хепатит B) не давала достатъчно добър имунен отговор – дали това е истината, не мога да кажа. Не казвам, че „Пентаксим” е най-добрият избор, просто разказах аз как проучвах въпроса за тази ваксина. Другият вариант за ДТК е „Инфанрикс” на GlaxoSmithKline и отделно „Imovax Polio” на Sanofi Pasteur, например.
За схемата на поставяне – Докато проучвах ваксината, детето ми вече беше на 2,5 месеца, когато поставихме първата доза, затова решихме да поставим втората на 4 месеца и третата на 6 месеца.
В листовката на „Пентаксим” пише следното: „Дозировка:
Общата препоръчвана схема включва първична ваксинация, състояща се от три инжекции с едномесечни или двумесечни интервали помежду им, започваща от двумесечна възраст, последвани от реимунизация с една доза по време на втората година от живота.”

Съответно изместихме третия прием на ваксината срещу хепатит В на 7 месеца, а не на 6, както е според Българския имунизационен календар. По принцип, поставянето на ваксини се отлага при недоносени деца, при болест, затова мисля, че не е проблем това, че сме отложили ваксинирането.

Perdeto,
За ваксините - Можеш да прочетеш закованите теми за ваксините в здравния справочник на бг-мамма. Ще ти трябва повечко време обаче. Но мисля, че е важно, за да направиш своя избор.
Не зная търговските марки на безплатните ваксини. Личният лекар единствено има право да получи тези ваксини от регионалните поделения на ХЕИ и да направи имунизациите. Ако искаш да сложиш различна марка ваксина, трябва да си я закупиш. Много майки купуват ваксините от аптеките и ги носят на педиатрите за поставяне. В този случай е много важно съхранението на ваксината до момента на поставянето й да бъде според условията, указани от производителя й. При нас ваксините бяха доставени директно в клиниката и съхранявани там до поставянето им. Цената на „Пентаксим” е от порядъка на 60 лв. за една инжекция.

За храненето – Аз цедях само в началото (с помпа Avent – Silwi ти е обяснила каква е цаката), но за замразяване. От първия ден вкъщи бяхме само на кърма – давах да суче при всеки рев, не спазвах никакви часове. Веднъж опитах да заменя нощното хранене в 3 ч. с вода – резултатът беше, че се изнервихме и не спахме и двамата до сутринта. Повече не повторих – давах да суче и през нощта, когато е гладен, и после спокойно си спяхме двамата до следващото хранене. Малко по-късно, като заякна, детето само си направи режим. Постепенно започна да измества храненето от 3 ч. на 3 и половина, после на 4, после на 5, после започна да прескача храненето в 24 часа. Накрая изцяло се отказа от нощното хранене.

За водата – моят син и до ден днешен (на 1 годинка е) почти не пие вода. Но аз продължавам да го кърмя два-три пъти дневно и мисля, че така получава и водата, която му е нужна. Съгласна съм с jam, че от теб се иска само да предлагаш водата, а детето, ако е жадно, ще пие. Ако не – не го насилвай да изпие точно колкото ти или педиатъра сте определили.

За пъпчето – И ние третирахме със спирт, йодасепт и бивацин, но не сме слагали нито веднъж лепенки за пъпче. Нашето падна много късно и нямаше никакъв секрет, но още няколко дни продължихме третирането.

За депресията – Не се притеснявай. Нормално е! Аз се шашках за всяко нещо – защо спи толкова много, защо не иска да спи толкова много, защо плаче сега, защо не плаче сега и глупости от сорта, дори проверявах дали диша, докато спи. Доста сълзи изтекоха още в родилното, но постепенно добих увереност и престанах с реването и дразненето от всичко. Позволявах си да почивам и спя, винаги когато можех. Докато имахме баба на разположение, излизахме само двамата с половинката – дори за половин час – действаше ми много добре.
Ето ти един цитат от една доста добра книга, според мен – „Изкуството да бъдеш родите”. Дано ти подейства успокоително!
"Майката трябва добре да разбере, че всички тези тревоги са нормални. Неумение, паника, яд – такава е съдбата на всяка млада майка. Мисълта, че новороденото не е нито толкова мъничко, нито толкова крехко, колкото ви се е сторило отначало, ще ви споходи постепенно. От милиони години бебетата знаят как да преодоляват несръчността и незнанието на младите си майки. И вашето новородено ще преживее и едното, и другото. С опита самоувереността ви ще расте – ще го държите по-удобно, ще го кърмите по-лесно и когато навърши месец, ще си дадете сметка, че има сериозни шансове да оживее..............Разбира се, голяма утеха е да се поговори с други майки и да се види, че и те изпитват същите чувства. Ще откриете, че вашият случай не е единствен. Споделянето на дълбоките ви чувства с другите е добро лекарство за вас. Така че говорете с други майки, за предпочитане опитни. Но не правете грешката да се отнасяте към съседката или към друга майка като към висш авторитет. Така именно постъпват много млади майки, когато се паникьосат...........Използвайте мненията на другите майки като лакмус, за да проверите собствените си чувства. Но не ги смятайке за пророчици. И никога не забравяйте, че детето ви е единствено по рода си. Това, което е било полезно за съседката и бебето й, не важи задължително и за вас.....
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #29 -: Ноември 14, 2006, 23:09:02 pm »
На Мати не са му добри резултатите от кръвната картина - хемоглобина ме у в норма, но две от съставките на хемоглобина - MCv  и MCH са под нормата! Правихме вчера контрола, но няма промяна! Ще ходя след малко да видя какво ще каже педи!
А за какъв проблем говорят тези две съставки? Какво казва вашия педиатър?

Perdeto, и аз бях в едно ревливо настроение в началото. Почна още в родилния дом и ме държа повече от месец. Ще мине, само помни, че ти си най-добрата майка за твоето дете. То не иска друга.


*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #30 -: Ноември 15, 2006, 00:05:46 am »
venus_melena,
Сега видях темата ти за „пълнежа” в бг-мамма.
Мисля, че не е нужно да се притесняваш излишно. Ние имахме почти същите стойности. Ако искаш, ще ти пиша на лични повече подробности.
Тук ще напиша само референтните граници на „Торакс” – Пловдив:
                            мъже                 жени                  деца
HGB (g/l)             140-180             120-160              110-140
RBC (T/l)             4.5-6.5              4.1-5.5               3.8-5.2
HCT (l/l)              0.36-0.54           0.32-0.45            0.30-0.42
MCV (fl)              80-103               80-97                 72-86
MCH (pg)             27.0-32.0           26.0-32.0            24.0-30.0
MCHC (g/l)           320-360             320-360              320-340
RDW (%)             11.5-14.5           11.5-14.5            11.0-15.0

Вярно е, че лабораториите си имат различни референти граници според методите, които използват, но, като гледам стойностите, май в твоята лаборатория просто не са разграничени за жени, мъже и деца.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #31 -: Ноември 15, 2006, 00:55:05 am »
Verdi, два въпроса към теб по повод ваксината - 1. как понесохте Пентаксима? 2. как уредихте документално нещата с джипито, след като ваксината е слагана в частен център?

