0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте, момичета,

Пиша ви това, за да се опитам да ви предпазя от ада, който се нарича ин-витро забременяване в България.

Както почти всичко в милата ни родина, процедурите ин-витро у нас са корумпирани (или развалени, както предпочитате) в най-дълбоката си същност, още в зачеването си. Това е така, заради необятния стремеж към пари, слава и влияние. Мисълта за нас, нуждаещите се, ако изобщо съществува, е наистина на най-заден план.

Не може пациентските организации да са всъщност PR на уж най-добрите доктори. Проверете и ще се уверите, че е така. Чии интереси защитават те, тогава?

Не може информацията в „информираното съгласие” да е толкова безлична и да стига до ембриотрансфера с позитивен или най-малкото неясен резултат (на това му казват подвеждане!).

Не може да не ти издават нормални касови бележки за огромните хилядарки, които се изсипват в тия „клиники”.

Не може доктор, а и Господ да е той, да преглежда, извършва пункции и ембриотрансфери в едно и също време – ламтежа за повече (не само пари, а и „бройки”) е просто неописуем и неуправляем. Това може би е и психически проблем.

Не може да правиш по 16 ембриотрансфера на ден (заедно с всичко останало) и да си мислиш, че правиш голяма добрина или изобщо, че работиш правилно и качествено.

Не може в тия „клиники” цялото поведение и излъчване на пересонала, а от там и на повечето пациентки, да е типично мутреско (мутренско) – „вие имате зор, ще правите, каквото и както ви се каже”. Разбира се – и „ще си плащате солено за това”! Все едно, че ни правят огромна услуга на добра воля, нищо, че ни въртят на шиш и прибират огромни суми, както от Фонда, така и от самите нас.

В тая скапана държава дори и най-съкровеното не предиозвиква респект и нормални отношения. Това е поредната търговия с надежда – нищо повече!

В тоя филм на ужасите връх взема изцяло омърсеният ни манталитет и най-важното – подмяната! Замисляли ли сте се – България е страната на подмяната – почти нищо не е това, което изглежда – започвайки от менюто в тъпата кръчма, минавайки напр. през жилищно строителство, кредитиране,... пътища, образование и стигайки до най-съкровеното – здравето и надеждата.

Но аз съм сигурна – заиграването с надеждата е опасно! Не само за нас, „пациентките”, но и за заиграващите се! Съвестта не прощава на никого, убедена съм.

Момичета, не се хващайте като удавник за сламка в тази откровена машина за пари, моля ви!  Те използват именно затворения кръг, в който сме – притеснение, прикалено много замислене, безпокойство, липса на забременяване, доктори, заболяване, доктори, ин-витро, неуспех, ин-витро и т.н. до откат.

Ако все пак се налага ин-витро, моля ви, спестете си парите и ги дайте на коя да е клиника, но не в България. Опитайте в чужбина, зашо не, замислете се...

Но най-важното, разбира се,  успокойте се и... като нищо радостта ще дойде сама!
ин витрото  навсякъде по света има подобни белези - залогът е висок, успехът не е сигурен, а цените са високи. това е.

но то е шанс - за всички онези, които са достатъчно интелигентни да разберат, че с  "успокояване" не се забременява
« Последна редакция: Април 12, 2011, 19:29:29 pm от gallardo »
ин витрото  навсякъде по света има подобни белези - залогът е висок, успехът не е сигурен, а цените са високи. това е.

но то е шанс - за всички онези, които са достатъчно интелигентни да разберат, че с  "успокояване" не се забременява

Ti da ne si obikolil sveta, che da kazvash tova? Samo v strani kato Bulgaria e vazmojno takova otnoshnie i takav podhod - tova e mnenieto na vsichki, zapazili pone malko normalnostta i chovechnostta si.

natalie69, пиши на кирилица!
« Последна редакция: Април 12, 2011, 19:05:58 pm от deep »
*
Няма начин едновременно да правиш такива генерални обобщения, и да си права. Дори и да има такива клиники, те не са показателни. Изобщо, ако ще сипеш обвинения, дай малко по-конкретно: кой, къде, кога и какво по-точно. В противен случай според мен незаслужено цапаш имената на доста лекари и служители в такива клиники и не би могла да издържиш на собствената си критика.
Не казвам, че у нас няма проблеми, но да пишеш подобни есета е като за ниво 7 клас. Да не говорим, че явно не харесваш противни на твоето мнение.
Айде стига глупости. За пръв път си позволявам да давам определения от сорта в този форум, но много ме засърбяха пръстите.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Е, хайде стига с това спокойствие, де! Прекаляваш! Ти що не седнеш да се успокоиш, ами си седнала да лееш жлъч из форума? Ти защо правиш ин витро, а в същото време призоваваш нас да не правим? То много лесно така - не правете ин витро....Те хората сигурно ей така за кеф си правят АРТ и изсипват маса пари, пък всъщност могат и нормално да заченат...Не мислиш май като пишеш!
Искам много силно да ти натъртя, че пациентските организации на стерилните двойки в България са ДВЕ и тази, в чийто форум пишеш в момента НЕ Е НА НИКОЯ КЛИНИКА!!! НИТО Е НЕЧИЙ ПР!!! Много моля да си сверяваш информацията, когато хвърляш подобни обвинения.
Не всички клиники са като описаната от теб. Да, има и печелбари, няма как за жалост, но има и много достойни лекари и хора, които работят в клиниките и да плюеш по тях е неморално и неетично. Това, че ти имаш лошо впечатление от една клиника, не значи, че всички са лоши. Като толкова искаш да ни предпазиш, сподели къде точно се държаха лошо с теб, кой кога и как. А това, че плащаш хилядарки - ами това е положението. По цял свят ин витро процедурите са скъпи и с нисък процент успеваемост. Не откриваш топлата вода. Да не мислиш, че в другите държави струва по-евтино? Бъркаш се много. Доста момичета, живеещи в чужбина си идват в БГ да правят процедури. Защо ли? Ти мислиш ли, че хората могат масово да си позволят да се лекуват в чужбина? Какво значи да не се хващаме като удавник за сламка за ин витрото? Идва ли ти на ум, че за някои хора това е единствената сламка? Не се ли сещаш, че щом някой е прибегнал до този метод, значи се налага, не е просто ей така.
Това, че понякога един лекар прави и пункции и трансфери и всичко, значи че просто няма кой друг. Много малко са кадърните специалисти по стерилитет в България. Има недостиг на качествени кадри, налага се един-двама човека да вършат всичко. лекарите, които извършват ин витро оплождането са много тесни специалисти и няма как някой обикновен АГ да ти направи трансфера или ИКСИ-то. Нужен е ембриолог. Ама ти едва ли се замисляш за това.
За едно обаче ще се съглася с теб - не е нормално да се извършват 16 трансфера на ден от 1 лекар, наред с други дейности извършени от същия. Но повярвай ми, това не се случва във всички клиники. А фактът, че се случва в тази, за която говориш, означава, че пациентите сами се бутат там, защото искат точно при този лекар, сякаш няма други. Всички знаят какво е положението, че има много пациенти и че едвам се смогва. При това положение не е трудно да се досети човек, че може да бъде претупан, че нещата се вършат на конвейр и т.н. Щом обаче въпреки, че знае това, пациентката продължава да се натиска там, то проблема е неин.
Ще те помоля следващият път, когато решиш да се възмущаваш /за някои неща с право се ядосваш, наистина у нас положението е кофти/, да седнеш, да се поуспокоиш малко, да помислиш трезво защо и къде се случват описаните от теб неща и да си отговориш на тези въпроси. Надали си обиколила всички 24 клиники по стерилитет, та да даваш такива генерални заключения. Повтарям - да, има клиники-печалбари, но има и съвестни и кадърни екипи и е грозно да слагаш всички под ножа.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Но най-важното, разбира се,  успокойте се и... като нищо радостта ще дойде сама!
Даже ще ми порастне и ампутирания крак. От 2000 години ги слушам тия приказки - за прохождането и проглеждането. Нищо не се е променило в съзнанието на някои.
П.П. И мен ме засърбяха пръстите.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Е, хайде стига с това спокойствие, де! Прекаляваш! Ти що не седнеш да се успокоиш, ами си седнала да лееш жлъч из форума? Ти защо правиш ин витро, а в същото време призоваваш нас да не правим? То много лесно така - не правете ин витро....Те хората сигурно ей така за кеф си правят АРТ и изсипват маса пари, пък всъщност могат и нормално да заченат...Не мислиш май като пишеш!
Искам много силно да ти натъртя, че пациентските организации на стерилните двойки в България са ДВЕ и тази, в чийто форум пишеш в момента НЕ Е НА НИКОЯ КЛИНИКА!!! НИТО Е НЕЧИЙ ПР!!! Много моля да си сверяваш информацията, когато хвърляш подобни обвинения.
Не всички клиники са като описаната от теб. Да, има и печелбари, няма как за жалост, но има и много достойни лекари и хора, които работят в клиниките и да плюеш по тях е неморално и неетично. Това, че ти имаш лошо впечатление от една клиника, не значи, че всички са лоши. Като толкова искаш да ни предпазиш, сподели къде точно се държаха лошо с теб, кой кога и как. А това, че плащаш хилядарки - ами това е положението. По цял свят ин витро процедурите са скъпи и с нисък процент успеваемост. Не откриваш топлата вода. Да не мислиш, че в другите държави струва по-евтино? Бъркаш се много. Доста момичета, живеещи в чужбина си идват в БГ да правят процедури. Защо ли? Ти мислиш ли, че хората могат масово да си позволят да се лекуват в чужбина? Какво значи да не се хващаме като удавник за сламка за ин витрото? Идва ли ти на ум, че за някои хора това е единствената сламка? Не се ли сещаш, че щом някой е прибегнал до този метод, значи се налага, не е просто ей така.
Това, че понякога един лекар прави и пункции и трансфери и всичко, значи че просто няма кой друг. Много малко са кадърните специалисти по стерилитет в България. Има недостиг на качествени кадри, налага се един-двама човека да вършат всичко. лекарите, които извършват ин витро оплождането са много тесни специалисти и няма как някой обикновен АГ да ти направи трансфера или ИКСИ-то. Нужен е ембриолог. Ама ти едва ли се замисляш за това.
За едно обаче ще се съглася с теб - не е нормално да се извършват 16 трансфера на ден от 1 лекар, наред с други дейности извършени от същия. Но повярвай ми, това не се случва във всички клиники. А фактът, че се случва в тази, за която говориш, означава, че пациентите сами се бутат там, защото искат точно при този лекар, сякаш няма други. Всички знаят какво е положението, че има много пациенти и че едвам се смогва. При това положение не е трудно да се досети човек, че може да бъде претупан, че нещата се вършат на конвейр и т.н. Щом обаче въпреки, че знае това, пациентката продължава да се натиска там, то проблема е неин.
Ще те помоля следващият път, когато решиш да се възмущаваш /за някои неща с право се ядосваш, наистина у нас положението е кофти/, да седнеш, да се поуспокоиш малко, да помислиш трезво защо и къде се случват описаните от теб неща и да си отговориш на тези въпроси. Надали си обиколила всички 24 клиники по стерилитет, та да даваш такива генерални заключения. Повтарям - да, има клиники-печалбари, но има и съвестни и кадърни екипи и е грозно да слагаш всички под ножа.

 Ами това е ,няма какво да се допълни повече.......Сикс браво!
Cамо защото очите ми не се насълзяват не значи че не плача... И това че винаги съм силна не значи че всичко е наред...
*
Здравейте, момичета,
...

И какво точно всъщност каза, че не разбрах?
Отчитам възмущение и един куп куци аргументи, но смисъла не хванах.
Очевидно потребителката специално се е регистрирала за да сподели с нас неясно какво - ин витрото не било сламка за хващане, ами дай да чакаме докато станем на 60  да се отпушат тръби, да се оправи мъжки фактор, ендометриоза и т.н.
Не е нужно да си копираш мнението във всеки форум , в който забележиш , че пишат жени борещи се да сбъднат мечтата си по единствения възможен към този момент начин.
Никой не твърди, че в България положението е розово, но специално като отношение лекар/пациент мисля ,че сме доста по- напред. Смятам ,че в чужбина трудно ще идеш на преглед, когато просто решиш ,че нещо не е наред и искаш мнение, или пък ще разполагаш с мобилните телефони на същите тези"лекари печалбари", които отговарят на него по всяко време на денонощието, винаги са в клиниката когато трябва да те прегледат,отговарят на всичките ти въпроси, колкото и безумни да са те, а не те пробутват на някоя акушерка примерно и т.н
А относно парите, да те питам ти без пари ли работиш? Труда на тези хора не трябва ли да бъде оценен?
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
В България както и навсякъде има и прекрасни лекари и отношение , както и не толкова добри. Това не е някакъв български патент. Аз живея в чужбина и мога само да кажа, че съм очарована от това, което виждам че се прави в България, включително и че държавата подпомага финансово двойките. Наложи ми се да направя  изледване в България в една от клиниките по стерилитет и отношението беше повече от прекрасно. Нямам от какво да се оплача. В същото време тук ( в САЩ) съм виждала и двата типа отношение, така че престани да ръсиш омраза на килограм, а по-добре кажи ако имаш някакви конкретни забележки, не ей така накуп да плюеш по всичко и всички.

Б.


  
Бях толкова спокойна....а изведнъж с тази тема ми се изплъзна Радостта  :lol:


Е, снощи четох абсолютно същото в Бг-мама,днес го чета и тук.Видно е че потребителката се е регистрирала и в двата форума и си е публикувала словоизлиянията.Очевидно си много разочарована от дадена клиника но не пишеш за коя точно става въпрос.Не може и не бива всички клиники да ги слагаш под общ знаменател.
"Не всичко е пари приятелю,не всичко е пари..."
sixsens   :good_post:   :thankyousign:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
в последния брой на един "вестник", пропагандиращ алтернативна медицина, е публикувана на две страници жлъчна статия против инвитрото като метод (родените от инвитро деца били 80% увредени), против изсипването на "милиарди левове" от държавата за инвитро, против пациентските организации, които защитавали интересите на докторите, като целият този неграмотен пасквил завършваше с призив пациентите да не се лъжат лесно, а да си купят от прекрасните природни продукти, предлагани от вестника, с чиято помощ бързо и лесно ще се сдобият с детенце.

имам сериозни предположения, че появата на тези публикации тук и в бг-мамма са тясно свързани с въпросната статия и "вестник".

разбира се, потребителите на нашия сайт са достатъчно образовани, грамотни, интелигентни и мислещи хора и са си направили добре преценката за подобни изказвания.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Здравейте, момичета,

Пиша ви това, за да се опитам да ви предпазя от ада, който се нарича ин-витро забременяване в България.  Да, ама с тези писания нищо полезно не казваш, не можеш и да помогнеш!

Както почти всичко в милата ни родина, процедурите ин-витро у нас са корумпирани (или развалени, както предпочитате) в най-дълбоката си същност, още в зачеването си. Това е така, заради необятния стремеж към пари, слава и влияние. Мисълта за нас, нуждаещите се, ако изобщо съществува, е наистина на най-заден план.
За други клиники нямам лични впечатления, но за нашата това си е клевета, достойна за съд.

Не може пациентските организации да са всъщност PR на уж най-добрите доктори. Проверете и ще се уверите, че е така. Чии интереси защитават те, тогава?
 :jump12: :crazy:

Не може информацията в „информираното съгласие” да е толкова безлична и да стига до ембриотрансфера с позитивен или най-малкото неясен резултат (на това му казват подвеждане!). Ако ще си полезен/а дай предложение как информираното съгласие да стане "лично". :wink:

Не може да не ти издават нормални касови бележки за огромните хилядарки, които се изсипват в тия „клиники”. Винаги са ми издавали касови бележки  yahoo_33


Не може в тия „клиники” цялото поведение и излъчване на пересонала, а от там и на повечето пациентки, да е типично мутреско (мутренско) – „вие имате зор, ще правите, каквото и както ви се каже”. Разбира се – и „ще си плащате солено за това”! Е, какво да искам повече, персонала ме поздравява по име, радват ми се на закръглените форми  :balk_105:

Ако все пак се налага ин-витро, моля ви, спестете си парите и ги дайте на коя да е клиника, но не в България. Опитайте в чужбина, зашо не, замислете се... Друго си е чужбината  :lol:. Е, аз не бих опитала! Не виждам смисъл.

Но най-важното, разбира се,  успокойте се и... като нищо радостта ще дойде сама! Спокойна съм си по натура, а 5 години радостта така и не дойде. Добре, че бяха специалистите, на които се доверихме абсолютно спокойно. :D
*
Каквото и да напишем, това писание си е чиста клевета и никак не ни помага, отново.Да не би да има някакъв клуб "Да навредим на хората с репродуктивни проблеми"?Не ни стигат нашите проблеми ами и някой седнал да съчинява.

Лошото в цялата ситуация е, че ще има хора който ще повярват, а това е тъжно.И така да цапаш името на Пациентските организации, направо ти иде да му извиеш гушата на това същество дето е писало.Хората се борят, отделят време и нерви за нас, а то седнало да пише глупости.

Здравейте, момичета,
...

И какво точно всъщност каза, че не разбрах?
Отчитам възмущение и един куп куци аргументи, но смисъла не хванах.
+1
или просто поредния трол
дето сипва нещо колкото да запали някоя тема и си бие шута
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Стига бе, то инвитрото в чужбината е към 200-300 евро. Ко му плащаш, пък и успеваемостта е 150%. Минимум. Отиваш за месец някъде по чужбината, хем да видиш свят, хем да си направиш процедурката. Това работа, доходи, на двамата партньори са ... бели кахъри. Пък тука някои се връзват на фльонга да съчетават работа и процедура.
А и най-добре да се успокоим всички. И тръби ще ни поникнат и изобщо всичко ще е цветя и рози.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Аз четох, четох, но така и неразбрах  8O поста на авторката ... като е ад това, че се подлагаме на инвитро процедури, на нея, мога да дам съвет .. ами да не го прави ... да ходи из чужбинско, тъкмо за нас останалите ще има часове по клиниките ...
Целият пост го има и в бгмамма ... Това някакъв пиар към някоя клиника в чужбина ли е, или само на мен ми звучи така?
Ние, всички сме здраво мислещи хора и смятам, че можем и сами да вземаме решенията кое, къде и как да правиме!
« Последна редакция: Април 13, 2011, 13:37:24 pm от dess_dess »


Аз лично изтълкувах първият пост на natalie69 по малко по-различен начин, че едва ли не всички клиники се хвърлят на ин витро процедури без да са огледали добре случая и да са направили всички нужни изследвания. Аз лично така го разбирам нейният пост, че се скача на много на брой ин витро процедури, защото просто това е една скъпа услуга. В интерес на истината си мисля, че до известна степен е така. На мен също са ми предлагали ин витро, защото "съм била с Хашимото и имаме мъжки фактор". Оказа се, че мъжкият ни фактор не е за "ин витро".

Проблемът е по-скоро в недоброто ни здравеопазване. В това, че не се спазват процедурите от докторите, че редовите гинеколози не са на добро ниво. И според мен проблемът е, че докторите не четат достатъчно и не се интересуват от новостите. Всяка година трябва да ходят по конгреси и т.н. и да са абонирани поне за едно специализирано издание в тяхната област.

На мен лично една мед сестра ми се караше в АГ-Варна (въпреки, че докторите там са пълни пичове). Аз защо съм си била пускала толкова много изследвания, то нямало било смисъл от толкова много изследвания... В крайна сметка добре, че съм тъпа и упорита, че да се ориентирам в моят така сложен от медицинска точка случай.

И знаете ли какво - ин витрото в моят случай нямаше да ми помогне изобщо. Най-много да ми се беше пръснал хроничният апендицит при по-тежка стимулация. Нямаше да ми смъкне и високите андрогени и да ми реши проблемите с епщайн бар вируса.

Иначе тази част за "успокой се" също не я одобрявам.

Тук се зачеква и една друга тема, за голямото его на докторите. Според мен при тях е малко професионално изкривяване. За мен истински добрият доктор знае прекрасно, че не знае всичко и обръща внимание на симптоматиката при пациентите си. И е на ясно с максимата "невъзможни неща в човешкият организъм няма".

Ох, пак ще се допълня, но ми е болка. От клиники по стерилитет са ми отказвали да ме наблюдават, т.е. няколко месеца да ми направят фоликулометрии + изследвания на хормоните, като в последствие да се направи стимулация. Заети били, то аз трябва да се запиша за конкретна процедура. Добре, че намерих добър репродуктивен ендокринолог, който просто да ми предпише лечение. И сега пак ще трябва да ме наблюдават, но искам да е в клиника по стерилитет, защото аз съм си за такава. Ще пробвам една друга, дано и от там да не ме върнат. Аман вече! Аз просто не казвам вълшебните думички "искам ин витро". Казвам, "искам да ме наблюдавате 2-3 месеца и да направим после инсеминация". Явно второто не е толкова интересно като първото.
« Последна редакция: Април 13, 2011, 15:12:16 pm от Magdalena78 »
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Като ни правят много изследвания- защо ни ги правят, парите ни източват тия клиники. Като пък не ни изследват- защо не ни изследват, незаинтересувани са. Няма угодия.
Нека се включа и аз с коментар по темата.
Първо потребителката , която се е регистрирала действително засяга проблемни точки на АРТ процедурите в България и това е факт.Всички знаем , че графиците са претоварени и се правят ужасно много операции,стимулации,пункции,трансфери,прегледи и това ежедневно ...
Кокалът не е малък и е нормално да се търси финансовата част , такова ни е мисленето и манталитета ...
Не прави чест на Натали69, да се регистрира и пусне пост , само за да изкаже въпросното свое твърдение.В същото време едва ли има подбуди към конкретна клиника , защото от написаното е видно , че имена не са упоменавани.Не е лошо , когато твърдиш нещо да се позовеш най-малкото на личният си опит, защото от поста и личи , че е ужасно разочарована ...Може би си има причина , защото винаги има доволни и недоволни пациенти от всички доктори.
Не искам да се явявам като страна в темата ,защото определено монетата има две страни!
Успех на потребителката ,независимо от пътя който е избрала!
Натали69 може да е много грешна, но е и много права! По-лошо от това да имаш стерилитет в България е само да си наистина нелечимо болен и много беден.

А отбраните потребителки тук са една мъничка България - малограмотни, но кресливи, невежи, но словоохотливи. И колко лицемерни само... Нима не се сещате за коя клиника става дума? За същата онази, в която пачките се броят с машина, ПОС-терминалът все не работи, а за касов апарат не става и дума, защото там се извършва тайнството на зачатието...

Не знам какъв е случаят на Наталито, но няма нужда да ходите да й търсите писанията по другите сайтове, достатъчно е да прочетете отзивите тук, например за болница Мемориал в Истанбул. Повярвайте ми, те не са повлияни от турските сериали, защото никой не би се вдигнал дотам, без преди това да обиколи нашенските клиники! (За ваша информация, аз не съм ходила, но съм убедена, че нивото е несравнимо!)

Разбира се, инвитрото в България дръпна неимоверно и всички ние сме блдагодарни за това, нищо, че се случи благодарение на политически игри и на НАШИТЕ пари. Благодарни сме и на Зачатие, затова, че съществува, че дава толкова ценна информация и най-ценното - кураж и надежда!
*
Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #22 -: Април 15, 2011, 12:51:30 pm »

А отбраните потребителки тук са една мъничка България - малограмотни, но кресливи, невежи, но словоохотливи. И колко лицемерни само... Нима не се сещате за коя клиника става дума? За същата онази, в която пачките се броят с машина, ПОС-терминалът все не работи, а за касов апарат не става и дума, защото там се извършва тайнството на зачатието...


Това не го разбрах и моля най-учтиво, без да викам и да съм креслива или невежа д ами се обясни, защото се почиствах засегната.И моля коя е тая клиника дето описвате, защото аз май съм тъпа и не се сещам.

Не виждам защо ще се чувствате засегната. Нали не сте ПР на никоя клиника...

А може пък точно вие да не ходили там. Вероятно има и такива.
Е, хайде стига с това спокойствие, де! Прекаляваш! Ти що не седнеш да се успокоиш, ами си седнала да лееш жлъч из форума? Ти защо правиш ин витро, а в същото време призоваваш нас да не правим? То много лесно така - не правете ин витро....Те хората сигурно ей така за кеф си правят АРТ и изсипват маса пари, пък всъщност могат и нормално да заченат...Не мислиш май като пишеш!
Искам много силно да ти натъртя, че пациентските организации на стерилните двойки в България са ДВЕ и тази, в чийто форум пишеш в момента НЕ Е НА НИКОЯ КЛИНИКА!!! НИТО Е НЕЧИЙ ПР!!! Много моля да си сверяваш информацията, когато хвърляш подобни обвинения.
Не всички клиники са като описаната от теб. Да, има и печелбари, няма как за жалост, но има и много достойни лекари и хора, които работят в клиниките и да плюеш по тях е неморално и неетично. Това, че ти имаш лошо впечатление от една клиника, не значи, че всички са лоши. Като толкова искаш да ни предпазиш, сподели къде точно се държаха лошо с теб, кой кога и как. А това, че плащаш хилядарки - ами това е положението. По цял свят ин витро процедурите са скъпи и с нисък процент успеваемост. Не откриваш топлата вода. Да не мислиш, че в другите държави струва по-евтино? Бъркаш се много. Доста момичета, живеещи в чужбина си идват в БГ да правят процедури. Защо ли? Ти мислиш ли, че хората могат масово да си позволят да се лекуват в чужбина? Какво значи да не се хващаме като удавник за сламка за ин витрото? Идва ли ти на ум, че за някои хора това е единствената сламка? Не се ли сещаш, че щом някой е прибегнал до този метод, значи се налага, не е просто ей така.
Това, че понякога един лекар прави и пункции и трансфери и всичко, значи че просто няма кой друг. Много малко са кадърните специалисти по стерилитет в България. Има недостиг на качествени кадри, налага се един-двама човека да вършат всичко. лекарите, които извършват ин витро оплождането са много тесни специалисти и няма как някой обикновен АГ да ти направи трансфера или ИКСИ-то. Нужен е ембриолог. Ама ти едва ли се замисляш за това.
За едно обаче ще се съглася с теб - не е нормално да се извършват 16 трансфера на ден от 1 лекар, наред с други дейности извършени от същия. Но повярвай ми, това не се случва във всички клиники. А фактът, че се случва в тази, за която говориш, означава, че пациентите сами се бутат там, защото искат точно при този лекар, сякаш няма други. Всички знаят какво е положението, че има много пациенти и че едвам се смогва. При това положение не е трудно да се досети човек, че може да бъде претупан, че нещата се вършат на конвейр и т.н. Щом обаче въпреки, че знае това, пациентката продължава да се натиска там, то проблема е неин.
Ще те помоля следващият път, когато решиш да се възмущаваш /за някои неща с право се ядосваш, наистина у нас положението е кофти/, да седнеш, да се поуспокоиш малко, да помислиш трезво защо и къде се случват описаните от теб неща и да си отговориш на тези въпроси. Надали си обиколила всички 24 клиники по стерилитет, та да даваш такива генерални заключения. Повтарям - да, има клиники-печалбари, но има и съвестни и кадърни екипи и е грозно да слагаш всички под ножа.

Напълно съм съгласна с теб мила. Наистина положението в България не е розово, но ако постоянно оплюваме и се възмущаваме от това и онова докъде ли ще стигнем тогава.

*
Натали69 може да е много грешна, но е и много права! ...

А отбраните потребителки тук са една мъничка България - малограмотни, но кресливи, невежи, но словоохотливи. И колко лицемерни само...


А ти защо лепиш епитети и етикети на хората и характера им, вместо да критикуваш конкретни техни коментари, мнения и аргументи?

И кого конкретно имаш предвид: събеседничките си в темата за забременяване над 40 или тези в темата за инвитро в Истанбул?

То друго и не се очакваше от темата на natalie69: писА, бегА, а сега ние тук ще си се караме.
« Последна редакция: Април 15, 2011, 14:36:00 pm от цигу »
Натали69 може да е много грешна, но е и много права! По-лошо от това да имаш стерилитет в България е само да си наистина нелечимо болен и много беден.

А отбраните потребителки тук са една мъничка България - малограмотни, но кресливи, невежи, но словоохотливи. И колко лицемерни само... Нима не се сещате за коя клиника става дума? За същата онази, в която пачките се броят с машина, ПОС-терминалът все не работи, а за касов апарат не става и дума, защото там се извършва тайнството на зачатието...

Не знам какъв е случаят на Наталито, но няма нужда да ходите да й търсите писанията по другите сайтове, достатъчно е да прочетете отзивите тук, например за болница Мемориал в Истанбул. Повярвайте ми, те не са повлияни от турските сериали, защото никой не би се вдигнал дотам, без преди това да обиколи нашенските клиники! (За ваша информация, аз не съм ходила, но съм убедена, че нивото е несравнимо!)

Разбира се, инвитрото в България дръпна неимоверно и всички ние сме блдагодарни за това, нищо, че се случи благодарение на политически игри и на НАШИТЕ пари. Благодарни сме и на Зачатие, затова, че съществува, че дава толкова ценна информация и най-ценното - кураж и надежда!

Много добре казано! :good_post:

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
А отбраните потребителки тук са една мъничка България - малограмотни, но кресливи, невежи, но словоохотливи.

изказалите се в тази тема ли имаш предвид? за нито една от тях не бих използвала горните определения, дори съдейки само по изказванията им в тази тема.

припомням ти т.9 от правилата на форумите:

"Приканваме всички участници във форумите да се въздържат от употребата на непристойни изрази и обидни квалификации по адрес на хора или организации. Не се толерират и негативни коментари относно личността на други потребители."
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Е поне можехте да дадете на жената шанс все пак да разкаже какво точно се е случило.
А вие се хванахте за една дума и взехте че я оплюхте заради това.

И ако може сега някой да каже какъв е точния смисъл на цялото това писане.Тя просто си е казала мнението според това което е преживяла.Или може би тук това е забранено.
И накрая, двама се карат трети печели.
А вие защо ги защитавате толкова тия клиники и  не давате на човек да си изкаже впечатленията.

В почти всичко което е написала обаче за огромно наше съжаление е вярно.

Тя откъде да знае че думата -успокой се- в този форум е забранена.
Тя е на същото положение в което сме и ние ,така че едва ли е искала да ни засегне.
Трябваше да и дадете шанс да стане част от нас и да споделя така както всяка от нас се моли за такъв.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
ако жената е искала да си разкаже историята - не виждам какво я спираше да го направи.
мисля, че целта на есето е била друга - не да разкаже конкретна история, а да прави обобщен анализ. е, именно с обобщения анализ имаше несъгласия. не с "едната дума".
сигурна съм, че има и клиники, които отговарят на описанието. но хората бързо се научават да ги избягват. а както се вижда от споделеното от момичетата в чужбина, и там не е цветя и рози.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #30 -: Април 16, 2011, 19:11:57 pm »
ако жената е искала да си разкаже историята - не виждам какво я спираше да го направи.
мисля, че целта на есето е била друга - не да разкаже конкретна история, а да прави обобщен анализ. е, именно с обобщения анализ имаше несъгласия. не с "едната дума".
сигурна съм, че има и клиники, които отговарят на описанието. но хората бързо се научават да ги избягват. а както се вижда от споделеното от момичетата в чужбина, и там не е цветя и рози.


Не знам какво разбирате под цветя и рози , но тук в чужбина всички пациенти са равни, няма ухажване за това че някои ще дадете пари като подарък .Плащаш си здравните всеки месец имаш три опита за  инсе след това ако се налага икси или инвитро. Относно момичето което си е изказало мнението то по скоро е да се разтовари от някъква травма  Неможе да сипеш празни обвинения без да си конкретен
« Последна редакция: Април 16, 2011, 19:30:35 pm от k.s.stoyanova »
Красиfile:///
*
Ами въпросът е принципен .Или си вярваме всички една на друга а не избирателно. Жената е била под силен емоционален стрес затова е споделила само това и след като не е намерила подкрепа се оттегля ,какво повече да каже .Никой не я попита ,какво  се е случило. Нали сме интелигентни и толерантни ама май само на приказки.
Да обаче е права.Аз съм сигорна че ако сме свързани по някакъв начин с европейските клиники/колкото и лоши да са те ,както казват други/ и изисквания за оказване на репродуктивна помощ и ни дойдат на проверка едвали ще останат много много такива.
Обаче за да имаш такава клиника в европа или америка трябва да си изпълнил доста предписания и изисквания за да го практикуваш.Ами лабораториите им....Няма такъв случей че различните лабор давали различни резултати .Едни работят със сартифицирана апаратура ама не всички . Това е възможно само тук да получиш различни резултати.
и лекаря да се чуди болен ли си или не.
Ами клиниките ,не всички ,но голяма част се помещават в доста мизерни условия .
Ами лекаря ,който прави сто неща .Ами лекаря който ти казва че неможе да те приеме защото има много пациентки отвън а ти до вчера си бил негов пациент. Какъв си тогава ти. Ти си пациент с главно П докато си ръсиш парите а после нямат време за теб- следващия моля да влезне.
Ама тия наште клиники са много велики .Неможеш да си запишеш час с години ,трябва още в тинейджърска възраст да си вземеш час. Ами липсата на постоянно обучение и въвеждане на новости . Аз незнам някой лекар от нашите да ходи по международни симпозиуми или да търси усъвършенстване на вън.Те ако отидат няма кой да им прави трансферите .Аз не съм чула да сме поканили някой известен лекар тук ,независимо в каква сфера тук да обучава наши специалисти.Ако преди са нямали пари ОК ама сега имат защо не ходят навън. И нещо много важно защо няма по-специален контрол на тези клиники след като такива манипулации са скъпоструващи по 4, 5 хил лева и се извършват в мизерни условия.
Незащитавам никого .Такива са правилата но за другите страни но не и тук.
Имам един въпрос .Тези пари които се отпускат по фонда са в помощ на клиниките или на пациентите.?
« Последна редакция: Април 16, 2011, 23:05:56 pm от zarina »
Зарина, то момичето е напускало същата тема на няколко места, и там си е направило усилието да натвори още един велик пост....тук.
Като го прочетеш ми отговори, ако можеш....или по-скоро на нея:
1. Ти правиш ли опитите като хоби?
2.На издръжка ли си или си работеща жена :)

Като има да се казва нещо, се прави !
А не просто да се мятат кухи и обобщаващи фрази, просто ей така, за спорта.
В този ред на мисли, ако ще говорим конкретно, макар да спадам явно към "малограмотни, но кресливи, невежи, но словоохотливи" искам все пак да
знам къде е този неработещ ПОС терминал :) Щом като ще сме си полезни информативно, нека да е качествено  :lol:

« Последна редакция: Април 16, 2011, 23:37:59 pm от Black_rose »
zarina, и нашите лекари ходят по симпозиуми в чужбина (моят лекуващ АГ преди седмица и нещо беше на такъв, а сигурно и много други специалисти от БГ), както и чуждестранни лекари идват на наши комференции.
Наскоро четох бюлетина (или по-скоро програмата на един от конгресите) на БАСРЗ и там имаше такива.

И за да съм по-конкретна - това е програмата на таз годишния конгрес на БАСРЗ
http://www.basrh.org/images/upload/Congress_bg.pdf

Black_rose, втория пост е наистина много съдржателен :)
« Последна редакция: Април 16, 2011, 23:32:59 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
zarina, написала си голям куп глупости. казвам глупости, а не лъжи, защото очевидно пишеш така от незнание. личи си, че нямаш особено обширни наблюдения върху състоянието на АРТ медицината в България.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #35 -: Април 17, 2011, 00:38:45 am »
Не знам какво разбирате под цветя и рози , но тук в чужбина

 :lol: :lol: :lol:

"тук в чужбина" звучи точно като "тук на планетата Земя". къде "тук", по-точно? в Пакистан, в Нова Зеландия, в Китай, в Холандия..... ?  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Jam-няма нужда но някои клиники ще получат лоша оценка от мен .

Жената явно е чакала като луда 4,5 часа за това е писала че инвитрото е хоби.А чакането не е лъжа. Дори при редовният ми гениколог записвам час за 13ч а влизам след 2 а понякога 3 часа. Определено е изнервящо.
Не оправдавам никого.Като махнем епитетите и  не е лъжа това което е написала.

Приемаме много буквално всяка дума .Да незабравяме че в нашето положение и че всеки един може да изпадне в положението на другия.
Единственотто нещо което не харесвам е че не написала за какво става въпрос въпреки че от бг.мама са я питали конкретно.Не държи на своите изказвания защото по никакъв начин не се опитала да защити това което пише,може би затова аз не съм приела думите и за обидни.
Допускам че това може да е нейният съпруг.

В крайна сметка все пак има жени,може да са малко които я подкрепят изцяло .Така че ако тя се опитва нещо да съботира или блъф не мисля че и другите го правят.
Не са много тези жени ,предполагам че са жени с повече от 4 неуспешни опита.

Да работеща съм и сам финансирам опитите си.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #37 -: Април 17, 2011, 06:02:30 am »
Не знам какво разбирате под цветя и рози , но тук в чужбина

 :lol: :lol: :lol:

"тук в чужбина" звучи точно като "тук на планетата Земя". къде "тук", по-точно? в Пакистан, в Нова Зеландия, в Китай, в Холандия..... ?  :lol:

 :good_post: :good_post: :good_post:

Ха ха ха ха - все едно на света има две места - „у нас“ и „в чужбина“ :-)




zarina, много от нещата, за които говориш съм ги виждала и в САЩ, затова не дели нещата на това къде се намират, а на отговорни и безотговорни лекари. За чакането например - в САЩ това е навсякъде практика, независимо къде ще отидеш на лекар. Дори се чудя защо записват часове. Ето вчера бях на алерголог с детето. Часът ми беше в 9:30, лекар не ни видя до 10:45, а бях вторият пациент за деня. Моето ДжиПи пък винаги започва деня с поне 40-50 минути закъснение т.е. т.е. от първият пациент вече са назад и са закъсняли. На гинеколог каот ходя не знам да се е случвало да чакам под 40 мимути. Ходя и на невролог, при който пък чакането ми е около 1,5 ч. А преди няколко седмици бях в спешното на детската болница и детето не го видяха 2 часа при положение, че бепе с 40 градуса температура и после им отне още 3 часа за една рентгенова снимка, една кръвна култура и урина.
Лекарите тук също правят по сто неща и затова се получава така. Не си мисли, че това е само в България.
« Последна редакция: Април 17, 2011, 06:14:14 am от Bobbie »


  
*
Боби,не знам  къде се осигуряваш,но аз лично тук в САЩ съм чакала най много по 10 минути за преглед ,дори и и тогава когато ми се е налагало да си вземам час по спешност и да правя appointment 15 мин преди да отида в болницата...Но мога да кажа че много зависи къде и при кого си.Имам един опит ин витро в Бг -бях очарована и от клиниката и от отношението на целият екип,имам и опит тук в Щатите-същото положение-добро отношение и никакво напрежение,единствената разлика тук беше че имах много повече изследвания на хормони и какво ли още не ,който в Бг не ми ги изискваше лекаря,но ако трябва да говоря за ниво и професионализъм мисля че и на двете места е по равно.Стига сме делили нещата на Бг и на чужбина-зависи просто къде ще попаднеш и какъв е екипа,и на двете места има страхотни професионалисти!
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
Аз мисля, че твърде много внимание обърнахме/те на авторката. Ясно е, че единствената цел на темата е да разбуни духовете, без да е информационно съдържателна, без основания и опасенията ми са, че се пише реално без никакви наблюдения.
Иди мило момиче днес на църква, запали една свещичка, щом си толкова добра, помоли се за всички и се "успокой" ;)

*
Мишле82, :good_post:
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #41 -: Април 17, 2011, 09:58:52 am »
Боби,не знам  къде се осигуряваш,но аз лично тук в САЩ съм чакала най много по 10 минути за преглед ,дори и и тогава когато ми се е налагало да си вземам час по спешност и да правя appointment 15 мин преди да отида в болницата...Но мога да кажа че много зависи къде и при кого си.Имам един опит ин витро в Бг -бях очарована и от клиниката и от отношението на целият екип,имам и опит тук в Щатите-същото положение-добро отношение и никакво напрежение,единствената разлика тук беше че имах много повече изследвания на хормони и какво ли още не ,който в Бг не ми ги изискваше лекаря,но ако трябва да говоря за ниво и професионализъм мисля че и на двете места е по равно.Стига сме делили нещата на Бг и на чужбина-зависи просто къде ще попаднеш и какъв е екипа,и на двете места има страхотни професионалисти!
Не  знам къде се намираш, но преполагам, че не е голям град или си имала късмет или говориш само и единствено за ин-витро клиника, а не за медицината по принцип.   Аз съм в най-големият медицински център в света ( Хюстън) и тук е така навсякъде, независимо къде отиваш на лекар. Не знам каква връзка има къде се осигурявам, но ако те засяга имам много добра застраховка и до сега не съм попадала на място, на което да не се приема. Единствено съм имала един гинеколог и един гастроентеролог, при които не се чакаше дълго. И понеже почти 10 години съм била медицинка сестра, просто ме разби с това, че не си чакала никъде. На теб  в болница налагало ли ти се е да ходиш примерно в спешното отделение? Не съществува такава болница, в която ще минеш бързо. В България направо ме разбица като отидох със счупен крак в Пирогов и си излезнах със шина след не повече от 30-40 минути. Това тук никога не може да се случи. 
В ин-витро клиниките положението с чакането е много по-добре, защото си плащаш сама доста големи сумички, макар че при моят лекар, който е много добър, пак си се чакаше, в зависимост от деня.
« Последна редакция: Април 17, 2011, 10:07:07 am от Bobbie »


  
Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #42 -: Април 17, 2011, 10:22:36 am »
Не знам какво разбирате под цветя и рози , но тук в чужбина

 :lol: :lol: :lol:

"тук в чужбина" звучи точно като "тук на планетата Земя". къде "тук", по-точно? в Пакистан, в Нова Зеландия, в Китай, в Холандия..... ?  :lol:
jam тук в чужбина е Холандия но ми се е налагало и в Германия абсолютно еднакво .Разликата от България ,че тук минаваш през асистент първо който определя кой е по спешен случаи  и доктора може да те прегледа както след 10 мин така и след 2 дни, като асистента ти предписва нещо временно ако се наложи да чакаш няколко дни .В България здравната система е страшно сбъркана което води до корупция .
Красиfile:///
*
До zarina:
За авторката не знам дали е била стресирана, но ти определено си била разконцентрирана. Не си права, че лекарите ни не ходят по конгреси и симпозиуми. За справка влез в седмичната тема на жените от клиника Малинов, там се споделя, че лекарите всяка година ходят на конгрес, като остава лекар, който да поеме текущите манипулации. В клиника Щерев аз съм виждала снимки на таблата от такива конгреси. Така, аз знам за две клиники. А аз съм сравнително нов потребител. Когато някой не е информиран, но твърди конкретни неща, ми идва наум следното: "Това, че на теб не са ти откраднали портмонето, не значи че няма крадци." Малко сравнението не е по темата, но помисли дали всяка жена, колкото и да е разочарована, би реагирала по подобен начин като авторката на темата. На никого не е лесно, но пътят към успеха може да бъде И труден. Аз също работя. Ползвала съм един път финансиране от ФАР, а в момента имам заповед, по която се надявам да започна своя следващ опит. За да стигна до финансиране от ФАР, е ясно че имам проблем, който не може да се реши по друг начин, освен с инвитро. Но почна ли да анализирам текста от началния постинг, съм в състояние да стигна до конспирация срещу нашия народ. Повярвай ми, мога да бъда пропагандатор, но кому е нужно всичко това? Все пак и аз мисля, че сме тук за помощ и подкрепа, а не за грозни инсинуации.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Спорът ви е абсолютно излишен и безсмислен, защото съпоставяте несравними категории.

Естествено, че всяко обобщение е погрешно, както и е естествено, че здравеопазването и медицината "в чужбина" са на по-високо ниво. Кое ни е наред, та това... В същото време не можете да сравнявате една луксозна клиника в Индия с болница за негри в Бронкс.

Най-скандалното в България е, че изцяло частните лечебни заведения се все едно извадени от епохата на зрелия социализъм. Чакането е признак единствено на липса на организация и на неспазване на елементарни правила. Пациентките ги хокат като непослушни ученички, а диагнозите и прозгнозите се крещят по коридорите.

От всичките ми обиколки по доктори само в клиниката на Щерев и в Плевен съм получила касова бележка, при това без да я искам. За сведение, дотук съм инвестирала колкото за една нелоша кола.
*
Навремето, липсата на адекватен специалист по мой здравословен проблем наклони везните в полза на "чужбината". Но тогава аз нямах избор, защото въпросният тесен специалист беше само един за цяла България.
А пред вас сега има повече от достатъчен избор - направете си проучванията, сравнете клиниките, процедурите, цените, всичко, което по вашите критерии е важно и вземете правилното решение. Информация има навсякъде, както за България, така и за чужбина.
И не се оплаквайте след това от собствения си избор!
« Последна редакция: Април 17, 2011, 13:48:08 pm от ollivia »




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Ами, Енигма, обади се в съответното данъчно поделение, вдигни шум до бога и не ходи повече в съответните клиники! Това е начина за борба, не сипенето на общозвучащи дивотии по форумите.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
в последния брой на един "вестник", пропагандиращ алтернативна медицина, е публикувана на две страници жлъчна статия против инвитрото като метод (родените от инвитро деца били 80% увредени), против изсипването на "милиарди левове" от държавата за инвитро, против пациентските организации, които защитавали интересите на докторите, като целият този неграмотен пасквил завършваше с призив пациентите да не се лъжат лесно, а да си купят от прекрасните природни продукти, предлагани от вестника, с чиято помощ бързо и лесно ще се сдобият с детенце.

имам сериозни предположения, че появата на тези публикации тук и в бг-мамма са тясно свързани с въпросната статия и "вестник".

разбира се, потребителите на нашия сайт са достатъчно образовани, грамотни, интелигентни и мислещи хора и са си направили добре преценката за подобни изказвания.
jam, попадна ми въпросния весатник и бях много афектирана  и разстроена от писанията ...Даже мислех да пусна тема тук дали си струва да им се обръща внимание  , а  и  пациентските организации знаеш как бяха квалифицирани там...
Та още като прочетох първия пост  тук , преди да стигна до твоя , аз също подсъзнателно направих асоциация с въпросната статия...



Иначе по въпроса за останалите емоционални спорове- не ми се  коментира ...
Ако авторката е изпаднала в черната дупка на отчаянието от неуспеха , има друг начин  да потърси  и получи подкрепа.Да сподели историята си , вместо да прави общи заключения и т.н...

За касовите бележки-пациент съм била на две клиники и на двете места винаги ми е издавана кас. бел.- при д-р Владимиров и Клиника Малинов!

Честит Празник и от мен -много слънце и цветя в сърцата  ни да има !
« Последна редакция: Април 17, 2011, 14:04:49 pm от nimika »


*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)

А пред вас сега има повече от достатъчен избор - направете си проучванията, сравнете клиниките, процедурите, цените, всичко, което по вашите критерии е важно и вземете правилното решение. Информация има навсякъде, както за България, така и за чужбина.
И не се оплаквайте след това от собствения си избор!

Ей това е истината:)
*
Rtfrtf-Извини ме ,разб ирам че не си нагазила в мътните води на репрод.проблеми,което е много добре .Дано не ти се налага. Когато някой не е преживял лично нещата ,неможе да повярва че монетата има и втора страна. Аз обаче съм за мое съжаление.
Др.Щерев го познавам от зората на създаването на инвитро центрове в БГ от близката 1997г.Нищо лично нямам към лекаря само разказвам .Когато ИЦ беще едно апартаментче в центъра на София.Процедурата струваще 2500-3000долара.ИКСИ. Образуваха се групи от 15 20 жени за да се стартира процедурата.Това е случка от преди 14 г.
Направиха по-хубави клиники.Най-после. Чакането си остана. Начинът на работа е групов с „Декапептил” или някакъв друг блокаж от който на някои жени после не им идва с месеци. Парите си останаха пари те тогава са били много и сега са много. Как нищо не се промени в организацията на клиниките за тези години.
Нещо много странно ,как всички инвитро клиники в БГ са все водещи и те всички са на 1-во място и взимат еднакви пари било то от фондове или лично финансиране.Възможно ли е една водеща клиника да кара пациентите и да чакат по стълбища и входове докато им дойде редът. Да няма нормална тоалетна за пациентите. В не много приятни условия да се извършват някои по-специални процедури и това е сега в момента .Няма да споменавам имената на тези клиники за да не засегна пациентите им в момента.Но ако някой ,много държи .....
„Графиците им били претрупани”-Ами защо са им претрутани графиците. Да има много желаещи жени да се запишат в дадена клиника гласуват и 100% доверие . А тази същата клиника ги вкарва в претрупаните си графици.Това ми звучи по-следния начин.250 пътника тътуват в една и съща дата обаче самолета или автобуса има само 180 места.Всички искат да пътуват при еднакви условия и всички са платили за това,обаче 70 от тях остават правостоящи,е аз не искам да съм от тези 70. След като имат голямото доверие на пациентите защо не си разшират базата например и да увеличът персонала.Не им се връзва със сметките.Имаме пазарна икономика Минимум разходи –Максимум печалба.Да обаче ако един самолет има 180места няма да напъха останалите 70вътре в кюпа а ще пусне 180местен само за тези 70.
Да сетиха се да ходят и по конгреси  от 5,6 години.

*
Минали сме през три клиники КИРМ Плевен, тази на д-р Владимиров и "Малинов", навсякъде са ни издавали касова бележка.Чакала съм и на трите места, различно време, но се чака.Но аз чакам и като си запиша час при редовия гинеколог, даже там повече съм чакала отколкото в клиника.А няма да ви казвам, че тук в Плевен, за да се докопам до някакъв ендокринолог съм висяла по 3-4 часа пред кабинета.
Клиниките само определят цените си, точно защото сме в пазарна икономика.Всяка клиника преценява.За да се сключи договор с Фонда, доколкото знам трябва да отговаряш на разни изисквания.При кой лекар ще отидете си е лично ваш избор.Колко време можете да чакате също.Факт е, че репродуктивните специалисти в България са малко, но това е спочти всички добри специалисти, не само в тази сфера.Факт е че е скъпо, но къде не е.На частно при не добър ендокринолог в Плевен ти взимат по 20 лв за преглед ей така, за да ти пипне жлезата и пак чакаш.
Не виждам смисъл да делим и да казвме къде, какво и що.Всеки е достатъчно голям, има глава на раменете си и избира какво и къде да го прави.Всички имаме проблем след като пишем тук, нека не се конфронтираме, а да си помагаме.

*
Дами ,днес е хубав празник,пожелавам на всички прекрасна вечер и особенно на тези които носят име на Цвете,да им носи много здраве и късмет.
*
Чакала съм с часове в две клиники-Майчин дом Варна и Клиниката на Давидков при доктор Козовски.В първата за близо 5 години не съм видяла касов бон.При доктор Козовски всеки път си тръгвам с касова бележка.
Кой и къде ще си прави процедурите е въпрос на личен избор.Никой доктор не дърпа пациентите си ръцете и не ми казва-Елате при нас.
*
ин витрото  навсякъде по света има подобни белези - залогът е висок, успехът не е сигурен, а цените са високи. това е.

но то е шанс - за всички онези, които са достатъчно интелигентни да разберат, че с  "успокояване" не се забременява

Дори нямах търпение  да изчета всичко ,  преди да добавя ,че и аз съм съгласна с това...И бих добавила дори,че по мое лично мнение ,извън БГ е много по-успешен бизнес ,отколкото е тук.Първо, че хората са по-богати и второ ,че държавата дава повече пари за инвитро ... твърде често до инвитро се пристъпва и поради това,че двойката вече е планирала да има дете,след като си е изградила живота и иска да стане по-бързо това...
 Смея да твърдя, че в България има доктори , които наистина осъзнават проблема и със сърце и душа искат да помогнат...
Аз също съм дала пари за една кола (например)по центрове, клиники и кабинети.

Да, моето мнение е, че има много какво да се желае от ин витро клиниките у нас.

Но, според мен асистираната репродукция е едно от малкото неща в България, които се развиват бързо в последните години. Има огромен напредък, повярвайте ми.

И, нека погледнем нещата от друг ъгъл, кое в България е на нивото на същото нещо в САЩ, Германия или Холандия(за тези държави стана дума в темата)? Кажете ми - нашите дупки по пътищата ли, сивата икономика и политическото безочие ли, средната работна заплата ли или брутния вътрешен продукт? За съпоставките с чужбина, толкова.

За чакането - ами как няма да има чакане, като има толкова много хора със стерилитет-явно клиниките са доста малко за нуждите от тях.

За касовите бележки - почти винаги са ми издавани касови бележки.Особено за процедурите ин витро.

И още нещо, за тези които говорят за работа на конвейр и т.н.
Попадала съм на сайтове на американски клиники, където има директно начертана схема по дни на месеца с лекарствата, изследванията и процедурите. Нормално е.
Не е, чак толкова различно при всяка жена. Все пак има няколко стандартни протокола, които се използват. Те затова са стандартни, защото са типични. Могат да варират дозите, донякъде.
*
Rtfrtf-Извини ме ,разб ирам че не си нагазила в мътните води на репрод.проблеми,което е много добре .Дано не ти се налага. Когато някой не е преживял лично нещата ,неможе да повярва че монетата има и втора страна. Аз обаче съм за мое съжаление.
Др.Щерев го познавам от зората на създаването на инвитро центрове в БГ от близката 1997г.Нищо лично нямам към лекаря само разказвам .Когато ИЦ беще едно апартаментче в центъра на София.Процедурата струваще 2500-3000долара.ИКСИ. Образуваха се групи от 15 20 жени за да се стартира процедурата.Това е случка от преди 14 г.
Направиха по-хубави клиники.Най-после. Чакането си остана. Начинът на работа е групов с „Декапептил” или някакъв друг блокаж от който на някои жени после не им идва с месеци. Парите си останаха пари те тогава са били много и сега са много. Как нищо не се промени в организацията на клиниките за тези години.
Нещо много странно ,как всички инвитро клиники в БГ са все водещи и те всички са на 1-во място и взимат еднакви пари било то от фондове или лично финансиране.Възможно ли е една водеща клиника да кара пациентите и да чакат по стълбища и входове докато им дойде редът. Да няма нормална тоалетна за пациентите. В не много приятни условия да се извършват някои по-специални процедури и това е сега в момента .Няма да споменавам имената на тези клиники за да не засегна пациентите им в момента.Но ако някой ,много държи .....
„Графиците им били претрупани”-Ами защо са им претрутани графиците. Да има много желаещи жени да се запишат в дадена клиника гласуват и 100% доверие . А тази същата клиника ги вкарва в претрупаните си графици.Това ми звучи по-следния начин.250 пътника тътуват в една и съща дата обаче самолета или автобуса има само 180 места.Всички искат да пътуват при еднакви условия и всички са платили за това,обаче 70 от тях остават правостоящи,е аз не искам да съм от тези 70. След като имат голямото доверие на пациентите защо не си разшират базата например и да увеличът персонала.Не им се връзва със сметките.Имаме пазарна икономика Минимум разходи –Максимум печалба.Да обаче ако един самолет има 180места няма да напъха останалите 70вътре в кюпа а ще пусне 180местен само за тези 70.
Да сетиха се да ходят и по конгреси  от 5,6 години.
Zarina, това не е вярно.
Някои от клиниките непрекъснато се разширяват - примерно от началото на месеца д-р Владимиров се премести в чисто нова и много по-голяма клиника с напълно обновена техника и несравнимо по-комфортни условия за пациентите си.
*
Tanitaслед колко години направи това. ????Защото аз и там съм била .Пак казвам нищо лично към лекаря. Незнам от кога си с този проблем но иаскам да ти кажа че познавам почти всички и не само в София и в още един град още от времето на Др.Щерев и Табакова. Появиха се по-новитв имена като Владимиров и Стаменов .Да не ти споменавам дългия списък от лекари които познавам и знам какви клиники са имали .И хайде в началото иди дойди ама чак след 10 12 год подобриха базата .На това му се казва първоначално натрупване на капитал.
А статистиката за 250 000хил бездетни я има още от тогава -преди 14 год тя не се е променила много много .Което значи че приходите им не са намалели .

Не обвинявам никой еднолично .Просто такава е ситуацията .

« Последна редакция: Април 18, 2011, 19:19:59 pm от zarina »
Изконно българско качество, да гледаш в чуждата паница и да броиш на другия капиталите.... osi_13

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Tanitaслед колко години направи това. ????

след 6 години. това как е, според теб - бързо или бавно?

абе, zarina, аз сериозно почвам да се съмнявам в адекватността на оценките ти и начина ти на мислене. извинявам се, ама егати въпроса и егати обвинението пък сега - за колко години бил направил клиника?!!  8O аз съм честно казано, втрещена.

да построиш сериозна клиника, да я напълниш отдолу догоре с най-съвременна апаратура и обучен персонал, това май ти се струва като да щракнеш с пръсти и магията да стане, а? според теб, явно един доктор по инвитро в България за една година трябва да е надиплил достатъчно пачки, че да си построи клиника, и ако не го направи - значи е просто алчен печалбар, който нарочно държи пациентите си в мазето на тъмно...

по-безумно изказване тук рядко съм чела.

явно изобщо нямаш представа за колко време се строи една голяма сграда, за какви инвестиции и какви мащаби на дейност става дума... колко на брой и какви бюрокрации се минават... идея си нямаш и колко трудно се намира читав персонал, читави лекари... идея си нямаш и какви квалификации имат най-добрите наши лекари по репродуктивна медицина, как непрекъснато четат, образоват се, посещават постоянно чужди клиники, обменят опит, ходят по конгреси, конференции и обучения...  а ти, извинявай, просто си дрънкаш... имаш си някакви наблюдения от преди 15 години и на тях си лежиш в анализите.

не казвам, че зад гърба на добрите не се крият и черни овчици, които злоупотребяват с доверието на пациентите, но пак казвам - ние тук трева не пасем. става дума за сериозни суми и човек внимателно преценява и се информира, за да реши при кого да отиде.
« Последна редакция: Април 18, 2011, 21:47:13 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
да построиш сериозна клиника, да я напълниш отдолу догоре с най-съвременна апаратура и обучен персонал, това май ти се струва като да щракнеш с пръсти и магията да стане, а? според теб, явно един доктор по инвитро в България за една година трябва да е надиплил достатъчно пачки, че да си построи клиника, и ако не го направи - значи е просто алчен печалбар, който нарочно държи пациентите си в мазето на тъмно...

Точно така ,ти сама го каза без да искаш. Ако сега ти кажа че в някой клиники навън има специфични методики ,които се практикуват там от годин се  а тук все още и идея си нямат. Ти как ще се почувстваш че всъщност си имала начин по-бързо да си решиш проблемите без да се налага  да преминаваш   през твоя 6годишен ад.
*
Zarina, ако бях седяла и се надявала на обещанията на БГ лекарите все още щях да имам животозастрашаващ проблем, а репродуктивния нямаше дори да е на дневен ред. Имаме щастието да живеем във време, в което "всичко" е възможно, но както се казва: "Господ дава, но в кошара не вкарва!" - трябва малко и да се потрудим.

Стига сме обвинявали, бъдете по-обективни и вземете съдбата в ръцете си!

ПП. Нас българите ни бива най-много в това да търси вината в другите, а не в себе си. Извинявам се предварително за обобщението!




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
Всички говорят за клиниките ,никой не говори за задълженията на държавата към гражданите .Сигурна съм че всички или почти всички си плащате застраховките а държавата не поема и малка част от неоходимото. Както чета из форума пациенти те си плащат голямя чяст от изследванията хормони спермограми и  инсеминаций и още много др неща. Здравната система в БГ е пълен абсурд добри лекари лоша апаратура почти на всякаде с изключение на големите градове  и много много курупция.
Красиfile:///
*
ОФФФФФФФФ,е не мога да се сдържа вече -стига сте ревали бе момичета!!!!!!!!!Който не му харесва в Бг да ходи да си прави опитите в чужбина,границите са отворени,не е като едно време да не може да се мръдне.Стига сте и упреквали държавата-то все чакаме държавата да ни оправи проблемите,да ни обучи лекарите ,да ни построй клиниките,да ни излекува ,ами няма как да стане докато здравните осигуровки са по толкова малка мизерна сума и докато все ревем че е много скъпо здравеопазването-получаваме толкова колкото си плащаме-това е истината.Тези които гледат на запад нека 1-во се запознаят с цялата система как е там и не само да виждат това което е хубаво там-истината е че няма нищо безплатно и за да получиш трябва да дадеш и истината е че държавата сме ние,от нас зависи !Аман от хленчене и празни приказки,без никакво конструктивно предложение,без никаква активност и действия!Стига сме чакали наготово някой да дойде и да ни оправи бакийте!Ако нещо не ви харесва се опитайте да го промените а не само да го плюете!
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
Направих си труда да прочета цялото писание на авторката на темата.
Няма да си кривя душата - заприлича ми на чернова на материал на г-ца Бенатова.
*
Zarina, ако бях седяла и се надявала на обещанията на БГ лекарите все още щях да имам животозастрашаващ проблем, а репродуктивния нямаше дори да е на дневен ред. Имаме щастието да живеем във време, в което "всичко" е възможно, но както се казва: "Господ дава, но в кошара не вкарва!" - трябва малко и да се потрудим.

Стига сме обвинявали, бъдете по-обективни и вземете съдбата в ръцете си!

ПП. Нас българите ни бива най-много в това да търси вината в другите, а не в себе си. Извинявам се предварително за обобщението!
Аз мисля че всеки е направил това. И тук се споделя всякакво мнение.
Аз само немога да си мисля че всичко е наред при положение че съм била и тук и навън ,Ако някой има такива сравнения нека ги сподели .аз нямам нищо против че част от жените са пристрастени поради надеждата която ги крепи при всеки опит и дай Боже следващият да е успешен и проявяват резистентност към мнението което се различава от тяхното. Това съм го срещала в много други постове.
Порицават тези които използват епитети а самите те го правят просто трябва само да се прочетат още веднъж. Е който не иска да го разбере . Всеки си знае.  



OliviaАбсолютно си права.Точно това се опитвам да кажа и аз.
« Последна редакция: Април 19, 2011, 01:18:32 am от zarina »
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Тъкмо щях да пиша, но гледам, че Джам ме е изпреварила. Напълно подкрепям казаното от нея. Зарина, ти имаш ли представа колко струва само апаратурата за тия клиники? А консумативите, средите? Какво предпочиташ - да дават парите за луксозна сграда с лъскаво фоайенце, където да чакаш или за качествени консумативи, добра апаратура и кадърен персонал? Защото както е ясно на всички, кадърни лекари в тази област има твърде малко. Обучението им струва скъпо, а за да привлечеш един добре обучен и добър лекар, трябва нещо да му предложиш. За да събереш такъв капитал си иска доста време. Трябва ли да ти обяснявам какво значи реинвестиция и кога се прави? Изобщо, много лесно ги правиш тия сметки, но са малко бакалски...
Казваш на Запад нови методи използвали...Ами не можеш да сравняваш БГ със Запада, то просто няма база за сравнение. За какво ниво на здравеопазване говорим там, за какво ниво тук? За всичко трябват пари, много пари, разбери го това. Много съм съгласна с Микона. Ние плащаме смешни суми за осигуровки, като абсолютна стойност говоря, не като съотношение спрямо заплатите ни. Обаче искаме много насреща. Ами няма как да стане, откъде да дойдат тези пари?
Говориш за някакъв опит от чужбина. Ако имаш предвид Гърция, спести ни го. Видяхме как се спука розовия балон на стандарта им на живот. Сега си плащат всичко онова, което не плащаха толкова години. Иди питай колко струват процедурите в Западна Европа, в САЩ, питай и живущите там какви зверски осигуровки/застраховки плащат и ела пак да кажеш за чужбината и у нас...
Не приемай изказването ми лично, не е такова. Просто виждам, че очевидно нямаш реална представа как стоят нещата, а си мислиш, че имаш. Това, че се бориш от много години и си минала през много клиники, далеч не означава, че всичко ти е ясно. Все пак надали си им виждала счетоводните документи на хората :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #66 -: Април 19, 2011, 05:51:30 am »
Точно така ,ти сама го каза без да искаш. Ако сега ти кажа че в някой клиники навън има специфични методики ,които се практикуват там от годин се  а тук все още и идея си нямат. Ти как ще се почувстваш че всъщност си имала начин по-бързо да си решиш проблемите без да се налага  да преминаваш   през твоя 6годишен ад.
Ако е така е кофти. Какви специфични методики имаш предвид, които се правят на други места, но не в България? Аз знам стандартната процедура на моята клиника в САЩ и като гледам какво се прави в България, по никакъв начин не съм видяла да се различава. Виждам,че има разлика след това в поддържането на бременността, но самата ин-витро процедура не виждам да е с нещо различна.

Б.

П.П. Трябва да добавя, че е абсурдно твърдението, че дадена клиника нарочно седи на кофти място, за да не дава пари за по-хубаво. По мое мнение отдавна не са толкова малко клиниките, че да не желаят да се конкурират.
« Последна редакция: Април 19, 2011, 05:53:49 am от Bobbie »


  
*
Разбрах че знаете всичко,имам един въпрос и ако можете да си отговорите а и на мен ще съм много благодарна.

Защо Българи ходят да се лекуват в европейски клиники не само за инвитро а Европейци и Американци не идват у нас???????
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Защо Българи ходят да се лекуват в европейски клиники не само за инвитро а Европейци и Американци не идват у нас???????

ти имаш ли информация колко българи се лекуват в европейски клиники за инвитро и колко европейци/американци се лекуват в български клиники за инвитро?
аз мисля, че нямаш информация, а отново спекулираш. ясна ми е постановката ти - ние ходим навън, щото тука е ниско нивото, чужденците не идват тук по същата причина.

истината е по-друга.
много малко българи, които живеят и работят постоянно в България, ходят в чужбина да
се лекуват - и то най-често в Гърция, Турция, Испания. не съм чула някой българин да се е дигнал от тук да ходи в Германия или Дания. причината е най-вече финансова. по същата причина няма тук потоци от европейци - те си получават финансиране по каса в родните си страни, защо да идват тук?

а иначе, чужденци тук идват - даже преди няколко години имаше статии по медиите за ин-витро туризма в България. англичаните, например, практикуват доста инвитро туризъм в търсене на донорски програми.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Да аз знам за хора от Малта идвали в БГ за ин-витро.Но не мисля, че това е въпроса.Защо се сравняваме въобще?Това е някаква наша ужасна черта да сравняваме и да гледаме в на другия паничката.Всяка система има плюсове и минуси.Всеки уважаващ себе си лекар иска да вдига нивото, да има нова техника, нови доктори и т.н. Говориш за нещо преди години погледни какво е сега.Има еволюция нали, а тя е най-важната.Няма как нещата да станат с магическа пръчка, но стават и всичко в Бг се оправя.
Форума не е, за да се конфронтираме, а за да си помагаме.

Според мен, ние като пациенти сами трябва да изискваме от своите доктори. Зная че това е много трудно, че е възможно да си навлече човек гневът или подигравката от страна на лекарите или просто да те отсвирят с култовата фраза "на психологическа основа е", но все пак ние като пациенти трябва да изискваме.

Не трябва да премълчаваме това, което не ни харесва. Аз например предадох на д-р Ковачев изрично да каже на д-р Александров да не говори пред мъжът на жена с репродуктивни проблеми, че тя не можела да забременее, защотото се била "зомбирала" и защото било "на психологическа основа". Ако един доктор не вижда проблем в неговата област, нека да каже: "въз основа на изследванията, които ми представяш, аз не виждам генерален проблем", "виждам, че си много притеснена, опитай се да се успокоиш" и т.н. Д-р Александров от къде да знае, че съм с хронична инфекция с епщайн бар вирус, който ме удря на много места. Еми като не е специалист в това, няма как да се сети човека, но поне да не ме прави на "зомбирана" или "на луда".

На Анито от АГ-Варна - също й дадох "feedback", но лично й го казах да не се кара на пациенти, които си пускат много изследвания. Защото в крайна сметка при заплетени случаи изследванията изобщо не са излишни.

И така, аз лично ако имам път към същите доктори, които съм посетила и които не са можели да се ориентират в моя случай им показвам сега изследванията си, епикризите си и им обяснявам за какво иде реч. Защото следващият път като се появи една такава "зомбирана" пациентка, поне да не ми се бъркат във взаимоотношенията с мъжът ми. Че той като латерна повтаряше това за "психологическата основа".

Дано все пак да е имало смисъл от моите усилия - не зная.
« Последна редакция: Април 19, 2011, 12:23:47 pm от Magdalena78 »
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*
JamТочно така .Причината е финансова.Но ако нея я нямаше като пречка съм убедена че щяха да са повече. А тези които могат не са останали и ден повече тук.
И това ли ше кажеш че не е вярно.

magi-st.Абсолютно си права .Аз съм от поколението което инвестира в построяването на днешните модерни клиники а вие сте от поколението което ще инвестира в построяването на още по-модерни клиники самоче след 10г.

Да скъпа е да се направи клиника за това ама и на нас ние скъпо.Особенно когато има няколко поредни провалени опита.
Лекар без апаратура особенно за АРТ процедури е като самолет без пилот.Защото процедурата се извършва под прекия контрол на ехографа и ако той не е последен писък вероятноста да не ти се получат нещата е пъти по-голяма от това да е успешно.
« Последна редакция: Април 19, 2011, 12:26:54 pm от zarina »
*
JamТочно така .Причината е финансова.Но ако нея я нямаше като пречка съм убедена че щяха да са повече. А тези които могат не са останали и ден повече тук.
И това ли ше кажеш че не е вярно.
Зарина, не съм съгласна с твоето твърдение - че нивото на репродуктивната медицина в БГ е ниска и при финансова възможност - трябва да търчим в чужбина.
Прочети темите за инвитро в различните държави и ще видиш, че и там нещата не са никак розови..
*
Царе сме да мрънкаме, да плюем и да се оплакваме, все някой ни е виновен, все ни е крив, а когато трябва да направим нещо за себе си - всички се крият в миша дупка. Ако ни назначат скъпи изследвания - чарджат ни финансново, ако не - не ни обръщат внимание на проблема. А всъщност лекарите са тези, които преценят всеки индивидуален случай. Нашата репродуктивна медицина в една бедна страна като България с малко обществен ресурс в тази посока (цъфнала и вързала отвсякъде) е на достатъчно високо ниво и успеваемост от професионална гледна точка именно заради труда на една шепа лекари, посветили се от всякъде на професията си, без личен живот, без сън, които на моменти са на ръба на силите си и здравето си, но ние сме царе да плюем точно тях. Защо ли? И посещават всички европейски и световни конгреси, повечето новости идват почти веднага и тук. И непрекъснато инвестират в квалификацията си. За справка много практики само от 5 години насам за се развили много - и резултатите са налице. Отделно понеже стана дума и за пациентските организации, които естествено са в кюпа на оплюваните, просто няма как да работиш и да не те оцапат с кал - именно поради тях и най-вече заради техните усилия България е страна, вкоято се поемат 3 пълни опита ин витро от държавата ( не повече от 5 са европейските страни, които могат да се похвалят с това), в която вече повече от 10 общини са заложили в бюджета си сериозни суми за подпомагане на хора с репродуктивни проблеми и още ще се включват, всичко това с подкрепата на същите тези организации и същите тези лекари. Разбира се, има какво да се желае да се подобри във всяко едно отношение, всички в темата имат право до известна степен, но не трябва да бъдем само черногледи. Няма градивна критика в тази тема, за съжаление. А точно такава е нужна и на лекари и на общественици.
Аз лично свалям шапка на всички, които въпреки ежедневната кал, която се изсипва върху имената им не губят силите, волята и желанието си да работят и да сбъдват мечтите на хората като нас.
« Последна редакция: Април 19, 2011, 12:45:21 pm от cygnus »
cygnus:good_post:

*
Tanita [/b]не говоря за различни държави а за конкретни които са доказали все пак пред света че наистина са водещи .
Знаели някой какво значи "Сертификат"-гаранция за качество. А качеството повишава успеха на нашите начинания .А какво влиза в качеството.Има предписания които тябва ода отговарят на определени усковия за това.

Не казвам за всички лекари че е така .Тоз който е добър е добър.И аз не съм си спестила суперлатива за него .Но там където се тъпче само на едно място и някой каза тук че проблема бил "Психологически" е прав поради липса на възможност за поставяне на диагноза. А най-вече лекарите спекулират с това и то точно в инвитрото. Това съм го чувала и аз и то не един път.И аз да продължавам да правя безуспешни опити тук само поради това че лекаря се оправдава с психологическия проблем . Естествено че епсихологически този проблем след като неможе да се намери физиологичната причина-която междувпрочем се оказва че е често срещана.

МИналата година за информация ,понеже твърдите че аз не съм се интересувала от развитието на АРТ тук отидох в една от така наречените Водещи клиники за да направя процедурата в БГ ,Освен че лекаря ми говореше че едва ли не нямало смисъл защото вече съм към 40 и нямало нищо да стане .Това норамално ли е според вас.Ама дай да опитаме. Какво значи това. Че евентуалния успех ще е на принципа на случайноста което az ne немога да приема когато става въпрос за контролиран метод .Това ми се каза за да си измие човека ръцете че аз ще си дам парите ама да си знам че нишо няма да стане е ,да нестана.
А много странно как навън стана и то не един или два пъти.
 Та видях докъде е сигнало развитието
Магдаледа много си права. Да забременяват и тук жени но доста по-млади .Това го може всеки.Въпросът е как да помогнеш на жени които имат вече комплексен проблем.Е това им куша много. Затова написах че се бяга навън .Където ти предлагат конкретни решения .
да, cygnus, съгласна съм с това което казваш, но все пак хайде докторите малко да си попреглътнат егото, че знаят всичко и могат всичко и все пак да се въздържат от надменно и подигравателно отношение (което аз лично съм изтърпявала на свой гръб многократно и то не само от доктори в клиники по стерилитет, но и от доктори в други области).

И хайде ако може да си спазват докторите процедурите повече, защото на мен лично цветна снимка ми се направи без дори да съм имала микробиология някога през живота си, (въпреки, че съм посещавала АГ-та и дори съм ги питала за това) и без изобщо нищо да ми беше обяснено, че след това ще прокървя.

Благодарна съм на зачатие, за всичките усилия, които полага, за фонда и за огромната база данни от случаи, която се е събрала.

Хайде да не издигаме докторите в култ, нека връзката пациент-доктор да е равнопоставена и нека просто да си им казваме какво на нас не ни харесва и толкова. Тези, които са съвестни и наистина желаят да помогнат ще обърнат внимание на това. Тези, които гледат само парите ще отпаднат полека-лека сами.
« Последна редакция: Април 19, 2011, 13:27:25 pm от Magdalena78 »
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*
Gynus,Ще мрънкаме ,защото моите пари не са фалшиви.
*
Gynus,Ще мрънкаме ,защото моите пари не са фалшиви.
И какво се постига с мрънкане по форумите?
точно за това говоря. Не става въпрос да мрънкаме по форумите, а съвсем добронамерено да даваме своето мнение на докторите, какво и как се е случило с нас, как се е развила при мен лично ситуацията, защото така аз споделяйки моят опит с тези доктори, които наистина желаят да помогнат, мога аз чрез моят опит (независимо, че се оказах хипер нетипичен за медицината случай) в крайна сметка да помогна на някоя следваща пациентка, която тепърва тръгва по моят път.
Така че според мен трябва да споделяме на докторите нашето собствено мнение по един културен и ненатрапчив начин.
« Последна редакция: Април 19, 2011, 13:24:36 pm от Magdalena78 »
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #80 -: Април 19, 2011, 13:43:27 pm »
Лекар без апаратура особенно за АРТ процедури е като самолет без пилот.Защото процедурата се извършва под прекия контрол на ехографа и ако той не е последен писък вероятноста да не ти се получат нещата е пъти по-голяма от това да е успешно.
Аз пък не знам до сега момичета с неизвадени яйцеклетки заради лош ехограф. Напротив, като чета из форума за ин-витро по колко емприанчета стават, съвсем нормални са цифрите.

Проблеми моеж да има, ама хайде сега да не търсиш под вола теле и да се хващаш за всикчо. Така и не отговори какви конкретно методики имаше пред вид като казваше, че се позлвали само в чужбина.
Това, че лекар ти е казвал, че са ниски шансовете ти , само му прави чест. Вместо да ти вземе парите и да прави каквото искаш, той ти е казал каква е статистиката, за да не кажеш после, че са те подвели.


Аз пък ще си кажа какво аз мисля, че е проблема на българската медицина в тази област, а и не само в нея. Основен проблем е, че лекари предписват неща, които не се базират на твърди изследвания и губят времето и парите ( да не говорим за нервите)на пациентите. Например тази доцентка ( не и помня името), кояот лекува НК клетки. Ами това за мен е чиста измама на пациентите. И съм убедена, че тя си вярва, а както личи по форумите и много хора и вярват. Аз съм се отказала да им обяснявам, но следя темите и ми е жал, че си губят времето.
Други пък лекари правят коментари като този, който Магдалена е описала. За мен това е абсолятно непрофесионално. Че не е Епщайн Бар съм сигурна ( извини ме Магадлена), но това не значи, че той може да прави подобни коментари и да се държи по този начин пред мъжа и.


Б.


  
*
Царе сме да мрънкаме, да плюем и да се оплакваме, все някой ни е виновен, все ни е крив, а когато трябва да направим нещо за себе си - всички се крият в миша дупка. Ако ни назначат скъпи изследвания - чарджат ни финансново, ако не - не ни обръщат внимание на проблема. А всъщност лекарите са тези, които преценят всеки индивидуален случай. Нашата репродуктивна медицина в една бедна страна като България с малко обществен ресурс в тази посока (цъфнала и вързала отвсякъде) е на достатъчно високо ниво и успеваемост от професионална гледна точка именно заради труда на една шепа лекари, посветили се от всякъде на професията си, без личен живот, без сън, които на моменти са на ръба на силите си и здравето си, но ние сме царе да плюем точно тях. Защо ли? И посещават всички европейски и световни конгреси, повечето новости идват почти веднага и тук. И непрекъснато инвестират в квалификацията си. За справка много практики само от 5 години насам за се развили много - и резултатите са налице. Отделно понеже стана дума и за пациентските организации, които естествено са в кюпа на оплюваните, просто няма как да работиш и да не те оцапат с кал - именно поради тях и най-вече заради техните усилия България е страна, вкоято се поемат 3 пълни опита ин витро от държавата ( не повече от 5 са европейските страни, които могат да се похвалят с това), в която вече повече от 10 общини са заложили в бюджета си сериозни суми за подпомагане на хора с репродуктивни проблеми и още ще се включват, всичко това с подкрепата на същите тези организации и същите тези лекари. Разбира се, има какво да се желае да се подобри във всяко едно отношение, всички в темата имат право до известна степен, но не трябва да бъдем само черногледи. Няма градивна критика в тази тема, за съжаление. А точно такава е нужна и на лекари и на общественици.
Аз лично свалям шапка на всички, които въпреки ежедневната кал, която се изсипва върху имената им не губят силите, волята и желанието си да работят и да сбъдват мечтите на хората като нас.
:good_post: :good_post: :good_post:

Цитат
Gynus,Ще мрънкаме ,защото моите пари не са фалшиви.
На никой парите не са фалшиви, не само твойте!
Цитат
МИналата година за информация ,понеже твърдите че аз не съм се интересувала от развитието на АРТ тук отидох в една от така наречените Водещи клиники за да направя процедурата в БГ ,Освен че лекаря ми говореше че едва ли не нямало смисъл защото вече съм към 40 и нямало нищо да стане
Това е безспорен факт и ако доктора не ти го каже, означава, че те заблуждава!
Цитат
А много странно как навън стана и то не един или два пъти
Явно не е станало съвсем, щом все още си тук...
Пък и зависи на каква възраст си била.
Цитат
Да забременяват и тук жени но доста по-млади .Това го може всеки.Въпросът е как да помогнеш на жени които имат вече комплексен проблем.Е това им куша много. Затова написах че се бяга навън .Където ти предлагат конкретни решения .
Има няколко теми - и за 35+ годишните, че и за 40+ годишните, в които се вижда, че не само младите тук забренемяват с помощта на репродуктивната медицина!
Момичета, бъдете по градивни в критиката си, в противен случай от обобщения, които нищо не значат няма никакъв смисъл.

Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #82 -: Април 19, 2011, 13:58:35 pm »
Други пък лекари правят коментари като този, който Магдалена е описала. За мен това е абсолятно непрофесионално. Че не е Епщайн Бар съм сигурна ( извини ме Магадлена), но това не значи, че той може да прави подобни коментари и да се държи по този начин пред мъжа и.
Б.

Малко оф-топик: Да, Боби, за съжаление не е само епщайн бар висура и на друго съм носител, но за съжаление не мога още да го хвана от изследванията. Още изследвания трябва да правя. Отключила съм безумно автоимунно заболяване, за което и ревматолозите дори не успяха да се ориентират. Но за сега съм здрава.
« Последна редакция: Април 19, 2011, 15:37:01 pm от Magdalena78 »
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
отидох в една от така наречените Водещи клиники за да направя процедурата в БГ ,Освен че лекаря ми говореше че едва ли не нямало смисъл защото вече съм към 40 и нямало нищо да стане .Това норамално ли е според вас.Ама дай да опитаме. Какво значи това. Че евентуалния успех ще е на принципа на случайноста което az ne немога да приема когато става въпрос за контролиран метод .Това ми се каза за да си измие човека ръцете че аз ще си дам парите ама да си знам че нишо няма да стане е ,да нестана.
А много странно как навън стана и то не един или два пъти.
 Та видях докъде е сигнало развитието

цитираното е поредно доказателство за това, как хората превратно анализират и тълкуват фактите.

1. над 40 години успеваемостта спада драстично. и това не зависи от географското положение на клиниката. в цял свят, процентите успеваемост от инвитро (раждане на живо дете) след 43 години са между 1 и 5%. след 45 години - още по-малки. това ти е казал лекарят. затова ти е казал "дай да опитаме". ти какво си мислиш, че щом е "контролиран метод", то успехът е гарантиран???

2. напълно е възможно да не стане един път, а следващия път да стане и това да няма никаква връзка с клиниката и начина на лечение. това е основна истина, която много жени някак не разбират и казват "ами аз правих 5 опита при д-р А, д-р Б и д-р В, нищо не стана, а на 6-тия път отидох при д-р Г и то взе че стана от първия път!" ами не - всъщност е станало от 6-тия път, просто д-р Г е обрал лаврите на успеха поради едната случайност. инвитрото е до огромна степен случайност и решение на природата. сто процентов успех от един опит просто никой не може да ти гарантира.

нищо общо нямат тия неща с развитието. но нищо не ти пречи да вярваш в това и да си даваш парите в която чужбина решиш. аз лично мога да си позволя финансово да отида в Турция или Гърция, но предпочитам да си стоя при моя лекар тук.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Танита  Аз се доверих за пореден път в БГ и съжалявам.Такива думи от чуждестранните лекари не съм чувала. Пропусна да прочетеш че са ми предложени конкретни действия.
А това че също не си се поинтересувала дали съм имала успешни опити навън или не.

А се пробвах тук защото лятото немога да си взема отпуса.
Освен това ми докараха дисбактериоза от една идиотска промивка на влагалището преди трансфера,нещо което ме втрщи защото такова нещо там кудето съм била няма.
Дезинфекцията на влагалицето се прави по съвсем друг начин .Убедена съм че това го знаят нашите лекари щом ходят по конгреси ,обаче не го практикуват тук ,незнам защ

Относно ехографския контрол нестава въпрос тук само за вадене на чйцеклетки а за най-тънката част .Трансферът-който също става под ехографски контрол.Защото има точно място където трябва да застане катетърът и ако няма добър уред не е много ясно къде ще ги транферират. А ти после чакай БР
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Д-р Александров от къде да знае, че съм с хронична инфекция с епщайн бар вирус, който ме удря на много места.

това ме подсеща как в във форума за проблемно забременяване към бг-мамма пациентки плюеха по д-р Даскалов, че им предписвал куп ненужни изследвания за различни инфекции, дето хич не ги засягали, само и само да им вземал парите, видите ли...

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

jam, тук наистина въпросът за изследванията е малко спорен. НО при положение, че има ясна симптоматика (както при мен апендицита ме е болял от лятото на 2006 г, после дясна сакроилиачна става и т.н.), според мен трябва да се назначават изследвания. Тук вече наистина докторът преценява. Някои доктори се презастраховат изисквайки много изследвания (жалко, че не попаднах на такъв лекар). Други доктори пък преценяват, че няма смисъл.
Много, много индивидуално е всичко.
« Последна редакция: Април 19, 2011, 15:23:53 pm от Magdalena78 »
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*
Танита  Аз се доверих за пореден път в БГ и съжалявам.Такива думи от чуждестранните лекари не съм чувала.
Не е толкова важно кой какво ще каже, а кой какво ще свърши, като те слушам, не оставям с впечатление, че работата е свършена до край!
Цитат
Освен това ми докараха дисбактериоза от една идиотска промивка на влагалището преди трансфера,нещо което ме втрщи защото такова нещо там кудето съм била няма.
Дезинфекцията на влагалицето се прави по съвсем друг начин .Убедена съм че това го знаят нашите лекари щом ходят по конгреси ,обаче не го практикуват тук ,незнам защ
Не знам къде си била, но в клиниката в която аз ходя дезинфекцията на влагалището се прави по всички правила и аз никога не съм получавала дисбактериоза!
И въобще - изобщо без конкретика тук можем да си говорим всичко, но то няма никаква стойност, най-малкото защото не носи никаква конкретна информация!
Нещо от сорта...една жена от една страна посетила една клиника, е която направила нещо като една процедура и  по някое си време забременяла...дайте да дадем...и да отидем в която и да е страна, извън БГ, защото там сме чули, че забременяват... :lol: :x
Не, благодаря!
Толкова несериозна става тази тема, че май е крайно време да бъде заключена!

Заключете я наистина, защото тази прослава за българската медицина вече започва да намирисва. Все едно не ги виждаме всеки месец, всяка седмица, всеки ден...

Но не!

Българските лекари са най-сърцатите, трудолюбивите, издръжливите, самоотвержените, компетентните, амбициозните, разбиращите...

O, sancta simplisitas!
*
Заключете я наистина, защото тази прослава за българската медицина вече започва да намирисва. Все едно не ги виждаме всеки месец, всяка седмица, всеки ден...

Но не!

Българските лекари са най-сърцатите, трудолюбивите, издръжливите, самоотвержените, компетентните, амбициозните, разбиращите...

O, sancta simplisitas!
А на мен пък започва да ми омръзва до смърт непрестанната прослава на всичко що е извън БГ и оплюването на всичко що е вътре в БГ!
И не виждам някой в темата да слави БГ медицината по принцип, тук конкретно става въпрос за репродуктивна медицина и то само за определени клиники!
То даже и за това не става въпрос, точно защото няма никаква конкретика, за пореден път го пиша - дано някой да си направи труда все пак и да го прочете!
В този форум има достатъчно информация и за позитивните и за негативните страни на репродуктивната медицина в БГ и някой просто да твърди, че тук тя само се прослявя е невярно!
Напротив, тук критиката е повече, но тя е конкретна и за определени неща - а не хвърлени думи по принцип, които не носят никаква информация.
Далеч по-продуктивна и полезна щеше да бъде темата, ако примерно зарина беше описала всички опити във всички клиники, които е била - за да сподели както положителния си опит извън БГ, така и отрицателния вътре в БГ.
Но така - някакви обобщени хвърлени обвинения по принцип не носят никаква информация на никого!
Да, и аз отдавна се каня да напиша книга.

Първо шеше да е за провалените ми любови.
Сега ще е за провалените ми опити.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Мда, види се, че някои имат особен талант в романистиката.......
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
enigmata, прекаляваш.

първо започна с обиди към потребителките на форума, които са твои сестри по съдба. след това премина към лекарите, на които разчиташ да ти помогнат да се сдобиеш с дете, като повторно обиди аудиторията на форумите.

аз имам много лошо отношение като цяло към българските лекари и нивото на българското здравеопазване и медицина. но на бялото не мога да кажа черно. асистираната репродукция е една от малкото области на българската медицина, където виждам светлина в тунела.

разбирам защо някои тук са така озлобени към българските лекари, но ми се струва, че скоро може да се озлобят и към чуждестранните такива - просто защото ситуациите им са доста комплицирани и с изключително нисък процент на успеваемост в цял свят.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

От името на темата "Адът, който се нарича ин витро..."
Колкото и да е луксозна клиниката, колкото и нови среди и любезен и квалифициран да е персонала, едва ли някой е мечтал за себе си да зачене чрез ин витро. Аз да, след като разбрах за естеството на проблемите ни, но да те бодат през ден, да следиш показатели, хормони, неща които не зависят пряко от волята ти за нещо толкова скъпоценно, мисля няма как да е приятно.
Моята икси процедура беше много натоварваща емоционално, всичко вървеше наопаки и чакалнята и коридорите в клиниката са последното нещо, което съм гледала. Донякъде може да се увеличи комфорта на пациентите при процедурата, но при положение че се спазват добри професионални практики, изходът винаги е по волята на Бог и никой лекар не може да гарантира безпроблемна процедура и успешен финал, колкото и да се усмихва.
Джам, извинявам се много, но ще си позволя да не се съглася с този твой текст със ситните буквички: "разбирам защо някои тук са така озлобени към българските лекари, но ми се струва, че скоро може да се озлобят и към чуждестранните такива - просто защото ситуациите им са доста комплицирани и с изключително нисък процент на успеваемост в цял свят."

Не става въпрос за злоба, става въпрос за малко от малко човешко отношение към здравословните ни проблеми, става въпрос за спазване на медицинските практики и процедури (а не претупване дори на изследвания като цветна снимка), става въпрос за това лекарите да имат смелостта в определени случаи да си признават, че не е от тяхната компетенция и са безсилни в някои случаи, а не да слушам простотии, които допълнително да ме объркват, става въпрос за това, че много често се прибързва с ин витро процедурите без да се огледат нещата добре.
И съм съгласна с Боби, че това с НК клетките пък е такава простотия. Трябва да се разбере дали наистина има някаква хронична инфекция с нещо или не.
« Последна редакция: Април 19, 2011, 17:45:26 pm от Magdalena78 »
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
enigmata, наистина прекаляваш!!!

Не само по отношение на репродуктивната медицина прекаляваш. Много от потребителите тук имат майки, бащи, съпрузи и съпруги, които работят в здравеопазването!

Аз лично се чувствам обидена от постовете ти!

Като не искаш, не се лекувай в България. Не ни е цъфнало и вързало здравеопазването, но да ми се раздават квалификации на килограм, просто не мога да търпя!
« Последна редакция: Април 19, 2011, 17:55:41 pm от Zai »

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*
Цитат
че много често се прибързва с ин витро процедурите без да се огледат нещата добре
Е, добре де - това е при теб, но тъй като съм ти чела дневника, мисля че и ти малко прекаляваш диагностицирайки се.
Освен това къде? В коя клиника?
Момичета, конкретно го раздавайте бе, не по принцип.. лекар, клиника...
Когато отидеш в три от всички водещи клиники и те всички ти кажат - започвай ин витро, а ти имаш някакво си собствено твое мнение, това не означава, че репродуктивните клиники в БГ не обръщат внимание на твоя случай.

*
 Ами ето малко конкретизация. Може ли да влезеш за първоначален преглед в клиника Малинов декември месец, да се добереш до инвитро септември следващата година (пациентките знаят как може да се получи това безумие), защото все има какво да се дооглежда и да ти прекъснат инвитрото, защото ТСХ хормона ти е бил висок миналият септември, а никой не се е сетил да те предупреди да отидеш на ендокринолог!!!! Длъжна ли съм аз да знам, че хормона трябва да е под 2,5 и лекарят е професионалист или е обратното!!! Преценете сами... имам още много подобни примери...
 Ходила съм и в други клиники. Професионализмът като отношение към пациента и поета отговорност за лечение на проблема куца много в България! В една от известните други клиники ме нарекоха "клиентка" :-)....
 Това не може да се реши като се отиде в чужбина, а по скоро когато се научим МАСОВО да реагираме на безочието на някои лекари!!!!!!
 Поздрави на всички и успех в процедурите! Четете форума, да не ви объркат като мене!
 И мисля, че е наложително вече да се обединим момичета, а не да се караме! Нека в тази тема да оповестяваме лекарски грешки и недопустими практики.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Еми така кажете - не сме доволни от Малинов, от Владимиров, от Щерев, от Плевен и който там остана... Не пускайте теми за "адът на инвитро процедурите" с някакви неясни генерализации!

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Нека в тази тема да оповестяваме лекарски грешки и недопустими практики.
А в качеството си на какви да сигнализираме за лекарски грешки и практики? Ти на нивото на репродуктивния специалист ли си? Ако за теб едно е грешка, за мен пък може да е обичайна практика.


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #100 -: Април 19, 2011, 21:41:29 pm »
Относно ехографския контрол нестава въпрос тук само за вадене на чйцеклетки а за най-тънката част .Трансферът-който също става под ехографски контрол.Защото има точно място където трябва да застане катетърът и ако няма добър уред не е много ясно къде ще ги транферират. А ти после чакай БР

Сериозно? Някой е пропуснал матката, понеже му е бил скапан ехографа ли?  Толкова скапан, че не е видял матката? :-)

Б.
« Последна редакция: Април 19, 2011, 21:44:27 pm от Bobbie »


  
Цитат
че много често се прибързва с ин витро процедурите без да се огледат нещата добре
Е, добре де - това е при теб, но тъй като съм ти чела дневника, мисля че и ти малко прекаляваш диагностицирайки се.


Tanita, това, което съм писала в дневника си като диагнози, са ми поставяни от доктори и са написани черно на бяло. Това, че докторите често ми сменяха диагнозите, е видно и от дневника ми, дори живях около 1 година с мисълта, че имам реактивен артрит и това също не съм си го измислила, дори във файла ми в здравната каса така ме водят, а ми беше една от поредните грешни диагнози. Изтрещях в един момент и от физическа болка и от безсилието на докторите, за това и си отворих дневник. Все още при мен нареждането на пъзела продължава за съжаление.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*
 Аз се чудя Заринка какво точно иска да каже на нас Българските двойки с тази тема... ииииии дали цифрата от 250 бебета годишно само от една клиника е незначителен принос в борбата със репродуктивните проблеми...
 Ще ти кажа нещо,основния проблем у нас и негодувание идва от неспособността на двойките да поемат финансовата част на лечението,та в този ред на мисли Фонда е голяма помощ и именно откакто е неговото съществуване виждам повече усмихнати лица по клиниките / и моето също /
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
:)Едва сега прочетох първия пост аз:)
То не е тъжно...смешно е:)

Гледай ти сред какви дяволи сме живеели в нашия АД.

И каква активност в темата, не е за вярване:) Но пък нали не е да свършим реално някаква работа, що да няма наплив:)

Сега, успокойте се всички и...едно е сигурно...и утре е ден.
*
:)Едва сега прочетох първия пост аз:)
То не е тъжно...смешно е:)

Гледай ти сред какви дяволи сме живеели в нашия АД.

И каква активност в темата, не е за вярване:) Но пък нали не е да свършим реално някаква работа, що да няма наплив:)

Сега, успокойте се всички и...едно е сигурно...и утре е ден.
:good_post:
*
TanitaАко мъничко се беше поинтересувала щеше да си разбрала къде вече съм описала тези неща те не са тайна но не възнамерявам да ги повтарям. Това че ти пишеш  наизуст без да прочетеш преди това ,къде и какво съм правила не ти прави чест.

Ще се повторя заради теб .Относно клиниките тук в БГ не ги споменавам защото ще засегна голяма част от нейните пациенти .Не бих желала да им отнемам надеждата и доверието което вече те са гласували на дадената клиника.

Аз съм била на  ващето място и много добре разбирам ,ентусиазмът който имате. И аз съм била така. Да хубаво е че има фонд но този фонд само успокоява двойките които нямат възможност да го финансират със собствени средства. Ето аз се самофинансирам и предоставям своята част от него на друга двойка да се възползва. Обаче той не гатантира успеха на клиниките,само повишава вероятноста. КОгато нещата не се получат след 3 или 4 пъти какво прави тази двойка вече изчерпила възможностите си да участва в процедурата .Тя е обречена . Защото тя вече неможе да учасва по фонд ,няма собствени средства ....

Относно ехографът нестава въпрос че с него се гледат само яйчници или матка а много други неща но по-запознатите които са се интересували знаят за какво става въпрос и още какво точно се гледа с него по време на трансфер.
« Последна редакция: Април 20, 2011, 02:40:39 am от zarina »
*
Аз се чудя Заринка какво точно иска да каже на нас Българските двойки с тази тема... ииииии дали цифрата от 250 бебета годишно само от една клиника е незначителен принос в борбата със репродуктивните проблеми...
 Ще ти кажа нещо,основния проблем у нас и негодувание идва от неспособността на двойките да поемат финансовата част на лечението,та в този ред на мисли Фонда е голяма помощ и именно откакто е неговото съществуване виждам повече усмихнати лица по клиниките / и моето също /
Didon. Незначителен е .Бройката от 250 000хил още стои тя не се е стопила.
Все пак не мисля че толкова много двойки са с много сложен репродуктивен проблем .Такива се броим на пръсти  За останалите се съмнявам  че са заплетен случей .
Просто каво да кажа от тук нататък. Логиката сама идва.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #107 -: Април 20, 2011, 05:29:18 am »
zarina бе момиче престани да довориш смехории моля ти се, че не мога да ти смогна.За какво специално място в матката дето не се вижда на всякакъв УЗ става дума?

В коя държава има неограничено спонсориране на подобни процедури?  При мен няма никакво и държавата не я интересува дали можеш или не можеш да си го позлволиш. Много рядко има частни застраховки, които поемат подобен разход. Аз честно казано само съм чувала, че има подобни застраховки, но не съм попадала на човек, който има такава. Така че тук ( в тази прословута чужбина) няма подобно държавно подпомагане въобще. А ти си седнала да плюеш по държавата за това, че след трети опит, който нямал пари нямало да може да си позволи четвърти. То пък бива наглост бива, ама това твоето е върха.
Искрено съжалявам, че при теб не се е получило, но такива случаи има по цял свят. Това не означава, че ти сега трябва да седнеш да разбиваш ентусиазма на момичетата тук и да им говориш как си била като тях. Да била си и понеже не е станало си разочарована, но не можеш да кажеш, че и с тях ще се получи същото. С това наистина прекали. Достатъчно примери имаме в този форум как се е получило, така че ти сега да развиваш теории как било глупаво да се надяват - е извинявай, ама звучи повече злобно, от колкото загрижено. И моля не започвай сега да ни обясняваш как го казваш, за да им помогнеш.

Някой беше предложил да се заключи тази тема. ДОбра идея!

Б.


  
*
TanitaАко мъничко се беше поинтересувала щеше да си разбрала къде вече съм описала тези неща те не са тайна но не възнамерявам да ги повтарям. Това че ти пишеш  наизуст без да прочетеш преди това ,къде и какво съм правила не ти прави чест.
Напротив - след като твърдиш нещо си длъжна да се аргументираш с факти и не токова заради мен, а заради всички, които ще прочетата тази тема.
Не можеш да искаш всички потребители да ти прочетат всички постинги, за да не се повтаряш - това е несериозно!
Цитат
Аз съм била на  ващето място и много добре разбирам ,ентусиазмът който имате. И аз съм била така. Да хубаво е че има фонд но този фонд само успокоява двойките които нямат възможност да го финансират със собствени средства. Ето аз се самофинансирам и предоставям своята част от него на друга двойка да се възползва. Обаче той не гатантира успеха на клиниките,само повишава вероятноста. КОгато нещата не се получат след 3 или 4 пъти какво прави тази двойка вече изчерпила възможностите си да участва в процедурата .Тя е обречена . Защото тя вече неможе да учасва по фонд ,няма собствени средства ....
Моля ти се, пак говориш неща, които не са верни!
МНого от момичетата тук се самофинансират, аз също и ти лично не плащаш нищо на никой!
Зарина - последен въпрос към теб - след като си правила толкова процедури в чужбина, защо не си успяла?
Незначителен е .Бройката от 250 000хил още стои тя не се е стопила.
Все пак не мисля че толкова много двойки са с много сложен репродуктивен проблем .Такива се броим на пръсти  За останалите се съмнявам  че са заплетен случей .
Просто каво да кажа от тук нататък. Логиката сама идва.
Как ще са малко 250 бебета годишно? Кажи речи по едно бебе всеки работен ден!!!
Говориш глупости, вече Зарина. Естествено, че като цяло бройката не е ненормално да не се стапя, нали излизат на хоризонта нови двойки с диагностициран проблем?
Не е необходимо случая ти да е свръхзаплетен, за да не се получи....

За всичко е виновна Зарина.

Че е обиколила българските клиники, а не се е влюбила в нито един доктор.
Че е ходила в чужбина, а не е забременяла (макар че тя е).
Че не си разказва историята от А до Я във всяка тема от форума.
Че си плаща сама.
И най вече че има различно мнение...
Както голяма част от момичетата във форума ;)
Не виждам коя от нас не отговаря на повечето от тези точки  :ask:

*
Танита Това че нямам деца незначи че не съм забременявала навън.
Но немога да ги износвам единя аборт беше в 20гс а втория в 17гс .
Ентусиазмът си е Ваш аз немога да ви го отнема. Но съгла си се два неуспешни опита тук и два успешни там.
Относно твоето желание дали ще се поинтересуваш от някого тук .Аз не те задължавам това е въпрос на уважение.

Аз само си казвам мнението .А пък всеки си знае.

За ехографът .Понеже всичко което пиша тук излезна че е лъжа и че аз се опитвам нещо да ви разубедя или съботирам .немога да кажа защото то пак ще се приеме като някаква измислица и затова попитай твоя лекар.

Хм, че аз отговарям на всички точки на Зарина,!
Потребителите тук едва ли следват сляпо мечтите си и нямат собствено мнение.
*
Танита Това че нямам деца незначи че не съм забременявала навън.
Но немога да ги износвам единя аборт беше в 20гс а втория в 17гс .
Ентусиазмът си е Ваш аз немога да ви го отнема. Но съгла си се два неуспешни опита тук и два успешни там.
Зарина, отдавна разбрах, че си забременявала в чужбина, но забременяване и успешен опит са две различни неща.
Успешният опит е този, който завършва с раждането на живо и здраво дете.
И аз, както и много от момичетата тук са имали забременяване, но това не са успешни опити.
За всичко е виновна Зарина.

Че е обиколила българските клиники, а не се е влюбила в нито един доктор.
Че е ходила в чужбина, а не е забременяла (макар че тя е).
Че не си разказва историята от А до Я във всяка тема от форума.
Че си плаща сама.
И най вече че има различно мнение...
Щом казваш! Вие двете сте специалистки по вината!
Аз не търся вина, а причина, смятам, че е далеч по-смислено!
А и в доктора си не съм влюбена, влюбена съм в мъжа ми!
« Последна редакция: Април 20, 2011, 12:54:08 pm от Tanitа »
*
Този "Ад", пожелавам за всички да стане Рай с малки дяволчета.

[/url]
*
 Определено имам много какво да кажа по темата , обаче се съгласявам изцяло с Лисан и изобщо няма да си губя времето в тази тема .
 
Какво повече да обсъждаме. Темата си беше провокативна от самото начало, който (като мен) се поддаде на провокацията, си каза мнението. Здравеопазването ни като цяло е на много ниско ниво. Всичко се прави "на мускули" от лекарите, без добра апаратура, без добри условия. Ние тук се опитваме да се убеждаваме, че репродуктивната ни медицина е на добро ниво. Опитват се докторите, правят каквото могат и това е. Някои клиники се опитват да вървят напред, други клиники си карат както могат. И да се нападаме взаимно, и да не се нападаме - все тая.

Всяка от вас ако си зададе въпроса колко време е отделила, за да се образова по тази тема. И дали информацията, която е получила (благодарение на зачатие например) й е помогнала в нейният път към забременяването. Само на този въпрос ако си отговорите ще ви стане ясно, кое е нормално и кое не е нормално.
« Последна редакция: Април 20, 2011, 18:04:14 pm от Magdalena78 »
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*
Незначителен е .Бройката от 250 000хил още стои тя не се е стопила.
Все пак не мисля че толкова много двойки са с много сложен репродуктивен проблем .Такива се броим на пръсти  За останалите се съмнявам  че са заплетен случей .
Просто каво да кажа от тук нататък. Логиката сама идва.
Как ще са малко 250 бебета годишно? Кажи речи по едно бебе всеки работен ден!!!
Говориш глупости, вече Зарина. Естествено, че като цяло бройката не е ненормално да не се стапя, нали излизат на хоризонта нови двойки с диагностициран проблем?
Не е необходимо случая ти да е свръхзаплетен, за да не се получи....
Да по 1но бебе всеки ден разделено обаче на около 15 инвитро клиники .Това бебе трябва да го разделите на бройката им за да видиш дали са малко или много.

Танита,това че не съм успяла да ги износя .Незначи че не са ми успешни опитите а че немога да ги износвам .
Клиниките по инвитро не поемат грижите след това за БР жени .Ако проблемът е малък да ,участват в наблюдението но недай си боже да е по сериозен се постъпва в МА или друга Многопрофилна болница ,за задържане.Където вече си поет от други лекари.
« Последна редакция: Април 20, 2011, 18:38:50 pm от zarina »
Не четеш внимателно поста на didon: "цифрата от 250 бебета годишно само от една клиника"...

*
Не четеш внимателно поста на didon: "цифрата от 250 бебета годишно само от една клиника"...
Дори и да е така .И да съм сбъркала.Моля простете.250 пак си остава ниска цифра. Значи 16 000хил посещават една клиника годишно. Сметнете си дали е малко или много.
« Последна редакция: Април 20, 2011, 18:55:34 pm от zarina »
Не четеш внимателно поста на didon: "цифрата от 250 бебета годишно само от една клиника"...
Дори и да е така .И да съм сбъркала.Моля простете.Около 16 000 хил жени посещават една клиника и само 250 имат деца.....

Сметките ще започнат да стават бакалски и дребнави. 250 означава 250 крайни резултата (не зная дали за бременности или родени деца говорим), но замисли се колко дни отнема на една двойка да извърви целия път....Съпоставяме брой двойки, месец/ двойка и дете/ден...  8O

*
Някой каза преди това че са 250 живо родени аз не споря за цифрата а като цяко казвам че е малка.И сметката е наистина бакалска нищо сложно няма в нея.
Става въпрос за живородени ,защото ако това е общата цифра ,то тогава още по зле защото няма инвитро при които 100% са заченали и 100% са родили.
« Последна редакция: Април 20, 2011, 19:16:48 pm от zarina »
Относно "бакалската сметка" тя никак не е проста - голяма част от тези 250 хиляди двойки не посещават клиника, друга въобще не са за ин-витро, и едва от една малка част от тази бройка са тези 250 бебета от една от клиниките.

Чета темата отгоре - отгоре и ви се чудя не се ли уморихте...

Е авторката май постигна целта си, успя да изкара "адът" на всяка една от вас в една превърнала се вече в много негативна тема без никакво градивно съдържание и извод.

Винаги чуждото е по-хубаво от нашето и винаги ние имаме по-малко от другите - да живее негативизма!
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Няма значение, radosttinka , просто няма смисъл да се обясняваме повече. Още от самото начало на темата ПРЕСМЯТАМЕ. Първо пресмятахме капиталите на хората, които наистина се трудят, сега пък пресмятане успеваемостта си. Само собственото си тесногръдие трудно ще сметнем, защото клони към плюс безкрайност.
Айде слагайте катинара на тази дивотия! Тук сме да си помагаме, а не да се обезсърчаваме.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #125 -: Април 20, 2011, 20:10:05 pm »
Дори и да е така .И да съм сбъркала.Моля простете.250 пак си остава ниска цифра. Значи 16 000хил посещават една клиника годишно. Сметнете си дали е малко или много.

Толкова глупости от човек, който е минал по този път и би трябвало да е навътре в нещата не бях чувала.  Хайде моля те мисли малко, преди да напишеш поредната  смешка. Ти го изкара все едно 16 000 са правили ин-витро миналата година. Трябва да гледаш колко хора започват процедура и от тях колко успяват. Погледни им статистиката. До колкото си спомням не беше по-малка от клиниките в чужбина и до колкото си спомням май най-висока беше в клиниката във Варна, нещо от сорта на 50-60%. Ама това е от стара информация, сега не знам как е, но статистически са си на добро ниво клиниките ни. Пък нищо, че според теб ехографите им не могат да намерят матката :-)


Б.
« Последна редакция: Април 20, 2011, 20:13:28 pm от Bobbie »


  
*
Някой каза преди това че са 250 живо родени аз не споря за цифрата а като цяко казвам че е малка.И сметката е наистина бакалска нищо сложно няма в нея.
Става въпрос за живородени ,защото ако това е общата цифра ,то тогава още по зле защото няма инвитро при които 100% са заченали и 100% са родили.

Zarina, ама хич не ти се удава смятането. :lol:

Ако наистина става дума за 250 бебета от една клиника в резултат на инвитро/икси в рамките на една година е доста висока цифра. За да не съм голословна, посочвам конкретни факти.

Данни за успеваемостта на трите най-големи, най-престижни и най-оборотни клиники в района на Филаделфия, САЩ:
Main Line Fertility and Reproductive Medicine
https://www.sartcorsonline.com/rptCSR_PublicMultYear.aspx?ClinicPKID=2274
University of Pennsylvania Penn Fertility Care
https://www.sartcorsonline.com/rptCSR_PublicMultYear.aspx?ClinicPKID=2297
Toll Center For Reproductive Sciences Abington IVF and Genetics
https://www.sartcorsonline.com/rptCSR_PublicMultYear.aspx?ClinicPKID=2081

Сметнах само броя опити (cycles) с пресни яйцеклетки, без замразените трансфери.
Тези опити са 569, 378 и 346 съответно за всяка клиника.
Живородените бебета в същия ред са 131, 93 и 104, и са пресметнати според успеваемостта (Percentage of cycles resulting in live births) при всяка възрастова група. Общо за трите клиники това прави 328 бебета.

Филаделфия е метрополия с около 4.5 милиона жители. Има и други, по-малки клиники, които категорично поемат само частица от броя пациенти на трите гореспоменати клиники.

Въпреки многобройните фактори, които са намесени в пресмятането на успеваемостта, съвсем общо погледнато, ако в България само една клиника е успяла да помогне за зачеването и раждането на 250 бебета, дори броят им да включва друг вид лечение или АРТ, това си е една завидна цифра.

От самото начало на темата ми се искаше да ти кажа, че ти съчувствам много за дългите години неуспешна борба. Каквото и да е развитието на репродуктивната медицина в България, ти още не си постигнала мечтата си, годините са се изтърколили безвъзвратно и огорчението ти ми се струва естествено и разбираемо.
« Последна редакция: Април 20, 2011, 21:18:30 pm от цигу »
*
 250 РОДЕНИ БЕБЕТА...
 Сещам се да вметна,защо ли в има държави,в които се финансират до 9 опита инвитро - ами логично,защото не става винаги от първия път...
 Също по бакалските сметки,двойка която няма проблем и води редовен полов живот,което означава поне три пъти седмично  , има шанс жената да забременее точно веднъж за година и два месеца.Айде тези ,които обичат да изчислят какъв е процента на успеваемост в този случай...

 Заринка,ти знаеш ли колко време ми отне да си зправя зъбите с брекети , най-агресивния тип лечение - две години... На моя приятелка и отне 6 месеца. Е,ходим при един и същ ортодонт...
*
Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #128 -: Април 20, 2011, 22:09:21 pm »
Някой беше предложил да се заключи тази тема. ДОбра идея!

:good_post:
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
*
Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #129 -: Април 20, 2011, 22:21:38 pm »
Някой беше предложил да се заключи тази тема. ДОбра идея!

:good_post:
:good_post:
Цигу, много благодаря за тази статистика. Изключително полезна!

Когато българските клиники почнат да публикуват такива данни и те са доказано верни, защото знаем как се прави статистика у нас, едва тогава ще почнем да се мерим със света. А иначе да дойдат американците да се учат от нас как правим по 16 трансфера на ден....
Правите....по 26 на ден...Къде ги правят тия 16 трансфера?  Аман  вече...

*
Тази тема е перфектното отражение на БГ действителността.
Нали на всички ви е ясно защо никога няма да станем нормална държава - ето за това.
Един се мъчи нещо полезно да направи ,а 1000 около него само седят, чакат нещо да обърка, за да го критикуват!
Огромна енергия, хвърлена напълно безполезно, не за да помогнеш, а да оплюеш.
Cygnus го каза, Лиса го каза, но не - продължаваме!
Като искаш нещо да се промени, вместо само да критикуваш - ами направи нещо бе джанъм, ама нещо смислено...
Какъв е смисъла да сипе само жлъч и да се заяждаш по форумите, ами работи!
Ето, Зачатие прави реални, полезни неща и благодарение на това, много от нещата в репродуктивната медицина се променят.
Ами стани член, участвай в ДРЗ което предстои, дай идеи, направи нещо!
Докато си изразходваме енергията за глупости ще си тънем в посредствеността!
А иначе претенциите ни огромни - на какво отгоре??
*
Какво точно предлагаш да се направи ,аз се включвам само кажи.Ами това е начинът.

Следкато искате точно да сметнете нещата дайте данни за бр пациенти посетили клиниките и бр несъстояли се трансфери.
На базата на 3те показателя бр клиники,бр,стерилни,брживородени бебета.Каква точно сметка искате да излезне.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Какво точно предлагаш да се направи ,аз се включвам само кажи.Ами това е начинът.

Следкато искате точно да сметнете нещата дайте данни за бр пациенти посетили клиниките и бр несъстояли се трансфери.
На базата на 3те показателя бр клиники,бр,стерилни,брживородени бебета.Каква точно сметка искате да излезне.

ние тези данни не ги притежаваме, за да ги дадем някому. тези данни, частично, в момента ги притежава ЦФАР (за тези цикли, които се финансират от него) и ИАТ.

това, което могат да направят пациентите, е да искат от въпросните държавни институции ЦФАР и ИАТ да обявяват публично на сайтовете си информацията за успеваемостта на клиниките, с която разполагат. и тази информация далеч не се свежда до трите показателя, които си посочила.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
JamАз точно това казах. Че имаме само три .А тябват още.
ние тези данни не ги притежаваме, за да ги дадем някому. тези данни, частично, в момента ги притежава ЦФАР (за тези цикли, които се финансират от него) и ИАТ.

това, което могат да направят пациентите, е да искат от въпросните държавни институции ЦФАР и ИАТ да обявяват публично на сайтовете си информацията за успеваемостта на клиниките, с която разполагат. и тази информация далеч не се свежда до трите показателя, които си посочила.
:good_post:  Това с публичното обявяване на резултати от ЦФАР ми допада , защо не се прави действително така?За да не се счита за реклама на някоя клиника спокойно могат да бъдат изнесени обобщени данни, от които всеки да си направи изводи каква е успеваемостта в България!
http://www.ivf-bg.com/images/files/arti/arti_broi26.pdf
Ето тук например е публикуван отчетът на "Щерев" за АРТ-процедури, извършени през 2009 г. Както е видно, има графа: "брой пункции на фоликули" и графа: "брой ембриотрансфери". Логично разликата представлява несъстоялите се трансфери. Не знам каква друга статистика за несъстояли се трансфери се търси.Мисля, че тук доста подробно е описана ситуацията. А относно броя на посетилите клиниката, причините за това могат да бъдат най-разнообразни, а не непременно с цел ин витро.Относно достоверността, не се сещам по какъв точно начин следва да бъде доказана. Едва ли с имена и ЕГН-та на пациентки... Предполагам, че има и други клиники, които обявяват подобни данни.




My first, my last, my everything!
Танита, за първи път съм съгласна с теб. С риск да те разгневя отново, ще кажа, че с нещо подобно започва и първият ми пост.

Отрицанието е разрушително, но сляпата вяра също е безполезна. Трябва да бъдем реалисти и непримирими към проблемите

Колкото до статистиката, всички клиники публикуват данни, защото са длъжни. Само че липсва стандартен формат, който да гарантира яснота и съпоставимост, а информацията напълно съзнателно се оплита в съотношения и терминология.

Здравната статистика се контролира не чрез лични данни, а чрез проверки на място по документи, случайни извадки и интервюта.

http://www.ivf-bg.com/images/files/arti/arti_broi26.pdf
Ето тук например е публикуван отчетът на "Щерев" за АРТ-процедури, извършени през 2009 г. Както е видно, има графа: "брой пункции на фоликули" и графа: "брой ембриотрансфери". Логично разликата представлява несъстоялите се трансфери. Не знам каква друга статистика за несъстояли се трансфери се търси.Мисля, че тук доста подробно е описана ситуацията. А относно броя на посетилите клиниката, причините за това могат да бъдат най-разнообразни, а не непременно с цел ин витро.Относно достоверността, не се сещам по какъв точно начин следва да бъде доказана. Едва ли с имена и ЕГН-та на пациентки... Предполагам, че има и други клиники, които обявяват подобни данни.
Офффф първо никой не иска имена и ЕГН-та, НЕ си съчинявай моля те ...И би имало огромна разлика какъв ще е отчета на ЦФАР, с този който публикуват самите клиники, защото едно е да подадеш данни, които ще показват по-висока успеваемост, а друго е каква е действителната обстановка!Пред Фонда доказваш конкретно на база използвани Заповеди, а в клиниката може да са минали и доста самофинансирани опити, които принципно можеш, за да вдигнеш успеваемостта да зачишлиш към успешни, а действително това далеч да не е така ...
И не, не всички клиники публикуват статистика!!!
Колкото до статистиката, всички клиники публикуват данни, защото са длъжни. Само че липсва стандартен формат, който да гарантира яснота и съпоставимост, а информацията напълно съзнателно се оплита в съотношения и терминология.

Аз искам да видя статистиката на клиника Малинов и клиниката на д-р Владимиров, къде са публикувани ???Едно е да е даден отчет пред съответните органи, друго е тази информация да е достъпна, което е напълно нормално според мен, нали ?

« Последна редакция: Април 21, 2011, 12:22:16 pm от evita1717 »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Колкото до статистиката, всички клиники публикуват данни, защото са длъжни. Само че липсва стандартен формат, който да гарантира яснота и съпоставимост, а информацията напълно съзнателно се оплита в съотношения и терминология.

там е работата, че клиниките не са длъжни да публикуват данни. длъжни са да се отчитат пред институциите, които посочих по-горе. работа на тези институции е да публикуват данните, както и да изработят стабилна и детайлна методология за отчетност.

лично мое предположение е, че повечето сериозни клиники няма да публикуват статистики, докато из пространството витаят някакви бомбастични и недоказуеми твърдения за 50-60-70 процентови успеваемости.




"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Не се учудвам ,точно това очаквах ,както винаги информацията е объркваща неясна и дори може да излезне че успеваемоста е 100% колко му е.
Това може би си е документ за държавна институция а за обикновенния човек пак няма нищо,но това си е нормално тук.
Разрових се и аз по темата за успеваемостта и наистина има доста разминавания, дори разминавания в самото изчисляване на успеваемостта (в тези сайтове, в които е публикувана). Една клиника смята успеваемостта въз основа на брой бременности/брой пациентки. Друга клиника я изчислява като съотношение между брой бременности/брой цикли. Нормално е първата клиника да е с по-висока успеваемост, просто защото в графа "брой пациенти" са обобщени всички опити на един пациент (може да са 2, 3, 4 опита). Докато само при "брой цикли" се взема опит за опит, независимо една пациентка колко броя процедури е направила.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Стига вече с това "тук" и "там"! Ако сме внимавали би трябвало да сме разбрали за задачата, която постави министъра на здравеопазването в началото на годината, а именно за публикуване на официални данни на сайта на ФАР относно успеваемостта на клиниките сключили договори. Добре знаем, че за да се изготви подобна статистика се изисква най-малкото колелото на номерата да се завърти един път, така че очакваме данните в най-скоро време сигурна съм.
И да уточним, успешен опит се счита опита с take baby home, иначе ще си говорим за успеваемост в чужбина и такава от сорта на 50-60%.
Точно, важни са детайлите и подробностите. Първата цитирана от мен клиника просто няма договор с ФАР. Че там работят страхотни професионалисти, е факт неуспорим и доказан във времето, но и че си изчисляват успеваемостта по малко по-различен начин също е факт.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
evita, нищо не си съчинявам, моля без грубости. Това не беше по повод твоя пост, а един друг, в който се говореше за "доказано верни данни". Във въпросния линк, ако си обърнала внимание, има също така отчет за дейностите към ЦФАР. Освен това аз не отричам необходимостта от това, което обеща министърът, а именно - да се публикува на сайта на фонда статистиката, внимавала съм достатъчно. Но тъй като това към момента не е факт, а тук се развихри спор за статистика и успевамеост, просто посочих място, където една клиника е публикувала такава статистика, тъй като също така се твърдеше, че бг клиниките не публикуват данни. Не виждам какъв е проблемът! Постът ми изобщо не беше във връзка с публикуването на официална статисткива от страна на ЦФАР.




My first, my last, my everything!
Освен това аз не отричам необходимостта от това, което обеща министърът, а именно - да се публикува на сайта на фонда статистиката, внимавала съм достатъчно. Но тъй като това към момента не е факт, а тук се развихри спор за статистика и успевамеост, просто посочих място, където една клиника е публикувала такава статистика, тъй като също така се твърдеше, че бг клиниките не публикуват данни. Не виждам какъв е проблемът! Постът ми изобщо не беше във връзка с публикуването на официална статисткива от страна на ЦФАР.

Моят пост пък беше адресиран към всички, а не персонално.
evita, нищо не си съчинявам, моля без грубости. Това не беше по повод твоя пост, а един друг, в който се говореше за "доказано верни данни". Във въпросния линк, ако си обърнала внимание, има също така отчет за дейностите към ЦФАР. Освен това аз не отричам необходимостта от това, което обеща министърът, а именно - да се публикува на сайта на фонда статистиката, внимавала съм достатъчно. Но тъй като това към момента не е факт, а тук се развихри спор за статистика и успевамеост, просто посочих място, където една клиника е публикувала такава статистика, тъй като също така се твърдеше, че бг клиниките не публикуват данни. Не виждам какъв е проблемът! Постът ми изобщо не беше във връзка с публикуването на официална статисткива от страна на ЦФАР.
Не съм искала да те обидя барклет, мисълта ми беше съвсем друга, прочети поста ми отново, но без предубеждения!Няма да спамя темата с излишни обяснения и се извинявам на останалите момичета!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Зарина, само ще ти кажа, че невъзможността за износване на плода също е репродуктивен проблем. Стерилитетът не се изчерпва само с проблем със забременяването, но и с износването. В тази връзка, задържането на бременността на пациентка с проблеми в тази област е абсолютно работа на клиниката по репродуктивна медицина. Изобщо недей да се измъкваш йезуитски с тоя номер, че навън си забременяла, ма това, че не си износила не е проблем на клиниката. Щом лекуващият те екип не е открил и преодолял причините за аборт, значи не са успели да ти помогнат. Схващаш ли накъде бия? То не е номера само да забременееш, особено с анамнеза - повтарящи се аборти, че и в голдеми седмици. В друга една тема си писахме с теб за хламидиите. Те дори не могат да те диагностицират, ти ми говориш, че били ти помогнали /ако там говореше за чужбинските си лекари, ако не е ставало дума за тях - моля за извинение, но това не променя факта, че не са решили проблема с износването/.
Неслучайно за успешна АРТ процедура се приема тази, завършила с живо родено дете.

Призовавам те най-учтиво да спреш да пишеш безумия и недомислици. Седни си прочети постовете още веднъж, ако се наложи и два-три пъти и хубаво помисли какво си написала. Постоянно говориш за някакви специални неща дето само в чужбина ги правели, за много работи /освен матката и яйчниците/, които се виждали на ехограф, ами вземи да напишеш по-конкретно де. Стига абстракции. Кажи точно и ясно - в чужбина правят еди кое, с еди каква успеваемост, по еди какъв метод, с доказан ефект с еди кое клинично излседване и т.н. А, моля те, кажи какво друго се вижда на УЗ освен матката и яйчниците при трансфер. Много ще е полезно за нас и за лекарите по репродуктивна медицина в БГ.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Sixsens, знаеш ли какво е конизация и цервикална недостатъчност? Имало ги е доста преди инвитрото и нямат нищо общо с хламидиите.

Това е проблем на оперативната гинекология, а не на репродуктивната.
И престанете да се заяждате със Зарина. Тя е минала през самия ад!
Що си мислиш, че само Зарина е преминала през ада.
Нима момичетата с повече от 2 неуспешни опита не са минали и не са още в този ад?
Само, че не разправяме на ляво и на дясно колко е трудно, просто се опитваме да си решим проблема по цивилизован начин.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Aдът, който се нарича ин-витро забременяваl
« Отговор #151 -: Април 22, 2011, 12:36:24 pm »
Sixsens, знаеш ли какво е конизация и цервикална недостатъчност? Имало ги е доста преди инвитрото и нямат нищо общо с хламидиите.

Това е проблем на оперативната гинекология, а не на репродуктивната.


Как пък ги раздели така лесно?Значи според теб лекарят, който прави инвитро, не трябва да е запознат с това какво означават тези неща и не е негов проблем?  По твоята желязна логика и полипите в матката не са проблем на специалиста по инвитро, нито пък ендометриозата. Въобще какво ли му е проблем, освен хормоните? И ако аз не мога да имам дете по други причини, но той си е направил инвитрото по книжка, значи добре си е свършил работата, а?

За твое сведение, всичко свързано с невъзможността да имаш дете е проблем на специалиста по репродуктивна гинекология.

Вие двечките със Зарина би било редно като си напишете съобщенията да ги оставите да отлежат, и да се върнете пак да си ги прочетете преди да ги пускате тези смехории.

Колкото до това кой през какво е минал - виждаш от колко време съм омъжена и на колко е дъщеря ми. Щом сме тук, значи не сме го намерили този форум от добро. Всеки е минал през нещо и неговата трагедия си е негова- дай де не се сравняваме сега кой бил по-изстрадал.


Б.
« Последна редакция: Април 22, 2011, 12:42:30 pm от Bobbie »


  
Що си мислиш, че само Зарина е преминала през ада.
Нима момичетата с повече от 2 неуспешни опита не са минали и не са още в този ад?
Само, че не разправяме на ляво и на дясно колко е трудно, просто се опитваме да си решим проблема по цивилизован начин.



Грехота е да се пише такова нещо! Който е минал или минава през ада,наречен стерилитет,знае колко е трудно. Но едно е да видиш положително ЧХГ и всичко да приключи след няколко дни, съвсем друго е да изгубиш дете в 5-6 месец.Felindra, не ти пожелавам да изживееш това!
Следя темата от самото начало и искам да ви кажа,че тези,които мислят като enigmata и zarina не са малко, но просто не пишат тук, защото вижте, какво става.
Призовавам enigmata и zarina да не пишат повече в тази тема,за да не бъдат обиждани и наранявани.
Bobbie, не е лошо да четеш не само собствените си постове, а и малко по-сериозни писания.

Гинеколозите сами са си разделили гинекологията и най-добрите оператори са останали в големите държавни болници. А след 6 г.с. бременността чрез АРТ може да се проследява като естествената.

Svelta_ е адски права, макар че нищо казано в интернет не е в състояние да ме засегне. Но темата се разводни и наистина ще се въздържам от коментар, освен ако разбира се не напишете някоя вопиюща глупост и наглост.
*
Момичета, няма смисъл повече от тези спорове, до нищо няма да доведат. Като гледам откак е пусната темата авторката не е влизала, а какво излиза, хора с едни и същи проблеми и борби и всеки си има своята истина, която е преживял на собствен гръб. Излишно е това напрежение. Без значение къде, как, в коя клиника и при кой доктор дано всеки намери пътя към своето детенце. Тук сме единствено за да си помагаме.