0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
  • Timeo Danaos et dona ferentes

Време е за промяна.

За тези, които не ме познават, ще се представя накратко. Аз съм Мариела Даскалова, лекар съм, завърших медицина през миналия век. Имам 25 години академичен стаж в Катедра "Анатомия, хистология и ембриология" към Медицински университет –  Пловдив и същата специалност. Работих като клиничен ембриолог по 3 години последователно, между 2009 и 2011 г. в МЦ Надежда рерподуктив Пловдив и между 2014 и 2017 г. – в Ню Лайф СМЦГ. И двете лечебни заведения имат регистрация по чл. 131 от Закона за здравето за дейности по асистирана репродукция. Омъжена съм за АГ специалист, д-р Васил Даскалов, с когото работим в частно лечебно заведение в Пловдив. Имам две деца.

Освен професионалната кариера, другата важна област, в която влагам усилия, е насочена към защита правата на пациентите в областта на репродуктивната медицина. Съучредител съм на сдружение "Зачатие" –  първата неправителствена организация, създадена официално през 2004 г., която обединява хората с инфертилитет в България. Бях 5 години зам.-предстедател на сдружението и 15 години, от неговото създаване досега, съм постоянен медицински консултант. От тази позиция се опитвам да предлагам законодателни и организационни промени, критикувам държавата за някои несправедливости, консултирам безплатно, провеждам ежегодно информационни кампании и поне два пъти годишно участвам с лични средства и труд в благотворителните инициативи на сдружението.

Идеята за интернет-консултирането е част от тази безвъзмездна помощ, която сдружение "Зачатие" предлага на своите потребители. Тя беше разработена успешно през 2007 г., но по ред причини останалите консултанти се отказаха. Да се консултира в такъв формат е трудно. Липсва директния разговор, нямам всички данни от историята на пациента, писменото слово се възприема по-трудно и понякога неправилно и т.н. Въпреки това смятам, че този вариант за допитване до специалист е важен, за някои хора дори единствен в даден момент и може да помогне с насоки за поведение.

Като човек, който вече втори век общува с всякакви хора – специалисти и пациенти, държавни служители и законотворци, световно признати имена в медицината, социално слаби хора и хора от елита, журналисти и т.н, мога да кажа следното. Да се работи в областта на репродуктивното здраве е все по-трудно. От една страна медицината у нас създава някои неправилни догми и ги поддържа с мрачна решителност. От друга страна агресията, на която лекарите сме подложени ежедневно, е чудовищна. И въпреки това се опитвам да съм в полза на хората, които имат нужда от моето мнение. Понякога проблемите са толкова трудни, че ми отнема часове от свободното време, за да намеря правилното решение. Не очаквам нищо в замяна. Приемам благодарностите с неудобство – не го правя за да ми ръкопляскате, самочувствието ми няма нужда от такава подкрепа, а се основава на знанията и уменията ми. Приемам критиките като всеки човек – първо ме заболява, после търся къде съм сгрешила и дали мога да се поправя. Жалко е, когато в думите на пациентите прозират изречени зад гърба ми хули от колеги, които принизяват повече тях, отколкото мен, но ... това е положението.

И така, към новите теми – с пожелание към всички да сте живи и здрави, и по-рядко да имате нужда от мен.

За връзка с мен:
тел: 0898 99 55 32
e-mail: mariela.daskalova@gmail.com
сайт: http://www.invitro-plovdiv.com

Преди да ми зададете въпрос, моля прочетете тази тема:
Информация за ползване на услугата интернет-консултиране

Линк към стари теми:
Стерилитет при мъжа
Проследяване на бременността

В тази тема можете да ми задавате въпроси за мъжкото репродуктивно здраве.
« Последна редакция: Март 18, 2018, 13:21:35 pm от Мели »

"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, искам да попитам нещо. Мъжът ми си прави спермограма онзи ден и се оказа че като брой и подвижност са добри резултатите, но по Кругер има само 6 % с нормална морфология. По мнение на лекуващия лекар останалите 94% са с допустими отклонения. Препоръча ни да направим ДНК тест за фрагментация на сперматозоидите , МАР тест и ХБА тест. Какво е вашето мнение? Има ли шанс и какъв е той за нормално естествено оплождане или задължително ще се ориентираме към някаква асистирана репродуктивна техника? Колко лошо е положението?
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Здравейте, искам да попитам нещо. Мъжът ми си прави спермограма онзи ден и се оказа че като брой и подвижност са добри резултатите, но по Кругер има само 6 % с нормална морфология. По мнение на лекуващия лекар останалите 94% са с допустими отклонения. Препоръча ни да направим ДНК тест за фрагментация на сперматозоидите , МАР тест и ХБА тест. Какво е вашето мнение? Има ли шанс и какъв е той за нормално естествено оплождане или задължително ще се ориентираме към някаква асистирана репродуктивна техника? Колко лошо е положението?

Здравей, silvia_90!

При малки отклонения в спермалните показатели, както е при него, винаги е добре да се правят допълнителни тестове и изследвания, за да се види откъде идва проблемът и да се направят опити за подобряване на показателите. Понякога това става лесно, напр. ако причината е високо кръвно налягане или неправилна работа на щитовидната жлеза, лечението на тези заболявания се отразява бързо на сперматогенезата. В други случаи е по-трудно и изисква повече време, но така или иначе има алгоритъм, по който се върви, за да се прецени дали да се предложи асистирана репродукция. Ако при тебе всичко е наред, имаш овулация и проходими маточни тръби, е възможно да се обсъди и друг вид процедура, напр. таймиран цикъл или вътрематочна инсеминация.

Поздрави! :)

"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Здравейте!
Благодаря за темата :)
Бихте ли коментирали нашата СГ
Възможно ли е морфологията да падне с 11% за година и 2/3 месеца
http://prikachi.com/images/9/9295009I.jpg

http://prikachi.com/images/17/9295017v.jpg

Какъв е шанса ни с тези резултати ?
« Последна редакция: Март 27, 2018, 14:12:04 pm от Esenia »
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Здравейте!
Благодаря за темата :)
Бихте ли коментирали нашата СГ
Възможно ли е морфологията да падне с 11% за година и 2/3 месеца
http://prikachi.com/images/9/9295009I.jpg

http://prikachi.com/images/17/9295017v.jpg

Какъв е шанса ни с тези резултати ?

Здравей, Esenia!

Възможно е показателите да се променят и в по-кратки срокове. Множество фактори могат да засегнат сперматогенезата, като високо кръвно налягане, наднормено тегло, възраст, тютюнопушене, инфекции, фактори от околната среда и професия и т.н. Освен това при CASA морфологията винаги е малко по-ниска.

Освен морфологията, има отклонения в обема и подвижността на сперматозоидите. Ако вървите към ин витро, това са добри показатели, а ако лекарят прецени, че е възможно, спермалните показатели позволяват обработка на еякулата и използване на сперматозоидите за вътрематочна инсеминация.

Димитър Кудоглу
*
В момента съм в стимулация ( днес ми е 7ми ден ) има ли шанс с прием на спимен ,  Q10 , цинк вит С и селен леко да подобрим нещата ?

Имаме проблем с кръвното, вярно е , но го контролираме, явно е оказало влияние .

Колко дни въздаржание препоръчвате преди деня на пункцията ?

*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
В момента съм в стимулация ( днес ми е 7ми ден ) има ли шанс с прием на спимен ,  Q10 , цинк вит С и селен леко да подобрим нещата ?

Имаме проблем с кръвното, вярно е , но го контролираме, явно е оказало влияние .

Колко дни въздаржание препоръчвате преди деня на пункцията ?

В оставащите дни преди пункция едва ли нещо може да се направи, но и показателите не са лоши за ин витро оплождане. Въздържание като за спермограма, между 3 и 5 дни с превес към 3. Това не винаги е възможно, защото таймирането понякога е планово, но понякога е в спешен порядък.

Успех! :)

Димитър Кудоглу
*
Дано да имаме успех и повече късмет 🍀
В случай на спешна пункция и само 2 дни въздаржание дали ще даде лош резултат ? 

Благодаря много Д-р  Даскалова ще очаквам мейла ви с нетърпение.
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Дано да имаме успех и повече късмет 🍀
В случай на спешна пункция и само 2 дни въздаржание дали ще даде лош резултат ?

Не мисля.

Успех на пункцията! :)

Димитър Кудоглу
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #10 -: Април 01, 2018, 10:38:10 am »
Благодаря 🤗
Утре ще  бъде !
Честита Цветница 🌹
« Отговор #11 -: Април 01, 2018, 21:16:42 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

посъветваха ме да пиша в тази тема. Ако поста ми не е за тук, моля да ме извините и да изтриете мнението ми.

Искам да попитам просто дали нещо може да се направи в моя случай?

Ето накратко моята история (мъж на 33 години)

2013 си направих спермограма, в която имах 43 милиона сперматозоида

2013 - операция от Варикоцеле (varicoceles) на десния тестис (в токуда при д-р Калоян Давидов)

2013/2014 влошаване на спермограмата (9 милиона сперматозоида)

2015 (до днес) - Azoospermia. Тогава ходих на преглед при д-р К. Давидов и М. Кацаров, и двамата решиха, че проблема е от кисти в епидидимите.

2017 отидох на преглед при д-р Ю. Бъчваров. Той ми назначи изследвания, които показаха инфекцият от Хламидия (chlamydia trachomatis). Най-вероятно инфекцията е още от 2012/2013 година.

Хламидията бързо я 'излекувах' с антибиотици. Но azoospermia-та остана :( Хормоните ми бяха в норма (FSH: 5.1, Тестостерон: 19.10)

2018 - ми направиха TESE (tese testicular sperm extraction) в болница Щерев (д-р Ю. Бъчваров) с много лош резултат:

десен тестис: Нищо (нито сперматозоиди, нито клетки на спермогенеза)
ляв тестис: намерени 4-5 сперматозоида (неподвижни), както и липса на клетки на спермогенезата (spermatogenic cells)

Изглежда, че Хламидията ми е причинила:
1. Запушване на семепровододите
2. Унищожение на клетките на спермогенезата (spermatogenic cells) в двата тестиса

Въпросът ми е има ли какво да се направи в този случай?
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
« Отговор #12 -: Април 11, 2018, 23:16:35 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

посъветваха ме да пиша в тази тема. Ако поста ми не е за тук, моля да ме извините и да изтриете мнението ми.

2013 - операция от Варикоцеле (varicoceles) на десния тестис (в токуда при д-р Калоян Давидов)

2015 (до днес) - Azoospermia. Тогава ходих на преглед при д-р К. Давидов и М. Кацаров, и двамата решиха, че проблема е от кисти в епидидимите.

2017 отидох на преглед при д-р Ю. Бъчваров. Той ми назначи изследвания, които показаха инфекцият от Хламидия (chlamydia trachomatis). Най-вероятно инфекцията е още от 2012/2013 година.

Хламидията бързо я 'излекувах' с антибиотици. Но azoospermia-та остана :( Хормоните ми бяха в норма (FSH: 5.1, Тестостерон: 19.10)

2018 - ми направиха TESE (tese testicular sperm extraction) в болница Щерев (д-р Ю. Бъчваров) с много лош резултат:

ляв тестис: намерени 4-5 сперматозоида (неподвижни), както и липса на клетки на спермогенезата (spermatogenic cells)

2. Унищожение на клетките на спермогенезата (spermatogenic cells) в двата тестиса

Здравей, think_157!

Питането ти е точно на място.
Неприятна е тази ситуация. Възможно е хламидийната инфекция да нанесе сериозни поражения върху мъжката репродуктивна система. В твоята ситуация могат да се направят следните неща:

1. Да се потърсят други причини за унищожената сперматогенеза - хипертония, диабет, наднормено тегло, гонадотоксини и т.н. Това, че има една ясна причина, не изключва наличието на други.
2. Може да се обсъди с уролозитедуктодеферентография - метод за диагностика (и реканализация) на проходимостта на семепроводите.
3. При липса на други причини е редно да се направи опит да се стимулира сперматогенезата с лекарства.
4. Ако се постигне някакво подобрение, може да се мисли за ин витро оплождане с извлечени от тестис/епидидим сперматозоиди.
5. Помислете за подаване на документи за финансиране от ЦАР.

Поздрави!

Димитър Кудоглу
« Отговор #13 -: Април 14, 2018, 08:44:45 am »
Здравейте д-р Даскалова,
 Вчера получихме резултати от спермограмата на съпруга ми, моля за Вашето мнение, това което аз виждам е лоша морфология 5% по Крюгер, но не разбирам до колко това е лошо и дали може да се коригира. Аз съм с една проходима тръба, преди четири месеца имах спонтанен аборт в 6г.с. след спонтанно забременяване, имам инсулинова резистентсност, за която пия медикаменти.
Моля за вашият съвет към какво да се насочим като лечение и за малко разяснение относно спермограмата. Имаме час за специалист, но той е чак след месец и до тогава ще се побъркам от чудене и притеснение.
Благодаря ви предварително!
« Отговор #14 -: Април 18, 2018, 11:11:16 am »
Здравейте Др Даскалова,може ли да коментирате нашата спермограма?Знам,че не е никак добра,но какво означава това,че има незрели клетки а липсват сперватозоиди,може ли да говорим в такъв случай,че отхвърляме варианта за запушване на семепроводи щом има налични незрели клетки?Немога и да си обясня наличието на левкоцити.Правени са изследвания за хламидия,гонорея,микопразма и уреяплазма и всички са отрицателни.Благодаря предварително.
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
« Отговор #15 -: Април 21, 2018, 13:34:33 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
 Вчера получихме резултати от спермограмата на съпруга ми, моля за Вашето мнение, това което аз виждам е лоша морфология 5% по Крюгер, но не разбирам до колко това е лошо и дали може да се коригира. Аз съм с една проходима тръба, преди четири месеца имах спонтанен аборт в 6г.с. след спонтанно забременяване, имам инсулинова резистентсност, за която пия медикаменти.
Моля за вашият съвет към какво да се насочим като лечение и за малко разяснение относно спермограмата. Имаме час за специалист, но той е чак след месец и до тогава ще се побъркам от чудене и притеснение.
Благодаря ви предварително!

Здравей, MariaP!

Спермограмата като цяло е добра. Има малко отклонение в морфологията на сперматозоидите, което е отразено в заключението - тератозооспермия. Останалите показатели са в норма. Може да се направи опит да се открият причините за влошената морфология, както и да се проведе лечение с цел подобряване на показателите. На адреса от регистрацията ти изпращам въпросник за оценка, нека ми го върне попълнен и ще му дам насоки.

Димитър Кудоглу
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
« Отговор #16 -: Април 21, 2018, 13:47:02 pm »
Здравейте Др Даскалова,може ли да коментирате нашата спермограма?Знам,че не е никак добра,но какво означава това,че има незрели клетки а липсват сперватозоиди,може ли да говорим в такъв случай,че отхвърляме варианта за запушване на семепроводи щом има налични незрели клетки?Немога и да си обясня наличието на левкоцити.Правени са изследвания за хламидия,гонорея,микопразма и уреяплазма и всички са отрицателни.Благодаря предварително.

Здравей, Diksy!

Не съм убедена, че е имало наистина незрели клетки на сперматогенезата в еякулата. Понякога е доста трудно да се оценят кръглите клетки, които се намират в еякулата и да се класифицират. Това изисква опит и допълнителни тестове, които стандартно не се провеждат при оценка на сперматогенезата. А дори и да има такива, това не означава, че семепроводите са напълно проходими - единични клетки могат да преминават през тях. Вие нали имате оперативно извлечени сперматозоиди, при азооспермия това е доказателството за обструкция.

Левкоцити в еякулата може да има и по неинфекциозни причини, напр. при диабет, тютюнопушене, варикоцеле, травми и т.н. Освен това изследванията за микроорганизми имат давност, а и никой не е изследван за всичко.

Димитър Кудоглу
« Отговор #17 -: Април 23, 2018, 10:58:27 am »
Благодаря Ви Др Даскалова.Да,имаме оперативно извлечени сперматозаиди,но са много малко на брой качествените.А и имаме едно неуспешно Икси и за това търсим и друга алтернатива да подобрим сперматогенезата да не се прибягва отново до биопсия.
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Благодаря Ви Др Даскалова.Да,имаме оперативно извлечени сперматозаиди,но са много малко на брой качествените.А и имаме едно неуспешно Икси и за това търсим и друга алтернатива да подобрим сперматогенезата да не се прибягва отново до биопсия.

Дикси, ако са отхвърлени генетични причини за обструктивна азооспермия (като кистозна фиброза например), може да се потърси нивото на обструкция (чрез биохимичен анализ на еякулата), както и да се направи опит за реканализация (напр. чрез дуктодеферентография), също така и чрез различни хирургични техники могат да се направят опити за възстановяване на проходимостта. Може да се постави артифициално сперматоцеле. И също така да се опита да се стимулира сперматогенезата.

Изброявам ти теоретично различни варианти, основен проблем на които е, че няма кой да се занимава с това - поради факта, че у нас няма андрология, респективно андролози и също така заради това, че има различни методики за инвазивно извличане на наличните сперматозоиди, които се относително лесни, не изискват назначаване на уролог на щат в лечебното заведение и като цяло е нещо, което може да се предложи като първи избор.

Поздрави!

Димитър Кудоглу
Здравейте доктор Даскалова. Бихте ли ми помогнали при разчитането на спермограмата на мъжа ми, която направихме днес. За първи път правим подобно изследване и не сме наясно какъв е резултата всъщност.
Благодаря ви предварително! Лек и спокоен ден!
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Здравейте доктор Даскалова. Бихте ли ми помогнали при разчитането на спермограмата на мъжа ми, която направихме днес. За първи път правим подобно изследване и не сме наясно какъв е резултата всъщност.
Благодаря ви предварително! Лек и спокоен ден!

Здравей, Захарна!

Като за първа спермограма показателите не са особено добри, но това не бива да ви отчайва. Нека първо изясним кое не е в норма и каква може да бъде причината, както и какво би могло да се направи.

Първо обемът на еякулата - при него е 1,4 мл, а нормата е от 2 до 6 мл. Това е отразено в заключението хиповолемия и означава намален обем на еякулата. Най-честа причина за това е неудобството, което изпитват мъжете, даващи проба за първи път в непознати за тях условия. Обичайно нивото на сексуална възбуда не е такова, каквото е в нормални условия и по тази причина мъжете отделят по-малко количество еякулат. Втора причина за намален обем е непълна проба - понякога мъжете не могат да "улучат" контейнера и губят част от материала. Ако това е първата порция, а обичайно точно това става, там има най-висока концентрация подвижни сперматозоиди и оттам идват другите влошени параметри. Стандартно непълна проба не се изследва, защото води до неправилни заключения и последващо поведение.

В тази връзка се сещам за една смешна история от началото на моята кариера. Уговаряме се с един пациент да ми донесе проба, дала съм съответните указания какво да купи от аптека, как да го транспортира и прочие. Та в уречения час идва един як българин, тръсва на масата контейнера, ама не контейнер от 100 мл, а едно малко пеницилиново шишенце с дупка колкото 1-стотинкова монета и с най-ясния баритон на света ми казва "Докторке, не влазя!" :)

На трето място причина за намален обем е кратък срок на сексуална абстиненция - по-малко от 2 дни. И след това идват другите причини за реално намален обем. За тях обичайно говорим, когато изясним първите три. Преди отделянето на проба за анализ тези неща се дискутират с пациента, за да няма грешки в процедурата и съответно неправилни заключения. Тук съм написала отдавна една дълго указание как да отделим еякулат за спермограма.

И останалите параметри, които са влошени, са подвижността и морфологията на сперматозоидите, както и тяхната виталност. Ето тук можеш да прочетеш какво означават отделните номенклатурни термини.

Накрая, как се процедира оттук нататък. Първо прочита указанието. Ако всичко е спазено и процедурата по отделяне е правилна, може да направи две неща. В домашни условия, на 3 дни въздържание отделя в чашка, изтегля еякулата със спринцовка и, ако обемът е в норма, приемаме, че е повлиян от лабораторните условия. Ако не е, търси помощ от лекар. Също така може да се изчака един месец и да се направи контролна спермограма в друго лечебно заведение. Целта е да имате две спермограми, отговарящи на изискванията на ЦАР. Ако показателите са лоши и при контролите, ще тръгнете по пътя на изясняването на причините за това и съответно лечение.

Димитър Кудоглу
*
Здравейте, д-р Мели.
Аз и мъжът ми (Теодора и Михаил) сме пациенти на вас и на д-р Даскалов. Този месец сме в стимулация за инсеминация. Днес правиха спермограма на мъжа ми, но при него има влошаване (операция на Варикоцеле ноември и оттогава всички възможни стимуланти).
Края на март бързо подвижни 20%, днес 8%. Бавните и март, и сега са 12%. Морфология март месец 5%, сега 4%. Като март месец общ брой са 135млн, а днес 218млн. Благодарение на голямата бройка ще имаме за инсеминация. Това, което ми прави впечатление е, че Ph-то му е 8.2 днес при реф. ст-сти 7.2 - 8.0.
Дали това PH има някакво отношение към качеството на сперматозоидите или то не е от особено голямо значение за нас?
Благодаря Ви за отделеното време тук и всеки път като се срещнем!
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Здравейте, д-р Мели.
Аз и мъжът ми (Теодора и Михаил) сме пациенти на вас и на д-р Даскалов. Този месец сме в стимулация за инсеминация. Днес правиха спермограма на мъжа ми, но при него има влошаване (операция на Варикоцеле ноември и оттогава всички възможни стимуланти).
Края на март бързо подвижни 20%, днес 8%. Бавните и март, и сега са 12%. Морфология март месец 5%, сега 4%. Като март месец общ брой са 135млн, а днес 218млн. Благодарение на голямата бройка ще имаме за инсеминация. Това, което ми прави впечатление е, че Ph-то му е 8.2 днес при реф. ст-сти 7.2 - 8.0.
Дали това PH има някакво отношение към качеството на сперматозоидите или то не е от особено голямо значение за нас?
Благодаря Ви за отделеното време тук и всеки път като се срещнем!

Здравей, Тери!

Някои показатели са по-лоши от предишните, но други пък са по-добри, като напр. броят сперматозоиди. От 135 млн. до 218 млн. има много, много добро покачване. Не бъдете фиксирани само в тези стойности, които са се влошили, зарадвайте се малко на прекрасната бройка! :)

По отношение на причините, дали сега е бил със същите дни сексуално въздържание или са повече? По време на стимулация вероятно не правите секс, дали е възможно да е бил с над 5 дни абстиненция? Защото при по-дълго сексуално въздържание броят сперматозоиди е по-висок, но подвижността им е по-ниска. Също така ако е бил болен, притеснен заради първата стимулация или по други причини, това се отразява на показателите.

Колкото до рН, то се повишава при инфекции, при престой на еякулата по-дълго преди обработка, както и понякога без причина и без отношение към останалите показатели. Това ще се види от микробиологията на еякулата, която е задължително изследване преди инсеминация.

Успех на инсеминацията!
« Последна редакция: Май 26, 2018, 12:02:30 pm от Мели »

Димитър Кудоглу
*
Благодаря за отделеното време, д-р Даскалова.
Въздържанието си е същото като дни (3 дена). Определено има не добра подвижност за  3ти ден, но доста като брой. Ще го отдам на притеснението му. За съжаление след тези резултати то се засили, но каквото е писано.
Благодаря Ви, отново!
Здравейте, д-р Даскалова. При контролната СГ на мъжа ми бяха открити множество аглутинати. Преди година сме правили тест за антиспермални антитела, който беше отрицателен, но тогава и аглутинатите бяха  малко.
      Възможно ли е аглутинатите да са причинени от други фактори като жега, стрес, преумора...
Здравейте Д-р Даскалова,може ли да коментирате и нашата спермограма?Правим такава за първи път. Като гледаме не е добре. Какво да правим дали има вероятност да се подобрят нещата?
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Здравейте, д-р Даскалова. При контролната СГ на мъжа ми бяха открити множество аглутинати. Преди година сме правили тест за антиспермални антитела, който беше отрицателен, но тогава и аглутинатите бяха  малко.
      Възможно ли е аглутинатите да са причинени от други фактори като жега, стрес, преумора...

Аглутинатите трябва да се класифицират в типове и степени, а също и да се види подвижността на сперматозоидите и тогава да се прецени има ли нужда от допълнителни изследвания. Не би трябвало тези външни фактори, които си изброила, да влияят на аглутинацията, респективно да провокират образуване на антиспермални антитела.

Димитър Кудоглу
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Здравейте Д-р Даскалова,може ли да коментирате и нашата спермограма?Правим такава за първи път. Като гледаме не е добре. Какво да правим дали има вероятност да се подобрят нещата?

Здравей, Екатерина!

Не са особено добри показателите му, но това все пак е само едно лабораторно изследване и първа спермограма, така че все още не може да се прави прогноза каква е вероятността да се подобрят показателите.

Първо виж по-горе в темата изискванията, номенклатурните термини и възможните причини за намаления обем на еякулата и влошените спермални показатели. Следва да се оцени репродуктивната история, за да се види какви рискове има, операции, заболявания и т.н., да се предложат допълнителни изследвания с цел поставяне на диагноза. Трябва да се направи и още една спермограма след най-малко 1 месец от първата и в друго лечебно заведение, както и да мине на преглед при уролог.

Ако показателите и при втория спермален анализ са подобни, можете да подадете искане за финансиране към ЦАР. За тебе изискванията са да не си навършила 43 гдини, да си български гражданин и да имаш АМХ под 1.

След откриване на причината за влошената сперматогенеза може да се предложи лечение - консервативно или оперативно.

Димитър Кудоглу
Здравейте, д-р Даскалова. Преди около месец и половина мъжът ми си направи спермограма в болница Надежда и резултатите бяха следните :
Въздържание 4 дни
Време на втечняване 15мин.
Обем 2.1мл
рН 8
Вискозитет повишен
Наличие на желатинови конгломерати - да
Брой 27.52 млн/мл
Общ брой 57.79 млн.
Бързо подвижни (А) 27%
Подвижни (В) 19%
Бавно подвижни (С) 11%
Неподвижни (Д) 43%
С добра подвижност 46%
Обща подвижност 57%
Общ брой подвижни 32.94 млн.
Морфология:
Нормални форми 6% (по СЗО, норма 14%)
Нормални бързи 0.45 млн/мл.
Клетки на спермогенезата 0.5млн/мл.
Заключение :Тератозооспермия.

Понеже не живеем в България и бяхме там за кратко време нямаше как да направи нова по-подробна спермограма.
Но според д-р Цветков "идеална спермограма няма"  и при тези резултати не би трябвало да има проблем да забременея по естествен път. Препоръча ни PregnaCare за двамата и това е.
Чудех се какво е вашето мнение?
При мен всички изследвания, които успяхме да направим бяха в нормата.
Благодаря предварително за отделеното време
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Здравейте, д-р Даскалова. Преди около месец и половина мъжът ми си направи спермограма в болница Надежда и резултатите бяха следните :
Въздържание 4 дни
Време на втечняване 15мин.
Обем 2.1мл
рН 8
Вискозитет повишен
Наличие на желатинови конгломерати - да
Брой 27.52 млн/мл
Общ брой 57.79 млн.
Бързо подвижни (А) 27%
Подвижни (В) 19%
Бавно подвижни (С) 11%
Неподвижни (Д) 43%
С добра подвижност 46%
Обща подвижност 57%
Общ брой подвижни 32.94 млн.
Морфология:
Нормални форми 6% (по СЗО, норма 14%)
Нормални бързи 0.45 млн/мл.
Клетки на спермогенезата 0.5млн/мл.
Заключение :Тератозооспермия.

Понеже не живеем в България и бяхме там за кратко време нямаше как да направи нова по-подробна спермограма.
Но според д-р Цветков "идеална спермограма няма"  и при тези резултати не би трябвало да има проблем да забременея по естествен път. Препоръча ни PregnaCare за двамата и това е.
Чудех се какво е вашето мнение?
При мен всички изследвания, които успяхме да направим бяха в нормата.
Благодаря предварително за отделеното време

Здравей, GerCho3!

Спермограмата като цяло е добра с малки изключения. Медицинските стандарти в добрите здравни системи по света разделят диагностиката при мъжа на два етапа. Първият етап включва среща с лекар за снемане на анамнеза (оценка на репродуктивната история) и извършването на спермограма. Примерен Въпросник за репродуктивна оценка на мъжа можеш да откриеш тук. При открит проблем от анамнезата и/или от спермограмата се преминава към втория етап, който е детайлно уточняване на причините за откритите проблеми чрез допълнителни изследвания, прегледи и консултации. И чак след това идва лечението.

Разбира се, има идеална спермограма, напр. на донорите на сперматозоиди всички показатели от спермалния анализ отговарят на нормите. За съжаление, спермограмата не може да даде отговор ще се получили забременяване по естествен път или не, тъй като това е само едно лабораторно изследване, а заременяването е доста сложен процес, който зависи от многобройни фактори от страна на двамата партньори. И не на последно място, добре е да се направи и втора спермограма.

Димитър Кудоглу
Благодаря много  :)
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Благодаря много  :)

Ако иска, може да ми изпрати попълнен въпросника на mariela.daskalova(at)gmail.com и ще му дам насоки.

Възможно е някои последни мнения да липсват заради проблем с базата данни, ако е така, напишете ги пак.

Димитър Кудоглу
*
Здравейте отново, д-р Даскалова.
Извинявам се, че моето семейство сме пълни с въпроси тази седмица. Обещавам този да е последен (за седмицата).
Някакви процеси на фонов режим в главата ми ме накараха да се сетя за спермограмата на мъжа ми от януари месец. Прави я в Селена и там му правиха също преживяемост на сперматозоидите. Досега не сме се сетили да го коментираме с Вас на консултациите.
При обща бройка 186 млн, обща подвижност 31%, морфология 3.5%, еякулат 2 мл
Има
Swim up               
Концентрация 1.29 млн/мл
Подвижност 91.67%

Подвижност сперм. след:
4ти час: 10.55%
6ти час: 8.61%
Подвижност на 24ти час: 59.09%

Тези 1.29 млн така, както го развирам се останали след swim up обработката. Доколкото знам за инсеминации един от начините за обработка е swim up. Ако правилно съм разбрала нещата, това не обезсмисля ли идеята ни за инсеминация изобщо? Би следвало да останат по-малко от 5 млн след обработка.
Благодаря отново за отделеното от Вас време!
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Здравейте отново, д-р Даскалова.
Извинявам се, че моето семейство сме пълни с въпроси тази седмица. Обещавам този да е последен (за седмицата).
Някакви процеси на фонов режим в главата ми ме накараха да се сетя за спермограмата на мъжа ми от януари месец. Прави я в Селена и там му правиха също преживяемост на сперматозоидите. Досега не сме се сетили да го коментираме с Вас на консултациите.
При обща бройка 186 млн, обща подвижност 31%, морфология 3.5%, еякулат 2 мл
Има
Swim up               
Концентрация 1.29 млн/мл
Подвижност 91.67%

Подвижност сперм. след:
4ти час: 10.55%
6ти час: 8.61%
Подвижност на 24ти час: 59.09%

Тези 1.29 млн така, както го развирам се останали след swim up обработката. Доколкото знам за инсеминации един от начините за обработка е swim up. Ако правилно съм разбрала нещата, това не обезсмисля ли идеята ни за инсеминация изобщо? Би следвало да останат по-малко от 5 млн след обработка.
Благодаря отново за отделеното от Вас време!

Тери, тя темата е точно с тази цел. :)

Това е диагностична обработка на част от еякулата с цел да се проследи преживяемостта и подвижността на сперматозоидите определени часове след обработка и дава частична информация за това, дали ще е нужна ре-инсеминация (повторна инсеминация на следващия ден) или не. При инсеминация се прави обработка на целия еякулат или поне на по-голяма част от него с идеята да се селектират повече качествени сперматозоиди и те наистина трябва да са над 5 млн., за да има смисъл от процедурата.

Димитър Кудоглу
Здравейте на всички !
Споделям с вас моята история и се надявам да помогне или поне да Ви вдъхне надежда.
В продължение на 3 години и половина правя на себе си изследвания ,след което се установи ,че половинката ми има проблеми(споделила съм какви в стария форум).
Благодаря на Господ на Д-р Даскалова и на Д-р Делиев (уролог в Ст.Загора) ,че след толкова години видях положителен резултат за бременност.
3 месеца след като посетихме кабинета и резултата е на лице
Само Бог знае дали всичко ще е наред ,но засега това е положението.
Мели ни излуша ,изписа ни хранителни добавки и ни изпрати с нови надежди за бъдещето.
Благодаря!
Никога не губете вяра ,че ще се случи.
Пожелавам Ви го от сърце.
Здравейте д-р Даскалова,

Здравей, think_157!

Питането ти е точно на място.
Неприятна е тази ситуация. Възможно е хламидийната инфекция да нанесе сериозни поражения върху мъжката репродуктивна система. В твоята ситуация могат да се направят следните неща:

1. Да се потърсят други причини за унищожената сперматогенеза - хипертония, диабет, наднормено тегло, гонадотоксини и т.н. Това, че има една ясна причина, не изключва наличието на други.
2. Може да се обсъди с уролозитедуктодеферентография - метод за диагностика (и реканализация) на проходимостта на семепроводите.
3. При липса на други причини е редно да се направи опит да се стимулира сперматогенезата с лекарства.
4. Ако се постигне някакво подобрение, може да се мисли за ин витро оплождане с извлечени от тестис/епидидим сперматозоиди.
5. Помислете за подаване на документи за финансиране от ЦАР.

Поздрави!

Здравейте д-р Даскалова,

Благодаря Ви за Вашия отговор :)

Уви, причината са състоянието ми се оказа усложнения от операцията от варикоцеле (консултирах се и с проф. Мурад Башар клиника Мемориал в Истанбул).

Назначиха ми да си пусна хормони, в случай че има усложнения след TESE-то, но поне резултатите са наред:

TSH 3.060 mIU/l (0.300 - 4.200)
Prolactin 261.60   mIU/l (85.00 - 325.00)
LH 5.85 IU/l (1.70 - 8.60)
FSH 3.47 IU/l (1.50 - 12.40)
Estradiol 310.60   pmol/l (28.00 - 156.00)
Testosterone 32.87 nmol/l (9.90 - 27.80)
inhibin B 233.531 pg/ml (92 – 316)

За отпушване на семепроводите, ми казаха че Не е възможно т.к. емидимите ми са станали твърди като камък. От д-р Бъчваров знам, че епидидимите ми са пълни с кисти (по време на TESE процедурата)

Все пак, надеждата ми е някак да се отпушат семепроводите (въпреки НЕ-тата, които получих от специалисти в областта)

За това, бих искал да попитам:

1) Какво преставлява дуктодеферентография? т.к. не мога да намеря информация за нея.

2) Съществуват ли някакви добавки или лекарства, които оказват някакво влияние на епидидимите?

Предварително Благодаря за Вашия отговор

Поздрави,

Здравейти Д-р Даскалова,съпруга ми е с Азооспермия.Правени са гинетични,хормонални и един куп други изследвания с отрицателни резултати.Правена е биопсия Тесе и са извлечени много малко на брой и качествени смерматозоиди.Една част от тях използвахме за Икси,но неуспешно.Другата част за замразене.Преди биопсията на серологията Хладимия от тип М,тогава тя беше назначена е отрицателна.Сега 6 мес. след това се ноложи да пуснем но съпруга ми отново Хламидия,но този път от тип Ж и А.За моя изненада излязоха положителни.А моите от същия тип са отрицателни.Въпросите ми са ако замразените сперматозии са с хламидии има ли смисъл да се използват?И възможно ли е тази Хламидия ако е много стара щом е с положителен теста от тип Ж и тип А ,да е увредила сперматогенезата и от там да идва Азооспермията,при положение,че всички други изсредвания са отрицателни. 
Пропуснах да отбележа,че е правено и хормонално лечение от 2мес с Менопур и Хориомон по схема и резултата е отново Азооспермия.Благодаря ви предварително!       
Здравейте, Д-р Даскалова.  Моля ви за вашето мнение. Мъжът ми е с резултат криптозооспермия.  Стойностите на FSH са 3.87 при референти стойности 1.5-12.40
Тестостеронът е 28.80 при стойности 9.90-27.80. Смятате ли, че нивото на TSH е притеснително въпреки че е в референтите граници? Може ли тези два хормона да са причина за криптозооспермията?  Останалите хормони са в наред. Микробиологичните изследвания също.Но имаме прекарана инфекция преди 10 години , кояно най- вероятно е запушиля семенните канали.Очакваме и резултати от генетични изследвания .Благодаря ви за отделеното внимание и време.
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Здравейте на всички !
Споделям с вас моята история и се надявам да помогне или поне да Ви вдъхне надежда.
В продължение на 3 години и половина правя на себе си изследвания ,след което се установи ,че половинката ми има проблеми(споделила съм какви в стария форум).
Благодаря на Господ на Д-р Даскалова и на Д-р Делиев (уролог в Ст.Загора) ,че след толкова години видях положителен резултат за бременност.
3 месеца след като посетихме кабинета и резултата е на лице
Само Бог знае дали всичко ще е наред ,но засега това е положението.
Мели ни излуша ,изписа ни хранителни добавки и ни изпрати с нови надежди за бъдещето.
Благодаря!
Никога не губете вяра ,че ще се случи.
Пожелавам Ви го от сърце.

Здравей, Цветина!

Сърдечно ти благодаря за добрите думи! Те означават много за мен!

Бъди здрава! :)

Димитър Кудоглу
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Здравейте д-р Даскалова,

Все пак, надеждата ми е някак да се отпушат семепроводите (въпреки НЕ-тата, които получих от специалисти в областта)

1) Какво преставлява дуктодеферентография? т.к. не мога да намеря информация за нея.

2) Съществуват ли някакви добавки или лекарства, които оказват някакво влияние на епидидимите?

Поздрави,

Здравей, think_157!

За съжаление, трудно мога да ти помогна в твоята ситуация и с по-конкретни насоки. Мога, ако желаеш, да ти дам координати на уролог, който прилага тази процедура, за да се свържеш с него, и ако той прецени, че е подходяща за тебе, да се разберете как се прави. Освен това бих препоръчала консултация с ендокринолог, защото хормоналните нива не са в норма.

Поздрави!

Димитър Кудоглу
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Здравейти Д-р Даскалова,съпруга ми е с Азооспермия.Правени са гинетични,хормонални и един куп други изследвания с отрицателни резултати.Правена е биопсия Тесе и са извлечени много малко на брой и качествени смерматозоиди.Една част от тях използвахме за Икси,но неуспешно.Другата част за замразене.Преди биопсията на серологията Хладимия от тип М,тогава тя беше назначена е отрицателна.Сега 6 мес. след това се ноложи да пуснем но съпруга ми отново Хламидия,но този път от тип Ж и А.За моя изненада излязоха положителни.А моите от същия тип са отрицателни.Въпросите ми са ако замразените сперматозии са с хламидии има ли смисъл да се използват?И възможно ли е тази Хламидия ако е много стара щом е с положителен теста от тип Ж и тип А ,да е увредила сперматогенезата и от там да идва Азооспермията,при положение,че всички други изсредвания са отрицателни. 
Пропуснах да отбележа,че е правено и хормонално лечение от 2мес с Менопур и Хориомон по схема и резултата е отново Азооспермия.Благодаря ви предварително!       

Здравей, Diksy7777!

Възможно е инфекцията с хламидия да увреди силно сперматогенезата. Също така е възможно резултатите от антителата да не са съвсем коректни. А може и да е нова инфекция с хламидия. Което не би трябвало да е пречка да бъдат използвани замразените сперматозоиди.

« Последна редакция: Юли 29, 2018, 19:31:52 pm от Мели »

Димитър Кудоглу
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
Здравейте, мъжът ми е с резултат криптозооспермия .Стойностите му на FSH са 3.87 IU/I при референти стойности 1.5-12.40.
Тестостеронът е 28.80  при референти стойности 9.90-27.80.Смятате ли, че има проблем с FSH въпреки, че е в границите ?Може ли тези резултати да са причина за криптозооспермията ?Останалите хормони са в норма.

Здравей, christiana!

Само по тези изследвания, които е направил, е трудно да се каже каква е причината за влошената сперматогенеза. Тъй като причините за това състояние са много и различни, добре е те да се потърсят, преди да се направи прогноза и да се пристъпи към асистирана репродукция. Също така е добре да се помисли за андрогенова резистентност поради високия тестостерон и нормални гонадотропни хормони.

Поздрави!

Димитър Кудоглу

Здравей, Diksy7777!

Възможно е инфекцията с хламидия да увреди силно сперматогенезата. Също така е възможно резултатите от антителата да не са съвсем коректни. А може и да е нова инфекция с хламидия. Което не би трябвало да е пречка да бъдат използвани замразените сперматозоиди.

Благодаря ви много за отговора.
« Отговор #43 -: Август 06, 2018, 17:35:54 pm »
Здравейте, д-р Даскалова, бих искала да попитам какви са шансовете ни за естествено забременяване с влошена морфология 7%, левкоцитите също са над нормата (правена е  микробиология + стерилна урина месец преди спермограмата, и двете бяха чисти). Вече сме записали час за уролог-андролог, но исках да се консултирам и с Вас. Изписан е Ортомол Фертил плюс засега. Ето ги резултатите:

Материалът е: отделен в лабораторията
Материалът е получен чрез: мастурбация
Период на полово въздържание: 3 дни
Обем на еякулата: 3,1 мл (норма: >1,5)
pH: 7,4 (норма: 7,2 - 8,0)
Цвят: нормален
Вискозитет: 2 (нормален до 2 см)
Време на втечняване: 30 мин.
Концентрация на сперматозоидите: 37 млн/мл (нормара >15x10^6 в мл)
Общ брой на сперматозоидите в еякулата: 114,7 млн (норма>39x10^6 в мл)
Обща подвижност на сперматозоиди в %: 61 (норма >40): нормокинеза: 50%, хипокинеза: 11%, акинеза: 39%
Брой нормокинетични сперматозоиди: 18500000 (норма: >10x10^6 в мл)
Общ брой нормокинетични сперматозоиди:57350000 (норма: >20x10^6 в мл)
Аглутенация на сперматозоидите: Да, тип: глава с глава, глава с опашка, опашка с опашка
Степен: 1 (<10%)
Агрегация на сперматозоидите: Не
Левкоцити: >20 (норма: под 1x10^6 в мл)
Епителни клетки: <1
Еритроцити и др.: Не
Желатинови конгломерати: Не
Незрели клетки на сперматогенезата: Не

Kruger's strict criteria
7% с нормална морфология (норма: >14%)
93% с отклонения в морфологията, от тях: 25% с главични дефекти, 23% с шийни дефекти, 20% с опашни дефекти, 15% с цитоплазнем остатък, 7% клетки на сперматогенезата
Тератозооспермия индекс 1,51 (нормални стойности : <1,6)

Заключения и препоръки: Леки към умерени отклонения в морфологията по Крюгер. Останалите показатели в норма.

Благодаря предварително за отговора.

*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
« Отговор #44 -: Август 08, 2018, 12:03:53 pm »
Здравейте, д-р Даскалова, бих искала да попитам какви са шансовете ни за естествено забременяване с влошена морфология 7%, левкоцитите също са над нормата (правена е  микробиология + стерилна урина месец преди спермограмата, и двете бяха чисти). Вече сме записали час за уролог-андролог, но исках да се консултирам и с Вас. Изписан е Ортомол Фертил плюс засега. Ето ги резултатите:

Обща подвижност на сперматозоиди в %: 61 (норма >40): нормокинеза: 50%, хипокинеза: 11%, акинеза: 39%
Аглутенация на сперматозоидите: Да, тип: глава с глава, глава с опашка, опашка с опашка

Kruger's strict criteria
93% с отклонения в морфологията, от тях: 25% с главични дефекти, 23% с шийни дефекти, 20% с опашни дефекти, 15% с цитоплазнем остатък, 7% клетки на сперматогенезата

Заключения и препоръки: Леки към умерени отклонения в морфологията по Крюгер. Останалите показатели в норма.

Здравей, Хана Монтана!

Първо за левкоцитите, тъй като наличието им е косвен показател за инфекция, а тя от своя страна може да доведе до влошаване на морфологията на сперматозоидите. Уточняването на високия левкоцитен брой става с няколко изследвания:
1. Микробиологични посявки от еякулата.
2. PCR анализ на еякулат за: хламидия, микоплазми, трихомонас и гонококи.
3. Серологични изследвания за ХИВ, Васерман, хепатит В (HBsAg, Anti-HBc), хепатит С (Anti-HCV).
4. Допълнителни тестове по преценка на лекаря и според рисковите фактори.

Ако се изолира микроорганизъм, той се лекува според неговата характеристика и чувствителност към лекарства.

Допълнително трябва да се направи преглед и консултация с уролог с доплерова велосиметрия, за да се установи дали няма други причини за левкоцитоспермията и тератозооспермията, като напр. варикоцеле, кисти на епидидима, хидроцеле, хипертрофия на простатата и т.н.

На основния ти въпрос какви са шансовете за забременяване, спермограмата е само едно лабораторно изследване и не може да даде отговор на този въпрос. И с по-лоши показатели има шанс за бременност и обратно, и при идеални показатели е възможно да не се получи. Това е така, защото забременяването е сложен и многофакторен процес. Затова нашият стремеж трябва да е да вкараме всички показатели в норма, доколкото това е възможно, преди да пристъпим към асистирана репродукция.

Димитър Кудоглу
« Отговор #45 -: Август 08, 2018, 16:31:41 pm »

Kruger's strict criteria

Здравей, Хана Монтана!

Първо за левкоцитите, тъй като наличието им е косвен показател за инфекция, а тя от своя страна може да доведе до влошаване на морфологията на сперматозоидите. Уточняването на високия левкоцитен брой става с няколко изследвания:
1. Микробиологични посявки от еякулата.
2. PCR анализ на еякулат за: хламидия, микоплазми, трихомонас и гонококи.
3. Серологични изследвания за ХИВ, Васерман, хепатит В (HBsAg, Anti-HBc), хепатит С (Anti-HCV).
4. Допълнителни тестове по преценка на лекаря и според рисковите фактори.

Ако се изолира микроорганизъм, той се лекува според неговата характеристика и чувствителност към лекарства.

Допълнително трябва да се направи преглед и консултация с уролог с доплерова велосиметрия, за да се установи дали няма други причини за левкоцитоспермията и тератозооспермията, като напр. варикоцеле, кисти на епидидима, хидроцеле, хипертрофия на простатата и т.н.

На основния ти въпрос какви са шансовете за забременяване, спермограмата е само едно лабораторно изследване и не може да даде отговор на този въпрос. И с по-лоши показатели има шанс за бременност и обратно, и при идеални показатели е възможно да не се получи. Това е така, защото забременяването е сложен и многофакторен процес. Затова нашият стремеж трябва да е да вкараме всички показатели в норма, доколкото това е възможно, преди да пристъпим към асистирана репродукция.

Благодаря за подробния отговор, със сигурност ще търсим причината за инфекцията и ще се опитаме да вкараме показателите в норма.
« Отговор #46 -: Август 16, 2018, 23:57:20 pm »
b
Здравейте д-р Даскалова,

Поздрави,

Здравей, think_157!

За съжаление, трудно мога да ти помогна в твоята ситуация и с по-конкретни насоки. Мога, ако желаеш, да ти дам координати на уролог, който прилага тази процедура, за да се свържеш с него, и ако той прецени, че е подходяща за тебе, да се разберете как се прави. Освен това бих препоръчала консултация с ендокринолог, защото хормоналните нива не са в норма.

Поздрави!

Здравейте д-р Даскалова,

Благодаря Много за Вашия отговор :)

Ще съм Благодарен ако ми пратите координатите на лекаря за дуктодеферентография.

Ще се консултирам и с него, поне да знам че всичко възможно съм направил :)

За хормоните, бях забравил да спомена че приемам tribulus terrestris като чай, и може би това е причината за високия тестостерон.

Поздрави,
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
« Отговор #47 -: Август 20, 2018, 10:14:44 am »
Изпратих.

Поздрави и успех!

Димитър Кудоглу
« Отговор #48 -: Септември 03, 2018, 23:29:49 pm »
Здравейте Д-рДаскалова,може ли да ми изкажете Вашето мнение,като ембриолог,колко сперматозоида може да има от това написано становище?Благодаря!
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
« Отговор #49 -: Септември 03, 2018, 23:41:31 pm »
Здравейте Д-рДаскалова,може ли да ми изкажете Вашето мнение,като ембриолог,колко сперматозоида може да има от това написано становище?Благодаря!

100 000.

Димитър Кудоглу
« Отговор #50 -: Септември 04, 2018, 00:07:54 am »

100 000.

Благодаря още веднъж!Жива и здрава да сте!
« Отговор #51 -: Септември 12, 2018, 17:04:13 pm »
Здравеитее.Да обясня накратко нашето положение в момента. Моят съпруг е с прекарана Заушка (беше на 7-8 години) сега е на 27 и възпален десен тестис . Направихме всички изследвания ( Генетични,хормонални,кръвни и пуснахме морфология,но нямаше достатъчен брой сперматозоиди и не можаха да направят това изследване ) Генетичните и хормоналните са с добър резултат,всичко е в норма и няма бактерии и т.н но сме с диагноза "Много тежка Oligoasthenozoospermia" и забележка : "Наблюдават се 1-2 подвижни сперматозоида през поле ув.(10х) и 2-3 акинетични на поле (ув.40х). Масово сперматозоидите са с абнормална морфология, като преобладават дефекти в главичката и шийката " Не съм добре запозната с всичко,ходим по мъките втора година.Не мога да си обясня,след като абсолютно всички изследвания са с добри резултати,какъв е проблемът ни..Можем ли да кажем,че произвежда нормален брой сперматозоиди,но нещо ги атакува..и не остават такива в еякулата..чета различни теми,свързани със заушката,и според това,което прочетох,само там може да бъде проблемът ни. От друга страна,пишат,че заушката е страшна за засегнатите мъже в пубертета т.е. при тях причинява проблеми с репродукцията. Може ли някой от вас да ни даде съвет да продължим ли да се борим за естествено зачеване или е по-разумно да предприемем Icsi или In vitro , защото по принцип това ни беше последната мисъл.. имаме ли шанс и има ли двоики,които се справиха след въпросната Заушка.Купих купища билки за да пробваме и с тях..дано дадът някакъв резултат .. Аа и нещо,което може да е важно. 12.2017 направихме спермограма в Бг и имахме диагноза  Азооспермия,след това проведохме лечение и 02.2018 пуснахме спермограма в Германия-Резултатът беше 10 млн./мл. 06.2018 вече беше спаднал на 5млн. И когато се прибрахме,за да направим пълните изследвания ( 08.2018 ) вече бяха 2-3 на поле .. Моля помагаите . Ако не съм в правилната тема,моля да ме извините-все още съм нова в форума:? :(
« Последна редакция: Септември 12, 2018, 17:12:55 pm от raq_sf1 »
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
« Отговор #52 -: Септември 12, 2018, 21:24:07 pm »
Здравеитее.Да обясня накратко нашето положение в момента. Моят съпруг е с прекарана Заушка (беше на 7-8 години) сега е на 27 и възпален десен тестис . Направихме всички изследвания ( Генетични,хормонални,кръвни и пуснахме морфология,но нямаше достатъчен брой сперматозоиди и не можаха да направят това изследване ) Генетичните и хормоналните са с добър резултат,всичко е в норма и няма бактерии и т.н но сме с диагноза "Много тежка Oligoasthenozoospermia" и забележка : "Наблюдават се 1-2 подвижни сперматозоида през поле ув.(10х) и 2-3 акинетични на поле (ув.40х). Масово сперматозоидите са с абнормална морфология, като преобладават дефекти в главичката и шийката " Не съм добре запозната с всичко,ходим по мъките втора година.Не мога да си обясня,след като абсолютно всички изследвания са с добри резултати,какъв е проблемът ни..Можем ли да кажем,че произвежда нормален брой сперматозоиди,но нещо ги атакува..и не остават такива в еякулата..чета различни теми,свързани със заушката,и според това,което прочетох,само там може да бъде проблемът ни. От друга страна,пишат,че заушката е страшна за засегнатите мъже в пубертета т.е. при тях причинява проблеми с репродукцията. Може ли някой от вас да ни даде съвет да продължим ли да се борим за естествено зачеване или е по-разумно да предприемем Icsi или In vitro , защото по принцип това ни беше последната мисъл.. имаме ли шанс и има ли двоики,които се справиха след въпросната Заушка.Купих купища билки за да пробваме и с тях..дано дадът някакъв резултат .. Аа и нещо,което може да е важно. 12.2017 направихме спермограма в Бг и имахме диагноза  Азооспермия,след това проведохме лечение и 02.2018 пуснахме спермограма в Германия-Резултатът беше 10 млн./мл. 06.2018 вече беше спаднал на 5млн. И когато се прибрахме,за да направим пълните изследвания ( 08.2018 ) вече бяха 2-3 на поле .. Моля помагаите . Ако не съм в правилната тема,моля да ме извините-все още съм нова в форума:? :(

Здравей, Рая!

От това, което си ми написала, мога да кажа следното:
1. Заушката има отношение към сперматогенезата само ако е придружена с орхит, а това не е често усложнение.
2. Какво имаш предвид под възпален тестис - боли го, подут е или някой го е прегледал и му е казал, че има възпаление?
3. Какви генетични изследвания сте направили (те са много)?
4. Кои хормони са му изследвани?
5. Какви изследвания за бактерии са направени?
6. С резултати като тези имате право на финансиране от държавата чрез ЦАР за ин витро опити, коментирали ли сте това?

По-лесно ще е, ако ми изпратиш всичките му изследвания на мейла mariela.daskalova@gmail.com.

Димитър Кудоглу
« Отговор #53 -: Септември 12, 2018, 23:26:42 pm »
Разбира се,ще го направя! Благодаря за бързият отговор!
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
« Отговор #54 -: Септември 16, 2018, 11:42:45 am »
За тези, които имат фейсбук профил, направих си страница, в която ще публикувам информация на здравни теми, ще споделям събития и т.н. Можете да сложите по един лайк - https://www.facebook.com/drdaskalova/ :)

Димитър Кудоглу
« Отговор #55 -: Септември 23, 2018, 16:32:44 pm »
Г-жо Даскалова,изпратих изследванията на email но явно нещо не можаха да се изпратят..благодаря за компетентните ви отговори,и че помагате на много двоики като нас. Ще приложа изследванията тук....зле са,но са били и по-зле както написах - декември беше с азооспермия след 3 месечно лечение се покачиха но 10млн/мл. .. мислите ли,че ще е възможно да се преборим и да си имаме детенце по нормален начин при положиние,че имахме такова покачване + това всички изследвания са в норма,единственото към което можем да се усъмним,е че може би спермограмата е зле заради прекараната му Заушка.Но пък беше на 7-8 годинки..не я е прекарал в пубертета.Питахте за възпалението-открихме го чрез изследване на ехограф..Сцинтография... Също така той е лежал като бебе (на около 2 годинки) в някаква болница в София,заради инфекция на пикочните пътища. Явно от тогава има тази инфекция..поне така предполагам.Това е всичко.Много ви благодаря и се извинявам,че не успях да ви пратя в имейл всичко това.Лек ден!

« Последна редакция: Септември 23, 2018, 16:43:53 pm от raq_sf1 »
« Отговор #56 -: Септември 23, 2018, 16:36:30 pm »
 :oops:
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
« Отговор #57 -: Септември 23, 2018, 18:12:45 pm »
Рая, получих всички изследвания и ти отговорих преди седмица, но на този имейл, от който си ми ги изпратила (възможно е да не е твоя), а не на този, с който си регистрирана в Зчатие.

Копирам какво съм ти написала.

Здравейте, на първо четене мога да кажа следното:

1. От направените изследвания не става ясно защо са влошени спермалните показатели.
2. Тъй като нямате документ от уролога - преглед, заключение и т.н., препоръчвам да го види уролог отново. Или да изискате документ с описание на прегледите.
3. Добре е да се направи оценка на репродуктивната история, за да се види има ли рискови фактори за влошената сперматогенеза.
4. По отношение на инфекциите могат да се направят още изследвания.
5. Накрая можете да помислите за финансиране от ЦАР - вероятно сте го направили вече.

Поздрави!

Димитър Кудоглу
« Отговор #58 -: Октомври 04, 2018, 00:47:12 am »
 Здравейте- имам нужда да споделя с някой това ,което ни се случва и да потърся съвет.Значи ние сме с тежък мъжки фактор,миналата година направихме неуспешен опит инвитро(икси).Предварително се извинявам ,че не използвам точната терминология и данни от иследванията,но в момента не са при мен и съм много притеснена.При него имаше малко читав материал-около 1 500 000 годни сперматозоиди-диагноза олигоастенотератозооспермиия,но все пак достатъчно за икси.Този опит си го финансирахме сами и след като се оказа неуспешен, междувременно решихме юли месец отново да действаме,този пътсата с удобрение от касата,направихме всички изледвания и тъкмо ,когато дойде ред не спермограмата -ужассс-азоспермия.Не мога да ви опиша ужаса,който изживяхме,всички ми отговарят ,че не е странно на въпроса ми -защо от декември месец така се е получило,тогава поне имахме някакъв шанс, всеки казва ;ама то и тогава нищо не сте имали;то не е толкова голяма влошаването,просто вече няма:(((втора спермограма същия резултат.По препоръка на моят лекар направихме преглед при доктор ЛАЗАРОВ-иследванията на fh и тестостерон ,които той назначи бяха почти в норма,леки отклонения само при тестостерона,но според него били обнадеждаващи за наличие на спермогенеза при насрочена от него биопсия и речено сторено:направена биопсия на 10.09.
След чакане почти месец на резултатите-доктор Лазаров днес ми съобщи ,че резултатите са лоши-няма нищо:(Направо каза донор:((та наистина ми е странно -декември месец -вярно малко налице ,но все пак нещо,а сега вече никой:(Забравих,да спомена ,че мъжкия стерилитет при нас е вследствие на прекаран крипторхизъм и две операции като малък>Мноого съм отчаяна и объркана,загубихме много време ,аз съм на 37 години,така че май май да се насочваме към донор,да не губим още ценно време:(((Моля ви за мнение и някакъв съвет
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11644
« Отговор #59 -: Октомври 13, 2018, 15:56:30 pm »
Здравейте- имам нужда да споделя с някой това ,което ни се случва и да потърся съвет.Значи ние сме с тежък мъжки фактор,миналата година направихме неуспешен опит инвитро(икси).Предварително се извинявам ,че не използвам точната терминология и данни от иследванията,но в момента не са при мен и съм много притеснена.При него имаше малко читав материал-около 1 500 000 годни сперматозоиди-диагноза олигоастенотератозооспермиия,но все пак достатъчно за икси.Този опит си го финансирахме сами и след като се оказа неуспешен, междувременно решихме юли месец отново да действаме,този пътсата с удобрение от касата,направихме всички изледвания и тъкмо ,когато дойде ред не спермограмата -ужассс-азоспермия.Не мога да ви опиша ужаса,който изживяхме,всички ми отговарят ,че не е странно на въпроса ми -защо от декември месец така се е получило,тогава поне имахме някакъв шанс, всеки казва ;ама то и тогава нищо не сте имали;то не е толкова голяма влошаването,просто вече няма:(((втора спермограма същия резултат.По препоръка на моят лекар направихме преглед при доктор ЛАЗАРОВ-иследванията на fh и тестостерон ,които той назначи бяха почти в норма,леки отклонения само при тестостерона,но според него били обнадеждаващи за наличие на спермогенеза при насрочена от него биопсия и речено сторено:направена биопсия на 10.09.
След чакане почти месец на резултатите-доктор Лазаров днес ми съобщи ,че резултатите са лоши-няма нищо:(Направо каза донор:((та наистина ми е странно -декември месец -вярно малко налице ,но все пак нещо,а сега вече никой:(Забравих,да спомена ,че мъжкия стерилитет при нас е вследствие на прекаран крипторхизъм и две операции като малък>Мноого съм отчаяна и объркана,загубихме много време ,аз съм на 37 години,така че май май да се насочваме към донор,да не губим още ценно време:(((Моля ви за мнение и някакъв съвет

Здравей, samanta sami!

За съжаление, късно и/или неправилно коригиран крипторхизъм е честа причина за мъжкия стерилитет. Това води до хипотрофия на тестисите и влошено до липсваща сперматогенеза.

В неговата ситуация обаче, при положение, че е имало запазена сперматогенеза, би следвало да се опита да се направи нещо. Това включва да се изяснят старателно всички фактори, които, освен операцията, биха могли допълнително да влошават сперматогенезата (напр. пушене, наднормено тегло, прием на гонадотоксични лекарства, инфекции и т.н.). След което да се опита да се подобри сперматогенезата.

Разбира се, винаги може да се обсъжда преминаването към донорски сперматозоиди, но не мога да кажа, че при него са изчерпани всички възможности.

Каквото и да решите, успех!

Димитър Кудоглу