два въпроса към майките на по-големите бебета и дечица

1. от кога се започват опити за пиене с чашка?
2. малко съм притеснена за Мартин - почти не гука (е, изгуквал е няколко пъти, но като цяло не го прави). освен това не винаги ме гледа в очите като му говоря. сутрин е весел, хили ми се, осъществява визуален контакт, но следобед обикновено не го прави или много за малко. примерно, погледне ме, може леко да се ухили, ако му говоря смешно, след което извръща поглед като срамежливко. това нормално ли е, според вас? какъв е вашият опит? аз се очертавам твърдо като майкахипохондричка и ми се въртят едни неприятни мисли в главата... :( успокойте ме...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #32 -: Ноември 15, 2006, 08:28:27 am »
Абе jam, ти нямаш ли си работа, сериозно? Как ти идват на ума всякви измишльотини не знам. Ти да не би да искаш стихотворения да ти казва на годинката? Я , по-кротко, ни мой всички да са умни и бърбориви като тебе.  :P :lol:
Колкото повече приказваш и пееш по-бързо ще се научи да приказва, е все пак и от детето зависи.

За чашата, според мен е много рано, към 8-9 месеца предполагам, аз още не съм се замисляла. Пусни си БТВ да не забравиш, че след малко започва.
« Последна редакция: Ноември 15, 2006, 08:33:28 am от cygnus »
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #33 -: Ноември 15, 2006, 09:10:26 am »
Ох и аз се чудех Деската що не ми отговаря като я питам що реве :wink:
Ся сериозно, да не повтарям Дони, само ще ти кажа, вземи се в ръце. Като се замисля за доста други неща можеш спокойно да се притесняваш и да оставиш зетя намира да расте детето :D
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #34 -: Ноември 15, 2006, 09:42:34 am »
Благодаря за разбирането мамчета :D много сте ми милички. :bighug:
Искам да попитам с какво се хранят кърмещите майки. Като прочетох колко храни не трябва да ям , то нищо не остава  8O, освен ориз и картофи. Вече се чудя какво да се готви и в интерес на истината нещо нямам никак апетит. Вие спазвалили сте някакво въздържание откъм храни. Опитвам се да давам кърма на бебчо, но само с оризи картофи ми се струва малко смешно да е пълноценна кърмата. Верно ям и зеленчуци и плодове, но освен ябълките май друг плод няма, който да не предизвиква колки.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #35 -: Ноември 15, 2006, 09:52:02 am »
Къде го чете тва бе Наде? Аз ям всичко!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #36 -: Ноември 15, 2006, 09:53:32 am »
Наде, как така да не може, само зеле, лук и лютиви работи не бива.

Джамата, моите така и не се научиха да пият от чаша (и досега не могат като хората).  :lol:


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #37 -: Ноември 15, 2006, 10:19:39 am »
Джамооо, ще ти късаме ушите вече. Остави детето спокойно да си расте. На теб не ти ли се е случвало майка ти и баща ти като си говорят, ти да си правиш оглушки. И моя не ми отговаря . Реагират си децата когато искат. Аз съм си правила опити с Алекс - викам го, приказвам му, когато той има желание за комуникация - само тогава се осъществява. Ако на прегледите реагира добре според педиатърът - нямаш повод да се притесняваш. Важно е от време на време да те следи с поглед и да може да захваща играчките. Можеш да пробваш как реагира на различни шумове. Нашия се стряска от кихане и кашляне, иначе спи като пън на всякакви други шумове.
За чашата - вода при нас не се пиеше, но от скоро проявява интерес и понеже от 3 дена имаме гости, непознати хора за него, всичко с тях му е интересно. Та си хареса миналия ден нейната стъклена чаша и така се учи да пие. От два дена пием вода от чаша, като си я искаме самички. Така че и твоето ще ти покаже времето само. Иначе от специалните детски чашки с плоския биберон не иска и да ги сложи в устата си.
Наде, не се ядат само пикантни храни - люто, хубаво е да избягваш чесън защото пръцкат доста после, зеле, твърдо смилаеми храни. Иначе можеш да ядеш всичко. Не е желателно сирена от типа - бри, синьо и такива подобни заради това, че не са доузрели. Аз не съм правила ограничения в храненето си. Не е желателно и алкохол да приемаш.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #38 -: Ноември 15, 2006, 11:04:17 am »
Jam, и аз като всички да кажа, че не намирам нищо притеснително в поведението на Марти. Юлия също с напредването на деня се изморява и вечер не просто не раздава усмивки ами направо реве.  Пък и нали Марти се роди малко по-рано, а като се гледа развитието на детето се има в предвид датата на термина, не на раждането.
В книгата на Трифонова пише, че детето трябва да се отучи да пие от шише с биберон към 7-8 мес. Ако искаш можеш да вземеш една от преходните чаши и да му я дадеш за да видиш дали ще проявява интерес.

Наде, като имаше колики и аз се ограничавах ама резултат нямаше. Сега ям почти всичко и няма проблем.


*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #39 -: Ноември 15, 2006, 11:11:05 am »
Аз в 8-9 месец купих такава преходна чаша на Авент и така и не пожела да пие от нея.Ползва я за игра , и за всичко друго , но не и за пиене.От шишето си мина направо на нормална чаша.Друг е въпроса, че в началото с такъв замах я надигаше, че цялото съдържание от чашата беше върху дрехите.Е сега вече на почти 2 г си пие нормално.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #40 -: Ноември 15, 2006, 14:07:22 pm »
Къде го чете тва бе Наде? Аз ям всичко!

Ми къде в бг-мамата четох :?
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #41 -: Ноември 15, 2006, 15:41:00 pm »
Джаме, спокойно мила, няма място за притеснение, всичко си е до дете.
Ето аз имам две наведнъж , и двете много различни, Боби почти не гука, но пък се смее доста, особено като му говоря по бебешката, но пък има моменти, когато не проронва усмивка, каквито и работи да бърборя.Антъни от сега си е бурборко, не спира да гука, мрънка, да се смее, изобщо, комуникативен се явява.Щом Марти прави другите работи, в смисъл, следи играчки и други там подобни неща, няма място за притеснение.Просто постоянно му говори каквото и да е, дори безсмислени комбинации от думи, както и измислени песнички и стихчета.В пренаталната ми казаха, че мозъкът реагирал най -добре на думи, на говор, и нали мойте бяха доста недоносени, ми казаха да не спирам да говоря.И така...
Наде, как само ориз и картофи, всичко си яж, без лук, чесън, зеле, пикантни подправки.Аз даже капвах по малко шоколад, и пия сутрин кафе....За течностите си знаеш, много вода, и казват айран...
Поздрави на всички и целувки на мъниците.

ема2
 :babyflips: :babyflips:
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #42 -: Ноември 15, 2006, 16:16:25 pm »
Джамка, казали сати вече, това за гукането - ами всяко е различно, за погледа - провери го дали проследява предмет! Ако се притесняваш на консултация обърни внимание на док!
Това ми напомня - Габи какво стана с бебето на сестра ти?
Наде, всичко си яж, без посочените неща! Депресията минава - най-много месец, докато влезеш в час!
Чаша - още два месеца нека минат - на Мати предложиш онзи ден, че ме гледаше в устата и пи, но му се стичаше по брадата! Преходник използва само като го купех, сега само го гризе!
Верди, мерси за инфото, но пак сме под долна граница на MCV, MCHC ни е високо, а какви са референтните за тромбоцити?
 
