0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Здравейте,
тук задавайте въпросите си към Дени от Спортен Клуб Live to Lift свързани със здравословното хранене на вашите деца.
« Последна редакция: Май 19, 2010, 21:47:13 pm от ultra »
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Здравейте Дени,
благодаря ви за отзивчивостта и отделено време!

Въпреки че смятам че правя най-доброто за детето си, винаги имам нужда от уверението че това което правя е най-правилното. Ето хранилетния режим на Мима 1г. и половина.

Сутрин (1 час след събуждане, защото просто не иска никаква храна веднага) - млечна попара със сирене, мляко с бисквити, кус-кус с мляко.
след 2 часа плод (според сезона, но най-често банан)
след още 2 часа обед - местна манджа (заек, пиле, свинско, телешко, риба, от скоро и агне)
след сън към 17.00ч плодов млечен крем
вечеря към 8 местна супа.
преди заспиване (към 10ч) - 150 АМ.

Сок не давам, изключая диня.
Хляб рядко, не иска.
Бисквитки и солетки покрай другите деца или на път.
Киселото мляко я разхлабва, не го харесва, а прясното е 1.5%.

Бъркам ли някъде?

Благодаря!


Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
здравейте, Деница!

бих искала да науча примерни менюта за здравословна и балансирана закуска на малки деца (3-6 години). обедите и вечерите са ми горе-долу ясни, но не съм напълно сигурна в правилността при съставяне на закуските.

и втори въпрос - какво количество млечни продукти за 1 ден на тази възраст и в каква форма?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Здравейте, Деница!

Добре дошла във нашия форум!

Благодаря за времето, което ще отделяте за нашите деца!

Моето питане - дъщеря ми е на 3г и 3 месеца, обича сладкото и това е! Винаги съм давала и продължавам да давам в много разумни количества, като се опитвам все пак да предложа по-качествен продукт.
Можете ли да ми предложите рецепти за някакви домашни подходящи десерти?
В момента се опитвам да предложа алтернатива на млечно-плодовите десерти в магазините (тип Данонино и подобни), като приготвям кисело мляко - в повечето случаи домашно или с марката Био мляко, захар, малко заквасена сметана, сезонен плод.
Идва лято и съм се спряла на следната алтернатива за сладоледа от фризерите в магазините- купих си машина за домашен сладолед, като основната рецепта за него е мляко, сметана, захар и към нея се добавя според желанието плодове или други съставки.

Как Ви се струват моите идеи и какви други в тази насока може да ми предложите?

П.П. Видях, че и в подфорума "Захранване и хранене на бебето и детето" също е отворена подобна тема, там може би трябва да задаваме въпроси, свързани с детското меню...

« Последна редакция: Май 19, 2010, 16:21:01 pm от tzvetenze »
Здравейте, Деница!

Добре дошла във нашия форум!

Благодаря за времето, което ще отделяте за нашите деца!

Моето питане - дъщеря ми е на 3г и 3 месеца, обича сладкото и това е! Винаги съм давала и продължавам да давам в много разумни количества, като се опитвам все пак да предложа по-качествен продукт.
Можете ли да ми предложите рецепти за някакви домашни подходящи десерти?
В момента се опитвам да предложа алтернатива на млечно-плодовите десерти в магазините (тип Данонино и подобни), като приготвям кисело мляко - в повечето случаи домашно или с марката Био мляко, захар, малко заквасена сметана, сезонен плод.
Идва лято и съм се спряла на следната алтернатива за сладоледа от фризерите в магазините- купих си машина за домашен сладолед, като основната рецепта за него е мляко, сметана, захар и към нея се добавя според желанието плодове или други съставки.

Как Ви се струват моите идеи и какви други в тази насока може да ми предложите?

П.П. Видях, че и в подфорума "Захранване и хранене на бебето и детето" също е отворена подобна тема, там може би трябва да задаваме въпроси, свързани с детското меню...
Здравей,

понеже Дени няма да има достъп до интернет поне до довечера, аз ще пусна няколко интересни линка:

- този е от една съвместна дегустация на домашно направени хубавини: Сладки изкушения от качествени продукти

а тук още малко рецепти от нашия форум: линк

останалите отговори - от Дени :)

поздрави
www.LiveToLift.com - здраве, персонално трениране, индивидуален подход

Персонални тренировки

Консултации
*
Лазар, благодаря  :D
С интерес ще разгледам!
Здравейте Дени,
благодаря ви за отзивчивостта и отделено време!

