0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
месец май - в очакване на лятото :)
« -: Май 03, 2015, 13:10:30 pm »
Срамота, 3 май, а нямаме тема за каките и батковците :lol:

Трите почивни дни ми се отразиха чудесно. Нямахме никакви планове, защото чакаме един приятел да си дойде от щатите и ще е в къщи, но съвсем спонтанно в петък сутринта решихме, че не бива да пропиляваме деня и прекрасното време в София. И така поехме към Крушунските водопади и Деветашката пещера. Препоръчвам с две ръце за еднодневна екскурзия. Маршрутът е подходящ за хора дори с бебета, а мястото е много красиво, заслужава си да се види :D

С пожелание за много слънце на вън и в душите през този месец! :D
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #1 -: Май 03, 2015, 15:15:35 pm »
И така поехме към Крушунските водопади и Деветашката пещера. Препоръчвам с две ръце за еднодневна екскурзия. Маршрутът е подходящ за хора дори с бебета, а мястото е много красиво, заслужава си да се види :D
Потвърждавам  :P Това е единствената пещера, от която са ме побили тръпки от страх  :lol: А водопадът е един път  :P Само дето не го препоръчвам за бебета, че много път се събира с кола с отиването и връщането  :lol:
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #2 -: Май 03, 2015, 18:57:26 pm »
Слънчев и усмихнат месец май !!!

Крушунските водопади са уникално място ,много красиво ,заслужава си .
В Деветашката не сме влизали,но  пещерата Дяволското гърло до Триград ми взе дъха и страха отвсякъде .


*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #3 -: Май 04, 2015, 01:03:44 am »
Била съм в Дяволското гърло, но любима ми е Ягодинската. Имат и хубаво хотелче в селото (Ягодина). Родопите са вълшебна планина.

*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #4 -: Май 04, 2015, 05:35:09 am »
И аз голям страх брах в Дяволското гърло. Даже още по пътя, когато на еднолентовия път пред нас идваше огромен камион с дърва, а точно там мантинелата беше счупена. Но аз имам страх от високо, та не съм критерий колко е страшно. Алекс, например, много я хареса, но заради мен цялото семейство не слезе надолу по стълбите и се върнахме по "пенсионерската" пътека.

И за да съм по темата с децата, тази вечер изкарахме в Пирогов. Алекс падна от една люлка по корем. Слава богу, се размина само с охлузвания и уплаха. Въпреки че падна от повече от метър по корем, няма счупени ребра и наранени органи.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #5 -: Май 04, 2015, 08:43:40 am »
Родопите  са ми такава  страст , имат невероятна енергия , уникални места    - природа , история  съчетани на едно място .
sia, и аз  с височините  имам голЕм проблем .
Добре , че  нищо не се е  случило от люлката .



*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #6 -: Май 04, 2015, 09:16:11 am »
ех Сиа, важното е че е добре детето. И Еленка вчера падна с колелото та си обели брадата, но нямаше драма де  :)

А Дяволското гърло и Ягодинската пещера наистина трябва да се видят, уникални пещери са :D
« Последна редакция: Май 04, 2015, 09:25:54 am от StefiZ »
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #7 -: Май 04, 2015, 09:18:05 am »
Честита ни нова тема в един от най-хубавите месеци  :)
sia, добре, че няма сериозни наранявания малката госпожица. Дето казваше баба ми "да ни ги пази Господ, щото ние не можем да ги опазим".
Ние си направихме еднодневен риболов - на язовира в Долна Диканя. Освен нас имаше още 3-4 човека само  :D. Първо нахранихме патиците, след това погнахме рибите. Освен една 2кг. щука, хванахме още 60-тина уклейчета и костурчета, и ... тен на ръкави  :lol:  Няколко ден ще сме на "рибена диета"  :wink:
Доживях да чуя и критики, че водя децата на такива места - Тео ми заспа в ръцете, и една жена от персонала на заведението ме пита - "сега къде ще спи?" - В количката -отговарям. Другата се обажда - "Оно така ли се оди с деца на секъде!?! Влачат ги къде ли не..."



*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #8 -: Май 04, 2015, 09:26:58 am »
..... "Оно така ли се оди с деца на секъде!?! Влачат ги къде ли не..."

да бе, а другата крайност - да си ги държим дома дорде стане 35 градуса, ама то пък тогава много горещо, къде да ги водим в тая жега  :lol: :lol:
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #9 -: Май 04, 2015, 09:41:08 am »
Е, може и по молове да ги влачим, бе  :lol: :lol: :lol:



Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #10 -: Май 04, 2015, 09:43:31 am »
..... "Оно така ли се оди с деца на секъде!?! Влачат ги къде ли не..."

да бе, а другата крайност - да си ги държим дома дорде стане 35 градуса, ама то пък тогава много горещо, къде да ги водим в тая жега  :lol: :lol:

Е па спрете се с тия дЕца, па Вие! Пуууу!

Стефи, според мен женицата е имала предвид, че като поотраснат на 5-6-7, тогава ще ги водим сред природата. Сега им е рано още.
Оф, всякакви сбъркани хора има... :?

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #11 -: Май 04, 2015, 10:43:42 am »
Привет на всички!

Слънцееее, селааааа, кеееееф!  :lol: :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol: :lol:

Това предстои!
Здраве на всички ви и използвайте селата си, който ги има! такова удоволствие е за малчовците, че и за майките им де  :wink:

Все по-рядко влизаме в интернет, което е добре  :lol: и все по-често сме навън по цяяяяяял ден!

Хич не им се връзвайте на тези, дето ви се мръщят - подминавайте ги с усмивка и толкоз  :wink:
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #12 -: Май 04, 2015, 12:11:51 pm »
По повод воденето на малки деца навън и държенето само в къщи - споделям с приятелка за бременността си и че това бебе трябва да се роди октомври-ноември. Отговорът - "ее ако знаеш колко по-лесно се гледа зимно бебе, отколкото лятно" Аз малко така  8O чакам уточнение. "Ами държиш си го вътре, на постоянна температура и всичко е наред." Не ми се спореше. Извеждам баткото всеки ден, даже и ако е понастинал, освен в някакви по-сериозни бури и съм чувала коментари. "Виж как извежда детето на студа! А миналата седмица беше болно!". Остава и да го държа между 4 стени пред телевизора, като живея в балкана, на кристално чист въздух. Но акъл на други не давам, как да си гледат децата.


*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #13 -: Май 04, 2015, 14:06:28 pm »
О да, и аз не давам непоискани съвети.
Но вчера да ви кажа какво видях в парка - дете със зимна грейка и ватиран анцунг, бащата беше по къс ръкав. Моите деца по тениски и къси гащи...
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #14 -: Май 04, 2015, 14:35:26 pm »
- "Оно така ли се оди с деца на секъде!?! Влачат ги къде ли не..."

а оно зер навремето не са ги влачили со них по нивата...  :D

sia, добре, че детето е без поражения - падане по корем сигурно никак не е приятно...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #15 -: Май 04, 2015, 14:53:09 pm »
Страхотен май ви пожелавам!

Сия, прегръдки за Алекс и дано не я боли много!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #16 -: Май 04, 2015, 15:46:45 pm »
Благодаря ви за хубавите мисли.☺ Калпазанката вече е добре и е готова за нови поразии. Изкара страшен късмет, че се е приземила хлъзгайки се на земята. И че е съобразила кога да се изправи, за да не я удари люлката по главата.
А ако беше с грейка, можеше и без охлузвания да мине, но и аз с къси панталони и къси ръкави я изведох.  :lol:
В Пирогов имаха много работа, но съм много доволна от отношението и вниманието.
Днес си остана вкъщи, но утре ще си е на училище. Че утре ще ми правят втора хистероскопия, за да махнат остатъка от миомата.
Водих я и на дерматолог заради родилния белег и ни казаха да не го мислим. И че ако реши след време да го маха, го махат на няколко пъти, за да не остане голям белег.




« Последна редакция: Май 04, 2015, 15:52:05 pm от sia »
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #17 -: Май 04, 2015, 22:03:17 pm »
Sia, радвам се, че се е разминала голямата беля.
Това ми е огромен страх на мен, пустото катерене, но както по-горе е писано - Господ да ги пази...

*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #18 -: Май 05, 2015, 02:01:03 am »
Абе, лесно се гледа зимно бебе. Тя само на теория май знае. Като писне и докато не го изкараш навън, не вземе да се успокои (моите понякога са заспивали, докато ги обличам. Надушват, че ще излизат навън и спират цирка.).

И моят синковец има обелено коляно от колелото,  но то не ми е проблем. Да е с каска на главата. Колената и лактите ще оздравеят. :-)

*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #19 -: Май 05, 2015, 09:34:13 am »
Ох и на практика знае тя как се гледа зимно бебе - точно както ми препоръчва - в изолация в къщи. Че не се и проветрява почти, дан настине. Не виждам да е нещо по-здраво от нашия момък, ама както си искат да си го гледат. Иначе пък все му откриват алергии, а не се спря да се пуши постоянно у тях, вкл. и там дето спи детето. Подхвърлих един път, без да настоявам, поне за цигарите и проветряването... глас в пустиня. Така или иначе, мисля че всяка майка прави най-доброто, според нея за детето си, но хора разни.
Една забавна случка със свекървата от лятото. Ние не сме край нея и по повод сме се събрали на селото на моя мъж. Лято, одеялце на тревата и се почва - "на детето май му е студено". Ок - обличам го. След малко - "ох то топло било, да го съблечем". Пак се съгласявам. След малко, пак му стана студено... на детето. Уйдисах и пак :) Бях се настроила да приема всичко на шега, че иначе щях да се поизнервя леко. И така за около час правихме гимнастика облечи се-съблечи се. Накрая - "абе аз какво ти се меся, май ти най-добре си знаеш". Абе аз това чаках :) Не че и аз не се чудя понякога как му е. Сега пак някакви сополи му тръгнаха, та може да сме го изстудили милото.


Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #21 -: Май 05, 2015, 09:58:18 am »
Вчера само моето дете беше с къс ръкав на площадката, а имаше поне 20-30 деца.
Ще видим как ще е утре, като го дават да е 31 градуса  :lol:
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #22 -: Май 05, 2015, 10:22:09 am »
Сия, дано да е добре малката лудетина.
Моето и то все голо ходи, това според баба ѝ и едната ѝ учителка. А на нея все ѝ е жега. Често като сме навън мама е по-облечена от детето си. И понякога ме гледат укорително, ама ич не им идва на ум, че мама обикновено седи на някоя пейка, а дребната тича като изоглавена.
Иначе на първи бях с една приятелка с наборче на Ники. Ами той първо беше по-облечен от нея и второ беше начесто привикван да му подсушава мама гърба, че е потен. Много се изненада от моето виждане по въпроса - „както се е намокрила, така и ще изсъхне, къпането после“. Ужас, ами ако настине  8O!!!. Обикновено и аз не поискани съвети не давам, но тя просто ме изуми. Надвила над свекървата да не го соли, ама много се потял беее. Разбирам я, ако ти се дудне вече шеста година, че то детето заради теб се поти толкова, рано или късно ще поддадеш. Та безумната идея на педиатърка !!! била - щом не е солено детето сега да му се правят бани с калиев перманганат в продължение на 10 дни.
Попитах кротко какъв очаква да бъде дълготрайният, ама наистина дълготраен ефект от това - не можа да ми каже. Та доколкото я познавам, ще го направи. Но пък ние се виждаме често - ще видим след въпросните бани, при следващото ни събиране дали ще се поти повече от моята.
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #23 -: Май 05, 2015, 10:27:04 am »
Болната ми тема!
У наше село не е толкова топло, както при вас - около 18-20 градуса е и Злато си е по къс ръкав, но само той  :wink: Всичко е с дълги ръкави! Моя милост е с якенце  :oopsл Ами той бяга, скача, търчи и пак се изпотява! А тези с дългите ръкави сигурно завират! Майките са по потници, а децата с дебеееееееееееееели грейки и дълги ръкави  :lol:
Ами детето ми е преди всичко ЧОВЕК, не извънземно! Обличам си го по-леко от мен, защото той е в постоянно движение! Една идея по-хладно да му е, за да не е потен!
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #24 -: Май 05, 2015, 11:32:32 am »
Бебе, ще се потреса и няма да коментирам.  :(

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #25 -: Май 07, 2015, 08:45:45 am »
Добро утро !
притесняващата статистика за килограмите  на децата ни :
http://www.vesti.bg/sviat/evropa/bylgariia-e-peta-v-sveta-po-detsko-zatlystiavane-6035692

По празници като пътуваме  при баби , дядовци   непрекъснато се повяват едни лели , стринки и съседки , черпещи Калоян с вафли , шоколадчета, бонбони  и  подобни . Събирам  една торба сладкарски  фабрикати .Направо ме хващат дяволите   да ви кажа .



*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #26 -: Май 07, 2015, 09:40:23 am »
Много тъжно звучи тази статия :(

Истината е че не всичко зависи само от нас, за съжаление. Докато са малки, да, но като тръгнат на училище, а в пубертета пък съвсем. :(
« Последна редакция: Май 07, 2015, 10:19:37 am от StefiZ »
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #27 -: Май 07, 2015, 09:41:07 am »
Още едно интересно четиво. Слава Богу, в Б-я май още не е дошла "на мода" тази диагноза /или поне на мен така ми се струва/:

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%B0_21/%D0%9F%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B8-%D0%94%D0%B5%D1%86%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8_10075.html



*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #28 -: Май 07, 2015, 15:44:48 pm »
За носенето на боклуци на дете - направо не ми се почва темета, че много е нервирам. Случва се да му дадат нещо сладко и в момента, в който се отдалечим, "без да искам" бутвам боклука на земята и после вече е мръсен, не става за ядене ;) За сега минава този номер, понякога с малко рев, ама му минава.
А статията за хиперактивните деца - наистина, слава Богу, че у нас не е дошла тази мода  :?
Ние сме на вълна отказване от памперс и на моменти изтрещявам. То може и от хормоните да е донакъде. Не казва диваненцето, ако аз не го сложа на гърнето, сменяме дрехите. Знам, че е бял кахър и ще мине, но ми се струва направо мисия невъзможна. И като вземат край мен да ми обясняват, на кое дете кога му свалили памперса и коооолко голям бил вече Божидар, ама как още не си казва??


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #29 -: Май 07, 2015, 15:52:04 pm »
Още едно интересно четиво. Слава Богу, в Б-я май още не е дошла "на мода" тази диагноза /или поне на мен така ми се струва/:

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%B0_21/%D0%9F%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B8-%D0%94%D0%B5%D1%86%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8_10075.html

а, дошла е... само че май още не прилагат Риталин така масово. в нашето училище има поне по 1 дете в паралелка с такава диагноза. учителите много държат да са с диагноза, за да имат основание да искат ресурсен учител и за да имат оправдание защо не могат да се справят с децата!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #30 -: Май 07, 2015, 16:09:50 pm »
бебе, кое му е голямото на Божидар, та той няма 2 г.
Не се измъчвай, остави детето, ще му дойде момента и ще видиш как за един ден ще се случат нещата :)

Това с хиперактивността за мен е точно оправдание за некадърността на учителите ни. Да ме прощават, но е точно тяхно задължение да се опитат да научат децата, разбира се с помощта и на родителите, какво е училище и за какво аджеба са там. Няма как да очакваш от 6-7 г. деца, които до сега са били в ДГ или у дома, играли по цял ден, ти да искаш да седят по 40 мин. на чин ей така от първия ден. Безумно е това. И ние не сме били по-различни, но учителите успяваха.
Аз съм разказвала какво чудо беше нашия клас миналата година, но госпожата някак успя да им обясни какво се очаква от тях и ти да видиш, взеха че разбраха диванетата. Ходеше жената по време на час да ги търси по коридорите някои деца, но не диагностицира никое като хиперактивно или с дефицит на внимание. Сега се справят всички.
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #31 -: Май 07, 2015, 16:23:11 pm »
Бебе, щом не ти се получава с памперса, явно ви е рано. Моята дъщеря го свали почти от раз на 2 година и половина. А преди това не даваше никакви признаци, че някога ще се раздели с памперсите.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #32 -: Май 07, 2015, 17:06:38 pm »
бебе ,не с тормози , не се мъчи  -не е готов и го приеми . Прочети Jbrul е описвала как са свалили памперса без мъчене и драми . Когато е готов от раз ще стане .
Калоян все още спи с нощен памперс   -това за успокоение :) 


Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #33 -: Май 08, 2015, 00:09:22 am »
Бебе,
подкрепям горните мнения за сваленето на памперсите.
И двете ми деца свалиха памперсите на ок 2г и 7 мес.
Дара бях започнала от 8 месечна да я слагам на гърне :D
Калоян за 2 години е сядал  3 пъти на гърнето :D Не желаеше, и аз рещих, че  няма да съсдавам стрес за мен и детето.
Е, Калоян свали памперса точно за един ден, когато беше на 2 г и 8 мес,....
Не си създавай допълнителни стресове и неудобства, малко ти е детето, ще му дойде времето
Поздрави

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #34 -: Май 08, 2015, 20:11:43 pm »
Привет на малки и големи :)

След един месец на 06.06. 2015 г. в град Банско сдружение Зачатие организира 10 тия Ден на Репродуктивното Здраве.
Уникално по рода си събитие на което си дават среща специалисти по репродуктивна медицина, пациенти и доброволци.
В тази връзка стартирахме създаването на един онлайн Албум с послание "Майките на Зачатие"
Ако желаете да се включите изберете най-усмихната и съкровена снимка с детето
или децата си и ни я изпратете на лично съобщение на страницата ни във Фейсбук / или на мен :)/
с кратък текст на тема "Как Зачатие ми помогна да стана Майка!?"
Трудно постигнатото Майчинство е безценно и ние от Сдружение Зачатие знаем,
колко е важно да си подаваме ръка!
Бъдете с нас добрата дума и усмивката правят чудеса!

Бъдете здрави!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #35 -: Май 09, 2015, 12:55:53 pm »
благодаря момичета. Филмират ме тука разни супер-мами, дето едва ли не на 6 месеца били махнали памперса  :) Сега го хвана разхлабващият вирус и сме спрели опитите и без друго.


Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #36 -: Май 09, 2015, 13:40:52 pm »
Bebe_2013, аз си мисля, че си направила добре, че си пробвала. Като не става, не става. Слагаш памперса и продължаваш, след 2-3 месеца пробваш пак. Поне аз така бих направила.
Аз със сигурност ще пробвам и то още този месец. Дани днес направи първите си 24 часа без да е пишкал в пеленката (не сме с памперси, а с многократни пелени), а само в гърнето. Ако не иска или не ни се получава, няма да насилвам нещата. Продължаваме си по старому и след време пак ще пробваме.  :?
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #37 -: Май 09, 2015, 19:03:26 pm »
Смайли, не е пикал, защото го слагаш ТИ и ПОД ЧАС, а не че той си казва :wink:
това си е игра на котка и мишка, общо взето.
Имам две деца и два различни примера, но с абсолютно еднакъв подход от моя страна. Деси беше на 2г., като пробвах една събота и неделя да махнем памперса. Важно е да се има предвид, че тя говореше перфектно, знаеше за какво става дума, макар никога да не беше виждала гърне. Не съм купувала такова нещо, а директно със седалка на тоалетната чиния. Та, не ни се получи, правеше си локвички из цялата къща и цопаше в тях доволно. :lol:
Опитите приключиха до след още 2-3 м., когато нещата ми се получиха буквално за един ден.

Елена, няма гърне, не е слагана, но има примера на сестра си, която ходи в тоалетната, разбира се и тя с нея :wink: На 1 г. и 5 м., просто посочи тоалетната и каза "аз акам там" е това беше краяТ :lol: Зимата поради това, че прекарвахме много време навън, а и доста работа вършехме двете съм я гонила из къщи да й сложа памперс, за да не нося резервни дрехи, уви без успех. Тичаше из цялата къща и крещеше "не искам пантаааас" :lol: Няма нито едно произшествие!

Така, че за мен това е работещият начин, т.е. като му дойде времето, а не да вървя след детето и през 1.30 мин. примерно да го слагам на гърне, след сън, преди сън, абе една такава игра на котка и мишка не ми е по вкуса, но всеки сам решава, разбира се.
В никакъв случай не се стресирайте от майки-георини, които обясняват как децата им пишакт в гърне от 6м., те такова животно няма... :wink:
« Последна редакция: Май 09, 2015, 19:04:58 pm от StefiZ »
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #38 -: Май 09, 2015, 20:50:45 pm »
Стефи, твоят пример е чудесен.
Има деца, които махат памперса рано и такива, които късно. Зависи си от детето, кога е готово, а не от майката. Но майката как да разбере, ако не пробва. В твоя случай, детето си е казало, но някои не казват, докато ти не ги пробваш и не установиш, че могат.
Опитваш, ако не става, ОК, не се травмираш и не се сравняваш с никого - кой, кога, как, защо. Ако пък вземе, че стане, супер. Това имах предвид.
Аз, седмица със локвички по пода, няма да трая например - два дни макс и слагам обратно пеленката.  :lol:

Иначе относно гърнето, аз наистина съм много доволна от слагането и в другата тема, бях написала защо - пестят се памперси, а в моя случай пускам по-рядко пералня с мръсни пелени. Супер е и да не миеш наакано размазано дупе  :lol:. Съжалявам, че не започнах да го слагам откакто започна да седи, а като беше на 9 месеца. Слагането не е някаква тежест или неприятно задължение илии пък мъчение за детето. Не знам защо тук се възприема по този начин и се гледа лошо на това. Може да бъде, ако детето не иска, но моето си сяда без проблем (поне засега). Ако беше от тези дето не искат, нямаше да го правя и толкоз.  :wink: По колко пъти се сменя памперса на ден на едно дете? По 4-5? Аз по толкова горе-долу го слагам на гърнето. Усилието не е по-голямо.
Новото при Дани е, че започна да стиска. Да, не си казва, но чака да го сложа на гърнето и тогава върши работата. Ако не го сложа дълго време си я върши в пеленката и така. А за голямата работа предупреждава с едни специфични звуци.... и това ми е сигнал да го сложа.  :lol: Не е акал в пеленката от не помня кога.


Оспамих темата, ей ....  :lol:
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #39 -: Май 09, 2015, 22:01:08 pm »
Да, не си казва, но чака да го сложа на гърнето и тогава върши работата.

Мда, дресирала си го
     
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #40 -: Май 09, 2015, 22:09:11 pm »
Когато ми беше на дневен ред темата за гърнето (с баткото), приех за вярна теорията, че за да свърши ОСЪЗНАТО очакваното от него в гърнето, на детето трябва да са му добре развити тазовите мускули. Показател за това развитие е самостоятелното качване и слизане по стълби. Всичко, преди това, е просто уцелване на момента.
Смятам и сега да чакам този момент.



Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #41 -: Май 09, 2015, 22:11:42 pm »
Nedda, той се качва и слиза по стълби, но като го държа за една ръка и изобщо ходи само по този начин. Не иска да се пуска. Това брои ли се?  :wink:
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #42 -: Май 09, 2015, 22:39:13 pm »
смайли, то е ясно, че ако не иска няма да го слагаш, разбира се :)
и не съм казала да не се опитва, ясно съм написала, че опитвах 1-2 дни с Деси и не се получи, след 2-3 м. отново и О! чудо, получи се, но вече беше на 2 г. и 3м. :lol:

просто много държа да е ясно, че някоя майка като каже ама то моето ходи на гърне от 6-9м. това изобщо не означава чудото махнат памперс и детето си казва, видиш ли  :wink: Това ми беше идеята на предния постинг.
Имам личния си опит, както и повече от 11 г. във форуми вече, много майки минаха и заминаха от тук, тази тема е разисквана десетки пъти и повярвай ми, нямам спомен да е имало такъв феномен - дете на 6 м. да е с махнат памперс.
Под махнат памперс аз лично разбирам не използването на такъв въобще през деня, а и малко след това и през нощта.
Имаше една майка, която практикуваше слагането на гърне от както детето започна да седи. Спомням си много ясно, че същото детенце свали пелените около 3-та си година.

Иначе да, след като не ти представлява никакво усилие да го слагаш по режим, естествено, че е добре за него и теб. Но за мен само мисълта да мия гърне по N на брой пъти на ден ме караше да я убивам в зародиш :lol: А и това със стъргането, както казваш на ако и прането на пелени, също не бих си го причинила при наличието на еднократни такива.
Всеки взима своите решения, важното е да не се насажда на майките, които и без друго не сме много психически стабилни, вина за едно или друго безмислено нещо :)
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #43 -: Май 09, 2015, 23:00:16 pm »
Иначе да, след като не ти представлява никакво усилие да го слагаш по режим, естествено, че е добре за него и теб.

Със всичко друго съм напълно съгласна, само с цитираното не съм. Не е добре за детето, добре е само за майката. Всъщност има риск с прекалено ранното и настойчиво слагане на гърне да се забави свалянето на пелените, дори да се травмира детето впоследствие. Лекарите, третиращи нощно изпускане, хроничен запек и други подобни проблеми изтъкват като причина точно прекалено ранното тикане на детето да се изхожда по предпочитания от родителите начин. Детето е готово, когато е готово.
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #44 -: Май 10, 2015, 07:37:46 am »
И аз съм чела, че лекарите откриват връзка между ранното приучване към гърне и нощното изпускане.

Аз купих гърне когато Алекс беше на година, но се ползваше предимно като трон. Свалям полата или панталона, махам памперса, а то детето се чуди какво да прави и вземе, че си сложи полата на главата като шапка  :lol:
Отделно, има деца, които дълго след като спрат да ползват памперс за пишкане, до към 4 години си искат нарочно памперс, за да се изакат. Това е проблем, който се среща сравнителко често, но се израства и в никакъв случай не бива да се подхожда "насилствено" с махането.
Напълно съм съгласна, че детето е готово, когато е готово.
Мисля, че при Елена на СтефиЗ основна роля е изиграла примерът на Деси и фактът, че е второ дете, което гледа от по-голямата си сестра и иска да е като нея.

Това с локвичките ми е много познато и на мен и бързо се отказаx, въпреки, че според някои беше на пределната 2 годишна възраст за памперс. 6 месеца по- късно, през март, реших да поръчам бельо от Маркс енд Спенсър, за я пробвам лятото пак. Но още преди да пристигне, калпазанката каза, че не иска повече памперс и по спешност ходих да търся "меки" гащи.
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #45 -: Май 10, 2015, 08:22:06 am »
просто много държа да е ясно, че някоя майка като каже ама то моето ходи на гърне от 6-9м. това изобщо не означава чудото махнат памперс и детето си казва, видиш ли  :wink: Това ми беше идеята на предния постинг.
Да, да, това мисля на всички е ясно  :D
И аз като съм го сложила на гърне, не съм го сложила с тази идея.

А за многократните пелени, много хард си го представяш  :lol: Има еднократни разградими подложки, които се слагат върху пелената, те държат сухо на детето и ако има ако, направо изхвърляш подложката с акото в тоалетната чиния и пускаш водата. Пелената я слагаш в кофата за пране и нищо не остъргваш.

А това, което Цигу казва, е ново за мен. И ако е вярно, би бил единственият аргумент против гърнето (за мен).
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #46 -: Май 10, 2015, 09:37:58 am »
Да, вярно е това което казва Цигу, и с това изречение, че е добре, имах предвид, добре от гледна точка майката да си задоволи щенията, а не чисто физически :)

Иначе за остъргването ти си го написала, аз изобщо не си го представям това с пелените, толкова съм невежа на тази тема, а и нямам никакво желание да се образовам :lol:

Иначе като всяко правило и това с нощното напикаване и ранното махане на памперса си има изключения. Пак личен опит, както вече всички разбраха Деси не е приучвана по никакъв начин към махането на памперса, просто на 2 г. и 3м. й дойде момента. Нощния някъде към 2.6 г. махна, но на 4-5 г. започна да се напишква нощем, което продължава и до сега - 8.6г. Вече се случва рядко, 3-4 пъти на месец, но се случва. Причините са много, включително и наследственост, поне в нашия случай.
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #47 -: Май 10, 2015, 17:39:23 pm »
На мен "зорът" ми е, да не му се спарва дупето сега като започнат жегите. А и на ДГ колко често ще му го сменят... Иначе си говори много, с изречения, опитва се "Мила моя мамо" да пее :) Може да си каже всичко, стига да иска. Обаче като го питам - има ли ако, пиш? - "Няма!" А в това време я е свършил вече работата. И ходим с поне 2 резервни комплекта дрехи на разходка  :? Май ще го оставям само у дома да му диша дупето, а навън - с памперс, та да си нямам приключения.
Стефи, брат ми беше така с напикаването :( Към 2 г. махнал пелените, а после, майка ми разказва, че някаква луда другарка от ДГ, го била заключила на 4 годинки с още 2-3 деца в тъмна стая - защото не слушали!! И от тогава започнало напикаването. Помня какво ходене беше по доктори, та екстрасенси, лекарства, билки. В един момент спря, сигурно го е израстнал. Дано скоро го минете това.
Сега сме на вълна рожден ден :) Вече уж разбира за какво иде реч, та ще му правим детски рожден ден в детски кът с още 4-5 деца. Не си представям у дома да слагам маса и да се гоня с 5-6 дребосъци като него :) Дано да се забавляват децата, а малкото да кротува в корема и да ме остави и аз да се радвам на рожденния ден.


*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #48 -: Май 11, 2015, 11:17:43 am »
Още едно интересно четиво. Слава Богу, в Б-я май още не е дошла "на мода" тази диагноза /или поне на мен така ми се струва/:

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%B0_21/%D0%9F%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B8-%D0%94%D0%B5%D1%86%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8_10075.html

а, дошла е... само че май още не прилагат Риталин така масово. в нашето училище има поне по 1 дете в паралелка с такава диагноза. учителите много държат да са с диагноза, за да имат основание да искат ресурсен учител и за да имат оправдание защо не могат да се справят с децата!

Мдааа, явно тепърва ще ми се изясняват нещата в училище... Оня ден извикали съседката в училище, защото 9год. й син се закачал с децата, докато те "кротко си седяли и си цъкали на телефоните". Пък той им пречел... Проблемът е, че "не бил дорасъл да превъзмогне това, че другите имат смартфони, пък той не".



*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #49 -: Май 11, 2015, 12:23:09 pm »
Мдааа, явно тепърва ще ми се изясняват нещата в училище... Оня ден извикали съседката в училище, защото 9год. й син се закачал с децата, докато те "кротко си седяли и си цъкали на телефоните". Пък той им пречел... Проблемът е, че "не бил дорасъл да превъзмогне това, че другите имат смартфони, пък той не".

това е поредното доказателство, че светът отива на провала. сериозна съм.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #50 -: Май 11, 2015, 13:28:05 pm »
bebe_2013, позволявам си да ти дам съвет и аз , относно махането на памперс.Ако на вън е с памперс, а вкъщи не , има опасност доста нерви да изхабиш.Имам предвид,че като махаш трябва да е изцяло .Децата така се объркват кога да пишкат и кога не в гащите . Говоря , естествено от личен опит . На моето дете махнах памперса за три дни , но чак , когато проумях ,че и на вън ще е без него .Беше на две години и два месеца и изчаках хубаво да се затопли , а на вън ходих с три комплекта дрехи . Много бързо проумя за какво иде реч , като я оставях мокра . Нощния и дневния от месец сама си го махна , като спря да пишка в него , без да съм я насилвала.Всичко с времето си , смятам аз .
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #51 -: Май 12, 2015, 08:58:38 am »
Ам тъй де - как може да иска детето на 9 години да играе и да тича с приятели, като може да се забие на един стол със смартфончето и да не пречи никому? Не е нормално това - сигурно е хиперактивно. Оф страшничко е всичко това...
Дидомира, благодаря ти. И аз така разбрах, но май просто не е "узрял" за това, защото навън, вътре, все не си казва, а само се дебнем. Като свърши нещо не му пречи изобщо. Ако аз не видя да реагирам, не се обажда че е мокър. А като го питам "Защо не каза, бе мамо?", направо си казвам "Мамо, буй дуги гащи". Аз се изнервям и му се карам, а това по-скоро ще го стресира. За това сме малко почивка.


*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #52 -: Май 12, 2015, 09:11:37 am »
Оня ден извикали съседката в училище, защото 9год. й син се закачал с децата, докато те "кротко си седяли и си цъкали на телефоните". Пък той им пречел... Проблемът е, че "не бил дорасъл да превъзмогне това, че другите имат смартфони, пък той не".

Ох, това с телефоните ...
Учителката каза, че е добре във втори клас да имат телефони, за да можем да им клипваме като ги взимаме. Те и без това почти целият клас вече имали. Да де, ама точно преди месец направиха домофон за тази цел.  :x
-Ама тя учителката, ако е до тоалетната няма да го чуе.

Не ми се ще още отсега да се облъчва и с телефон. Отделно, че ако взема не искам да е смартфон. Даже клоня към тези най-детските, които мязат на детски играчки, но пък ще има много подигравки, а на моята ревла само това й дай.

Какъв е вашият опит с телефоните и какво избрахте в крайна сметка?
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #53 -: Май 12, 2015, 09:30:37 am »
Сиа, и аз съм на твоето мнение за телефоните, не искам от сега да се облъчва и да цъка по цял ден на него. Купихме миналата година, когато заминаваше на зелено училище една карта, сложихме я в едно съвсем обикновено телефонче, което подариха на баща й като взимаше картата. Това с цел да имаме връзка, защото няма как 20 родителя да звъним на госпожата за инфо. След това го прибрахме телефона. И сега във втори клас положението си е същото, дадохме го отново за зеленото училище, иначе не го носи. Истината е че на нея не й пука, изобщо не изявява желание да ходи с телефон.
До колкото знам повечето деца в класа нямат телефони, а тези които имат не са смартфони, само за 2 момиченца е докладвала че имат смартфони, но не се впечатли де :)
Нашите деца слизат долу в двора и от там си ги взимаме. Деси знае, ако този който я взима се е забавил, тя си играе в двора и чака.
Истината че аз лично не виждам нужда от телефон до момента в който я водим, взимаме и т.н. Вече когато започне сама да се прибира да, но сега наистина няма нужда. Ето в четвъртък като си премаза пръста ми се обади от телефона на треньорката по баскет. Знае ми наизуст телефона от ДГ още  :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #54 -: Май 12, 2015, 11:53:31 am »
аз съм купила един обикновен малък телефон Сименс за 30 лв с карта Прима Кидс на Мтел (описвала съм перипетиите си с телефонните номера от Мтел).

обажда ми се изключително рядко, може би 5 пъти за цялата учебна година да се е случило.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #55 -: Май 12, 2015, 15:59:17 pm »
Сия, Митака има най-обикновен Ало-Ало!
Звъни само той, защото е с изключен звук и да искам аз да го потърся няма да ме чуе!
Имат в класа смартфони и таблети се носят, но той знае, че е там да учи.
Дори не е ставало дума да иска друг телефон.


Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #56 -: Май 12, 2015, 16:52:13 pm »
И ние махнахме памперса от веднъж на 2 г и няколко месеца. Не се напишка нито веднъж тогава, само се наака 2 пъти и това беше. Пробвала съм преди това няколко пъти, когато е искала бикини, но плачеше като се намокри.
След време ми се е случвало да се изпусне в будно състояние, когато е улисана в игра или е изпила огромно количество течност. Също се е нааквала при екстремни ситуации.
Нощния памперс махнахме, доста по-късно и сега понякога се подмокря на обяд или нощем, но рядко.
А това с телефоните и таблетите е много неприятно.
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #57 -: Май 12, 2015, 17:54:55 pm »
Учителката каза, че е добре във втори клас да имат телефони, за да можем да им клипваме като ги взимаме. Те и без това почти целият клас вече имали. Да де, ама точно преди месец направиха домофон за тази цел.  :x
-Ама тя учителката, ако е до тоалетната няма да го чуе.

Не ми се ще още отсега да се облъчва и с телефон. Отделно, че ако взема не искам да е смартфон.

Нагло е да се изисква от родителите да купуват телефони на децата си изобщо, камо ли пък тип смартфон. Това си е решение на родителя и по този въпрос мързеливи и нехайни към работата си учителки изобщо нямат думата. Отделно че някои семейства едва смогват да си нахранят и облекат децата добре. Някои хора са изгубили досег с реалността.

Аз все по-често научавам за училища в нашата околия в Щатите, където се въвеждат забрани за ползване на смартфони в сградата изобщо, дори в междучасията. Защото разсейват и пречат на учебния процес, създават съперничество между децата, крадат се и всякакви други нежелани и неприятни последици.
« Последна редакция: Май 12, 2015, 17:57:54 pm от цигу »
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #58 -: Май 12, 2015, 21:01:59 pm »
Благодаря за коментарите.

Цигу, тя не изисква, а препоръчва. Може би не съм съм се изразила правилно.
Много мила и деликатна жена е нашата учителка.
А и си ни знае, че не се водим от препоръки.
Преди време трябваше да си носят четките за зъби в училище, за да им кажат дали са подходящи.
Естествено, Алекс не си занесе четката да и я пипат непознати. И се върна разплакана с препоръка да си изхвърли електрическата четка, щото не била добре за зъбите.  :x

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #59 -: Май 12, 2015, 21:39:54 pm »
и в градината на Георги идваха да им разясняват за миенето на зъби ,та и на него казали ,че електрическите не стават.А на нас пък зъболекарката ни препоръча именно такава.
<br />
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #60 -: Май 13, 2015, 07:57:58 am »
Аз й обясних, че нейната зъболекарка учи всички, които искат да станат детски зъболекари, и че трябва на нея да вярва и да следва нейните препоръки. Скоро сме на профилактичен преглед при д-р Маркова и ще подсетя Алекс да я пита за четката (която взехме след нейното одобрение). ;)
Доста им бяхме набрали за този зъболекарски ПР в училище.

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #61 -: Май 13, 2015, 08:49:39 am »
При по-големите деца  не знам , но при Калоян  с електрическата четка миенето е   значително по -лесно . Обикновената я дъвче , стиска  със зъби.


Моля за мнение -за дете на 7г книжката за "Приключенията на таласъмчето" дали ще е интересна .На мен ми се  струва подходяща, но  да споделят  майки с  деца  на тази възраст.
И още нещо какво ще ми препоръчате за момче на тази възраст ?


*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #62 -: Май 13, 2015, 09:58:21 am »
Моля за мнение -за дете на 7г книжката за "Приключенията на таласъмчето" дали ще е интересна .
Ние имаме и двете книжки. Интересни са им. Много приятно са написани. Може би 2 седмици все тях четяхме като всяка вечер се редуват да избират финал на историята. :D


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #63 -: Май 13, 2015, 10:48:45 am »
И ние ги имаме и двете. Страхотен подарък са за всяко дете.

Книжки за момче на 7 - Карлсон, Емил от Льонеберя, Пипи дългото чорапче дори. Също на Роалд Дал книжките са подходящи както за момичета, така и за момчета. Мечо Пух на А.А. Милн. Познавам момче на 7 години, което чете Хари Потър.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #64 -: Май 13, 2015, 10:51:01 am »
аз се консултирах с двама зъболекари относно детски електрически четки - и двамата препоръчаха четка с висок брой импулси в минута (т.н. сонарни, напр. Соникеър на Филипс или аналогичните на Браун и др.). казаха, че това е най-добре за децата, тъй като те обикновено не мият добре зъбите.

отрекоха да има някакви вреди.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #65 -: Май 13, 2015, 14:46:10 pm »
Благодаря момичета  за отзивите -аз съм подарявала няколко пъти вече - но на по-малко дете , на момиченце ..
Питах за подарък друг -допълнение към книжката .Купих и тениска и сме готови  , опаковани .


*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #66 -: Май 15, 2015, 09:30:20 am »
Питах в "бременната тема",  но там повечето момичета май са в по-малки г.с. и от мен, та да ви питам и тук. Някой да е ходил на втората ФМ при Марков? Следящият бременността ми лекар ме насочи към него. И кой Марков трябва да е - Димитър или Петър (до колкото разбрах са двама братя).


*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #67 -: Май 15, 2015, 10:24:55 am »
Бебе, по-известният брат е Димитър. Но се обади в центъра, защото чувам, че до него стигат пациентки с проблеми. Останалите се поверяват на колеги от центъра. :wink:


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #68 -: Май 15, 2015, 12:42:18 pm »
Ето Ви една интересна статия относно възпитанието на нашите отрочета.

http://webstage.bg/roditelstvo/1651-kak-otglezhdame-neblagodarnitzi-provalat-na-liberalnoto-vazpitanie.html

Моята дъщеря сега завършва 4-та група и обикновено в края на учебната година всички родители се подписваме в едни списъци, в кои месеци от лятото детето ни ще посещава ДГ в сборни групи.
Както и предните години, така и сега, писах, че и в трите месеца (юни, юли, август) ще посещава.
Учителката ме гледа сърдито и ми казва, че не може и трите месеца. Поне един месец трябва да не са на градина и да си вземем отпуск.  8O Казвам, че обикновено през септември си взимаме отпуск и тогава ходим за малко на почивка. Та не е тя човекът, който ще ми казва, как да си планираме времето. Да, знам, защо се прави това и че през лятото учителките са в отпуск повечето. Но това е положението. Питам се, имат ли основание (наредба някаква), в която да пише, че децата не бива да посещават сборните групи и през трите летни месеца?

Тук да имаме някоя пишеща майка - юрист?
И в другите градове ли е така?
Каня се да ида до Дирекция Образование към Община Русе, та да ги питам, имат ли основание наистина или това е своеволие на нашата директорка?

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #69 -: Май 15, 2015, 12:58:02 pm »
Нямат основание Кокиче , това са си техни своеволия. Трябва да работят целогодишно, как ще организират групи и персонал е въпрос на организация от страна на директора на съответната ДГ, но и едно дете да има, чиито родители искат да посещава  - трябва да осигурят тази опция. Има случаи, за които знам от първа ръка, че за дадено детско заведение при 10, или по-малко деца - пренасочват към друга градина, пак сборна група, но механизъм - има предвиден за всички ситуации.
АКО във вашата ДГ ти казват, че имаш опцията да не ходи задължително поне месец - не е така реално. Може и да се наложи в друга градина, ти решаваш дали си ОК, но следва да се "покрие" някак ходенето.
Ясли и градини - нямат ваканции като училищата.

Дани въпреки, че е в частна - също имат сборни групи за лятото, доста по-малко деца са, но няма месец, в който да не работят. А те работят по правилата на държавните за всичко важно.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #70 -: Май 15, 2015, 13:05:07 pm »
И аз така си мисля. Благодаря, Жбрул.
Обикновено тук нашата градина работи до средата на юли, а след това ги местят в съседната до 15-ти септември. В интерес на истината, и двете ДГ са ми еднакво близки.

В понеделник ще ида да раздухам случая в Общината.

Ето Ви още една статия:
http://www.osata.eu/semejstvo-i-dom/bremennost-i-majchinstvo/ne-zhivejte-samo-zaradi-detsata-si-2940/

Много мъдра и полезна за всички от този форум, които имаме склонността да се жертваме прекалено в името на децата си.
Самата аз от една страна донякъде съм жертва на болните амбиции на майка си, които така и не реализирах.
От друга страна, бях жертвала себе си в името на децата си в продължение на четири - пет години, до степен такава, че бях забравила да се грижа за себе си, за мъжа си, себеотричах се напълно и бях обсебена от мисълта да бъда идеалната майка. Това съвсем сериозно. Изпитвах дори угризения на съвестта, ако не дай Боже си купя нещо ново за мен, защото съм похарчила пари за себе си, вместо за децата си.
Но съдбата (по-скоро мъжът ми) ми заби "жесток шамар", та сега гледам да не се вманиачавам до толкова в ролята на майка. Гледам да поставям на първо място мъжът си, а после децата.
« Последна редакция: Май 15, 2015, 13:29:03 pm от синьо кокиче »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #71 -: Май 15, 2015, 14:10:02 pm »
кокиче, във Видин абсолютно всички градини почиваха по един месец в лятото, през  които затварят  -част от тях юли, другата август .Но представят алтернативна детска градина  ,  като трябва да се запишем и кажем ще  я посещаваме ли .Всичко това   регламентирано със заповед на кмета. Реално осигуряват посещение в друго ДГ , но с с хиляди намеци и уговорки  по възможност да не ги водим , че няма да им е хубаво там  ...същото е и за сборните групи  - ако можете не ги водете , Ами да- по-добре да си ги вземем на работа с нас навярно :lol:

Миналата година на   приятелка  с дете, завършило последната група и предстоящо тръгване в 1ви клас  , им казали , че след като завършат през май месец после нямат право на ДГ . Те се  разтропаха и разпитаха и се оказа , че може , но персонала си настоява да не водят децата. Децата ходеха в сборните  групи , но  учителките непрекъснато ги изолирали, повтаряли им ,че те вече не са от тази ДГ , нямат право да пипат играчки , че са на гости и пречат и в крайна сметка самите деца се почустваха нежелани там усетиха отношението и не искаха да ходят.


Изпитвах дори угризения на съвестта, ако не дай Боже си купя нещо ново за мен, защото съм похарчила пари за себе си, вместо за децата си.
А ,    така не бива. Аз никога  досега не съм  се чувствала така , но не съм била и пред дилемата  да избирам за мен или за детето да мога да си позволя нещо .
Доста интересна статия  и с интересен поглед . Децата  един ден отлитат , остават двамата родители  наистина сами .


*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #72 -: Май 18, 2015, 10:55:25 am »
Маги, преди 2г. бях намерила точно кой член от Закона за народната просвета мисля, че беше, в който се казва, че са длъжни да ти осигурят престоя в ДГ до 15.09. Отделно за София имаше едно писмо от Инспектората до всички ДГ, че нямат право да изписват децата на 31.05 примерно, а до 15.09 са длъжни да им осигурят градина, било то в дежурна или в тяхната си.

А за себеотдаването и себеотричането мисля, че всеки минава за един определен период през това. Децата до 2-3г. възраст така или иначе изискват цялото ни внимание, дори чисто физически, защото ние сме обслужващия персонал - облечи го, нахрани го, приспи го, смени му памперса и т.н. Правим го съвсем неусетно.
Факт е че не е добре, когато това продължи до късна възраст, не е добре не само за нас-родителите, а и за самите деца.
Аз също съм склонна да бъда майка орлица, но си знам бъга и работя усилено върху това, мисля, че ми се получава напоследък :lol: Свободата е голяма работа, гласуването на доверие от страна на родителите може да донесе повече позитиви отколкото негативи. Мен така са ме възпитавали и мисля, че е добър модела.
Така че, по-добре ние да се притесняваме, но да даваме свобода на децата си, защото е ясно, че сме по-спокойни като са до нас и контролираме всичко, но категорично това не е добре за по-големите деца.
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #73 -: Май 18, 2015, 13:27:55 pm »
За четките за зъби - и за себе си и за Дани ползвам електрически (Браун са нашите). С каквито и зъболекари да съм говорила - казват точно това, че малките деца - не умеят да търкат ефективно и импулсите на четката компенсират в голяма степен. Засега поне - детенце е със здрави и бели зъби (ха дано на баща си гена е взел за тях, че ако е моя...жива трагедия). Все още аз помагам за миенето в повечето случаи, но от 3-4 месеца наблюдавам, че и сам успява да се справи добре, търка си човека независимо, че четката си върши своето. Взех един пясъчен часовник за миене на зъбите (3 мин.), много му е забавно и си седи и търка според него, като минат - даже иска пак. Като почти всичко друго при тях - има ли заигравка - стават нещата по-лесно и по-добре. ;)

Стеф, относно това, че до 2-3 годишни децата изискват цялото ни време...абе доста е, ама не е чак цялото т.е. може и да не е. Зависи как си го направим ние. Ако опра до втори опит - вЕрвай ми, че 50% от изразходваното по Дани време и нерви за този период - няма и да си ги помисля, ама сега чак знам, че можело и без. Когато му беше времето - ми не знаех и ме беше шубе и слушах и гледах другите, ама то така де...."ако можело с този акъл да се върна назад" и за това и за друго - ехеееее   :lol::lol: :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #74 -: Май 18, 2015, 14:06:12 pm »
Ето Ви една интересна статия относно възпитанието на нашите отрочета.

http://webstage.bg/roditelstvo/1651-kak-otglezhdame-neblagodarnitzi-provalat-na-liberalnoto-vazpitanie.html

Моята дъщеря сега завършва 4-та група и обикновено в края на учебната година всички родители се подписваме в едни списъци, в кои месеци от лятото детето ни ще посещава ДГ в сборни групи.
Както и предните години, така и сега, писах, че и в трите месеца (юни, юли, август) ще посещава.
Учителката ме гледа сърдито и ми казва, че не може и трите месеца. Поне един месец трябва да не са на градина и да си вземем отпуск.  8O Казвам, че обикновено през септември си взимаме отпуск и тогава ходим за малко на почивка. Та не е тя човекът, който ще ми казва, как да си планираме времето. Да, знам, защо се прави това и че през лятото учителките са в отпуск повечето. Но това е положението. Питам се, имат ли основание (наредба някаква), в която да пише, че децата не бива да посещават сборните групи и през трите летни месеца?

Тук да имаме някоя пишеща майка - юрист?
И в другите градове ли е така?
Каня се да ида до Дирекция Образование към Община Русе, та да ги питам, имат ли основание наистина или това е своеволие на нашата директорка?

Общината е длъжна до осигури дежурни градини за месеците през лятото. Ако вашата градина затваря за 1 месец, децата трябва да бъдат пренасочени в дежурна градина в същия район. Не могат да ви изнудват да не водите децата си на градина! Интересувайте се навреме за включване в списъците, защото после могат да ви излязат с номера, че не сте заявили навреме присъствие на детето.

Имайте предвид също така, че са длъжни да гледат детето ви до 14 септември в годината, когато тръгва в първи клас! Това е най-често разпространената спекулация - да изхвърлят децата от четвърта ПУ група в края на май, а пари за тия деца получават за цялата година! Поне за София имам официална инструкция от Столичния инспекторат по образованието, че нямат право да откажат гледане на децата от четвърта група до деня, преди да постъпят в първи клас. моят син посещаваше ДГ до края на август в годината когато тръгна на училище, но беше единственото дете от випуска, защото само аз си бях дала труда да проуча правата си и изрично да ида да се разправям с директорката за тях.
« Последна редакция: Май 18, 2015, 14:09:36 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #75 -: Май 18, 2015, 14:08:26 pm »
Децата ходеха в сборните  групи , но  учителките непрекъснато ги изолирали, повтаряли им ,че те вече не са от тази ДГ , нямат право да пипат играчки , че са на гости и пречат и в крайна сметка самите деца се почустваха нежелани там усетиха отношението и не искаха да ходят.

за такова нещо съм склонна да положа много усилия, но на тия учителки да им се стъжни животът. достатъчна е една верижка от оплаквания по редицата община - инспекторат - агенция за закрила на детето...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #76 -: Май 19, 2015, 07:28:01 am »
Не разбирам защото хората не могат да разберат, че това им е работата, за това им се плаща? А всеки си мисли, че е велик в областта си и може да си прави разни своеволия, при положение, че си има правила и закони. И като отидеш в държавно учреждение, без значение какво, се държат все едно лична услуга ти правят, а не си вършат просто работата. Това не е до оплаквания и наказания, това си ни е маталитет, за съжаление :( Заплатите били малки, трудна била работата... оправдания само.


*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #77 -: Май 21, 2015, 00:08:57 am »
Ами, като не им харесва, да си сменят работата! Никой не ги е вързал. Иначе заплатите им ги плащаме ние. Нека не го забравят!

Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #78 -: Май 22, 2015, 21:55:35 pm »
Аз за зъбките и четките да се включа.
Нашата е Соникеър и програмата Макс Кеър е точно 3 минути и нея включвам вечер за зъбите. Сутрин мия с обикновена да има все пак познания как се мият зъби и без електричка. Той сам се мие де, аз проверявам после.

Голяма част от кариесите обаче възникват от задържана храна между зъбките, затова е хубаво да се чистят с конец за зъби. Има детски такъв, на "лъкчета" и без ментол. цветен е, удобен е родителя да държи, детето също опитва само. Най-лесно се чисти вечер в леглото обаче :lol:

Аз купих за семейството ТуутМус гел, който се маже веднъж месечно и е с активен фосфор - лекува и заздравява дентина, ако има кариес в начален стадий,дано да действа, ще ви кажа юли месец. Прилагам го върху себе си и под мостовете и засега спря кървенето и чудесиите.

За градините не мога да се включа, но много ми харесва как е организирана системата на предучилищно ниво тук до края на юни. А за лятото има т.н. кампове, които са с различни цени според възможностите на родителите. А ако нямаш възможност за камп има "ами мезон", което е в общи линии няколко майки си подават група деца според заетостта на всяка.

А за работа и заплати...те и тук не са им високи, но в училището има 2-3 мъже, които работят в сервиз дьо гарда и ...ми децата ги обожават, те самите си обичат работата, помагат да се интегрират и деца със специални потребности. Явно си е до сърце, единия е дъртичък за сервиз дьо гард - 50-55 годишен, а другия е около 30-те.  Сега сменяме квартирата и би трябвало да сменим училището, но ще опитам да го запазя, Ники толкова си обича възпитателите, а и те с такава готовност четат приказки, пеят песнички, рисуват, режат, седнали на земята като децата и всяко дете го поздравяват с добро утро. Ако има болно детенце го гушват. Ники вече два пъти го намирам гушнат в директорката на сервиза, тя с едната ръка го гуши, с другата пише отчети :lol:
[/url][/url]
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #79 -: Май 22, 2015, 23:06:52 pm »
Вени, звучи като в приказка... сега почвам да разбирам откъде идва онзи наивен, детински и доверчив манталитет у повечето западняци от белия и западен запад... от благото и топло отношение на всички възрастни към децата в детството явно. не като дресировката при нас.

относно ТуутМус-а, само по 1 път месечно ли се маже? аз го бях купила да мажа на Марти зъбите навремето, но не помня такова указание. може да е различно, де. вечер ли се маже, преди лягане?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #80 -: Май 23, 2015, 04:40:39 am »
Ами на мен ми казаха веднъж месечно. Маже се, стои три минути детето и се изплаква. После няколко часа не се яде. Възрастните могат да го нанасят в шини за бруксизъм да им лепне добре навсякъде, ако имат такива, или просто яко да намажат зъбите и да стоят по-дълго време. Аз стоя 5 минути.

Джам, тук наистина си обичат работата, обичат си децата и са съпричастни към всичко. Когато се наложи да отида да го взема с Катерина в количката, тя на 14 дни, така й се радваха, помагаха ми да облека Ники, да се справя с галимацията - стълби-количка-болно лапе. Не ме разбирай погрешно, има си трески за дялане системата тук, но хората са наясно, че получават заплата за определени неща и трябва да си свършат работата.

Вчера биха ваксините на Катето и по едно време ме питаха дали съм мед. сестра, че знам толкова много. Викам им "То да оживееш в Бг трябва да си половин доктор, не мед. сестра" и ака-ака да им кажа, че знам как да бия инжекции в дупето при нужда :lol: Но мисълта ми е следната;
Сестрата седна и 15 мин. ми обяснява за ваксините, какво ще прави, как ще протече процедурата, странични ефекти, кога да отида в болница, как бебето ще се разплаче, но мога да му дам гърда за да се успокои. После мерят бебето и отбелязват развитието според скалата, показват листа на майката, да знае как върви развитието. Бият ваксините, дават Ротарикс и после нямаш право да напуснеш мястото 15 минути за да наблюдават за алергични реакции.
Казах, че не се притеснявам,а те ми обясниха, че са ДЛЪЖНИ да ми кажат всичко и да си свършат работата.

Сега организирам напускане на квартирата  :help1: и собственика на сегашната обясни един излишен анекс на новите собственици, които намерихме - българи. Той се отнася за възрастните хора най-вече, но той каза, че е ДЛЪЖЕН да обясни.

[/url][/url]
*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #81 -: Май 23, 2015, 16:12:55 pm »
По време на коледните празници обсъждахме играта Лабиринт.
Днес, търсейки подарък за една 8 годишна съученичка на Алекс попаднах на този Лабиринт. http://nemski-centar.com/Vsichko-za-deteto/pazeli-knizhki-i-nastolni-igri/Igra-detska-labirint-sjs-Spajdjrmen-Ravensburger
Нашия го взех на същата цена по коледа.
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #82 -: Май 27, 2015, 12:16:31 pm »
Да си споделя и аз за баткото, дето се тревожех за ДГ. Ден трети на градина и още отива с мерак. Пу-пу! Сам си яде там - у дома обикновено го гоним с лъжицата. Сам си спи - тука го приспиваме дружно с баща му. Определено за сега добре му се отразява. Дано все така да му харесва там на детето. Ами има деца, играчки, пясък...
Аз пък като се успокоих в неделя, че детето ще е на градина и ме почнаха едни болки и стягания. Слава Богу, сега сме добре, но 3 дни само лежане. То сигурно щото няма след кой да тичам ;) Ако си е при мене, кой щеше да ме остави да се отускам така.


*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #83 -: Май 27, 2015, 18:52:04 pm »
Бебе, и синът ми искаше вкъщи да го приспиваме на ръце, а в яслата си заспиваше там. Държат се по различен начин там и у дома. И това е напълно нормално. Дано не боледува много само!

*
Re: месец май - в очакване на лятото :)
« Отговор #84 -: Май 31, 2015, 00:21:01 am »
Здравейте и от мен,
Сори че се намесвам малко оф топик. Май се очертава че лятото ще останем в София и търся някакъв вид градина за малката. Може да не е държавна, защото до колкото разбирам те не работят лятото. Не съм много запозната още.

Оказва се че ще работим със съпруга ми над разни проекти тук и имаме нужда от помощ...Като цяло какви са опциите за работещите родители лятото?

П.С Знаете ли, много се оплакват хората в БГ колко е зле, как незнам си какво не било какво трябва, сигурно е така. Знам едно, на всички ни е тежко...
Обаче, хора, където и да отида в БГ - детски кът!! Ние такова чудо във Франция не сме виждали  :lol: :lol: :lol: Направо сме едно голямо село и супер назад в технологиите  :lol:!  С мъжа ми умираме от кеф, навсякъде пригодено за деца!
Отивам с приятелка на кафе - 2 часа не виждам детето  :lol: Кеф от всякъде :)
Разхождам се покрай блока, какво да видя - детски кът! Супер кеф  :lol: :lol:
Детето едвам говореше български - 5 Детски Къта, вече всичко знае, много добър български, брои до 10 (на английски и френски до 25) и ми  вика "ей, пиклоооо,ей, лиглоооо"  :lol:
Детето като стане крещи - "Детски кът" после ми урдя 2 шамара за добро утро :lol:

Много дълъг пост стана, сори! Ама на нас емигрантите, също ни харесва в БГ:) Има много минуси, но понякога е готино да чуеш и плюсовете :) Има и такива! Естертвено не са само това :) Лек уикенд на всички!
« Последна редакция: Май 31, 2015, 00:23:34 am от Krisi08 »