0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Проблемите на Peti_pati
« -: Май 15, 2006, 16:26:04 pm »
Ето и нашата история, която ще се припокрива доста с тази от подфорума за АРТ.

Години: Аз съм на 29г., а съпруга ми на 35г.
Опити: правим опити почти 3 години като през първата година от опитите не предприех почти нищо, с изключение на няколко рутинни посещения при гинеколог.
Обща информация: нормален и редовен цикъл 27-29 дни. Овулация си имам, въпреки, че миналата година есента в два цикъла на фоликулометрия се видя задържан фоликул. През 2003г. лекувах остро възпаление на десния яйчник, но след куп антибиотици вече съм добре.

Изследвания при мен: репродуктивни хормони - в норма, но не съм изследвала всички хормони на щитовидната жлеза (с изключетие на ТСХ, който е в норма). Планирам да ги изследвам в близкия месец-два. Хламидия - отрицателен, трихомони - отрицателен, цитонамазки и микробиологии-ОК.
Февруари 2005г. цветна снимка: непропускаща дясна тръба, а лявата дълга и нагъната.

През декември 2005г.  лапароскопия с заключение: две пропускащи тръби и отстранени леки сраствания на лявата тръба.

При съпруга ми: през 2004г. лекувахме трихомони - положението тогава не беше много розово - астенозооспермия.
Консултира се с Кацаров, който му изписа само антиоксиданти и витамини. Милото отказа цигарите през м. януари т.г. и през последните месеци показателите варираха от нормоспермия до лека астенозооспермия, но проблема е с влошената морфология. Според док обаче това не може да се счита за генерален проблем.

До сега съм направила 3 неуспешни инсеминации, като при двата първи опита овулацията беше от дясно, а използвания обем беше съответно 9,5 млн и 33млн. При третото инсе овулацията беше от ляво и док спука фоликула непосредствено преди инсето; използван материал 10,8млн.

Предстоят ни имунологични изследвания. В този петък ще посетя дац. Конова.

П.П.: Фреши стискам палци за утре :D .
Намерихме нашето синче.
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #1 -: Май 15, 2006, 16:53:46 pm »
Стискам палци за петък peti_pati  :crossfingers:  Дано скоро да изясните проблема  yahoo_17
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #2 -: Май 15, 2006, 17:14:29 pm »
Пети, ми ти си пресна след лапароскопията  :D  Всичките инсета бяха след нея, предполагам?

За Конова - ще докладвам и на теб :D
Благодаря ти, Бени!







*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #3 -: Май 15, 2006, 17:34:23 pm »
Да, и трите инсета са след лапарото: през февруари, март и април т.г.

Ще чакам с нетърпение да разкажеш за срещата си с Конова.
Приятен път и дано е ползотворно :D .
Намерихме нашето синче.
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #4 -: Май 20, 2006, 00:22:53 am »
Извинете,че се намесвам,обаче при мен всички генетични изследвания и хромозомен анализ на 2мата бяха БЕЗПЛАТНИ!
Генетиката я правих при доц.Кременски,а хромозомните в "Тина Киркова".Чудя се защо в Плевен се плащат? 8O
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #5 -: Май 20, 2006, 07:31:24 am »
Цитат на: morkovche
Извинете,че се намесвам,обаче при мен всички генетични изследвания и хромозомен анализ на 2мата бяха БЕЗПЛАТНИ!
Генетиката я правих при доц.Кременски,а хромозомните в "Тина Киркова".Чудя се защо в Плевен се плащат? 8O



Безплатни????това пак за първ път го чувам!През здр.каса ли ги направи?Кой ти даде направление?Кога е било това? :lol:
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #6 -: Май 22, 2006, 09:09:54 am »
Морковче,
В Плевен генетичните изследвания се правят в Медицинския университет. Плаща се с банков трансфер - не знам дали това е причината, но поне аз така си го обяснявам, т.е. че не се прави в болница :roll: .
Но ще бъде много полезно за всички момичета да споделиш (може и в отделна тема) как си направи тези изследвания безплатно :D .
За мен вече е късно, защото в петък ги пуснах и си ги платих, но други могат да се възползват :D .
Намерихме нашето синче.
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #7 -: Май 22, 2006, 11:08:08 am »
Аз ги правих отдавна-преди година и половина ,при доц.Кременски,може би ми ги пусна безплатно,заради повтарящите се аборти.Toва е на последния етаж на "Майчин дом"-генетична лаборатория,там ги правят .
А колкото до имунологичните винаги са били платени,независимо къде ги правят.
Нали ще споделиш какво е излязло от изследванията,аз имам имунологични,обаче тук в София нещо гледам,че са непълни,в Плевен май са по-напред в тази област.
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #8 -: Май 22, 2006, 11:59:53 am »
И на мен ми се мотаеше това, че съм чувала Кременски да прави безплатни генетични, но не бях сигурна дали се отнасяше до същото. Генетичката в Плевен ми каза, че не се поемали от касата. :roll:  При Кременски текат разни Национални програми, може финансирането да е нещо по тази линия.
Благодаря ти, Бени!







