0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« -: Септември 13, 2010, 15:16:58 pm »
Денят мина а темичка не виждам.
Пускам я с пожелания за здраве и усмивки. Приятни емоции за учениците и усмивки за по малките.
Аз днес бях почивка и станах в 7 да будя Мони за градина. Обаче тя така хубаво спинкаше и мъркаше, че се бутнах отново под завивката и полежах още час. Към 8 Мони се събуди и ме погледна учудено. Мамо аз се наспах, а то още рано за градина. Аз понеже си нямах друга работа и казах, че съм се успала и видиш ли бързо трябва да се облечем и да тръгваме. Обаче в 9 на градина след закуска ходи ли се  :lol:. Един хубав завой и в зоопарка. Такава чудна разходка направихме. А тя сега на всички разказва как съм се успала и съм сбъркала завоя и как искала утре пак  :lol:
Поздрави, здраве и усмивки от нас.
« Последна редакция: Септември 14, 2010, 08:47:49 am от mini »
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Хайде на училише :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #1 -: Септември 13, 2010, 16:11:59 pm »
Заглавието е тематично и за нас.
Боби от утре тръгва на детска градина. Днес ходихме да занеса документи и да получа последни напътствия, а детето се разрева, защото му се влизаше при децата  :lol: На мен ми стана смешно, ще минат ден два и ще започне да реве, че не иска да влиза, ама от къде да знае детето сега  :lol:
*
Re: Хайде на училише :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #2 -: Септември 13, 2010, 16:18:43 pm »
к(Р)оки, то не се знае, може пък с кеф да си ходи :) Бързо да се адаптира!
Алекс е странно ентусиазирана да ходи на детска градина. Явно много и харесва. И като ми откаже да пие сиропче против кашлица й припомням че колкото по-бързо оздравее, толкова по-бързо ще отиде пак при децата в детската градина и тя бързо го излапва сиропчето. :D За съжалаление, поне още три дена ще си е у дома. Дано бързо да се повлияе от инхалациите с вентолин.

Успешни първи стъпки на всички ученици и майки. То даже за майките първите дни е по-голяма драмата май. :lol:
*
Re: Хайде на училише :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #3 -: Септември 13, 2010, 16:41:33 pm »
Хубава,успешна и здрава седмица!
Сия,бързо завръщане на Алекс в детската градина.
Кроки,и на вас лека адаптация.
На нас днес ни биха с 2 месеца закъснение Приорикс-а и ни боднаха за кръв.Младежа се държа геройски и на двете места :)
Изобщо ще го похваля много,защото вече и като му се пишка,се хваща отпред и казва"ъ-ъ" :),та вече сме с памперс само през нощта.

*
Re: Хайде на училише :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #4 -: Септември 13, 2010, 17:49:52 pm »
Слънчева и успешна седмица и от нас! Бърза адаптация на учениците, а болните бързо да оздравяват.

Парси, браво на твоя юнак, направо ти завидях, не толкова, че сте махнали дневния памперс, а че е по малък от Стефан и явно по слуша или е по умен :).

Елена от 4 дена ходене на градина се научи да говори на "бе", иначе вкъщи като я караме да казва правилно думите които греши, и сякаш не може да ги научи. Стефан, пък не бил ревал (не броим сутрешния рев) и само се разхождал :) На обяд като го прибирах и го питам, слушал ли е и хитреца вика "да", а като го питам утре ще ходи ли пак при децата и ми отговаря с твърдо "НЕ"  :lol:.


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Хайде на училише :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #5 -: Септември 13, 2010, 18:03:04 pm »
Слънчева седмица, здрави деца и усмихнати родители!

Парси, браво на вас! Супер е Митаче.
Гери, Сия все така спокойни да са учениците. к(Р)оки, и ти в отбора с добрите ученици да си скоро. Същия рев имаме и ние често - в двора на яслата е детската кухня и ако децата са навън е рев да ходи при тях. Всеки път си казвам същото като теб.  :lol:
lidia, много харесвам отношението ти към живота, вселената, Мони и всичко останало. Много приятно и усмихнато ми стана.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Хайде на училише :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #6 -: Септември 13, 2010, 18:12:46 pm »
Честита нова седмица, успешен старт на новите ученици
Гери, дано да е спокоен адаша на яслата и бързо да свиква
в унисон с темата, вчера докато рисувахме с Преславка на магнитната дъска и почнах да й пиша цифрички и след това от повтаряне детето на всяко едноо, казва- дееее
голям напредък, имайки предвид че на година и осем месеца казва само мама и айде на каката, която я гледа и то като се прибера аз почва да я бута към вратата с "айде, айде, адидиииии"
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Хайде на училише :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #7 -: Септември 13, 2010, 20:10:44 pm »
sia, бързо оздравяване на Алекс. Браво за момичето, че не плаче и ходи с кеф на градина.
Весела седмица и от нас!
На Стилияна също много й хареса зоологическата градина, особено беше впечатлена от слона, носорога и хипопотама :lol:
*
Re: Хайде на училише :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #8 -: Септември 13, 2010, 20:52:52 pm »
На нас тази година ще ни е втора и вече не им харесва детската градина,не искат да стават казват,че там не е хубаво искат навсякъде другаде само не и там.
Иначе нашите започнаха да говорят всичко от две години и два месеца сега нямат спирка и ми се иска тишина ама няма.
А най лошото е,че още са с памперс те там ни ги учат изобщо по лесно им е с памперсите,а само събота и неделя като са си вкъщи нищо не можем да направим.
« Последна редакция: Септември 13, 2010, 20:54:25 pm от asi73 »
*
Re: Хайде на училише :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #9 -: Септември 13, 2010, 21:50:25 pm »
И Стефан е само на "да", "не", "ам" и "мама", иначе се чува и "пет" и "шест" да казва, но това е защото броя лъжиците с млякото на глас, че понякога се увличам и слагам повече  :oops:. Знам, че не трябва да го сравнявам с Ели която на неговата възраст знаеше много повече думи, а и взе да прави изречения, но се надявам скоро да почне да говори и така, да има нормален начин за комуникация с нас, а не да си блъска главата в пода, всеки път, като не успея да му прочета мислите.

asi73, може просто децата ти да не са готови да се научат да ходят на гърне. Аз също мислех, в началото, че като ходи на ясла и ще се научи, като гледа от другите, но не е така, самото дете трябва да осъзнае какво се случва с него и да почне да си казва. Ели в началото на август, т.е. на 2 години и 10 месеца махнахме дневния памперса, при това в рамките на един ден, без драми и без дебнения, детето взе да си казва, носи си само гърнето смъква си гащите, вдига ги, пълна програма ;). Две седмици по късно и махнах и нощния и е имала 2 пропуска от тогава, но пък тя си ляга с едно малко от 150мл. ;). Лошото е, че от 2 дена е решила, че в банята има чудовища и са едни уговорки за да отиде да си вземе гърнето, че вика и Стефан да я пази  :lol:


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Хайде на училише :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #10 -: Септември 13, 2010, 22:39:43 pm »
Успешна седмица на всички!
Парси браво на вас!
Лидия много хубаво завойче сте направили!

Нашата беборана днес стана на седем месеца :D толкова бързо минава това време.Тази нощ я сънувах,че я глася за първи клас,мъжа ми се майтапи,че довечера ще сънувам сватбата и :lol:

*
Re: Хайде на училише :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #11 -: Септември 13, 2010, 23:03:52 pm »
Минавам да "видя" как сте :wink: и да пожелая на всички здрава и успешна седмица!
Парси, браво на вас - Митачо ни сложи в задния си джоб! В тази връзка и вие също тръгвахте на ясла или се лъжа? В този ред а мисли аз много се двуомя как да постъпя в яслата. Ние също сме без памперс през деня - не казва обаче момата, но като я помоля през час час и нещо се изпишква и скоро не се е напишвала в гащите. Случвало се е дори да излезем с пъмперс и като се приберем /след 2-3 часа/ да е още сух и тя да се изпишка чак вкъщи. Та си мисля, че в яслата ще й "наденат" памперса така или иначе и никой няма да й се моли да се изпишка и само язък ми за труда :(
Геринко, Стефуняка голям артист ще дойде, значи хубаво на яслата ама ако може да не ходи ще е най-добре :lol:
*
Re: Хайде на училише :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #12 -: Септември 13, 2010, 23:17:19 pm »
А най лошото е,че още са с памперс те там ни ги учат изобщо по лесно им е с памперсите,а само събота и неделя като са си вкъщи нищо не можем да направим.

Аси, аз на две години я пробвах Александра. Не ни се получи. На 2 и половина сама каза Не искам паст (разбирай памперс) и от тогава е с гащи през деня. Веднъж или два пъти да се е напишкала. Хич и не ти трябва да ги учиши да ги дебнеш, те сами ще си покажат. За през нощта до преди месец слагах памперс, защото се напишкваше през нощта и стоеше мокра докато се събудим сутринта. Сега вече е изцяло с гащи. :D
*
Re: Хайде на училише :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #13 -: Септември 14, 2010, 07:45:54 am »
Нуну,и ние започнахме така.После взе да "казва" като свърши работата вече и сега от онзи ден е преди да я свърши :)

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Хайде на училише :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #14 -: Септември 14, 2010, 09:12:36 am »
Слънчева седмица, здрави деца и усмихнати родители!

Парси, браво на вас! Супер е Митаче.
Гери, Сия все така спокойни да са учениците. к(Р)оки, и ти в отбора с добрите ученици да си скоро. Същия рев имаме и ние често - в двора на яслата е детската кухня и ако децата са навън е рев да ходи при тях. Всеки път си казвам същото като теб.  :lol:
lidia, много харесвам отношението ти към живота, вселената, Мони и всичко останало. Много приятно и усмихнато ми стана.
Да знаеш, аз съм лоша майка. Карам се, даже и викам понякога, списъка на забранените неща е много дълъг и наказвам много лошо като не се изпълнява. И час рев и сополи да са ми на главата, наказанията се понасят. Ее като кажа час права, минават 5 минути, ама тя още не го знае нали  :lol:
Казвате, че в яслата ги оставят с памперси за по лесно. Аз благодаря сърдечно на господ, че попаднахме в тази градина. Едната жена в яслата беше на години и пълничка, но страшно упорита. Жива и здрава да е. Цялата беше в пот всеки ден, течеше, но децата се хранеха сами, бяха с 5 чифта дрехи в раниците, но без памперс, научи ги да се обличат сами..
Песнички, танци, направо сърдечно и благодаря. С 25 деца, труда и е безценен. И то всяка година нови попълнения. Само за сведение, тя е 19 години в тази ясла. И е строга. Нямаше шест пет при нея. Дай боже повече такива хора. И сега двете госпожи са свестни жени. Не искам чудеса от тях. Искам да ги гледат, да не се пребият и да запълват времето им с полезни неща. Ако има проблем да ми кажат веднага разбира се.
Знаете ли, едно детенце в петък седеше на терасата самичко.  Попитах, защо е там. Казаха, че са го изкарали на хладно, защото е с 39 градуса, а вътре е много топло. Дали му Хексалгин, но не сваляло още. Викам, веднага се обадете на родителите му.
Опулих се, като ми казаха, че не е добре от сутринта и са звъняли 4 пъти, на четвъртия таткото пуснал звучна псувня.  :(  Госпожата каза, че майката не работи и си е в къщи, но не иска да го прибере. Чудя се като ги видя на родителската среща, дали ще се стърпя да не им "тресна" по един шамар, чесно.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #15 -: Септември 14, 2010, 09:18:48 am »
За съжаление трескавата подготовка за първия ден в детската градина завърши с фалстарт! Вечерта детенце започна да приплаква, сутринта вече беше с ужасна хрема. След обяд ми вдигна и температура - 38С. Снощи посетихме "доблия чичо доктол" и така. Ще чакаме да се оправи,за съжаление ще трябва пак да пускаме изследвания, а като помня как ми строшиха предния път нервите! :( А и сигурно сега ще трябва аз да си ги платя!
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #16 -: Септември 14, 2010, 09:39:57 am »
Яна, много съжалявам, дано Вики оздравее бързо!

