0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Нашите пораснали деца през ноември 2015
« -: Ноември 02, 2015, 12:16:54 pm »
Добре дошли в новата тема.

Предишната тема е ТУК.

Златната есен е в разгара си. Ноември е все още богат на плодове и зеленчуци месец. Използвайте го за подготовка на детския организъм преди зимата.

Един полезен линк за ориентир на майките - калкулатори на CDC (американската здравна организация) за съотношенията ръст/възраст и тегло/възраст на децата от 2-20 г.

http://www.infantchart.com/child/

Здрава и весела есен на всички!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #1 -: Ноември 02, 2015, 12:57:33 pm »
Мерси 3а линка, Джам. Най-накрая сФанах те3и персентили, дето все ги обсъждате. Моят хубавец малко лекичък и3ли3а - 33.4%, ама като се 3амисля, че това е правено 3а американчета - може и да сме си точно, колкото трябва ;)
3драви деца и родители - и в та3и и в "бебешката" тема!


*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #2 -: Ноември 02, 2015, 13:03:52 pm »
Моята е на 10 перцентил, както винаги.  8)

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #3 -: Ноември 02, 2015, 13:27:38 pm »
споко. и моят беше 7 години на 20-тия перцентил, ама сега е на 65-тия...  :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #4 -: Ноември 02, 2015, 13:40:10 pm »
Джаме, да не е спрял да расте или е започнал да яде?  :lol:

Аз съм споко. Тя е така откакто се е родила. Само веднъж беше спаднала до 3-ти и тогава педиатърката беше направила мъжа ми на нищо и той съответно мен. И като се почнаха едни ми ти грисове, банани и всякакви други, докато пак стигна 10-ия. След две седмици е на профилактичен преглед. Да видим какво ще каже лекарката! Ама каквото и да каже, явно такъв й е генът, а и не е от най-ящните. Не виждам какво повече мога да направя.
Онзи ден баща й ми каза да не й купувам тесни дънки, че още по-хърбава изглеждала. Ами, в другите пък изглежда все едно са й шалвари.  :lol:

Големият е на 58 перцентил, от доста време е горе-долу така. Само като бебе беше бая закръглен - на 90-ия. Иначе явно ще е с голяма глава като баща си. Вече носим един и същи размер каска за колело.
« Последна редакция: Ноември 02, 2015, 13:44:07 pm от blue_sky »

Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #5 -: Ноември 02, 2015, 14:20:16 pm »
При нас излиза Явор на 11,6 % за тегло, на ръст е добре, на 52 %, а сестра му на 62 %. за тегло.  И реално си е така, за съжаление.
Хубава седмица на всички.
<br />[link=http:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #6 -: Ноември 02, 2015, 14:30:13 pm »
Деси, той винаги си е ял моят, но откак влезе в бг образователна система и започна да се излежава по чиновете по цял ден, а физическото да заместват с диктовка - резултатът е това... почна да качва килограми детето.

преди беше на тегло в 20-ти перцентил, а на ръст в 50-ти . тоест, кльощав.
сега и на двете е около 65-ти. вече имаме случаи на незакопчаващи се слим кройки.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #7 -: Ноември 02, 2015, 21:29:54 pm »
Хм, моите на кила излизат около 50-я персентил, на ръст са 99.8 и двете, а аз си мислех че са кльощави, минават на диета :lol:
шегувам се, разбира се  :lol:

обаче този калкулатор или аз нещо не го разбирам или не е много точен, според мен не е редно да мери по отделно ръст/възраст и тегло/възраст.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #8 -: Ноември 02, 2015, 21:43:20 pm »
Стефи, да не ги разтегляте, докато спят?  :lol:

Джам, нямат ли физическо децата?  8O
« Последна редакция: Ноември 02, 2015, 23:54:38 pm от blue_sky »

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #9 -: Ноември 02, 2015, 23:28:33 pm »
Мдаа, мойта болна тема е тая - тръгнаха на училище и почнаха да качват кила :x А ходят на футбол, на танци, не спират по цял ден да търчат и пак дебелеят :x
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #10 -: Ноември 03, 2015, 08:38:26 am »
Мда, и моята до скоро кльощава девойка откакто е в системата дръпна с килограмите.
А баба й доста допринесе лятото. За 1 месец беше ори нея и се прибра с 4 кг отгоре.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #11 -: Ноември 03, 2015, 10:10:11 am »
Както каза едно момиче в съседната тема, дай им на бабите да хранят и обличат.  :lol:

Ще го видим моят дали ще се налее в у-ще. Ние не сме от най-слабите с баща му, но той засега е съвсем стандартен.

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #12 -: Ноември 03, 2015, 11:54:07 am »
моите и на кила и на височина са между 94-97 перцентил.Никола (100 см и 16 кг.,сега направи 3) е набит,а Георги (135 см и 31 кг. на 7 г.) си е слабичък,но много тежи -явно тежки кокали . :lol:
<br />
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #13 -: Ноември 03, 2015, 12:39:46 pm »
Константин - 100 перцентил за ръст  :lol: (142см)

Нашата г-жа твърди, че освен, че не се движат достатъчно, и ... много ядат! "Пред очите ми си изяждат сандвичите в голямото междучасие, после храната в стола на обяд, и към 3 следобяд са примряли от глад". Ходела в стола, взимала каквото е останало и им носела. Ядат, казва "сух хляб с ябълки"
« Последна редакция: Ноември 03, 2015, 13:02:27 pm от Nedda »



*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #14 -: Ноември 03, 2015, 14:14:15 pm »
Сия, и Еленка така за месец и половина при баба си качи 4 кг., но за няма и месец след това свали 3, та си е добре сега :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #15 -: Ноември 03, 2015, 14:54:58 pm »
Blue, имат 4 часа физическо седмично!!! Но почти нито един от тях не се провежда реално и в пълен обем. На ужасно много места е така.

Друга тема: в магазините ДМ дават едни талончета за 20% намаление на детски продукти за зъбна хигиена и за 1 безплатен профилактичен преглед при зъболекар. Има списък на зъболекарите, при които може да се отиде - за София е огромен списъкът. Възползвайте се.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #16 -: Ноември 03, 2015, 15:12:22 pm »
Blue, имат 4 часа физическо седмично!!! Но почти нито един от тях не се провежда реално и в пълен обем. На ужасно много места е така.


 :(

То май като нашето физическо някога. Имахме басейн в у-ще, но нямахме достъп до него.
Вместо това цял физ.салон и можехме баскетбол или волейбол да играем. Ами, нито едното не ми беше интересно и само гледах как да се скатая. Нормативите ги покривахме някакси.

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #17 -: Ноември 03, 2015, 17:37:35 pm »
При нас физическото е 2 часа седмично и един час модул Игри, каквото и да е това. И два часа в седмицата ходи на плуване.

Сия, и Еленка така за месец и половина при баба си качи 4 кг., но за няма и месец след това свали 3, та си е добре сега :)
Само 1 кг е свалила, хем не яде много. Тя има склонност да прекалява с любими храни. А ако има за ядене свинско със зеле в стола, цял ден гладна ще стои. Даже спрях да й купувам купони, защото изобщо не яде там. Започнах пак кутии да приготвям.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #18 -: Ноември 03, 2015, 20:21:50 pm »
Аааа моето може да яде през два часа и както казва дядо й е като руска комбайна - не спира и не подбира  :lol:
Но хубавото при нея е, че си знае, че не бива да яде бoклуци, че бъбрека й ще стане още по-черен и се ограничава. Звучи странно за толкова малко дете, но е факт. Слагам кутия с плодове или зеленчуци за голямото междучасие, за да не яде закуските, отделно слагам и банан за следобедна закуска, че все е гладничко милото  :lol:
Явно е склонна, защото и сестра й яде колкото нея, но е толкова хилава, че чак аз се плаша  :oops:
« Последна редакция: Ноември 03, 2015, 21:24:18 pm от StefiZ »
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #19 -: Ноември 04, 2015, 09:09:57 am »
Много интересно моят в комбинираната таблица излиза 2 перцентила  8O да се шашкам ли е въпросът? Върви доста висок за възрастта си, жизнен и като цяло ми е здрав.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #20 -: Ноември 04, 2015, 09:45:59 am »
Тя си има все пак сериозен довод срещи вредните храни. И при мен доскоро минаваше номерът с пазенето на зъбите, но като гледа че другите си купуват боклуци от лафката, и тя юруш на маслините.
Даже тайно си беше взела от събраните от бабите пари и си купила чипс в кутийка за 2 лв. 8O Ма понеже много си харесала кутийката, та не си прикрила следите. :lol: И като я попитах от къде е кутийката каза, че съученичка й я дала. 
Отнесе наказание, не заради чипса, а затова, че излъга. Та изкара седмица без таблети, компютри и филми. После й направих чипс в къщи от картофи и й обяснихме каква е разликата.

Надявам се да си е направила правилно сметката. Джобни не давам, но гледам да има постоянно лев и нещо в портмонето, ако се случи нещо с обяда й (като например да го изсипе на земята  :lol:), да има пари да си купи нещо.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #22 -: Ноември 06, 2015, 00:42:40 am »
Като персентили и на тегло са както се казва "на сто процента".
 
Напомням, за който се интересува, че в момента тече кампания за безплатна силанизация на 4 кътника на деца 6-8 г. В сайта на кампанията има списък със стоматолозите. На двамата им предстои другата седмица, като го направим - ще пиша. Краят на кампанията мисля, че е до края на ноември.

В нашето училище като в детската градина госпожите няблягат много на това кой какво ял и защо не е изял. Чак ми е дразнително, както се изразява дъщеря ми. Дори са били наказани за два дни да не излизат навън в междучасията, защото две момиченца не си били изяли обяда. Говорих с госпожата, че не държа да са си омели всичко. Те си имат апетит и са ящни, та с една супа - или малко второ, няма да им се отрази кой знае колко. И след този разговор, ми разказват за наказанието на целия клас. Като имат физическо подтичват по двора, но физическото се води от госпожата им. Като вали - стояли в класната стая и писали домашни, защото в салона имало други ученици  :o. Ако някой е наясно коя точно наредба, ако изобщо има такава, определя ограниченията за групи храни, които да са на територията на училището, моля да я сподели. В самия им стол продават всички пакетирини л..а, които може да се сетите. И се получава така - родителите купуват купон, детенце се нарежда, взима си обяда, чопва на две на три от обяда и се нарежда на опашка за онез л..а. И няма думи, които да обяснят всичко това. Дъщеря ми не си купува, но не зная дали не е по-скоро от страх от моето неодобрение, а не от разбиране.
Двамата ги записахме в един клас, в началото тръгнаха добре, даже тази конкуренция помежду им понамаля. Тази седмица обаче ме побъркаха. След поредната стихийна кавга, в която Слава Богу не се нарани някой /счупиха един прозорец в препирнята/ говорих и с двамата. Оказа се, че крушката си има опашка както казват старите хора. И тази напрегнатост и изнервеност у сина ми има причина и тя не е в сестра му, основно. Причината е, че се чувства отхвърлен в училище и няма среда от приятели. Класът се е разделил на групички от деца, които заедно са били в една градина, едните постоянно играели на таблет/телефон в междучасието, имал един-двама полуприятели /така ги определи/ и другите били аутсайдери, които не можели дори да говорят и се държали бебешки. Някои деца са го обиждали от тези, които са група. Та се оказа, че основната причина е, че скучае и се чувства сам, също и ревнува, че сестра му си има среда и приятелки. Макар на тази възраст приятелството да е въпрос на час понякога. Много ми стана мъчно и честно не знам как да му помогна, защото това е път, който трябва да извърви сам. Опасявам се, че е добродушен, но ако някой от дразнителите прекали, може да посегне, а физически е много силен. Контролира се, като се бият със сестра му, се старае за разлика от нея да не я удря със сила, но си е дете.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #23 -: Ноември 06, 2015, 15:38:37 pm »
А пък на мен ми се обадиха днес от градината, че щерката паднала на разходка в парка, пооожулила си лицето, устата й е като на Памела Андерсън и единият й преден резец се клати. Отидох, взех я, веднага минахме през зъболекарката. Не знам как успяват тези хора (то е център с много зъболекари), но успяха да я прегледат без тя да се разплаче изобщо. Шапка им свалям. Малко се бил избутал назад зъбът. Вероятно ще се намести от само себе си. Мека храна 10 дена и много сладолед за охлаждане. Излапа за обяд (в градината беше отказала да яде) една купичка ягодов сладолед и сега спи.
Обясних й другия път, като пада, да си подложи ръцете.
И така. Сдобих се с поне още един бял косъм. Директорката ми каза, че можело да се оправи сам зъбът или да падне. Не се прави нищо. Дано не падне, че три години с дупка хич не си го представям.

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #24 -: Ноември 06, 2015, 16:39:46 pm »
Много ли се клати? От опит казвам, че изглежда по-страшно отколкото е.



Моята калпазанка на година и половина се засили с всичка сила в ръба на една маса и резултатът беше два горни предни счупени зъба, клатещи се леко. Направо здравата ги беше подострила (горе на снимката). Доц. Маркова от Медстом каза, че в университета ги учели в такива случаи   първо да успокоят родителите и след това да прегледат детето.  :wink: И нас ни посъветваха десетина дена да е на мека храна и след това не сме имали проблеми. Е, тя след месец пак падна по лице и пак търчахме. Ама слава богу, здрави се оказаха и само леко ги беше поразклатила пак.

Сега като израстнаха постоянните видяхме, че те не са засегнати и си отдъхнахме.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #25 -: Ноември 06, 2015, 22:05:00 pm »
Сия, не съм го проверявала аз. Зъболекарката каза да не го пипаме и натискаме.
Та според нея не се клати много. Тази вечер я гледах, докато се смееше. Не забелязах нищо. Правиха й снимка в зъболекарския кабинет. Изглеждаше зъбът все едно има като резка на него, но нищо повече. Дано да й се размине! Мисля, че шансовете са големи.

Добре се е подострила Алекс.   :lol:

Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #26 -: Ноември 08, 2015, 06:29:55 am »
Ох, миличката :(
Зъбните драми са на мода и при нас.
Ники врекна преди три седмици, че го боли предния зъб, този с короната, на мястото на извадения. След Тиленол мина и след седмица пак заболя. ЗАведох го на зъболекар, правиха снимка, гледаха всичко - няма инфекция. Постоянния отгоре е тръгнал да се намества (беше се изкривил заради инфекцията, която откриха миналата година, при счупения подвенечно млечен зъб) и сега боли горната челюст. Може и да е от синусите (нали и там инфекция), та вече на мен ми се реве, всеки го боли нещо.
Катерина и нея нещо я мъчат зъби, снощи не мигнахме, много плака, бие си устата, удря я в рамото ми, хапе ме лошо и не знам, колко още мога да продължа да я кърмя. Много я боли, ама и мен много ме боли вече :(

На единайсти имаме най-накрая среща с хирург и отсега си знам, че ще кажат да махаме трета сливица и да слагаме тръбичка в ушите. Много ме е страх, но едната ми учителка е с две слухови апаратчета на двете уши от перманентни отити като дете :(

Сега ще я потърся тази таблица с перцентилите да ги видя моите къде са :)
[/url][/url]
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #27 -: Ноември 08, 2015, 09:49:01 am »
Ех,да се оправят всички дечица -зъбните проблеми при малки и големи леко и неусетно да отминат .

Аз имам нужда от помощ  -Калоян има от двете страни на устните-точно в ъгълчетата  встрани някакви ранички .Не знам афти ли са .
Вътре в устната кухина няма нищо ,само отвън в ъгълчетата-като цепнато ,от няколко дни е така.
С какво да третирам ? Докато отидем на лекар .
Мазах с натурален алое гел ,ама му горчи и го трие .



*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #28 -: Ноември 08, 2015, 10:20:35 am »
С балсам за уста няма ли да се получи? Предполагам просто му стои влажно там и затова става раничка.

Вени, на кой ще махате трета сливица? За хапането на бебето, можеш да я отделяш като хапе и казваш "Не", моят син ме е ухапал само веднъж.

Наистина много зъбни драми... :( Дано минава бързо!
Блу, аз давах кисело мляко, за сладолед не се бях сетила. Още ли я боли?
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #29 -: Ноември 08, 2015, 15:48:56 pm »
М-и, вече не я боли. Но като я питам какво е казала леля зъболекар и тя помни, че трябвало да яде сладолед.  :lol:  Има малко драскотини по устата и носа, но те ще минат. Ако е добре утре, ще ходи на градина. Ако не, ще си стои вкъщи.
Струва ми се, че нещо май почва да се разболява, но избягвам да я водя при педиатърката в понеделник сутрин, защото тогава е пълно с болни деца и може да закачи нещо допълнително. Ще я видим как ще е днес и утре сутринта и ще преценя!

Нимика, имаш ли бепантен? Пробвай с него!

Вени, тръбичките не са толкова страшни. На детето на моята приятелка му сложиха. В някакъв момент си падат сами и после всичко му беше наред.

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #30 -: Ноември 08, 2015, 15:53:47 pm »
М-и, вече не я боли. Но като я питам какво е казала леля зъболекар и тя помни, че трябвало да яде сладолед.  :lol: 
Има си хас такова нещо да се забрави  :lol: нашият педиатър почерпи детето преди 2г и кусур с бонбон и това са "бонбоните от доктора" като ги види  :lol: И аз мразя да водя в препълнена чакалня, при нашият май всяка сутрин е така.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #31 -: Ноември 08, 2015, 21:03:05 pm »
Отдавна не съм писала, но надничам редовно-та и аз да се включа със зъбните драми. Моя синковец извъртял два кариеса по съседство на 4 и 5 зъб, ама докато се борихме с него да го покаже,  единия стана пулпит.
И като се започна една мъка да разреши на някой да му работи  в устата пет зъболекари сменихме,  та чак шестия успя 8O. През това време моя милост се моли на негово Величество, кара се, рева и обиколи София.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #32 -: Ноември 08, 2015, 23:03:45 pm »
Да се включа и аз по темата със зъбките и да ви кажа какво каза нашата зъболекарка вчера като водих децата на профилактичен и на Деси й направи панорамна снимки, че се правело някъде след 7-8 г. възраст, а ние не бяхме. Та, масово децата след 2000 г. нямали мъдреци, изобщо нямат зародиши на тези зъби. Деси също няма да има мъдреци. Еволюирали рече, това била причината  :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #33 -: Ноември 08, 2015, 23:33:46 pm »
То и аз нямам мъдреци. Сигурно съм от младото поколение.  :lol:

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #34 -: Ноември 09, 2015, 06:58:52 am »
Мда, за мъдреците го каза и зъболекарката на Теодора. Еволюция, майка! Аз също долу нямам мъдреци, полуеволюирала съм  :lol:. Да се оправят зъбните неволи на всички, че е страшно! Теодора има сериозни проблеми със зъбите - докато видим кариесчето и става пулпит. Миналата седмица имахме ужасно зъбно преживяване. Петият зъб долу направи абцес за втори път и се наложи да цепнат венеца и да извадят зъба. Моето момиче е герой! Много се страхуваше, но изтърпя всичко! Майката и тя стискаше зъби в кабинета на хирурга, но добре, че пред кабинета имаше една табуретка, на която да рухна, след като излязохме  :?. В чудо се виждам с тези млечни зъби, моля се постоянните да са здрави!
     
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #35 -: Ноември 09, 2015, 08:43:05 am »
Много сме, силни сме, нали така се казваше и аз нямам един мъдрец, т.е. имам 3 само :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #36 -: Ноември 09, 2015, 09:15:39 am »
Е, моите са тръгнали да еволюират от 6-ти зъб  :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #37 -: Ноември 09, 2015, 10:10:32 am »
StefiZ, благодаря на информацията. И ние след месец сме на профилактичен преглед, та ще питам и за снимка, ако не ми предложат.
Всъщност при нас може и да се наложи снимка, че един зъб от лятото не иска да излиза. Сигурно не си намира място.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #38 -: Ноември 09, 2015, 11:52:46 am »
Да, попитай, на снимката много ясно се вижда структурата на зъбите - млечни и постоянни под тях, на какъв етап от разтежа са, колко са големи и т.н.
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #39 -: Ноември 09, 2015, 14:35:25 pm »
м-и, аз тези ранички бих ги мазала с краве масло.
Това за мъдреците малко ме плаши - ние правихме панорамна снимка, но не съм питала за това, а и не са ми казали да има проблем.
Имам познат - мъж на 40 г вече, който по рождение е без зародиши на 6 постоянни зъба, вкл.резци и кътници. Много трудно  компенсираха тази загуба, като ученик имаше комплекси и не смееше да се усмихва. Обяснението беше "дете на бъдещето". Като гледам рекламите на блендери, дето "екстрахират" смилайки храната се сещам за това момче.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #40 -: Ноември 09, 2015, 14:50:28 pm »
Вера, какво те плаши, липса на 6-и постоянни зъби е едно, липса на мъдреци съвсем друго. Мъдреците по принцип освен да създават проблеми друга функция нямат според мен.  :)
« Последна редакция: Ноември 09, 2015, 15:53:11 pm от StefiZ »
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #41 -: Ноември 09, 2015, 15:42:41 pm »
Плашещото с липсващите мъдреци е, че дори когато не поникнат и не боли, това не означава, че проблем няма.