*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #9 -: Май 22, 2006, 13:24:49 pm »
Морковче,
 възможно е изследванията да са безплатни само в случаи на повтарящ се спонтанен аборт, а не и когато сами търсим под вола теле :lol:  :lol: .

А е възможно и предположението на Фреши да е вярно - всеки случай скоро ще разберем, защото в Плевен ни препоръчаха да направим едно изследване на милото при Кременски (което в Плевен не правят).

Та ето какво стана в петък: благодарение на Фреши и Миси доста бързо намерихме доц. Конова.
Назначи ни следните изследвания:
за съпруга ми - антиспермални антитела
за мен - антиспермални антитела, антиовариални антитела, НК клетки, ТАТ и МАТ. Каза ми също да си направя ехография на щитовидната жлеза (въпреки, че ТСХ ми е в норма).
Генетичните изследвания се правят в Медицинския университет и там ни консултира д-р Кова'ева:
за съпруга ми - хромозомен анализ и изследване при Кременски за изменения в микроделецията на У хромозомата.
за мен - хромозомен анализ, ДНК маркери за тромбофилия.
Резултатите от имунологичните ще излязат в петък, а от генетичните чак след 4 седмици.
Намерихме нашето синче.
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #10 -: Май 30, 2006, 12:03:24 pm »
Момичета,

Получих резултатите от имунологичните изследвания при доц. Конова. Ето заключението й: Не се установяват отклонения от референтните стойности на изследваните имунологични показатели.
И при мен и при съпруга ми резултатите са отрицателни.
Според нея няма пречка от тази гледна точка. Съмнението й обаче пада върху "евентуален мъжки фактор дължащ се на фрагментация на ДНК под въздействие на химични фактори (професионална среда), която фрагментация не може да се установи с тестове в България...".
Ще обсъдим резултатите и със Стаменов, но вероятно "неизяснения стерилитет" при нас отпада :? .
Намерихме нашето синче.
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #11 -: Май 30, 2006, 16:47:07 pm »
Петя, браво бе, аз вече си мислех, че все нещо излиза извън норма от тези изследвания :D  

Сега това, което ти е писала Конова, дето не се правело в България - а къде се прави? Как влияе едно евентуално такова увреждане на плувците - не могат да оплождат, или нещо друго? Може би едно икси ще покаже как стоят нещата?

Поздравления още веднъж за добрите резултати :D
Благодаря ти, Бени!







*

    rally_g

  • ****
  • 959
  • Искам да бъда добра!
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #12 -: Май 30, 2006, 17:33:33 pm »
Пети, поздравления и от мен за хубавите ви имунологични изследвания. Успех занапред:)
ЗА КООРДИНАТИТЕ НА ИЗПИТАНИ СПЕЦИАЛИСТИ ПО РЕПРОДУКЦИЯ ВИЖТЕ http://www.zachatie.org/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=6
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #13 -: Май 31, 2006, 11:02:24 am »
Цитат на: FreshBreeze

Сега това, което ти е писала Конова, дето не се правело в България - а къде се прави? Как влияе едно евентуално такова увреждане на плувците - не могат да оплождат, или нещо друго? Може би едно икси ще покаже как стоят нещата?


Фреши, за сега мога да отговоря само на първия въпрос, но не изчерпателно :D . Такива тестове се правят със сигурност в Америка, а за Европа все още проучвам.
Ето какво представлява теста (за съжаление нямам време да го преведа :? ): казва се Sperm DNA Fragmentation Assay (SDFA).
The principle of this assay is:
the cells' DNA is radioactively labeled by growing the cells in presence of 3H-Thymidine so that radioactive 3H-Thymidine is incorporated into the DNA. Then the labeled cells are incubated with or without the DNA fragmentation inducing agent. During this incubation the added agent (e.g. TNF-alpha induces cells to die by apoptosis and consequently the fragmentation of DNA while the DNA of untreated cells remains intact. After incubation (e.g. 48 h) the cells are harvested: during harvesting, the cells are washed out of the wells of the 96 well plate with bidest water: the cells and organelles burst and the cell's DNA is set free. The cell fragments and DNA are passed through a filter membrane (glassfiber). Only particles of smaller than 1,5 µm can pass the filter. So, intact DNA (with a fragment length in the range of milimeters or even centimeters) will not be able to pass the filter but be collected on the filter membrane. DNA that was cleaved/degraded into fragments of about 5000 bp or less will be small enough to pass the pores of the filter and won't be collected on the filter. The filter membrane is dryed and the amount of radioactivity (what corresponds to the amount of intact DNA) counted in a scintillation counter. To calculate the percentage of DNA fragmentation you compare the counted radioactivity (counts per minute = cpm) of cells that were not treated with the cpm in cells that were treated with agent:
Fragmentation [%] = [cpm (untreated) - cpm (treated)] / cpm (untreated).