« Последна редакция: Ноември 15, 2006, 16:22:07 pm от venus_melena »
Матей - 1.04.2006 г
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #43 -: Ноември 15, 2006, 17:14:11 pm »
момичета, благодаря ви за споделеното мнение и добрите думи!
аз съм полуоткачена, ще ви кажа вчера какво си бях навила на пръста - че Марти проявява признаци на аутизъм, защото не гука и понякога ми избягва погледа (също и като се гледа в огледало). отде ми хрумна не знам, но снощи седнах да чето по темата и естествено си внуших какво ли не, па като му фърлих един рев, рев, не е истина...
днес, след като ми мина психозата, прочетох вашите постинги, и най-вече - след като си анализирах детето, се успокоих и стигнах до извода, че е крайно време да спра да чета! чудя се къде ми е бил акълът снощи.

детето си следи предмети, хора, гледа си телевизия, блъска си активната гимнастика, смее ми се като му говоря по бебешки, ама аз - трябва всичко да е по учебника! щом някое се хилело на образа си в огледалото, значи и нашия трябва да го прави! щом другите гукали, и нашия трябва да гука (нищо, че баба ми си спомня, че аз също не съм гукала). и съм царица да си измислям диагнози...

вземете пример да не правите като мен! ;) днес съм щастлива с хубавото си бебе, желая и на вас цялото щастие на света с вашите рожбички!

цунк на всички!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #44 -: Ноември 15, 2006, 17:45:46 pm »
Джами, минаваш през нормалните етапи на една майка. И на мен ми се случи, но мъжа ми беше този, който ме свали на земята и ми каза да не се втелявам и от тогава спрях да се занимавам с такива неща. Алекс и сега ако не му е нещо по кефа не ми обръща внимание. Вика кряка, на негов си език, заглежда се в огледалото, но на много по-късен етап го прави. Ти очакваш рано рано да е по учебник :D Всичко му е наред на детето :D
В тази връзка гледах преди известно време един немски филм. В семейство с глуха майка се родиха две деца, като по-голямото като се роди бебето много се притесняваше да не е глухо. Съответно за проба реши да го стресне с някакъв музикален инструмент, вече не помня какъв и като установи че бебето чува, така се радваше и подскачаше, та и ти сега :lol: Да ти е жив и здрав Марти и да те радва. Като почне да вика като нашия хич няма да искаш да ти гука, а само ако може да помълчи малко ;)
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #45 -: Ноември 15, 2006, 18:25:14 pm »
Радвам се, че си се успокоила, както Гането ти е казала май всички сме така, аз сега след като прочетох в Спок за някакъв гастро... незнам си какво заболяване, когато бебетата повръщали, изпъвали се след хранене и т.н. А това било връщане на кисиелини, които повреждали хранопровода и направо ми се реве и на мен :( Та се чудя как ще изкараме една седмица до консултацията :?
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #46 -: Ноември 15, 2006, 18:35:52 pm »
Май многото четене е толкова лошо, колкото е и никаквото... Аз преди две години изчетох доста неща заради племенника си и сега не ми се чете... Сигурно като родя ще започна пак да се ровя и да се шашкам...
"Всичко е възможно! Невъзможното просто отнема повече време"
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #47 -: Ноември 15, 2006, 18:41:33 pm »
Стефи това е гастроезофагиален рефлукс, тя jam  е наясно и с това :)
Има специални млека, които дават при такова повръщане. Но нашето не е това. Хем човек да се чуди да чете ли и да се шашка, но като знам колко са безотговорни педиатрите и как за всичко трябва да им се напомня, как да не чете човек.   :(
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #48 -: Ноември 15, 2006, 19:54:58 pm »
Радвам се, че си се успокоила, както Гането ти е казала май всички сме така, аз сега след като прочетох в Спок за някакъв гастро... незнам си какво заболяване, когато бебетата повръщали, изпъвали се след хранене и т.н. А това било връщане на кисиелини, които повреждали хранопровода и направо ми се реве и на мен :( Та се чудя как ще изкараме една седмица до консултацията :?

Стефенце, специално за това бързам да те успокоя, защото и през това страхуване минах! ръмжахме, изпъвахме се на лък, имаще епизоди на повръщане - даже си записвах специална графа в таблицата - колко пъти е повръщал и колко пъти е връщал. четох го това в Спок за рефлукса, също и на други места. е - това нещо отмина от само себе си, после в бгмамата четох много отзиви на други майки, чиито бебета са правили така БЕЗ да имат рефлукс. така че - запази самообладание.

божке, как минаваме през едно и също всичките.... :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #49 -: Ноември 15, 2006, 20:25:25 pm »
Ох, точно така прави, след ядене мучи, ръмжи, пъне се, изпъва се, свива се, абе ужас и след като върне или се изака и край, мир и спокойствие, заспива :( А най-лошото е когато изсмуче повече от колкото трябва, вчера като измоца 140 гр. и косата ми се изправи, ела да видиш после как се повръща :(
Дано да мине и това скоро, че кой знай колко болести ще си съчиня и аз :lol:
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #50 -: Ноември 15, 2006, 21:34:02 pm »
Стефи, бе, ми то има газове детето и явно склонност да преяжда! Опитвай се да го уригваш повреме на хранене! Ако трябва по 2-3 пъти! Ако може, де!
Джамка, добре дошла в отбора - моето дете имаше церебрална парализа, а сега е с Таласемия! :lol:
Матей - 1.04.2006 г
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #51 -: Ноември 15, 2006, 21:36:00 pm »
вчера като измоца 140 гр. и косата ми се изправи, ела да видиш после как се повръща :(

жено, ти по колко време й даваш да моца, бе? :)
намали го, тя утре половин кило ще омаха докат са усетиш  :lol:

Вени, разсмя ме, душко - явно всичките сме за едно и също заведение  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #52 -: Ноември 15, 2006, 21:39:13 pm »
Стефинка, ми и на теб ако ти е пълно тумбачето и не можеш да се облекчиш и ти ще се пънеш :) Така или иначе ако връщат и не е на фонтан, значи всичко е в ред. Моя дето е на 9 месеца вече и не би трябвало да го прави, днес си върна след като си изпи шишето. Понякога им идва повече храната и е нормално да търсят начин за облекчаване. А ако не може и да се изака нормално, напъва се и затова изглежда като описаното в книгите. Покрай коликите бях полудяла. Мислех, че нещо му става и умира. И аз си измислях всякакви сценарии за болести, ама ей го на здрав е и всичко му е наред. Лошото на нас ни е, че сме научени да четем и не се доверяваме лесно, та все проверяваме. Ама педиатрията е такова море...
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #53 -: Ноември 15, 2006, 21:41:30 pm »
Абе недейте така бе, ще ни заклеймят тука като онея от бг-мамата :lol: То че сме луди, луди сме, ами добре че има кой да ни върне от време на време на земята :D
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #54 -: Ноември 15, 2006, 22:24:14 pm »
jam,
На въпросите лично към мен
1.   Стефко понесе „Пентаксим”-а без никакви странични реакции – нито локални, нито общи – и при трите инжекции. Тъй като имаме фамилна обремененост за алергии и лекарят поставяше за първи път тази ваксина, даде на Стефко профилактично 10 капки „Фенистил”.
В листовката на „Пентаксим” има следния текст: „Както за всички инжекционни ваксини, се препоръчва винаги да има готовност за подходяща медицинска намеса и лечение в случай на възможна внезапна анафилактична реакция след приложението на ваксината. Поради това, ваксинираното лице трябва да остане под лекарско наблюдение 30 минути след прилагане на ваксината”. Ние всеки път оставахме под лекарско наблюдение в продължение на един час след ваксинирането.