Въпреки че смятам че правя най-доброто за детето си, винаги имам нужда от уверението че това което правя е най-правилното. Ето хранилетния режим на Мима 1г. и половина.

Сутрин (1 час след събуждане, защото просто не иска никаква храна веднага) - млечна попара със сирене, мляко с бисквити, кус-кус с мляко.
след 2 часа плод (според сезона, но най-често банан)
след още 2 часа обед - местна манджа (заек, пиле, свинско, телешко, риба, от скоро и агне)
след сън към 17.00ч плодов млечен крем
вечеря към 8 местна супа.
преди заспиване (към 10ч) - 150 АМ.

Сок не давам, изключая диня.
Хляб рядко, не иска.
Бисквитки и солетки покрай другите деца или на път.
Киселото мляко я разхлабва, не го харесва, а прясното е 1.5%.

Бъркам ли някъде?

Благодаря!



Здравей  :)

Менюто е подобно на тези ,които правех за моите  ,когато бяха малки.
Имаш пълноценни хранения ,достатъчно месо и млечни продукти;
По каква причина изполваш обезмаслено мляко?
Млечно-плодовият крем домашен ли е?
 :)
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
1. Ами и аз не знам защо? Вероятно защото скоро минахме от АМ на пастьоризирано и реших че по-малко маслено ще е по-добре. Да го сменя ли с 3%?
2. Да всичката храна която предлагам е домашна и прясна.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
здравейте, Деница!

бих искала да науча примерни менюта за здравословна и балансирана закуска на малки деца (3-6 години). обедите и вечерите са ми горе-долу ясни, но не съм напълно сигурна в правилността при съставяне на закуските.

и втори въпрос - какво количество млечни продукти за 1 ден на тази възраст и в каква форма?
Привет !
Кое те смущава при закуските?
Бих хранила дете в тази възраст 5 или 6 пъти ,в зависимост от личните му нужди.
По принцип държа в къщи набор от естествени ,пълноценни храни(месо ,пълномаслено мляко и сметана ,яйца,масло ,плодове и зеленчуци;напоследък домашен пълнозърнест хляб;домашни колбаси;сирене и кашкавал;мед)
1.попара (сух хляб,масло,сирене ,мед,лимон,чай)
2.всякакви сандвичи (с масло+сирене ;масло +месо;фъстъчено ,бадемово ,лешниково масло-напоследък се намират натурални)
3.всякакви яйца ,със или без зеленчук
От скоро големият ми син (9г.) иска овесени ядки-кисна ги от вечерта във вода ,и сутринта ги бъркам със сметана ,стафди и мед.
Идеята за такива закуски е налчието в тях на пълноценни протеини ,есенциални мазнини ,и някакво количество въглехидрати(в идеалния случай -с повечко фибри)
Големият ми син е гледан в подобна схема(честно казано ,интересът ми към храненето
се появи след като родих)Малкитя обаче е хранен много по-свободно-разчитах на изборът му за всяко ханене ,и той е много по-адекватен що се касае до апетит ,глад ,и избор на храни.(повтарям , от естествени храни)

млечните-прясно мляко(домашно или поне пълномаслено ,кисело,сирене и кашкавал ,сметана-колкото и когато искат.Моите младежи пият сега по литър прясно на ден.(така или иначе избират от вода ,мляко или много рядко -фреш портокал)
за зеленчука и плодовете ще пиша в отделна тема-защо всъщност малките деца не обичат зеленчук ,и защо трябва да уважаваме това :wink:


1. Ами и аз не знам защо? Вероятно защото скоро минахме от АМ на пастьоризирано и реших че по-малко маслено ще е по-добре. Да го сменя ли с 3%?
2. Да всичката храна която предлагам е домашна и прясна.

Перфектно ,значи всичко е ОК.Да ,давай пълноценни(цели,не обезмаслени ,рафинирани,преработени)храни. ако намериш домашно мляко-проверено(здрава крава ,пасла трева,и без антибиотици )-най-добре.
*
Добре дошла на Дени в нашият форум  :welcome_1:

И веднага се включвам с въпрос. Моето дете беше много злоядо от бебе, в момента вървим към подобрение що се отнася до апетита, но сме на приливи и отливи. Стараех се да давам пълноценна и здравословна храна, но от както тръгна интензивно на градина, това се промени. Детето е на 3 и половина и обожава сладките тестените храни и хляба/само хляба, не намазана филия/. Проблема е, че ако уважа желанията му, менюто му няма да е здравословно, а искам то да бъде такова.
Какво препоръчвате вие като меню на капризни и обичащи сладките храни деца.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Идеята за такива закуски е налчието в тях на пълноценни протеини ,есенциални мазнини ,и някакво количество въглехидрати(в идеалния случай -с повечко фибри)

ето това исках да знам.

традиционните закуски, които въртя у дома, са: попара с масло и сирене, кус-кус с масло и сирене, баница+айрян, сандвич с масло/шунка и маслини/яйце + чай/сок.
за друго не се сещам и се чудех дали това е балансирано и дали това е, което е нужно сутрин. фибрите от къде да ги набавя? съмнявам се, че ще поеме овесени ядки и мюслита. той още не иска да пие прясно мляко от чаша, защото доскоро си търсеше адаптираното мляко от шишето.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

така е ок  :),фибрите не са задължителни(така или иначе децата до 5-6г.нямат изградени ензимни системи за обработка на фибри-затова при свободен избор не предпочитат зеленчуци)
овеса и мюслите(и то сглобени от теб ,а не готовите разфасовки),са по предпочитание ,и за по-големи деца.
 :)
Добре дошла на Дени в нашият форум  :welcome_1:

И веднага се включвам с въпрос. Моето дете беше много злоядо от бебе, в момента вървим към подобрение що се отнася до апетита, но сме на приливи и отливи. Стараех се да давам пълноценна и здравословна храна, но от както тръгна интензивно на градина, това се промени. Детето е на 3 и половина и обожава сладките тестените храни и хляба/само хляба, не намазана филия/. Проблема е, че ако уважа желанията му, менюто му няма да е здравословно, а искам то да бъде такова.
Какво препоръчвате вие като меню на капризни и обичащи сладките храни деца.


здравей :)в детските градини ,колкото и да е под въпрос състава на менюта,са длъжни да спазват определен стандарт.(толкова месо ,толкова мляко ,плодове и т.н.)
подозирам ,че младежът ти е гладен,когато го взимаш от градина. децата са си животинки ,и по инстинкт знаят кое кога им е нужно-когато му липсва енергия ,ще се сети за бърз въглехидрат-сладко ,тесто.
т.е.гледай да се храни пълноценно и достатъчно у дома,да закусва сутрин у дома ,и му носи храна след градина-плод ,сандвич(със сирене ,месо,кашкавал)
Давай му рибено  масло всеки ден,подходящи са течните (Ескимо3)-1.ч.л. след храна.
и гледай да играе ,да се движи много  :wink:
уф ,големият ми е злояд ,гледам да бутна нещо в почивките между каузите и вдъхновенията му....просто забравя да яде ,докато не се втрепери от глад.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Дени, благодаря ти!
Но имам още едно питане което вероятно е важно и за други жени. Та да предположим че сме намерили еко-крава, 15-минутно варене прави безопасно млякото за малките деца?

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
има млековарни тенджери ,с двойни стени .между двата слоя се сипва вода(която нагрява равномерно млякото).когато тя заври ,получената пара активира свирка :D,тенджерата свири ,и млякото е готово.

аз чакам ,докато млякото се надигне-точно преди да изкипи.не мисля че са нужни 15мин. варене.

прфектният вариант е ваша крава ,и току що издоено мляко ,сурово.това е нереално ,та поне го кипваме.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Здравейте, виждам че предлагате в комбинация мед с лимон, тази комбинация не натоварва ли черния дроб, просто ми е останало нещо такова в главата още от студенските ми години и от тогава аз самата избягвам да ги комбинирам?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
не ,не го натоварва :)
освен ако не говорим за фруктозен интолеранс ,и евнтуално медът (който е смес от глюкоза ,фруктоза и захароза) да се окаже неприемлив.но това са изключения.
*
Благодаря ти Дени  :)
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Здравей Дени,
добре дошла и от мен!
Моят въпрос е свързан с рибеното масло. Купих Ескимо Кидс, но за съжаление има плодов вкус, който моята дъщеря не понася. Първият път след като я излъгах и изяде една лъжица, една седмица след това отказваше да хапне каквото и да е с този прибор. :?
Знам, че до третата година са важни и Омега 6, които ги има в това масло, но ако можеш да ми препоръчаш друго подходящо с неутрален вкус, или поне не толкова ароматно, ще съм ти много благодарна.
Аз пия Salmon Oil на GNC и си мислех дали да не пукам капсулите и да изсипвам течността в храната, но не знам дали това не променя качествата на маслото.
здравей!

на пазара има и течно Ескимо за възрастни. То не е с плодов вкус :),но няма добавените в детското омега 6 и вит.д.(който можеш да набавяш допълнително с Вигантол-в есенно -зимния период.)
*
Аз купих и се прие доста добре на Walmark Звездички, сладки са може да се гълтат, може и да се дъвчат.
Ескимо бях купила миналата година, но ми се изрина от него и го спрях, сега пробвах с тези и за момента нямаме реакция.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

в Звездичките има много адитиви-овкусители ,оцветители и стабилизатори.големият ми син беше астматик,и по инерция гледам добавките и изобщо храните да са колкото може по-прости.
*
Разбрах, щом свърши опаковката ще взема Ескимо кидс отново да пробвам, дано всичко е ОК този път.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
като стана въпрос за деца с астма, голямата ми девойка направи 5 бронхоспазъма в разстояние на 10 месеца, определят я в състояние на предастма, в момента е в края на терапия с Фликсотайд
като майка на дете с дихателни проблеми прилагала ли си някакво по-специално хранене за това си дете
от последния спазъм /края на януари/ насам редувам различни витамини- Саностол, желираните Иями Беар с ехинацея с известен интервал почивка между приемите /10-15 дни/
госпожицата е на 3 години и 2 месеца, тежи 16 300 и е около 97 см висока
никога не е хранена на детска кухня /освен в периода на яслата, който е около 4 месеца сумарно/, старая се да готвя разнообразна и полезна храна, за нея и за малечка
мерси
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
ето една гранична на медицината тема ,където мога да разкажа много.
Дамян направи първият си пристъп на 2г.
В следващите 3г.му правех Вентулин при нужда ,Бекотид ,и има 2г.прием на Сингюлер.
От както е роден ,храната му е естествена и в по-голямата си част -домашна.
Няма пакетирани храни-нищо подобно на чипс и сие.До момента не намирам нужда да бутна храната му в по-нисковъглехидратен вариант ,но така или иначе захарта и сладкото са до минимум,домашни и от плодове главно.
яде основно месо ,яйца,масло ,зехтин ,плодове и зеленчук.Мин.картофи ,ориз и тесто.
зимата хапват редвно дроб от треска ,тогава давам и допълнително Вигантол.
значи-повече естествени мазнини и белтъци ,по-малко тесто и захари.
нарекох темата гранична ,защото в последните 2 г.не приема традиционни лекарства.Само хомеопатия ,рибено масло и витамини(Саностол ),както и Рейки -сеанси-астмата и алергиите се повлияват чудесно от Рейки..Това се случи след страшни битки с родителите ми ,които са лекари(педиатърка и пулмолог :lol:),и за тяхно учудване децата не само не се "затриха" ,а са по-здрави и жизнени от всякога.

а,да,боси и голи по студеното дюшеме на студената къща ,отоплявана само на дърва...

нямахме грипна епидемия :D
ще попревеждам малко ,и ще пусна една статия за детското хранене тези дни.много ,много е важно!
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
определено е важна тема
живеем в град, в който за региона при детския пулмолог има диспансеризирани като астматици над 3000 деца, това прави всяко второ дете в региона
за съжаление и нас ни застигна тази съдба
първи спазъм Стефания направи на 8 месеца, приеха ни в болница, където искаха да я надупчат и лекуват с антибиотици, отказах лечение
тя е едно много енергично и емоционално дете, след първия пристъп абсолютно без признаци на предстоящото
до 2 години и 2 месеца аз не разбрах, че гледам дете- тогава почна серията от спазми
на петия се наложи да включим и Фликсотайда, трябва да давам и Сингюлер според пулмолога, но аз слушам даващия при нас консултации д-р Бърди, който е против прием на Сингюлер в ранна детска възраст
минахме и схема с хомеопатия, но я спрях
няма да коментирам хомеопата, само ще кажа, че предписа едновременно прием на 4 хомеопатични продукта на Боарон
факт е, че откакто е на Фликсотайд спането на Стефания се промени, няма спане с отворена уста, хъркане
четох и прилагам методите на Бутейко като част от игрите на Стефания- надуваме балони, духаме топчета от хартия една срещу друга
записах я в детска градна с група за деца с астма, разполагат с плувен басейн
смятам, че храненето е важна част от контролирането на състоянията, за това ще ми е интересно да науча повече
поздрави, Мария
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Здравей, Дени. :) Добра дошла тук. :D

Въпросът ми е: мога ли да давам на детето (2г и 3мес.) соева кайма? А соево мляко?

Бъдете добри и не губете кураж! :)
здравей  :)
по каква причина?
Сега ще си поясня въпроса. Може би си ме разбрало неправилно.

Детето, така или иначе, всяка сутрин пие по около 280мл АМ. Това не смятам да го променям. По някой път, рядко, и правя прясно мляко с мед. Пие си го. Също много обича кисело мляко и всеки ден яде.
Аз самата често пия соево мляко. Харесвам ваниловото. Та, въпросът ми бе, мога ли от време на време да давам на детето, просто за разнообразие, а не да и замествам АМ със соево. Подобна щуротия не бих измислила! Не е вредно за детето, нали?

Освен това, не смятам да я лиша от месо, в никакъв случай. Но дали няма да и навредя, ако пак като част от разнообразното меню, включа соевата кайма? Когато аз готвя нещо от кайма, никога не си купувам готова кайма, а искам да ми смелят месото пред мен. В последствие, в къщи добавям към него малко соева кайма. За това става дума.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
не ,не давай соя на детето,няма никакви ползи от нея.В детското хранене си струва да сме максимално "смислени"-защо давам тази храна ,какво носи тя?(това,и  ако  експериментираш с набори от естествени храни ,от които бебето/детето само избира)


нещо интересно-по принцип ,ако говорим за генетика,най-добре усвояваме храни от региона ,в който сме родени.Местни ,пресни ,сезонни.Това доста опростява избора .
пролет -лято-агнешко ,пилета ;есен-зима-свинско ,и характерните за сезона плодове и зеленчуци ,+домашни туршии ,приготвени чрез фрментация-кисело зеле ,сурова туршия и т.н.Кисело мляко ,сирене ,кашкавал.Зърнени каши от накиснати предварително жито ,елда,овес.

та-за китайчетата-ориз ,за япончетата-тофу ,за твойта мацка(девойка е ,нали :))-кисело мляко.
няма да пиша сега за или против соята ,но и ти нямаш кой знае какви ползи от нея :)
поздрави
Благодаря ти много, Дени. :)
Няма да давам на девойката соево мляко. :)

Съгласна съм с теб като цяло, но само на туршиите противник. Мисля, че в тях няма нищо полезно - комбинация от захар, оцет и унищожени витамини.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
има полезни неща в туршиите ,но само в суровите-много вит.ц ,полезни ензими и др.благини :wink:
*
Здравейте Деница!
Докога е "нормално" да се пие АМ?
Какво е мнението Ви за бозата?

Здравей :)

"Нормалното  "относно АМ зависи от много неща-алергии в семейството,хранителни непоносимости ,ниво на  захранване на детето.не мога да отговоря адекватно,защото въпроса е твърде общ.

бозата -сега твърдо не.няма боза от естествено ферментирало зърно по магазините.ако си я правиш сама,давай не повече от чаша на ден(в крайна сметка е зърно със захар,не кой знае колко пълноценна храна :))
*
Става въпрос за това, че дъщеря ми е на 2 г. и 6 м. и все още иска вечер /преди лягане/ и сутрин /веднага щом се събуди/ да пие АМ. От няколко дни категорично й го забранявам, въпреки настоятелните й молби. Спирам го насилствено един вид, защото тя иначе нищо друго не иска да яде през деня, а когато реши да хапне избира предимно хляб. През деня хапва и кисело мляко. Яде в много малки количества. Няма алергии към храни. Тежи около 14,300 кг. , височината предполагам не е по-малко от 90 см. След като й спирам АМ ми прави впечатление, че не увеличава другата храна, явно й стига.
Наскоро имахме разговор с друга майка, която ми каза не й спирай АМ, до 3 години трябва да го пие. Каза ми още, че е по-добре да пие АМ /което е контролирано производство/ отколкото да яде киселото мляко от магазина, което изобщо не се знае какво е.
Какво е вашето мнение по този въпрос, какво мляко е по-добре да се пие, кое е по-калорично. Всъщност децата трябва да ядат калорични или некалорични неща?
До каква възраст и по колко мляко на ден да поемат?

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
и аз съм на мнението на другата майка, нека пие детето
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Фиа, преди Дени да каже по въпроса за млякото - ще ти споделя при нас как беше.
Симона яде всичко, абсолютно всичко като вид храна, но в минимални количества. закуските, обядите и вечерите и се свеждат до 3-4-5 детски вилички/лъжички.яде и през големи интервали. няма похапвания с боклуци разни, които да й развалят яденето - малко яде и това е. ама явно й стига, защото е здрава и изглежда много добре. затова и вече не се вторачвам толкова в количеството.
АМ пък не пие от как направи годинка и малко (сега е на 3) - сама спря и не искаше. и въпреки това - не се увеличи количеството храна.
най-вероятно децата сами прекрасно си знаят колко да ядат. както беше писала веднъж Мели - няма здраво дете, да е гладно, да му предлагаш храна, а то да не яде.

понякога и аз хитрувам и ако държа да хапне нещо конкретно, а виждам, че работите вървят към отказ - изобщо не предлагам, слагам само за мен и сама сядам да се храня. на минутата е дошла :)
Фия, аз съм на мнение, че детето трябва да си пие АМ, щом още си го иска и докато си го иска. Абсолютно споделям виждането, че по-добре да пие нещо с контролиран произход, отколкото насилствено да се заменя с друго, в което не е ясно колко мляко има. Моята дъщеря си закусваше само с АМ някъде докъм 2,4 г.след което сама го отказа. Постепенно започна да намалява количеството на изпитото мляко, прояде попара и така докато изпихме последната налична кутия и повече не съм купувала АМ. През всичкото това време (от 11м. възраст, когато го въведох) ядеше много кисело мляко, просто страшно й харесва и може и по цяла кофичка да изяде наведнъж, т.е. ядеше си и други млечни продукти. Мия е на 4 г., яде всичко и то в завидни количества понякога и въпреки това е 15,5 кг. Не виждам повод за притеснение при това, което пишеш за твоята дъщеря.
<br />[link=http:
*
Здравейте, Дени.
Синът ми е на 2 г. 4 м. Изключително злояд от малък. Не съм го насилвала с храната. Приготвях домашни пюрета от био продукти.
До 1 г. почти нищо друго не искаше, освен кърма. После прояде някой храни от нашето меню - ориз, месо, хляб. Около 6 м. ядеше готови пюрета на Гербер, защото инач отказваше всичко.
От 7-8 месеца не иска никаква готвена храна. Дори не иска да опитва. Яде само хляб, кашкавал, месо, сирене и понякога баница, кифла. Дори и тези храни са в много малко количество. Пие по литър АМ на ден. Отказва кисело и прясно мляко, също и зеленчуци.
Някакви съвети за подсилване на апетита?
Явно някъде сбърках, но не знам къде... А пък той е страхотен инат и става още по-трудно.
Крепи ме това, че е много жизнен.
Поздрави.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
здравей!

че е жизнен е добър признак.че яде месо-също :D
пробвай да намалиш адаптираното мляко-не му е нужен литър ,може би си пълни стомахчето с него ,и затова отказва да яде(млякото се храносмила относително бавно)

виж как ще бъде за 2 седмици с 500 мл.АМ ,и пиши пак.
 :D
*
От известно време той сам отказва мляко. Понякога само сутрин и вечер преди лягане го пие, но това не увеличава количеството друга храна.
Дори и когато е видимо гладен, отказва да яде предложеното (обикновено поне 2 неща предлагам). Супи никога не е искал, готвено по никакъв начин не мога да го склоня дори да опита.
Притеснявам се да не възникнат храносмилателни проблеми в по-късна възраст.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Здравей Дени!

По колко милилитра плодови сокове, например от ябълки и моркови, трябва да давам на детето си?
Тя е на 1 година и до сега съм й давала рядко такива. Яде по-меките плодове, без да са на сок - праскови, череши, круши и др.

Въпроса ми е нужно ли е да й давам сокове изобщо, и ако да по-колко на ден?
здравей  :)

не ,не е нужно. да хапва сезонни плодове ,които обича ,и да пие вода и мляко е ок  :)

плодовете са вкусни и децата които ги обичат да си ги хапват ,но съвсем не са задължителни и неотменни за правилното им развитие.  в тях има вода ,захари,фибри и малко (!) водноразтворими витамини.
в соковете фибри няма-значи само вода и фруктоза. по принцип фибрите в плода забавят усвояването му ,и с това по-рязото покачване на кръвната захар ,респ. инсулина.т.е. природата го е сглобила да се яде цял не случайно  :wink:
 :D
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Дени, от няколко седмици правя едни съткмистики. :lol:
Реших да давам на Мимето прясно мялко вечер преди сън, вместо АМ. Единственото ми съображение е че е "по-натурален" продукт. Но тя не хареса вкуса му (каничка Роса или Ханско 3% без консерванти), да ама и аз хитра - слагам 4 мерителни АМ и доливам прясно. Да я запозная с вкуса, та мисълта ми е на прав път ли съм или греша?
Благодаря ти!

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
така получаваш много концентрирана напитка обаче-не зная до колко е ОК откъм протеин ;

купените млека са хомогенизирани-това значи ,че структурата им е сведена до мноог по -малки съставни частички ,вкл.по-малки (къси) белтъчни молекули . в сравнение с мляко ,току що издоено от животното ,при погъщането на хомог .мляко тези неестествено дребни белтъци минават необработени през храносмилателния тракт ,и са причина за хранителна непоносимост(или алергия-имуната система среща чужд белтък  където и когато не муе мястото ,и се активира срещу него).
по тази причина от момента в който се произвежда индустриално обработено мляко ,непоносимостта към казеина  се покачва. другата причина е ранното отбивне на бебетата и ранното им захранване с чуждовидови белтъци.

лекция се получи , но това са важни ,и за съжаление непопулярни факти .чета ги от Paul Check  "How to eat ,move and be healthy" ,2004

не я лъжи с млякото ,давай АМ докато го иска ,и вода през деня.пробвай пак след  време да го замениш(ако немариш домашно)-хубаво е да слушаме децата си ,защото техните знаци са най-ясния път към здравето им.
 :)

Re: Консултации с Дени за здравословно хранене на децата
« Отговор #46 -: Февруари 17, 2011, 00:23:55 am »
Здравейте, Дени!
искам да попитам колко калории средно е нормално да приема дете на една годинка?
здравей  :)
не ползвам средно зададени "норми " за калораж ,по много причини.например строго индивидуално е колко точно енергия усвоява от храните конкреното дете , и това съвсем не е еднакво за отделните хора . гледаш да има чест прием на естествени храни (през 2-4 часа ) -колкото иска да хапне на съотвеното хранене , и дали наддава( което пак е индивидуално ,и няма много общо с таблиците на педиатрите ), дали е жизнено и спокойно , и дали е здраво ( ако храната му е с по-малък калораж от нужното му , не очаквам да е с идеален имунитет )

в общи линии , както калорийните тблици не работят за възрастни , така не работят и за деца :)
Благодаря за отговора!
Имах притеснения дали детето ми приема достатъчно калории, но явно са били напразни и явно всичко е индивидуално.
Въпросът ми беше породен от това, че тя отказва закуска. След сутрешното мляко (около 6-7 часа, 120 мл) направо обядва.
Жизнена и здрава е, наддава нормално, но през нощта се буди за мляко. Затова реших, че бъркам някъде.
*
Здравей Дени !
Виждам ,че тук не е писано отдавна ,дано някой да ми отговори
Всъщност не знам дали тук е мястото на моя въпрос ,но ще опитам - модераторите ще ме поправят ако бъркам  !
Дъщеря ми е на 1 г 3 м и половина - и реших да я отбия просто прецених ,че сега е удобния момент и за двете ни .
Чудя се обаче сега да минаваме ли на АМ (мисля ,че няма да го иска преди известно време съм я пробвала ) ?
Тя не пие нищо от шише с биберон ,а водата от шише със сламка я пие .
По принцип до кога трябва да се дава АМ ?
Дъщеря ми е била от раждането си на кърма до сега (разбира се ,вече е на обща храна )
Яде кисело мляко 2 % на ден веднъж , в закуската и има сиренце масълце всеки ден
Малко сме трудни с плодовете та за това се страхувам дали получава достатъчно витамини ( а нали в АМ има достатъчно от всички витамини поне така съм виждала по кутиите )
[/url]
Вив, моят син беше по същия начин- отказваше изобщо да яде от шише, дори и кърма. Пиеше вода от сламка, макар и рядко, но така и не пожела да пие мляко по този начин. До ден днешен нямаме успех в това. За мен млечните каши бяха спасението в началото /там също има витамини/, а по-късно започнах постепенно да добавям кисело мляко към кашите. Сега си похапва сутрин след ставане и вечер преди лягане кисело мляко /гледам да е домашно ако може/ със съвсем малко каша /редувам различни видове- ориз, елда, овес, просо и т.н./ защото е свикнал с вкуса им.


*
Благодаря Джиджи това е добра идея !Ще се възползвам !
Целувки от нас !
[/url]


Дени, :)
и аз имам въпрос към теб. Какво ти е мнението за даването на корнфлейкс на деца? Дъщеря ми е на 4, а синът ми - почти на две. Обичат от моя Нестле Фитнес, а също и заобичаха Нескуик (топчетата). Дали не греша, давайки подобни неща? А и в нескуик има какао, съответно кофеин. Все пак, старая се по малко да давам, но малкия много често си иска "топче". :lol:

Сподели, моля те мнение.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Кокиче, Дени едва ли ще ти отговори. Не е влизала тук от почти година....


*
И ние даваме от топчетата.
Разбира се гледаме да е не повече от веднъж седмично, но децата много ги харесват. Даже и аз си зобвам малко :-)
Мен ме притеснява най-вече захарта в тях и за това гледам да е по рядко.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Дени, :)
и аз имам въпрос към теб. Какво ти е мнението за даването на корнфлейкс на деца? Дъщеря ми е на 4, а синът ми - почти на две. Обичат от моя Нестле Фитнес, а също и заобичаха Нескуик (топчетата). Дали не греша, давайки подобни неща? А и в нескуик има какао, съответно кофеин. Все пак, старая се по малко да давам, но малкия много често си иска "топче". :lol:

Сподели, моля те мнение.

наскоро четох в един британски вестник, че специалистите по хранене вече са развенчали мита за "здравословността" на зърнените закуски. в тях се съдържа много повече захар, сол и мазнини, отколкото е препоръчителната дневна доза за деца.
не ти е проблема в какаото на Нескуика.
аз не бих давала такова нещо.

а тая тема е добре да заключим вече, защото не е активна.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Благодаря на jam  и на  beast за отговорите. :)
Заключвай, тогава.
Пък ще се прехвърлим в другата тема за храненето.

Бъдете добри и не губете кураж! :)