Колкото до това как точно влияе - ще почета още известно време (има страшно много материали в Гугълчо), но разбрах, че има различни мнения и теории, които включват както невъзможност за оплождане, така и повтарящи се спонтанни аборти.
Ще пиша по-подробно по-късно 8) .
Намерихме нашето синче.
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #14 -: Май 31, 2006, 14:28:26 pm »
Така, ето какво разбрах аз като лаик от изчетеното до тук :) :
съществуват три различни метода за определяне на фрагментацията на ДНК:
SCSA - Sperm Chromatin Structure Assay
TUNEL assay
Comet assay.
Подобни тестове се правят и в Европа - Италия, Франция, Испания и т.н.
Ще преведа по-късно част от статиите, които открих и каквото смятате за интересно мога да го кача тук или в друга тема.

Съществуват различни изследвания как това влияе върху фертилността на мъжа като някой от тях твърдят, че високия процент фрагментация (над 30%) обрича IVF и ICSI на неуспех, други твърдят, че с ICSI процента на успеваемост е доста добър, а трети твърдят, че дефрагментацията не оказва влияние върху оплождането и ранното деление на клетките, но има пагубно влияние върху бластоцитите.

Продължавам да чета :D - не че ще стана специалист в областта, но поне мога да добия бегла представа :lol: .
Намерихме нашето синче.
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #15 -: Май 31, 2006, 15:08:44 pm »
Пете, не знам дали добрите резултати са най-доброто във вашия случай. От една страна добре, че нямате имунологичен проблем, от друга пак не е ясно къде тогава е проблема  :?  Съжалявам  :(

Това за фрагментацията на ДНК е доста интересно като информация. А пишат ли на какво може да се дължи и възможно ли е например спермограмата (обикновената) да е съвсем в норма, а все пак да има увреждане на ДНК-то? Защото тогава как въобще ще се рабере, че там е проблема?  :roll:
Много ще е интересно и полезно за всички това, което си намерила. А междувременно ще ви стискам палци все пак при вас да не е това проблемът  :crossfingers:  yahoo_17  и скоро всички проблеми да са в миналото!
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #16 -: Май 31, 2006, 15:32:39 pm »
Цитат на: pkoprinkova
От една страна добре, че нямате имунологичен проблем, от друга пак не е ясно къде тогава е проблема.


Пете, Конова предполага, че е мъжки фактор :(  - ще видим Стаменов какво ще каже, но имам час при него чак за 24 юни :? .
На другите ти въпроси - не твърдя, че е 100% достоверно, още повече, че това явно не е много добре изследвана област. Доколкото разбрах такива тестове за проверка на % на фрагментация на ДНК се препоръчват преди IVF/ICSI при двойки с:
•   Неизяснен и дългогодишен стерилитет
•   Ниски нива на оплождане и лошо качество на ембрионите при IVF
•   Невъзможност за иплантация при IVF
•   Повторящи се спонтанни аборти
•   Продължително излагане на токсини
•   Влошени показатели на спермограмата
•   Напреднала възраст на мъжа (над 50 години)

Също така пише, че показателите в една разширена спермограма може да са в норма, включително и по Крюгер и пак да има висок процент на фрагментация :? .
Ето и няколко причини, които водят до това:
•   инфекция
•   диета
•   употреба на лекарста/наркотици (drugs) ???
•   прегряване на тестисите
•   тютюнопушене
•   излагане на токсични вещества
•   напреднала възраст
Намерихме нашето синче.
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #17 -: Май 31, 2006, 15:39:44 pm »
Цитат на: peti_pati

Също така пише, че показателите в една разширена спермограма може да са в норма, включително и по Крюгер и пак да има висок процент на фрагментация :? .
Ето и няколко причини, които водят до това:
•   инфекция
•   диета
•   употреба на лекарста/наркотици (drugs) ???
•   прегряване на тестисите
•   тютюнопушене
•   излагане на токсични вещества
•   напреднала възраст


Благодаря Пете, много полезна информация си намерила  :bighug:
Ами това значи, че дори и всичко да е наред на спермограмата не можем да сме сигурни, че няма проблеми с ДНК-то  :?  Моят мъж пуши доста, но до сега не съм намерила начин да го накарам да спре  :?
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #18 -: Май 31, 2006, 15:48:54 pm »
Пък моя ги спря за 4 месеца, но Конова като му каза, че до 4 цигари на ден не пречели и той взе да си попушва :( . Днес обаче ще му връча статиите, които намерих та дано му секне ентусиазма :lol: .
Намерихме нашето синче.
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #19 -: Май 31, 2006, 15:53:02 pm »
Цитат на: peti_pati
Днес обаче ще му връча статиите, които намерих та дано му секне ентусиазма :lol: .


Чудесна идея Пете  :lol: . Само дето при моя тези не минават  :? . Но той така или иначе си работи на рентген, та предполагам, че цигарите са по-малкия проблем  :?
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #20 -: Май 31, 2006, 16:24:25 pm »
Петя, много благодаря, че осветли темата малко...

Хмм и ние бяхме с инфекции, че и затопляне на тестисите от варикоцелето сигурно ... :?

Дръж ни в течение, ако узнаеш още неща :D
Благодаря ти, Бени!







*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Проблемите на Peti_pati
« Отговор #21 -: Юни 01, 2006, 15:20:19 pm »
Намерих още доста информация, но ще ми трябва време, за да я преведа.
А факторите, които цитирах могат да доведат до такава фрагментоция, но не е задължително :D .
И тук да ти кажа - УСПЕХ Фреши :kiss: .
Намерихме нашето синче.
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #22 -: Юли 18, 2006, 09:48:18 am »
Здравейте момичета,

Искам да споделя с вас, че открихме причината за стерилитета и тя изобщо не е в съпруга ми.
Излязоха резултатите генетичните ни изследвания - проблема е в мен  :( .... при хромозомния анализ са установили следното: кариотип 45ХХ (вместо нормалните 46ХХ), der 13;14 - балансирано носителство на Робертсонова транслокация между 13-та и 14-та хромозома.
Така звучи доста сложно, но ще се опитам да обясня (надявам се вярно) това, което д-р Ковачева ми каза.
Най-вероятно тази транслокация на 13та и 14та хромозома е наследствена; за индивида носител, какъвто съм аз няма проблем, т.е. няма външни белези и проблеми със здравето, единственото му изражение е стерилитет, който се дължи на деленето на хромозомите при образуване на яйцеклетки. Съществуват 6 възможни начина за подобно разделяне - при два от тях, получената яйцеклетка е годна за оплождане и е възможно да се развие нормален ембрион, който обаче ще е балансиран носител (като мен) на тази транслокация. В останалите 4 случаи обаче, яйцеклетката или веднага загива, или ако бъде оплодена не може да се развие правилно и отново загива, предизвиквайки ранен спонтанен аборт. При едва 1-2% от подобни "дефектни" яйцеклетки може да се износи дете, но то ще е с толкова тежки увреждания, че би загинало няколко дни след раждането.
Д-р Ковачева като ми видя физиономията след тази новина се опита да ме окуражи, че все пак има надежда да се получи и че още не сме изчерпали всички възможности (а именно да опитваме още известно време по естествен път, надявайки се, че в някой от циклите ще улучим годна яйцеклетка, или да опитаме с ин витро), но все пак ми каза, че трябва и да започнем да мислим за варианта осиновяване...
В момента не мога да мисля логично и сигурно всичко тук звучи объркано, но то е защото се чувствам като попаднала във водовъртеж, който ме тегли надолу...

Предстои ми да си уговоря час при док, за да го "изненадам" с "добрите" новини  :?.
Намерихме нашето синче.
*
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #23 -: Юли 18, 2006, 10:21:45 am »
Мила Peti_pati,
несъмнено това е много сериозна причина и ми иска  се да те успокоя по някакъв начин, защото и при нас ситуацията е горе-долу същата - кариотипъ на мъжа ми е 47, XXY и няма никакви външни белези или проблеми със здравето (засега), но и най-вероятно не произвежда никакви сперматозоиди. И  ние минахме през ада, осъзнавайки какво ни се случва, но сега, вече по-спокойни, смятаме да тръгнем към донорска инсеминация. И за да не разводнявам темата ти, мисля си дали в твоя случай не може да направите инвитро с донорска яйцеклетка? Желая ти най-вече да се успокоиш и да повярваш, че нещата все пак ще се подредят и ще бъдеш майка...   :bighug:
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #24 -: Юли 18, 2006, 10:54:21 am »
Мила Пете,
Ужасно съжалявам за проблема  :( :( :(.  Но не губи надежда, винаги има вероятност да стане чудото, нали и лекарите не го изключват.
 :bighug: и много силно ви стискам палци  :crossfingers: :crossfingers: :crossfingers: да имате късмет съвсем скоро да попаднете в онези два случая от 6-те, в които яйцеклетката е качествена  yahoo_17 yahoo_17 yahoo_17
 :balk_21:
*
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #25 -: Юли 18, 2006, 11:57:40 am »
Пети, много съжалявам да чуя подобно нещо  :(, но мисля, че не трябва да се отчайваш. Моят съвет е да мислиш практично. Не знам на колко години си и колко можеш да си позволиш да чакаш да се случи забременяване по естествен път, но така или иначе щом надеждата не е голяма идва ред на асистираните технологии. Шансът е в ин витрото, където ще произведеш повече яйцеклетки и все някои от тях ще са годни за оплождане и с добро качество. Аз самата след неуспешния опит миналия месец /изобщо не стигнах до трансфер поради некачествени яйцеклетки/ се реших на класическо ин витро/икси с идеята, че ще произведа все някоя добра яйцеклетка. Така реших, защото не мога да чакам повече да се случи по естествен път. Самите лекари ми казаха, че единствено това е шанса на жените с некачествени яйцеклетки. Пуснала съм изследване на кариотип, но още нямам резултат, нищо чудно да излезе оттам нещо подобно  :(.
Както и да е, Пети, исках само да ти кажа да не се отчайваш и да не си мислиш, че е дошъл края на света. Според мен опитай първо възможностите, които предлага съвременната медицина - нищо чудно това да е твоя шанс.
От все сърце ти желая успех и те прегръщам!
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #26 -: Юли 18, 2006, 13:26:11 pm »
Divya, Pete и Grace,

Благодаря ви за милите думи и окуражението. :bighug:. Какво ли щях да правя без вас и форума :D.
Divya, желая ви много късмет в предстоящите процедури и дано още от първия път успеете.

Grace, мила четох за ин витрото ти в лятната темичка - много съжалявам :(, но искрено ти желая това да е било мал шанс и резултатите от генетичните да са добри.

Опитвам се да се свържа с лекаря си, но явно програмата му е претоварена - за сега надеждата ми е в него - искам да чуя и от него какви са ни шансовете.
Не съм се отказала от борбата, просто ми е нужно малко време, за да се съвзема от поредния (този път доста силен) удар.
Грейси, през декември ще навърша 30г. Не сме си дали срок за забременяване, но д-р Ковачева ми каза, че горещо препоръчва да е преди 34-тата ми година, защото след това шансовете съвсем намаляват.
Намерихме нашето синче.
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #27 -: Юли 18, 2006, 13:29:09 pm »
Пети_пат, миличка  :bighug:
Имаш много възможности да станеш мама и ти ще бъдеш прекрасна мама!
*
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #28 -: Юли 18, 2006, 16:03:10 pm »
Пети, много съжалявам.
Първо веднага се обади на док на мобилния и поискай да ти даде час за среща. Със сигурност няма да ти откаже. Не разчитай на секретарката, звъни на него.
Мога да ти споделя нещо успокоително, което да обсъдиш с док като се видите. В момента е в преговори за закупуване на апаратура за преимплантационна диагностика. Тя е подходяща точно за случаи като твоя. С нея се изследват клетки, взети от ембриона преди трансфера и може да се избегне трансфера на увредени. Поговори със Стаменов за всички варианти. Сигурна съм, че ще измисли нещо. Важното е, че има шанс, малък, но го има.
Много искам да ти кажа нещо окуражително, да ти вдъхна поне частица надежда и да върна усмивката на лицето ти.
Знам, че се чувстваш срината и не можеш да намериш опора, но ще мине време и пак ще намериш сили за борба. Знам, че това ще е един безкрайно дълъг миг от живота ти, но после радостта от малкото човече, растящо в теб, ще заличи всичко.
Прегръщам те.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #29 -: Юли 18, 2006, 17:05:40 pm »
Зайче, :kiss:.

White, не можеш да си представиш колко ме зарадва с новината, че док възнамерява да купи апаратура за предимплантационна диагностика :D. В Плевен ми казаха, че би било добре да се направи такава по време на ин витро, но знаех, че за момента в нашата клиника не правят такава. 
За сега опитите ми да се свържа с док по телефона са неуспешни, но ще продължа да опитвам :D.
Намерихме нашето синче.
*
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #30 -: Юли 18, 2006, 17:12:08 pm »
Пети, търси го около обяд или, ако се наложи, вечер. Опитай да се спазариш със секретарката да ти запише час или просто отиди без такъв.
Радвам се, че ти вдъхнах искрица надежда. Сигурна съм, че ще имаш детенце, всичко е въпрос на време. :bighug:


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #31 -: Юли 19, 2006, 00:34:46 am »
Мила peti_pati,
съжалявам, че така на бърза ръка те попитах за възможността за инвитро с донорска яайцеклетка. Просто ми хрумна като спасение, нищо друго. Надявам се, че не съм те наранила, и без друго сега ти е много трудно! Пожалавам ти НАЙ-ВЕЧЕ да създадеш свои собствени хубави яйцеклетки, които да дадат живот на ТВОЕТО БЕБЧЕ!
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #32 -: Юли 19, 2006, 07:44:34 am »
Mila Peti Pati много съжелявам за положението!!!!!По един или друг начин ти ще станеш мама!Сега обаче ти трябва време да преосмислиш нещата и да приемеш положението!Въпреки всичко все пак има надежда!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Пети миличка дано дано ще стискам палци да се получи!!!!!! :crossfingers: :crossfingers: :crossfingers: yahoo_17 :balk_21:
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #33 -: Юли 19, 2006, 08:52:40 am »
Divya, мила не се извинявай  :D - тук сме, за да си даваме всякакви съвети. И на мен ми мина през ума тази възможност, но единствения човек, който бих помолила за подобна "услуга" е сестра ми, а най-вероятно тя е носител на същата транслокация :?. За целта обаче трябва и тя да си направи същото изследване.

Adi, благодаря за подкрепата - ти винаги се отзоваваш с приятелско рамо, когато някоя от нас има нужда от кураж  :kiss:.

White, успях да го намеря тази сутрин - ще се видим най-вероятно в събота или неделя. Ще се радвам и някой път с теб да се запознаем на живо :D.
Намерихме нашето синче.
*

    rally_g

  • ****
  • 959
  • Искам да бъда добра!
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #34 -: Юли 19, 2006, 10:37:16 am »
Петенце, мила, съжалявам за това, през което преминаваш, но погледни го от хубавата страна - сега вече знаеш къде и в какво е проблема и съответно ще съсредоточиш чрез док всички сили на съвместната борба именно в тази посока. Сигурна съм, че ще си имате детенце, от някоя/някои от онези пълноценни яйцеклетчици, които образуваш.
Писах ти на лични,  :balk_21: :balk_21: :balk_21:
ЗА КООРДИНАТИТЕ НА ИЗПИТАНИ СПЕЦИАЛИСТИ ПО РЕПРОДУКЦИЯ ВИЖТЕ http://www.zachatie.org/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=6
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #35 -: Юли 24, 2006, 17:52:29 pm »
Петя, съжалявам мила за проблемите. А как се унаследява този проблем, има ли значение полът?

Все пак, имате толкова възможни пътища пред вас:
Ин-витро (според мен си струва да се опита);
Ин-витро с предимплатанционна диагностика (поинтересувай се, може в някоя друга клиника да го правят, може и в чужбина, ако финансовите условия са поносими - по форумите много си пишат за такава диагностика);
Ин-витро с донорска яйцеклетка - изглежда малко сложно, но защо да не се обмисли;
Документи за осиновяване, може и докато правите някое от първите три.

Ето, имате доста възможности и някой от тях със сигурност ще ви направи родители :D
Благодаря ти, Бени!







*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #36 -: Юли 25, 2006, 08:40:59 am »
Благодаря ти за подкремата мила Фреши :D.
Ще ти пиша първо тук, а после на лични, защото искам да споделя с всички информацията, която имам за Роберстоновата транслокация.


Всеки човешки организъм има 46 хромозоми, разделени в 23 хромозомни двойки. 22 от тези двойки са т.нар автозоми (autosomes), а останалата 1 двойка са т.нар хромозоми на пола (sex chromosomes) известни като X и Y.
Когато клетките се делят за образуване на нови такива (напр. яйцеклетки и сперматозоиди), то те получават по една хромозома от всяка хромозомна двойка. При съединяването на яйциклетка и сперматозоид при оплождане, бебето ще има отново 46 хромозоми в клетките си, наследявайки 23 от единия и 23 от другия родител.

Робертсоновата транслокация е често срещана форма на хромозомно пренареждане, което се получава между 5 човешки хромозомни двойки, а именно 13та, 14та, 15та, 21ва и 22ра. Тези транслокации се наричат също  и транслокация на цялата ръка (arm) или транслокация при сливане на центромера. (центромер е мястото, където хромозомите се захващат за нишката на ДНК). В този случай индивида-носител има 45 хромозоми.


Робертсовона транслокация на 13та и 14та хромозома (какъвто е моя случай) е най-често срещания вид. Изследвания сочат, че 1 на1000 души е носител. Балансираното носителство на Робертсовона транслокация (каквато е при мене) не води до здравословни проблеми при носителя и няма никакви външни признаци, тъй като при него не липсва никаква съществена генетична информация.

Основния риск за изхода на бременност при такава транслокация е:
1) бременност, която да достигне до края на термина с тризомия 13 – това е значително малък риск – по-малко от 1% или дори по-малко от 0.5%.
2) втора възможност, която е още по-малко вероятна е ембриона да има две копия на 14та хромозома. Има само няколко докладвани такива случаи, които се описват с необичайни черти и забавяне в развитието.
3) риско то ранен спонтанен аборт – 30-40%;


При тази транслокация съществуват 6 начина на деление на хромозомите при образуване на нова яйцеклетка/сперматозоид:

1.  Новата клетка е носител само на транслокацията – това е балансирано носителство без липсващ или допълнителен материал.
2.  Новата клетка има нормална 13 и нормална 14 хромозома – липсва транслокация
3.  Новата клетка е носител на транслокацията И на нормална 13та хромозома – прекалено много материал от 13та хромозома (т.е. тризомия)
4.  Новата клетка е носител на транслокацията И на нормална 14та хромозома – прекалено много материал от 14та хромозома (т.е. тризомия)
5.  Новата клетка е носител само на нормалната 13та хромозома и липсва 14та
6.  Новата клетка е носител само на нормалната 14та хромозома и липсва 13та.

Нормална бременност може да се получи само при първите два случая.

Не претендирам, че съм превела с точни научни термини текста, но се надявам да дава яснота по въпроса. :D
Намерихме нашето синче.
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #37 -: Юли 25, 2006, 22:38:29 pm »
Пети Пати миличка понякога стават чудеса и то в момент в кой то няй малко очакваме! :bighug:
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #38 -: Юли 26, 2006, 10:15:44 am »
Петенце, силно ще ви стискам палци скоро да имаш яйцеклетка от първите два случая  :crossfingers: :crossfingers: :crossfingers: yahoo_17 yahoo_17 yahoo_17 Все пак 2 от 6 си е 1/3 шанс, което не е малко  :bighug: и вярвам, че чудото ще ви се случи  :balk_21:
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #39 -: Юли 26, 2006, 14:00:12 pm »
И аз стискам, миличка!!!Чудеса стават всеки ден, дано ти си късметлийката!!!
 yahoo_17 yahoo_17 yahoo_17 :crossfingers: :crossfingers: :crossfingers:
*
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #40 -: Юли 26, 2006, 23:33:09 pm »
Мила Пети, все пак има шанс и това е много важно! От сърце ти пожелавам да попаднете в добрата 1/3 от случаите! Мисля, че ин-витро с предимплантационна диагностика ще разреши проблема.
Life is good.
Do what you like,
like what you do.
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #41 -: Юли 27, 2006, 12:13:26 pm »
много искам да успееш. друго не знам какво да ти кажа - все е тъпо и... и аз не знам какво.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #42 -: Юли 28, 2006, 09:47:40 am »
Милички,
благодаря ви, че макар всяка от вас да има своите проблеми, винаги сте готови да дадете кураж на другите. :kiss: :bighug:
Говорих с лекаря си - той потвърди намарението си да закупи апаратура за предимплатнационна диагностика някъде около Нова година.
До тогава си даваме една дъ-ъ-ълга почивка, но вас няма да ви изоставя :D.
Намерихме нашето синче.
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #43 -: Юли 28, 2006, 10:49:58 am »
Петя, благодаря за споделената информация.
Виж какво, не се притеснявай за това, че евентуално децата ви ще бъдат същите носители на балансирана ... (още не съм усвоила терминологията :?)
След 20 години медицината ще е много по-напреднала. Щом сега е възможно с предимплантационна диагностика да се определят годните за развиване ембриони, какво остава за след 20 години :D
Ако мъжът е носител на такава балансирана .... какво следва за неговите оплодителни способности?
Благодаря ти, Бени!







*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #44 -: Юли 31, 2006, 15:21:59 pm »
Фреши, първо се извинявам за късния отговор, но нещо напоследък не се свъртам на едно място :D
На въпроса ти какво става, ако мъж е носител на транслокацията: по принцип Робертсоновата транслокация се предава най-често по майчина линия и ще се опитам да обясня защо.
Общо взето начините на образуване на нови клетки при смерматогенезата са горните 6 варианта. Сперматозоидите обаче, които са от последните 4 вида обикновено са бавно подвижни или неподвижни, което ги прави напълно некункретноспособни спрямо нормалните сперматозоиди (от втория тип и по-рядко от първия), т.е. шанса да стане оплождане със сперматозоид, носител на транслокацията не е особено голям, поради което и предаването на транслокацията от бащата е рядко срещано.
Дано успях да го обясня разбираемо.

На теб стискам много силно палци за предстоящата процедура :D
Намерихме нашето синче.
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #45 -: Юли 31, 2006, 18:38:49 pm »
Пети, вьера бях на една кръщенка в Париж. Срещнах 1 моя позната, която знаех ье е правила 2 спонтанни аборта преди да роди момиьенцето си, което сега е на 3,5 години. Преди месец , в 5тия месец от бремеността ( за 2ро дете) абортира спонтанно въпреки медицинския контрол и апаратура тук . Оказва се, ье има хромозмна деформация и това е приьината за ьестите аборти. Невероятно е ье сега попадам на твоята история, приьината е поьти същата. Ето затова искам да свидетелсвам, ье въпросната ми позната, въпреки тази хромозомна деформация, има здраво и хубаво момиьенце  износено и родено без проблеми и сега пак ще опитват за 2ро . Тя е на 36 години, така ье НАПРЕД!
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #46 -: Август 01, 2006, 08:52:17 am »
Благодаря ти за споделеното мила Viarvam! Подобни истории дават кураж на всички ни да продължим борбата :D.
Намерихме нашето синче.
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #47 -: Август 02, 2006, 21:47:04 pm »
Миличка  :bighug:
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #48 -: Август 03, 2006, 08:45:54 am »
Алекс, връщам ти двойно и тройно тази прегръдка :bighug: :bighug: - ти си знаеш защо и най-горещо ви желая никога да не се сблъсквате с проблеми подобни на моите.
Стискам палци за предстоящите ви изследвания и ще се моля несполуките до сега да си били просто мал шанс :kiss:.
Намерихме нашето синче.
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #49 -: Март 11, 2007, 11:30:59 am »
peti_pati, чак сега прочетох тази тема.
Виждам, че е от миналата година, но ще си позволя да напиша нещо.
Аз очаквах подобен резултат, който да ми даде отговор за 3-те неуспешни
ин-витро опита.
Уви, резултатите от хромозомен анализ и при двама ни са ОК.
Което още по-вече ме обърква и се чудя в коя посока да тръгна.
Явно има някаква причина, за да не става, но коя е?
Ако бях получила такъв резултат, поне щях да знам какво да правя по-нататък.

*

    magih

Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #50 -: Март 24, 2007, 12:03:41 pm »
Здравейте! Аз също съм решила да правя генетични изследвания, по препоръка на личният ми лекар! Надявам се, че няма да има проблем, може би това е един от най-сериозните проблеми на стерилитета - понякога необратим. Когато успея да ги направя ще ви пиша. :D
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #51 -: Май 22, 2013, 14:55:26 pm »
Здравей Peti_pati!Наскоро открих, че имам същия проблем като твоя.Бих се радвала,ако споделиш
как се развиха нещата при теб.
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #52 -: Май 22, 2013, 15:32:43 pm »
Kiki, понеже ми откриха и на мен генетичен проблем, но от друго естество(носкостепенен мозайцизъм), та разрових по английските форуми(понеже тук няма много инфо по въпроса). Искам да ти вдъхна кураж, много жени от англ. форум а различни транслокации са успяли с тяхна яйцеклетка, но с прилагането на ПГД. Съвета ми е да приложите този метод, в България се прилага само в Надежда доколкото знам. Но в чужбина се прилага почти навсякъде. Успех!
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #53 -: Май 23, 2013, 09:32:39 am »
Здравей, kiki, моята публикация е от далечната вече 2007г. .... Тогава ми предложиха ин витро с донорска яйцеклетка, но нашето общо решение с мъжа ми бе да се откажем от репродуктивните технологии и да си осиновим дете  :D. Сега се радвам на вече 6 годишния си син и цялата ми болка от тогава остана в миналото.
Сега виждам, че технологиите напредват и има и други опции... Каквото и да решите ти желая успех!  :bighug:
Намерихме нашето синче.
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #54 -: Май 24, 2013, 21:32:09 pm »
deizi _83 това ми е надеждата въпреки ,че лекарката не ми го препоръча.При ПГД до колкото съм на ясно се изследват определени хромозомите не всичките.Успех и на теб !*:) щастлив
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #55 -: Май 24, 2013, 22:01:19 pm »
Радвам се че сте стигнали до решение,от което и двамата сте щастливи peti_pati *:) щастлив. Извини ме че ти припомних този период от живота.
Re: Проблемите на Peti_pati
« Отговор #56 -: Май 25, 2013, 15:41:12 pm »
deizi _83 това ми е надеждата въпреки ,че лекарката не ми го препоръча.При ПГД до колкото съм на ясно се изследват определени хромозомите не всичките.Успех и на теб !*:) щастлив
може да не ти го препоръчва, понеже самата тя не прави.
В България ПГД се прави само в Надежда за момента. Останалите клиники пращат пробата в Италия или Турция, на което аз лично не бих са навила.
Най-добре се ориентирай към чужбина, специално за ПГД-то. Успех и късмет.