2.   Всички ваксини досега (не само „Пентаксим”) са ни поставяни в „Торакс” – за всяка една имунизация имам епикриза с описание на статуса на детето, установен при прегледа преди ваксинирането; дата и час на поставяне на ваксината; търговско име, партиден номер и срок на годност на ваксината. Епикризите са на бланки на „Торакс” - Пловдив, с името на детето, ЕГН и адрес, както и с името и подписа на лекаря, поставил ваксината. Оригиналните епикризи пазя вкъщи, а копия от всяка една съм давала на GP-то, въз основа на които той записва данните в личната амбулаторна (здравна) карта на детето.

Другите два въпроса
1. Има два вида накрайници на AVENT, които се слагат на шишетата вместо биберона за хранене - мек за над 3 месеца, и твърд – за над 6 месеца. Купих и от двата вида, както и ми подариха неразливаща се чашка за след 4 месеца на Chicco. Нито едно не ми свърши работа обаче, защото Стефко отказваше да приема каквото и да било с биберон, накрайници и т.н. Течности и храни, различни от кърмата, приемаше само от лъжичка, а сега пие от малко шише от минерална вода, тип „Sport”. Смятам скоро да започна да го уча да пие от истинска чаша.
Твоят Марти е свикнал да се храни с биберон и може да ги хареса тези чашки и/или накрайници и да се научи.

2. ДЕТЕТО ТИ Е УНИКАЛНО! Точно толкова, колкото са уникални отпечатъците от пръстите му. Щом педиатърът ти смята, че всичко е наред – не се вглеждай прекалено.
Следобед децата са много по-изморени и е нормално да не реагират така, както сутрин. Моят син извръщаше не само поглед, но и глава настрани, когато му се приспи.
Иначе и аз съм в отбора  :balk_602:– давам ви още два примера с моето дете:
-   като новородено не искаше да бъде приспиван на ръце. Аз нали все чета, че е хубаво да гушкаш бебето – що рев е изревал, докато разбера, че просто иска да бъде оставен сам в креватчето си, за да заспи на спокойствие. Сега не заспива без аз или баща му да сме до него.
-   не искаше да се обръща (нито пък аз съм го тренирала) – не си спомням точно на каква възраст започна, но беше доста късно. Питах д-р Вълчева в „Торакс” и отговорът й беше: „Просто твоето дете е такова. Такъв тип е. Такъв характер е – спокоен и кротък. Ако беше някой холерик, щеше да се върти като пумпал”. Ела сега да ме видиш как сменям памперси – за секунда не се задържа по гръб.
Ако продължа с всички неща, за които съм чела, че другите деца правят и съм се притеснявала, че моят син не прави, ще ми трябват пет седмични теми, каквато съм обяснителна. :balk_71:


Perdeto,
Какво да яде кърмачката – Проследи реакциите на твоето бебе (всяко бебе е различно) след определени храни и ще разбереш какво може да ядеш и какво – не. Ето ти една тема Каква храна избягвате, ако кърмите?
Аз изключих от храненето си силните подправки, прясното мляко и кафето – всичко друго си хапвах.


venus_melena,
Ето ти и останалите референтни граници на показателите на ПКК
WBC (G/l)             3.5-10.5

                          възрастни                     деца
LY (G/l)                1.4-3.0                         1.8-4.5
MO (G/l)               0.3-0.8                         0.3-1.0
GR (G/l)                2.8-5.8                         1.2-3.0
LY (%)                 20.0-44.0                      38.0-66.0
MO (%)                0.1-10.0                        0.1-12.0
GR (%)                 37.0-70.0                      20.0-45.0

PLT (G/l)              140-440
PCT (%)               0.120-0.280
MPV (fl)                7.8-17.0
PDW (%)              11.5-20.0

                           мъже                           жени
ESR (mm)              до 12 mm                      до 15 mm

*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #55 -: Ноември 16, 2006, 00:46:58 am »
Това ми напомня - Габи какво стана с бебето на сестра ти?
...
 

Ами изследваха го в педиатрията-ЕЕГ, фетална морфология, биохимични изследвания и не откриват проблем. Искат го на контролен преглед след месец, а майка му си е купила книга за гимнастиката и чувам, че доста бил напреднал, но не съм го виждала оттогава.

Jam, на нас GP-to ни слага Пентаксима, нищо че си го купувам и въобще не прави проблем. Даже когато обсъдихме въпроса каква ваксина ще слагам ми написа рецепта. Но аз така или иначе не мога да слагам жива ДТК заради псориазис в семейството.


Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #56 -: Ноември 16, 2006, 08:29:29 am »
Габи, много се радвам за бебчо! Гимнастиката наистина има голямо значение - убедих се сама!
Матей - 1.04.2006 г
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #57 -: Ноември 16, 2006, 10:01:49 am »
Много ви багодаря момичета, много ме успокоихте :D Хубавото явно е че наистина не повръща на фонтан и не всеки път, но логика не мога да хвана. Като изяде повече някога не повръща, като изяде колкото трябва повръща, абе купона е пълен. А сега от вчера имаме и едни мънички грапави пъпчици по бузките и бакенбадчетата, а по вратлето мънички червенички, помагайте :(
А иначе я държа не повече от 7-8 мин. на гърда, ама някога като се размоца и докато се усетя тя изяла манджа за цял ден, а друг път нормално за това време. Вени, оригам я поне по два пъти и като сменям гърдите и като се засили да дърпа яко пак и на края пак, ама ей го на всеки път няма ефект.
Габи, я кажи ми за псориазиса и живото ДТК, че за първи път го чувам това, а майка ми има от 20 г. псориазис :(
айде целувки от мен на всички сладурковци :D
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #58 -: Ноември 16, 2006, 10:22:51 am »
Стефчо, кво те интересува живото ДТК, ти таково нема да слагаш, да не си куку!
пъпчиците засега и наблюдавай - увеличават ли се, суха и грапава ли става кожата.
дано да преминат бързо. тия по бузките безцветни ли са?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #59 -: Ноември 16, 2006, 10:23:40 am »
Габи, много се радвам за бебчо! Гимнастиката наистина има голямо значение - убедих се сама!

Ох, не знам, Вени. Дано да е само това и гимнастиката да оправи нещата. Притеснени сме, че главичката му нараства по-бавно от нормите. Сега все ще му треперим на малчо-ще проходи ли навреме, ще проговори ли навреме, ще започне ли да чете навреме.


*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #60 -: Ноември 16, 2006, 10:29:09 am »
Габи, я кажи ми за псориазиса и живото ДТК, че за първи път го чувам това, а майка ми има от 20 г. псориазис :(
айде целувки от мен на всички сладурковци :D

Ами Стефи жива ваксина не се слага при автоимунни заболявания, каквото е и псориазиса. Това го каза лекарката, която водеше лекцията за имунизациите в у-щето, същата дето твърди, че жива и инактивирана ваксина за полиомелит могат да се смесват. Но и нашата педиатърка го потвърди, така че явно е истина.


*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #61 -: Ноември 16, 2006, 10:38:31 am »
Стефчо, кво те интересува живото ДТК, ти таково нема да слагаш, да не си куку!
пъпчиците засега и наблюдавай - увеличават ли се, суха и грапава ли става кожата.
дано да преминат бързо. тия по бузките безцветни ли са?

Ами не е суха кожата, ама са грапавички и безцветни тия по бузките, а по вратлето и гушката са червенички, ама днес поизбледняха, докато тия по бакенбардчетата си стоят, мънички, грапави и безцветни.

Мерси Габи, аз без друго си мислех да говоря с педиатърът да ги слагаме след нова година, когато ще е само убитата, ама незнам какво ще каже, защото ще сме на 2.5 м., ама като ви чета явно няма да е проблем възрастта.
« Последна редакция: Ноември 16, 2006, 10:40:20 am от StefiZ »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #62 -: Ноември 16, 2006, 13:36:21 pm »
Мерси Габи, аз без друго си мислех да говоря с педиатърът да ги слагаме след нова година, когато ще е само убитата, ама незнам какво ще каже, защото ще сме на 2.5 м., ама като ви чета явно няма да е проблем възрастта.

възрастта не е проблем, Мартин още не е ваксиниран.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #63 -: Ноември 16, 2006, 14:43:17 pm »
Стефи, това ми приличат нашите пъпчици - и ние имахме такива, но откакто го мажа с едно кремче на д-рТайс, се оправи! Той по цялата кожа беше така!
Матей - 1.04.2006 г
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #64 -: Ноември 16, 2006, 15:12:10 pm »
Вени, кажи какво е това кремче, че червените почти изчезнаха, но тези ситничките си стоят има и на горната устничка, одеве я забелязах :(
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #65 -: Ноември 16, 2006, 15:31:31 pm »
Пише така:
Nachtkerzen
Балсам
Основна грижа
за кожата
при невродермити
и много суха кожа
Подходящ за бебета
и малки деца

Много се радвам, че кърмиш, между другото!
Матей - 1.04.2006 г
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #66 -: Ноември 16, 2006, 16:55:02 pm »
Мерси Вени :D
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #67 -: Ноември 16, 2006, 17:07:36 pm »
И ние сме в пъки по лицето и тялото.Ту намаляват, ту се увеличават.Аз се шашнах, че сме прегле бебето, че в нас е сауна направо.Поне 30 градуса е, а като отворя розореца спада до 25-17, ама в общи линии не е нормална температура.
Педиатърката ми сервира за пъпките по лицето, че така както Габи се е обринала точно м/у веждите на нослето , можело да е алергична.Сега ме сложи на диета да не ям млечни продукти, ама аз от нейните диети вече се чудя какво да ям.Месо не можело, компоти не ставало, шоколад не става, газирано не може, кафе пък да не говорим.
Егати живота, а аз си мислех колко е гот да си имаш бебе. То за готино е готино, че една мечта става реалност, ама с болките в гърдите и сега с тия колики на Габи ми идва да вий заедно с нея докато се къса от рев.
А м/у другото тия капки Саб Симплекс са пълен боклук.Давам на детето от тях, че педиатърът настояваше, но не действат никак даже.
Купон ще е и тая нощ!
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #68 -: Ноември 16, 2006, 17:16:44 pm »
Е, jam, чак пък куку, аз да не съм куку, както и 90% от майките, които не задълбават толкова като нас - всички мои приятелки и колежки (програмисти и инженери), а са послушали педиатрите си. По-споко ;) Истината е, че повечето доктори, както и ХЕИ все още нямат наблюдения върху по-новите ваксини и не смеят да излязат от рамките, в които работят. Аз лично не съжалявам, че я послушах, понесоха им добре.
« Последна редакция: Ноември 16, 2006, 17:20:00 pm от cygnus »
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #69 -: Ноември 16, 2006, 17:31:08 pm »
Силви, в началото е така! После нещата се уталожват, влизат в някакво русло!
А за яденето - яж си месо, плодове, мляко, кви са тия ограничения?
Матей - 1.04.2006 г
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #70 -: Ноември 16, 2006, 18:41:33 pm »
Още един тъп въпрос от мен. Мога ли да й измия лицето със сапунче и водичка при къпането например, защото до сега й го почиствам по 2-3 пъти на ден със стерилна марличка и преварена вода :?
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #71 -: Ноември 16, 2006, 19:05:13 pm »
по-добре не е мий със сапун, а само с вода
Матей - 1.04.2006 г
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #72 -: Ноември 16, 2006, 19:44:49 pm »
А за яденето - яж си месо, плодове, мляко, кви са тия ограничения?

Вени, ако лекарката има съмнение за алергия към белтъка на кравето мляко, кърмачката не трябва да консумира мляко, сирене, млечни продукти, дори и телешко месо.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #73 -: Ноември 16, 2006, 19:50:30 pm »
Е, jam, чак пък куку, аз да не съм куку, както и 90% от майките, които не задълбават толкова като нас - всички мои приятелки и колежки (програмисти и инженери), а са послушали педиатрите си. По-споко ;) Истината е, че повечето доктори, както и ХЕИ все още нямат наблюдения върху по-новите ваксини и не смеят да излязат от рамките, в които работят. Аз лично не съжалявам, че я послушах, понесоха им добре.

Донке, не се бутай и ти у навалицата. Ти самата проучва доста въпроса, за ваксините, ако не си забравила.
за новите ваксини не си права. имунизационният календар на България е вече променен и от нова година - няма жива полио ваксина на капки, а за ДТК-то пише - жива ИЛИ убита. тоест, ХЕИ-то вече е наясно и признава световната практика. в целия цивилизован свят слагат полио ваксина убита, с инжекция. ваксина на капки се слага в бедни, мръсни страни.
колкото до ДТК - това, което даваше касата досега е с жива коклюшна ваксина. тя е тази, която дава временните реакции като температура, зачервяване, оток на мястото, плач и др. това в краткосрочен план. пак тя е тази, която отключва алергии - това в дългосрочен план. в целия цивилизован свят отдавна се слага ДТаК - ваксина с убита коклюшна съставка. не е вярно, че лекарите тук не знаят. тези, които четат и мислят - знаят. в София масово препоръчват педиатрите да се купува Инфанрикс, например. говорят, че вероятно ще го отпускат и по каса от догодина.

а ти чукай на дърво, че децата ти понесоха толкова добре живата ваксина. имала си късмет. аз на твое място не бих я сложила.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #74 -: Ноември 16, 2006, 20:27:52 pm »
Айде и от мен едно тъпо въпросче :?. Подсече ни се дупето, мажа с кремчето на Авент за дупе, но незнам след колко време да търся ефект, за да търся друг лек евентуално. И ние сме с колики от началото на втората седмица.
Силве, Чефи и ние сме в отбора рев до припадък, опъване като струна и т.н. купон, купон ама изнемощях вече от безсъние. Кърмата вместо да се увеличава, намалява и аз между другото загубвам и апетит. Ям насила за кърмата и като виждам, че я нама ми се губи съвсем апетита. Това със цеденето на ръка е ужасна история и предполагам, че немога така да стимуллирам гърдите достатъчно за увеличаването на кърмата. Така и немога да се справя с помпата на Авент. Мисля вече за спиране на кърмата, аз съм самичка и наистина не ми остава необходимото време за цедене. Незнам дали има смисъл да купувам друга помпа, но може би преди спирането ще пробвам и това.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #75 -: Ноември 16, 2006, 20:46:56 pm »
А за яденето - яж си месо, плодове, мляко, кви са тия ограничения?

Вени, ако лекарката има съмнение за алергия към белтъка на кравето мляко, кърмачката не трябва да консумира мляко, сирене, млечни продукти, дори и телешко месо.

Е това пък как така всички бебешки пъпки станаха алергия към белтъка на кравето мляко е просто една загадка за мен.  :lol:


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #76 -: Ноември 16, 2006, 21:07:10 pm »
а ти чукай на дърво, че децата ти понесоха толкова добре живата ваксина. имала си късмет. аз на твое място не бих я сложила.
А да бе, ако двама педиатри са ти я препоръчали, познай как не бих я сложила :) както и довод, че имунизационната програма в БГ е много добра и по нищо не отстъпва на тези в ЕС страните. Ето виждаш от догодина има промени в имунизационния календар. Доводите им бяха по отношение на имунитета, който създава, че имат опит и практика, както и около мен имам много повече познати, които са ползвали точно тази, а нито един от новите ваксини за да проверя мнение. Честно казано тук става дума за нови продукти, които се продават, аз лично предпочитам за неща, които не разбирам да се доверя на лекарят, който е около мен. Според теб редно ли е да си купя лекарства и да й кажа - "Бий им това ! Не ми пука, че не го познаваш и не си запозната с действието му, аз съм решила щото четох в нам кой си форум, че тва е по-добрата ваксина!" Ми аз не съм педиатър за да взимам такива решения и да нося тази отговорност, защото не съм упълномощена да правя това! Щом педиатърът ти е одобрил поставянето на ваксината, на която си се спряла - супер! Вероятно е по-добрата, съгласна съм, но топката е в него все пак, не в теб.

А и да ви питам за тази минерална вода на HiPP, че сега ме хвана и мен параноята. Нямамхме вода 2 дни и три дни не става за пиене и купих минерална вода на HiPP пише обща минерализация под 400, а на розовия Девин е 82. Обаче все пак е HiPP, специално за бебета. Какво да правя? Направо се обърках вече :(
« Последна редакция: Ноември 16, 2006, 21:10:13 pm от cygnus »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #77 -: Ноември 16, 2006, 22:38:05 pm »
Е това пък как така всички бебешки пъпки станаха алергия към белтъка на кравето мляко е просто една загадка за мен.  :lol:

тва вече е отделен въпрос. ние пъпките не сме ги виждали. факт е, че тук никой не прави РАСТ за доказване на тази алергия, а се действа опипом. затова, според някои източници, имаме 2-3 пъти по-голяма честота на АБКМ сред кърмачетата - вероятно защото повечето са диагностицирани погрешно.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #78 -: Ноември 16, 2006, 22:42:46 pm »
но топката е в него все пак, не в теб.

ти ме утрепваш, бе! кое е по-важно - у кого е топката (кой носи отговорността) или кое е по-добре за детето ти?
тия педиатри, дето са ти препоръчали жива коклюшна ваксина, вероятно нямат право да сравняват българския имунизационен календар с този в ЕС, защото очевадно не го познават.

нейсе, за теб темата е приключила, при това благополучно, така че да му турим пепел. пиша ги тия работи предимно за майките, на които тепърва им предстои вземането на решение. щото... отговорността за детето винаги си я поемаш ти в крайна сметка.

за водата - мани вземи по-ниската минерализация, без съмнение.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #79 -: Ноември 16, 2006, 23:03:34 pm »
но топката е в него все пак, не в теб.

ти ме утрепваш, бе! кое е по-важно - у кого е топката (кой носи отговорността) или кое е по-добре за детето ти?
тия педиатри, дето са ти препоръчали жива коклюшна ваксина, вероятно нямат право да сравняват българския имунизационен календар с този в ЕС, защото очевадно не го познават.

нейсе, за теб темата е приключила, при това благополучно, така че да му турим пепел. пиша ги тия работи предимно за майките, на които тепърва им предстои вземането на решение. щото... отговорността за детето винаги си я поемаш ти в крайна сметка.

Добре де, според теб какво трябваше да направя, аз да ги ваксинирам ли сама ли? Ми те някои ваксини ги бият на 24 час от раждането, аз от де да знам какво става. Или да тръгна да сменям педиатъра с условие да поставя тези ваксини, които аз му кажа. За храненето ясно, не я слушам и си карам малко по-късно, назначавам си дошълнително прегледи - ОК, ама едно е преглед с ехограф друго е поставяне на ваксина.  Не съм лекар, душата. Въпросът ми е принципен, зае*и ваксините! Някои от отговорност изобщо не ваксинират децата си, но това е друга тема.

За водата тва и направих, преварих малко Девин.
« Последна редакция: Ноември 16, 2006, 23:08:53 pm от cygnus »
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #80 -: Ноември 16, 2006, 23:52:24 pm »
Тук нямаш много право на избор - слагаш каквото ти даде лекаря. Има си оторизирани лица за тая работа и толкоз. Да не говорим, че ми обясниха, че ако аз искам например ваксина за туберкулоза и могат да осъдят лекаря и да му затворят практиката. А и тук всичко е убито. Живи ваксини не се дават. Всеки лекар си има собствено мнение за нещата.
Дони, аз съм ползвала вода на Хип без да я преварявам. Тук навсякъде я дават като бебешка вода. Като правя шишетата обаче, си ползвам чешмяната от много отдавна. Единствено в началото като беше бебе на 1 седмица я взех и не повторих.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #81 -: Ноември 17, 2006, 08:40:00 am »
Дони, не преварявай минерална вода! Вземи Девин - розов етикет и я давай така!
Матей - 1.04.2006 г
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #82 -: Ноември 17, 2006, 09:18:42 am »
Вени, преварих я, колкото да стигне температура на кипене (да заври), не съм я оставила да ври. Едва ли се е качило нивото на минерализация за толкова малка загуба на вода чрез изпарението. Нервирах се,че  купихме 3 шишета минерална пода по 3 лв. и сега ще я пием ние. Колко е допустимата минерализация за бебета? Защо уж е HiPP, а пише под 400 при положение, че Девин е няколко пъти по-малка. А мъжът ми естество купува без да чете нищо по етикетите, добре че поне срока на годност гледа. Всъщност има ли значение кои са минералите, чиято концентрация се следи? Досега винаги съм давала преварена 10 мин. вода от чешмата.
« Последна редакция: Ноември 17, 2006, 09:25:36 am от cygnus »
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #83 -: Ноември 17, 2006, 09:45:18 am »
Ох, незнам, Дони! Ами пийте си я вие, а за децата купи Девин - розов етикет / звучи като уиски, а! :lol:/ и не преварявай - аз така давам вече от един месец поне!
Матей - 1.04.2006 г
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #84 -: Ноември 17, 2006, 09:47:35 am »
Всъщност има ли значение кои са минералите, чиято концентрация се следи? Досега винаги съм давала преварена 10 мин. вода от чешмата.

мисля, че флуор, натрий и калий основно се гледат. бъбреците им са крехки и минералите ги товарят. но нищо няма да им стане от 2-3 дни пиене на нискоминерална Девин. във Франция, например, никой не преварява чешмяна вода - дават им нискоминерализирана на кърмачетата.

пак по темата за пъпките. вчера имахме див екшън в градинката - крещя и рева неистово 1 час по часовник, само на ръце гушнат в мене се успокояваше. не искам да си спомням. като се прибрахме, видях, че му е излязла на гънката на брадичката една пъпка с гнойно бяло връхче - каквито ни излизат и на нас, възрастните, често. явно от триенето в моите дрехи, така си мисля. сега се чудя какво да я правя - да я оставя ли така или да я мацна с Фуксин? много близо до устата е, все пак..
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #85 -: Ноември 17, 2006, 09:51:31 am »
Мацни я с боя.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #86 -: Ноември 17, 2006, 10:31:59 am »
Абе хора,тази "Девин"-розов етикет изобщо не е минерална-това е най-обикновена вода!
« Последна редакция: Ноември 17, 2006, 10:33:47 am от morkovche »
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #87 -: Ноември 17, 2006, 10:37:17 am »
Мислех да ви се карам, че се втелявате, ама кой знае и мен как ще ме ухапе щъркела като родя....
"Всичко е възможно! Невъзможното просто отнема повече време"
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #88 -: Ноември 17, 2006, 10:40:20 am »
Ох, незнам, Дони! Ами пийте си я вие, а за децата купи Девин - розов етикет / звучи като уиски, а! :lol:/ и не преварявай - аз така давам вече от един месец поне!
Някъде, ама не помня къде-май в книгата на Трифонова беше, тия дни прочетох, че на децата водата трябва да се преварява до 1 г. Аз лично филтрирам чешмяна вода през кана Брита и след това я кипвам.


*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #89 -: Ноември 17, 2006, 11:00:43 am »
Айде и от мен едно тъпо въпросче :?. Подсече ни се дупето, мажа с кремчето на Авент за дупе, но незнам след колко време да търся ефект, за да търся друг лек евентуално. И ние сме с колики от началото на втората седмица.
Силве, Чефи и ние сме в отбора рев до припадък, опъване като струна и т.н. купон, купон ама изнемощях вече от безсъние. Кърмата вместо да се увеличава, намалява и аз между другото загубвам и апетит. Ям насила за кърмата и като виждам, че я нама ми се губи съвсем апетита. Това със цеденето на ръка е ужасна история и предполагам, че немога така да стимуллирам гърдите достатъчно за увеличаването на кърмата. Така и немога да се справя с помпата на Авент. Мисля вече за спиране на кърмата, аз съм самичка и наистина не ми остава необходимото време за цедене. Незнам дали има смисъл да купувам друга помпа, но може би преди спирането ще пробвам и това.

Наде, напълно те разбирам, защото до преди месец и ние бяхме така. Все пак пробвай още малко. Да знаеш, че коликите като спрат ще стане по-лесно. Сега не ми е голям проблем да се изцедя дори да съм сама с малката.  Освен това към 2 или 3 месец бебчо ще се откаже от нощното хране и ще поспиваш повече. А иначе докато траяха коликите мъжа ми активно ми помагаше когато беше в къщи като я държеше след хранене, докато аз се изцедя. Така че настоявай и ти за малко помощ. Иначе като бях сама гледах да се изцедя в паузата м/у храненето и коликите (о/о 20 мин обикновено), но е имало случай да успея да я успокоя в/у коляното си или дори така да я приспя и като не смея да я преместя за да не ревне отново, се цедях така, държейки я с колена.
А за помпата вероятно ти не правиш нещо както трябва. Няма ли някой около теб, който я е ползвал и да ти покаже? Аз например няколко седмици я ползвах без приставката за масаж, защото в началото нещо явно не съм я била сложила добре и помпата не правеше вакум. А аз реших, че е защото гърдите са ми прекалено големи. Преди тази помпа ползвах помпата на Чико дето е с крушата. Развалих я точно за 4 дни през които отгоре на всичко щах да хвана тендовагинит.


*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #90 -: Ноември 17, 2006, 11:01:06 am »
Специално за розовия Девин имаше едно журналистическо разследване с Валя Ахчиева, като основния казус беше надписването на етикета. Тази вода е изворна и от нам колко си метра под земята и е чиста от микроби, в това изобщо не се съмнявам, така че затова я дават, че няма нужда да се преварява. Мен ме смущава самия процес на бутилиране доколко стриктно се спазват санитарно-хиигиенните норми и затова я преварявам. В същото предаване един химик каза, че само при кипване за 1-2 минути не се променя концентрацията на минералите, защото няма голяма загуба чрез изпарение (щото обема на водата намалява, но състава на минералите остава същия, т.е. се повишава концентрацията).

Setakap, вече го осъзнавам, че се втелявам и е така от както ми биха диферелина. Преди известо време обаче не го осъзнавах и спорех като ми се подиграваха познати, че много се престаравам. Определено , колкото по-малко знае човек е по-спокоен и по-щастлив и уверен ама вече е късно ;)

Наде, бе, да не си я сглобила неправилно тая помпа, как така няма да действа?
« Последна редакция: Ноември 17, 2006, 12:00:50 pm от cygnus »
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #91 -: Ноември 17, 2006, 12:27:40 pm »
Наде, момичетата са ти казали за кърмата и моя съвет е да не я спираш, нещата от ден на ден стават все по-нормални, или ние свикваме :D Иначе за помпата и аз в нячалото голям зор виждах, ама й се хваща цаката, трябва да направиш вакум, това е цялата философия.
Иначе за подсеченото поне 2 дни трябва да мажеш и да забележиш ефект, а за 3-4 минава, но ако не забелязваш да заздравява кожичката сменяй крема.
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #92 -: Ноември 17, 2006, 16:20:26 pm »
Наде, помпата има само една част дето се слага отдолу нагоре. Тази малката бяла с ръбчетата. Гладката част да гледа надолу, а ръбчетата да са отгоре. Да не я слагаш обратно?! Че отгоре ако я сложиш пак става ама тогава не прави вакум.


Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #93 -: Ноември 17, 2006, 16:56:39 pm »
Наде и Силви, знам, че сега нещата ви изглеждат ужасно, струвави се, че живеете в нещо като лудница, стихийно и объркано! това е така, защото нито вие, нито бебето сте свикнали с новия живот! Но нещата се оправят към края на първия месец, влизат в руслото си, вие се научаване, бебето се научава, създавате си някакъв ритъм! За цеденето пак ще кажа - най-добре е бебето да свърши тая работа! Ако няма причина то да не суче / да не иска или нещо от тоя сорт/ слагайте го на гърда и го оставете на природния му инстинкт! Колкото и да ви се струва несигурно така, знайте, че бебето си изсуква, колкото му е нужно за този момент и кърма има, независимо, че гърдите ви може да ви се струват меки!
Малко се отплеснах, ама нали знаете - кой какво си знае - туй си бае!
Матей - 1.04.2006 г
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #94 -: Ноември 17, 2006, 17:21:21 pm »
Е, jam, чак пък куку, аз да не съм куку, както и 90% от майките, които не задълбават толкова като нас - всички мои приятелки и колежки (програмисти и инженери), а са послушали педиатрите си. По-споко ;) Истината е, че повечето доктори, както и ХЕИ все още нямат наблюдения върху по-новите ваксини и не смеят да излязат от рамките, в които работят. Аз лично не съжалявам, че я послушах, понесоха им добре.

Донке, не се бутай и ти у навалицата. Ти самата проучва доста въпроса, за ваксините, ако не си забравила.
за новите ваксини не си права. имунизационният календар на България е вече променен и от нова година - няма жива полио ваксина на капки, а за ДТК-то пише - жива ИЛИ убита. тоест, ХЕИ-то вече е наясно и признава световната практика. в целия цивилизован свят слагат полио ваксина убита, с инжекция. ваксина на капки се слага в бедни, мръсни страни.
колкото до ДТК - това, което даваше касата досега е с жива коклюшна ваксина. тя е тази, която дава временните реакции като температура, зачервяване, оток на мястото, плач и др. това в краткосрочен план. пак тя е тази, която отключва алергии - това в дългосрочен план. в целия цивилизован свят отдавна се слага ДТаК - ваксина с убита коклюшна съставка. не е вярно, че лекарите тук не знаят. тези, които четат и мислят - знаят. в София масово препоръчват педиатрите да се купува Инфанрикс, например. говорят, че вероятно ще го отпускат и по каса от догодина.

а ти чукай на дърво, че децата ти понесоха толкова добре живата ваксина. имала си късмет. аз на твое място не бих я сложила.



Здравейте и от мен. Времето лети. Сега установявам, че е минал цял месец, откакто писах последният път. Oще 5 месеца майчинство ми остават :( :( :( :(
За ваксините: при нас слагат само "убити" ваксини. И се води голям дебат в някои среди, относно ефикасността им. Ако ми бяха предложили жива, не бих я разрешила, но в крайна сметка не знам-  нали уж за доброто на детето го правим.
Nie sme 7.500 kg, имаме си зъбче, изключително на кърма сме все още и ни остава месец до захранването. Сега ми гърми главата с информация как да захраня. Треска ме тресе направо. Много ме е страх да не му направя някоя алергия на малкия.
Е, това е отчета от мен.
Как сте вие?
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #95 -: Ноември 19, 2006, 14:30:17 pm »
Ей мами, какво направихте с падналото пъпче на детенце или какво се прави :?:  Чувала съм какви ли не бабини девитини, обаче аз нали не вярвам на такива неща питам пак вас :D
Имам и друг въпрос, кой ще ми издава болничните джи пи то ми или ... Извинете ме за невежеството, но нали досега за мен касата беше "табу" и джипката ми няма да е има до края на декември, та се чудя към кой да се обърна.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #96 -: Ноември 19, 2006, 15:05:38 pm »
Ей мами, какво направихте с падналото пъпче на детенце или какво се прави :?:

Хвърля се.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #97 -: Ноември 19, 2006, 15:17:09 pm »
Наде, джи пи-то ама джи пи -то на детето мисля, попитай пак. Абе някой не я ли замества тая твойта кокона?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #98 -: Ноември 19, 2006, 15:20:31 pm »
след като ти изтече болничния, издаден от болницата, за останалата част от дните болничен ти пуска личният лекар /педиатъра/ на детето.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #99 -: Ноември 19, 2006, 15:36:30 pm »
Абе някой не я ли замества тая твойта кокона?

Абе замества я, още по голяма кокона на която вяра пък съвсем нямам. Иначе аз си записах детето при педиатър д-р Янева, ще попитам нея.Благодаря за бързите отговори  :D
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #100 -: Ноември 19, 2006, 21:01:21 pm »
Ей мами, какво направихте с падналото пъпче на детенце или какво се прави :?:

Хвърля се.  :)
Хвърля се ама къде? Ще взема да го хвърля в някоя банка :lol:  :) :lol: или пък ... и аз незнам къде. Абе не ги знам аз тия работи, нито за разани пити на 40 дена, нито църкви и попове, нито паричка под възглавничка. Като ми ги говорят такива неща гледам и се чуда като муле  8O, аз ли не съм у ред или порсто това не е било традиция в нашата фамилия.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #101 -: Ноември 19, 2006, 21:54:18 pm »
Абе как къде? Където си хвърляш боклука.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #102 -: Ноември 19, 2006, 22:15:07 pm »
Ей мами, какво направихте с падналото пъпче на детенце или какво се прави :?:

Хвърля се.  :)
Хвърля се ама къде? Ще взема да го хвърля в някоя банка :lol:  :) :lol: или пък ... и аз незнам къде. Абе не ги знам аз тия работи, нито за разани пити на 40 дена, нито църкви и попове, нито паричка под възглавничка. Като ми ги говорят такива неща гледам и се чуда като муле  8O, аз ли не съм у ред или порсто това не е било традиция в нашата фамилия.

леле, е, затова не съм мислила??? моят е още при мама, и си личи..толкова сме свързани двете, просто нямам думи!!! всеизвестни сме на всички, като куку и пипи!! аз лично исках да си хвърля пъпчето, при едно от ходенията ми в Париж/любимия ми град/, но не събрах смелост!!! Но за моето дете един ден, може и да събера!!!!
ще ми е интересно да разкажете вашия опит, мацки! и без това тази тема стана само за майки и бебешоци!!


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Седмица 13.11-19.11.2006г.
« Отговор #103 -: Ноември 19, 2006, 22:19:50 pm »
Наде, спокойно и аз съм така, ни 40 дена правих нищо...голяма съм шматка, пъпчетата ни паднаха в болницата, дори не ми казаха кога и аз така и не забелязах нищо...
То си е до човек и до традиция в семейството, макар че в нашето се правеха подобни неща...
Карай.

Важното е здрави, весели и щастливи.
ема2
 :babyflips: :babyflips:
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last