0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« -: Януари 03, 2011, 10:22:17 am »
Честита 2011 година!
Много бебета, здраве за семействата, късмет и любов за вас и близките ви!

Мише, питаш за Миташките оплаквания, ако вече не си го завела на преглед го сложи легнал и  с пръсти натисни ниската част на коремчето,вдясно и рязко отпусни, ако има остра болка, тогава имаш повод за притеснение. Друг номер за проверка е като се изправи човек, да застане на пръсти и рязко да тропне на пети, пак болката е сигнал за тревога. Не знам при малко дете доколко е приложим такъв метод и най-добре е да си го види специалист. Мери температурата също така. Дано е нещо бързо преминаващо!

В петък ще има вълна от именници - успешна подготовка за празника на празнуващите! При нас ще се заформи дълго празненство - в петък татко е именник, в събота мъжа ми рожденник :)

И едно въпросче, някой да има отзиви за РИБОМУНИЛ ?

Спорна седмица и месец на всички!
« Последна редакция: Януари 03, 2011, 10:26:41 am от ani4ka »
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #1 -: Януари 03, 2011, 10:48:15 am »
Успешна седмичка и от нас !
Болните бързо да оздравяват,много усмивки и щастливи дни!
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #2 -: Януари 03, 2011, 11:30:27 am »
Добро утро!
Спокойна седмица и весело посрещане на именните дни!

Благодаря за съветите Аничко!
И двамата с баща им сме оперирани от апандецит и много се изплашихме снощи!
Той постоянно се свиваше и казваше, че го боли!
От обяд имаше оплаквания, че му е лошо, никакъв апетит.
Вечерта отново, първо около час не можеше да се изходи,
после изяведнъж интензивно два пъти, лека температура.
Нямаше на кого да оставим Калина в 24 часа и извикахме Бърза помощ!
Ние сравнително близо живеем до Пирогов и дойдоха за 10 мин.
Лекарката беше много внимателна, прегледа го обстойно,
преслуша го, накара го да ходи за да прецени по-добре от къде идва болката.
Според нея, а както се и оказа е вирусна инфекция!
Придружена с много спазми от тази сутрин и повръща.
Лекарката каза още, че дори и при най-малко съмнение
би ни завела да го види хурург там. Сега е леко вял, но спокоен!

Хубав ден от нас!




Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #3 -: Януари 03, 2011, 11:32:29 am »
Честита нова година и от нас!
Много здраве и много здрави бебета през тази година пожелавам!

Ние не я започваме особено добре. След новогодишното парти на първи се събудих с Т-39,3  :? Днес вече успях да стана от леглото.
Детето е вкъщи, че пак морим стрептокок  :(.

Мише, да се оправя бързо набора
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #4 -: Януари 03, 2011, 12:30:54 pm »
Честита Нова година и от нас! Надявам се да съм вече по-редовна, че напоследък все не ми остава време за писане.. :(
Нека новата 2011 ни донесе най-вече здраве, а и повече спокойствие  и за родители и за децата! Болните бързо да оздравяват!
Мише, радвам се, че се е оказал по-малкия дявол!
Ние изкарахме празниците що годе спокойно, обиколихме бабите, получихме още много подаръци и най-важното /да не чуе дявола/ здрави, та от днес сме на ясла :D
Гледах тази сутрин по новините пак репортаж за нашата ясла, явно тази година е било по-зле и от миналата :( Нямам думи отново за БГ действтелността.....
Четох, в предишната тема, че обсъждате тръшкането...Ами и при нас го има и то в пълна сила...Най-лошото, което забелязвам е, че нашата девойка е ужасно ревнива...Недай си боже майка й да изпита симпатия към друго дете, а още повече да го гушне или погали и гледай какво следва - бой, щипане, тормоз от страна на Божидара, думи нямам....Включая и братовчедка й, която за мен си е като мое детенце...Незнам дали се дължи на яслата или на нещо друго, но приемам съвети как да се справим със ситуацията. Иначе и аз си изпускам доста често нервите напоследък и май попрекалявам с "НЕ"-то, за което имаме пререкания и с мъжа ми. Типичния пример - на нова година бяхме се събрали с приятели и имаше едно момиченце на възрастта на Дара, което се опита да й вземе играчка или не помня точно за какво беше спречкването, но нашата така му размаха пръст под носа като викаше "Нееееееее", че чак се зачудих да се смея ли, да плача ли....Това си беше точно с мойте камъни....
« Последна редакция: Януари 03, 2011, 12:36:02 pm от nunu »
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #5 -: Януари 03, 2011, 14:12:59 pm »
Мише, добре че е по-малкото зло. Бързо да се оправя Митаче-юначе и Калинката да не накачи!

Ние точно се връщаме от контролен преглед, вече сме с рецептурна книжка, на Singulair  и диагноза "астма с преобладаващ алергичен компонент" :( :( :( Не стига това, ами и се потвърди отново шумчето в сърцето, та Софийски преглед няма да ни се размине :(

И поради въпросния преглед не можахме да се класираме за пътуване до столицата, за да подадем документи за яслата, та моля за съдействие - кажете кои ясли зачитат критерия за възрастова разлика на децата по-малка от 24м, место живеене и месторабота в района на яслата и как, по дяволите, се събират 10 и 10+ точки, при положение, че студентстването и работата не могат да се сумират, невъзможно е всеки 2 да работи в сферата на образованието и както и да ги изчислявам,  при нормалните семейства точките трудно биха минали 8!!! Следващия месец ще станат 3 години от както сме на опашка в две ясли и мърдаме все по-назад :(
Не мога да си представя, че ще трябва и двете деца да ходят на частна градина, понеже в такъв случай се обезсмисля ходенето ми на работа, а не горя от ентусиазъм от предложението на мъжа ми да търсим детегледачка, защото Вероника по цял ден затворена сама, с брат си в къщи ще подивее!
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #6 -: Януари 03, 2011, 14:58:08 pm »
Честита 2011 година!Много здраве и късмет за всички!

Толкова години има проблем с тези ясли,как не можаха да вземат някакво решение!
Аз още не съм решила докога ще гледам малката,иска ми се поне до есента,но всичко зависи от заплатата на нашия тати.Та може да се наложи и още пролетта да тръгне малката на ясла.

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #7 -: Януари 03, 2011, 15:13:15 pm »
Честита Нова Година!Да сте здрави и много щастливи!

Да оздравяват бързо болните!
 И ние не започнахме добре годината - и тримата сме болни.Аз се събудих на 1-ви с 39,2 и болки по цялото тяло,магарешка кащлица и т.н. красоти.На следващият ден и мъжът ми се тръшна болен,а днес ни извикаха да вземем Жоро от ясла- вдигнал Т и той.
<br />
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #8 -: Януари 03, 2011, 16:13:10 pm »
Здравейте на всички!

Жалко, че новата година започва с болести! Дано бързо оздравяват всички дечица!

Другата ще водя Никол на ортопед. Дано всичко е наред!

Усмихнат ден!


Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #9 -: Януари 03, 2011, 16:29:58 pm »
Привет и здрава седмица от нас :)
ani4ka аз регистрирах Ники и като сметнах събираме 8.2 точки -средностатистическите. Има доста деца в нашия квартал, та не знам.
Аз обаче се пооплетох малко с тези ДЯ. Значи учебната 2011 година започва септември 2011 г. Обаче Ники ще ми е малък тогава. А ако го приемат септември трябва да го запиша и да се върна на работа, защото майчинството ми изтича май 2012 г. и така остават 6 месеца до септември 2012 - тоест до новата учебна година. И не знам какво се прави, ако приемат Ники на ясла за тази година. Имам ли право да не го запиша и в такъв случай пази ли се някакъв ред за следващата учебна година?
[/url][/url]
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #10 -: Януари 03, 2011, 16:53:01 pm »
:(Верно болна тръгна годината но дано да не е такава.

Момичета, дано се оправят дечицата и вие също да оздравявате.

Ние в къщи днес сме по-добре уж. Алекс и Дани имаха температура само сутринта и оттогава са ок. Сополите престанаха, кашлицата днес също липсва, дано отшумяват вече.
Като ви чета за яслите и новините като гледах, ми настръхва косата. Аз поне засега нямам намерение да ги давам, но да е здрав баща им, че не работи в БГ, което си има пък многото отрицателни последствия и за децата и за мен и за него.
Е, мислех, че ще почета малко, ама Никол и на съм ме усеща като седна.
Хубава седмица на всички.
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #11 -: Януари 03, 2011, 17:16:56 pm »
Бързо оздравяване на всички болни дечица!
И аз съм малко в недоумение относно тая ясла.Може да ме сметнете за тъпа ама нещо не разбирам.Аз съм се регистрирала онлайн през март 2010г.Имам 10т.,защото майка ми е детска учителка и ми вдига.За момента в списъка на чакащите сме под някакви номера,но ми обясниха че през май стават класиранията и тогава евентуално отиваш с документите за записване.Та това което не разбирам е защо се чака така?

Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #12 -: Януари 03, 2011, 17:19:54 pm »
Парси, в системата се кандидатства за ОДЗ - Обединено Детско Заведение, което вклюва ясла+градинска възраст. Хората чакат за самостоятелни ясли - такива заведение, в чиято сграда се помещава единствено ясла.
Ти си ок с 10 точки мисля.
[/url][/url]
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #13 -: Януари 03, 2011, 17:24:46 pm »
Ти си ок с 10 точки мисля.

Дай Боже всекиму!  :lol:
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #14 -: Януари 03, 2011, 20:15:59 pm »
Благодаря за пояснението.Явно не съм слушала внимателно :oops:

Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #15 -: Януари 03, 2011, 20:19:03 pm »
Бързо оздравяване на всички- малки и големи!
Как пък не се изтребиха тия вируси в студа!
Дано тази седмица ги избие до крак и да е спокойна и весела!

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #16 -: Януари 03, 2011, 20:53:56 pm »
Момичета, предупреждавам онези, които все още не са разбрали- в Стара Загора и Хасково има бум на заболелите от вирусен хепатит А. Изрядната хигиена и избягването на заведения за обществено хранене са едни от факторите, които могат да ви застраховат до известна степен.
Ваксини няма, така ми отговориха по аптеките-  нито в аптеките, нито в складовете.
Аничка, всъщност да имаш дете с хронично заболяване, каквото е астмата изобщо не ти дава възможност да правиш планове, като например да го пуснеш на ясла и да разчиташ да не се разболява, дори напротив. Аз поне не мога да си представя да си пусна детето кашлящо на ясла, пък макар и тази кашлица да е прословутата алергична, просто защото за мен няма просто алергична кашлица. А не мисля, че ще има работодател, който ще толерира безбройните болнични на родителите от работа. За тази цел, аз не мисля скоро да се разделям с детегледачката си
Стефания не е ходила от ноември на градина, от началото на ноември и двете бяха болни, Стефания повтори, дала съм 350 лева само за лекарства и лекари, след второто разболяване пък започнахме лечение на кожни проблеми, през цялото това време плащах на детегледачката и за двете
и в такъв случай предпочитам детето ми да го гледа детегледачка, така има по-голям шанс да е здрава по-дълго време, а и ще ми излезе по-евтино да плащам само на нея, вместо и на нея, и за лекарства
изобщо това изречение с имунитета дето се придобивал с болестите някакси не мога да го разбера, като със всяко разболяване стигаме до АБ, антихистамини, които просто прецакват имунитета абсолютно
« Последна редакция: Януари 03, 2011, 21:05:20 pm от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #17 -: Януари 03, 2011, 21:35:00 pm »
Ох...и мен силно ме притесни броят на болните от хеп. А. Засега уж в София няма регистрирани много случаи, но ме притеснява факта, че както Дари ходи на ясла едно дете да има в групата и всички са го лепнали.  Мога само да се моля това да не се случва!
Вени, по принцип можеш да го запишеш от тази година и да вземаш бележки от личния лекар през повечето време да не ходи. Доколкото знам детето трябва да има мин. 5 присъствени дни на месец, това по непотвърдена информация обаче...
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #18 -: Януари 03, 2011, 21:44:16 pm »
нуну, аз мога да взимам бележки и да седи в нас, но тогава кой ще го гледа? Като запишеш на ясла и се прекратява майчинството. Ако се върна на работа преди да са изтекли 2те години майчинство се плаща 50% от него върху работната заплата.
Мъжо е против. Ще кандидатстваме, но хич не съм сигурна, че ще го пуснем. Но винаги има едни неясни обстоятелства около нас, та не се заричам.
[/url][/url]
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #19 -: Януари 03, 2011, 21:56:20 pm »
Честита 2011 година!
И едно въпросче, някой да има отзиви за РИБОМУНИЛ ?

Спорна седмица и месец на всички!
Бърди го отрича, това за него е илач. Личното ми мнение е по-скоро положително. Миналата година го давах на Вики и част от вирусните инфекции минаваха по-леко. Жалкото е, че го няма в аптечната мрежа.
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #20 -: Януари 04, 2011, 08:43:25 am »
Лейди, мерси! С последното изречение въпросът ми е изчерпан :) Четох, че д-р Михайлов също не му е привърженик, все пак се води ваксина, но много майки, също като теб, са доволни, та реших да се поинтересувам.

Мини,защо да спирам Вероника от ясли и градини, след като Ники се води с астма? Друг е въпросът колко се доверявам на лекарското мнение, та от един преглед да се хвърля да давам разни медикаменти и да изпадам в паника. Никога не изключвам варианта да има и друга причина за симптомите.
Иначе за хепатита - също имам едно на ум. Уж била водата, от ХЕИ категорично отричат да я тя причинителят, според други е хляб на един конкретен старозагорски производител, там съм 99% сигурна, че се преплитат икономически и др. интереси. Но е факт, че болницата е пълна със заразени и както една лекарка се изказа, това е очакваният от всички медицински лица пик на хепатит, който има цикличност в годините. За всеки случай съм пуснала една урина за билирубин на Ники, понеже Ронката ми е ваксинирана срещу хеп.А.

*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #21 -: Януари 04, 2011, 09:13:39 am »
нуну, аз мога да взимам бележки и да седи в нас, но тогава кой ще го гледа? Като запишеш на ясла и се прекратява майчинството. Ако се върна на работа преди да са изтекли 2те години майчинство се плаща 50% от него върху работната заплата.
Точно заради това съм се вкарала в тоя екшън от септември месец насам. Правя всякакви еквилибристики хем да ходя на работа, хем ако се наложи да мога да си гледам детето вкъщи. Незнам коя умна глава измисли това със спирането на майчинството като си дадеш детето на ясла...това вече не ми се коментира дори. :(
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #22 -: Януари 04, 2011, 10:16:49 am »
Здрава и весела седмичка и година разбира се и от нас.  :)
Отново много болни дечица. Бързо оздравяване и дано новата година ви донесе здраве и усмивки.