Аз бях в тази стуация - и 4-те така и не излязоха, но на 38 години при рутинна рентенова снимка ми откриха киста в челюстта. Този мъдрец беше тръгнал да расте настрани, успоредно с нерва на долната лява челюст. Правиха ми едночасова операция под пълна упойка, за да го извадят. Три години по-късно все още не си усещам напълно част от венеца и устата долу вляво, а хирургът свърши отлична работа и можеше да е много по-зле.

В Щатите мъдреците рутинно и превантивно се вадят докъм 18-годишна възраст.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #42 -: Ноември 09, 2015, 15:59:59 pm »
Е така де, нали това казвам и аз, че само проблеми създават :wink:
За да не се получава като при теб, Цигу, за това е хубаво да се направи една снимка овреме  :)
Аз за щастие нямам никакви проблеми със зъбите си и се надявам децата да са наследили моя "зъбен ген", за сега е така, надявам се и за в бъдеще поне тези проблеми да им бъдат спестени. :)
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #43 -: Ноември 09, 2015, 23:30:29 pm »
Брей Стеф, на мен не че ми беше някакъв дерт, че на близо 40 години имам само един мъдрец, но сега вече съм горда че е от еволюция, а не от "липса на мъдрост"  :D
А Марти миналата седмица го водих при "Любимата леля Петя - зъболекарка". Той има множество черни точици в основата на зъбите, до венците. Аз не мога да позная кое е "точка" и кое "евентуално кариес" и сме се разбрали с леля Петя да го водя на около 6 месеца профилактично. Няма кариеси. Леля Пета първо го повози на стола, после брои зъбите, после ги погали с нещо, после го почеса с друго нещо и Марто стана от стола с "Блестящи зъби" и подарък... Така с нашата зъболекарка
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #44 -: Ноември 09, 2015, 23:36:01 pm »
За да не се получава като при теб, Цигу, за това е хубаво да се направи една снимка овреме  :)

На мен такава снимка ми правят рутинно веднъж на всеки две години. Значи мъдрецът тръгна да расте настрани покрай нерва на шантавата възраст от 37-38 години. За това говоря - "овреме" не е заковано към конкретна възраст, а една снимка не стига, защото по всяко време непоникналият зъб може да направи беля.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #45 -: Ноември 10, 2015, 08:51:36 am »
Схванах  :lol:
Много съм боса аз в зъбната тематика, признавам, но си мисля, че ако нямаш изобщо зародиш на определен зъб от къде ще тръгне да расте па макар и на 40 г.? Сигурно звуча адски смешно, но за разлика от другите медицински въпроси, като не ми се е налагало да се боря със зъбни неволи и изобщо не съм се ограмотявала по темата.
Аз децата, за срам, водя на профилактични от има няма 2-3 г., добре че беше джам да ми каже че не е лошо да се водят и на зъболекар от време на време :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #46 -: Ноември 10, 2015, 11:35:39 am »
Стеф, на мен зъболекарката ми обърна внимание, че големият трябва да се води на преглед 2 пъти годишно.
За малката стигало и веднъж.

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #47 -: Ноември 10, 2015, 12:57:07 pm »
Нашата каза веднъж годишно, предвид това, че състоянието на зъбите им към момента е повече от перфектно, дано и за напред да е така. :)
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #48 -: Ноември 10, 2015, 14:26:45 pm »
Много добре и подсещащо ми дойде темата с детските зъболекари  :wink:



*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #49 -: Ноември 11, 2015, 16:43:36 pm »
запознати ли сте с тази информация:

Цитат
Данъчното облекчение за деца (по чл. 22в от ЗДДФЛ) дава възможност сумата от годишните данъчни основи да се намали в зависимост от броя на децата: с 200 лв. за едно ненавършило пълнолетие дете; с 400 лв. – за две ненавършили пълнолетие деца; или с 600 лв. за три или повече ненавършили пълнолетие деца. Условията, при които е възможно да се прилага облекчението, се декларират в специалния образец на декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ (образец 2005). Към данъчното облекчение за деца (образец 2005) и/или  облекчение за деца с увреждания (образец 2006). формуляра се прилага и декларация от другия родител, че за 2015 г. същият няма да ползва намалението.

Данъчното облекчение за деца с увреждания (по чл. 22г от ЗДДФЛ) дава възможност сумата от годишните данъчни основи да се намали с 2000 лв. за отглеждане на дете с 50 или с над 50 на сто вид и степен на увреждане. Условията, при наличието на които е възможно да се прилага облекчението се декларират в декларацията по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ (образец 2006). Към формуляра се прилага копие от валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК, както и декларация от другия родител, че за 2015 г. той няма да ползва намалението.

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=5105689

аз за пръв път чувам, че има данъчни облекчения за родители....  8O

п.п. то било ново, за първи път се прилага от тази година.
« Последна редакция: Ноември 11, 2015, 16:50:13 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #50 -: Ноември 11, 2015, 17:34:40 pm »
Имаше го и преди, мисля за 2-3 г. в периода 2002-2005 г., не съм много сигурна за времето де, но нямахме деца тогава. Милен Велчев го въведе, та карам по спомени за периода  :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #51 -: Ноември 11, 2015, 18:06:39 pm »
Стефи, тия години ти летят ми се струва  :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #52 -: Ноември 11, 2015, 19:16:17 pm »
Абе не те разбрах много, ама си е така де, летят.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #53 -: Ноември 11, 2015, 20:23:48 pm »
Еми преди 2-3години от 2003 до 2005-та хихихи аз 10-12 ги виждам.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #54 -: Ноември 11, 2015, 21:32:57 pm »
Момичета, може ли да ми кажете психолог, който работи с деца в София.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #55 -: Ноември 11, 2015, 21:36:23 pm »
Момичета, може ли да ми кажете психолог, който работи с деца в София.

Жулиета Темникова

и тук:
http://bul-mamma.com/psihiatri-psiholozi-psihoterapevti/dobri-detski-psiholozi/
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #56 -: Ноември 11, 2015, 21:57:52 pm »
Мерси, Джам. Намерих нейн телефон и телефон на център Логос. Дано са актуални, утре ще звъннкам.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #57 -: Ноември 11, 2015, 22:04:04 pm »
Стефи, тия години ти летят ми се струва  :lol:
не четеш бе съкровище - имаше го И ПРЕДИ, мисля ЗА 2-3 години, в периода..... не преди 2-3 г.  :wink:
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #58 -: Ноември 12, 2015, 08:29:09 am »
Стефи, тия години ти летят ми се струва  :lol:
не четеш бе съкровище - имаше го И ПРЕДИ, мисля ЗА 2-3 години, в периода..... не преди 2-3 г.  :wink:
Изяла съм нещо :lol: ма на мен яденето ми е простено  :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #59 -: Ноември 12, 2015, 08:50:03 am »
нищо, нищо, хапвай, ядеш за трима  :wink:
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #60 -: Ноември 12, 2015, 10:29:40 am »
jam , благодаря за  инфото. Аз от никакви облаги досега никога не съм се възползвала , за великите деЦки  превишаваме доходите , та сега може  за сефте  да ни е .

Говорейки с госпожата в детската градина сутринта , много го похвали -чак не повярвах за моето дете ли става въпрос -  че  нямат проблеми  с него ,  яде всичко и  допълнително иска / много важно пък :)  , само да не ми поискват втора такса за яденето :)  / ,  сред умните  било  по нейно мнение   -аз иронично се засмях ,щот не виждам наченки на гънки ,ама щом е рекла  .

Но му куца фината моторика - например щом трябва да оцветява в контур , не се справя  ,а и няма търпение и  желание - когато спокойно  движи  молива е  що годе ок , но все бърза и драска . Като че ли няма търпение  за по -пипкавите неща.
Със строене на кули , игра с  конструктори , низане на макарони -няма проблем  . А пък с месене на тесто и  с точилката  - ще ви се отчета с кадри  на бъдещия шеф -готвач.
Аз не съм от тези дето ще седнат с него  да учат  и   го обучават -особено на тази възраст  ,  но  все пак да наблегна   .
Какви занимания за подобряване ?
« Последна редакция: Ноември 12, 2015, 10:45:23 am от nimika »


*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #61 -: Ноември 12, 2015, 14:25:39 pm »
Нимика, с моите деца играехме:
1. Една купа с кестени и една празна - да прехвърля кестените от пълната с празната с лъжица и със щипката за пържоли :D
2. Правене на дърво - очертаваме ръчичката на картон - това ни е дървото. Оцветяваме в кафяво. Тънко нарязани листове от списание - те си откъсват от тях и лепят листата по дървото. Малко ми е неясно обяснението, дано нещо се разбере.
3. Картинки с точки - карам ги да свързват точки с обяснението "от точка до точка - чертичка" - рисуваме елхи, стълби, цифри и букви и т.н
4. Имам и много игри от сорта - куче, котка, птица - кое е излишното? Разни пъзели и други такива, трябва да разровя материалите вкъщи и ще се присетя за още неща.


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #62 -: Ноември 12, 2015, 14:29:52 pm »
на 4 години малко деца успяват да оцветяват само в контура! и това може би не е свързано само с фината моторика, както сама си забелязала. ще почне да оцветява и в контур, не се връзвай на гусжите
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #63 -: Ноември 12, 2015, 14:41:17 pm »
Нинкоооооо, я имай повече доверие в детето  :wink: Умни са те, ама нали са мъже  :oops: , малко по-неизявени са все още  :lol:
При нас Злато преди няколко дни ми донесе оцветена рисунка - за първи път прилично изглеждаща! Досега или не искаше да рисува, или бяха едни яки драсканици! А пък някои момиченца от неговата група, такива рисунки рисуват, че....... срам ме хваща! Ама и аз като се знам какъв съм художниииик  :oops:
Обаче пък - да му дадеш една гума на колата, със сигурност ще я смени без да сгреши никъде! Стига да има силата да я развие/завие  :lol: :lol:  :lol: Ама то си каза детето - щяло да става монтьор! И на мама колата нямало да я поправя, защото щял да ми купи чисто нова  :lol:  :lol:  :lol: А ся завиждайте ми!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #64 -: Ноември 12, 2015, 16:13:19 pm »
Тя госпожата  по никакъв начин не е рекла , че видиш ли има някакъв проблем  - просто го отбеляза,а  и аз сама го виждам у дома  .
В помощните материали за обучение като си донесе листчето от градината - например пише - оцветете , оградете контура .
Щом изготвящите тези помагала  са предвидили това да го  направят деца на 4г. , значи би трябвало да го умеят  .
Или пак опираме  до безумните програми на  МОН .

Виждам рисунките на другите деца  по таблото  -ами сходни са с неговите  :) .
Е, има една прекрасна мацка в групата им , която сама надписа на поканите за рождения си ден  с  името си и ЧРД  .

Eille , той пъзели си ред . С подобни логически задачи    се справя , да открива разлики  . С кулинарните ни творения  заедно също има възможност за подобни  действия -реже формички , слага ги в тавата , ръси с  поръска или маже .
 Просто виждам , че координацията  куца- да свърже   точки , или очертае контур  .
За сметка на това  прекрасно  кара  колело без помощни  и си къса крачолите на колената ,като  се катери по  дървета и пада по колена  :lol: 
 barbaron0708, моя изяви желание да  е космонавт или водолаз  . А на мен обеща  като остарея да ми носи дърва , да не ми е студено , а на баща си щял да купи нова кола :) 

« Последна редакция: Ноември 12, 2015, 16:17:02 pm от nimika »


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #65 -: Ноември 12, 2015, 20:22:13 pm »
от всичко написано, nimika, става ясно, че нито куца координацията, нито има проблем с моториката, нито изостава за възрастта си... просто не всички хора се движат с еднакъв темп на развитие във всичко! както сама си забелязала, повечето деца от групата му показват същите резултати. аз знам какво можеше моят син на 4 години и затова ти казвам, че е рано - плюс, че е момче. на 6 години ще боядисва в контури като стой та гледай...  :)

спри да се тревожиш за измислени проблеми, пази си нервите, ще ти трябват за училище
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #66 -: Ноември 12, 2015, 21:02:27 pm »
Nimika, и аз мисля, че са излишни притесненията ти. На тази възраст само игра, игра и пак игра. Ако може всеки ден навън и с други деца - най-добре. Другото е маловажно и въпрос на време.

Отиваме на преглед при педиатърката за 4-тата навършена година и тя пита Марко може ли да брои до десет. Той разумно й отговори, че не може. Тя настоява: хайде да опитаме заедно. Докараха числата в правилния ред до 5, после Марко ги омеша. После сестрата проведе зрителен тест и ме пита дали да показва букви или форми. Аз смаяно й казах да ползва формите. Марко неизменно и удобно наричаше квадрата триъгълник, така че тестът се проведе без проблем.

Аз обаче не приемам, че четиригодишно дете трябва да може да брои до десет и да разпознава основните геометрични форми. Дори не питам трябва ли да владее тези умения. Нещо повече, смятам това за излишна информация на тази възраст и нарочно не занимавам детето с нея. Каквото му е нужно и успява да научи отсега сам играейки, е повече от достатъчно.

Честно да ви кажа, бързаме да ги учим на какво ли не, да им напълним главиците с думи от чужди езици, с цифри и букви, с факти и куп уж полезни неща, а не се грижим за душите им. Ако с такова усърдие ги учехме да са добри, да уважават и зачитат другите, да помагат и да са щастливи със себе си просто каквито са, много по-голяма полза ще има. Всяка форма на обучение и изпитване е знак, че очакваме детето да покаже постижение, иначе рискува да ни разочарова. Цял живот това ще правят - ще оправдават очаквания с постижения. Поне докато са малки дечица, да ги оставим на мира. И без това са няколко кратки години.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #67 -: Ноември 12, 2015, 22:45:36 pm »
И моят син не може да оцветява в контур. Боже, дори ако гледа по оцветена картинка не можех да го убедя, че идеята е да повтори цветовете  :lol: не съм настоявала никак даже. Сега ме пита кой участък с кой цвят да оцвети. Формите ги научи случайно с няколко ластика с леля ми. Тя разпъва с пръсти и му казва кое какво е, явно интересно, още не ги е забравил, а беше преди 2 месеца.
Цигу, успокои ме за броенето. Всички очакват от него за брои, но той няма интерес да повтаряме до безспир. А примерно ако го поправям за дума и сричкуваме и буквуваме думите е интересно и повтаря докато се получи задоволително, е Кауфланд още звучи като камфор  :lol: но с по-лесни думи, на които просто не им е разбрал/чул произношението се справя.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #68 -: Ноември 12, 2015, 23:16:03 pm »
Аз обаче не приемам, че четиригодишно дете трябва да може да брои до десет и да разпознава основните геометрични форми. Дори не питам трябва ли да владее тези умения. Нещо повече, смятам това за излишна информация на тази възраст и нарочно не занимавам детето с нея. Каквото му е нужно и успява да научи отсега сам играейки, е повече от достатъчно.

Честно да ви кажа, бързаме да ги учим на какво ли не, да им напълним главиците с думи от чужди езици, с цифри и букви, с факти и куп уж полезни неща, а не се грижим за душите им. Ако с такова усърдие ги учехме да са добри, да уважават и зачитат другите, да помагат и да са щастливи със себе си просто каквито са, много по-голяма полза ще има. Всяка форма на обучение и изпитване е знак, че очакваме детето да покаже постижение, иначе рискува да ни разочарова. Цял живот това ще правят - ще оправдават очаквания с постижения. Поне докато са малки дечица, да ги оставим на мира. И без това са няколко кратки години.

 :balk_81: дай да те гушна!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #69 -: Ноември 13, 2015, 07:17:09 am »
Цигу, най-после да видя някой да мисли като мен. Ако половината от времето отделено за усвояване на когнитивни умения отделяхме за тяхното емоционално и личностно развитие сега нямаше да има почти цели класове преждевременно съзрели възрастни със самочувствие, тарторски настроения и пълна липса на възпитание и разпознаване на кое е добро и кое е лошо в човешките отношения . Не бойте се, ще им се наложи да се научат да броят и да смятат и ще го направят бързо и лесно , но добри хора освен нас няма кой да ги направи.
« Последна редакция: Ноември 13, 2015, 07:20:33 am от cygnus »
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #70 -: Ноември 13, 2015, 08:49:32 am »
 :balk_5: :balk_83: :balk_21:


*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #71 -: Ноември 13, 2015, 09:56:50 am »
Всичко което сте написали е прекрасно, едва ли има някой от нас, а и всеки разумен човек, който да не мисля по този начин, но, сега сложете ръка на сърце и ми кажете колко от вас го прилагат на практика в този идеален вариант, на 100% и колко хора пък в обкръжението си познавате, които го правят. :wink:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #72 -: Ноември 13, 2015, 10:29:00 am »
Всичко което сте написали е прекрасно, едва ли има някой от нас, а и всеки разумен човек, който да не мисля по този начин, но, сега сложете ръка на сърце и ми кажете колко от вас го прилагат на практика в този идеален вариант, на 100% и колко хора пък в обкръжението си познавате, които го правят. :wink:

аз, например, се замислих снощи над думите на цигу точно в тази посока - че и аз съм на нейното мнение, но в задъханото ежедневие май започвам да изпускам да го прилагам на практика. че допускам изкривявания, залитания. то те увлича понякога потокът на задачи, задачи, изисквания....

честно казано, откакто детето ми е ученик, аз се чувствам непрекъснато като провинен войник в казармата. по-старите мъже, които са служили войници, знаят оня казармен лаф, че войникът винаги е "без шапка" - демек, се нещо е сбъркал, се нещо е виновен - това по подразбиране. винаги има за какво да му се побие канчето. та и ние, родителите, се озоваваме в такава ситуация пред учителството и съответно, щото сме дресирани да сме отговорни - го пренасяме на децата си... и само набиваме канчета... това що не е направено, онова що не е свършено, що четворка, а не шестица, и т.н.... луда катерица се върти в колело и спирка няма, щото сама си го движи...

та добре, че има понякога и някой друг човек отстрани, да ни даде повод за размисъл, да се погледнем... аз лично си пообещах някои работи след поста на цигу, ама да видим дали ще ги изпълня... :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #73 -: Ноември 13, 2015, 10:58:29 am »
ох беее, добре че си ти, та така хубаво да изразиш писмено и моите терзания :lol:

никога не съм била майка орлица, или там както се казва, следяща таблици, развитие, моторики и тем подобни, НО факт, в тоя екшън в който живеем често забравяме кои сме и какво всъщност е истинското ни аз :)

Да ви кажа, тези дето сме с по две и повече деца ще видите как второто израства ей така между другото, ама наистина. Ето я моята калпазанка е в първи клас, на 6 г., което предполага, че е по-малка и може да й е по-трудно... Ами честно да ви кажа идея нямам дали й е, госпожите казват-справя се перфектно и на мен това ми е достатъчно, за да бия отбой и да не се знаимавам с нея :lol:
Деси можеше да чете на 6г., а малкия звяр още не може, срича нещо, но не иска да й помагам - в училище щяла да се научи, ми чудесно, един ангажимент за мен по малко :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #74 -: Ноември 13, 2015, 11:05:31 am »
Джам, мисля, че натискът на българското училище е много голям. :-(
И някакси и родителите се самонатискат и натискат и децата. Защо е нужно тригодишно да учи английски или дори буквите и числата? Някога се научих да чета в първи клас, първия ми чужд език го започнах през лятото между 4 и 5 клас. Когато човек има дарба за нещо, дали ще е език/езици, математика, физика, биология, химия и прочие, все си мисля, че стига родителите да я забележат и не я ограничават, детето ще може да я реализира. Не можем да сме специалисти по всичко. А за английския - хубаво, нужен е, спор няма. Но и за него има предостатъчно време. При нас за момента не е на дневен ред. В у-ще го почват от 5 клас. Все някога ще го научи.
Не ви обвинявам в нищо. Просто си мисля, че системата в българското у-ще става все по-безумна, сложна и объркана. И оттам и родителите, които не само са под натиска на училището, но и под този на работодателя си, много са и финансово притиснати и става една огромна въртележка.  :(

Може ли майките на първокласниците да кажат как е при тях? Моят още няма домашни. Тетрадките стоят в у-ще. Чат-пат ни ги пращат за събота и неделя, за да видим какво правят. По родния си език имат една учебна тетрадка. Всеки си получава тетрадката и пише буквите в нея. Всеки със собственото си темпо. И както има деца, които са в началото, така има и други, които са вече на втората тетрадка.
За физическото - също е началната учителка, нямат специален учител. Но прекарват и доста време играейки в двора. Така че, според мен се движат.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #75 -: Ноември 13, 2015, 11:23:32 am »
ето ти данни по спомен за моят първолак. актуални са, щото са скорошни.

още от първи клас има тетрадка за работа в клас, тетрадка за домашно, тетрадка за диктовка, учебник, учебна тетрадка (печатно издание с упражнения), помагало (друго печатно издание с други упражнения) - това е комплектът по български език

същият е и комплектът по математика.

учебник по музика, учебник по рисуване, учебник по трудово, учебник по "час на класа"

сумарно около 26 печатни издания за всички предмети, без да броим тетрадките с листа за писане. средно тегло на чантата - 4 кг

всичко се разнася всеки ден, защото занималнята е отделена от класната стая и училището (това някъде не е така, но на повечето места е така, зависи от свободните стаи в училището.)

всеки ден домашни, огромен брой.

висене в институцията училище+занималня - от 8:30 до 17:00

как издържат - не знам.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #76 -: Ноември 13, 2015, 11:36:05 am »
Не ви обвинявам в нищо. Просто си мисля, че системата в българското у-ще става все по-безумна, сложна и объркана.
Точно .
 Аз хич нямам някакви амбиции или напъни , че трябва да  учи или прави нещо  , но щом се очаква  и изисква в задания да направят нещо  на дадена възраст , а не го умеят е логично родителя да обърне внимание . Та до там .
Аз бях изумена , когато преди година-  две разбрах , че  в подготвителна  група почват да пишат някакви ченгелчета и  цифри .
Аз нямам спомен да съм правила подобни неща. Дете на двама учители съм и в тръгвайки в първи клас  май познавах само моята буква . 

От друга страна  няма лошо да се прави оценка на състоянието и  развитието на децата в градината / без някакви сложни напъни  разбира се / , защото  може да се окаже, че дадено дете има проблем   в развитието и един млад , неопитан родител да не забележи , а педагога да обърне внимание . Може да има нужда от малко насока и работа , но важна в даден момент.
Имам приятелка с момченце , което късно и трудно проговори   . Тя слушайки  успокояващи приказки   , просо изчакваше  , докато в един момент видя , че детето много трудно се изказва   в сравнение с деца на негова възраст и  започнаха посещения при логопед . Сега е второкласник и пак му е доста по -трудна  комуникацията  .
 


blue_sky , това което описваш  за  училище при вас е просто мечта- без напъни , строги изисквания . Чудесно . 

писали сме заедно   jam  и разказаното от нея само потвърждава безумната наша система . Това е само 1 ви клас ,а  после още 10-11 години ?  Наистина образованието  има нужда от сериозна реформа  .   Учебник по музика и  рисуване за 1ви клас -звучи леко смешно  , ако не беше трагично .
« Последна редакция: Ноември 13, 2015, 11:38:56 am от nimika »


Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #77 -: Ноември 13, 2015, 11:40:34 am »
Ние снощи писахме домашни до 9 часа...Но поне имаше желание да пише. Напоследък забелязвам напредък в тази посока. Има желание да прави и учи повече неща и гледам да се възползваме максимално от това, че при Мия тия моменти са голяма рядкост.  Иначе по отношение на броенето, то не е важно само да можеш ад броиш, а реално всъщнот да разбираш какво стои зад тези цифри. Мия до много късна възраст не правеше реална връзка между числата и онова, което реално отразяват, макар че можеше да брои. А пък наскоро открих, че Явор освен, че  брои и си показва на пръстчетата, т.е. има идея колко са 3 пръста. Освен това установихме колко добре познава най-различни животни. Беше взел един учебник на сестра си от подготвителната група  в детската градина и посочи всички животни, без да се замисля. А не сме му отделяли специално внимание за това. Просто гледането на филмчета е дало своите плодове. Формите видях, че  ги познава гледайки една серия на Умизуми с него, ама не съм го пробвала доколко тряйно ги владее или просто на момента.
Цигу, не бих могла да го кажа по-добре от теб, напълно споделям всичко което си написала. Дай Боже да има повече хора като теб.
« Последна редакция: Ноември 13, 2015, 11:43:49 am от meshko106 »
<br />[link=http:
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #78 -: Ноември 13, 2015, 11:44:57 am »
Блу, за съжаление не мога да пресъздам какво е написала госпожата след един тест по бг на Еленка. Пише, браво, много съм доволна и след това 4 изречения някакви неща тип преопръка да се създадяло отношение към звука, значението му в думите, изреченията и бла бла глупости. да пълни глупости, аз ли да й ги създам, айде моля, няма нужда, тя за какво е там. Пуснах си го покрай ушите и туй то. На другата сутрин разбрах, че целия клас са с подобни препоръки преписани от някой учебник по фонетика, да кажем. Пълно безумие, деца в първи калс, които дори не са взели всички букви от азбуката, айде няма нужда... Та така, аз проблеми нямам, хубавото е че и на детето не му пука  :lol:
Иначе за домашните и учебниците джам ти е написала подробно. Деси е така от първи клас, за щастие сега Ели си оставя нещата в училище, разнася само български и математика, защото не е в училищната занималня, а има домашни за писане.
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #79 -: Ноември 13, 2015, 11:49:07 am »


Да ви кажа, тези дето сме с по две и повече деца ще видите как второто израства ей така между другото, ама наистина.
И това е вярно. Докато учим с кака му, той милият сам трябва да се занимава и добре, че си играе, гледа филмчета или си реди пъзели на телефона :)
<br />[link=http:
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #80 -: Ноември 13, 2015, 17:57:02 pm »
Всичко което сте написали е прекрасно, едва ли има някой от нас, а и всеки разумен човек, който да не мисля по този начин, но, сега сложете ръка на сърце и ми кажете колко от вас го прилагат на практика в този идеален вариант, на 100% и колко хора пък в обкръжението си познавате, които го правят. :wink:

Стефи, нямам инструкции за споделяне. Само знам, че за да се възпита доброта и оптимизъм, се иска методичен подход и постоянство, също като с академичните занимания.

Моето момче още не ходи на училище, а момиченцето ми е бебе. Още не ме е завъртяла въртележката, а тогава определено ще стане трудно. Но сега гледам всеки ден да прекарвам време говорейки обстойно с детето за отношенията му с другите деца в градината, с учителките и възпитателките, за конфликти и впечатления. Не назидавам постоянно, понякога просто слушам, други пъти реагирам. Подбирам книжки с поуки за ценности като приятелство, благост и щедрост. Улавям теми и случки от филмите, които гледа, и коментирам, подчертавам добрите неща и защо добротата винаги печели, дори когато не търси отплата. В игрите на Марко с бебето поощрявам помощ, закрила и нежност към по-малкото и неумело същество. Непрестанно хваля много за добро поведение, порицавам грубостта и лошото отношение към свои и чужди. Уча го да разпознава чувството си за удовлетворение в резултат на добро дело.

Сигурно повечето ще кажат, че това са обикновени неща, които всеки родител рутинно върши с децата си, може би е така. Аз вярвам, че ценностите и добрият характер са единствената възможна основа за щастие и удовлетворение в живота. Техническите умения и материалните благини, придобити в резутлат от тях, са вторични. Това забравихме последните десетилетия и цинизмът вече мори и децата, не само родителите.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #81 -: Ноември 13, 2015, 18:48:15 pm »
Цигу, и аз се опитвам при всяка възможност и ситуация, не винаги се получава, има странични провокации, които трябва да обяснявам по начин, който да не настрои децата срещу конкретния обект и т.н.

Не видях някой някъде да е описал какво представлява Музейко. Ние го посетихме миналата седмица, но чак сега пиша, защото имах много натоварена седмица част от нея без достъп до компютър. Мненията, които четох за Музейко бяха много положителни, наистина откровени са, но аз искам да ви кажа защо точно съм във възторг от този център - уникален сам по себе си! Първо дизайнът и мисълта - направено е с мисъл, с пари, от специалисти, учени, педагози, личи си - мислено е за всеки детайл - като архитектура и замисъл отличен 6. Всичко е направено във вид на игра - многопластова игра - може да бъде за по-малките, ако се прочете и продължи може да бъде за по-големите, има информация предоставена по най-интересния и съвременен начин! Не мога да опиша примери, за да не разваля изненадата, но искам да ви кажа, че не само порасналото дете в мен залепна за всички атракциони, но и моите деца, които много рядко се впечатляват - не се умориха, не се отегчиха, дори и срамежливият ми син преодоля срама и отиде да пита батковците за въпроси, които имаше. Навсякъде пишат във форумите колко е отзивчив, добър и търпелив персоналът! Мен ме впечатли  КОЛКО Е КОМПЕТЕНТЕН персоналът! Хванах ги веднага по терминология, по задълбоченост на знанията, които имат и веднага след това проверих в сайта им - инженери, астрономи, археолози, молекулярни биолози и т.н - това са симпатичните какички и батковци! Къде има такива аниматори? Когато детето прояви интерес започват и по най-достъпния начин му обясняват кое какво е, какъв е физичния и практичен смисъл, историята на всяко нещо. Представете си историята на земята, на цивилизацията, на науката и техниката нагледно представена във вид на игри!
Да добавя още нещо - да се разгледа Музейко за един ден е невъзможно в цялата му всеобхватност . Може да се обиколят по два пъти всички атракциони, но набързо, ако се отдели нужното внимание на всеки един от тях времето не стига. Четох че бяха писали от 2 до 4 часа . За 2 часа се минава всичко транзит - тук има това тук това, за 4 часа се изпробват всички игри коя какво прави, но много повече часове трябват да се погълне цялата информация на Музейко, а след 4 час нито физически нито когнитивно може да се издържи на толкова информация и обикаляне. Със сигурност ще има и още посещения! И последно съвет от мен - направете посещението в делничен учебен ден! Ако има хиляди деца вън времето ви ще мине в чакане на опашки и няма да можете да се насладите максимално на изживяването.
« Последна редакция: Ноември 13, 2015, 22:31:12 pm от cygnus »
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #82 -: Ноември 13, 2015, 22:12:43 pm »
Стеф, пълни глупости от страна на учителката. Академично фонетика се учи в университета. А другото, ако е нужно (все пак сме носители на езика, не е чужд), да бъде поднесено от нея по подходящ за възрастта начин.

Джам, що е то учебник по рисуване и учебник на час по класа?  8O
Безумно е всичко това да се влачи. Това, което тежи при нас, са двете кутии с храна и металното шише с вода. Иначе няма откъде да се купи. Нямат лавка. Разбира се, че могат и чешмяна да пият, но трябва да имат чаша, а и шишето е по-удобно.
Другото, което е непрекъснато в раницата, са два несесера, една тънка папка, често празна, понякога с някой друг лист, и една тетрадка, в която учителката пише съобщения до родителите, както и те до нея. Толкова. Самата раница тежи малко над един кг празна.
Раницата с нещата по физическо стои в у-ще.

Сигнус, благодаря за подробния отчет! Звучи супер интересно. Дано следващия път, когато сме в София, намерим време да наминем.

*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #83 -: Ноември 13, 2015, 22:52:59 pm »
Блу, ще доживеем ли такова училище да има и в България. Мечтая си...
Понеже обсъждате родителските напъни в обучение на децата им, да си при3ная и а3 - на 2г му купих на синковеца книжка 3а оцветяване и се и3умих, че хич не вдява, а драска навсякъде освен в книжката  :oops: Обаче това не беше щото искам да стане Микеланджело, а 3ащото не 3наех, че още му е рано.
Ра3по3нава 3 буквички - неговата, на мама и на тати на имената. Ама не сме го учили на сила, а сам иска да пишем 3аедно. Ра3бирайте - ние пишем буквите, той - драскоти нещо. Цветовете и формите не ги по3нава - не 3нам и на градината учат ли ги. Може би трябва там да питам педагожките?
Иска ми се да му предоставям нова информация, нови игри - хем 3а ра3витие, хем 3а 3абавление. В никакъв случай нямам амбиции да ра3вивам генийче. 3а мен, децата, нарочени 3а гении, и3растват и3олирани от "средностатистическите" деца, нещастни са от прекалените очаквания 3а тях. Искам само да си е нормално и щастливо дете.
Ако може съвети от майките на попорастналите деца - 3а 2-3 г дете какво може да му се предалга като обучение и 3абавление - 2 в 1?
Иначе съм съгласна със Стефи - сякаш второто дете наистина расте между другото. Само като се сетя как Божидар докато мръннеше като бебе и скачах да го в3ема. Сега просто нямам въ3можност 3а такава бър3а реакция и понякога горкото бебе си поревава докато се справя с баткото. Направо ми е виновно, че не мога да отделям на малката времето и вниманието, което съм отделяла на баткото. Дано не и се отра3ява на психиката - то ся са много модерни ра3ни и3следвания на психоло3и, как да правим това и онова, че да му е всичко наред на човечето. И а3 що ли ги чета да се самообвинявам после коооолко несъвършена майка съм.


*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #84 -: Ноември 14, 2015, 00:42:33 am »
Бебе, няма как да е иначе с второто дете. Обикновено при него няма глезотиите, които прави първото, точно защото нямаме време във всяка една секунда да търчим подир него. И да ти кажа, не мисля, че е вредно.
Моята ще стане на 3, също не познава цветовете, а доста по-развита от брат си на тази възраст. Споко! Ще ги научат.

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #85 -: Ноември 14, 2015, 10:22:26 am »
Момичета, Цигу е много права, не е важното да ги учим на цветовете, а какви хора да бъдат!

Ако искате ми вярвайте Деси нямаше и 2 г. когато я научих на цветовете, разхождайки се гледахме колите и познавахме коя кой цвят е, научихме я да брои, да чете и т.н. При Елена нищо от изброеното не сме правили целенасочено, просто в един момент разбрахме че детето познава цветовете, може да брои до 100 (не до 10  :lol:) и прочие и прочие. Което следва да доведе до извода, че това са неща които така или иначе научават, но да бъдат добри и достойни хора, на това наистина ние трябва да ги научим.

Блу, и госпожата в занималнята като прочете забележката каза същото като теб, че това са неща които се учат в университета. Признавам си, че ако Деси в първи клас беше получила такава препоръка щях да се замисля, можеше и да попрочета и да се опитам да й обясня, но сега съм повече от убедена, че не си заслужава да тормозя нито себе си, нито детето с подобни занимания. :) Така че човек се учи докато е жив. :wink:
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #86 -: Ноември 16, 2015, 09:11:40 am »
Иначе съм съгласна със Стефи - сякаш второто дете наистина расте между другото.

Аз пък имам чувството, че при нас всичко е точно обратното. Постоянно чувствам вина, че заради малкия не мога да обърна достатъчно внимание на големия... Може би причина е по-голямата разлика. Като знам как се занимавахме вечер, след ДГ, или събота и неделя... А сега малкия изисква почти постоянното ми внимание, баткото съм го оставила сам да се оправя. Страх ме е, както казва съседката, да не го "изпуснем" :(...
Иначе , за училището - засега съм доволна от основните неща, които (както се оказва), са малко по-различни от останалите. Не носят раници, имат шкафчета, занималнята им е в същата стая. Г-жата също им е една и съща. Физическото е "истинско", с отделен учител. Занималнята следобяд е разделена на две части, децата също. Докато едните пишат домашни, другите ходят на допълнителни занимания - арт студио, театрално студио, спорт, приложни изкуства, английски. После обратно.
На обяд имат голяма почивка през която играят на двора. Който е доста озелен, тичат по поляните...




*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #87 -: Ноември 16, 2015, 11:07:43 am »
http://www.segabg.com/article.php?id=778307

прочетете, преди да оставите пак детето да си играе със смартфона...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #88 -: Ноември 16, 2015, 11:39:54 am »
Аз се наканих да пиша тук, то месеца свършил, ама ....
Първо да кажа на Джам, че ние смартфони нямаме и в ръцете на детето, телефони НЕ даваме. С дистанционните също беше така до скоро. Е убедих се, че нищо не е загубило детето Сега вече си знае как да си включи първо приемника, после телевизора и да си натисне цифрите, с които да си пусне искания канал. Та децата са си достатъчно умни и могат да се справят с нови и нови предизвикателства.
Сега да се оплача (по-точно да изразя възмущение) от нашите госпожи. Значи - първо - миналата седмица както всички сте забелязали беше много топло. Да обаче като ходим да си взимаме децата те задължително са вътре. Звъним на звънеца, казваме името на детето, госпожата отговаря „пращам“ и толкоз. Та в събота ми се обади една от майките с които чакаме децата да си „доиграват“ след градина и ме помоли да попитам Ники, какво е ставало в петък в градината с нейното дете. И какво чух от дъщеря си:
1. Госпожата се скара на К.. и Ц ...(за нея даже не знаех, че участва), защото лъжат, че не ни извеждат навън следобед. Лъжата ами - баскетбола какво е, нали сме навън.
2. Госпожата каза, нали сте говорили на родителската среща, че ако има някакъв проблем, първо се говори с госпожите, после чак с директорката.
И нещото, което ме вбеси:
3- Като не ви харесва в градината - има много други градини - напуснете.

По т.1 - баскетбола е допълнителна дейност организирана от градината. Води се от друга госпожа, само 30 минути е и не всички деца са записани. Та от събота обяснявам на детето, че не, не са излъгали децата, защото техните госпожи наистина не ги извеждат навън следобед. То дори не е нужно да казва каквото и да е детето - нали знаем от къде точно ги взимаме. В 17,15 - първа група на двора - нашите в стаята.
По т-2 - не помня баш това да е казвано, но това така или иначе си го решаваме ние като родители и не трябва да се обяснява на децата.
Т.3 мисля изобщо не трябва да се коментира.
Изобщо от както по-младата ни и любима учителка се махна и я замениха с друга „пенсия (извинявам се за израза, ама май си е баш такава) с родителите се комуникира чрез децата. „Да си донесат момичетата тънък бял чорапогащник, Надписан“ - това се казва на детето - на мен като я взимам - ни дума. Бележка на вратата или на таблото на групата също нищо.
И ми се наложи много по-рано отколкото очаквах, са обясня на Ники това, което моята майка ми обясни като бях в 4 клас. Че учителите трябва да се слушат и уважават, но и те са хора и също може да сгрешат.
Уфффф, наоплаквах се, сега ще си попразнувам.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #89 -: Ноември 16, 2015, 11:48:16 am »
http://www.segabg.com/article.php?id=778307

прочетете, преди да оставите пак детето да си играе със смартфона...
ти виж колко мрежи хващаш, смартфона няма да го даваш, ясно, но всичкия Wi-Fi във въздуха няма как да се премахне. Мощността му е много по-малка от тази на устройствата, които предават.  Аз се предадох в тази посока, няма оправия. Животът не може да тече без Wi-Fi, ясно е. :(
« Последна редакция: Ноември 16, 2015, 11:50:57 am от cygnus »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #90 -: Ноември 16, 2015, 12:21:20 pm »
Абе жена... като турнеш смартфона в скута на бебето... какво му се облъчва най-напред? Прочете ли статията? Пишат, че след 15 минути облъчване от телефона ти се променя формата на кръвните клетки.... не говорим само за wifi
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #91 -: Ноември 16, 2015, 12:28:48 pm »
същата плътност на ЕМП имаш на 1 метър от wifi-то. Намалява с квадрата на разстоянието, но все пак е много по-силно.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #92 -: Ноември 16, 2015, 12:38:38 pm »
http://www.inspirationgreen.com/cell-phone-radiation-in-images.html

От картинката става ясно, че деца до 5 г изобщо не трябва да слагат мобилен телефон до ухото си, а тези над 9 само за секунди разговор. Много близко е мозъчната тъкан до излъчвателя, а както писах намалява с квадрата на разстоянието и при възрастен нещата са много по-различни, защото има по-голям череп.

wi fi и смартфон е едно и също, вълните са на една и съща честота, wi fi излъчвателите са много по-мощни , но сме далеч от тях, телефонът е много слаб, но го навираме в главата си.
« Последна редакция: Ноември 16, 2015, 12:44:00 pm от cygnus »
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #93 -: Ноември 16, 2015, 14:12:26 pm »
И това  ,ако не  шесто  чувство  - jam да не би отнякъде да  ме наблюдаваш :)

Да обясня - чета един стар брой на  списание "Осем  " от 2011 г.    и в него има Статия " Опасност в джоба"от Румен Леонидов
http://www.spisanie8.bg/%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BD/35-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-8-%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B9-12-2010-%D0%B3.html

Точно за това се говори  там .
"Колкото станции махнем от покривите , толкова по-мощно ще  излъчва нашия телефон , защото ще търси сигнала по-далече  .И същата тази станция , обслужваща много по-голям брой потребители , ще излъчва многократно по-голяма мощност.... Излъчването е   с най-голяма мощност в  момента на набиране- най-добре преди да стане връзката телефона да се държи  далеч от главата и тялото .
В момента се разработва подобна система  към самите джиесеми   , която да отчита вредното лъчение  и да блокира  телефона , когато то надмине нормите..."


Nedda,  дай боже повече училища като вашето  .
Пеше  ,  много добре казано :
   
Че учителите трябва да се слушат и уважават, но и те са хора и също може да сгрешат.
И наздраве и тук !





*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #94 -: Ноември 16, 2015, 14:45:43 pm »
Ами, nimika, не исках още от сега да я уча на това. Ама още по не искам да повтаря като папагалче думите на някой, само понеже той е по-голям = с по-голям авторитет и дай да блеем със стадото. То в цялата история най ме засегна картината на двете деца, които абсолютно нищо не са направили, изтъпенени пред другарчетата си и отнасящи скандал. И то що - щото някой родител, попитал нещо си директорката, тя от своя страна явно нахокала учителките и ....
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #95 -: Ноември 16, 2015, 20:01:00 pm »
Ами сега повторно при директорката! И аз съм възмутена.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #96 -: Ноември 17, 2015, 10:50:44 am »
Крайно непрофесионално .

Очевидно задаването на  въпроса "Защо децата не се извеждат навън "  е опасно .И води или до  викане за справка в "Агенция за закрила на детето",  или до  назидателно  мъмрене на децата пред строя , без милите да знаят за какво .

Така че майки внимавайте  . Не е смешно , трагично  е  .

За Германия ли   някоя майка тук  писа , че децата там задължително и през зимата се извеждат  , изискват да носят  подходящо облекло и това е  . Знаем как е тук през зимата.



*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #97 -: Ноември 17, 2015, 11:08:36 am »
Е, не мога с две ръце да се подпиша, че е абсолютно всеки ден, но определено сезонът не е пречка да излизат. Друг въпрос е, че ако са по-малки и докато учителките им помогнат да се облекат, останалите стават вир-вода. Но да, имат гумени ботуши, гумирани якета и панталони. И те са, не само ако вали, ами и ако е мръсно, за да не си цапат другите дрехи.
Аз лично се старая да са всеки ден навън. Хем да подишат въздух, хем да изразходят енергия, че иначе вкъщи пощуряват и ми скъсват нервите (особено големият). А е добре и да се каляват.

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #98 -: Ноември 17, 2015, 11:51:52 am »
Ами нали сега е меко времето тук, та що мислите че дремя пред Областната до тъмно (щото пък сменихме времето). Като си я взема от стаята, да потича и поиграе малко на въздух детето.
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #99 -: Ноември 19, 2015, 21:48:02 pm »
Тука са по-големите деца, които вече по3нават книжките и мисля, че е подходящо място 3а предложението ми. Надявам се, да не го приемете като спам. На мен поне много ми хареса идеята и макар да е малко тип пирамида, е 3а хубава кау3а.
Каня 6 човека - майки, татковци - да се включат в една игра. Целта е да зарадваме децата с книжки. Ето как става: необходимо е да купите и изпратите само ЕДНА детска книжка и след това вашето дете ще получи 36 книги (получава се, ако всички спазят правилата).
Ако искате да участвате, пишете ми лично съобщение, че искате да се включите и ще ви изпратя правилата. Моля да се включват само хора, които наистина ще подходят сериозно, за което предварително ви благодаря. :)
Нека зарадваме децата си със специален подарък!


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #100 -: Ноември 20, 2015, 00:01:00 am »
това е класическа пирамидална схема. получава се само за първите, които се включат. последните, които се включат и не успеят да намерят нови желаещи под тях, остават с празни ръце. описано е в литературата под името "схема на Понзи".
не знам чий болен мозък я е възродил този път на основата на детски книжки, че да изглежда по-невинно. правило се е с писма, с пари.... никаква хубава кауза не виждам в това, съжалявам. пирамидите са кофти нещо.
ако децата имат нужда от книжки - купете им. не струват скъпо.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #101 -: Ноември 20, 2015, 00:41:58 am »
Джам, моето няма нужда от книги, преди два дни се върнах с Тъмните му материи и още една тройна книга на немски, не знам как е издадена в БГ. Идеята, поне за мен е да се стимулират децата да четат и да видят, че има и други деца, които изпращат книжки, радват се, избират. Ще ти кажа - ходихме, избрахме една книжка за дете от играта и моя син, който никога не иска да чете, дойде при мен с книга в ръка и каза - мамо, може ли тази да я вземем за нас, за да чета на Мила. Дори това да е ефектът от тази "пирамида", за мен е достатъчно. Избрала съм книжката с огромно вълнение, децата подскачаха около нея с радост и нетърпение. Какво по-хубаво от това, да покажеш на едно дете вълнението от книгите? И да, не е получил книги, само една дойде, но това не ме кара да се чувствам излъгана или зле, радвам се, че я взе в ръка и започна да я чете. Дори само това си струва.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #102 -: Ноември 20, 2015, 07:52:11 am »
Ясно ми е, че е тип пирамида, но е 3абавно и не струва почти нищо :) Книги на Божидар му купуваме редовно - не е 3а да "спечелим". Но сега и3брах 3а друго дете с мерак. А и все една книжка да получи той като "подарък" и ще е радост вкъщи. И3винявам се, ако мястото е неподходящо 3а та3и игра.
В пирамидки с писма "предай нататък" не се включвам и мноооого са ми неприятни те3и от типа - "ако не и3пратиш на 100 човека, ще ти умре кучето!".


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #103 -: Ноември 20, 2015, 08:09:02 am »
да, чудесно е дете да получи книга. но какво ще стане с онези, които се включат в играта на по-късен етап - когато вече или всички останали са се включили, или им е омръзнало да ги канят, и няма нови желаещи да се включат под тях? тогава последните биват прецакани, защото те изпращат, но на тях няма кой да изпрати. това е пирамидалният принцип и той е еднакъв както при паричните пирамиди, така и при пирамидите сподели на фейсбук стената на 10 приятели, така и при пирамидите изпрати писмо да не ти умре кучето. винаги задните са прецакани за сметка на първите.

като искате да подарите книга някому - направете го. не сме опрели до тия схеми, за да развием любов у децата си към книгите.

вие сте по-млади, не помните гадните финансови пирамиди в началото на 1990-те години, от които пострадаха много хора (аз лично не). това са неща с негативен образ, но трябва да си го осъзнал как работи, за да ти е ясно, че по същество това не е добро нещо.
« Последна редакция: Ноември 20, 2015, 08:10:42 am от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #104 -: Ноември 20, 2015, 09:46:21 am »


като искате да подарите книга някому - направете го. не сме опрели до тия схеми, за да развием любов у децата си към книгите.

Точно така разсъждавам и аз. Отделно, че получаването на голямо количество на веднъж няма да задържи интереса на нито една книжка. Да не споменавам нуждата от покупка на нова библиотека, заради която лишавам себе си от нови хартиени книги и купувам само на него  :)
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #105 -: Ноември 20, 2015, 19:00:06 pm »
абе и аз се чудих с тази пирамида що се връзват хората, ама айде...
Тук децата са навън всеки ден, до -20, добре облечени, после и ние ги водим в парка.

Относно учебници и образователна система, нашата си е жива трагедия ...не трябва много да се вложи като средства за да я променят, иска се желание, нищо повече.

Аз предимно ви чета, нямам време за писане :(

За зъбките ви четох, ами честно казано ние и с конец чистим зъбите и прегледи не пропускаме, предвид моята история...Ники се занимава все повече сам с различни дейности и сега сме в чуденка, искаме за Коледа да му купим конзола за игра, от тези танцувалните, обаче къде да я търся по-евтино се чудя?
[/url][/url]
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #106 -: Ноември 21, 2015, 20:00:22 pm »
Привет!
Да си похваля Златото с първата ни изява във футбола  :lol: Днес бяхме на турнир. Емоцията още ни държи, нищо, че може би футболист от него няма да излезе  :wink: /да не ме чуе госпожата ни, че ми се кара , че му нямам доверие  :lol:/.Бяха с футболни екипи - едни дребни, голи и хубави! Къде бягаха, къде седяха като истукани  :lol: Но бяха щастливи!
Е, после вдигнахме една пицария на главата си с 5-6 футболиста  :lol:  :lol:  :lol:
Оттам на поредния за седмицата рожден ден и детето уморено - лежи и гледа филмче! Уж го чакам да заспи по-рано, ама............ дали?!?!?!?!
Ето го футболиста  :wink:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=443732599143621&set=ms.c.eJw9zsENBDEIQ9GOVgMYAv03Nis8zvHpR8FAnHDvMUSl~%3B0APbdeOU9P5OYJWj9z3uL23n7pm1~%3B~%3BI7TVybQ~%3BInW3Pf4XMPaF7yXuue8nu6sVu6gVae5r7vF7v3jPc.bps.a.442074155976132.1073741857.100005206544376&type=3&theater

За излизането на вън - аз съм ЗА и на -20 градуса да ги извеждат, ама ........ На нас със Злато не ни пречи времето - при всякакви условия ще ни видите навън  :wink: Ходили сме в морската - никоооооооооой, ама никой не срещнахме повече от час! Миналата година де, но пък...... не го разбирам аз това и туй си е!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #107 -: Ноември 22, 2015, 16:27:40 pm »
Във фейса това с книжките от известно време толкова натрапчиво и и често се среща,че стана досадно .
Деликатно отказах още на първите покани ,именно защото съм с ясното съзнание,че последните няма да получат нищо и не би било честно и коректно  .
Разбирам да се уговорят 36 майки да си разменят книжки ,но в случая ...-схемата  е ясна-jam е описала нещата.

Барбарон, стимулирай всякакви изяви ,да се радват спортистите !


*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #108 -: Ноември 22, 2015, 20:08:44 pm »
Аз дълго и усилено отказвах всякакви покани за това с книжките, докато не ме хвана сестра ми.Викам айде така и така е за племенника ще му купя книга, но то фатката била друга.Както и да е, на малкия ще купя книга иначе не и не искам никой да ми купува книги, ще се оправим и сами.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #110 -: Ноември 25, 2015, 06:36:14 am »
сега като се замисля, имам бегли спомени за училищната тоалетна преди гимназията, защото не я посещавах. И така от 10 клас започнах да правя яки кризи, поне веднъж годишно от бъбреци. В гимназията посещавах, защото нямаше как, вече имах цикъл. Но беше чистичко де, имаше и сапун. Само дето пушеше половин училище в 00, аз включително и в един момент или стискаш, или преодоляваш срама и пишкаш, говорейки на висок глас да не те чуят. :lol:
[/url][/url]
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #111 -: Ноември 26, 2015, 23:08:10 pm »
Нали няма да е спам да помоля за гласчета на нашата снимка в МОЛ-а с герой от Спондж боб.
https://www.facebook.com/MallBurgasPlaza/photos/a.1229421327073509.1073742094.127390027276650/1229950043687304/?type=3&theater
Моля, първо отваряйте снимката, после харесвайте, за да отчита глас!
Поизостанахме - трябва да минем в първата десятка, за да имаме шанс за подарък!
Печелите усмивка от Злато / нищо, че снимката е с "невиждано качество" / :lol:
Като спечелим ще има по-хубава  :wink: :wink:  :lol: :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #112 -: Ноември 28, 2015, 18:12:49 pm »
Май за тук ми е питането... Има ли някакъв адрес на Дядо Коледа в България, на който да пратим писмо по каналния ред, с марка и всичко и по някое време да ни върнат някакъв отговор? Върти ми се нещо такова, ама преди доста време го бях чела, а тогава беше рано за Дани... Не ми е важно да връщат отговор де, а да не задръствам и без това натоварената по празниците родна поща с писмо без марка, само за да изглежда реалистично на дребния.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #113 -: Ноември 28, 2015, 18:20:48 pm »
Помня че БГ пощите имаха такава възможност виж какво намерих http://www.bgpost.bg/?cid=40&NewsId=1617 знам че конкурса не ти е важен, но ще пуснете писмо и може да получите отговор :)

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #114 -: Ноември 28, 2015, 18:52:21 pm »
Мерси Маги! Е, ако получим - получим. То алчното подаръци чака, не писмо  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #115 -: Ноември 29, 2015, 08:42:24 am »
Мерси Маги! Е, ако получим - получим. То алчното подаръци чака, не писмо  :lol:
ТихУ! Кой ги научи така, пък и кой не обича подаръци :) Моето все и изненади чака и иска, иска. Вече метода "Ще купим едно нещо" не ме устройва, почвам да му давам пари и да се ограничава в тях. Онзи ден прастмасово нунджаго(май така се казва) искал за 30-40лв, днес накакви рапири...
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #116 -: Ноември 29, 2015, 12:30:37 pm »
Ние сме пращали на 3 адреса:
Адресите са:
1. Santa Claus
Arctic Circle
96930 Rovaniemi
Finland

2. Weihnachtsmann
Weihnachtsposttfiliale
16798 Himmelpfort

3.  ДО ДЯДО КОЛЕДА И ДЖУДЖЕТАТА
НА СЕВЕРНИЯ ПОЛЮС

От всички сме получавали отговор.От БГ пощи беше най - смотано (обясняваха,колко трудно било финансовото положение в България  :? ).От Германия беше страхотно писмото - на много красива хартия,имаше и картички и неща за оцветяване.
<br />
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #117 -: Ноември 29, 2015, 16:58:37 pm »
Аз си реших проблема с писмото за дядото още лани. Свалям си бланка, шарена, красива от нета, надписвам на фотошоп, разпечатвам и го слагаме в плик. Тази година и девойката ме улесни - реши, че ще поставим писмото под елхата и той дядото от там щял са си го вземе. И тя като Дани на Жбрул, отговор не очаква, само подаръци. Та написахме, че иска тамагочи за ДГ и „истински таблет“ за под елхата в къщи. Какъв късмет, че и ние решихме да е таблет. :lol: Елхата е украсена и остава тати да сложи лампичките и утре да разпечата писмото.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #118 -: Ноември 29, 2015, 17:54:16 pm »
Боже, ние сме и без елха още... Елхи, украси, писма са ми за 1.12 и натам, че и правенето на сладкиши де. Стресирате ме, че яко закъснявам, ама имам подаръци де  :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #119 -: Ноември 29, 2015, 18:26:50 pm »
Пеше, това с писмото е неприятен ефект от ДГ у нас. ;) Аз преди "се обаждах на Дядото" по телефона да поръчам какво искал Дани, ама явно другарчетата имат съвестни родители, дето пишат писма и ако не пиша писма - няма подаръци. За капак - казали му и за пощата и, че трябвало той да го пусне лично. И преди не обичах съвестни майки, сега вече чисто ги ненавиждам.  :lol:

Марго, не се коси и у нас елхата ще е за след 1-и, както и разни други неща. А и никога не съм разбирала западняшките моди, да се захваща от началото на ноември Коледата. Разбирам т.е., че е маркетинг трик и работи, но не се чувствам длъжна и у дома да се чувствам все едно съм в МОЛ-а. То до оня ден беше за плаж амен-амен времето, чудя се резервацията за ски дето ми е от 16.12. дали няма да се наложи да я отменя поради липса на сняг...елхи ще кича тогава и ще се чалдисвам. Отделно - считам, че очарованието на тези празници/моменти е все пак в относително краткия им срок "на ползване". Два месеца "Коледа" поражда безразличие според мен, а не "празничен дух ", даже при мен, какво да говорим за малки деца... Изключителните, празнични, тържествени моменти  са такива И защото не траят по месец-два все пак ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #120 -: Ноември 29, 2015, 19:52:08 pm »
Жбрул, ти нямаш ли пощенска кутия? Не може ли да пуснете писмото във твоята и да му кажеш, че пощальона ще го вземе и занесе? И отговор можеш да му напишеш, че и на същото място да го намерите  :) Ние миналата година лека манипулация с това писмо  :lol: сложихме го на видно място и му обясних, че като слуша джуджетата ще го вземат и ще му изпълнят желанията. Ама те бяха желания песен :) шоколад, бонбони и такива :) Сега без елха и украса, повлиян от рекламите иска доста играчки, че пък и телевизор трябвало да му купя... много мразя ТВ във всяка стая, а предвид, че не гледам, все си мислех, че два им стигат.... Елхата е сложна у нас и защото ще е жива, с корен, а до сега не съм видяла такава, май пак в горското ще звъним, че пък поне се хващат.
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #121 -: Ноември 29, 2015, 20:06:48 pm »
Имам пощенска кутия, нищо услужливите съкилийници в ДГ са го уведомили, че трябвало на голяяяямата поща да се пускат писмата, в една жълта кутия. Ти да не мислиш, че не пробвах с нашата пощенска кутия да мина?  :lol: Елхата окончателно я оставям изкуствена у нас, щото в двора на село - няма къде вече да бучкам дръвчета, ако искам и двор да остане.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #122 -: Ноември 29, 2015, 20:10:04 pm »
Оо аз вече на съседите или в парка ще ги нося :) при нас се хвана дърво преди 1-2години и повече елхи не искам, минаваме на ябълки и круши  :lol:
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #123 -: Ноември 29, 2015, 20:28:40 pm »
Ееее, Сис, няма спасение за теб. :lol:
Ще ви покажа нашето писмо и ако някоя иска такова да ми напише текст на ЛС.

Показвам още някои модели.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #124 -: Ноември 30, 2015, 00:12:03 am »
Хаха, Ети, лоша работа със съкилийниците :lol: Добре, че моите са мързеливи и ми спестяват работа, иначе и ние писахме една година, ама не им хареса отговора  :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #125 -: Ноември 30, 2015, 00:20:42 am »
Гане, навих се да пишем - с цел да се съсредоточи и да каже какво иска, освен поредния таблет. Ще пробвам все пак да го уговоря "мама да пусне писмото докато ти си на градина". Ако трябва да получи отговор - и на него няма да му хареса, особено, ако му го напиша аз лично.  :lol: :lol: :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #126 -: Ноември 30, 2015, 00:29:31 am »
А, ние си получихме официален, на специална бланка, ама не беше тва, дето го искаха :lol: А една година останаха неприятно изненадани, защото в коледния им календар нямаше нищо, освен едно писмо от Дядо Коледа, че понеже са били лоши, за днес няма да има изненада :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #127 -: Ноември 30, 2015, 01:27:59 am »
А, ние си получихме официален, на специална бланка, ама не беше тва, дето го искаха :lol: А една година останаха неприятно изненадани, защото в коледния им календар нямаше нищо, освен едно писмо от Дядо Коледа, че понеже са били лоши, за днес няма да има изненада :lol:

Аз имах предвид, че ако му го напиша аз...ще представлява нещо като ужасно дълъг фискален бон от хипермаркет, завършващ с въпроса: " А ти мамо, мислиш ли, че заслужи всичко това, а?"  :lol: Но ще вземе нещо да се депресира и да реши, че не го обичам, та...не бих. Таблет, автомат, колело, още един меч, още един джедайски меч.... :lol:  И като стане ученик - това ще е вече в "преговорен вариант". Сега оооще малко безметежен животец да му осигуря, че...това ще му е то. Детството не може да е безкрайно за никого, мама го удължава колкото може, ама е мама - не е фея :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #128 -: Ноември 30, 2015, 01:31:14 am »
Е ти пък сега, не знаеш ли как да откажеш дълъг списък :lol: Моите вече горките си знаят - като не сме писали писмо, няма да ни донесе нищо :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #129 -: Ноември 30, 2015, 01:54:01 am »
А, аз не искам да съкращавам списъка, а да го оптимизирам просто, за да избегна някои излишни неща. Миналата година пожела...сок  8O при положение, че не пие сок. Голяма мъка беше какви подаръци, само безумия "поръчваше".  :lol: Сега опитах да му подскажа, че иска хеликоптер с дистанционно, обаче ме разконспирира с: "Ти искаш хеликоптер, аз - не. Ми пиши на Дядо Коледа да ти донесе..." не е толкова глупавичко вече (за жалост). И пъзел не ще ( с 3000 части), пак съм прецакана. Никакъв вкус няма милия... :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #130 -: Ноември 30, 2015, 07:58:20 am »
Ми пиши каквото иска, бе. То па да не е казано, че каквото напише и автоматично ще го получи. Ние вече го минахме това - обяснението ми беше „той е преценил, че това заслужаваш“, точка. То не може хем да вярва в Дядо ти Коледа и да иска безброй и скъпи неща, понеже „той не ги купува, бе мамооо“ Хем пък да се сърди на мама, че не е получен някой подарък. Аааама - ха. :wink:
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Нашите пораснали деца през ноември 2015
« Отговор #131 -: Ноември 30, 2015, 08:41:17 am »
Права е Пешето  :D Сключваш сделка с Дядо Коледа :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю