0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Майска тема - време е за слънце :)
« -: Май 08, 2014, 23:17:32 pm »
Брех, то май дойде и ще мине, а няма тема 8O
Здрави деца и спокойни родители!
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #1 -: Май 09, 2014, 10:30:07 am »
Ами то май, май, ама прилича днес на февруари /без сняг/  :lol:
Голям студ у наше село днес  :wink: Направо се смръзнах!
Весел, здрав и топъл месец ви пожелавам!

Ииииииии, утре ще спим до късноооооооо  8)
Голям зор с това ставане за градина сутрин! На кой ли прилича дребното  8)  :oops: Хахаха!
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #2 -: Май 09, 2014, 10:58:06 am »

Ииииииии, утре ще спим до късноооооооо  8)
Голям зор с това ставане за градина сутрин! На кой ли прилича дребното  8)  :oops: Хахаха!

Как до късно?  Утре не е ли работен ден?
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #3 -: Май 09, 2014, 13:33:30 pm »
Поздрави на всички в новата тема,!

Ние утре сме на сватба в Банско на моя първа братовчедка ,но Никола естествено е болен -нали не пропуска месец,защо пък да не е баш сега болен. :(Лекувам го тук вече 4 дни и много се надявам утре все пак да пътуваме.
Успех на дечицата ,които чакат резултати за ясли и градини(и ние сме от тях) ,дано за всички има места.
<br />
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #4 -: Май 09, 2014, 13:55:02 pm »
Слънчев и здрав да е месеца!Утре се отработва и градините също работят :ask:

Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #5 -: Май 09, 2014, 14:19:58 pm »
Да, да - работят градините, но Злато е с привилегии  :wink: Мама и баба ще го гледат  :lol:
А пък ако и пекне слънце, ще има яко разходки тук-там  :wink: Не го пускам в сборните групи като се отработва. Не знам защо - предубедена съм към тях 8) Но защото имам и възможност да не го пратя де  :wink:

А за летните групи да споделя и ми се иска да чуя и други мнения: При нас лятото щели да санират двата павильона в градината и от сега има списъци кое дете кога ще почива лятото. Добре де, ама аз почивка не давам откъм градина, най-много седмица - стига му толкоз, че отвиква  :lol: Но бях добронамерено "помолена" оня ден от едната госпожа, ако мога да го спра за известно време лятото, зада могат и госпожите да си вземат отпуските и да са по-малко деца. Хубу де, мога, ама не искам  :lol: Щото после много трудно се адаптира дребното човече като не ходи няколко дни и забравя колко му е гот на градинка! И в крайна сметка с госпожата стигнахме до извода, че все пак той е от редовните деца и донякъде" има право" да е и лятото! В смисъл, че някои деца не са се вясвали цяла зима / значи има кой да ги гледа/, а като пекне малко слънце и хоп....... групата пълна  :lol:
Та по въпроса: Добре - имат отпуски госпожите, но не наемат ли заместници? Не знам - просто си разсъждавам. Не мисля, че могат да намалят бройката на децата лятото, за да могат да ги обединят групите. Мое мнение естествено  :wink: Още повече при нас по морето - лятото повечето родители работят, даже и да са били без работа зимата - лятото си ни е сезон на нас.

Олееееееее - много разсъждавам!
Изчезвам да си взимам пердето от магазина, където го поръчах и после да си наснимам детската стая  :lol:
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #6 -: Май 09, 2014, 14:54:31 pm »
При вас цяло лято ли работи градината. В квартала ни ,всички градини почиват Август месец и тогава госпожите са отпуска .Има 1 дежурна само и всички деца са там,като всяка година се сменя дежурната градина.
<br />
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #7 -: Май 09, 2014, 15:04:01 pm »
Здрави да са всички, малки и големи  :D

Зори, дано се оправи бързо мъничето, пък може да се видим утре в Банско. Виждали сме доста сватби, покрай игрите на площада  :lol:

Барбаронче, навсякъде е така с летните графици. И аз много се ядосвам. Заместници не наемат, персонала има по 30-40 дни отпуски според стажа. А и лятото доста деца ходят при баби и дядовци, заради по-големи деца в семейството, които ходят на училище. Та се опитват хем вълка да е сит, хем агнето цяло. Аз от сборна група миналата година съм много доволна.

*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #8 -: Май 09, 2014, 18:53:03 pm »
Здравейте и от нас!
Не наемат учители заместници, защото са на делегирани бюджети и това означава да отделят още пари за заплати. При нас не почиват градините лятото, но от сега има списъци кое дете ще ходи и правят сборни групи. Не ми е проблем, че са в сборна група, нямам и проблем че учителите имат повече отпуски и ги ползват, защото си ги заслужават. Ние с по 1-2 деца мрънкаме, че искаме почивка, а те с по 30 не си представям как са.
Само да имах възможност, бих си ги гледала, не бих ги пускала на градина, но няма как. Сами сме си и алтернативни гледачи няма.
Когато сме отпуска и децата са с нас, то цял ден без тях ще умра от скука  :lol:
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #9 -: Май 10, 2014, 13:57:21 pm »
Зори, работи градината цяло лято, но ги обединяват - малки, големи - сборни групи.

А за отпуските на учителите - естествено, че заслужават - нищо не казвам. Просто според мен е редно да взимат заместници.

Нищо, здраве да е - все ще му намерим лесното  :wink:
И нека пекне това слънцеееееееееее! Дъжд ама дъжд, все едно ще идва зима тук при нас  :lol:
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #10 -: Май 10, 2014, 19:14:21 pm »
Здравейте, мами!

Да се запиша и аз в новата тема като нова майка :). Ние сме още на бебешки теми, но като чувам каква треска е за записване в детска градина отсега се замислям.

Скоро ме питаха в някаква анкета какво правя като боледуват децата. Ами те са толкова малки, че още не са вдигали температура. Слава Богу, де :). Излиза, че аз нямам никакви грижи. Все повече ни е весело заедно, особено с отшумяването на коликите. Радваме се максимално на хубавото време и сме доста време навън.

Хубаво майско слънце на всички!
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #11 -: Май 11, 2014, 19:40:21 pm »
Здравейте момичета.  :)
Нашия батко няма да ходи на ясла лятото. Баба му ще го гледа( е и аз де :-) ), ама и тя помага много. И  смятаме да махаме памперса вече и ще падне голямо пикаене и ......

Може ли да ми препоръчате добър кожен лекар в Пловдив или София - за мен става въпрос.


*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #12 -: Май 11, 2014, 21:45:04 pm »
Барбаронче, ако ще те успокои, и в Немско няма заместници. Нашата градина е двуезична и затова са 16 деца с двама учители, но в другите са с по един. И ако учителят е болен, ги разпределят по други групи. Освен това имат 25 почивни дни, които са извън официалните. Мисля, че и допълнително имат отпуска, но не знам колко. Та, в тези 25 почивни дни няма сборни групи. Трябва да си ги отглеждаме вкъщи. Три седмици са през лятото и тогава взимаме отпуска, а другите десет?! Тук един ден, там един ден. И после къде ми е отпуската?! Между Коледа и НГ също почиват. И така, де. Като си помисля, че има и градини, които са в петък до обяд, направо не мога да се оплача.  :lol:

Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #13 -: Май 11, 2014, 22:16:53 pm »
Барбаронче, ако ще те успокои, и в Немско няма заместници. Нашата градина е двуезична и затова са 16 деца с двама учители, но в другите са с по един. И ако учителят е болен, ги разпределят по други групи. Освен това имат 25 почивни дни, които са извън официалните. Мисля, че и допълнително имат отпуска, но не знам колко. Та, в тези 25 почивни дни няма сборни групи. Трябва да си ги отглеждаме вкъщи. Три седмици са през лятото и тогава взимаме отпуска, а другите десет?! Тук един ден, там един ден. И после къде ми е отпуската?! Между Коледа и НГ също почиват. И така, де. Като си помисля, че има и градини, които са в петък до обяд, направо не мога да се оплача.  :lol:


Мммм дааа, така е в немско, мине не мине месец и някой почивен ден за ДГ, На моя син например, 4 дена преди Велик ден беше затворена, плюс офециалните дни, т. е. събраха се ок. 10 дена, през юни пак ще имат 4 дена затворени, та така... да не се чудим, защо майките тук работят по 1-2 пъти в седмицата по половин ден...
За училищата и техните ваканции да не говорим, там е още по зле....

*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #14 -: Май 11, 2014, 22:38:28 pm »
Нямате ли за училищните ваканции някакви занимални, Албенка?
За училището, където вероятно ще ходи моят син, гледах, че са до 16 ч. и срещу заплащане - до 17 ч. Е, не е идеално, но бива. Все пак и детето трябва да се прибере, да си почине малко и т.н. Но в Бавария знам, че са много по-зле нещата.  :(

Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #15 -: Май 11, 2014, 23:17:40 pm »
Деси,
Има разбира се Mittagsbetreung и Hort, Дара ходеше до края на януари, за 3 часа на ден с вкл. храна и Hausaufgabebetreung удоволствието ни струваше 250 евра на месец.
Спрях я след като се разбра, че работа така и няма да започна до края на учебната година.
Иначе може да посещава Mittagsbetreung  през ваканциите срещу 14евро на ден..
Така е в наше село.
В Мюнхен имам една приятелка, чиято дъщеря е на Mittagsbetreung и плаща значително по-малко, ок 120.

Бавария е най-неблагоприятна и тежка и откъм условия за кандидатсване след Грундшуле. Тук се гледат и оценки и преценка на преподавателя, докато в Баден Вюртенбер ги няма тези условия, няма борба за оценки за да влезе в гимназия, по усмотрение на родителя се записва детето в съответното у-ще

Поздрави

*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #16 -: Май 12, 2014, 00:38:09 am »
Аз имах предвид занимални.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #17 -: Май 13, 2014, 15:52:40 pm »
Хубава статия за детските игри и прекалената ранна компютъризация

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4078741
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #18 -: Май 13, 2014, 16:13:09 pm »
Благодаря Джам , препоръчах я в социалната мрежа!
Опитвам се да създам на децата подобно синьо лято вече няколко години,
много са компромисите, но тяхната свобода ми е по-важна.
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #19 -: Май 13, 2014, 16:57:52 pm »
Аз да се запиша в майската тема докато не е свършил месеца :oops: :D
Онзи ден ме хвана тихия бяс на кварталната площадка и искам да ви се оплача. Малко се уталожи яда ми и вече мога да пиша по темата. С две приказки една бъбрива жена малко над средната възраст седна при майките и захвана да обсъжда ин витрото.  На това не обръщам внимание отдавна и щеше да мине и замине, ама в един момент като захвана да разправя как нейни две познати след ин витро се разболяли от множествена склероза от агресивната хормонална терапия и ми преля, та се се изказах че говори пълни глупости и то пред малко познати и напълно непознати хора-аз не я познавам от преди това. Както и да е тя млъкна, друга подхвана, този път млада,  как при ин витро през цялата бременност хормони си биели и това убеждава мен. Не знаех да се смея ли да рева ли в този случай и само успях да кажа че и това не е вярно, след което просто се прибрах с детето.  Как ви се струва дали отстрани е глупаво поведението ми? Аз лично много се ядосах.
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #20 -: Май 13, 2014, 17:45:53 pm »
shanoar, мен още не са ме дърпали за езика с подобни невежи изказвания, но не е чудно, че се разпространяват подобни митове, след като и сред лекарите има не особено компетентни изказвания за зачеването ин витро. Докато бях бременна не веднъж ми казваха, че бременността ми е рискова дори само защото е в резултат на ин витро процедура. Четох нещо подобно в сп исание “Моето дете“ - бремеността след ин витро трябвало да се проследява по-внимателно, защото били възможни повече усложнения. Ама те усложненията са от причините, довели до ин витро, а не от самата процедура. Ако има репродуктивни проблеми, те естествено остават за наблюдение и по време на бременността. От това е рискът, а не че зачеването е чрез АРТ. ТРябва си ограмотяване.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #21 -: Май 13, 2014, 17:51:25 pm »
Опитвам се да създам на децата подобно синьо лято вече няколко години,
много са компромисите, но тяхната свобода ми е по-важна.

аз също! готова съм на всичко, само и само да осигуря на детето поне малка частица от безгрижното и волно детство, което имаше моето поколение. уви, трудно успявам, но все пак.
това, което описва авторът, съм го виждала с очите си - куп деца, тотално отчуждени, седящи едно до друго, всяко вперило поглед в своето или чуждото електронно устройство, пълно мълчание и това на ваканция, за бога!

предпочитам да е компютърно неграмотен, отколкото това. и знам, колко е лесно това вманиачаване на крехка възраст, колко лесно се плъзгаш по тая плоскост. затова недоумявам на акъла на младите родители, които така се радват, че чавето на 3 години плъзга с пръст по екрана и ги оставя на мира.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #22 -: Май 13, 2014, 17:52:42 pm »
Как ви се струва дали отстрани е глупаво поведението ми? Аз лично много се ядосах.

не е глупаво, но не се ядосвай, а със спокоен тон обяснявай и просвещавай. дето се вика - полезна работа вършиш, и това е част от ограмотяването на обществото.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #23 -: Май 13, 2014, 18:51:20 pm »
и знам, колко е лесно това вманиачаване на крехка възраст, колко лесно се плъзгаш по тая плоскост. затова недоумявам на акъла на младите родители, които така се радват, че чавето на 3 години плъзга с пръст по екрана и ги оставя на мира.

Това е само едната страна на проблема. А родителите какво правят в това време? Кога и как прекарваме нашето екранно време с телефона, таблета или компютъра? Ако децата ни наблюдават, те приемат за нормално такова уединение за забавление.

Моето не пипа ни лаптоп, ни таблет, ни телефон. Ние зяпаме интернета и филмите, когато детето спи.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #24 -: Май 13, 2014, 20:15:43 pm »
Jam, Mishanta, благодаря за статията!

Тази зима прекарахме вкъщи като затворници, а децата гледаха толкова телевизия и играха на компютърни игри, колкото сигурно не им се беше събрало за цял живот.

Сега се размразихме, прекарваме по - голямата част от деня навън. През лятото вероятно ще ходим да плуваме в езерото почти всеки ден, на разходки, на театри. Но това, за което се говори в статията, едва ли ще се върне за моите деца, за съжаление.

П.П. Тони се запозна с електронните джаджи в първи клас, но толкова ги обича, че успешно го изнудвам да чете книги, за да може после да поиграе  :lol:. Тереза не пипа нищо...
« Последна редакция: Май 13, 2014, 20:19:29 pm от elle22 »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #25 -: Май 13, 2014, 20:55:23 pm »
 Според мен има 2 отделни проблема, които водят до зарибяване с електроника.
 
Първо - по лесно е за родителя. Много по-лесно е да пуснеш телевизора или да дадеш таблета, за да си вършиш нещо, а наследниците като хипнотизирани да висят пред екрана. И на мен ми се е искало да си почина и да си изчистя къщата на спокойствие, но се спирам да ползвам подобни методи за детегледачи.

Второ-  децата  свикват някой да ги занимава наготово, да не си измислят сами какво да правят, а да цъкнат едно копче и винаги да има готова занимавка. Това за мен е по-големият проблем и е пагубно за детското мислене и въображение. Дори и на нас ни се отразява това.

Аз не давам повече от половин час телевизия и никакви други електроники, но честно казано, ако при нас беше дълго време струд през зимата, не мисля, че щях да удържа с този половин час.  Тои така ми идва в повече понякога през уикендите, ако непрекъснато по цял ден не знам как щях да бъда.


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #26 -: Май 13, 2014, 21:02:17 pm »
четох, че британската педиатрична асоциация официално предупредила родителите на малки деца да не прекаляват с даването на смартфони и таблети на децата, защото се установило изоставане във фината моторика на деца, които твърде дълго време прекарват с тези устройства и прекрасно плъзгат с пръст, но не могат да турят три кубчета едно връз друго...

то и деца различни, но аз като гледам моя и се плашим. никога пред него не е гледана ТВ, от малък е ограничаван и за компютри, и за филми, но види ли монитор с движещо се нещо по него - няма никакво значение какво нещо - може насреща му да идва жив динозавър, няма да извърне глава от екрана. увисва му ченето и се хипнотизира съвсем буквално. такъв типаж просто си го представям как може да се зомбира целодневно...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #27 -: Май 13, 2014, 21:15:01 pm »
четох, че британската педиатрична асоциация официално предупредила родителите на малки деца да не прекаляват с даването на смартфони и таблети на децата, защото се установило изоставане във фината моторика на деца, които твърде дълго време прекарват с тези устройства и прекрасно плъзгат с пръст, но не могат да турят три кубчета едно връз друго...


Няколко пъти съм чувала от учители /в Америка/ , че електронните игри едва ли не усъвършенствали фината моторика  :( ...

Моят син би си извърнал главата от монитора, но само ако насреща му са група деца, които може да забавлява. За жалост, рядко се намират.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #28 -: Май 13, 2014, 21:19:26 pm »
Няколко пъти съм чувала от учители /в Америка/ , че електронните игри едва ли не усъвършенствали фината моторика  :( ...

ха ха ха, а  аз не бих се сдържала и бих ги попитала дали на лотарията са си спечиелили учителските лицензи :-)


  
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #29 -: Май 13, 2014, 21:23:51 pm »
Даже ясно си спомням единия разговор - бяхме при директорката, когато ни тормозеха с ADHD на детето. Споменах, че съм ограничила до минимум телевизията и компютъра, а учителката ми се облещи насреща и каза пред всички: "Ама как така! Знаете ли колко помагат на фината моторика електронните игри!". Останалите кимнаха утвърдително  :D... После съм го чувала и от преподавател и в частното училище.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #30 -: Май 13, 2014, 21:29:56 pm »
Даже ясно си спомням единия разговор - бяхме при директорката, когато ни тормозеха с ADHD на детето. Споменах, че съм ограничила до минимум телевизията и компютъра, а учителката ми се облещи насреща и каза пред всички: "Ама как така! Знаете ли колко помагат на фината моторика електронните игри!". Останалите кимнаха утвърдително  :D... После съм го чувала и от преподавател и в частното училище.
Ми кажи им, че за компенсация го караш да бродира :-) хахаха

Аз честно казано като ми кажат, че едно или друго трбявало за моториката, въобще не обръщам внимание. Какво ще стане, ако примерно не се научи на 4 годинки да реже с ножица? Ще вземе да си остане нанаучено ли? Ми на мен ножица никой не ми е дал в ръцете до доста по-голяма възраст пък ето на сега режа без проблем. Не можех добре да държа химикалката на 7 години и пишех много грозно - е и? Да им имам проблемите. Те да оставят децата да си играят, моториката ще си я развият при нужда, не знам някой останал да не може да реже и да не може да пише, понеже късно започнал.

Всичкото това внимание към моториката идва  от там, че оценяването на тези способности е част от евалюирането на развитието на детето т.е. ако детето има някакви проблеми, да могат да имат маркери,за  да ги индентифицират. Ама нашите деца нямат проблеми, аз не смятам да се вкарвам във филми дали могат или не могат това или онова с ръцете си и да седна да ги карам да практикуват рязане ( примерно).
« Последна редакция: Май 13, 2014, 21:37:30 pm от Bobbie »


  
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #31 -: Май 13, 2014, 21:41:46 pm »
Цитат
Ми кажи им, че за компенсация го караш да бродира :-) хахаха




 :jump12:

За тихи игри вкъщи сме големи привърженици на типа "лего".
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #32 -: Май 13, 2014, 22:10:16 pm »
легото е новото бродиране :)

за моториката, Боби, едно време логопедката така разправяше и картинка показваше - пирамидата на развитието върви най-отдолу с грубата моторика (ходене, тичане, седене, стоене), върху нея стъпва фината моторика (хващане, пускане, хвърляне, стискане, боравене с пръстите на ръцете) и върху нея пък стъпва речта и говорното развитие.

 
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #33 -: Май 13, 2014, 22:19:57 pm »
Момичета, който може наистина без значение от цената която "плаща" нека поне за малко да опита да осигури на детето си "синьо лято". Моите деца от както са се родили, първо заедно с мен, от миналата година и сами прекарват по 2 м. при баба и дядо на село. Правят точно това описано в статията, 10-15 деца на възраст между 2 и 12 г. играят с часове заедно на пътя, няма делене, няма таблети, няма скука. Измислят си най-различни игри и се забавляват. Търкалят се по пътя, по тревата, познават всички животни, "строят" си къщи от камъни и т.н. и т.н Наистина няма такава забава.
Моите момичета също много се забавялват заедно. Изобщо не ми се налага да използвам каквито и да е ел. устройства (не че бих), те просто си отиват в детската стая и могат в продължение на час да не излязат измисляйки си всякакви игри. Това е нещото което наистина много ме радва и да си призная дори се гордея с тях, че се разбират толкова добре и се забавляват заедно. :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #34 -: Май 13, 2014, 22:28:50 pm »
легото е новото бродиране :)

за моториката, Боби, едно време логопедката така разправяше и картинка показваше - пирамидата на развитието върви най-отдолу с грубата моторика (ходене, тичане, седене, стоене), върху нея стъпва фината моторика (хващане, пускане, хвърляне, стискане, боравене с пръстите на ръцете) и върху нея пък стъпва речта и говорното развитие.
  За връзката груба-фина моторика схващам, но другото не съвсем. Нещо не ми се връзва да ти зависи речта от това дали можеш да решеж с ножица, а още по-малко да практикуваш рязане, за да говориш по-добре. Аз лично можех да чета на 4, но пък не можех да държа добре химикалка на 7. Не виждам как рязането с ножица би ми помогнало на схващането на говорните особености. Сега като се замисля всички си бяхме толква нескопосани в държането на химикал или ножица, понеже не се наблягаше на това.

Стефи и аз много се радвам, че моите започнаха да си играят дорбе заедно. Наистина така си е по-различно, понеже винаги си имат дружка. Аз хем искам да ги пратя при баба им в България, хем не мога да си представя 2 месеца да са далеч от мен.
« Последна редакция: Май 13, 2014, 22:41:40 pm от Bobbie »


  
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #35 -: Май 13, 2014, 22:39:12 pm »
Е да, в твоя случай е така. Ние ходим всяка седмица или най-много да пропуснем една, въпреки, че не е близо, пътуваме 4 часа, но и на мен ми домъчнява, та затова :)
Обаче пък ако знаеш децата колко са щастливи там. Бяхме на Коледа, след това за Велик ден и една седмица след това започнаха да питат кога ще ходят пак при баба си. Нямат търпение, милите :)
Свободата е голямо нещо. Ходят боси цяло лято, всеки ден прекарват по два часа в басейна, яздят кон, Деси дори се научи да дои кози, да им слага инжекции и т.н.
Всичко е за наша сметка, винаги сърцето ще ни е свито за нещо, било когато са близо или далеч от нас. Но предпочитам моето да е свито, а те да са щастливи и свободни :)
Няма да понеса да отгледам едни саксийни деца, които да дондуркам цял живот. От това най-много ме е страх, така че нека се притеснявам сега, а за в бъдеще да съм спокойна, че ще могат да се оправят в не лекия живот, който ги чака :)
« Последна редакция: Май 13, 2014, 22:41:44 pm от StefiZ »
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #36 -: Май 13, 2014, 22:50:39 pm »
Стефи, много ви се радвам! И аз така си представям синьото лято...

Като си бяхме в България по - миналата Коледа, Тони търси интернет и кабелна само първите 2 дни. После тотално забрави за тях, а накрая не искаше да се прибираме. Голяма мечта му е да го пратим при баба през ваканцията, но за момента чисто "технически" ни е невъзможно да го осъществим.



*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #37 -: Май 13, 2014, 22:51:09 pm »
Както повечето тук знаете, че от скоро живеем в Банско с мома София. Е, това беше и една от причините да се изнеса с двеста от София. Да, има стечение на обстоятелствата при нас, не може всеки да натовари багажа и да бяга на село. Но, благодаря на това стечение на обстоятелствата, което ще ми позволи да отглеждам детето си в малък град. Всички деца играят заедно, спокойствието на малкия град се отразява и на тях и на отношенията им. Няма нервност, няма дърпане на играчки... София само за седмица се научи на толерантност, дава всичко без да се замисля.
Компютър ползвам докато спи, тя гледа Маша и мечока и Франклин. Но повече от две серии не може да изгледа. Просто има игли в дупето. Живеем в хотел, което за момента ми е предимство. Като и доскучае, я свалям в басейна да плува или в детския кът. По това време на годината басейна е празен и е само за нея, има си личен треньор. При хубаво време на площадката до хотела, идеално поддържана, с ограда и много катерушки.
Чакам трайно да се оправи времето и да започнем с разходките в планината.
Обича много да ходи при баба си на село. Съседа до нас отглежда всякакви животни, на които тя е дала име. Слиза от колата, първо минава да си види кръщелниците, тогава влиза в нашия двор.

Свободата е голямо нещо. Ходят боси цяло лято, всеки ден прекарват по два часа в басейна, яздят кон, Деси дори се научи да дои кози, да им слага инжекции и т.н.
Всичко е за наша сметка, винаги сърцето ще ни е свито за нещо, било когато са близо или далеч от нас. Но предпочитам моето да е свито, а те да са щастливи и свободни :)
Това мисля и аз!


Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #38 -: Май 13, 2014, 23:42:15 pm »
Явно ние държим рекордите с телевизията и филмичетата :lol: Да си кажа честно, не го ограничавам много, защото докато гледа един филм, прави още 10 неща едновременно. После ми преразказва филма, впечатлява се от сцени, реплики, накрая започва да играе сцени от филма или най-сладкото е като започне да измисля свой собствен. Може да ми го разкаже и с трейлъра даже :lol: :lol:
Не е ограничен и откъм излизания, книги и игри, но честно казано не съм на принципа, че всичко електронно трябва да се ограничава. Таблет нямаме, на смартфона иска да пипне някое "копче" с мое позволение, сега се учи на тъчскрийн и като гледам как реже, маже, лепи и рисува, по никакъв начин не спъва развитието му. Комуникативно и игриво дете е, затова смятам, че не трябва да го ограничавам и с електрониката - нека се научи на технологии, аз съм ЗА децата да знаят основни неща за работа с технологии, ако всичко е с родителски контрол.

Относно селата - всичко е прекрасно, ако има къде да си оставиш децата спокойно да играят и да обичаш селото като такова. Аз, съвсем откровенно си признавам, хич не понасям селската идилия, просто не ми е в душата. Ако сме за седмица най-много и откачам извън града, ставам нервна и гадна. Това не важи обаче за морето, там винаги ми е нирвана.
[/url][/url]
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #39 -: Май 14, 2014, 05:01:29 am »
Хвърлихте ме в мисли и без това си имам тема  :lol:
От другата седмица ще съм Лисица за три месеца.
Брат ми и снаха ми заминават за Англия и аз ще взема при мен племенницата ми.
Гласуваха ми това доверие, дано го оправдая. Много им е трудно да се разделят.
Брат ми пътува вече няколко пъти сам докато снаха ми се дипломира,
но сега решиха заедно, а с малката засега няма как да заминат.
Тревожно ми е как ще понесе тя отделянето от тях, затова решихме да дойде тук в София
докато запишем Митака в първи клас и после синьо лято...Да смени обстановката кардинално,
да й е ново, различно и така да преодолее стреса по-лесно. Стискайте ми палци!
Последните лета съм все с трима или четирима, това не ме притеснява,
а й след работа и майка ще ми помага, също и съседките на село са цял отряд помощници.
Голямото ми момче заобича моето родно място точно заради задружността...
Аз съм свикнала на това и го приемам за даденост, като дете все така сме си живели,
но на него му бе странно радостно и така го разказва дори.
Представите си как става 16-17 часа и децата излизат след обедна почивка
и от една от 4 порти се подава пъстра  чиния - мекици, тутманик, плодове.
Завали дъжд, съседа има разпънато сено, веднага цялата сюрия малки помагачи
и възрастни са на обекта. А вечер се събират и правят на бабите концерт или просто играят,
ритат топка и карат колелета.Охлузените колена или пъпчица от някоя гадинка вече
отдавна не им правят впечатление. И "техники" имат и на тях играят, че се и поскарваме
понякога, но когато суетата на големия град липсва и свободата е само на една крачка през прага, те винаги са на заден план.
Читалището се възроди доста последните години има хубава библиотека,
самодейни групи, салон в който се правят концерти, а ако времето позволява са винаги на площада.
Но, винаги има едно но и това е Асарел медет, той не е в непосредствена близост, но все пак е в района.
Моята голяма мъка е той, колкото взима като екологичен риск, толкова и дава.
Дава препитание на голям процент от хората и това държи живи и селата наоколо
с много млади хора, който работят там и заплатите им са доста високи за средния български стандарт.
Голямо писане му ударих посред нощ, но съм си такава трепетлика, когато ми предстои нещо
така важно!Стискайте ми палци да се справим заедно и да се почувства детенце част от нашето семейство!

А то съмва  :P нека е хубав деня ви и здрави децата!
« Последна редакция: Май 14, 2014, 05:04:42 am от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #40 -: Май 14, 2014, 10:00:16 am »
Мишанта, колко е голяма племенницата? Сигурна съм, че ще се справите прекрасно и детето ще бъде спокойно и щастливо. Излишно се тревожиш. Вие в кое село ходите в Панагюрския край. Ти си споменавала и друг път, ама аз чак сега осъзнах, че идвате на близо до нас. Ако не ми предстоеше раждането това лято бих ти предложила да се срещнем там някъде по планината и да  запознаем нашите деца, ама аз реших вече да се въздържам от пътуване дори на кратки разстояния и съвсем кротко да го давам. Нищо де, може пък вие да отскочите някой ден до Пазарджик. Има приятен голям парк със зоокът и други атракции за децата.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #41 -: Май 14, 2014, 10:15:36 am »
Ех,направо ми става мъчно за моите деца като ви чета.Ние нямаме къде да ги пратим на село .И двете баби живеят през няколко блока от нас.Само аз имам жива баба ,която обаче живее отново в София - в Младост .С моята братовчедка така си прекарвахме лятото при баба в Младост ,сега за жалост и децата ми ще им се наложи да скучаят така.Иначе на площадката при нас си има доста голяма компания от деца на една и съща възраст и си играя много добре и се забавляват много,но лятото става пусто.
Ники,страхотно ще си живеете в Банско със сигурност! :)Ние не се обадихме в Неделя,защото се оказа ,че мъж ми е с температура ( и все още това продължава) ,та да не ви лепнем нещо.
« Последна редакция: Май 14, 2014, 10:17:17 am от z22 »
<br />
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #42 -: Май 14, 2014, 10:19:43 am »
Хоупче, аз съм от с. Оборище до Панагюрище и Рошко каца там миналата година  :P

Племенницата ми е връстничка на Митака и те са свикнали тримата заедно последните две лета.
Отделянето от майка й и баща й ще я стресира повече, но се надявам заедно да и помогнем да се адаптира.

Зори, бързо оздравяване във вашата къща!

shanoar, има хора на който дори и да се опиташ спокойно да обясниш и информираш,
те никога няма да поемат и тогава не си заслужава. Та горчилката след такава ситуация остава дълго.
На мен скоро ми "удариха" подобен емоционален шамар, че от яд не виждах нищо пред себе си.
И се запитах добре ли правя, като спонтанно и с леки фрази подготвям почвата да разкажа
на децата как са създадени. Разбира се, че правя добре и знам, че ще намеря подходящите
думи и ситуация, но такива хора винаги ще има.
« Последна редакция: Май 14, 2014, 10:35:27 am от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #43 -: Май 14, 2014, 10:40:42 am »
Здравейте и от мен.
Мише, ще се справиш да бъда с братовчедка ми в едното село или с братовчед ми в другото беше много чудесна ваканция. А и ти си толкова детелюбива и грижовна ....
Иначе за ходенето на село - аз съм за. Обаче - по на рядко и без дълго оставане. Ми не е моето село, не са моите родители- Ама дребната да върви да си създава връзка с баба си и дядо си. Достатъчно голяма е да се оправя. Според мен и моите спомени от моите баба и дядо, тя няма да получи от тях това, което аз съм получила, но .... гледам да компенсирам. Смя ми се свекъра ония ден, че съм занимавала детето с глупости (правихме „принцеси“ от пъпки на мак). И някакви други занимавки с тревички я занимавах. Е какво да очаквам от него. Мен моя дядо ме научи на тези номерца. Но каквото е това е.
Тук детето си играе достатъчно, и в градината, и особено след нея. Понякога по 2 часа я чакам да си „доиграе“. Все още само се пробва да прокара идеята за таблет. Ама само се опитва. :lol:
За моя изненада вече са имали някакви тестове за „изходно ниво“, каквото и да значи това.
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #44 -: Май 14, 2014, 10:57:58 am »
Зори, и аз бях като теб. Баби гражданки - едната на Опълченска, другата в Гео Милев. Ама пък живеехме до НДК, та всеки ден тумбата, останала в София за ваканцията, бяхме в детския кът с водопада и рекичките. Голямо джапане падаше. И на народна топка играехме, и на ръбче на ул. Любен Каравелов (тогава беше затворена откъм Фритьоф Нансен) и беше голям кеф. Коли минаваха само да паркират и то рядко. И на лагери от училище ходех.

Алекс и тя е с баби гражданки, ама едната е в Бургас, па макар и в блок, та детето изкарва поне по месец там сама с баба си откакто е направила 3 години. Хем Алекс е всеки ден на плаж, хем на бабата намираме компания, че сама живее. И така всички доволни :)))

Иначе при нас пред блока има много сериозна група деца от всякакви възрасти и всеки ден е голям купон след училище, детска и ясли - мачове, колела, тротинетки, люлки, пясък и всякакви други забавления.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #45 -: Май 14, 2014, 11:21:43 am »
Ники, ти си се пренесла направо в рая, душко! благородно завиждам....  :)

и аз съм градско дете, нямах баби и дядовци на село, моето дете също няма (то хич няма баби и дядовци, горкото, та ще търка чиновете на занималните лятно време) и винаги съм страдала от лятна самота и копнеж по волните игри.
все пак, имахме и ние деца на площадката, излизаш, все ще има някой, става игра.
сега площадката е заета от коли, децата си седят до възрастните по пейките и не могат да общуват.

дори и пред блока нямаме "тайфа", всеки ден ми е проблем къде да го заведа да играе и правя дипломации и уговорки по телефони, та белким успея поне веднъж седмично някаква социализация. много се отчуждиха хората, много...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #46 -: Май 14, 2014, 11:27:54 am »
...много се отчуждиха хората, много...

Това е моята голяма мъка последните няколко години, болезнено-физически го усещам!
Приятелския ни кръг се сви до най-ценните за нас хора, а лично аз усещам истинско спокойствие само тук при вас!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #47 -: Май 14, 2014, 16:22:53 pm »
Съчувствам много на семействата без село.
За роднините на село нищо не може да се направи. Но не сте ли мислили за къща на село? Нито е нужно да е лусозна, нито голяма, стига да предлага елементарни условия за няколкодневен престой. Ако е в близост до София, през лятото може да се ходи от петък до неделя. Децата ще си намерят приятели там.

Наблюдавам от много години как граждани купуват къщи в Ъглен. Идват млади, идват възрастни, водят деца и не тръсят кой знае какво. Къщите са порутени, но евтини, и с малко ремонт всяка година, хората ги пригаждат, за да прекарват там лятото или съботите и неделите.

Аз съм прекарала всеки свободен ден на село, имах голяма свобода и имам разкошни спомени и преживявания за игри, приключения и приятелства. Моето село е между Ловеч и Луковит:
https://www.google.com/search?q=%D0%AA%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%BD&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=ZW1zU6CHK7SmsAT1rYHoDQ&ved=0CC0QsAQ&biw=1376&bih=684
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #48 -: Май 14, 2014, 19:54:08 pm »
Мише, аз поради тази причина която си изтъкнала дори не се опитвам да разяснявам, не вярвам че след подобни безумни приказки биха разбрали и проумяли,  че ин витрото има хиляди нюанси,в зависимост от причината. Обаче ми става гадно когато въпреки невежеството си бръщолевят ли бръщолевят.
И още нещо по което си приличаме с теб-моята майка е от Панагюрище :D, причини за проблема ни еднакви доколкото съм чела, трябва да се запознаем лично, а и още нещо, изрусена съм :lol:
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #49 -: Май 14, 2014, 20:05:45 pm »
Аз пък не си спомням някога да ми е било скучно, хем съм едно дете. Аз също нямам баби на село, а всички са от София и си прекарвах времето в София. Баба ми и дядо ми имаха вила в Скравена, но те работеха, та само за по 2 седмици съм ходела там. Но в София лятото си беше супер, събирахме се на тайфи, целият квартал я караме колела, я играеме на стражари и апаши, я ходим из парка. Никога не ни е било скучно лятото, въобще не разбирам за какво говорите. Може би понеже повечето деца около нас също си седяха в София или ходеха за по 1-2 седмици плюс ходеха на море, но винаги имаше достатъчно хора за игра. Бяхме си точно като "Куче в чекмедже":-)
Играта я прави тайфата, а не мястото. Ако си на село, ама няма деца, пак е скучно. Поне на мен ми беше и не обичах много да ходя там. Чак вече като голяма завързах повече познанства.
« Последна редакция: Май 14, 2014, 20:08:15 pm от Bobbie »


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #50 -: Май 15, 2014, 10:52:13 am »
полезна статия от педиатър - преговор на правилата при лечение на детски болести, които родителите е добре да знаят:

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4082495
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #51 -: Май 15, 2014, 13:40:55 pm »
По въпроса за тъпите изказвания относно ин витрото имам една история....(може и друг път да съм ви я разказвала)... Та имах една колежка,чиито деца бяха заченати ин витро и още двама колеги , на които им предстоеше да минат по този път... и един ден си обсъждахме тази тема, когато в разговора се вкл. друга колежка, твърдейки ,че според нея ин-витро децата били "пластмасови бебета".... не възприемала тя такова зачеване, я там който имал проблеми да се мъчели по нормален начин да правят деца, да ходели на почивка и щяло ей тъй да си стане. Останалите бяхме  възмутени е меко казано..... всички настръхнахме, започнах да и обяснявам, че всеки човек заслужава да бъде родител , че това, че едно бебе не е заченато със секс , не го прави по - малко човек от другите деца, че защо едно семейство трябва да остане бездетно , когато медицината е толкова напреднала и реално те могат да имат свое собствено дете.... но каквото и да и говорехме -тя беше категорична - "това не са истински бебета- пластмасови са"..... osi_12

и не щеш ли минаха години- оказва се ,че дъщерята на тази колежка има репродуктивен проблем  -
налага се ин витро ,за да имат дете..... е, дано да стане , пожелавам им от сърце да сбъднат мечтата си , но когато това се случи лично ще питам колежката си - дали смята внучето си за пластмасово...  За това всеки трябва да си мери приказките, защото не се знае какво ще ти поднесе съдбата
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #52 -: Май 15, 2014, 16:30:40 pm »
Здравейте и от мен!Отдавна съм се разписвала в месечната темичка. :)

Моето момче наскоро проходи,все още е нестабилен,но с времето ще укрепне.
Мисля скоро да му купувам сандалки,но се чудя с затворена или отворена пета да бъдат. :ask:
Ако са със затворена ще е по стабилно крачето,но лятото ще му бъде топло.
Ще се радвам да се споделите мнение. :)

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #53 -: Май 15, 2014, 16:50:10 pm »
Честито прохождане, kerita :D
Аз нямам търпение да стане топло за сандалки, но още не съм купувала.

За отчуждаването - напоследък точно обратното забелязвам покрай малкия. Всички те заговарят, все ще намерят мила дума за него, все някак ще помогнат. Аз не съм много общителна по принцип, но с колко майки и деца се познавам вече. Сигурно ще е временно, докато е мъничък само, но много се радвам  :D



   La vita è bella
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #54 -: Май 15, 2014, 17:27:51 pm »
За прохождащи и скоро проходили се препоръчват сандали със затворена пета, иначе краченцето му ще бяга назад и няма да е удобно на детето. А като са по-високи и стабилни отзад някак си поддържат и глезена.
Ама и аз как го обясних, но все едно - за затворени от зад съм и по възможност със стелка с т. нар. "анатомична" форма - да следва правилната извивка на стъпалцето.
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #55 -: Май 15, 2014, 17:36:50 pm »
Също препоръчвам сандалки със затворена пета и по възможност пръсти и да са малко по-високи. Така крачето стои стабилно и не се плъзга. Детето ми е ползвало такива и съм доволна. Има модели с достатъчно отворени части и крачето не се запарва.
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #56 -: Май 16, 2014, 10:29:17 am »
напротив, не се препоръчват анатомични стелки. дори ако може да ходи цяло лято босо е най-добре. но за съжаление това само на село може да се постигне :?
най-обикновена сандала със затворена пета и пръстчетата, за да може да са защитени, да не се нараняват като се спъва, но не и с анатомични стелки.
« Последна редакция: Май 16, 2014, 11:28:31 am от StefiZ »
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #57 -: Май 16, 2014, 10:31:22 am »
И аз ще препоръчам по-затворени сандалки, които да обхващат добре глезена. За нестабилно дете, обувките трябва добре да поддържат крачето.
<br />[link=http:
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #58 -: Май 16, 2014, 10:35:20 am »
Не споря за анатомичнтите стелки, може да съм забравила или пропуснала нещо. Все си мислех, че с тях е по-добре за малките деца. Иначе съм съгласна, че е добре да стъпват босички, но това може да се прави в къщи, в стаите или ако има двор с подходяща настилка.
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #59 -: Май 16, 2014, 11:27:53 am »
а не, аз не споря, само споделям мнение на двама ортопеди с които съм говорила по върпоса  :)
анатомични стелки се слагат само при необходимост, т.е. ако детето е с доказано плоско стъпало и т.н.
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #60 -: Май 16, 2014, 14:06:52 pm »
Благодаря за отговорите,момичета!Значи съм била на прав път. :)
Вкъщи и стъпва по чорапки,но навън няма как да е бос.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #61 -: Май 17, 2014, 14:14:51 pm »
а не, аз не споря, само споделям мнение на двама ортопеди с които съм говорила по върпоса  :)
анатомични стелки се слагат само при необходимост, т.е. ако детето е с доказано плоско стъпало и т.н.
Стефи, извинете за това ,че ви ангажирам , но много ме заинтригува  този въпрос, може ли по-подробно да обясните защо ортопедите препоръчват равна стелка ,вместо извита, понеже на мойто дребното , аз само обувки с извити стелки му купувам и не знам ,в магазините определено много ги препоръчват за оформяне на свода на стъпалото, а и малкия много добре върви с тях.... направо сега ме хвърлихте в мисли дали в идеята си да направя нещо полезно за детето си ,всъщност не му вредя
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #62 -: Май 17, 2014, 15:08:44 pm »
ами нямам повече подробнодти, просто така са ми казвали, че няма нужда от ортопедични стелки дете, което няма проблем. свода не се изгражда със стелка.
а ти не се притеснявай, едва ли ще навреди това, че му купуваш обувкис такива стелки :)
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #63 -: Май 17, 2014, 18:43:42 pm »
Еволюцията е оформила маймунското и човешкото стъпало така, че приматите да могат да ходят изправени на два крака БЕЗ обувки, камо ли ортопедични стелки. Не случайно ходилото и глезенът имат толкова костици, мускули и сухожилия.

Когато детето прохожда, то е перфектно екипирано да ходи, просто трябва да бъде оставено да овладее ходенето без допълнителни пречки. Оттам препоръката детето да ходи предимно босо или по чорапи вкъщи и с равни и тънки подметки навън.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #64 -: Май 21, 2014, 13:34:25 pm »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #65 -: Май 21, 2014, 15:31:16 pm »
Pesheck, г-жа днес сколасах с визитките, утре ще ти ги изпратя, но за да е по-евтино дай да ги пусна до офис на Еконт, а?!


п.п. подарък са  :)
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #66 -: Май 21, 2014, 16:37:30 pm »
а ти гусжа, да се беше написала в скоби коя си, зер, че голямо чудене коя е таз мама Еми :lol: :lol:
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #67 -: Май 22, 2014, 10:09:55 am »
 :lol: :lol: :lol: Питай ме как я търсих като Къди, та да ѝ пиша ЛС.
Благодаря, мамо Еми. :lol:

п.п. пущай по Еконт.
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #68 -: Май 22, 2014, 11:28:30 am »
Сладурки, в коя тема бяха списъците с лекарства, които държите налични по време на пътуване с дребосъци, че не откривам нищо  :flower:




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #69 -: Май 22, 2014, 16:07:04 pm »
Сладурки, в коя тема бяха списъците с лекарства, които държите налични по време на пътуване с дребосъци, че не откривам нищо  :flower:
Оливче, ето една тема има списък  :D
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=37802.0

*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #70 -: Май 22, 2014, 17:19:44 pm »
Благодаря, Ники!  И тази върши работа :)
А да ми препоръчате нещо за алергична реакция? Имам спомен, че се обсъждаше някаква урбазонова инжекция :ask:




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #71 -: Май 23, 2014, 00:39:56 am »
А да ми препоръчате нещо за алергична реакция? Имам спомен, че се обсъждаше някаква урбазонова инжекция :ask:

има писалки с адреналин, проверит колко струват по вашия край. тук бяха по 140 лв май и с годност 2 години. по-лесни за приложение от инжекцията с урбазон, която изисква счупване на ампула, монтиране на спринцовка и извършване на мускулна инжекция в обстановка на стрес.

имаш ли основание да смяташ, че ти трябва ЧАК инжекция? къде ще ходите?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #72 -: Май 23, 2014, 20:51:42 pm »
Ира, няма да ходим на много екзотично място. По-скоро ми е като застраховка, защото Иви направи много остра реакция към ягода, въпреки че дадох само малка част от вътрешното месце (беше очакван алерген) и тя не я яде, а само близна. Та страх, лозе пази.
Ще си поръчам адреналин :)




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #73 -: Май 23, 2014, 21:18:52 pm »
Имай предвид, че аденалинът се бие само в краен случай, ако започне да се подува гърлото и да не може да диша. Иначе се дават други лекарства за алергия.


  
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #74 -: Май 27, 2014, 11:23:29 am »
Момичета , някой знае ли магазин във Варна , където продават аспиратор за нос за прахосмукачка-- никъде не намирам , а не ми се поръчва онлайн- до като дойде ....не ми се чака.   Взех на заем един  Бейби вак и съм повече от впечатлена- всичко издърпва за два дена -почти му мина хремата , с която се влачим вече 10 дни - непременно трябва да си купя такава джаджа, ще съм благодарна ако някой каже дали изобщо  го продават някъде тук



*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #75 -: Май 27, 2014, 13:40:57 pm »
Потърси в магазинчетата на Колхозния пазар ("Депо център"). Преди години само там май имаше. Другия вариант да поръчаш в някоя аптека.
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #76 -: Май 27, 2014, 23:09:47 pm »
мерси Мими , намерих в аптеката на Кауфланд -Възраждане ,  но е Носко , а не Бейби вак,надявам се да е също толкова добро (поне на пръв поглед изглеждат еднакви)
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #77 -: Май 28, 2014, 12:07:24 pm »
Ира, няма да ходим на много екзотично място. По-скоро ми е като застраховка, защото Иви направи много остра реакция към ягода, въпреки че дадох само малка част от вътрешното месце (беше очакван алерген) и тя не я яде, а само близна. Та страх, лозе пази.
Ще си поръчам адреналин :)

Ollivia, съжалявам за това, което ви се е случило. Дано не се повтаря. Може ли малко да те разпитам, че и аз се замислям да пробвам Мони с ягода. Преди това Иви яла ли е ягодка в пюре и имала ли е реакция? Мони няма проблем с ягоди в пюре от бурканче и се чудя има ли риск за сурови...



   La vita è bella
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #78 -: Май 28, 2014, 12:13:23 pm »
Руми, изчакайте с ягодите, прасковите и кайсиите още едно лято.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #79 -: Май 28, 2014, 13:28:53 pm »
нещо интересно и се припокрива на 100% с моето менение относно ваксините и поставянето им:)
http://jivotatdnes.bg/index.php?page=article&id=16090
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #80 -: Май 28, 2014, 18:03:06 pm »
И по повод ваксините да добавя, че хич не е безопасно и отлагането им, което у нас масово се прави заради кашлица или хрема. Някои ваксини е критично важно да се бият навреме, защото целят да предпазят от болести, които именно на тази възраст са най-опасни. Например ваксината за ротавирус. У нас има деца, чиито ваксини се отлагат с по половин и повече година заради подобни неща, а спроред самите производители на ваксините, не е необходимо. Ваксина се отлага само при температура над 38, а не за леки настинки и се бие веднага след като мине болестта ( обикновено до няколко дена). За повече инфо http://www.babycenter.com/404_should-immunizations-be-postponed-if-my-child-is-sick_11212.bc


  
*

    Crystal

Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #81 -: Май 28, 2014, 18:35:14 pm »
Боби, ваксината за ротавирус не е задължителна в Бг и по мои наблюдения, много малко хора я слагат. Пак по мои наблюдения, основната причина да не я слагат е цената и.
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #82 -: Май 28, 2014, 19:30:13 pm »
Ollivia, съжалявам за това, което ви се е случило. Дано не се повтаря. Може ли малко да те разпитам, че и аз се замислям да пробвам Мони с ягода. Преди това Иви яла ли е ягодка в пюре и имала ли е реакция? Мони няма проблем с ягоди в пюре от бурканче и се чудя има ли риск за сурови...

Руми, не е яла преди това. Баща и е имал такава алергия като малък и аз умишлено изчаквах с даването на ягодите. Исках да са в сезон и пресни, и дадох малко, обелено от кожицата парченце.
Иначе плодове съм дала всякакви вкл. пресни праскови и кайсии, но белени. Изчаквам само с малини, но и тях ще пробвам тези дни.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #83 -: Май 28, 2014, 21:46:05 pm »
Боби, ваксината за ротавирус не е задължителна в Бг и по мои наблюдения, много малко хора я слагат. Пак по мои наблюдения, основната причина да не я слагат е цената и.

 Не знаех. Просто нея я давам за пример, но реално това важи за повечето неща срещу които се ваксинира . Отлагане с месец може да е ок, но отлагане с по половин и една година, понеже детето имало примерно хрема, си е опасно, защото детето остава без нужното покритие, а не е необходимо.


  
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #84 -: Май 30, 2014, 22:52:55 pm »
Благодаря за отговорите за ягодките :)

Желая ви хубаво време през уикенда и специално в неделя на празника :)



   La vita è bella
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #85 -: Май 31, 2014, 00:04:09 am »
Аз наскоро дадох половин обелена ягода,добре се прие :)

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #86 -: Май 31, 2014, 13:48:18 pm »
Момичета, а защо бързате да давате ягоди на толкова ранна възраст? Преди 2 години въобще не е препоръчително. Аз лично няма да дам на Яворчо ягоди това лято, макар че е ял пюре с ягоди и каша с ягоди, но истинската ягода е съвсем различно нещо. И без друго не са никак вкусни.
<br />[link=http:
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #87 -: Май 31, 2014, 15:32:26 pm »
Аз искам да добавя някой суров сезонен плод, че сега яде само ябълки и банани. Всички други плодове са от бурканче... Но ще пропусна ягодите. Може да пробвам череши :)



   La vita è bella
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #88 -: Май 31, 2014, 15:37:55 pm »
Момичета, а защо бързате да давате ягоди на толкова ранна възраст? ........ И без друго не са никак вкусни.
Аз обмислям дали да не дам , не че искам да бързам , но на моя Коки много му се прияжда ... Когато види някой да яде нещо ,каквото и да е то, започва да мрънка , да маха с ръце да ръмжи и докато не опита не мирясва...а имаме много домашни ягоди при това убийствено вкусни, и все ще се намери някой , който да си хапне пред него, тогава не знам как ще удържа фронта. Дано да успея  да го опазя поне до края на лятото, когато ще е на година и половина, .. а дано , ама на дали. Онзи ден го хванах на местопрестъплението , точно преди да си навре в устата една шоколадова бонбона , при това с цял лешник в нея... направо щях да я втасам -едно че може алергия да направи , второ ,че може да се задави , а уж го гледахме 4 човека

А череши вече опитахме безпроблемно и много му харесаха, от време на време само плюе ципата, той милия нали е зимно захранен и не е свикнал с разни люспи . Само банан ,ябълка и круша дето успя да хване пресни , а и мандарина също, но за южните плодове "пресни" е много относително понятие
« Последна редакция: Май 31, 2014, 15:42:26 pm от ivelinca »
*
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #89 -: Май 31, 2014, 16:00:07 pm »
На мен ми дадоха домашни ягоди и му дадох половинка смесена с банан.
От пазара нямам намерение да му давам,поне това лято.

Череши също дадох,но не ги хареса.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #90 -: Май 31, 2014, 18:19:07 pm »
Аз искам да добавя някой суров сезонен плод, че сега яде само ябълки и банани. Всички други плодове са от бурканче... Но ще пропусна ягодите. Може да пробвам череши :)

черешите са безпроблемни от гледна точка на алергии, но пък са малко специфичен плод, дано ги хареса детето. не стават за пюре, за малко дете, като ги разрежеш, махнеш костилка и тн. и то става едно голямо и цапащо нищо...

знам, че много ви се иска да ги натъпчете с природни витамини, но се замислете доколко са природни и дали няма да има повече минуси, отколкото плюсове.

п.п. у нас никога не може да се случи детето да добара случайно шоколадов бонбон, просто защото не се оставят по достъпни места отворени кутии... ако ме разбирате.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #91 -: Май 31, 2014, 18:39:17 pm »
Ще повторя моя мъж, който когато малката беше на година и половина, попита напиращата да даде на детето домашна ягодка, „и какво ще ѝ стане, ако почне с ягодите от догодина?“.
Цял живот е пред тях - ще опитат от всичко, има време. Аз за ужас на баба ѝ и дядо ѝ я пазех от ягоди/малини, мед и шоколад. Ами към днешна дата само на меда се цупи.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #92 -: Май 31, 2014, 19:14:15 pm »
и аз не съм давала още ягоди,даже и в пюре и каша не е ял все още.
<br />
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #93 -: Май 31, 2014, 19:21:34 pm »
Лишавате децата излишно. Нищо няма да им стане ако не опитат, както и нищо няма да им стане ако опитат. Ако са алергични, ще са алергични и след това. Ако е от тези временнте, които се израстват, с ичакването просто няма да го забележите. Голямат ами дъщеря имаще алергия към жълтък, която израстна на около 2 годинки. Ако бях дала яйце след 2г, просто нямаше да го знам. Това че съм и дала жълтък по-рано, не е променило крайният резултат. Дай сега на всички деца да не се дава жълтък, понеже моето се обринало. Няма смисъл то това пазене.


  
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #94 -: Май 31, 2014, 19:37:40 pm »
Аз по съвет на педиатъра не давах ягоди до две години, мед -пак там някъде,а шоколада,по своя преценка отложих,колкото можах- до след три,три и нещо.Него не само заради алергиите.Затова пък още от първата година въпреки голямото цапане давах черешки,като махах и ципите.Ама бяха едни едри,хубави,месести череши от градината на баба-как да не дадеш
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Майска тема - време е за слънце :)
« Отговор #95 -: Май 31, 2014, 20:06:22 pm »
Боби, да не навлизаме в мътните дебри на имунологията, дето и лекарите не я разбират добре, камо ли ние с тебе. понякога, еднократният сблъсък с незрялата имунна система може да провокира отключване на по-сериозни събития, които иначе може да не настъпят. това, в общи линии, е аргументацията на лекарите за изчакването.

а полза от хидропонни ягоди, внос от 2000 км извън сезона, хрупащи като краставици и с вкус на подсладител, аз не виждам особена. едва ли става дума за лишаване. дори и да е местна ягодата, голем праз, че едногодишното бебе ще пропусне това лято и ще яде ягоди чак от втората си година. нито разбира, нито само ще си поиска, а и някои деца не ги харесват.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!