Лупинги с децата, работата и болестите всеки прави. На никой не му е лесно. Съседката и сестра и и още 3 дами покрай нас са бременни. Всички ме увещават, да си родя още едно детенце, за да хване кака си Моника в градината и да го вземат на ясла. Сякаш това зависи само от мен, но не им се сърдя, те всички знаят, че децата стават с полъха на вятъра и не се виновни за незнанието. Дори им се радвам. Искам и аз така  :lol:. Плашат ме непрекъснато, че не мога изобщо да си остана в къщи с мойте ангажимени, че ще ми е все по трудно по нататък като отлагам сега.  :lol: Слушаме ги с интерес с мъжа ми  :lol:
В крайна сметка, за да избегнем тези техни терзания и имаме второ детенце, ама кака и Моника не е вече в градината, ще си вземем детегледачка  :lol:. та оправихме проблема с неродения Петко  :lol: Упокойхме народа така да се каже, че ще има кой да ни гледа детето  :P
Какво да ги правиш, хората са на тема бебета  :lol: При тях става от първия пък или винаги е грешка. :) Да им се чуди човек в кой век живеят.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #23 -: Януари 04, 2011, 10:52:23 am »
Мини,защо да спирам Вероника от ясли и градини, след като Ники се води с астма? Друг е въпросът колко се доверявам на лекарското мнение, та от един преглед да се хвърля да давам разни медикаменти и да изпадам в паника. Никога не изключвам варианта да има и друга причина за симптомите.


Аничка, според мен мини имаше предвид за пускането на ясла на малкия, не на Вероника. :)
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #24 -: Януари 04, 2011, 11:46:25 am »
Спорен ден от мен.
Вкъщи всички възрастни се ваксинирахме с комбинираната ваксина за Хепатит А и В тази есен включително баби,дядовци дори и вуйчото а на малката сложихме Хепатит А,те сега децата нали имат Хепатит В по календара,но наборите до към 90та година нямат Хепатит В и се надявам вече  да имаме имунитет.Лошото е, че много хора бъркат симптомите на Хепатит А и дори на вирусния Хепатит В с тези на грип, и разбират,че е хепатит едва когато започнат да жълтеят.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #25 -: Януари 04, 2011, 12:25:18 pm »
Здравейте и от нас !
Бързо да оздравяват децата !

Вероятно ще задам много тъп въпрос, но изобщо не съм наясно...та ще си питам.
Каква е процедурата с яслите ? Гледам и по новините някакви драми...та трябва ли да правя нещо от сега ?
Живот и здраве мисля да си гледам детето до 2 годишна, но все пак нищо не е ясно.
Да речем че нещата с развиват добре при нас, финансово, и се справим с 1 работещ , трябва ли да правя нещо от сега, за след 2 години ?

Благодаря предварително!
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #26 -: Януари 04, 2011, 12:40:21 pm »
Да речем че нещата с развиват добре при нас, финансово, и се справим с 1 работещ , трябва ли да правя нещо от сега, за след 2 години ?

И аз това се чудя? Аз ще си гледам Никол до 1 годинка. Надявам се, че баба и ще я гледа през деня до 2 или 3 годишна възраст. Регистрирах бебка в системата на детските градини. Като стане на 1 годинка автоматично ли започва да участва в класиранията за яслите? И каква е минималната възраст за тръгване на градина?

Благодаря!


*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #27 -: Януари 04, 2011, 13:39:45 pm »
Мини,защо да спирам Вероника от ясли и градини, след като Ники се води с астма? Друг е въпросът колко се доверявам на лекарското мнение, та от един преглед да се хвърля да давам разни медикаменти и да изпадам в паника. Никога не изключвам варианта да има и друга причина за симптомите.


Аничка, според мен мини имаше предвид за пускането на ясла на малкия, не на Вероника. :)

В такъв случай, все пак мисля да си го планирам за ясла, защото от един преглед не мога да приема, че детето ми има астма (малка доза логика + малка доза нежелание да е това диагнозата  :oops: ) Ще потърся още мнения, ще видя как е в здравословно отношение, пък тогава ще му мисля. Така или иначе при всяко положение бих го записала на ясла, защото така каката ще има допълнителна точка за класиранията, а по новините споменаха, че има план чистите ясли да станат също ОДЗ-та.
Що се касае работата ми - мога да си работя и дистанционно, именно така правих една година след раждането на Вероника.

Едно въпросче - колко време минаваше докато болезнеността и бучките в гърдите изчезваха, след спиране на кърменето? И колко време трябва да се изчака за профилактичен преглед при мамолог?
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #28 -: Януари 04, 2011, 16:00:31 pm »
Ани4ко, ако не се лъжа, преглед 6 месеца след края на кърмаческия период.
Аз самата имах такива бучки месец след като спрях!


Относно прилики и разлики Чисти ясли - ОДЗ
съм запазила едно мнение на  :flower:Мармотчето,
предполагам няма да има нищо против да я цитирам...
Мнението е от 2009, но мисля, че няма промяна от тогава!




"Чистите ясли СА държавни, на подчинение на Министерството на здравеопазването са.

Именно затова за тях не може да се кандидатства през общинската информационна система
за детските градини ИСОДГ http://kg.sofia.bg, тази система обхваща само ОДЗ (обединени детски заведения, т.е. има яслени и градински групи) и ЦДГ (целодневни детски градини, има само градински групи,
т.е. за деца които в годината на прием навършват 3г.) на територията на София.

За чистите ясли все още класирането е по ред на подаване на молбите,
но има и предимства, заради които децата от примера по-горе може да са били с вх. номера 3 и 4, а в класирането 7 и 8 - изместили са ги деца с предимства,
например деца/внуци на персонала или братчета/сестричета на деца,
които вече посещават яслата. Кога започва приема на молби зависи пак от директора. И двете ми деца са били в ясла 57 "Приказка" в Гео Милев, там молби се подават от началото на октомври за следващия септември. Тази есен например влязоха само молбите, подадени до края на ноември предходната година.
Така че питайте за всяка чиста ясла на място, и непременно си искайте картонче с дата и входящ номер. Недостатъкът е, че после пак се кандидатства за детска градина, но пък поне тази година даваха 1т допълнителни за деца от чисти ясли и те почти винаги влизаха по 1-2 желание в ДГ. Освен това има една нова малоумна наредба на МЗ от януари 2009, според която яслите са за деца до 3г. Повечето директорки проявяват разбиране и всъщност ги изписват през юни или даже септември, дори детето да е навършило 3г месеци преди това, но ако директорката реши да се заяде или да приема веднага нови деца в деня на 3-тия рожден ден на вашето,
то тя има пълно законово основание.

За общинските ЦДГ/ОДЗ, профил може да си направите по всяко време,
кандидатурите могат да се активират при навършване на определена възраст на детето.
Мисля, че на 10 месеца вече може да се кандидатсва за яслени групи.
Така или иначе, системата позволява да се записват кандидатури само за съответната възраст на детето, напр. ако е набор 2008, сега може да кандидатсвате само за ясла 1,
системата няма да позволи избор на ясла 2 (сега това са родените 2007) или пък от сега за 1 група. Датата и часът на кандидатстване, до милисекунда, се записват в профила на кандидатурата. Децата се класират по точкова система и когато се стигне до кандидатури с равни точки, има вторично подреждане време на кандидатстване. Т.е. важно е да имате кандидатури за желаните градини колкото може по-рано.

И за десерт, може би ще има промяна в правилата, т.е. преизчисляване на точките за кампанията за септември 2010, ще разберем вероятно в началото на годината.

Освен в новините на ИСОДГ, темата се развива в подробности тук http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=430892.0, ама да знаете, че дискусията е крайно непродуктивна."


Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #29 -: Януари 04, 2011, 17:41:34 pm »
Бързо оздравяване на всички болни! Е, не ги утрепа студа тези вируси и това си е  :(

Краткия ми опит с яслите е, че задължително трябва да имате и план Б (баба, бавачка...) за адаптационния период, ако се налага да работите от работното си място, а не от къщи. Аз нямах и се видях в големи приключения. Естествено всичко се нарежда, но защо да не е с по-малко нерви.
Ние също сме в чиста ясла (теоритично, на практика сме повече от месец в къщи  :( ) и молба подадох предния септември, за прием следващия. Реално беше приет от средата на октомври. При нас новите дечица са разпределени по дати от септември до края на декември, като приемат всеки понеделник и четвъртък от седмицата. Не зная само при нас ли е такава практиката.

Да благодаря за бейби айнщайн дискусията от предната тема. За Тео се оказа много занимателно и интересно, като подчертавам, че друго филмче, до момента, не му е грабвало интереса. Та, благодаря ви!
« Последна редакция: Януари 04, 2011, 17:43:47 pm от midge »
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #30 -: Януари 04, 2011, 18:07:47 pm »
Аничка, извинявай че ти обяснявам, ти си знаеш най-добре  :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #31 -: Януари 04, 2011, 18:44:24 pm »
Стресната от истерията по яслите, показана по телевизията, днес подадох документи в една ясла до нас (Красна поляна). Входящ номер за 2010 набор - №5. Казаха, че могат да го вземат ноември-декември, което напълно ме устройва, въпреки че смятам да се върна на работа септември. Обаждах се в още една ясла наблизо (не знам дали да подам и там документи), казаха, че няма проблем да си подам документите, но не ми казаха кога биха могли да вземат Бобо. Сигурно в петък ще се "презастраховам", а и много добри отзиви четох за тази, втората ясла... Ще видим.

Разбира се, смятам да кандидатствам и за ОДЗ, пък - каквото сабя покаже.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #32 -: Януари 04, 2011, 19:30:22 pm »
Камбозолка, пиши и по-нататък как върви одисеята ти :)


*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #33 -: Януари 04, 2011, 19:57:27 pm »
Мише, аз имам същата информация, но вчера Фандъкова каза, че се планира държавните/ чисти ясли да преминат в ОДЗ и да може да се кандидатства през онлайн системата из а тях. Затова ми е беше важно Ники поне да приемат, ама нейсе! Иначе Вероника си ходи на ясла вече половин година, но полза и точка от това няма, тъй като не е на територията на Столична община :(
Мини,  аз съм малко подробна и стресната в момента, понеже съм в шах и мат, заради ситуацията и вероятно звуча сякаш не оценявам написаното от теб. Не е така, благодаря ти и се надявам да не стигаме до стъпка N2. Просто се питам как от един преглед се поставя такава сериозна диагноза и се чудя и мая как да постъпя.
« Последна редакция: Януари 04, 2011, 20:02:11 pm от ani4ka »
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #34 -: Януари 04, 2011, 21:46:23 pm »
Явно проблема с яслите и ДГ е сериозен, щом чак свекър ми се обажда да пита дали сме успели да запишем Ели :lol: Ние нямаме телевизор и съответно не гледаме новини, но явно това е топ новината от дни наред, как хората висят от 3 часа сутринта да запишат децата. Луда работа, в каква държава живеем, незнам.... Директорката на ДГ на Деси на родителската среща каза, че имало нареждане от кметицата да не остават деца извън детските градини и затова групите са по 30-35 деца. Колко е вярно това, незнам, а пък с яслите как седи въпроса, съвсем не ми е ясно :oops:

Аничка, права си да не се примиряваш с тази диагноза, на скоро четох, че след 4 спазъма за 6м. се поставя диагноза астма. Важното е да се опиташ да предотвратиш повтарянето на спазмите, има много материал изписан, чети, защото за съжаление не можем да се доверим на нашите лекари :?

И сега да ви кажа, за да знаете - каките са по-добри, по-умни и по-красиви, а малките са по-грозни, по-глупави и по-непослушни :lol: :lol: това е най-пресния бисер на Деси.
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #35 -: Януари 04, 2011, 22:30:58 pm »
Явно проблема с яслите и ДГ е сериозен, щом чак свекър ми се обажда да пита дали сме успели да запишем Ели :lol: Ние нямаме телевизор и съответно не гледаме новини, но явно това е топ новината от дни наред, как хората висят от 3 часа сутринта да запишат децата.
Стефи, бъркаш! Не от три часа през нощта, а от 6 часа сутринта на предходния ден :( Аз миналата година като отидох да се наредя в 18 часа вечерта вече бях 20-ти номер, мъжа ми вися цяла нощ и сега Дари има "щастието" да посещава "най-известната ясла в БГ" :?
Това за каките много ми хареса... :lol: А Елена какво мисли по въпроса?
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #36 -: Януари 04, 2011, 22:39:04 pm »
Елена само каза - аз тушам (слушам) :lol:
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #37 -: Януари 04, 2011, 23:30:00 pm »
Искам да попитам дали е възможно да се  лапат ръцете от зъбоникнене. Става въпрсс за Вяра, ма много малка ми се види на 3 месеца........но от няколко дни, не мога да й измъкна ръцете от устата.

А относно каките, Стеф, при нас са на почит от моооооого отдавна. :lol: :lol:
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #38 -: Януари 04, 2011, 23:45:18 pm »
Лейди, мерси! С последното изречение въпросът ми е изчерпан :) Четох, че д-р Михайлов също не му е привърженик, все пак се води ваксина, но много майки, също като теб, са доволни, та реших да се поинтересувам.
Извинявай, но разликата между Бърди и доктор Михайлов е от небето до земята. Не съм казала че съм доволна, по-скоро че препарата повече помогна, отколкото навреди.
Друг е въпросът колко се доверявам на лекарското мнение, та от един преглед да се хвърля да давам разни медикаменти и да изпадам в паника. Никога не изключвам варианта да има и друга причина за симптомите.
Това е добре, само че дано намериш ПРАВИЛНИЯ лекар.
П.П.  Аз пък изпадам в потрес от родители, които не изпадат в паника от зеления сопол, задушаващата кашлица, силните болки в корема, но кой ме пита мен ...
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #39 -: Януари 04, 2011, 23:52:00 pm »
Ани, и Преслава няма да ходи на ясла, заради това което се случи с кака й, не виждам лошо в това нещо. Разбира се, че толкова леко да се произнесе диагнозата е доста непрофесионално, а все пак сте с връзки. При Стефания след 5 спазъма за година трябваше аз да питам въпросната лекарка за някаква терапия, иначе си ми вземаше парите за преглед, изписваше й урбазон и лекарства и ме успокояваше, че ще израсте тези състояния след 5-6 годишна възраст. Тази година поне с терапия намалихме спазмите на 3  :) Въпросната лекарка въпреки състоянието й, въпреки че изписа лекарства за астматик така и не диспансеризира детето, питам се защо така
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #40 -: Януари 05, 2011, 00:13:15 am »
Раиса, какво да ти кажа... според мен лично е по-добре да имаш план Б.
Една позната, изобщо не беше мислила и естествено подавала документи за ясла, защото разчиташе на "стабилната" работа на мъжа си. Само че, ситуацията е толкова динамична, че не знаеш какво те чака утре.Сега и се налага да се връща на работа, за ДЯ е ясно, че няма как да стане, частната и е скъпа...голям зор. Нищо не ти пречи да си подадеш документи, пък ако не ти се налага да пускаш малката още по-добре.
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #41 -: Януари 05, 2011, 09:47:31 am »
Разбира се, че толкова леко да се произнесе диагнозата е доста непрофесионално, а все пак сте с връзки. 
Е, то връзки е силно казано, но допускам, че именно това може да е причината въпросната лекарка да се презастрахова.
Софийската ни педиатърка каза, че би изчакала да има поне още 2-3 спазъма, за да заговори за астма. Мисля засега да продължа със Зиртека, а Сингулара евентуално ще го почнем след месец,  просто за да имам до тогава по-ясна картина за това какво и що... И май тук е мястото да попитам какво се има предвид под "спазъм"? В нашия случай като такъв бе определено среднощното будене на Ники от кашлица ( тъй като секретите се задържаха в гърлото ) по един-два пъти на нощ. Като се изправи детето във вертикално състояние положението се успокояваше.
И още нещо - в момента на Ники му никнат зъби, възможно ли е заради това имунитетът му да е спаднал и по-бавно да върви оздравителният процес?
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #42 -: Януари 05, 2011, 10:15:55 am »

Това е добре, само че дано намериш ПРАВИЛНИЯ лекар.
П.П.  Аз пък изпадам в потрес от родители, които не изпадат в паника от зеления сопол, задушаващата кашлица, силните болки в корема, но кой ме пита мен ...

[/quote]

Лейди, и аз изпадам в потрес и по този повод мъжът ми ме обявява за луда. Е как да не се притеснявам за детето си.. По-скоро се чудя как има такива родители, на които въобще не им дреме.
« Последна редакция: Януари 05, 2011, 10:19:46 am от Tutto_bene »
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #43 -: Януари 05, 2011, 10:31:43 am »
 Ами вчера си взехме децата със съседката от градина(те са в една група). Тя е вече в 7 месец. Та тъкмо отиваме и едната госпожа обясняваше на един татко, че сина му повърнал 3 пъти на обяд, но не му звъннали, защото нямал температура  8O.
Аз от изненада не можах и устата да си отворя, но разярена бременна жена, отдавна не бях виждала.  :lol:. Разбраха и съседните блокове  :lol:.
И си е права, защото е стриктна а дъщеря и и носи все нови и нови вируси и през цялата си бременност не можа да се оправи. Да не говорим, че и върнаха детето преди празниците за леко червено гърло без никакви други симптоми. Както и моята върнаха веднъж заради розови дъгички  :lol:
Пак казвам, на мен не ми е проблем, защото Моника да чукна на дърво държи фронта, но за често боледуващите дечица си е престъпление. За бременни майки и семейства с бебета в къщи също.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #44 -: Януари 05, 2011, 11:02:20 am »
Може и да не съм много наясно с нещата, ама май тая истерия за яслите е само за определени ясли (може би такива, за които има повече желаещи или са в по-натоварени райони). Пред яслата до нас не само, че нямаше опашка, ами и нали ви казвам, входящият ми номер беше 5...

Раши, ще пиша как върви, то няма какво още да става - само чакам за ОДЗ-тата кандидатстването. Спокойна съм, че имам осигурен един вариант. Ти смяташ ли да минаваш през мелачката тази година?

Раиса, можеш и догодина направо да кандидатстваш. Тогава кандидатстването за яслите ще става, както за ОДЗ-тата - т.е. през интернет. Друг вариант е просто по-късно тази година да си подадеш документите в някоя ясла - те приемат целогодишно, защото изписват децата, в момента, в който станат на 3 годинки, тогава ги местят в детска градина. Най-добре да звъннеш в ясла, която ви е наблизо и да попиташ кога да занесеш документите при твоята ситуация.
« Последна редакция: Януари 05, 2011, 11:06:12 am от cambozzola »
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #45 -: Януари 05, 2011, 11:27:48 am »
Привет :)
Ние обсъдихме положението с яслите и решихме да не го пускаме тази година, освен ако ножа не опре до кокала финансово.Ще кандидатстваме през интернет и ако не ни приемат и нещо се наложи да се върна на работа - ще се молим на директорките тук. Някак все ми се струва малък на година и четири месеца. Ми той няма да може да си каже какво иска още, няма да може да ми се оплаче, ако се държат зле с него. Някак не си представям на моето сладко дете да му бъде крещяно (на племенника са му крещяли и майка му случайно е чула, после го спряха от ясла) и аз да не знам.

Ники по цял ден пълзи нагоре-надолу, опитва се да се покатери по чийто крак види и да се изправи, хваща се за всичко в опит да направи същото и като не успее и тупне седи и гледа много обидено :D Много е сладък и хем ми е смешен, хем му съчувствам.

Да кажа - излезе му бенка на коремчето. Не знам кога се появяват, но дали е нормално на 8 месеца?
[/url][/url]
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #46 -: Януари 05, 2011, 12:15:07 pm »
Цитат
... И май тук е мястото да попитам какво се има предвид под "спазъм"? В нашия случай като такъв бе определено среднощното будене на Ники от кашлица ( тъй като секретите се задържаха в гърлото ) по един-два пъти на нощ. Като се изправи детето във вертикално състояние положението се успокояваше.
И още нещо - в момента на Ники му никнат зъби, възможно ли е заради това имунитетът му да е спаднал и по-бавно да върви оздравителният процес?
Не съм лекар, но според мен това не е типичен бронхо-спазъм. От личен опит споделям, че положението на тялото при започнал бронхо-спазъм не облекчава състоянието. Второ, задържане на секрети в гърлото е нещо различно от спазъм на бронхитите - разбирай дразнене на гладката мускулатура на белия дроб, но и двете състояния предизвикват затруднено дишане и водещо според мен е вида на кашлицата.
Аз също имах съмнение, че Вики е направил бронхо-спазъм пролетта при едно от вирусните си заболявания. Лекарката в Детската пулмология на МА след преглед обаче не установи такова нещо. Каза, че не чува "свиркане". Отделно та това, предложи да му се направи една инхалация с Вентолин и ако почне да свирка, значи 100% НЕ Е напралвил бронхо-спазъм.  Това още повече затвърди мнението ми че не всяка кашица и задух се дължат на бронхо-спазъм.
По въпрос втори: Според мен дентицията не може да "сваля" имунитет.
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #47 -: Януари 05, 2011, 12:31:49 pm »
жасмин, не е рано според мен. Моят има отдавна бенки (за момента се сещам за 4, но сигурно има и още). Все още няма от релефните. И аз и майка си имаме по много. Сега се сетих, че брат ми има една много голяма по рождение.

При нас свикването с яслата върви с умерен успех. Вчера учителката казала на мъжа ми да го остави сам за 2 часа там и като излязъл, имало сълзи, както и като се върнал. Въпреки това, момичето казало, че бил играл междувременно. Днес му казах да остане там, докато обядват. Нямаме бърза работа. Ще свикне.

Лек ден!

*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #48 -: Януари 05, 2011, 13:08:09 pm »
Аз мисля, че имунитета все още се изгражда при децата и дентацията драстично намаля съпротивителните сили на организма за борба с вирусите. И все пак при всяко дете е различно. Това го пиша от моя злощастен опит на изстрадалото ми детенце. Също така твърдя, че няма температури от зъбоникнене, а при наличие на двете ситуации, то вероятно детенце се е рязболяло. Имахме трудна и болезнена дентация, но Тони не ми е вдигал температури от зъби, а само и единствено при заболяване.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #49 -: Януари 05, 2011, 13:28:19 pm »
Също така твърдя, че няма температури от зъбоникнене, а при наличие на двете ситуации, то вероятно детенце се е рязболяло. ...

абсолютно подкрепям, Т от зъби си е легенда :wink:
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #50 -: Януари 05, 2011, 14:00:01 pm »
За температура не става дума. Имам предвид кашлицата и сополите. Великото изказване, че те са симптом на дентацията по-скоро важи в обратен ред, по моята логика, та раших да си поразсъждавам на глас  :oops: Просто ми прави впечатление, че вече за трети път, преди да прореже зъбчето, секрецията от носа се активира. За съжаление покрай яслата на каката е трудно да се правят 100%-ови изводи, но съм длъжна да огледам ситуацията от всички възможни ъгли :)

Някой да в чувал в София да има организирана група родители, които да се редуват да си гледат децата, по западен тертип? :)
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #51 -: Януари 05, 2011, 14:01:45 pm »
аничка, в интерес на истината вчера или онзи ден попаднах на подобна тема в бг-мамата. Потърси, сигурно ще намериш нещо.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #52 -: Януари 05, 2011, 14:16:53 pm »
доколкото ми е известно, бронхоспазъм се диагностицира със слушалка. как ги определяте тия спазми вие на око - не ми е ясно...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #53 -: Януари 05, 2011, 15:15:11 pm »
При спазми моите така свистят, че чак в другата стая се чува. Вече така ми е свикнало ухото, че като се залепя на гърдичките, не ми трябва слушалка. Има огромна разлика между кашлиците.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #54 -: Януари 05, 2011, 15:25:50 pm »
на петия спазъм се научваш да различаваш, при Стефания спазъма се изразява само в бронхообструкция, без свиркане
а свиркането както казва Лейди се появява с включването на Вентолин
Аничка, БА по принцип е алергично заболяване с различни прояви
при някой е само с пристъпни кашлици, при други бронхообструкции
за съжаление в България всички се лекуват по калъп и не се лекува причинителя, а състоянието
При Стефания например спазъм насъпва след като текне бистър секрет, като вероятно в основата е алергичен ринит
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #55 -: Януари 05, 2011, 15:35:43 pm »
Ами вчера си взехме децата със съседката от градина(те са в една група). Тя е вече в 7 месец. Та тъкмо отиваме и едната госпожа обясняваше на един татко, че сина му повърнал 3 пъти на обяд, но не му звъннали, защото нямал температура  8O.
Аз от изненада не можах и устата да си отворя, но разярена бременна жена, отдавна не бях виждала.  :lol:.
И аз съм все по-потресена от градината. Това, че често си взимаме Мия с дрехи и пантофи, обути наопаки, го преглъщам, без да забелязвам, това, че я слагат да спи без пижама(един Господ знае как точно), нямам повече сили да го водя този разговор, но преди Нова година детето е било с температура явно цял следобед, с напукани от жажда устни и никой не само, че не ни се обади, а никой не я е забелязал... Когато я взел баща й, изпила на секундата цяло шише с вода, била с много зачервени бузки и във видимо лошо състояние. Кажете ми как е възможно никой да не я погледне?! Що за хора работят там??? Могат да ми правят забележки, че я взимам последна, а не могат да видят, че е с температура и да ни се обадят. Добре, че не съм била аз, защото щяха да видят тогава едни банкети и т.н. преди празника. То бива безотговорност, бива, ама все трябва да има някакви граници...Нямам думи направо.
<br />[link=http:
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #56 -: Януари 05, 2011, 15:41:49 pm »
Аз съм чувала, че при дентиция имунитета като цяло пада и затова детето е по-предразположено към вируси и инфекции, а не че сама по себе си Т е от зъбоникнене.
Привет :)
Ние обсъдихме положението с яслите и решихме да не го пускаме тази година, освен ако ножа не опре до кокала финансово.Ще кандидатстваме през интернет и ако не ни приемат и нещо се наложи да се върна на работа - ще се молим на директорките тук. Някак все ми се струва малък на година и четири месеца. Ми той няма да може да си каже какво иска още, няма да може да ми се оплаче, ако се държат зле с него. Някак не си представям на моето сладко дете да му бъде крещяно (на племенника са му крещяли и майка му случайно е чула, после го спряха от ясла) и аз да не знам.
Е, стига, бе не са чак такива чудовища лелките от яслата! Дара например тръгна на година и 5 месеца навършени. Точно един месец й трябваше да се адаптира, като през този месец какво изживях само аз си знам - тобя сълзи, сополи и най-лошото е, че тя като се изнерви не плаче, а пищи, та лелките си запушваха ушите :lol:, чак ми стана жал за горките женици....После всичко си дойде на мястото, почна да си ходи с желание детето - сутрин като я оставям дори чао не се обръща да ми каже, вечер като отида да я вземам не иска да си тръгва. Явно е, че й харесва там, ако й крещяха едва ли щеше да се кефи толкова. И какво като не може да ти каже? То си личи по поведението на детето как се чувства там, ще разбереш ако нещо не е наред - повярвай ми :wink: Та ако не бяха гадните болести щеше да е още по - перфектно, ама както се казва пълно щастие нЕма.
А ти можеш съвсем спокойно като го пуснеш отначало да е за по 2-3 дни, да видиш как ще е, през това време да си ползваш отпуска, ако има как, да не се връщаш веднага на работа...Да го пускаш за по няколко часа, има варианти...
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #57 -: Януари 05, 2011, 15:49:00 pm »

за съжаление в България всички се лекуват по калъп и не се лекува причинителя, а състоянието
ей от това идва цялото ми терзание и мъка!


При Стефания например спазъм насъпва след като текне бистър секрет, като вероятно в основата е алергичен ринит


Ако Ники все пак е в същото положение съм склонна да допусна именно това като причинител. Или студът...

Аз пак за яслите, че и това ме гложди отвътре:
К5. Детето посещава самостоятелна общинска детска ясла на територията на Столична община най-малко 6 месеца преди записване – 1 т. (само набор 2007)
това наистина ли само за набор 2007 важи и само за територията на Столична община? Има ли начин посещението на ясла в провинцията да донесе точка?
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #58 -: Януари 05, 2011, 15:49:34 pm »
Когато Стилияна ми праевше спазми, "свиркането" се чуваше на разстояние от нея, не ми трябваше слушалка, нито на доктора, за да я чуе. Чак след това включвахме Вентолин, слава богу май израстнахме това гадно чудо.
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #59 -: Януари 05, 2011, 15:58:34 pm »
Явно при бронхоспазъм е свиркането. Тео ми е правил ларингоспазъм и там няма свиркане, но също положението на тялото (изправянето на детето) не променя кашлицата и затрудненото дишане. Уф, колко много от дечицата са правили един или друг спазъм  :( ужасно е това!
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #60 -: Януари 05, 2011, 16:06:05 pm »
Мидж, страшно е
60% от децата в нашия регион са диспансеризирани, а има и недиспансеризирани случаи  :(
както майка ми се изразява- от много модерни болести вече боледуват децата, помолих я една вечер след спазъм на Стефи да дойде да стои при Преславка, и от тогава повече не пожела да дойде, не иска да я взема повече от 2 часа, за да не направи спазъм докато не сме с нея  :?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #61 -: Януари 05, 2011, 16:22:33 pm »
Нуну, знам, че варианти има. Но мъжо не е съгласен хич. Само че той гледа много идеалистично на нещата (да гледаш дете не е кой знае какво като работа, кво бързам да се върна към хората). Само че аз съм практична и знам, че много неща може да се случат, затова ще кандидатстваме.
Бе то, айде да не поставям телето пред колата още, ще видим дали ще ни приемат  и какви ще са ни финансовите резултати към април и ще видя.

Ники направи първи крачки бутайки активната гимнастика на Чико (хич не харесва Уокъра) и след един кратък тигел от вратата до стола, се хвана за стола и реши, че няма да пада настрани или назад, а ще се тресне челно в стола. За първи път ползвах от онези лепенки с гела на удареното, за да няма синина. Иначе ревна веднъь-два пъти и забрави.

Което ме навежда на въпроса - как аджеба се ползва този Уокър? Ники като го хване и колелата се пързалят и освен да тупне, той крачки не прави? Крачки прави като се хване за дивана или като бута чиковската гимнастика.
[/url][/url]
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #62 -: Януари 05, 2011, 16:27:24 pm »
"свиркане" има и при ларингит - това ми го е обяснявала педиатърката. "свиркане" не е равносилно на "спазъм", струва ми се.

а бронхиална обструкция без хриптене по какво я познаваш, mini?

моят син е правил бронхиолит с бронхоспазми без никакви външни белези, по които да позная това. чуваше се само на слушалка.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #63 -: Януари 05, 2011, 16:34:32 pm »
Аз пак за яслите, че и това ме гложди отвътре:
К5. Детето посещава самостоятелна общинска детска ясла на територията на Столична община най-малко 6 месеца преди записване – 1 т. (само набор 2007)
това наистина ли само за набор 2007 важи и само за територията на Столична община? Има ли начин посещението на ясла в провинцията да донесе точка?

Ани4ка,
Това е текста за миналата кампания. През пролетта на 2011 ще се смени на "набор 2008". Идеята е децата-ясленчета да имат 1т предимство при кандидатстване в 1 група, понеже вече са адаптирани и най-вече защото майките им са се върнали на работа след тръгването на ясла. Така че ако не ги приемат в градина (ЦДГ обикновено, защото в ОДЗ повечето места за 1 група вече за заети от техните си ясленчета), семействата ще имат голям проблем кой да ги гледа.

Засега няма начин ясла в друга община или частна ясла в София да ти даде право на тази точка. Което е несправедливо, защото горните аргументи важат и за тези деца. Аз на твое място бих писала жалби в общината, отдел Образование, по този въпрос.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #64 -: Януари 05, 2011, 16:39:43 pm »
И аз съм все по-потресена от градината. Това, че често си взимаме Мия с дрехи и пантофи, обути наопаки, го преглъщам, без да забелязвам, това, че я слагат да спи без пижама(един Господ знае как точно), нямам повече сили да го водя този разговор, но преди Нова година детето е било с температура явно цял следобед, с напукани от жажда устни и никой не само, че не ни се обади, а никой не я е забелязал...

Meshko, ужасно ми е мъчно да видя това, искрено ти съчувствам, на Мия още повече. Не знам какво да те посъветвам, освен разговор с персонала и последващи официални жалби до директорката. Това с пантофите и дрехите наобратбо го има и при нас, при сина ми и повикват понякога, но спане без пижама, дете с температура... това последното си е престъпно, ами ако направи фебрилен гърч...
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #65 -: Януари 05, 2011, 16:47:20 pm »
учестено дишане, накъсан говор, удължено издишване или задържане на въздуха след издишване, издишването е на два пъти, първата порция кратка, следва пауза и второ издишване
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #66 -: Януари 05, 2011, 18:44:11 pm »
Аничка, моето дете при зъбоникнене го удряше в коремчето или по точно изхождаше слуз съпроводени с чести изхождания, но не диарични. Поставиха ни диагноза алергичен ентероколит. С прорязването на последният зъб, това състояние отшумя. Може и пробиотиците да са помогнали, но от тогава не сме имали проблеми. Да чукна на дърво и дрискащите вируси ги борим сравнително бързо, но аз си знам де удвоявам дозата на пробиотика освен всичко останало. Така, че спокойно например твоеато дете може да реагира със секрет например, но кашлицата определено ми се струва,че не е от зъби. Всяко дете е различно и по различен начин му реагира организма. Аз споделих моите впечатления от моето дете. Аз си водих бележки за да разбера дали прави реакция от храна и се доказа в крайна сметка,че не е. Всичките ни проблеми с приключиха с появата на всички зъби.
« Последна редакция: Януари 05, 2011, 18:46:48 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #67 -: Януари 05, 2011, 18:45:51 pm »
Оф момичета, като говорите за тези болести от сега ми става лошо...
Ние се борим от 1-2 седмици с едни сополи ( бели-прозрачни, няма бактерии ) и какъв зор виждам, а представям си нещо по-сериозно...хептен няма да спя.

За яслата, имаме си една баба ( другата, майка ми, е много млада и работи яко ) и една пра-баба + леля ...Та се надявам, че дори да стане зор да работя все ще намерим кой да я гледа до 2 год. До тук разбрах, че в края на лятото трябва да се организирам за ясла около нас.
А как стои въпроса с адресната регистрация ? Т.е. има ли проблем да се водя че живея в Младост, а да си търся ясла в кв. Витоша и Ст. Град, където всъщност ми е близо ?

Жаси, като говориш за Ники ми става толкова мило...все нямам търпение Дара да стане по-адекватна   :)

Оф и друг въпрос имам...какво мислите за бънджито и проодилката? Да купувам ли такива неща...ако да - кои са удачни ?

ПП: Купих кенгуро на Бебе комфорт - много съм доволна!
А..и Дара си лапа целите юмруци и много се лигави, но знам че е много рано за зъби...
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #68 -: Януари 05, 2011, 19:28:38 pm »
Моят Боби 3-4 пъти получава свиркащи кашлици  след вирусни инфекции, само вентолин ни предписват.Като питах докторът дали няма да се отключи астма с тези състояния, ми отговори , че астма преди 7 година не се диагностицира.Правели се специални изследвания/не ми каза какви/.Понеже Антъни не е имал никога досега тежка кашлица, както при Боби, явно наистина си е заложено генетично, някои деца да боледуват повече от други.
Момичета за яслите направо съм  8O.
Но всъшност искам да ви питам: колко е таксата за ясла/детска градина?
Знам, че са изцяло на държавна издръжка...таксите са много ниски
при това положение, не знам как може да се очаква качествено гледане на децата.
при нас, както знаете няма дотации за ДГ, и таксите са големи - от 700 до 850 долара на дете, за сравнение Монтесори градината е 1000.Ако детето е болно, и си е удома, пак плащаш цяла такса.Доста неприятно е :)
Не знам, групи с по 25 деца, за какво внимание можем да говорим.
И тук трудно и в България трудно.
при нас много положително е, че от 4 годишни държавата ги пуска на предучилищна/не се плаща, от 8 - 3.00/Моите ходят вече, после автобусчето ги води при гледачката и аз ги взимам, когато се освободя/обикновено към 4/.Децата са много щастливи от факта, че ходят на училище, така да се каже, не спят там, имат междучасия, и обяд, който аз им приготвям от сутринта.Страшно съм доволна от училището как ги занимават, от програмата, от всичко.

Такива работи.,

Поздрави на всички, най-вече болните да оздравяват
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #69 -: Януари 05, 2011, 19:33:43 pm »
Перденце,какви пробиотици ползваш?
Раиса,някои са "за" други "против" проходилка.На мен лично много ми беше в помощ,докато си свърша домакинската работа.После си го водих за ръчички :).Бънджи не съм имала,а относно зъбите имам 2 дружки и на двете им дечица зъбите избиха на по 4 месеца-така че всичко е индивидуално и при зъбите.

Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #70 -: Януари 05, 2011, 20:02:02 pm »
Не знам дали е мит за падащия имунитет при зъбоникнене, но Йосиф за първи път имаше сополи, без температура седмица преди първия зъб. С втория ни тресна варицелата...Засега ми се струва,че има нещо в това твърдение...
ani4ka,
За т.нар. "родителски кооперативи": За съжаление нито един не действа все още като заместител на ДГ или ясла. Има някакви неуредици с разпоредбите...Най-напред в организацията са от Плейцентър "Приятели":http://priateli.info/.Сега виждам,че под някаква форма това се случва...Имат на сайта връзки...виж дали ще ти свършат работа. Познавам хората лично от години и са много читави.

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #71 -: Януари 05, 2011, 20:02:49 pm »
Ема, това много ми хареса.  :)И Моника би била щастлива от факта, че няма да е на градина. Не иска да спи на обяд. В къщи много рядко спи.  
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #72 -: Януари 05, 2011, 21:08:41 pm »
Раиса, моя съвет е да не бързаш да купуваш такива съоръжения още. Ако можеш дори да вземеш на заем от някой, за да пробваш като му дойде времето дали ще й хареса. У нас при Деси и двата уреда не бяха на почит, в бънджито е седяла не повече от 2 мин. два пъти, изпадаше в истерия, същото беше и с проходилката. Бяха ми дадени от приятели. Ели също не хареса бънджито, но с проходилката имаше малко заиграване, слагала съм от време на време, но пак не й беше голям фен. И двете ги сложих след навършени на 8м., а те проходиха много рано, може би и това е от значение, но не мисля че е добре да се слагат много малки.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #73 -: Януари 05, 2011, 21:29:43 pm »
Точно това си мислех като четях темата на бременните...всички взимат от приятели какво ли не за бъдещите бебовци. Аз обаче, за беда, нямам близки с деца и всичко купувам...Не ми пречи, защото живот и здраве искам още деца. Мнлко по-натам ще взема проходилка, а ако й хареса и бънджи. 
Благодаря за отговорите !

Мисля си, че сладкиша ще започне да говори по-рано...нон стоп нещо си "дърдори"  :)
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #74 -: Януари 05, 2011, 22:15:59 pm »
Ако можеш дори да вземеш на заем от някой, за да пробваш като му дойде времето дали ще й хареса. У нас при Деси и двата уреда не бяха на почит, в бънджито е седяла не повече от 2 мин. два пъти, изпадаше в истерия, същото беше и с проходилката.

И Александра изпадаше в истерия от бънджи и проходилки. А хем я пробвах в два вида бънджи, и то след деца, които видимо се забавляваха. Ама моето дете орева квартала, че даже и след двата опита изкара неспокойни нощи, като се будеше рязко с писъци. Та спестих от това перо.
А уокърите са по-скоро за проходили деца, но все още неуверени. Ние нашият го взехме за първия рожден ден и си го ползваше 1 година след това.


*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #75 -: Януари 06, 2011, 08:44:10 am »
Много бързате бе момичета ... насладете се на бебета си, че докато се обърнете ще ходят по съседния тротоар, за да не се излагат с вас
на 8 месеца да ходи, на 2 да проговори ... малко пресилено ми звучи, не мислите ли  :) Моята Преслава на 2 години ще става след някой друг ден, има в речника си 10 думи, ползва най-често една от тях- мама  :D
Искам да питам някой водил ли си е детето на детски психолог, обмислям варианта да водя Стефи?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #76 -: Януари 06, 2011, 09:05:55 am »

Искам да питам някой водил ли си е детето на детски психолог, обмислям варианта да водя Стефи?


Аз съм питала една психоложка в СЗ дали има нужда да водя Вероника при нея, понеже доста беше почнала да се тръшка и да прави обратното на това което и се казва. Може да се звъннеш и да обясниш какъв е твоят повод за обаждането, тя ще те насочи. Мила и приятна женица е :)
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #77 -: Януари 06, 2011, 09:48:53 am »
Да Миме, и аз обмислям консултация с психолог, ако не друго поне един два разговора на първо четене. Трудно ми е да се доверя на тукашните компетенции и  това само ме спира за момента. Определено ни е нужна, даже мисля, че вече е и наложителна. :(
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #78 -: Януари 06, 2011, 10:08:22 am »
Искам да питам някой водил ли си е детето на детски психолог, обмислям варианта да водя Стефи?

аз съм водила. с каква цел?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #79 -: Януари 06, 2011, 10:47:56 am »
Там където ходим за Вяра има, но се консултирам с нея и за Алекс.
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #80 -: Януари 06, 2011, 10:59:43 am »

на 8 месеца да ходи, на 2 да проговори ... малко пресилено ми звучи, не мислите ли  :) Моята Преслава на 2 години ще става след някой друг ден, има в речника си 10 думи, ползва най-често една от тях- мама  :D

И наша Дара е така - иначе знае всички песни да си тананика и да ги пее с нейни си думи, но да говори...тц...Иначе и аз си мислех, че рано ще проговори, тъй като и тя много дърдореше по едно време, но явно няма много значение това. За сметка на това племенницата ми, която е с около 3 м. по-малка направо я слага в задния си джоб по говорене. Явно си е до дете. Ще проговори, няма за къде да бързаме. Относно уолкъра и на Дарка не й беше любимата играчка. Получи я за миналата коледа, но рядко я буташе и вече сме я дали на едно друго бебе...На нас определено не ни беше много от полза. Тя и проходи доста късно - на година и три месеца. За проходилка - вземала съм от приятелка и съм ползвала рядко, най-вече за да си свърша нещо. Бънджи така и не взех...
Раиса, не във всички ясли записването е по всяко време, така че по-добре провери как стоят нещата около вас. В нашата например се подават документи единствено първия работен ден на януари, те затова се и получиха тези истерии със записването...Доколкото съм питала и в още една също беше така.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #81 -: Януари 06, 2011, 11:09:09 am »
Искам да питам някой водил ли си е детето на детски психолог, обмислям варианта да водя Стефи?

C Дани трябваше да минем през няколко сесии с детски психолог, в ДЦП болницата в София. Но това беше за оценка на психичното развитие, не по конкретен повод. Иначе може да погледнеш и това http://www.bg-mamma.com/index.php?board=89.0
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #82 -: Януари 06, 2011, 11:35:13 am »

Искам да питам някой водил ли си е детето на детски психолог, обмислям варианта да водя Стефи? [/color]
Аз съм водила Мия. Какво по-специално те интересува?
По отношение на бънджитата и проходилките -в бънджито Мия направо изпадаше в страхова истерия. 2 пъти я пробвах и го върнахме. Обаче проходилката я ползва с голям кеф. Много се забавляваше в нея и доста дълго я ползвахме, тъй като късно проходи. Всичко си зависи от детето.
<br />[link=http:
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #83 -: Януари 06, 2011, 11:47:54 am »
Всяко дете е различно, защо трябва да ги слагаме в рамки и кой е по-по-най. Едни прохождат по-рано, други проговарят по-рано, трети друго правят и така. Както много пъти сме стигали до извода, водете се по децата. Щом не му харесва в бънджи - ми не го слагате, щом не му харесва в проходилка - пак така. Моята дъщеря проходи на 1 г и 2 мес, но пък на 2 години вече говореше като дърто.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #84 -: Януари 06, 2011, 13:02:50 pm »
Рая, аз реших да не купувам проходилка. Бънджи имаме назаем, но ще го върна. Страх ме е да не стане беля, да изкълчи някоя става и няма да го слагам. Нека лази из хола, като може да се гепи някъде и да се изправи, да си бута там чиковската джаджа и да свири на таблата на уокъра. Хем повече се изморява и заспива лесно :lol:
Да ви кажа, днес поръчах пробно от кухнята на Мама Люси. Джуниър менюто е от 8 месеца до три години и ми го доставиха до нас за 2.5лв. порция+доставка. Поръчах само една порция - пуешко и Ники много го хареса. Обаче порциите са големички и се чудя какво да правя другата част, която остана. Тя не е за цяло ядене, хем ме е грях да я изхвърля.

И още нещо да питам - днес заварих Ники изправен в креватчето. Сега ме е подгонила параноята да не се преметне след някой и друг месец, хем е на ниското ниво. Как да обезопася допълнително?
[/url][/url]
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #85 -: Януари 06, 2011, 13:18:00 pm »
Жаси,Митко на възрастта на Ники се преметна и то през нощта  :?.Вашето креватче няма ли опция за сваляне и качване на подматрачната рамка.Аз тогава я свалих минимално и сега спи почти на земята,но все още не може да прескочи :).

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #86 -: Януари 06, 2011, 14:11:56 pm »
Искам да питам някой водил ли си е детето на детски психолог, обмислям варианта да водя Стефи?

аз съм водила. с каква цел?

психогенен фактор, отключващ спазмите например
Мармот, мерси ти  :D ще запитам за сега там

« Последна редакция: Януари 06, 2011, 14:50:35 pm от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #87 -: Януари 06, 2011, 14:15:03 pm »
Жаси,Митко на възрастта на Ники се преметна и то през нощта  :?.Вашето креватче няма ли опция за сваляне и качване на подматрачната рамка.Аз тогава я свалих минимално и сега спи почти на земята,но все още не може да прескочи :).


 8O Ей сега ме изплаши сериозно! Свален е на долното ниво, обаче като се изправи на пръсти наднича целия.
Ето така:
http://jasmin4eto.snimka.bg/baby/dekemvri-2010.556699.21986017

От тази позиция ли може да се преметне?
[/url][/url]
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #88 -: Януари 06, 2011, 14:36:23 pm »
От тази позиция ли може да се преметне?

Ники така ми се е превъртал от дървена кошара и от туристическите, идват може би малко по-ниски. При това на сантиметри от мен и въпреки това не успях да реагирам. Никога не се знае каква врътка може да направи едно дете. Вероника не ми е изкарвала акъла така, например...
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #89 -: Януари 06, 2011, 14:38:20 pm »
Вени, не може, не бой се, от тази позиция трудно.
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #90 -: Януари 06, 2011, 15:40:13 pm »
И аз смятам че от тази позиция не може.Доста долу ми се вижда. :)

Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #91 -: Януари 06, 2011, 15:44:53 pm »
Успокоихте ме. Вече обмислях да слагам килими или одеала.
[/url][/url]
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #92 -: Януари 06, 2011, 16:25:35 pm »
психогенен фактор, отключващ спазмите например

mini, прощавай другарко, ама ти изтреще...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #93 -: Януари 06, 2011, 17:57:08 pm »
Я да питам майките на и около набора ни,, вашите деца лъжат ли често/ежедневно?
Преди време забелязвах, че си ги измисля, реших че е нормално за възрастта. Като започна градината ни вкарваше в едни филми ... едвам се разбрахме. Обаче сега най целенасочено ни лъже. Това става ясно при очна ставка, тогава си признава, че е излъгал /ама кой знае дали и това е така/ не мога да разбера причината поради която го прави или по точно го кара да прави.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #94 -: Януари 06, 2011, 18:27:52 pm »
психогенен фактор, отключващ спазмите например

mini, прощавай другарко, ама ти изтреще...

Защо бе другарко, мислиш че не може да има връзка ли  :)

Цитат
Дали астмата не е едно “психосоматично” заболяване?

Силна емоция, гняв или пристъп на смях: всичко това може да доведе до появата на астматичен пристъп. Но това не означава, че астмата може да се класифицира като “нервно” или “психично” заболяване.


Психологичният фактор при астмата не може да бъде изключен (но това се отнася за всички заболявания/оплаквания). Трябва да се запомни, че емоциите водят до допълнителен разход на кислород, което от своя страна причинява хипервентилация. Това “дихателно усилие” от емоционален произход може да бъде достатъчно за отключването на астматичен пристъп.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #95 -: Януари 06, 2011, 20:06:42 pm »
При Александра най-изявени са точно тези пристъпи, на емоционална основа. Като й се скараме по-сериозно тя почва да плаче и почти веднага почва да се задъхва, да се дави и в последствие да се задушава. Но гушкайки я, тя бързо се успокоява. Не е много възпитателно, но друго решение за момента нямаме. Надявам се бързо да отшуми.
При бронхитите и ларингитите вече почти не прави пристъпи.
Похвалиха ми един пулмолог - д-р Филчев, чийто блог навремето Лейди беше пускала. Ще попрочета малко още за него и при следващ бронхит или ларингит мисля да го посетя.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #96 -: Януари 06, 2011, 22:38:54 pm »
Силна емоция, гняв или пристъп на смях: всичко това може да доведе до появата на астматичен пристъп. Но това не означава, че астмата може да се класифицира като “нервно” или “психично” заболяване.

сама си си отговорила с този цитат.
за какво ти е детския психолог? за да научи детето да не изпитва силни емоции?
мани таз работа, психолозите се занимават с други неща.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #97 -: Януари 06, 2011, 22:48:03 pm »
предпочитам да зная, ако детето има страхове, които можем да овладеем
дори те да са към мен например  :wink:
или май е по-добре аз да отида на психолог  :D
« Последна редакция: Януари 06, 2011, 22:50:46 pm от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #98 -: Януари 07, 2011, 01:05:36 am »
Сия, Мила вече два пъти ми прави пристъпи, при който се задушава и спира да диша от рев. Много е страшно, но се оказа, че на емоционална основа се получава някакво свиване на гласните връзки и блокира дихателните пътища. При нас протече със силен рев, след това посинява устата, спира да диша и ми припада в ръцете. Ето информация за явлението тук Казват, че се израства, немците не препоръчват да се пипа детето, можело да продължи до 1 минута това състояние. Аз изпадам в тих ужас от такава ситуация :(
Мини, напълно те разбирам, освен и аз да се прегледам... защото и двата пъти аз бях причината за пристъпите...
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #99 -: Януари 07, 2011, 01:19:16 am »
Гане, как така ти си причината за пристъпите?
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #100 -: Януари 07, 2011, 01:25:17 am »
Ами Еми и двата пъти става след като съм се скарала или съм я плеснала. Рядко ми се случва да се карам, батко й е по-палав. Просто от плач се захласва и спира да диша.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #101 -: Януари 07, 2011, 09:59:56 am »
Ох..това със "захласването" и аз съм го чувала...Явно се проявява при свърхемоционални деца. Мога само да се радвам, че моето ми проглушава ушите с писъци, но поне не прави такива неща....Чувала съм дори, че могат да си глътнат езика при такава ситуаця :(
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #102 -: Януари 07, 2011, 10:08:42 am »
Мила вече два пъти ми прави пристъпи, при който се задушава и спира да диша от рев.

това се нарича "захласване" и го правят повечето бебета и малки деца. не са пристъпи и не е страшно. рефлексът за дишане побеждава в крайна сметка. така ми обясни педиатърът. даже не е нужно да правиш нещо, макар че и аз много се шашках, когато Мартин правеше такива неща като бебе.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #103 -: Януари 07, 2011, 10:38:52 am »
Гане, мойта дъщеря ги прави същите изпълнения - започва силен плач, изведнъж спира да има звук, посинява устата и около нея, духам лекичко и след малко си поема дъх. Е, верно до припадък не е стигала де. Аз като дете много често съм си гълтала езика при рев. Явно е нормално при деца.
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #104 -: Януари 07, 2011, 11:23:59 am »
Ние само езика не сме си гълтали. Тръшка се на земята, реве като магаре с часове и изкарва баща си извън равновесие. А той като му се развика и писъците стават още по-силни. Имам чувството, че изпада в истерия и започва да хвърля всичко, което му е пред погледа, да троши и така се самонавива. Опитвам се да му говоря спокойно, но строго, че при мен тези номера не минават. Страх ме е в такъв момента да не посегне към бебето.
Някой има ли си на идея на каква възраст се израстват тези неща? Понякога помага като го гушна и му обяснявам какво изпитва, но друг път в яростта си започва да ме удря в корема. Интересното е, че тези неща стават вечер.
Най-интензивни са при зъбоникнене. В този случай давам Панадол и поне през нощта спи спокойно. Проблема е, че когато не ни никне зъбче пак ги прави.

Иначе от яслите съм много доволна. Много си ги гледат и не допускат болни деца.
И при нас групичките в ДЯ и ЦДГ са големи, но поне я няма тази истерия като в София. Тук децата навършили 2г. до 1юни се изписват на 1юни, като от следващия ден се поимат от ЦДГ, а тези, които навършват 2г. след това се изписват на 14-ти септември и от 15-ти вече са на градина. Няма нито един ден прекъсване за детето, което е много удобно при работещи родители. 

*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #105 -: Януари 07, 2011, 11:33:26 am »
Ох това със спирането на дишането и безсъзнанието звучи страшно. Слава богу, не ми се е случвало такова нещо.
При Алекс е различно обаче. Тя при силна уплаха започва веднага да плаче и след секунда две вече е с давеща кашлица, която я задушава и цялата почервенява. Веднъж даже след такова състояние цялото й лице беше със ситни спукани капиляри. И старата, и новата педиатърка са на мнение, че това са астматични пристъпи. Но ще я заведа и при специалист.


*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #106 -: Януари 07, 2011, 14:47:51 pm »
И при нас е било, минало и заминало  :). До годинка, не съм я оставяла. И сега като се сетя и започвам да треперя.

Моника вече си спи на леглото и аз съм много доволна.
Подрежда си сама играчките и аз също съм много доволна. Много време и награди ми отне, вече изградихме нещо като навик и се надявам да е така и в бъдеще.
По празниците си имахме бабка бандитка, която всяка сутрин идваше в 8:45 да гледа детето. Понеже работих вечер до 4 сутринта и ми се щеше да поспя с детето сутрин, няколко пъти я помолих да идва след 11. Дами всеки божи ден включително и на 1 януари свекърва ми дойде в 8:45. Незнам какво да я правя тази жена. Не е лоша жена, но и тя не може да ми обясни защо го прави. Попитах я защо, тя каза, че къщата е на сина и и искала да си види внучето. Казах и, че съм я помолила не да не идва, просто да ни остави да се наспим, не виждам нищо лошо. На другия ден пак дойде в 8:45. Незнам какво и става. Преди и се ядосвах много, сега и се смея. Най-накрая ще и захлупя някой тиган на главата.
Цял ден по празниците ходи след детето и го дразни. Яж солети, ела обядвай, айде мляко, пии чай. То си реди или си пише, тя му прибира нещата в шкафа. Мони започва да се сърди и да и обяснява, че така не редим. Книжките на които пишем са в шкафа, тези от които четем и не драскаме с приказките са на рафта в секцията. Баба и не, та не. Слагай там да не е навън. Най-накрая Моника се разкрещя, последва 2 часа дуднене, колко е лоша и как трябва да я шамаря често за да не крещи. На 1 януари, след като ни събуди пак рано, седна в кухнята да си чете вестник, ние продължихме да спим. В 11 пак се събудихме, защото започна да ми мие чиниите и да бърше плочките в коридора. Започна да изхвърля кошчетата в кухнята и банята. След като станахме вече, поседя 1 час и реши, че ще си ходи, защото идвала всеки ден и била много изморена. Имала нужда от разходка и малко да поспи.....
Знаете ли, може да ми препоръчате и на мен психиятър, да вземе да ми обясни как да накарам тази жена да ни остави на мира. С лошо не става, с добро не става.  Незнам на какво се дължи неадекватното и поведение.  Не го разбирам. Пак казвам, не е лоша жена, но наистина не мога да си обясня държанието и. Баба ми се държи така, но тя е на 80...на нея и прощавам. Даже и тя се съобразява повече.
Как се справяте с тея баби. Варите ли ги, печете ли ги, заключвате и се правите че не сте си в къщи или не се прибирате изобщо  :lol:. аз обмислям последния варянт.  :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #107 -: Януари 07, 2011, 15:20:02 pm »
Джам, знам, че е "захласване", но при нас се изрази в съвсем други неща, които се покриват с признаците на епилепсията. При нея се получава наистина спиране на дишането, тя се отпуска, става цялата синя, и има конвулсии, като губи съзнание. След това е отпусната и вяла и спи доста. Затова сега и ни дадоха направление да я изследваме, за да го отхвърлим.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #108 -: Януари 07, 2011, 15:44:46 pm »
Лидия, моите и двете баби са такива. Ни с добро, ни с лошо. Бях ги игнорирала за доста дълъг период от живота ни, както и на детето и това костваше загуба на работата ми.Да кажеш майната му на работата, детето е по важно, да обаче сметките и разходите си вървят. Как въобще не го мислиха, като им говорех, а чак сега когато буквално си броим стотинките, че и ти натякват каква съм била ... :x
Имам усещането, че това са избиване на комплекси от тяхна страна. В смисъл, че ти , аз и други се справят с живота доста по добре от тях, как ти, аз и други гледат синовете им доста по добре от тяхл. Въобще, не разбирам какво е това съревнование. Мъжката майка е ревнива жена, до някъде го разбирам /нали и аз съм такава  :wink:/, но аз виждам как непрекъснато и очевадно ми се показва при най удобният момент, как и какво могат да правят те, като игнорират всичко което правя аз. Аз също не мога да намеря път и към двете, просто са такива егоистки, че се плаша аз самата в какво мога да се превърна някой ден.
Като ги изгоних бях рахат, че не ми се бъркат и дуднат на главата, обаче признавам че ми беше ужасно трудно без никаква помощ. Сега ми е необходима тяхната помощ, за да работя, е какво да ви кажа, то са мрънканици ... иначе били готови да помагат.


Съжалявам, че стана дълго, но това ми е болната тема от години.

Да си пожелаем здраве и железни нерви и ще преживеем. :?
« Последна редакция: Януари 07, 2011, 15:46:39 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #109 -: Януари 07, 2011, 15:49:12 pm »
Гане, дано не е това. :(
Лиде, свекърва ми е същата, но ние се виждаме един път в годината и аз си трая.Но то идва от възрастта при нея и аз се старая да съм толерантна.На 75 години е все пак.
Мога само да те посъветвам да отстъпваш.С конфронтации нищо няма да постигнеш.Или със спокоен тон и казваш какво мислиш.И се правиш на разсеяна.
На нашата баба сто пъти и казвахме,съвсем внимателно, че баницата я прави много мазна, капе олио от нея, не се яде.Накрая успя да я погоди  :lol:, точно като си тръгвахме.
То аз със зълвата имах проблеми, че е на 45 години, като живя у нас 6 месеца.Никого не можеш да промениш.Слагаш си розовите очила,и  това е.
Бъди коол :)))
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #110 -: Януари 07, 2011, 16:01:46 pm »
Ох винаги съм мразела тази тема...
Но за съжаление, тя ме залива от едно известно време.
Лошото е, че все по-рядко дишам дълбоко преди да кажа нещо,
а още по-лошо е, че не съм така бяла и добра както в едно друго време.
Сега съм само бяла, без да бъда добра!  :lol:
Не мога, а и би било цинично да отрека оказаната ни подкрепа в момент в който тя ни бе нужна.
Но отношенията на ниво бит, направо ме смазват!

Очила в розово е много добро  :balk_21: Ема!

« Последна редакция: Януари 07, 2011, 16:29:34 pm от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #111 -: Януари 07, 2011, 16:05:47 pm »
Имам чувството, че изпада в истерия и започва да хвърля всичко, което му е пред погледа, да троши и така се самонавива. Опитвам се да му говоря спокойно, но строго, че при мен тези номера не минават. Страх ме е в такъв момента да не посегне към бебето.
Някой има ли си на идея на каква възраст се израстват тези неща?

По учебници бебешкият пубертет е след втората година, по моят опит най-страшно е между 3 и 4 години. Нашият батко беше чудо невидяно, агресивен не е бил никога, но много се тръшкаше, за всичко. Сега е благ и разбран, почти изведнъж се получи около 4-тия рожден ден. Но малкото ми слънчево момиченце пък навлезе във фазата на вечните претенции. Хубавото е, че вече знам, че няма да са вечни :wink:. Търпение и съчувствие му е майката. И излизане от ситуацията, преди да набере страшна сила - или с разсейване, или с изолиране. Когато някой от двамата прекали, аз просто го пращам в другата стая "да си почине", да се успокои. Понякога се налага и да задържа вратата за половин минута, за да не излязат. Общо взето като нямат публика, бързо се успокояват.

На бебето едва ли ще посегне, но все пак не ги оставяй сами. Гледай да имаш лично време само с него, без бебето, може бебето да му донесе подарък от болницата, после го карай да помага с подаване на памперси и кърпички, хвали го... Ще се наместят нещата, не се тревожи, просто няма да стане изведнъж.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #112 -: Януари 07, 2011, 16:26:26 pm »
Здравейте момичета!

Много са сложни взаимоотношенията човешки. Аз също едва изтрайвам вече помощта на роднините.

Гане, дано наистина да не е епилепсия, че това е много тежко заболяване. Стискам палци много силно!

Моята Никол е много нервна тези дни. По цял ден иска да е на цицата и да суче. Явно е в една от онези кризи на растежа :)


*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #113 -: Януари 07, 2011, 16:29:53 pm »
Лиде, свекърва ми е поне 17 пъти по-зле от твоята и със сигурност не е добър човек. Държеше се по абсолютно същия начин и преди да ги има децата и особено след като се родиха. Живее на 100 метра от нас и идва на 10 дни веднъж за 15 мин. но обърква всичко а мен ме подлудява за следващите 10 дни. Любимо и е да ме издебва като изляза от стаята да прави нещо за което съм я помолила да не го прави(на децата). Все обяснявах, молих, питах я не разбира ли, че така вреди не на мен а на тях. Е, явно не искаше да разбере. На никулден чашата преля. Отидох да простирам и понеже зная какво прави зад гърба ми се върнах съвсем тихо в стаята. Тъпчеще шоколадови бисквити в устата им, при положение, че 7 мин. по-рано и казах, че като простра ще обядват. Няма подробно да ви разказвам какво последва но крещях (за съжаление пред децата) като истеричка. на 2 пъти се опита да каже нещо и и казах да мълчи и само да слуша. Нищо няма да им стане от 5 трохи шоколад (евентуално), но полудях заради начина по който го прави. Всеки път. Изгоних я. Не я помолих да си тръгне а я хванах за ръката и я заведох до вратата. 3 дни по късно съвсем спокойно и обясних как ще е оттук нататък и ако иска да е баба на тези деца и да я познават (защото аз искам да е така) да преосмисли поведението си и повече компромиси от мен няма да види.
При нас обаче е тежък случай защото аз 6 години събирам в себе си всяка нейна тъпотия. Е, вече няма да го правя и ми е все тая какво тя, мъжа ми, комшиите или нам си кой ще си мисли или говори. Помощ от нея никога не съм искала и не съм разчитала на такава защото знам, че ще ми излезе през... Добре, че приятелите ми се отзовават когато имам нужда от помощ.
Накрая я помолих да ми се разсърди поне за 5 години.
Изобщо не съжалявам за нито една казана и дума, а те не бяха много мили и красиви. Съжалявам, че се развиках пред децата и, че неможех да се позная това аз ли съм наистина.
И си признавам..., не искам да си слагам розови очила защото е за сметка на нервната ми система и спокойствието в дома ни.
Мъжа ми..., знае, че е такава и самият той не я изтрайва когато си е в БГ, но предвид други разни истории не ме и интересува дали ще е доволен или не от отношението ми към майка му. Може да си живее с нея ако иска:)
Пак ме хванаха лудите, по добре да сменя темата:))))))))))))
Нямам рецепта и не давам съвет, ама ми стана хубаво да си излея душата:))))))
Извинете за дългия пост:)
след малко ще питам нещо:)
« Последна редакция: Януари 07, 2011, 16:37:07 pm от Lisko »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #114 -: Януари 07, 2011, 17:01:29 pm »
момичета...

като дългогодишен потърпевш от свекърва-дразнител съм минала през какви ли не фази. последната фаза е на примирението и осъзнаването.
вижте, вашите мъже си ги знаят какви са. но те са им майки. и вие вече сте майки, започвате да усещате каква е връзката между майка и дете, нали? повечето мъже няма да кажат гък на майките си, макар много добре да виждат и разбират всичките им недостатъци и дивотии. и това е добре за нас, в качеството ни на бъдещи свекърви... (и нашите синове вероятно ще се държат така с нас). много съм се дразнила, докато проумея тази простичка истина.

приемате ги каквито са, ако са силно дразнещи - ги игнорирате и не се занимавате с тях. не се опитвате да ги превъзпитавате, да обяснявате, да спорите. слагате си бариерите, правилата, бабите отвън, ако не слушат, и оставяте мъжете си да се оправят с тях.

останалото е плюене срещу вятъра.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #115 -: Януари 07, 2011, 17:03:38 pm »
приемате ги каквито са, ако са силно дразнещи - ги игнорирате и не се занимавате с тях. не се опитвате да ги превъзпитавате, да обяснявате, да спорите. слагате си бариерите, правилата, бабите отвън, ако не слушат, и оставяте мъжете си да се оправят с тях.

останалото е плюене срещу вятъра.

Е, това е истината за мен:)
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #116 -: Януари 07, 2011, 17:08:28 pm »
Лисе, Лиде, поклон! Аз не бих ги издържала, честно :x
Яж солети, ела обядвай, айде мляко, пии чай.

ей тва най-много го мразя от дете. И до днес се нервя, защото и моите свекър и свекърва само вървят след мен с храна и се опитват да ми я натикат в устата. Ако ги слушам тях 100 кила да съм. Казала съм, че ако ги пипна да дават на Ники нещо, което не съм разрешила, скандала на Коледа ще им се стори песен.

Най-накрая Моника се разкрещя, последва 2 часа дуднене, колко е лоша и как трябва да я шамаря често за да не крещи.

А шамар за нея? Най-лесно е да ошамариш едно дете, а после то какво помни и какъв страх може да му насадиш е друг въпрос, нали? В крайна сметка, детето е било право - тя е нарушавала реда.
Мъж ми и до днес има белег от един шамар, който му е разцепил шев на лицето и много добре си спомня как е получил шамара и след това белега. Майка му обаче не го помни. За нея е бил един от многото шамари.

За психиатър - аз намерих цаката. Пускам турските сериали или Ана и Кралят и не ни закача.


Лисе 6 години и чак сега си се разкрещяла...Ти имаш не лисичо, а слонско търпение.
[/url][/url]
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #117 -: Януари 07, 2011, 17:31:09 pm »
jam,   :good_post:

това е ключа към запазване на психичното ни здраве и нормални отношения
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #118 -: Януари 07, 2011, 19:30:07 pm »
Лиско, браво мила! Аз наскоро бях близко до развикването, но се стърпях. Не зная дали нямаше да е по-добре да го бях направила. Лошото е, че освен свеки и майка ми ги прави едни номера- нямам думи. Да са живи и здарви и двете и дано им дойе акъла.  :D

За шамарите - абсолютно съм против. Не понасям родители, които бият децата си!

Лека вечер приятелки!


*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #119 -: Януари 07, 2011, 19:37:37 pm »
Съгласна съм, че най-лесно е да се изпокарате, всеки да се врътне и точка.
Но аз лично не мога...просто не мога. Кофти човек съм, нетърпелива, трудно правя компромиси, трудно си затварям очите, трудно си държа езика зад зъбите...просто си е до човек. Аз не съм за тази работа.
Лиско, Лиде, Евала...аз не бих могла.

С майка ми се познаваме твърде добре и проблеми нямам. Тя просто за нищо не ми се бърка, пита ме...и така. Смята, че всеки човек гледа децата си по свое усмотрение и се съобразява.
Свекървата...имахме доста сблъсъци докато бях бременна, но не се дадох. По мое наблюдение позволиш ли веднъж - постоянно ще ти се качват на главата. Аз показах, че съм серт и жената се кротна. Сега, да не ме чуе дявола, много съм доволна! Мислех че ще имам доста проблеми с нея след като родя, но не!
Не идва вкъщи, аз ходя на гости в тях. Не прави нещо преди да ме пита и така. Пу-пу, все така да сме!
Имаме леки търкания с прабабата и лелята - педиатър, но това се получи след като родих! Понеже винаги съм била добра, решиха че ще могат да се налагат. Е, започнах да показвам лошата страна, та и там нещата си идват по местата.
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #120 -: Януари 07, 2011, 20:46:56 pm »
Ама тема сте заформили...За моята свекърва ще кажа само едно - колкото по-далече, толкова по-добре! Ми не мога да им свикна на манталитета на тия хора и това е! Като я виждам, обаче, две-три пъти в годината и си трая. Преди да се роди детето това ми беше един от най-големите страхове - че ще се налага по-често да се виждаме и няма да ги изтрая, но се оказа, че не е чак толкова зле. Аз определям кога ще си ходим и ще ги виждаме, те почти не идват в нас и слава Богу. Мъчно ми е понякога, че няма кой да ми помогне ама грам за Дара, и особено, когато е болна и няма кой да я гледа, но предпочитам да се гърчим сами тук, отколкото тяхната "помощ".
Гане, дано всичко е наред с Мила.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #121 -: Януари 07, 2011, 21:12:55 pm »
Моята не е виждала децата от година поне  :?
декември имаше рожден ден, Стефи й се обади, пя Хепи Бърдей и накрая съвсем по детски попита- може ли да ти дойдем на гости, за торта, а тя отвърна, че имала температура и била много болна  :(
не, че ми е тумнало, ама Стефи не разбира защо трябва да я нарича баба, като дори не помни как изглежда
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #122 -: Януари 07, 2011, 21:42:01 pm »
Оф, явно винаги е така със свекървите! От моята по-мила и внимателна нямаше, докато не се роди детето.И като се започна едно повдигане на вежди, оспорване на всичко, което правя, иронизиране, цупене, липса на интерес...абе, пълна програма. Започнах работа за по два дни в седмицата само и единстено с изричната уговорка, че тя ще поеме ангажимента да гледа детето тогава. Сега вече горко съжалявам...
Май необръщането на внимание ще да е отговорът- за който може да го практикува. :oops: Пък е единствената баба на сина ми!
Дайте да зарежем тая вечна тема!
Помогнете ми- кажете ми или ме насочете къде да прочета как се организира прощъпулник.Какво се слага, готви, кой се кани и т.н.

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #123 -: Януари 07, 2011, 21:47:07 pm »
При нас пък свекър ми е такъв-изкукал.Понеже са разведени със свекървата и ходим рядко при него все се муси че не вижда децата често.Като го поканя-не могъл дойде,а като му ги заведа им хвърля по един поглед и през цялото време зяпа в телевизора.Сега на Коледа даже ме пита Митко защо не ходи при него 8O.Ми казвам му "Щото не те познава".Иначе все ме пита дали му чета книжки и дали му пея и ми изнася някакви лекции как се възпитавали децата 8O.Абе,изтрещела работа.

*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #124 -: Януари 07, 2011, 23:31:48 pm »
парси, ако е изкукал, това обяснява всичко.

Аз не мога да се оплача от моите. Сравнително възрастни са (на 77 г.), но още се държат, като бабата е по-болнава. Живеят на 900 км, но за празници винаги се събираме. През лятото имат две бунгала и прекарваме там една седмица. Това лято дори ги накарах да отидем заедно на море. Е, те си имат недостатъци. Чат-пат бабата даваше по някой акъл, като беше детето по-малко, но аз не обръщах много внимание. А като се оженихме с мъжа ми, нямаше по-щастливи от тях. Като цяло, мисля, че и културата им е друга - немците не се месят толкова в живота на децата си колкото българите. Това си има и недостатъци - семействата не са толкова сплотени.
Единствено не мога да разчитам на помощ от тях. Бабата не вижда почти, а и не мога да ги накарам на тези години да търчат след моето перпетуум мобиле.  :lol:

Всъщност се включих, за да споделя, че нещата с яслата стават бавно, но сигурно. За момента е там през цялото време с изключение на обедния сън, за който си го водим вкъщи. Реве, като тръгвам, но след 10 минути се успокоявал. Днес специално ми се обадиха, за да ми кажат, че бил спрял да реве и в момента играел. Другата седмица смятам да опитам да спи там и да си го взема веднага след това. На другия ден ще го оставя още малко по-дълго (ако всичко е било наред на предния) и така. Иначе не мога да се оплача от двете възпитателки - имат около 15 деца и се грижат добре за тях. Ако се наложи, взимат и някое детенце да го погушкат, докато се успокои. Само дето ми се струва, че на моя ламтурник количеството на храната му идва малко. Май ще трябва да му нося по някое кисело мляко допълнително.  :lol: :lol: :lol:

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #125 -: Януари 07, 2011, 23:34:32 pm »
Извинявам се, че почнах болната тема, но напоследък не се издържа. Jam откакто го проумях това, живота ми стана по лесен. Не и се ядосвам, но си държа някаква граница като обясявам и пак обяснявам. Понякога и с часове. Има ефект и то много добър, но на моменти нещо и става на тази жена. Аз си хващам компютъра, мъжа ми кучето и не я удостояваме изобщо с вниманието си, но детето го отнаса и я изнервя ужасно. Вместо през уикендите и почивните дни да си починем с детето, тя вечно е в нас на гости и непрекъснато изнервя обстановката. Като и кажеш да си остане и да си почине, почва едно тръшкане, че пречи и е нежелана. Като я награбя нарочно да свърши нещо и и оставя и детето, почва да умира и да реве , че няма почивка за нея. Въпреки всичко на другия ден пак е в нас. Ама незнам какво иска от нас тази жена  :lol: Като не и обръщаш внимание, пам зле. С две думи, нямам думи  :lol:
Моля, някой да ми напише, че е период и към 80 минава, ще заспя спокойно  :lol:
Все пак не е за цял живот нали? Звучи оптимистично  :)
Номерата с шоколадите зад гърба ми, отдавна ги преглътнах. Соковете също. Уча си детето да и отказва, няма спасение иначе. През период идва и започва да ми готви, ако има мусака ми прави супа, щото била полезна за детето. полезната супа и е пакетче маги с пилешко бутче, лук и фиде. разбирайте, на фона на моята мусака пращи от полезност. Повечето време и се смея и направо си и казвам, че не е добре, но нямам нищо против да ми сготви супа  :lol: Ако не ние, то кучето с удоволствие ще я унищожи.
« Последна редакция: Януари 07, 2011, 23:38:09 pm от lidia »
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #126 -: Януари 07, 2011, 23:35:26 pm »
Здравейте мами! Оффф, май по всяка тема мога да взема отношение, еле за свекървището,но ще се въздържа.
Моля ви за съвет, или по скоро успокоение. От известно време малката си набелязва по един човек, който да и обръща внимание и не признава никой друг. Баща й определено остава доволен когато е на вълна "мама", щото отпадат всички задължения като преобличане, миене, смяна на памперси,хранене, вообще всичко за което с е сетите. но аз направо откачам, когато е на вълна "тате". На моменти не съумявам да реагирам адекватно, изпадам в депресия и истерия дори от това че детето не ме иска.
Случвало ли се е и при вас подобно положение, или трябва да търся грешка във възпитанието, отношението...? Зная, че децата са непостоянни, ама чак пък толкова. Опитвам се да говоря много и все да обяснявам, понякога на по висок глас, но и това не помага. маниполира ни яко . Дайте съвет, моля Ви!
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #127 -: Януари 07, 2011, 23:37:54 pm »
Лиде, минава, ама като умрат. Сори :? Аз съм рахатясала откакто мойта не е между живите. Тва е положението за спокойствието.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #128 -: Януари 07, 2011, 23:40:09 pm »
Лиде, минава, ама като умрат. Сори :?
Брр, викаш Гане от рано да се гътвам да не дразня снахата, а  :? 

 
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #129 -: Януари 07, 2011, 23:44:23 pm »
Лиде, минава, ама като умрат. Сори :?
Брр, викаш Гане от рано да се гътвам да не дразня снахата, а  :? 
 
:jump12:
извинете, не се сдържах.
Аз като една бъдеща тъща, ще съм доволна да не ми тормозят дъщерите, злите свекърви :lol:
Та по темата да се изкажа и аз, да не остана по-назад. Като цяло проблеми с нея нямам, но подхода с не слушането и не връзването на приказките й го практикувам отдавна и се чувствам в хармония със себе си :lol: Ноооо, голямото но, синът й, който има сериозен проблем с нея, и не може да разбере, че колкото и да му се иска няма да как да я промени, просто ми е жал за него :(
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #130 -: Януари 08, 2011, 00:45:22 am »
Големи сте ми веселуши посред нощите...
Честно, не мога да си представя Мишето или Лиско да повишат глас даже, изненадахте ме. Спокойствие и по-малко такива случки ви желая.
« Последна редакция: Януари 08, 2011, 01:11:17 am от marmotche »
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #131 -: Януари 08, 2011, 00:46:19 am »
но аз направо откачам, когато е на вълна "тате".

а при нас няма вълна мама, вълна тате, все е тате. Убожава баща си пищи за него, ако го изпусне от поглед, понякога баща му до тоалетна не може да отиде, случвало се е с една ръка да го държи, с другата да върши работа. :lol: :lol: Често сутрин като ходи първа смяна, реве по половин час след него. А също така от време на време му вика и мами. :D
Ако ти кажа , че не ми е било криво, ще те излъжа. Но чак да изпадам в депресии и прочие - не. Сега подминавам ситуацията с усмивка, ми радвам се, че детето го обича и толкоз. Знаеш ли кога се промених аз, в момента в който се опитах да разбера какво мисли и чувства детето. поставих се на неговото място. Еми от неговата гледна точка  е така - аз се карам повече, повече неща забранявам, денонощно е с мен, с мен са задълженията, а с тате игрите. Вече уж се стреми и баща му да налага определени правила. Според мен ще отмине. Аз навремето също съм имала афинитет към баща ми.

п.п. аз не мога се оплача от моята свекърва, то мога де, ама на фона на вашите, моята е ангелче. то няма и как друго да е, с тая змия дето е взел сина й :lol:
аз още от момента, в който се роди сина ми, психически се подготвям за времето когато ще ставам свекърва. моя мъж още от сега жали за момичето :lol:
« Последна редакция: Януари 08, 2011, 00:49:28 am от Mary »
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #132 -: Януари 08, 2011, 00:50:58 am »
Ааа, Кроки, то от теб зависи да не ставаш такава :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #133 -: Януари 08, 2011, 01:30:38 am »
Хората, като остаряват, стават по-проклети. Това са нормални неща. Така че, Лидия, ако чакаш да се оправи към 80, ще те разочаровам.  :lol:

Мери, и ние "умираме" за тати.  :wink:

Лека нощ!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #134 -: Януари 08, 2011, 06:42:28 am »
Мармотче  :hug2:, аз също не мога да се позная, но се надявам
да сведа този негатив до минимум и да изляза от ситуацията,
без да съм загубила усмихнатия си профил завинаги!
Написаното от Джам е точно така и често го чувам като
съждения от мъжа ми, само аз трябва да го осъзная!

Аз обичам "ТАТЕ" и искам да правя всичко с него има
своя последовател и у нас!Аз също действам като Мери!
Първите няколко пъти ме жегна, но посе приех всичко
с усмивка, и как не, това е уникално!
Да виждаш малкия и големия мъж като отбор.
Лятото много се смяхме на морето- разхождаме се,
Калина и се яде, аз избързвам да намеря пейка да я кърмя
и след малко минават двамата Митака на конче,
и му пращам въздушна целувка и казвам -"Обичам те".
Те ни подминават, и тая маймунка се обръща и ми каза
-"А пък аз обичам Тате" :lol:

Когато става дума за момче модела на подражание е много силен.
Да не говорим, че у нас към момента има женска и
мъжка обител, и аз постоянно му говоря,
че съвсем скоро (есента) ще спят с Калина в една стая,
а аз при Тате и той казва - "Ааааа, Не!"
То се правят едни хралупи с юрганите,
то са тигри, слонове и носорози, едни игри!
Само ако направя за него нещо което много желае,
ей така спонтанно ми казва- Мамо, днес може да спиш при Тате  :lol:
Което е не друго, а да се включа в общата им игра! 

Здрави да са това е важно, а ние да сме в хармония със себе си
защото всичко им се отразява!
Тихичко да се похваля Митака е по-добре,
след 5 дневен изтощителен ентеровирус,
от вчера вече започна да се храни и играе!

Спокоен и усмихнат ден на всички!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #135 -: Януари 08, 2011, 12:27:13 pm »
Чета за тате и понякога ми се ще да прекарват повече време с детето заедно. вярно, че е на работа, става в 5 сутринта. Като се прибере иска да почине и да поспи, но тя има нужда от повече контакти с него. Омръзнало ми е всеки следобяд да дреме на дивана а тя да седи до него и да му се моли да излязат. Е най-накрая става разбира се, но е нервен и недоспал.Всичко това детето го усеща.. От година някъде обърнахме малко нещата, за да не се случват тези неща. Като се прибере в 3 следобяд, ляга веднага , за да може като я взема от градина и се приберем към 5 да излезем заедно. Получава се и нещата са по спокойни. Понякога се съгласява той да и чете приказка докато заспи, а аз да работя на компютъра. Това за мен е голяма помощ.

А свекърва ми си е свекърва ми. Днес пак дойде в 8:45, събуди ни и отиде в братовчетка и да пие кафе. Ще дойде за обяд да ни вдигне кръвното и ще си замине спокойна. А аз мисля да се пренесем за седмица поне в техния апартамент.  :wink: Чакам я да дойде, да седнем на обяд и ще и кажа да се приготвя.  :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #136 -: Януари 08, 2011, 13:34:05 pm »
Оооо при нас от самото начало тати е на почит. И с Деси беше така и още е де, и с Ели е същото сега, когато тати е в къщи, никой друг не може да я облича, да я храни, да я води до тоалетната, да я приспива и т.н.
Ако трябва да съм честна обаче, не си спомням да съм се дразнила от това, може би в самото начало с Деси, но сега си признавам че чак се кефя, защото като си дойде баща им от работа и те се залепят като гербови марки за него и идва моето време докато започнем да вечеряме, къпем и лягаме  8)
*

    Хера

  • ****
  • 908
  • романтично люлякова
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #137 -: Януари 08, 2011, 15:22:56 pm »
Каква хубава и приятна тема сте подхванали - за любимите същества, без които неможем да живеем - свекитата :lol:
Аз без моето немога да "дишам" :lol: И понеже се очертавам да бъда двойна свеки /живот и здраве/ знам какво няма да правя :wink:
С моето свеки има многооо изцепки. Една от оследните - иска да научи тя Слави на немски защото видиш ли мечтата и била мъж ми да знае немски. Свеки знае две думи - ауфивързейн и щтееауф /довиждане и стани/ и подвиква на сина ми като куче. Ударих аз пак челото - нейните мечти няма да прилага на моя син - да ме прощава. Скоро беше в нас и говори на Слави, че като се появи бебето той ще е с баща си а аз ще съм само с бебето - нещо което ме влудява. По принцип Слави е много привързан към баща си и у нас няма друго по-важно същество от тати. Много има да пиша по темата но ще спра до тук. В крайна сметка тя е майка на мъжа ми и той я обича. Аз съм и благодарна за това, че го е отгледала здрав и прав дет се вика - но до тук.
Сега като се родило бебето сме можели да идем на море пък тя да го гледа...ей сега рекох аз. Като знам как искаше с пръста си да даде на Слави на 5м. торта с орехи си представям бебето като се върна от моря да ме чака със свинско ухо на врата
Моята зимна приказка - 21.09.2006
Пролетната приказка  - 21.04.2011
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #139 -: Януари 08, 2011, 16:19:33 pm »
А свекърва ми си е свекърва ми. Днес пак дойде в 8:45, събуди ни и отиде в братовчетка и да пие кафе. Ще дойде за обяд да ни вдигне кръвното и ще си замине спокойна.

Като те чета имам чувството че нарочно го прави...и даже и доставя удоволствие да ти играе по нервите...Ужас направо!
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #140 -: Януари 08, 2011, 17:10:15 pm »
Лиде и аз като Рая имам усещането, че нарочно го прави.

Ние изкарахме ужасна нощ.От 12 часа като се събуди и в 2:30 часа заспа. Рев, тръшкане като го сложим в кревата  :? Накрая заспа между нас, в 6 реших да го сложа в леглото му - пак рев и тръшкане. Сега спим на смени. Сутринта аз поспах от 10 до 14 часа, сега мъжи спи  8)

Мисля обаче, че аз съм виновна за това неспане. Напоследък много тежки новини ми се струпаха в личен план и снощи свекито дойде и започна да обяснява как Жуж е много стара, как я водила всеки ден на лекар, защото куцала с едното краче (от студа и старостта й се схващат крачетата) и ми каза, че е давала на кучето лекарства без мое знание (назначени от лекар). Пак повдигнах темата да си я приберем, защото си я искам и бях дружно оплюта. И това ми дойде вече много и се усещам как изпадам в някакво депресивно състояния и сигурно Ники заради това е изнервен.

И аз ще съм свекърва някой ден и дано да се гътна преди да изкукуригам и да правя живота на децата ужасен и непоносим.
[/url][/url]
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #141 -: Януари 08, 2011, 17:29:14 pm »
Ей Жаси недей така  :bighug:

Иначе за Ники, поне по мое мнение, напълно е възможно. Децата имат много слаба защита откъм чуждите емоции и много се повлияват. Случвало ми се е да се скарам със съквартиранта, до степен да се разтреперя цялата. И бебето реве и аз уж го гушкам да се успокои, а то още повече... и няма спиране. Много кофти съм се чувствала...че натоварвам детето. В такава ситуация при мен помага да пея - така по - бързо гоня негативните емоции . С риск да ме помислите за луда, четох, че всички негативни мисли са всъщност някакъв вид енергийни демони, които се възползват и пият от нашата енергия. С песента се прогонват. Нещо подобно беше идеята, доста налудничево звучи, но опитах поне при мен помага .

Защо сте си оставили кучето ? И защо не ти дават да го приберете ?
Ние редовно обезпаразитяваме Макс и това е всичко. Няма проблеми...той много се е привързал към бебето и даже май я защитава, защото е станал агресивен...
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #142 -: Януари 08, 2011, 17:40:09 pm »
Нарочно е, доказва на някой нещо или на себе си. Избива разни свой си комплекси. От това ще загуби само и единствено тя...

jasmin_veni  дано стигнете до компромисно решение.  :)
Пробвай с музика. Моника заспиваше на Селин Дион  :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    Хера

  • ****
  • 908
  • романтично люлякова
Моята зимна приказка - 21.09.2006
Пролетната приказка  - 21.04.2011
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #144 -: Януари 08, 2011, 17:58:43 pm »
Raissa777 преди да се роди Ники имахме големи караници заради животните. Накрая се съгласих първите 40 дни кучо да е на село, където тичка насам-натам. После обаче отказаха да ми го върнат (мъжо оглавява групата).  Пускало косми, изпускало се, не трябвало да е при детето и до днес не постигаме съгласие. Това е една от основните ни теми за скандали и разногласия. Като каже "Ники ли ти е по-важен или кучето" и ми иде да го тресна. Обяснявам, че и двете ги обичам адски много и не е честно така да ми поставят нещата...но не би. Дори е заплашвал, че ще се изнесе, ако си взема кучето обратно.

Лиде, вчера и музиката не помогна.
[/url][/url]
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #145 -: Януари 08, 2011, 18:05:38 pm »
Като каже "Ники ли ти е по-важен или кучето" 

Много кофти ги поставя нещата...все едно става въпрос на живот и смърт.
Според мен няма никакъв проблем да съжителстват заедно. Е, чистя всеки ден, но друго няма. Макс сме го научили по спалните да не влиза, тоест като започне да лази бебето ще ги отделя на различни места.
Много жално за кучо, сигурно му е било голям стрес.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #146 -: Януари 08, 2011, 19:16:28 pm »
Оф, явно винаги е така със свекървите! От моята по-мила и внимателна нямаше, докато не се роди детето.
=====
Помогнете ми- кажете ми или ме насочете къде да прочета как се организира прощъпулник.Какво се слага, готви, кой се кани и т.н.

Инке-Тинке, все едно аз съм го писала. Допреди да родя, не знаех, че свекърва ми е такова чудовище и бях готова да се закълна, че е леко простовата, но по-скоро готина. От август насам се почнаха нахални опити да се определя цветът на детското легло (червено не било за момче!), цветът на чорапите (отново не може червени, трябва задължително да са сини), да се проверява колко му е стегнато панталончето, защото може да искам да го удуша, да ми се оглежда къщата под лупа (нищо, че за 11 години е стъпила 3 пъти у нас), да се дава тон как да си правя погачата... Затова, ако въобще правя прощъпулник, ще е без нея. Както и всички останали празници. В името на това детето да има баба (защото моята майка почина и тази ще му е единствена), трябва да продължим да пазим дистанция.

Интересното е, че навремето тя буквално е зарязала сина си да го гледат родителите й, защото е създала втори път семейство след смъртта на съпруга си. Слава Богу, поради тази причина, не са много близки с мъжа ми и той отдавна е "отбит" ;)- негова е инициативата да поддържаме формални, не крайно близки отношения с нея и старателно я държи на разстояние. Никога не е настоял да я приобщаваме повече от минимално необходимото.

И аз мисля, че това, което казва Джам е наистина КЛЮЧЪТ към спокойния живот. За да разпусна, като ме нервира, се оплаквам на приятелки, попсувам, помрънкям, па ми мине. Ако искам подкрепа от него по някакъв въпрос (примерно да не ходим у тях, защото преди 2 минути ми е казала, че още кашля, но на него му твърди, че вече е добре) - гледам да е максимално лишена от емоции молба.

В последните дни много мислих по въпроса защо винаги така се получава, че свекървите са дразнители (от сега не ми се иска да съм такава  :lol:), статията ми даде някои отговори ;)
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #147 -: Януари 08, 2011, 20:25:31 pm »
Привет и от мен в края на седмицата. Ние сме грипави от миналата неделя, първо Ели вдигна температура и тъй като свеки беше наблизо викнахме я да дойде да я гледа, лошото е че и аз се разболях ама от "любов" към свеки цяла седмица си ходя на работа като пич с 37.5 и нагоре. Стефуняка и той прихвана, сега се надявам до вторник да са добре и да я изпровождаме, че се не трае. Аз "розови" очила нямам затуй реших да сложа на свеки "шапка невидимка" и се правя, че я няма, че да не ми действа на нервите, не че е лесно, предвид че от първата вечер отиде да купи на Ели бонбони, щото личната нямала и не и дала  8O. И ми обяснява, че те били виолетки най безобидните бонбони в същото време ябълките които оставих да обели за децата така си стояха за украса. Ама кво да се прави това е положението, мисля варианти кой за да ми гледа децата когато са болни, без да се разорим финансово, но не мога да измисля за момента, а те боледуват често. Стигнахме и до УНГ, според него и двете деца са с трета сливица и от там идват проблемите, смени капките и сиропите другата седмица сме на контролен преглед, освен това заключи, че като са бели и русуляви е много вероятно да са алергични - това последното ми прозвуча малко в стил, "щом кутията е квадратна, вътре има нещо кръгло, щом е кръгло е оранжево, а щом е оранжево е портокал", но все пак се надявам, че е добър специалист и с адекватно лечение ще намалим боледуванията.

Малко дълго стана, но нали все не успявам да се класирам да пиша по рано...

Лека седмица на всички, здрави деца и здрави нерви ви пожелавам!  8)


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #148 -: Януари 08, 2011, 20:30:18 pm »
но аз направо откачам, когато е на вълна "тате".

а при нас няма вълна мама, вълна тате, все е тате.
:lol: :lol: от време на време му вика и мами. :D
Ако ти кажа , че не ми е било криво, ще те излъжа. Но чак да изпадам в депресии и прочие - не. Сега подминавам ситуацията с усмивка, ми радвам се, че детето го обича и толкоз.

 :lol: при нас поне мама си е мама, а тате-тате.
разбира се, че е важно да се обичат и разбират, това ме прави щастлива.
вдигам ръце обаче, когато ситуацията е такава че само мама може да и обърне внимание, а тя пищи за тате. подивявам, когато е гола и замръзва и не ми позволява да я облека. познай, веднага светва в мозъка ми една червена лампичка, че детето пак ще се разболее. или пък да се тръшка и да стига до спазми, и да не мога да я успокоя, щото иска баща и да свърши тая работа. надявам се да е период и да го израсте. да се въоръжа с търпение и повече спокоиствие, и това е.
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!
Бременни май4ета с бъдещи каки и батковци
« Отговор #149 -: Януари 09, 2011, 12:18:52 pm »
      Здравейте!
 Направи ми впечатление че във форума има доста бременни майки с де4ица на 1,2,3- годишни де4ица не знам дали защото аз съм в такава ситуация и ми се набиват в очи лентичките или просто така ... :wink:
 Реших да пусна тази темичка за да си споделяме как се справяме с всичко което се сблъскваме в ежедневието с бъдещите каки и батковци и не само  :D

някой ако иска може да смени заглавието на темата просто това ми дойде на ума
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #150 -: Януари 09, 2011, 14:59:14 pm »
Някой случайно да е купувал Prevenar 13 скоро?
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #151 -: Януари 09, 2011, 16:54:54 pm »
Кроки, до колко знам Превенар 13 не се внася в Бг все още. :?
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #152 -: Януари 09, 2011, 17:22:18 pm »
а при нас няма вълна мама, вълна тате, все е тате.

абсолютно същото и при нас. съвсем категорично ми се казва и показва, че аз съм само второстепенен заместител, докато го няма тати. "аз ще излизам с тати, не с тебе!", "ти няма да спиш с мене, иди си!" - на коя майчица няма да й се разтопи сърцето от таквиз мили думи, изречени от устата на сополанкото, заради когото й побелява косата ежедневно, нали?  :lol:

включително днес ми донесоха от Монтесори-заниманието си рисунка, която (както гордо ме информира баща му), доказвала научно, че детето предпочита баща си. още не ми я е обяснил, щото той спи, докато аз обслужвам любимия му син, но на рисунката има един голям човек, едно малко човече и една голяма гъсеница... просто подозирам кое от трите съм аз...  :lol: :lol: :lol:

ами това е положението, явно не съм единичен случай. все някой трябва да играе и лошото ченге...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #153 -: Януари 09, 2011, 18:01:38 pm »
на рисунката има един голям човек, едно малко човече и една голяма гъсеница... просто подозирам кое от трите съм аз...  :lol: :lol: :lol:


 :lol: :lol: :lol: Неблагодарна история !  :lol:
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #154 -: Януари 09, 2011, 18:56:37 pm »
на рисунката има един голям човек, едно малко човече и една голяма гъсеница... просто подозирам кое от трите съм аз...  :lol: :lol: :lol:


 :lol: :lol: :lol: Неблагодарна история !  :lol:

Неблагодарна, но въпреки всичко е готино! :) Моята дребосъчка също вече обожава татко си и много се кефя като я гледам как кокорчи очи към него! :) Хехе хехе


*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #155 -: Януари 09, 2011, 19:05:09 pm »
Значи аз съм от щастливките, защото сме само на вълна мама  :D другите вълни са епизодични и интересчийски  :wink:
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #156 -: Януари 09, 2011, 20:13:10 pm »
Кроки, до колко знам Превенар 13 не се внася в Бг все още. :?
уф, жалко. И аз стигнах до същия извод, защото вносителите на превенар изобщо не споменават превенар 13 в сайта си. Утре ще им звънна за всеки случай. 


на рисунката има един голям човек, едно малко човече и една голяма гъсеница... просто подозирам кое от трите съм аз...  :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:

При Боби няма предпочитания. За него е без значение дали ще е майка му, баща му или някоя баба. Само, ако сме на гости дружно при бабата държи тя да го обслужва, може би защото е на нейна територия.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #157 -: Януари 09, 2011, 20:21:25 pm »
И аз да си кажа ...имам 4увството 4е от самото на4ало сме на вълна тати и така е до сега за мен нито веднъж не се е разплакал или ме е търсил с изклю4ение на слу4ая като декември влязох в болницата за задържане ! ....но какво да се прави явно мъжка му работа :D
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #158 -: Януари 09, 2011, 21:28:29 pm »
Мдаа,и аз съм от щастливките дето само "мама" се признава.Не мога и до тоалетна да ида :lol:За разлика от Митко,брат му като беше по-малък  и влязох за първата си операция,като висях 2 седмици прибирайки се притеснена дали не съм му липсвала той ме посрещна с думите " Ти кога ще влизаш пак в болница?" 8O
« Последна редакция: Януари 09, 2011, 21:30:57 pm от parsi »

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #159 -: Януари 09, 2011, 21:49:17 pm »
При нас има равновесие - Алекс не може без баща си, а Мила без мен. Така че съм спокойна, поне единия има нужда да съм до него :D Но в началото и аз много се стягах :?
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #160 -: Януари 09, 2011, 21:49:57 pm »
Хахаха Джам, това с гордия бащински поглед ме довършва от смях,
ама как може да са така предвидими всички бащи  :D
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #161 -: Януари 09, 2011, 22:23:39 pm »
Ох...и аз их се израдвала ако по-често сме на вълна "тати", ама и при нас все е "мама" :( Както казва Парси не ме оставя и до тоалетната да ида. Незнам дали защото е момиче, или защото е свикнала поече с мен, но определено си предпочита мен. А и на баща й така му е по-лесно - аз приготвям храната, аз сменам памперса, къпя я, преобличам я, ако не ми седеше и постоянно в ръцете поне щеше да ми е по-лесно, а то - сега ставам преди всички за да мога да свърша нещо докато спи, мъкааааааа....
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #162 -: Януари 09, 2011, 22:48:23 pm »
При нас има равновесие - Алекс не може без баща си, а Мила без мен. Така че съм спокойна, поне единия има нужда да съм до него :D Но в началото и аз много се стягах :?

хаха Гане, викаш имам нек`ви шансове с Вяра.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #163 -: Януари 09, 2011, 22:53:16 pm »
Имаш, Мери, само че тя пък изпада в други крайности - не ме пуска сама никъде, даже на баща си не дава да я приспива. В началото ревеше от него, сега посвикна :? Абеее, няма угодия :(
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #164 -: Януари 09, 2011, 23:21:40 pm »
Пък ние сме на моменти, ама тези моменти са еднакви за двамата :lol: Викнр ли единия за мама и другия не остава назад. Хич не се сърдя като искат баща си да ги оправя, естествено ако не бързаме за някъде, много съм доволна дори, че и на мен ми остава минутка спокойствие. Пък и въобще не съм навита да ме карат да играем мач или баскетбол в коридора. Аз съм човека дето ще въдворява ред, а тримата са беладжиите  :lol: Само в кош не се бях блъскала, но то НГ имаме и такова чудо в коридора като препятствие. Очаквам скоро без полилей да останем, ама какво да се прави - мъжка му работа  :lol:
Четох ви за свекървите и си мисля само една свястна ли има в цяла България и аз на нея да попадна. Няма такова съкровище в буквалния смисъл. Ако трябва да я опиша ще стигна максимума от 50стр.  :lol: Само да кажа дай боже всекиму такава свекърва, обаче явно на мойте снахи няма да я даде  :lol: Свате, мисли му  :lol:
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #165 -: Януари 09, 2011, 23:27:30 pm »
:balk_70: :balk_71: ще я видим ние тая работа
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #166 -: Януари 09, 2011, 23:30:08 pm »
Близначкова, где живее свекърва ти?
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #167 -: Януари 09, 2011, 23:59:17 pm »
В Шумен, що?
*
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #168 -: Януари 10, 2011, 00:12:36 am »
В Шумен, що?
Щото и аз така говорех за свеки, преди да заживеем в един град  :lol: :lol: :lol: А сега е с червен картон.
Най-добрата свекърва е тази, която живее възможно най-далече от семейството на сина си. Аз ако виждам моята 2-3 пъти в годината, ехеее...
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Първа януарска темичка - 03-09.01.2011
« Отговор #169 -: Януари 10, 2011, 00:39:01 am »
В Шумен, що?
Щото и аз така говорех за свеки, преди да заживеем в един град  :lol: :lol: :lol: А сега е с червен картон.
Най-добрата свекърва е тази, която живее възможно най-далече от семейството на сина си. Аз ако виждам моята 2-3 пъти в годината, ехеее...
Боже, ако е веднъж седмично ще пройграя и кючек да знаете. Бих изтърпяла всичко и няма и дума да кажа  :lol: Тва три пъти в годината не смея и да си го помисля. Тооолкова е далече.  :) Размечтах се  :lol:

Jam нали те има на рисунката. Да не изпадаме в подробности :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0