Нинче, ако мислиш, че Дари е готова, можеш спокойно да я пуснеш без памперс на ясла, никой няма да ти я върне, просто ще и занесеш няколко чифта дрехи. Иначе там ги слагат може би през 2 часа максимум, след ядене, преди и след ставане от сън, само обедния сън като е по-дълъг трябва да прецениш дали ще устиска, а можеш и да занесеш, непромокаемо чаршафче има в Джъмбо за около 10 лева. В началото така или иначе ще сте до обяд и можеш да разпиташ кога ги слагат на гърне, а и съм сигурна, че все ще има една свястна леля, която да я слага по-често, ако помолиш. Съседчето, което е 3 месеца по-голямо от Ели, миналата учебна година, твърдо го водеха без памперс, ама той си се напикаваше и най-важното беше че не му пука от тая работа, което за мен е признак, че детето не е готово да е без памперс, ама всеки сам си преценява, мисълта ми е, че не са го връщали или да са се карали с родителите, че го водят без памперс.
Аси, и ти можеш да направиш същото, махни им памперсите в къщи, виж как ще са нещата и ги пускай на ясла без памперс, ако са готови.

Лидия, това с болното детенце ме потресе, не разбирам, как може да има такива хора. Ако ми е болно детето света ще обърна да си го взема, а това с тия "родители"...


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #17 -: Септември 14, 2010, 09:57:43 am »
Благодаря ти Гери, дано! Всички да оздравяват бързо!
В нашата градина искат за всеки случай да носим по една пелена за еднократна употреба от аптеката. /Тези, които се ползват в болниците и в Аг/ Струват стотинки и поема течността, а после се изхвърля.
На обяд Вики в повечето случаи устисква, щото не спи повече от 1 час, но сме имали и пропуски.  :oops: Вечер още е с памперс  :oops:, но пие много вода и винаги е пълен. Предната вечер се зарадвах, че е сух, но снощи пак беше както тя казва "БОМБа" :D. Мисля, че като захладнее и спре нощните води ще се получи!
Изобщо не съм я насилвала с гърнето. Тя посред зима реши, че е голяма и ще ходи без памперс и започна да си казва. Когато се заиграе обаче хуква в последната секунда и ... намокря малко гащите, та затова я питам понякога.
 А на такива родители, трябва да се налагат санции. Не стига, че има толкова деца, които няма кой да ги гледа и не могат да се вредят на градина, а тази си стои в къщи и не иска да си прибере болното дете! 8O   
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #18 -: Септември 14, 2010, 10:12:36 am »
В нашата ясла децата се слагат на гърна на определено време, както е писала Гери. Учат си ги без памперс, дори едната леличка постоянно пита децата за всеки случай. По принцип съм им казала, ако искат за всеки случай да им слагат на обяд памперси, но купчинката си е същата,явно не им слагат, но те и не пишкат докато спят. Основно като се събудят и ако не ги сложа веднага на гърнето - тогава е мокър памперса. Преди 2 нощи Дани ме вдигна посреднощ да "пишал на генто, не в панцито". Ако пък някой се напиша в яслата, другия го докладва веднага "мамо, той пиша гачите  :lol: ".
Сутринта ми стана много хубаво като ни посрещна едната леличка с думите "Хайде, приятели, откога ви чакаме" и двамата хукнаха да я прегръщат. На фона на това, което чувам, още по-очарована оставам от нашата ясла.
За болното детенце, нямам думи как може да има такива родители. Нека да имах възможност да си седя в къщи, щях да си ги гледам.
« Последна редакция: Септември 14, 2010, 10:48:37 am от mimi26 »
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #19 -: Септември 14, 2010, 10:27:14 am »
Яна, бързо оздравяване. Много неприятен номер за теб, но това е. ще се пребориш.
За санкциите съм за. И за псувни и крещане по персонала трябва да се налагат. И за случката с болно и невзето детенце също. При трето оплакване, детето да не посещава градина примерно. Това мисля, че би ги трогнало. Явно 39 градуса не успяват.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #20 -: Септември 14, 2010, 11:31:59 am »
Ох,пробвах в къщи даже искат "гащи" не искат памперс,но си пикаят и акат и после се смеят.Аз ги питам през няколко минути и те ми викат "не,мамо няма пиш или другото" и така.Не има прави впечатление аз ги преобличам,обяснявам и след половин час същото и се отказах.
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #21 -: Септември 14, 2010, 13:46:05 pm »
Аз също пробвах 3-4 пъти, но не се получаваше. Изчаквах известен период от 10 дни и пак пробвах. За мое учудване последния път нещата станаха от раз. В началото по-често пишкаше, явно се притесняваше да не напиша гащите, после свикна по-рядко да ходи и така! Не се отказвай, пробвай пак след време. През това време обяснявай, кажи им че са големи/вълшебната думичка/, а големите ходят на гърне и така! УСПЕХ! 
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #22 -: Септември 14, 2010, 14:06:26 pm »
Яна, много съжалявам, дано Вики оздравее бързо!

Нинче, ако мислиш, че Дари е готова, можеш спокойно да я пуснеш без памперс на ясла, никой няма да ти я върне, просто ще и занесеш няколко чифта дрехи. Иначе там ги слагат може би през 2 часа максимум, след ядене, преди и след ставане от сън, само обедния сън като е по-дълъг трябва да прецениш дали ще устиска, а можеш и да занесеш, непромокаемо чаршафче има в Джъмбо за около 10 лева.
Гери, така и мисля да направя - ще занеса няколко чифта дрехи и един памперс за всеки случай. А за обедния сън по принцип аз и вкъщи си й слагам памперс - за всеки случай. А и мисля, че като им обясня за "пикливите" й проблеми ще я слагат по-честичко на гърне. Доколкото разбрах и в яслата ги слагали доста честичко.

 Ако пък някой се напиша в яслата, другия го докладва веднага "мамо, той пиша гачите  :lol: ".

Ха-ха, Мими, така поне няма да пропуснеш какво се случва в яслата :D
Яна, бързо оздравяване на вас!
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #23 -: Септември 14, 2010, 14:37:09 pm »
Момичета,
в Бг и в яслите ли не ги искат с памперси????
Тук си носехме памперси и си ги сменяха. Никой не ги е насилвал да сядат на гърне / то и няма, имат две тоалетни на група от по 12 деца/
Смята се, че до 3 год е съвсем нормално да са с пелени. В ДГ /след 3г./обаче май ги учат, който не се е научил разбира се.
Интересно ми е има ли полза от това, че ги учат в яслата?? Щото и при нас беше, когато момента сам настъпи :)

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #24 -: Септември 14, 2010, 14:39:04 pm »
Бързо оздравяване на всички болни дечица!

Отнопсно памперсите аз съм на същия принцип,
никога и нищо на сила!
Митака махна дневния на 1 и 10 месеца,
нощния на 2 и 5 месеца!В яслата миналата година
ходеше със слипчета и носех памперсгащи за обедия сън!
Обикновенно имахме един напишкан комплект, защото много плачеше сутрин
и веднага след това се напишкваше!

За българина "простак", а за мен са такива идиотите
оставили дете с 39Т в детската, само парична санкция
и невъзможност детето да посещава заведението!
Само като бръкнеш в джоба на псуващия може да има резултат,
уточнявам временен!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #25 -: Септември 14, 2010, 14:57:47 pm »
Albena, никой не е писал, че не ги искат с памперси в яслите. Никой не ги насилва да сядат на гърне, а ги слагат в предполагаемото време, когато децата пишкат най-често - след сън и след хранене.
Аз съм на мнение, че родителите трябва да си учат децата на всичко - навици, песни, букви, цифри и т.н., в яслата и в ДГ всичко това се усъвършенства. Не можеш да чакаш детето да ти го научат чужди хора на ред и дисциплина, било то и най-обикновеното приучване да пиша в гърне. Нали в крайна сметка точно това е възпитанието  :wink:
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #26 -: Септември 14, 2010, 15:15:37 pm »
Здравейте и от нас!
Бързо оздравяване на болните.
Щастлив и слънчев 1-ви учебен ден на ученичетата утре!


Лидия, много ме стопли твоя разказ за зоологическата, дано всички мами са лоши колкото теб!

Албена
, и в Бг е така - в яслата, ако детето е още с памперс, си носиш памперси. Децата се слагат на гърнета, но не се насилват. В ДГ след 3г ги вземат, дори да са с памперс, но там много рядко има дете, което още не ползва тоалетната. А ако има, в ДГ вече се стараят бързо да ги научат, със съдействието и на родителите.

Моите са ходили на ясла, но не се научиха да казват, а ние не сме пришпорвали нещата. Дани го тествах на всеки 2-3 месеца от навършване на 1.5 години, но се получи едва на 2г 9м, от раз, за 3 дни свалихме и нощния памперс и това беше. Димана беше по-плавна, през деня свалихме на 2г 4м, за сън на 2г 6м, но държеше да й слагам памперс за акане. Него го преодоляхме едва на 2г 10м и ритуално изхвърлихме последния памперс :) Децата сами си показват, но според мен след 3г вече са много способни да учат и ако до тогава не е свален, след 3г родителите вече може да упражнят лек натиск и да ускорят процеса. Затова аз лично смятам за разумна политиката на ДГ тук да работят за сваляне на памперса след тръгване в 1 група, на 3 години.

Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #27 -: Септември 14, 2010, 22:51:25 pm »
Здравейте, да споделя и аз нещо за естествените нужди :). Когато записвах Лея пролетта в детската, тя все още се дърпаше яко и отказваше да ползва гърнето, директорката заяви: "Твърдо не, това е градина в която дете с памперс не се приема". Чудя се, ако не бяхме махнали памперса до днес, щеше ли аджеба да ни вземе или не. Всъщност, моето дете все още ака в гащите, но все пак е с гащи :D Досега ходи на ДГ само два дни, надявам се да си направи режим, в който не и се налага да върши тази работа в детската,очаквам всеки ден да ме превикат да си я взема по спешност :D. Нейният анален прериод уви продължава вече 4-ти месец, както и да е, засега се справяме, дано и занапред е така.


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #28 -: Септември 14, 2010, 23:02:40 pm »
Е, мина първия учебен ден. То не боляло  :lol:
Малко ми е странно, защото нямаше ревове нито като го оставяхме, нито като си го взимахме, но за това има време.
Колко е ял и спал не се знае, но ако съдя по тениската му - хранил се е сам  :lol: Спомняше си половината меню, твърдеше че е ходил сам до тоалетната. С две думи не е моето това дете  :lol:

Мими26, кажи коя е тази ясла. Все по-рядко чувам за такива места.

Боби свали памперса юни месец, това ще рече на 2г.8м. Имах три неуспешни опита преди това - на 1г.8м /пълен провал/, на 2г,5м - разболя се и прекъснах, на 2г6м - пак се разболя и прекъснах. По време и на трите опита на детето изобщо не му правеше впечатление, че е мокро или пък на**но, дори не даваше да го сменя като си свърши работата в гащите. Аз търпеливо чаках и се молех да се случи естествено докато тръгне на градина, че там гледат много накриво, ако е с памперс.
*

    minim

  • ***
  • 460
  • Сбъдната мечта !
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #29 -: Септември 14, 2010, 23:22:35 pm »
Здравейте момичета,
темата за яслите е особенно актуална и за мен...Днес ходих да говоря със сестрата в яслата и  погледнах менюто за седмицата...Ами направи ме страшно впечатление...направо да си кажа - втрещих се 8O - боб яхния, филия с шарена сол /демек чубрица/ , кренвирш с картофено пюре и какво ли не още "странни" работи. Все си мислех, че зрелия боб е тежка и трудно смилаема храна за голям човек, да не говорим за деца на година и нещо...или пък подправките, били те чубрица са доста "нещадящи" за детското стомахче....Старанието ми при захранването отива на кино...толкова ги контролирах нещата...Още повече ме озадачиха, като ми казаха че храната не се пасира - "Научете ги да дъвчат и гълтат"...
И днес съм в нова чуденка - някой контролира ли тези неща? Какво се дава на децата в ясленските, а и в градинските групи?
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #30 -: Септември 15, 2010, 08:32:28 am »
Коки, честито ти пораснало момче  :D , ние сме в ясла №3. Наистина съм доволна, е понякога имам забележки, но винаги са реагирали хората. Вчера ми казаха, че и на обяд вече ги слагали да спят без памперс  :wink: А за менюто днес например ще закусват топъл сандвич с месо и кашкавал, на обяд - градинарска супа и кюфтета с бял сос, банан, следобедната я забравих. Ако се сетя ще снимам някой ден за цялата седмица. Просто се учудвам на това, което е писала Миним за кремвирша и т.н.
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #31 -: Септември 15, 2010, 12:31:29 pm »
minim, боб и кремвирш наистина са си кофти храни за малки деца. Предполагам, че става дума за ОДЗ. Там готвят еднакво за всички, затова понякога храната е неподходяща за яслените групи. Сега почти навсякъде има родителски срещи, поставете въпроса за храната, не е толкова сложно да се съобразят.

Моите деца бяха в чиста ясла, не е имало такива храни и късчетата месо винаги бяха много дребни. Сега са в ЦДГ, дават боб, но много рядко. Кремвирш май не съм виждала в менюто досега. Менюто го слагат на страницата на градината http://www.cdg55.com/week_menu.php. В яслата го имаше на вратата и си го снимах с телефона всеки понеделник, за да решавам сутрин дали да ги храня у дома, следобяд дали да нося за разходката плод или нещо по-съществено...
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #32 -: Септември 15, 2010, 18:24:02 pm »
Привет, момичета!
Някой знае ли къде в София се предлагат пюренца на Sunval. Не открих в нито Билла, нито в Кауфланд, в Метро също нямаше. Дайте идея къде да потърся.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #33 -: Септември 15, 2010, 21:15:45 pm »
Северинка знам на 3 места.
1. Магазина на Макси Кози на бул "Пушкин" в Павлово.
2. В самото Павлово в едно базарче под читалище "Витоша".
3. На пазара на Красно село, но там убий ме не мога да ти го обясня къде е,
а и от там съм купувала преди 2 години!
В първите има сега 100%, ако все пак на Красно село ти е близо,
дай си телефона на лични да ти обясня!

Мармотче  :hug2: липсваше ми!

Лиде :P и мен винаги ми е приятно да те чета,
а след последния ти пост отново се засили желанието ми
да загърбя глупавия си страх да шофирам, :?
дори само заради такива дни, а колко ми е и нужно!
Уфффф, как да го преодолея просто незнам, а невъзможността да го правя
страшно ме изолира и ограничава!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #34 -: Септември 15, 2010, 22:05:57 pm »
severina, във Вис Виталис също ги има.
mishanta, всички ни е било страх. Въпрос единствено на практика е. Ако можеш да си "крадеш" по някой и друг час в почивните дни за упражнения ще свикнеш.
minim, и при нас има странности в менюто, но чак кренвирши не съм виждала. В нашата ясла пък давали фреш с мед за подсилване на имунитета. Като казах, че не е захранен с мед ми казаха да му дам и ако има алергия да го отбележим в картона, ако не ще си му дават и на него. Няма като в яслата на mimi26 индивидуален подход. Не било сериозно да кажа, че не е захранен с нещо, ако е алергичен е друга работа  :x - има го в картона и тогава можели да поемат отговорност.
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #35 -: Септември 15, 2010, 22:17:43 pm »
мише, аз на село съм като Шуми, обаче в София нямам нерви да шофирам. И да не ми се смеете - карам само автоматик.  :oops: 
Май ще е най-добре да караш по малко през уикенда, когато няма много движение.

Ние сме малко сополиви, та вчера не можахме да спим, но добре, че не е нищо сериозно. И да се похваля - след няколко обаждания от моя страна най-накрая се сетиха, че е време да пуснат скапаното парно.  :x


Хубава седмица и болните да оздравяват!

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #36 -: Септември 15, 2010, 22:23:00 pm »
 :oops: аз се засрамих направо. Добре, че не съм ви на главата, щяхте да видите вие какво ви харесва.  :)
Мише на мен ако ми вземеш колата загивам. Няма начин да не карам.
А и думата градски транспорт и пътуване с часове ме плаши повече от шофирането  :lol:
Давай смело.
Днес в градината са имали театър. Разбирайте батко и кака. Баткото бил голямата костенурка нинджа, каката малката и било много смешно.
Това ми разказаха и за край отсякоха: Стига ти толкова, да си дошла да гледаш.  :lol:
blue_sky автоматик не съм виждала, със сигурност ще си вържа краката на възел. :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #37 -: Септември 15, 2010, 22:35:23 pm »
Мише,същата работа съм.Толкова ми се кара,а като се кача и ставам вир вода от ужас.Незнам какво ще правя като определено понякога ми се налага. :?

*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #38 -: Септември 15, 2010, 22:36:00 pm »
Уф...глупавият страх от шофирането и при мен го има :oops: И то не толкова от самото шофиране, а по-скоро от паркирането в София...Скоро, обаче, ще ми се наложи да карам Дара до яслата и после да ходя на работа с колата и незнам как ще се справя. А около офиса е "пълно" с паркоместа...Сега го отлагам до откат и ако ми се наложи да свърша нещо търча с количката по трамвая, но скоро ща не ща ще трябва да карам и аз си мисля същото - да потренирам почивните дни, когато и мъжа ми може да идва с мен.
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #39 -: Септември 15, 2010, 22:40:31 pm »
При мен с тренировки няма да стане щото ме е страх да качвам децата докато не се почувствам по уверена,а Митко не ме ли вижда и изпада в дива истерия.Не мога да отида до тоалетна.Днес например отиваме за бележник на Мишо и аз излизам набързо като го оставям на баща му в колата.Детето направо се захласна,та мъжа ми се тътри навсякъде след мен,носейки го.За това положение приемам всякакви съвети.Ми той ако си остане така как ще тръгне изобщо на градина? :?

*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #40 -: Септември 16, 2010, 08:03:15 am »
parsi, кога започна Миташки така да прави (на каква възраст)? Съвет, за съжаление, не мога да дам   :?
nunu, не го оставяй за последния момент, а започвай тренировките  :)
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #41 -: Септември 16, 2010, 08:13:21 am »
Parsi и Моника беше така в един период. Ще отмине.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #42 -: Септември 16, 2010, 08:14:25 am »
Ами,откакто почна да проумява повече.В смисъл може би около преди 4 месеца.Иначе като беше бебе разбира се не е забелязвал отсъствието ми толкова.
Лиде,искренно се надявам да е период,защото иначе ще се тормозим взаимно :)

*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #43 -: Септември 16, 2010, 08:37:38 am »
Parsi, и мойте имат такива периоди - търсят и реват за този, който го няма, но в яслата нямаме проблеми. Да не говорим, че понякога страшно много съм се изнервяла, защото примерно искат и двамата мама да ги обуе или тати да ги свали от колата, а когато закъсняваме сутрин (както обикновено) направо излизам извън кожата си. Обаче това е положението, стискам зъби и се надявам бързо да им мине.
Мише, сядай в колата, хич не му мисли много. Аз ако не карах, незнам какво щях да правя. С двойна количка въобще не мога да се кача на градски транспорт, а и много по-бързо стигам с колата. Караш си бавно и спокойно и не ти пука, ако свиркат  :wink:
Мидж, говори с директорката. Не са те хората, които трябва да ти кажат кога да захранваш. Мед и аз не бях дала като тръгнаха и бях предупредила. Все пак детето ти не е експериментално животно да си пробваш, ако да де алергия, тогава да не дават. Когато ти прецениш тогава. Аз не съм дала орехи и какао, трябва ли да пробвам и тогава да кажа. Ще ме извиняват. Ако искаш вземи си бележка от личната с тези храни, които не си дала и я дай на сестрите, тогава няма как да не се съобразят (с какаото направих така аз).

Ето примерно меню в нашата ясла:
З: Попара с масло и сирене, нектар, в 10ч ябълка
Обяд: Супа телешко месо, огретен-картофи, салата моркови
Сл: Кисел нектар, бисквити с овесени ядки

З: Бутер питка с извара, пр.мляко, в 10ч. грозде
Обяд: крем супа картофи+крутони, зеле с пилешко месо, домат
Сл: Филия с пастет (масло+кашкавал) краставица, айрян

За сряда бях писала вчера

За днес:
З: Филия с пастет (масло и яйце) пр.мляко, в 10ч.грозде
Обяд:Супа млечна+сирене, пиле паприкаш, домат
СЛ:Грис халва, кисело мляко

З: Милинки, айрян, в 10ч. праскови
Обяд:Супа риба, картофени кюфтета, шопска салата
Сл: Мюсли, бисквита, ябълка, пр.мляко
В скобичките е това, което дават на мойте. Днес сутринта от вратата ме посрещнаха с думите, че има пастет и дали ще ядат филия с масло и яйце.
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #44 -: Септември 16, 2010, 09:00:05 am »
 
Уф...глупавият страх от шофирането и при мен го има

:oops: Аз си мислех, че няма друга като мен!  :oops: Извънградско карам и то как, обаче това градското - в тая лудница немам нерви. Ще набия някой вярвайте! Всеки път се вбесявам на себе си, когато закъснявам и гледам как хората си хвърчат с колите, а аз чакам проклетия автобус. Особено след катастрофата, ха някой го видя да лети и крещя с пълно гърло, даже и в автобуса  :( :oops:.
Единственото ми спасение ще бъде да ми преместят службата до мъжа ми, та да пътувам с него. Ще спестя и разходи :) и нерви! Стискай те палци!
 Вики тъкмо започна да се оправя, да не вдига температура, и започнаха болките в коремчето. Тези лекарства са просто... НЕ ми се мисли като тръгне на градина какво ще правим :? 
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #45 -: Септември 16, 2010, 09:08:53 am »
mimi26, ама това е на директорката съвет и мнение. Какао вече му дадох или поне тези кремове, които дават в кухнята и се наричат така (по-скоро са есенции и оцветители, от което не ми става по-добре  :( ), цитруси сега ще давам, а за меда чакам да се консултирам с педиатърката ни.

yana-v, бързо да оздравява Вики!
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #46 -: Септември 16, 2010, 10:28:25 am »
Ами,откакто почна да проумява повече.В смисъл може би около преди 4 месеца.Иначе като беше бебе разбира се не е забелязвал отсъствието ми толкова.
Лиде,искренно се надявам да е период,защото иначе ще се тормозим взаимно :)

Parsi, Период е. Почти всички на тази възраст горе-долу го минават. Аз също като влезех в кенефа или да се къпя, Дара надуваше яко гайдата. Дори и баща и да си е в къши.
Но трае доста, запаси се с търпение :)

*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #47 -: Септември 16, 2010, 10:36:28 am »
Яна, бързо да се оправи малката. Ако сте лепнали вируса, сега следва разстройството. Затова ще го боли коремчето детето.
Мидж, нямам думи, вземи бележка от педиатърката, на която да пише храните, които не даваш още. За меда знам, че се дава след годинка и половина, а какаото след 3 (доколкото си спомням и д-р Бърди препоръчва същото), но всеки сам решава кога и как. Аз смятам да отложа какаото, колкото може повече.
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #48 -: Септември 16, 2010, 10:40:51 am »
Ох, кой от всичките вируси е и аз не знам! Няма повръщане и разстройство. Тя след всеки илач  страда - коремчето й е много чувствително. Моля се вече да оздравява. Че пак изследвания и тн. Няма край този омагьосан кръг.
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #49 -: Септември 16, 2010, 10:44:20 am »
Здравейте момичета  :D Най-после се престраших да пиша в тази тема  :oops:
и дано не е нахално от моя страна, че започвам с въпросите, но искам да попитам вие до кога стерилизирахте интензивно шишетата на бебчетата си? Имам предвид преди всяко хранене, както се казва. Макар че аз не правя точно така, а като събера 2 шишета, стерилизирам, сглобявам и си стоят готови за употреба.
Диляна утре започва 4ти месец и се чудя дали да не започна да стерилизирам веднъж на ден и след това да мия само с препарата за съдове на Бочко и с гореща вода? Имайки предвид, че ръцете й са постоянно в устата, колкото и да ги мия, не мога да ги опазя чак толкова чисти ... А със залъгалка не мога да я науча, разбере ли, че не пуска мляко и плюе  :lol:
Четох, че до 3тия месец стерилизацията е преди всяко хранене, а след това, до 12тия месец стерилизация веднъж дневно е достатъчна.

Цитат
- 0-3 месеца - шишетата, помпата за кърма, бибероните, лъжичките трябва да се стерилизират преди всяко ползване. Залъгалките - 3 пъти дневно.
- 3-12 месеца - стерилизация веднъж дневно е достатъчна.
- над 1 годинка - през летните месеци, е препоръчителна стерилизация един път на ден на шишенца и залъгалки, дори и за деца до три годинки, защото тогава опасността от стомашно-чревни разстройства е по-висока.

Знам, че всеки решава сам, но ми се иска да ми кажете и вашето мнение  :D
Благодаря ви предварително  :D
Хубав и успешен ден  :D[/i][/color]
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #50 -: Септември 16, 2010, 10:50:41 am »
Ели, време беше да се включиш  :D
Аз до годинката стелиризирах на всяко хранене, после вече по-рядко. Сега от време на време шишетата и чашите за вода само. Не се притеснявай, че ръцете са и в устата, все пак тя все още не пълзи и няма контакт с по-мръсни повърхности, а само с нейните дрешки и завивки (освен, ако не си я оставила да се търкаля по земята  :lol: :lol: :lol: ). Като тръгне да ти шета, тогава ще видиш какво са "чисти ръце"  :lol:
А за бибата - по нашия път вървите. Ние така и не ги научихме тез биберони.
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #51 -: Септември 16, 2010, 11:05:08 am »
mimi26, ама това е на директорката съвет и мнение. Какао вече му дадох или поне тези кремове, които дават в кухнята и се наричат така (по-скоро са есенции и оцветители, от което не ми става по-добре  :( ), цитруси сега ще давам, а за меда чакам да се консултирам с педиатърката ни.

yana-v, бързо да оздравява Вики!

midge
, мисля, че след навършване на 1 год. може да се опита с меда. Започни по мъничко, ако не е алергичен, според мен меда си е една доста полезна естествена, антибактериална храна.

Преди 2 години бяхме в Созопол на море. Сутрин се засичахме на закуска с останалите курортисти. Имаше едно семейство - българка и белгиец, живеещи в Белгия. Та тяхното бебе, тогава току-що навършило 1 година, закусваше филия с мед и ушите му пращяха. А аз гледах  и се пулех, нали захранвах /нашата госпожица беше на същата възраст тогава/ по 'всички правила' и умирах от страх от алергии. И завиждах, защото на нашата злоядница тогава се чудех какво да и приготвя и тикна, само и само да хапне.
Говорих с майката, просто я попитах знае ли, че меда се смята за силен алерген и т. н. Знаеше жената. Беше започнала да дава меда от няколко месеца, по препоръка на белгийската педиатърка, защото бебето боледувало много от дихателни заболявания. Какво точно не ми сподели.
Та така. Свят широк, хора различни.

П. П. Мое мнение е./не го натрапвам на никого/, че ние тук, /включвам и себе си/, малко преекспонираме нещата със захранването, алергии и т. н. Виждала съм много деца, бебета, захранени е неща, за които ние ако чуем, ще изпаднем в ужас. Здрави, прави, яки  деца.
И странно, цял ли живот ще ги пазим и опазим да не хапнат кебапче, кремвирш, пица, корн -флейкс....
А като се има предвид с какво качество е храната в БГ??? Нали се говори, че нито киселото мляко е истинско, нито колбасите са читави, пилешкото месо е пълно с антибиотици, плодовете и зекенчуците пълни с песцетиди... Е какво правим тогава??? Не можем да избягаме от действителността, за съжаление живеем при такива обстоятелства

И накрая само да допълня,/защото нали ние все обичаме да цитираме, как в цивилизованите държави било така, как правели хората в цивилизованите държави..../ че по мои лични наблюдения немските майки изобщо не са толкова стриктни при захранването и храненнето на децата си. Да не говорим, че децата им се търкалят боси и голи из пясък, трева, кал. Нещо, което едва ли някоя от вас ще гледа спокойно и доволно :D.

Пак повтарям, това са мои мисли и разсъждения, не искам на никого да ги натрапвам.

Поздрави

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #52 -: Септември 16, 2010, 13:42:11 pm »
Албенка, разбирам те напълно. И аз си го мисля понякога и далеч не съм от стриктните.
Немските майки пускат децата им да се въргалят в калта. Само ми кажи, питам, не съм ходила в Германия, има ли пикащи и акащи кучета навсякъде? Пепеляк и трънаци? Бълхи? Кърлежи? Наистина питам, защото след 10 минутно пълзене с коткана на съседите в тревата снощи, краката са и нахапани. А се сещам и за тения и глисти и съвсем откачам.  Калта не ме притеснява или изцапаната блуза.

http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #53 -: Септември 16, 2010, 13:56:12 pm »
lidia Наистина по цивилизования свят повечето площи са си зелени площи, а не пепляк и трънаци като при нас. Ама да ти кажа и на пъпа на Берн съм виждала как един огромен английски дог /оборудван с каишка и намордник/ "снесе" бая матрЯл в пясъчника на детска площадка и собственика безцеремонно си го отведе, без да почисти след него... Та както знаеш, тя простотията си е общочовешка черта, без оглед на възраст, раса и местообитание, а на нас чуждата ливада все ни се вижда по-зелена  :lol: Правим каквото можем според обстоятелства, пък то си става каквото ще. И на мен ми е почти обидно, че хората по улиците се обръщат и ми се смеят буквално, като извадя торбичката и събера акото на кучето, още по-обидно ми е когато ми се смеят другите собственици на кучета..., ама явно няма да доживея промяна в това отношение в милата ни родина.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #54 -: Септември 16, 2010, 14:06:18 pm »
Лиде, и бълхи има, и кърлежи има - тук не пръскат за такива неща, за да не им се наруши флората и фауната :x А за пикаещите и акащи кучета - има ги навсякъде. Оня ден едно дигна крак почти върху Мила, та вярвай ми щеше да се чете по вестниците какво е станало тук :x Единствената разлика е, че детските площадки имат хубава и зелена трева, повечето са покрити с камъчета и гумирана настилка и съответно съоръженията не са опасни за здравето на децата - поддържат се в изправност.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #55 -: Септември 16, 2010, 14:29:06 pm »
По въпроса за захраването с майка ми имаме доста спорове напоследък  :lol:
Казах й, че ще захраня Диляна след като навърши 5 месеца, а тя започна да ми изнася лекции как на 3 месеца ми дала пюре, с тензух ми била цедила сок от диня в устата /родена съм в началото на юни, значи съм била на 2-3 месеца/, слагала ми е мед на биберона, за да го захапя  :lol:, не че е успяла де  :lol: /то на кой ли ще прилича щерка ми  :lol: сега като не ще биберон  :lol:/, мазала ми е тялото с мас и разни други неща, на които сега гледаме ей така  8O.
Та такива ми ти работи. И накрая й заявих, че говорим на различни езици, че вече нищо не е както отпреди 30 години /дори аз  :lol:/ а тя ми каза, че съм станала много лоша  :lol:
И след като се посърдихме малко, вече уж не ми натяква неща отпреди много години все разправя, че не давам нищо да ми се каже  :lol:
Но като се замисли човек, едно време като е нямало толкова средства за масова комуникация, интернет и др., откъдето да се черпи информация, имало е една марка пюрета, една марка адаптирано мляко, и разни там каши и др. и в крайна сметка са ни хранили с това, което има ...
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #56 -: Септември 16, 2010, 15:27:23 pm »
И в Германия няма да ходя  :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #57 -: Септември 16, 2010, 16:24:23 pm »
Ели и за това ставаме все по-болни, масово млади хора се разболяват от тежки и неизлечими болести   :?
Аз не съм захранвала бавно и постепенно, защото ме е било страх от алергии, а защото смятам, че въвеждането на храни трябва да изгради вкусови предпочитания на детето и личната ми теза, че те така или иначе ще ядат боклуци, предпочитам до колкото мога да им ги спестя
онази вечер бяхме на гости на приятелско семейство, стана въпрос за музиката и как децата ми се радват на хард звучене или поп, рок и че вкъщи Планета не се пуска, а момичето с което преди да имаме децата редовно излизахме ми се изсмя, че как до онзи ден съм се "фъчкала" в дискотеката на такава музика- е, да "фъчкала съм се", като студенти и в компания, просто не можеш да си запушиш ушите, но това не означава, че на че децата ми на 2 години трябва да въртят гъза и да щракат с пръсти, нали ...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #58 -: Септември 16, 2010, 17:42:02 pm »

...а тя започна да ми изнася лекции как на 3 месеца ми дала пюре, с тензух ми била цедила сок от диня в устата
Днес свекърва ми се опитваше да ми обяснява (дзверейки се в цицата ми от 5 см, докато хранех малкия - много отпускащо, добре, че не съм свенлива ;) ), как на 3 месеца трябвало да започна да му давам сокчета. Дано успея да я озаптя и да не посмее да му пробутва такива в мое отсъствие...
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #59 -: Септември 16, 2010, 19:50:54 pm »
Аз пък днес се дзверих срещу една майка дето детето й е с 1 ден по малко от моето,тежи 15кг. и му буташе близалка в устата 8O.На въпроса защо му дава такива химии тя ми отговори,че не можела да го лишава-все пак това било дете 8O

*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #60 -: Септември 16, 2010, 21:41:35 pm »
Аз не съм захранвала бавно и постепенно, защото ме е било страх от алергии, а защото смятам, че въвеждането на храни трябва да изгради вкусови предпочитания на детето и личната ми теза, че те така или иначе ще ядат боклуци, предпочитам до колкото мога да им ги спестя
Така ги виждам и аз нещата /само от меда много ме е страх и още не съм дала  :oops: / И между другото при моето дете това работи. До сега никога не е искал близалка / два пъти са ми го черпили услужливо и е пробвал тази благинка/, обожава плодове /обича всички, които е опитал/ и зеленчуци / сам си моли да му направя салата/ и най-важното за мен - изобщо не се сеща за ядене между храненията. Аз имам лошия навик все нещо да дъвча между храненията, не че съм гладна, ама...

И да си призная без бой, детето трети ден днес е на градина, а аз все забравям да прочета менюто  :oops: Срам не срам, сещам се в автобуса докато пътувам за работа. По неговите думи до сега е ял - супа леща, пюре и риба за обяд и крем с бисквити за следобед на първия ден, за втория ден си спомняше само таратора, а за днес само картофената супа. Живот и здраве утре вече ще потърся къде изнасят менюто.

Учителките твърдят, че слуша, храни се и се обслужва сам /тва чудо вкъщи не се е случвало/. Е, днес са имали сблъсък с друго момче за играчка, като всичко е започнало и свършило с рев от страна на Боян. За сметка на това аз все едно прибирам чуждо дете - изключително палаво и разлигавено  :? За три години това дете не се е държало толкова неприлично, колкото за последните три дни  :? Дано отмине  :(
« Последна редакция: Септември 16, 2010, 22:48:14 pm от к(Р)оки »
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #61 -: Септември 16, 2010, 21:58:59 pm »
cambozzola, не бой се, няма да посмее да направи нищо непозволено свеки, че каквато си бяла и добра... Малко като виц звучи, но си е истина: приятелка оставя сина си на свеки (хлапето е на година и месец) и казва, че само мед и шоколад не яде, всичко друго може, прибира се и заварва нахапана меденка с шоколад - ми искало детето и му дали да опита.
mini, надявам се да сме на прав път и аз така действам с музика и ТВ. На рекламите с поп се клати, а като чуе рок маха ръце и клати глава (като тати) :lol: определено прави разлика м-у стиловете. За храните определено си права, че докато не се запознаят с определени "благинки" няма как да искат и да се чувстват зле, че не получават.
albenanedelcheva, то в крайна сметка така ще стане - ще го захраня внимателно предварително. По-добре аз, отколкото лелите в яслата. А за търкалянето чак си се чудя колко спокойно го приемам - и в пясъчници играе, и по земята седи, кал и пръст му дай да рови...
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #62 -: Септември 16, 2010, 22:30:29 pm »
Привет. Гледам говорите за захранване. Аз си признавам, че малко под натиск захраних и сега я караме на 6-7 лъжички оризова каша на ден, другото кърма. Но имам един въпрос - как да правя хубави физиономии и да казвам "МММ, много вкусна каша", като тя е ужасна :? Още нищо друго освен тиква и морков не съм му дала да опита, като и двете ги хареса, но се притеснявам, че после няма да иска зеленчуци и му ги спрях. Сега я кара на каша, че нали ако опита плодовете, после няма да яде друго - поне така четох. И сега с тази каша...повече от 10-15 гр. не изяжда. А педиатърката каза, че на втората седмица трябва да изяжда 100 гр. И опитвам да му покажа, че е вкусна, ама...
А свекито и майка ми поне са на едно мнение за захарите и снаксовете - против. Само майка ми горката затворила голяяямо количество компоти, като си мислила, че се дават на бебе и аз я попарих, като й казах, че не може.
Jbrul в парка виждам и други собственици на кучета, които си събират. В нашия квартал има полянки, тип буренаци, на които се извеждат само кучета - и аз моето там го водих. Но децата от блока осиновиха 5 кучета и стана глутница. Гледам родителите оставят тези кучета да си пикаят в пясъчника, не ги ваксинират, не дават таблетки и оставят децата да си играят с тях. Кучетата обаче пазят децата от други кучета и от пияници. Един мина през площадката и не знам как не го изядоха. Много е весело как стоят на ъгъла на блока и чакат децата да се върнат от училище, някак много сладка гледка. После ги "взимат" и ги довеждат до входа на блока.
mini в нас чалга не се пуска, за ужас на мъжа ми...ама вето наложих, не искам Ники да свиква. Но пък техно Ники го приема с кеф.
[/url][/url]
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #63 -: Септември 16, 2010, 22:38:57 pm »
че нали ако опита плодовете, после няма да яде друго - поне така четох.
И из го бях чела това, но си захраних с плодови пюрета и после детето ядеше и зеленчуци и каши. Май малко си избързала със захранването, остави детето само да си докара количествата. Като иска 10-15 гр. толкова да яде. Бърза работа нямате  :wink:

Това с "ммм, много вкусна каша" ме развесели  :lol: не съм го правила това упражнение  :lol:
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #64 -: Септември 16, 2010, 22:42:53 pm »
За сметка на това аз все едно прибирам чуждо дете - изключително палаво и разлигавено  :? За три години това дете не се е държало толкова неприлично, колкото аз последните три дни  :? Дано отмине  :(

Коки, и при нас се прояви това.
Михаела не ходи на ясла. Но свекърва ми си предложи услугите да я вземе за някой и друг ден у тях, тъй като мъжът ми е извън страната за около 2 седмици. Да ме облекчи, един вид.
Взе детето в събота и в понеделник ми я върна. Е, същата работа - получих едно ужасно разлигавено и разглезено дете! За два дни и половина са я скъсали от глезене там. После са ни нужни още 2-3 дни, за да се адаптираме една към друга. И друг път я е вземала за ден-два и същото явление се наблюдава.

Днес пак искаше да я вземе, но аз и отказах. След което ми заби въпрос: "Е, оправяш ли се?", на което място пък вече и се ядосах! :x Как пък няма да се оправям?!? И мъжът ми да си е тук - все същата работа, защото той бачка. :wink:

Въпрос
Много искам да науча Михаела да се храни сама. Тя го прави, но резултатът е катастрофален. Цялата е в супа или в кисело мляко - по краката, по стола ...
На каква възраст децата започват да се хранят самостоятелно?

Жаси,
а на теб не ти трябва да я опитваш кашата. :wink: Пак можеш да му се усмихваш и да казваш, че е вкусна, без да я пробваш. :wink:
И аз бях започнала с каша, после плодове, но след навършени 6мес. После не е имало проблем със зеленчуците. Не са верни тези теории. Плодовете се явяват по-плавен преход от кърмата, която си е сладка.
« Последна редакция: Септември 16, 2010, 22:49:19 pm от синьо кокиче »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #65 -: Септември 16, 2010, 22:52:20 pm »
Оо, кокиче и това с бабата го минах / до сега свекърва ми гледаше Боян, за да ходя на работа/, но това в градината е в пъти по-зле. В много, много пъти по-зле  :?

За храненето да ти кажа - имах намерение за градината да съм го научила да се храни сам. Хубаво, ама той лятото отказа да яде супи и храненето с лъжица му се размина, с вилицата горе-долу се оправяше. Искам да ти кажа, че от първия ден в градината сам си е изяждал супата  8O Какво ли не давам да го видя това  :lol:
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #66 -: Септември 16, 2010, 23:03:02 pm »
Кокиче, индивидуално си е. Александра от година и един месец сама се храни. Верно, много се мажеше в началото, ама свикна. Нито съм имала амбиции сама да се храни, нито нищо, проста не ми даваше от един момент аз да я храня.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #67 -: Септември 16, 2010, 23:07:03 pm »
Кокиче, индивидуално си е. Александра от година и един месец сама се храни. Верно, много се мажеше в началото, ама свикна. Нито съм имала амбиции сама да се храни, нито нищо, проста не ми даваше от един момент аз да я храня.

И Преслава така, обръща си главата ако някой реши да я храни, гледа от кака си и почна сама, тогава почна и да яде, до тогава знаете- злояда беше много
Стеф почна да се учи след като се роди бебето, може би миналото лято
до яслата /миналия октомври/ що годе схвана, но и сега понякога иска да я храня, абе глезла голяма е тя, Преславка е мъжко момиче  :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #68 -: Септември 16, 2010, 23:37:45 pm »
Оо, кокиче и това с бабата го минах / до сега свекърва ми гледаше Боян, за да ходя на работа/, но това в градината е в пъти по-зле. В много, много пъти по-зле  :?


Хм, Коки, ти ме наплаши. Аз си мислех, като стане на 3, да я пускам на градина. Дано не стане някоя лиготийка.
Когато е само с мен, ме слуша детето и се разбираме. Но има ли още някой (например, мъжът ми или някоя от бабите), тогава ни разиграва като маймуни.
Пример: аз казвам "дай да ти вържа косата", а тя "тате ще върже косата";
баща и казва: "дай да ти помогна да обуеш сандалите", а тя "мама помогне за сандалите"  ... и т.н. Само ни разпределя задачите. :) Днес свекито намина за малко и Мишката пак така. Баба това да направи, мама онова да направи!

Сякаш иска да управлява света, ако можеше. :wink:

Сия, Мини, мерси! :)

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #69 -: Септември 16, 2010, 23:41:31 pm »
ох кокиче, ми нали за това преминахме през толкова неща
аз съм се примирила, че те ми дирижират живота вече, а и нямаме друг избор де  :)

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #70 -: Септември 16, 2010, 23:53:13 pm »
ох кокиче, ми нали за това преминахме през толкова неща



Защо? За да имаме разглезени и лигави деца ли?
Надявам се, да не стане такава, макар че натам отива. Аз съм една "мека Мария". Уж се опитвам да я наказвам, като я лиша от нещо любимо, ама не си удържам на думата.
Казвам и, че понеже днес не е слушала, няма да има кончета, но пак я пускам на въртележката. :oops:

Мисля, че имаме избор. Иска ми се, Мишка да осъзнае, че в живота нещата не винаги ще се случват, както на нея и се иска!
Пример: Една вечер се тръшка тук гола 45 минути, за да и пуснем песента Алехандро на Лейди Гага. Пуснахме я на компютъра. Не! Не се призна. Искаше по телевизора да и я пуснем! :x
Е? Ми не всичко може да стане на нейното, дори и на мен да ми се иска.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #71 -: Септември 16, 2010, 23:54:37 pm »
Ее, чак пък да те наплаша, няма страшно  :lol:
Че е до дете ти си знаеш, но аз подозирам че децата на тази възраст са едни малки, долни манипулатори и много добре усещат надушват нещата  :wink:
Убедена съм, че в момента Боян усеща колко притеснена и развълнувана съм като го взема и използва момента, за да види до къде може да стигне.
На мен от първия ден ми се наложи да го оставя до 5ч, на втория ден се наложи да го вземе само баща му, а днес вече минахме урока, че няма всеки ден да сме на куп двамата, за да го прибираме. Аз много му се радвам като го взимаме, засипвам го с куп въпроси, прегръщам го и го целувам много иии той ми го изкарва през носа  :lol: И понеже до сега той беше едно изключително добро и послушно дете сега аз буквално не знам какво да правя, ама ще свикна.

Като казах, че не реве в градината малко излъгах - днес рева...за да му приберем пантофите у дома. Вчера баща му ги е прибрал, че не му се е разправяло в градината, но аз днес бях непреклонна. Резултатът беше зверски рев, но не отстъпих. И понеже са ми малко по принцип питанките "абе аз не сгреших ли", та сега и за пантофите се терзая  :?
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #72 -: Септември 17, 2010, 00:13:25 am »
аз пък не мисля, че ако тя определя кой ще й върже косата ще я направи лигава
всички деца в присъствието на страничен наблюдател правят неща, които не биха правили, ако са само с мама и тате- убедена съм просто че е така
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #73 -: Септември 17, 2010, 00:25:14 am »
всички деца в присъствието на страничен наблюдател правят неща, които не биха правили, ако са само с мама и тате- убедена съм просто че е така
Факт!
Аз съм забранила достатъчно неща, но тези които са позволени Боян може да прави по собствено усмотрение. Не си харесва шапката - взимаме другата /нищо че тя е червена, а той е целият в зелено, например  :lol: /, решил е, че днес точно ще ходи само с баща си до тоалетна, съгласявам се / и се радвам разбира се, ама той още не знае/, тъжно му е за баща му докато е на работа - ами звъним  му по 10тина пъти и т.н и т.н.

Като лигаво възприемам аз, това което правеше по пътя към къщи днес - ръсеше плюнки навсякъде в опит да направи безумна, невъзможна и абсолютно безсмислена физиономия, мутра или както си ги нарича той. И пак, стисках зъби и бърсах плюнки. И знаете ли защо? Още и още майка ми разказва какво добро дете съм била, а аз бях просто дресирана  :(
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #74 -: Септември 17, 2010, 01:47:03 am »
Дааа, Коки,
най-трудното е да нацелиш златната среда: да не разглезваш прекалено, но и да не си прекалено строг. И аз бях "дресирана" по думите на майка ми, а тя самата се гордее с това! Не ми се иска да съм сурова като майка си, но и не искам да разглезвам прекалено. :? Дано след години да мога да харесвам резултата. :)

Мини,
ти не ме разбра. Няма страничен наблюдател - аз и баща и сме. Или ти него визираш за страничен наблюдател. Вярно, че него рядко го вижда, но чак пък страничен... :? Казах, че когато сме си сами (аз, тя и бебето) ме слуша, но когато сме с мъжа ми, тогава ни разиграва и постоянно ни разпределя задачи. Изпада в неистова истерия, ако взема аз да и налея вода, а тя държи тати да го свърши това. Кара ме да я излея, за да и налее баща и .... и т.н. Примери - много.

Съжалих, че се намесих в темата. Ще се въздържам от коментари занапред.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #75 -: Септември 17, 2010, 08:02:22 am »
oх, Божееее, не може човек да каже нещо тук без да се приеме като заяждане
Кокиче, ако ти кажа, че Стефания прави същото ще те успокои ли, аз не я приемам за лигла
да, плаша се от възпитанието й и дали ще се справя, от ден на ден става все по-трудно, но навън детето е много по-различно от тези прояви
и аз извивнявай, че изобщо ти говоря такива неща, явно не търсиш обяснение на поведението на Михаела
поздрави
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #76 -: Септември 17, 2010, 09:18:19 am »
Кокиче, всеки има различни прагове за всичко. Аз също не приемам "не ти, тати да го направи или баба или дядо". Ами аз ако правя нещо важно, как ли пък не стана точно аз да налея вода или точно аз да й вържа косата. Няма да стане. Реве, тръшка се - ще й мине. Дажа ако ще те успокоя наказвам и мълча докато аз реша. Е естествено не е с часове, да не помислиш, че съм някакъв Цербер, но иначе няма оправия. Нагледала съм се на деца, на които всичко се позволяла, защото така трябвало да се възпитава дете. Резултатът след години е катастрофален. Ми не, мерси съм! Та така, колкото и да си говорим, всеки по различен начин разбира демокрацията :lol: :lol: :lol:
Инак мойта дъщеря все още проронва по сълза на път за градината, но инак я забирам усмихната и доволна. Вчера са имали куклен театър за разделното събиране на боклук. Стилияна беше много впечатлена, даже са участвали в представлението и децата.
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #77 -: Септември 17, 2010, 09:20:18 am »
cambozzola, не бой се, няма да посмее да направи нищо непозволено свеки, че каквато си бяла и добра... Малко като виц звучи, но си е истина: приятелка оставя сина си на свеки (хлапето е на година и месец) и казва, че само мед и шоколад не яде, всичко друго може, прибира се и заварва нахапана меденка с шоколад - ми искало детето и му дали да опита.
Лелеййй  :lol: :lol: :lol: Предполагам на жената въобще не й е било смешно. Тя мойта свеки се изживява като "добрата баба", дори с риск да подронва авторитета на родителите (имаме опит с големите деца на мъжа ми), затова са ми притесненията. Но ще гледам да я озаптявам и да туширам влиянието, няма как ;) Като краен вариант съществуват бавачките - не че там има някакви гаранции, ама...

parsi, какво се чудиш, все пак децата имат своите нужди, нужди да приемат определено количество химии дневно  :wink:
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #78 -: Септември 17, 2010, 09:29:37 am »
Ох, с това - мама, тате, имаме същия цирк и у нас. Но аз вече имам друга тактика - като кажат, не тате, аз им казвам, че съм обидена и ще плача, слагам ръцете на лицето и те горките толкова се впечатляват, че забравят претенциите и идват веднага да ме целуват и успокояват. Докато се усетят, вече са обути/облечени или са получили това, което искат. Явно си е период на претенции и собствено мнение, опитвам се да обясня, че не може така и се надявам някога да ме разберат. Иначе, ако сме навън, просто става на тяхното, не обичам циркове на обществени места, затова един ден се возихме на ескалаторите в Мола 1 час, накрая морска болест имах  :lol:
Иначе са ми послушни децата (през повечето време) и аз като всички се надявам, че ги възпитавам правилно и че след години ще се гордея с това, което са станали. Съгласна съм с Мини, че с друг човек - страничен наблюдател (и аз приемам всеки втори присъстващ в момента за такъв) - децата започват да правят номера, съгласна съм също и с това, че оттук нататък около тях се върти моя свят, те са моя център на вселената. Добри, лоши, каквито и да са, са мои, аз ги правя такива  :wink: , те се раждат идеални, а какво ще стане от тях, дали ще са лигави или не - това е мойта задача, да напипам златната среда, дано успея.
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #79 -: Септември 17, 2010, 09:46:53 am »
Много сте изписали... :)
Ох за поведение, направо не ми се говори, особено за това на Стефан. Не знам в пубертета ли влезе това дете или такова ще си бъде. Снощи влязох да се къпя, съответно заключвам банята за да не влезе и да се пребие и като почна едно удряне с ръце, крака и глава по вратата, придружено от неистов рев и изобщо не му пука, че сестра му и баща му са там, че съм му пуснала филмче и съм му дала мляко за да не мрънка за мен. Сега цялото му чело е в синини. Баща им стигна до извода, че Ели минаваше бързо през лошите периоди, а Стефан минава бързо през хубавите  :?. А което е най-лошо, Ели копира на моменти поведението на Стефан, взе да ляга на пода и да се прави, че си удря главата, като не и изнася нещо, добре, че я е страх от болката, че не се удря наистина. Миналата седмица ходихме да пазаруваме и както обикновено Стефан го слагаме в пазарската количка и баща му го вози, е този път беше решил, че иска аз да го возя и ревваше в мига в който баща му вземеше количката. Аз естествено реших, че няма да си тровя нервите и аз ще бутам количката, но мъжа ми реши да прояви "детското" в себе си като взе да се инати и да вика, че Стефан не бил главата на семейството и нямало той да взема решения и разни от сорта и така оревавахме магазина... :( И в тоя ред на мисли, вече се чудя кой да пратя на психиатър или директно аз да ходя към лудницата  :?
Гледам, че не искате да сте като майките си и бащите си, аз пък искам, аз бях невероятно послушно и спокойно дете и никога не съм усетила да има натиск или дресировка върху мен, не знам как са го постигали, а може и характера ми да е бил такъв, брат ми е малко по бунтар, но с него имаха леки проблеми в пубертета, но то тогава всички имат. Аз се чувствам лош родител, има правила и гледам да се спазват и да не отстъпвам, но май не ми се получава, или поне със Стефан...

те се раждат идеални

Ей с това не съм съгласна, ако са идеални, защо две деца, възпитавани по един и същи начин от един и същи човек са толкова различни? Според мен всяко си се ражда с някакъв характер - да можем да го моделираме, но до някъде, до където то ни позволи.
« Последна редакция: Септември 17, 2010, 09:51:16 am от gery_k77 »


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #80 -: Септември 17, 2010, 09:51:49 am »
Това поведение което обсъждане естествено е присъщо и за Антоан и за всяко друго дете на тази възраст. Мен друго по скоро ме притеснява, когато детето не харесва някой или когато го впечатли някой по какъвто и да е повод, отива и му го казва директно с възможно най силен глас. Обясняваме му всички, но мисля че не ни разбира. Умирам от срам всеки път, но явно и това ще да е период и ще отмине /дано да е по скоро/.Иначе имам супер отворено дете вече, обяснява се на всички хора по улицата стига някой да му обърне поне малко внимание. Това също започна да ме притеснява, да ходи така при незапознати.Хора всякакви има, а и живеем в един супер изкривен свят и разбирания за него.
Айде със здраве  :D
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #81 -: Септември 17, 2010, 10:04:44 am »
Мда, да не пропусна и аз да се изкажа :lol:
И аз като Гери бих дала всичко, за да бъда такава майка като моята, но за съжаление не приличам на нея. Имах прекрасно детство и прекрасни родители, които са се държали с нас от както се помня като с разумни хора. Опитвам се и аз така, но незнам дали ми се получава. С Елена определено не работи още, но и тя е глезла, реве, тръшка се... С Деси не съм имала такъв проблем :(

Но да си призная честно, аз не се задълбочавам толкова в анализирането на периодите през които минават, опитвам се да ги преминем по възможно най - лесния и за двете страни начин, но определено не ги преживявам драматично :wink:
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #82 -: Септември 17, 2010, 10:12:14 am »
Лиде, на светлинни години е разликата между състоянията на детските площадки в Германия и Бг. И като чистота и като уреденост. Няма ги естествено бездомните кучета и котки. Обикновено има табелки., че е забранено за кучета на площадката. Не че обаче, не съм виждала такива или изпражненията им тук и там /оня ден беше стъпила Дара в едно да прах обувки :)/, но като общо се събират. Аз на бълхи тук не съм попадала /за разлика от Бг, където Дара е изпохапана всяко лято и прави страхотни алергични реакции/, но виж кърлежи и комари има доволно.
През нашето градче минава река, около нея има гора, алеи и няколко хубави площадки. Е, да ама са неизползваеми, защото там е толкова бъкано с комари, жив ще те изядат. А е толкова приятно за разходки с бебета и деца. Оня ден имахме глупостта да отидем там, резултата - целите в пъпки, Дара отново с алергична р-я. И никой, не е....а да напръска. Както казва Ганка за да не си нарушават флората и фауната.

По въпроса с възпитанието.
Аз също абсолютно не съм съгласна, че начина по който сме придобили децата си, ни дава право да ги разглезваме и правим лиглювци. На кого правим услуга така? На тях ли за бъдещето.
Трудно е наистина да се намери правилното решение и границите.
Моята дъщеря изкара един много труден и ужасен бебешки пубертет между 2 и 3 год., който ми скъси живота с 5 год. С истерии, тръшканици и инати. Питах се непрекъснато, къде греша, дали не я глеза и позволявам прекалено много.
Общо взето, гледахме да ни й угаждаме на капризите и инатите, особено като реши, че ще се тръшка и истерясва.
Този момент с , не, с мама искам, или с тати искам.... явно е характерен за възрастта, защото точно същото правеше и тя. Раздаваше и безапелационни команди. Майка ми допълнително наливаше масло в огъня, като непрекъснато ме убеждавше, как ние така не сме правили, как това било ненормално и. н.

Момичета, на 2 и малко годишните деца, да ви успокоя :D. Малко след 3 години се променят тотално. Ако сте чели книгата на д-р Додсън, "Изкуството да бъдеш родите", той много точно описва развитието на детето между 2 и 3 год. И след 3. Казва, че на около 3 години ужасното зверче, се превръща в мило, уравновесено, изпълнено с любов дете, желаещо да се хареса на родителите си. И още и още
Е, моето дете е точния пример, за описаното в книгата му поведение. Сега се радвам / да чукам на дърво, да не ме чуе дявола/, на разбрано, лъчезарно и усмихнато дете. Няма ги истериите и лигните /или ако се опита, просто много по бързо минава и се разбираме като големи хора/. А вярвайте ми, за тази година, не един път така се е държала, че съм се чудила, дали са си заслужавали тези 13 годи борба, за да я имаме.
Е заслужава си :D.

Така, че търпение, ще ви възнаградят. Това обаче, не означава, че трябва да се оповавате само, на това, че е период и ще отмине. Както и Д-р Додсън /апропо за мен това е една много полезна книга за възпитание на децата/ пише, не трябва да ги оставяме да ни тероризират и командват и да изпълняваме безумните им капризи.


П. П. Миналата вечер, както й четях приказка за лека нощ, госпожицата ме попита:
Мамо, а как ще излезе бебето :D Нещо, за което бях напълно подготвена, защото точно предния ден бях чела по въпроса в Додсън
« Последна редакция: Септември 17, 2010, 10:21:11 am от albenanedelcheva »

Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #83 -: Септември 17, 2010, 10:15:36 am »

те се раждат идеални

Ей с това не съм съгласна, ако са идеални, защо две деца, възпитавани по един и същи начин от един и същи човек са толкова различни? Според мен всяко си се ражда с някакъв характер - да можем да го моделираме, но до някъде, до където то ни позволи.

Абсолютно вярно.

Гери, точно същото поведение имаше дъщеря ми доскоро, Ще отмине, знеш

*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #84 -: Септември 17, 2010, 10:24:53 am »
За мен те се раждат идеални! Вие щом не смятате, че вашите са такива - ок. Гери, и да ги възпитаваш еднакво, все пак средата е различна вече. За Ели сте били само двамата - мама и тати, за Стефчо - вече има кака преди него, негова цел е да привлече вниманието върху себе си. Децата са едни големи тарикати, много добре знаят, че най-много ни е страх да не се ударят, затова се опитва по този начин да привлече вниманието. Сама казваш, че и Ели прави така, явно вижда, че при такава реакция от малкия му се обръща внимание.
Това разбира се е само мое мнение, никой не е длъжен да се съгласява, още повече не съм специалист. По принцип гледам при определена реакция, да търся причината за нея, само така си мисля че мога да предодвратя следваща - няма дразнител, няма проблем.
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #85 -: Септември 17, 2010, 11:01:13 am »

Като казах, че не реве в градината малко излъгах - днес рева...за да му приберем пантофите у дома. Вчера баща му ги е прибрал, че не му се е разправяло в градината, но аз днес бях непреклонна. Резултатът беше зверски рев, но не отстъпих. И понеже са ми малко по принцип питанките "абе аз не сгреших ли", та сега и за пантофите се терзая  :?

Това ни се случи и нас в края на миналия учебен сезон :), но да си призная не сме правили драми - вечер си ги взимахме пантофите, сутрин си ги връщахме.
Но ние по принцип не се хабим излишно, дано не ме разберете погрешно, просто в момента се сещам само за две неща, които са изрично забранени и се спазват (да не чуе дявола!).

Но щастието трябва да се търси - то никога не идвало само.
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #86 -: Септември 17, 2010, 11:11:59 am »
Драми и при нас има и вчера не издържах и девойката отнесе 2-3 шамара пред шкавчето си в яслата.От известно време когато я взимам ме посреща с въпроси от сорта къде ще ходим,какво ще ми купиш мрън мрън мрън и ако и кажа отиваме вкъщи почва не искам и рев и това става докато все още говоря със сестрата и просто ми се вдига в главата.Вчерашната случка стана заради истерия цитирам къде ми е червилото.......и съответно рев.Вижда ме и няма мамо добър ден,здравей,как си директно започва да се дрънка за нещо,все едно е чакала цял ден да ми запали фитила, а той се пали лесно напоследък :wink:Не ми харесва това,че изпада в такива истерии за некви си там глупости и незнам.
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #87 -: Септември 17, 2010, 11:44:11 am »
Имах прекрасно детство и прекрасни родители, които са се държали с нас от както се помня като с разумни хора. Опитвам се и аз така, но незнам дали ми се получава.
Аз знам :)

Сега за тръшкането след градина - това е съвсем нормално, особено в адаптационния период или след пауза. Колкото и да е прекрасна и приятна градината, за детето това е нова среда и то натрупва напрежение в усилията си да се държи по правилата, които се изискват там. Когато се появят мама или тате и особено когато се окажем в сигурната среда у дома, настава времето това напрежение да се освободи. Обикновено става с безпричинно тръшкане за дреболии и рязко сменящи се настроения. Ще отмине, когато ходенето на градина стане рутина, част от дневния режим. Трябва само търпение. Същото често важи и след посещения при баба. Вие си знаете бабите де, но не винаги тръшкането след баба е знак, че баба адски ги глези, просто на по-чувствителните дечица им е липсвала мама и като се появи, си отпускат душичката по начин, който не винаги е приятен за нас.

Аз не се тревожа, че ми се налагало детето. Много малко неща са забранени, и то защото са опасни. За другите съм по-скоро либерална - Димана много си харесва раницата за градината и си я вземаме с нас всяка вечер, не ми пречи или тежи. Тя си е отделен човек, има си право на мнение, 'що да не си я вземе?
« Последна редакция: Септември 17, 2010, 11:45:52 am от marmotche »
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #88 -: Септември 17, 2010, 11:54:02 am »
Мими, може и да си права, че средата е различна и от това идва неговото поведение. Въпреки това мисля, че му отделям достатъчно внимание, на моменти може и да е по-голямо и всъщност, Ели би трябвало да е тази която да се опитва да вземе надмощие, но на практика не е така. А за реакциите и причините, при Стефан както си играе сам тихо и кротко, изведнъж се хвърля на земята и се почва, това го прави и сестра му като я няма, т.е. видимо няма причинител и причина. Иначе прочетох Додсън, книгата е много хубава, съветите са прекрасни, опитах се да ги прилагам върху Стефан и резултата е нулев (при Ели работят повечето). Стигнах до извода, че бих могла да поканя човека у дома да погледа Стефан и да си ревизира книгата. Знам, че е период и ще мине, ама лошото е че освен като майка, на моменти се изживявам и като човек и ми се ще да направя нещо елементарно като да се изкъпя на спокойствие за 15 минути, не искам да ходя на кафе или да излизам някъде с приятели, просто искам да се изкъпя... Иначе, и аз карам на принципа на най-малкото съпротивление и гледам да не преживявам и да не се вживявам като минават през кофти период, но на моменти не ми издържат нервите. Съжалявам, че се оплаквам, явно и аз съм в кофти период. Не ме разбирайте погрешно - обичам си детето, но на моменти е просто е непоносимо.  :?


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #89 -: Септември 17, 2010, 12:29:55 pm »
Споделям напълно мнението на Мармотчето. И аз съм от либералните майки. Позволявам много, забранявам само вредни за здравето му храни, както и опасните неща.
Моето дете ходеше с мерак миналата година на градина и даже не му се тръгваше, но след дълга лятна пауза, сега сутрин е доста истеричен /но ще свикне/ Полудява и след като го взема от градина, но ние си правим план още сутринта и той знае като го взем какво следва. За сега минава номера, защото е топло все още и се разхождаме/тичаме. Ще видим зимата, но до тогава се надявам вече да сме вече във фаза рутина.
Гери всеки има такива периоди, споко ще мине /ще пораснат/ :wink:
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #90 -: Септември 17, 2010, 13:08:33 pm »
Гери, ако някой ми каже, че поне веднъж през периода 0-3г. на децата си не се е чувствал като теб, няма да му повярвам. Ние сме майки, но и сме хора преди всичко, не сме роботи, имаме си най-елементарните човешки чувства и желания.
Ето аз пък искам да се нахраня веднъж на спокойствие, но все някой ми е в скута и ми яде от чинията :lol:

Стефунчо :bighug:
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #91 -: Септември 17, 2010, 13:55:40 pm »
gery_k77, малко е смешно аз да давам съвет, но ще кажа  :oops: Тео си блъскаше така главата, докато не видях, че е по-скоро лицето с отворена уста. Реших, че е от зъбите и сега като видя, че опитва взимаме "кем" за зъби и ги мажем, което вероятно повече го отвлича, отколкото да помага на зъбите и забравя. Естествено, че при вас може да е друго, но опитай с някой рутинен ритуал.
StefiZ, мислех, че само аз искам да се нахраня на спокойствие и да вися час на една бира, но сега виждам, че е нормално  :lol:
albenanedelcheva, по съвет от тук взех Додсън и съм много впечатлена. За резултат естествено е рано да се говори, но теорията много ми допада  :wink:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #92 -: Септември 17, 2010, 14:23:03 pm »
чудя се какви хора възпитават и отглеждат децата ни в държавните градини? уж нормални, свестни, образовани...

вчера много ми се оплаква учителката от Мартин. какво се оказа провинението? на два пъти отивал уж да пишка в тоалетната, а там вземал четката и парцала на лелята и почвал да чисти пода! и това е ужасно провинение... вместо да го похвалят, поощрят. днес същата случка ми я съобщи и старшата сестра, която също присъствала на събитието - също с негативен тон и изумление, как така му хрумнало да чисти! и как й бил казал учудено - "ама защо ми се караш, аз искам да е чисто в градината!"

опитах се да им обясня, че детето е ходило лятото в Монтесори градина, където принципите на обучение включват децата сами да си чистят и да се учат на всякакви ежедневни домашни дейности, че не бива да му се сърдят, а да го похвалят... не знам доколко ме разбраха, но според мен, и без да знаеш за Монтесори, е логично да похвалиш едно дете, което се опитва да чисти, вместо да му се караш!

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #93 -: Септември 17, 2010, 14:24:40 pm »
StefiZ, мислех, че само аз искам да се нахраня на спокойствие и да вися час на една бира, но сега виждам, че е нормално  :lol:

да, бе - ние останалите сме от Марс и караме на фотосинтеза... само на теб и Стефи им се искат такива неща...  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #94 -: Септември 17, 2010, 14:29:26 pm »
Мда, явно който ял, ял. Който се къпал, къпал се. Следващите няколко години няма... Но поне ще ни е чисто у дома, защото помощници има :) Jam, браво на Марти, дано те разберат в градината.

Гери, много добре разбирам за какво говориш и искрено ти съчувствам. Разликата между децата ни е същата като при вас. И аз имах много тегав период, в който и двамата бяха залепени като ваденки за майка си. Аз функционирах само като 'майката на...' Само още година и ще стане много по-добре. Това лято ни беше първото, в което почивката с деца беше наистина приятна и забавна.
« Последна редакция: Септември 17, 2010, 14:38:54 pm от marmotche »
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #95 -: Септември 17, 2010, 14:42:38 pm »
Хм...този Додсън доста ме заинтригува - ще взема и аз да си я купя, дано ми помогне при възпитанието на Дара. Аз също си мисля, че децата си се раждат с характер, макар че до голяма степен от нас зависи как ще го "моделираме". Аз, например, също не искам ад приличам на майка си във възпитанието, макар че за жалост установявам, че прилагам доста от нейните методи :( Имам много властна майка, която се опитваше, както казва кокичето буквално да ни "дресира" и аз, за съжаление, се поддавах на дресировка. Е, в крайна сметка, от отворено и общително дете се превърнах в затворен и плах възрастен. Брат ми не се поддаваше много, но пък на него никога не му е пукало толкова за мнението на нашите, а аз винаги съм гледала да се харесам. Сега по всякакъв начин ще гледам да избягвам да прилагам тези "методи" върху Дара.
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #96 -: Септември 17, 2010, 15:44:33 pm »
Мише,Midge, благодаря ви!
Вис виталис ми е далечко.
Мише ще пиша на лични.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #97 -: Септември 17, 2010, 17:52:56 pm »
Мда, явно който ял, ял. Който се къпал, къпал се. Следващите няколко години няма... Но поне ще ни е чисто у дома, защото помощници има :) Jam, браво на Марти, дано те разберат в градината.

така, така  :D

Преславка е в период- не дава да я събличам, ако е облечена, не дава да я обличам като я съблека, не дава да я вадя от банята, да й облека халата, след това да й го сваля след като попие водата
всеки един опит за действие в тази посока я кара да се дере, да си удря главата в стената, да ляга по земята и да се търкаля, скубе си косата и си хапе ръцете, след това като успея да я облека почва да си дърпа дрехите, да си маха памперса
снощи сложихме Стефания да спи в 10, спряхме всичко, три пъти ходи при баща си и се връща при мен с възглавницата, след като накрая все пак реши към 23:30 че ще остане при мен да спи, заяви че й се пие вода и сокче, казах й да стане и да си налее, защото по принцип го може, каза "кажи ми да помоля баща си да ми налее' и живо и здраво към 12:20 заспа
нейна си работа, сутрин в 7 я вдигам за градина, да е лягала навреме да се наспива

на фона на всичко това твърдя, че децата ми в никакъв случай не са лигльовци и егоисти
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #98 -: Септември 17, 2010, 19:08:37 pm »
Eeeeeeх имали и други като нас, фенове на стирката. Мислех си , че сме само ние  :wink: :lol: У нас даже има една чисто нова, само за него за да  си играе с нея. Аз даже му давам и някоя друга чиния уж да ми помогне да ги измия. Много се кефи да ми помага. Също и да сипва продуктите в хлебопекарната и после, да яде от неговия хляб. Прахосмукачки, перални, стирки, кабели и тонколони това са любимите игри.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #99 -: Септември 17, 2010, 19:37:38 pm »
Аз, например, също не искам ад приличам на майка си във възпитанието, макар че за жалост установявам, че прилагам доста от нейните методи :( Имам много властна майка, която се опитваше, както казва кокичето буквално да ни "дресира" и аз, за съжаление, се поддавах на дресировка.

Нуну, мила, за съжаление нямаме друг модел, от който да копираме. Преди време бях ходила при една психоложка по повод истериите на Михаела, които обаче често водят до мои истерии. Споделих за властната си майка и това, че много жестоко ме е била и е било много унизително. За жалост и аз често копирам поведението на майка ми (викането и говоренето през зъби). Това ми каза психоложката - трудно ти е, защото това, което са прилагали върху теб, не ти харесва. Но не си видяла модела, който да ти хареса.

Мармотче, благодаря ти за логичното обяснение на нещата. :) Това наистина обяснява всичко. Баба и на Мишка твърди, че МНОГО, ама МНОГО слушала у тях. Явно, като си дойде има нужда "да изпусне пАрата" детето.

Геринка, съчувствам ти искрено. Разбирам те напълно. Прегръщам те.


Eeeeeeх имали и други като нас, фенове на стирката. Мислех си , че сме само ние  :wink: :lol: У нас даже има една чисто нова, само за него за да  си играе с нея. Аз даже му давам и някоя друга чиния уж да ми помогне да ги измия. Много се кефи да ми помага. Също и да сипва продуктите в хлебопекарната и после, да яде от неговия хляб. Прахосмукачки, перални, стирки, кабели и тонколони това са любимите игри.

Перде, и у нас е така. Види ли, че вадя прахосмукачката, е не мога да изчистя, 'щот' нашата има голям мерак да чисти :lol:. Иска да ми прави кафето. Винаги ми помага да вадим прането от пералнята, да простираме,  :lol: абе иска да е полезна и това е! :lol:

Сега де не си мислите, че съм прекалено строга и консервативна майка - не съм. :wink: И аз и позволявам много неща :). Например, на няколко пъти се е прибирала през целия център до в къщи боса, а сандалите и се возят в количката на бебето. Питат ме познати, що била боса 8O, ами щото така си иска детето :wink:, викам им. Давам и да си къса цветя, да се катери навсякъде, да ходим по бордюра на шадравана. С две думи почти не и казвам "не".
Просто искам, като кажа, че сега се обличаме, за да излезем, да го направим бързо и организирано, а не да ми се глези тук и да ме разиграва. Като кажа, да не разглобява на бебето килимчето (активната гимнастика) - да ме слуша. Да не си вдига краката на масата, докато се храни - също да ме слуша. Ей за това идеше реч. А тя ми се лигави насреща.
« Последна редакция: Септември 17, 2010, 20:23:46 pm от синьо кокиче »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #100 -: Септември 17, 2010, 22:11:19 pm »
Кат стана въпрос за фенове на стирката, ето я Александра на година и половина.
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs014.snc1/4210_1163794855617_1250224113_425323_4692638_n.jpg
Заради тази нейна страст чистя само тя докато спи. :lol:
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #101 -: Септември 17, 2010, 22:37:41 pm »
Сия, много е готина шетницата! :lol:
Аз имам клип, как Михаела чисти с прахосмукачката и тогава беше на 1,5г! Много е забавна! :lol: Специално за нея, бях скъсила тръбата, за да и отговаря на ръста.

Ако не е тя да ми помага в къщи, не знам как бих се справила! :lol:

Тук са снимките от преди повече от година

http://www.facebook.com/album.php?aid=2022062&id=1030025836&l=3588cc0c6c
« Последна редакция: Септември 17, 2010, 22:39:44 pm от синьо кокиче »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #102 -: Септември 17, 2010, 22:43:46 pm »
За жалост и аз често копирам поведението на майка ми (викането и говоренето през зъби). Това ми каза психоложката - трудно ти е, защото това, което са прилагали върху теб, не ти харесва. Но не си видяла модела, който да ти хареса.
Незнам..може и така да е. Ето типичният пример от тази вечер - мъжът ми в момента ми е сърдит, защото викнах на Дара задето дърпаше косата на една приятелка, която дойде на гости. Вярно, че е малка и не разбира още, но сигурно 100 пъти съм повторила, че така НЕ се прави и т.н. и т.н. с добър тон, но след като цял ден съм повтаряла не прави това, не прави онова вече нервите ми не са издържали и съм й викнала. Да, обаче, той веднага се намесва как на детето не трябвало да се вика и как на него никога не са му викали и на дъжеря му не трябвало да се вика :x И си представям как смед време, когато наистина почне да разбира, аз искам да й се скарам за нещо, а той се обръща срещу мен и започва да ми се кара, защото аз й се карам...Тя тогава съвсем ще започне да прави каквото си иска.
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #103 -: Септември 18, 2010, 11:10:55 am »
Сия, Маги, много са сладки помощничките :). Ели имаше един период в който имаше голям мерак да търка с парцала, но от прахосмукачката до скоро се страхуваше, а Стефан все още се страхува и гледам да чистя като ги няма.

Нинче, при нас проблема е точно обратния, моя мъж иска да е само "лошото ченге" и да им се кара (най-вече на Стефан, защото е белажия ;) ), но аз не съм съгласна да е така, аз се карам, но и ги гушкам и според мен е редно да е така. Не искам, да виждат само лошо от него защото ще го намразят или няма да го зачитат, но той явно не го осъзнава, оправдавам поведението му единствено с това, че е израснал без баща и за него майката е тази която се грижи изцяло за децата, бащата носи парите в семейството и толкова. И си водим едни такива разговори и спорим по тия въпроси, но насаме, не пред децата, защото Ели разбира достатъчно.

Сега един съвсем сериозен въпрос, след като Стефан си бие главата със и без причина и може да го прави в продължение на поне половин час, на моменти се питам, дали не трябва да го заведа на лекар, само че не знам на какъв точно, на невролог, може би? В интернет пише, че го правят когато са ядосани, болят ги зъби или имат ушна инфекция, но можело да бъде и признак на аутизъм, ей това последното като си го помисля и ми става лошо, въпреки че Стефан не дава вид на дете с такъв проблем, вчера се хилеше на лелите в яслата и им махаше с ръка, а и мисля че е достатъчно контактно дете...


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #104 -: Септември 18, 2010, 11:27:09 am »
Геренце,
аутизмът се проявява след 3-годишна възраст. Така че, за сега, не си мисли подобни неща.

Питай педиатъра при какъв специалист да го заведеш.

Хубаво е, че има къде да ги пратиш, за да чистиш. Аз Мишка от време на време я командировам при някоя баба, но рядко. А Косьо - той си е винаги с мен. До сега не сме се отлепяли. Като скачени съдове сме. :)

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #105 -: Септември 18, 2010, 12:42:53 pm »
И аз искам поне за 1-2 часа някой да гледа Вики поне за да почистя. Като ги оставя с баща и винаги се стига до рев и крясъци. Успява веднага да спретне някой номер и да побърка баща си. ТОва го прави и като изляза да простирам или вляза да се къпя! 8O Прави го нарочно в това вече съм убедена.
Същото е ако се случи да излязат само двамата навън - след 30 тина минути се прибират, щото на Вики и било омръзнало или не слушала! :( Та скачените съдове при нас са денонощно. Даже и сега докато седнах на компа и пристигна, няма 5 мин без нея!
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #106 -: Септември 18, 2010, 13:42:52 pm »
И аз нямам на кого да ги оставям, имах предвид че сега ходят на ясла и градина и мога да изчистя като ги няма  :D. Иначе, схемата беше те в едната стая с надут телевизор или музика, аз в другата и малко отгоре, отгоре, че да избегнем истериите :). Другия вариант за малко навън на терасата с баща си и аз пак един бърз ход с прахосмукачката ;). Простила съм се отдавна с изрядната чистота и подредеността, но не ми пука, едно време ми беше чисто и подредено, но ми беше тъжно и самотно, сега е разхвърлено, но пък е весело :).


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #107 -: Септември 18, 2010, 15:05:11 pm »
Простила съм се отдавна с изрядната чистота и подредеността, но не ми пука, едно време ми беше чисто и подредено, но ми беше тъжно и самотно, сега е разхвърлено, но пък е весело :).


Точно!!! :) :D Това го споделям на 100%! :) Хаосът е неизменна част от битието с деца!
Само моят мъж не иска да проумее това и често се изнервя, че прибирайки се, нямало къде да стъпи. Казах му, ако иска, да му е подредено, ще се изнесем с децата и готово, и няма да има безброй играчки по пода :wink:. На мен вече не ми правят впечатление. А и никога не съм била образцова домакиня, така че... :wink:

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #108 -: Септември 18, 2010, 21:41:10 pm »
Простила съм се отдавна с изрядната чистота и подредеността, но не ми пука, едно време ми беше чисто и подредено, но ми беше тъжно и самотно, сега е разхвърлено, но пък е весело :).

Мнооого добре казано! :lol:
Изобщо вече не се втелязвам колко точно е чисто и подредено!
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #109 -: Септември 18, 2010, 22:33:32 pm »
Всичко написано е нормално. Няма човек, който да не го е преживял, ако още не е ще разбере един ден :). Всеки сам слага границата и решава на момента как да реагира. Това зависи от настроенито и ситуацията.
Аз гледам да не и се впечатлявам толкова. Естествено има и моменти в които ми идва в повече. Това е, казвам си период и броя по 1000 пъти до 10 преди да реагирам, за да не съжалявам после като избухна. Естествено таткото го отнася най-често и за всички  :lol:. Той е детската ми любов и такъв ще си остане, знае го и все още ме търпи  :). И Мони е на периоди. И тя е инат и не е лесна. Това е положението. Здрави да сме  :)
Jam като каза градина и настръхнах. Аз щото ги похвалих :lol:
От май си имаме нова леля така да се изразя. Мони се прибра онази вечер и каза, че лелята дето ги храни и казала, че е лигла, щото не искала да яде круша. А Мони вика: Аз мамо се разплаках, щото знам, че ще ми излязат пъпки. И детето със страх ми казва и реве. Направо издивях. На сутринта се сещате какво се случи. Извинението беше, че била от май и нямало от къде да знае. А вече два пъти ми я изриваха с круша. Само ще кажа, че с лелята сме играли като деца. Думата лигла и казах, че няма да я коментирам изобщо. :x Тя сама трябва да си направи изводите.
Отговора беше: Ама да знаеш, тя и твойта щерка се глезучка :x
Що ли си мисля, че се глезучка като всяко нормално дете...
Това е, както казвам, ако не ти изнася, гледай си я ти  :)
Поздрави.

А най-накрая ми казаха, че не я е изяла крушата, били сигурни  :lol:. Ако я беше изяла със сигурност щях да го знам  :lol:
« Последна редакция: Септември 18, 2010, 22:36:36 pm от lidia »
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #110 -: Септември 18, 2010, 23:01:48 pm »
Сега един съвсем сериозен въпрос, след като Стефан си бие главата със и без причина и може да го прави в продължение на поне половин час, на моменти се питам, дали не трябва да го заведа на лекар, само че не знам на какъв точно, на невролог, може би? В интернет пише, че го правят когато са ядосани, болят ги зъби или имат ушна инфекция, но можело да бъде и признак на аутизъм, ей това последното като си го помисля и ми става лошо, въпреки че Стефан не дава вид на дете с такъв проблем, вчера се хилеше на лелите в яслата и им махаше с ръка, а и мисля че е достатъчно контактно дете...
Ха добре дошла в отбора! Вики от годинка та до днес си бие главата - първо беше със и без причина, а сега е като осъзната форма за протест. Челото му е почти винаги в цицини и синини, защото си избира нещо "ефтино, тежко и държавно", с което да се удари. Говорила съм с невролог и джи пи то - не може да става въпрос за отклонения от нормата. Според личната лекарка това е "синдрома на добре гледаното дете". Опитвала съм какви ли не похвати - от тотален игнор на поведението през съветите на Додсън до наказване в ъгъла. Не помага нищо. Като тръгна на детска ги предупредих, че го върти тоя номер, но там за три дни не го е направил.
 
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #111 -: Септември 19, 2010, 10:51:05 am »
Лейди, това ме поуспокои, бях почнала да си мисля, че само моя калпазанин прави така. При него удрянето на главата почна на 8-9 месечна възраст но тогава беше само средство за приспиване. Аз сега съм във фаза тотален игнор, след като четох Додсън и съвети в интернет, но той е много инат е и упорит и може и половин час да откара удряйки глава. Сега тръгна на ясла и предупредих персонала, но и там го прави този номер, но пък още не е и свикнал с ходенето, за после не знам как ще е. Аз в началото не бях притеснена от това удряне на главата, защото имах спомени че братовчед ми като малък правеше така, за съжаление леля ми няма спомен до кога го е правил и кога е започнало, дори беше забравила за това и си спомни като видя Стефан. И аз докладвах на личната миналата година, но тя подмина факта с усмивка, но тогава и не ми се виждаше сериозен проблема след като не го правеше често или го правеше само в леглото на мекото. Ох дано го израстат, че не е приятна гледка детето ти да се самонаранява.


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #112 -: Септември 19, 2010, 11:09:40 am »
В петък са им давали филии със шоколад на градината, Стефания каза аз не ядох, защото не е хубав
казах й другия път да им каже, че мама не дава да ям шоколад и да ти дадат да ядеш друго  :x
това ли е най-пълноценната храна за едно дете не мога да разбера

Гери, дано скоро спре адаша с тези прояви и да се успокоиш и ти
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #113 -: Септември 19, 2010, 14:27:36 pm »
Днес ютията без малко да се стовари върху главата на Виктор, докато той се разхождаше с паяка из стаята. Сглупила съм и не съм навила кабела около нея :oops:, та съвсем естествено това висящо нещо е привлякло вниманието на Виктор и той го е дръпнал. Слава Богу, ютията се стовари върху паяка и Виктор само се стресна от това. Изтръпвам, само като си помисля какво можеше да стане, ако се беше стоварила върху главата му. Става все по-активен и тепърва осъзнавам, че трябва всичко което му е на една ръка разстояние да се прибира или поне да се вдига на недостъпни за него места. Щe свикна, надявам се без сериозни инциденти. :?

Става вече няколко пъти, докато се кърмим Виктор да ме захапе със зъби. Боли си, не е като да не е. И вече вместо да се наслаждавам на този прекрасен момент, аз съм все нащрек  да не би пак да ме загризе. Та се чудя, дали ако използвам силиконови зърна ще се затъпи болката или ще е все тая?

Хубава и слънчева неделя от мен!
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #114 -: Септември 19, 2010, 14:39:28 pm »
Вече от две, три места чувам за филия с шоколад в ДГ. И за вафли чувам  :?
В градината на Боби сутрин вадят дневното меню, но не пред групата и аз буквално забравям, бързайки за работа да го погледна  :?
На Боби филията с шоколад ще му се ослади, гаранция  :lol: и изобщо няма да се сети да им каже, че мама не дава.
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #115 -: Септември 19, 2010, 15:31:48 pm »
Само едно малко уточнение-в петък филията беше с халва, а не с шоколад...Явно детето не прави разлика. Моят син е в четвърта група в детска градина в Стара Загора и отговорно заявявам, че нито веднъж до сега не са яли филии с шоколад или шоколадови вафли. Менюто е еднакво за всички детски градини в града и не може в някоя да решат да намажат филиите с шоколад... Колкото и да сме недоволни от това, какво ядат децата ни, съгласете се, че за по-малко от 2 лева такса на ден не може да бъде друго, като в тези пари влиза осветление, отопление и т.н.
*
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #116 -: Септември 19, 2010, 16:24:15 pm »
Хм, ние филии с шоколад за сега не сме имали в градината, но в яслата са им давали вафли  8O  :x тогава моето дете разбра що е то вафла и как вкусно може да се яде.
Менюто е изложено на табло и на сайта на общината, често ги поглеждам. Друг е въпроса, че понякога детето казва че са яли друго вместо това от менюто. Та напълно е възможно да има и своеволия, като филията с шоколад /може би е трябвлао да бъде конфитюр/ Все тая, дали шоколад или конфетюр, ако питате мен. Менюто е същото от моето време. Изготвяно е от преди 50 години от незнайни технолози на детското хранене.
От както проходи на детско заведение, спрях да се втелясвам какво яде, но верно се въздържам до колкото мога да купувам боклуци, които неговите връстници отдавна, отдавна знаят.
« Последна редакция: Септември 19, 2010, 16:33:24 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #117 -: Септември 19, 2010, 17:25:56 pm »
Убедена съм, че дъщеря ми не лъже, на 100%
можем да спорим колко искаме по темата
все пак е опитвала шоколад, халва никога- щеше да каже, че е нещо което не е яла  :wink:
и една ябълка за следобедна закуска за мен е напълно достатъчно, когато си е в нас яде следобед плод
и онзи ден ядоха шоколади и вафли, защото госпожата от групата ни накара да занесем почерпка за 15 септември, защото им правели празник /защо ли почерпка от нас в случая/, аз занесох соленки, но не всички мислят като мен
точно като я вземах им даваше госпожата шоколадови бисквити  :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #118 -: Септември 19, 2010, 22:37:07 pm »
А пък мен изрично ме предупредиха, че храна и като почерпка не мога да внеса в ДГ. Изключение - тортата за РД със съответния сертивикат.
Re: Хайде на училище :) 13.09-19.09.10г
« Отговор #119 -: Септември 19, 2010, 23:37:31 pm »
И в нашата градина шоколад, шоколадови вафли, кренвирши не дават. Аз шоколад давам :lol: