0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Напоследък доста нашумя понятието "био" продукт. Лично аз смятам, че доста предприемчиви хора намериха пазарна ниша, предполагам обаче че има и добри за нашето ежедневие хранителни и козметични продукти. Отварям тази тема с молба към всички, които ползват такива да споделят опита си- от къде си ги набавят, с какво са полезни и т.н
Ето аз например постя, за да си набавя обаче сух нахут за фалафели, които исках да си направя, а да не купувам от кварталният дюнерджия трябва да си ги набавя от био магазин.
Интерисувам се също така от продукти за почистване /ползвах Фрош, на които пише че са биоразградими, но мисля че отдавна е останал само надписа/, козметични продукти за баня най-вече- сапуни, шампоани приложими при деца, както и храни.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #1 -: Април 10, 2011, 19:14:13 pm »
Аз също ползвам продукти на Фрош, в момента само верото, то поне не ми изсушава ръцете.
* За почистване на съдове, мивки и т.н. ползвам сода и оцет. В много краен случай ползвам Циф.
* За тоалетната предпочитам обикновената белина.
* Къпя се с един сапун Авиа, направен е от хума (има и лек ексфолиращ ефект), като свърши и само с хума. Кожата не се изсушава така и е по мека и еластична.
* Петната по дрехите махам като натърквам с домашен сапун и оставям да престои 1 час.
* Живея в малък град и все още на пазара се намират баби-производители на относително качествени местниа продукти. В био магазина ми е много скъпо и рядко пазарувам. Не на последно място родителите ми също произвеждат каквото могат в градината.
* Все още не съм си намерила био козметика на добра цена.
* Търся щадящ прах за пране за бебето пък и за нас на изгодна цена. Предложете варианти!

С интерес ще следя темата. За съжаление правя компромиси с качеството поради твърде високите цени на био продуктите, но се опитвам да ги заменяв с не чак толкова лоши обикновени. Ще ми е полезно да прочета за вашия опит.

Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #2 -: Април 10, 2011, 19:25:43 pm »
Привет, чудесна тема, надявам се да се включат много хора.
С мъжа ми пазаруваме био продукти от половин година основно от Био Балев в the Mall. Доволна съм защото това е първия голям и богат био магазин на който аз съм попадала, има български продукти и плодовете и зеленчуците са винаги свежи. Не винаги за съжаление цените са по джоба ни - не говоря за приемливи предвид малкия пазар в България, и ограниченото производство на български био продукти не само хранителни.
Основно пазаруваме храна и козметика. Убедени сме че има разлика във вкуса и хранителните качества - ние от години се борим за детенце и в рамките на тези 6 месеца много от показателите ни се подобриха ( може да е внушение :).
От домашната козметика сме опитвали почти всичко (като тип продукт едва ли като марка) но се отказахме тъй като не ни допадна качеството на почистването - вероятно ние не съумяхме да свикнем просто.
Опитваме се да купуваме и само био разградими хартиени изделия и торбички за боклук.

На кратко това е.
*
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #3 -: Април 10, 2011, 22:22:39 pm »
Имам скромен опит в пазаруването на био продукти. Предимно покрай детето съм купувала на тази марка: [url][/uhttp://harmonica.bg/rl]
Продуктите им ги има в големите вериги (не не всички): В Пикадили, В Билла, в Хит и т.н. Аз съм купувала кисело и прясно мляко, сметана, сирене и яйца. Скъпи са, но...
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #4 -: Април 10, 2011, 23:21:09 pm »
Специално за прах за пране ползвах Mio Care- ок. 11лв. за кг., но много икономичен- с един пакет карахме(само за бебето, де) ок. 4 месеца.Има го на много места.
Иначе съм фен на магазин "Слънце-Луна" за продукти, Биомаг-а на пл. "Журналист" и един биомагазин на "Аксаков"- това все в София. Много ми хвалеха детската козметика на "Zoya", но не съм я пробвала.

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #5 -: Април 11, 2011, 11:58:38 am »
В момента мисля, че има изложение на биопродукти в НДК София.
Щанд за биопродукти има и в Халите в София.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #6 -: Април 11, 2011, 12:06:02 pm »
био продукти, дрън-дрън...

таман днес прочетох статия в Стандарт за откритите тежки метали и арсеник в "био" и "органик" детски храни - на Хип, Нестле и други фирми.
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2011-04-11&article=363881
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #7 -: Април 11, 2011, 12:42:43 pm »
Принципно идеята за био продуктите много ми допада. Склонна съм да дам малко повечко пари за тях. Но! Като знам в България какъв контрол се упражнява на храните /и не само/, дълбоко се съмнявам в чистотата на предлагания продукт, а и също и в съвестта на търговеца  :wink:

Не изключвам вероятността на българския пазар да има и редовни био храни, но засега съм пас.
*
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #8 -: Април 11, 2011, 13:18:22 pm »
Аз също ползвам препарати Фрош с надеждата, че купувам по-малко химия, но колко е така...
С цел да огранича ползването на препарати си взех парочистачка с различни приставки. За някои места ми върши доста добра работа, за други - не чак толкова, но като цяло съм доволна.
Ековер май се казваше марката таблетки за миялна по веригите, която претендира да е с натурални съставки.

При едно ходене в гръцки курорт си купих някакво местно производство зехтинови сапуни на прилична цена - 1.50 евро за сапун, а тук по био магазините сапуните са към 6-7лв, обикновено и грамажът е по-малък. Този сапун ползвам за лице, тяло, включително и коса.
Мира-Мими, сапуна, за който пишеш, къде мога да го намеря?

За храните - пробвали сме това - онова така от любопитство, но и аз, като повечето писали, съм с не малка доза скептицизъм. Разчитам основно на градината на родителите ми - е, не е био точно, но поне знаем с какво и колко сме третирали и най-вече, че ядем неща след изтичането на карантинния срок, което не знам дали някй го съблюдава за продукцията на пазара.
 
Мини, сухият нахут е различен от този, който се продава пакетиран, така ли?

Моля изтрийте долния ми пост, нещо се обърках при редакцията и сега не мога да го изтрия.
« Последна редакция: Април 11, 2011, 13:28:27 pm от tzvetenze »
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #9 -: Април 11, 2011, 16:31:29 pm »
Ето фирмата производител http://www.aviacosmetics.com/produkti_sapun.html. Аз го купувах доскоро от кварталния магазин, но вече не го зареждат. Остана ми само 1 и май ще трябва да се обадя да питам за поръчка. Тук го продаваха за 1.30 4 малки блокчета в кутия. При родителите ми също го намерих (за голямо мое учудване)за 1.20 лв.

Днес купих гел за пране Сано Максима 2 л. за 19 лв. по думите на братовчетка ми стига за 40 пранета и изпира добре.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #10 -: Април 11, 2011, 17:28:08 pm »
Благодаря за споделените мнения.
Искам да попитам конкретно за хималайската сол- чета доста положителни неща за използването в домакинството, някой ползва ли и вижда ли ефект, за това за което я употребява.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #11 -: Април 12, 2011, 11:05:41 am »
Въпреки, че съм върл фен на "био"-то, ползвам най-често обикновени перилни препарати.
Продуктите щадящи природата се произвеждат по-трудно, влагат се по-скъпи суровини, и съответно крайната цена е по-висока. За да може един еко препарат да бъде вкаран в ценовия клас на конвенционалните/като Фрош/, то това неминуемо води до снижаване качеството на изпиране. Повечето големи производители вече имат зелени серии-Henkel-Terra, които се намират в малките магазинчета от паралелния внос.
Освен това има конвенция за крайна био разградимост на ПАВ /от 2005 г/, в състава на прахове и гелове, и дори не-зелените препарати са с около 95% биоразградимост. В по-скъпите прахове, и най-вече в течните НЕ се сържат фосфати/които са основния замърсител/, а има биоразградими ПАВ и зеолити, фосфонати/което е различно от фосфати/. Българските прахове например са с доста високо съдържание на фосфати.
По-големия проблем са омекотителите, които съдържат неразградими катийонни ПАВ, и освен това, са едни от най-силно, директно засягащи здравето на човека препарати.
Та мисълта ми е, че ако искате да сте eco-friendly ползвайте хубави препарати, спазвайте грамажа и намалете до минимум употребата на омекотител.

мини, ползвам розова хималайска сол, но някакъв особен ефект не виждам, всъщност не знам какъв ефект се очаква от сол :ask:
« Последна редакция: Април 12, 2011, 11:11:32 am от Fifa »
*
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #12 -: Април 12, 2011, 12:39:19 pm »
Аз не ползвам омекотители - купих си 3 гумени топки, специално направени за сушилня и слагам прането заедно с тях. При въртенето те механично омекотяват дрехите - ефекта е добър.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #13 -: Април 12, 2011, 12:56:25 pm »
Оливия, чувала съм за тези топки, но така и не намерих от къде да си купя.
Ако си ги взела от Бг, да споделиш, моля :wink:
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!


*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #15 -: Април 12, 2011, 15:24:33 pm »
Fifa, чета за употребата й при гъбички на ноктите, Николай има упорити такива, третира се откакто го познавам, но единственото е, че не се разпространяват- не е малко де, но единият му нокът е доста пострадал. Та пише, че пиенето на разтвор и кисненето на краката в разтвор от хималайска сол помага. Дали има някой, който да третира подобен проблем.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #16 -: Април 12, 2011, 15:45:40 pm »
 mini, аз сега разбрах, че имало такова нещо като хималайска сол. Мъжът ми е със същия проблем. Това, което при нас помогна е хубавото изпилване на нокътя, след това маже с йод, отгоре лак за нокти. Всичко това през два - три дни. И си има отделна нокторезачка.


*
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #17 -: Април 13, 2011, 00:08:22 am »
Оливия, чувала съм за тези топки, но така и не намерих от къде да си купя.
Ако си ги взела от Бг, да споделиш, моля :wink:
http://www.techno-mix.com/product/4413/dryer-balls
Заповядай!

Фифа, точно такива са.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #18 -: Април 13, 2011, 00:17:15 am »
И ние ползваме хималайска сол, но не съм забелязала да има някакъв ефект :)


Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #19 -: Юни 07, 2011, 11:34:25 am »

Ето аз например постя, за да си набавя обаче сух нахут за фалафели, които исках да си направя, а да не купувам от кварталният дюнерджия трябва да си ги набавя от био магазин.


Мини, нямате ли арабски магазини по Зарата? Аз оттам си купувам нахут за фалафели - винаги е бил пресен и стават перфектно.

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #20 -: Юни 07, 2011, 11:45:06 am »
Малко офф - купихме си нахут, Димитър щял пастет да прави от него, но така си стои - какво е това фалафели?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #21 -: Юни 07, 2011, 11:51:54 am »
Малко офф - купихме си нахут, Димитър щял пастет да прави от него, но така си стои - какво е това фалафели?

кЬОфтета от смлян нахут :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #22 -: Юни 07, 2011, 12:00:45 pm »
Аааааа  :lol: Ние си ги правим от соя...ммм, да си оближеш пръстите просто :)
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #23 -: Юни 29, 2011, 21:46:01 pm »
Здравейте, БИО - вода за бебета има ли някой знае ли или по скоро каква вода да давам на бебе?
*
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #24 -: Юни 30, 2011, 17:41:56 pm »
Не съм чувала да има био вода (което естествено не значи, че няма). Аз купувам Девин изворна - с розов етикет от раждането на сина ми. В началото я преварявах, но към 6-тия месец спрях да изварявам бибероните и спрях да преварявам и водата. Има вода за бебета на Hipp,  но излиза доста скъпо. Има и една (може и да са повече) българска фирма за бебешка вода. Тя обаче е от тези безвкусните дето аз не мога да ги пия.
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #25 -: Юни 05, 2012, 17:09:39 pm »
Напоследък доста нашумя понятието "био" продукт. Лично аз смятам, че доста предприемчиви хора намериха пазарна ниша, предполагам обаче че има и добри за нашето ежедневие хранителни и козметични продукти. Отварям тази тема с молба към всички, които ползват такива да споделят опита си- от къде си ги набавят, с какво са полезни и т.н
Ето аз например постя, за да си набавя обаче сух нахут за фалафели, които исках да си направя, а да не купувам от кварталният дюнерджия трябва да си ги набавя от био магазин.
Интерисувам се също така от продукти за почистване /ползвах Фрош, на които пише че са биоразградими, но мисля че отдавна е останал само надписа/, козметични продукти за баня най-вече- сапуни, шампоани приложими при деца, както и храни.

Така..аз като фенка на био продуктите няма как да не се включа.
Вчера (о4.06.2012) имаше на езерото Ариана изложение на български биопродукти. Това ще бъде до 6-ти юни. Но там бяха набленали на био храни, а относно био продуктите за почистване и био козметика има онлайн магазини за био и еко продукти. Аз от там примерно си купувам био козметика и други неща (като соларно зарядно за телефон). Има интересни неща :)
Re: Био продукти- какви и от къде да купуваме
« Отговор #26 -: Юни 05, 2012, 20:49:15 pm »
Тези дни имах повече време за моткане в Карфур (обикновено там минавам много набързо, защото е задушно) и видях, че имат цяла редица с био-храни. И повечето са произведени във Франция. Купих си био оцет :oops: