0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

поликистоза
« -: Юни 01, 2009, 19:33:24 pm »
Здравейте!
Имам поликистоза. Този месец пих Клостилбегит от 3 ден на цикъла по 1. Днес 15 ден ходих при док и тя ми каза че имам един фоликул 11мм. Правих тестове за овулация от 9 ден и още тогава отчете че имам овулация. Но може ли да имам ранна овулация а на 15 ден да има фоликул 11мм. Дали е възможно това да е плодния сак. Малко може да ви обърках ама и аз съм много объркана. Иначе имам редовен цикъл, но нямам овулация това е проблема. Днес си пуснах изследване на пролактина 141,76 при референтни стойности 90-523. Какво ще коментирате за него.Ако някой има като мен моля да сподели опит.От другия месец ще пия клостилбегита по 2 хапчета наден от 3 ден.
Толкова съм очаяна че незнам какво да правя.
Благодаря че ми отделихте малко внимание.
 

*
Re: поликистоза
« Отговор #1 -: Юни 01, 2009, 21:10:15 pm »
Ето какво е овулацията:
http://www.zachatie.org/index.php?Itemid=38&id=682&option=com_content&task=view

Пусни си ФСХ,ЛХ,Естрадиол, Пролактина ти е в норма.
И аз съм с поликистоза , изобщо няма смисъл от отчаяние и неразбирам защо.
Най-добрият начин за доказване на овулация е именно чрез редовни ехографски прегледи-фоликулометрия по преценка на твоят лекар. А при прием на Клостилбегит това е задължително!
Re: поликистоза
« Отговор #2 -: Юни 02, 2009, 00:17:58 am »
не се доверявай сляпо на тестовете за овулация. те показват пика на даден хормон, но това не означава, че даден фоликул се е спукал и има годна за оплождане яйцеклетка.
честно казано май за поликистозата най-добрия начин е да се ходи на вагинален ехограф. там се вижда най-точно фоликула и го измерват колко мм е. поликистозата е много гадно нещо, но и с нея се забременнява.
просто явно трябва да почакаме по-дълго отколкото е нормално :?
а и се присъединявам към мнението на fanta, че е хубаво да се пуснат и др хормони. доки, защо иска да изследва само пролактин :ask: да не би да имаш секрет от гърдите?
но те разбирам за притесненията :( но кураж, търпение и пак търпение...
пожелавам ти успех :D дано скоро се похвалиш с 2-те чертички :D
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #3 -: Юни 02, 2009, 00:28:45 am »
chuspito, и аз имам редовен МЦ и всички хормони са ми в норма, На ехографиите доколкото виждам, десния ми яйчник има доста фоликулчета, а според д-ра нямам доминант. Мислех си дали нямам ПКЯ, но доколкото разбрах - само по вида на яйчниците не се съди за ПКЯ т.е. е несериозно да се твърди за ПКЯ< ако хормоните са в норма. В същото време според лекаря ми - добрите хормони не гарантират наличие на овулация. Най-сигурно си е да те следят на ехограф. За мен също е хикс, как може хормоните да са ОК, да имам редовна МЦ, а да нямам ову ... и мен май ме чака прием на Клостил .. Но засега изчакваме да се докаже липсата на ову. А, забравих да кажа, че според лекаря ми има степени на поликистозата и понякога е хубаво да имаш повечко фоликули т.е. добре функциониращи. Малко объркано се изразих, но казвам всичко с мои думи.
 А между другото бият ли ти след приема на Клостил, Прегнил, за да се пукат фоликулите? Или успяват и сами да се спукат ?
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #4 -: Юни 02, 2009, 01:12:50 am »
Имам направени изследвания на другите хормони.Прогесерона ми е много нисък даже липсва.За тази цел пия Утрогестан от 16 ден на цикъла.Прегнил не ми бият.
Моля някои които пие клостилбегит и е забременял чрез неговата помощ да сподели на кои месец е станало чудото.

*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #5 -: Юни 02, 2009, 08:46:49 am »
Не помня къде четох, че забременели с Клостилбегит са около 40 % от лекуващите се. Иначе доколкото знам, ако не се забременее 3 месеца, се прави почивка от още 3 месеца, после се пие нови 3 месеца и ако и тогава не стане - се преминава към друго лекарство. Четох пост  на една съфорумка, че пиела Клостил, но фоликулите се пукали при много голям диаметър, т.е. нещо от сорта, че вече са негодни и некачествени. За целта при големина около 19мм са й били Декапептил, за да се спукат при нормалната си зрялост (търсили са Прегнил, но са го заместили с Декапептил) и в същия месец е забременяла.
 Успех !
И още нещо за ПКЯ - за такива се твърди, ако освен структурата на яйчниците е поликистозна, се наблюдава и разстроство в дължината на МЦ, както и липсата му в някои месеци. При теб МЦ е редовен, така че мисля, че за тази диагноза ПКЯ е редно да се консултираш и с още един специалист.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #6 -: Юни 02, 2009, 16:28:48 pm »
 Доколкото аз зная , когато има поликистоза , няма смисъл да се правят тестове за овулация , защото не отчитат точно. Най - добрия вариант е ехографията.
 Един от страничните ефекти , който може да се получи при стимулация с Клостилбегит и преждевременното покачване на ЛХ (ову тестовете го отчитат)
Re: поликистоза
« Отговор #7 -: Юни 02, 2009, 17:49:39 pm »
Да,така е за тестовете-поради високите стойности на ЛХ може да отчетат че има ЛХ пик и предстои овулация,а всъщност то да няма нищо,затова само следене с фоликуметрия си остава най-сигурния метод.

Re: поликистоза
« Отговор #8 -: Юни 02, 2009, 18:52:36 pm »
Момичета днес си правих поредния тест за овулация, този е с най-ярки две черти до момента.Вчера както писах бях при док и тя ми каза че имам фоликул 11 мм, дали е възможно в следващите 24-48 часа да имам овулация и фоликула да е пораснал достатъчно, че да бъде оплоден.Днес започнах да пия утрогестан за ниския прогесерон.

Re: поликистоза
« Отговор #9 -: Юни 02, 2009, 20:44:24 pm »
chuspito, неискам да те разочаровам, но ако вчера е бил 11мм, днес няма да е по-голям от 13мм. за да има качествена яйцеклетка е необходимо фоликула да нарастне до 18-20мм и тогава да се спука.
също така трябва да имаш предвид, че утрогестана е прогестеронов препарат, а те подтискат овулацията. затова е хубаво да се приемат след доказана ову. искам да кажа, че всички прогестеронови препарати не помагат да растат фоликулите, а ги подтискат и дори смаляват.  :(
минала съм точно през такъв цикъл - стимулация с клостилбегит, фоликул 11мм и после прогестеронов препарат - резултата беше единствено редовен цикъл, но не и овулация!
дано имаш по-голям късмет от мен :wink:
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: поликистоза
« Отговор #10 -: Юни 02, 2009, 21:05:03 pm »
Аз се чудя въобще как така си ги самоназначавате и пиете тия препарати без да се допитате до лекар 8O Момичета, не си играйте със собственото здраве.

Re: поликистоза
« Отговор #11 -: Юни 02, 2009, 22:01:36 pm »
zlatulka, ама кой си самоназначава лекарства???
надявам се, че не си си помислила, че съм аз :wink:
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: поликистоза
« Отговор #12 -: Юни 02, 2009, 22:16:01 pm »
Момичета днес си правих поредния тест за овулация, този е с най-ярки две черти до момента.Вчера както писах бях при док и тя ми каза че имам фоликул 11 мм, дали е възможно в следващите 24-48 часа да имам овулация и фоликула да е пораснал достатъчно, че да бъде оплоден.Днес започнах да пия утрогестан за ниския прогесерон.
По-скоро коментирах този постинг

Re: поликистоза
« Отговор #13 -: Юни 02, 2009, 22:59:21 pm »
Всичко, което пия включително утрогетсана ми е назначено от док- нисък прогесерон и тънка лигавица. Ако има бременост док каза, че утрогестана ще помогне за задържане на плода и ако забременея ще го пия поне до 4 месец.
Така, че никои не си изписва сам лекарства.Просто информирах, защото си мислех че може да повлияе на овулацията.

*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: поликистоза
« Отговор #14 -: Юни 03, 2009, 21:54:57 pm »
Ами именно защото повлиява на овулацията си помислих, че не е дискутирано с лекар. Но щом е обратното, малко се замисли за лекаря.

*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #15 -: Юни 04, 2009, 10:38:50 am »
На мен ми изписаха Клостил без следене на фоликули и без доказана липса на такава, дори с един поликистозен яйчник (който се надявам да не е такъв, а просто да е образувал няколко малки фоликулчета в дадения месец). Имам редовна МЦ и нямам проблем с хормоните. Може ли да се говори за ПКЯ само от една единствена ехо снимка, на която няма доминант ? И как да пия Клостил, ако се окаже че имам поликистоза, а няма да ме следят на ехограф. Нямам изписан прогестеронов препарат след ову - само Клостил за 5 дена по 2 таблетки ...
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #16 -: Юни 04, 2009, 11:41:51 am »
garga , на мен това ми звучи несериозно. Клостил се пие след проверка на тръбите , спермограма в клиника по стерилитет и под наблюдение от гинеколога.
 Ако си изследвала Прогестерона , 7 дена след доказана овулация и е в норми , може за това да не са ти изписали прогестеронов препарат. Въпреки , че той може да бъде изписан превантивно , особено след стимулация.
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #17 -: Юни 04, 2009, 12:08:48 pm »
Имам ЦС, спермограма, хормони .. с две думи навсякъде всичко е ОК. Имам 2 ехографски снимки, на едната има доминант ( февруари), а на другата (април) - няма доминант и единия яйчник е с няколко малки фоликулчета. Прогестерона на 19 ден от МЦ (февруари) беше ОК. И мен ме притеснява да пия Клостил без да ме следят как реагирам и без да е доказано, че липсва ову ... Исках да чуя и вашите съвети. Мерси, че ми пишеш ...
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #18 -: Юни 04, 2009, 21:02:11 pm »
Здравейте,
Аз съм нова тук, но тъй като и аз съм с поликистоза реших да ви пиша.Та относно поликстозата и аз съм доста объркна, защото хормоните ми са в норма и нямам никакви странични признаци като окосмяване, наднормено тегло или нередовен цикъл.Но въпреки всичко, док ми постави тази диагноза на база на няколко ултразвукови прегледа.Аз също съм на клостилбегит вече трети месец от 5-9 ден и след това утрогестан.Ходя на преглед 3 дни след като съм изпила последното хапче за да се проследи развитието на фоликулите и засега всичко е наред освен най-важното..... все още няма бебе. :balk_145:
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #19 -: Юни 05, 2009, 10:06:16 am »
Виолет а проследяват ли дали се пука фоликула? Защото сега четох, че има вероятност да не се пука, макар че нараства (Луф синдром). Вече какви ли не диагнози си вкарах. Знам, че темата е за поликистоза, но някой може ли да каже има ли начин чрез изследване на хормони или по някакви симптоми на тялото да се подозира за такъв Луф синдром, освен естествено фоликулометрията?
 Изследвала съм на 19 ден от МЦ прогестерон, който беше около 65, при реф ст-сти от 16-122. Този 19 ден е предполагаем 7-ми след ову, но не доказан - ако беше доказан нямаше да се съмнявам за ЛУФ ... Трябва ли на 7 ден от ову, прогестерона да е на горната граница?
 Моля, ако има подобна тема да ме насочите там.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #20 -: Юни 05, 2009, 12:05:54 pm »
Гардже, не съм сигурна но мисля, че ЛУФ се доказва само с узи, поне с такова впечатление съм останала от прочетеното.
А за поликозтозата и Клостилбегита, аз съм на мнение, че щом ще се опитва по естестесвен път на стимулиран цикъл, задължително трябва да се следи стимулацитя с прегледи и да се таймира овулацията. Не мисля, че е редно особено при ПКЯ да те карат да пиеш клостил и да не направят всико възможно, за да осигурят наличието на О ( не е много подходяща тази дума, но не се сещам за друга :oops: в момента) .
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: поликистоза
« Отговор #21 -: Юни 05, 2009, 12:24:52 pm »
Ами, да ЛУФ се доказва с узи.
При каквато и да е стимулация проследяване трябва да има!

Виолет, разкажи как проследявате фоликулите. Колко правиш, пукат ли се, отиваш ли на преглед преди следващата стимулация, за да сте сигурни че няма задържан фоликул?

Аз съм с ПКЯ и ЛУФ синдром и забременях след стимулация с Клостил.
*
Re: поликистоза
« Отговор #22 -: Юни 05, 2009, 12:35:19 pm »
Eто накратко какво е ЛУФ-а:
"ЛУФ синдром LUF
Доминантният  фоликул се развива и съзрява правилно, но не се спуква. Това се случва в 5-10% от нормалните цикли. Но когато този синдром се повтаря често  или постоянно се получава  невъзможност за забременяване. Диагностицира се  чрез  хормоналните анализи и ултразвуков мониторинг. Фоликулът бързо увеличава размерите си и може  да достигне 4-5 см в диаметър."


А също съм с поликистоза , имам само веднъ доказан Луф от преди година , именно доказан с УЗИ. При мен липсата на овулация беше от множество хормонални проблеми.
Re: поликистоза
« Отговор #23 -: Юни 06, 2009, 22:37:42 pm »
Фоликулите се проследяват на ултра звук(задължително при стимулации) и , ако има задържан, то тои се вижда и следователно не се започва следваща стимулация докато не се изчисти, защото е опасно.Досега не съм задържала фоликули...пък и аз нали все съм с по един :?
А на теб какво ти каза лекаря за прогестерона?На мен ми го изследваха на 22 ден и беше някъде по средата на референтните стойности.Док каза че е малко нисичък, но е нормално и не е фатално, а и щял да се покачи.Но ти не си въобразявай и не си приписвай различни болести, защото аз така си докарах тази поликистоза....до преди 4 месеца яйчниците ми винаги са били чисти...но пусто му четене и ровене...човек си въобразява какво ли не.Спокойствие и положителни мисли osi_18!
Re: поликистоза
« Отговор #24 -: Юни 06, 2009, 22:45:10 pm »
Коки, а ти как забременя ..имам предвид с инсеминация ли или по естествен път?Питам защото знам, че клостилбегита много изсушава цервикалната слуз и затруднява пътя на сперматозоидите.
Относно проследяването на узи аз ходя на 3 ден след последното хапче и след това отново на 5-ти ден за оветрил (за спукване на фоликулите) и на 7-ми ден е инсеминацията.Пропуснах да кажа че аз съм на инсеминации засега.Очаква ме трета.При нас проблема е само моята поликистоза, та затова док препоръча да направим 4 инсеминации....но да не с еотклонявам от темата :oops:
Re: поликистоза
« Отговор #25 -: Юни 07, 2009, 00:01:24 am »
здравейте на всички аз сега започвам да се занимавам с изследвания сега ми предстои цветна снимка на трабите имного се притеснявам дали е много болезнено
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #26 -: Юни 07, 2009, 00:36:27 am »
За цветна снимка има много други теми. Тази е за поликистоза (както личи от заглавието). По въпроса за проходимостта на тръбите може да почетеш нашример тук:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_smf&Itemid=40&topic=17104.0
И изобщо в подфорума "Стерилитет при жената", има доста коментирано за тази процедура.
 Успех ти желая и дано не се налага да правиш много изследвания :)
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #27 -: Юни 07, 2009, 01:02:11 am »
ех, май и аз проявявам същия синдром :? но този месец го преодолях с гадни контрацептиви  :? за втори път задържам фоликул, но първия път си се махна сам с идването на цикъла, а втория път си остана и се наложи да пия регулон. но вече го няма :D :D :D
сега са ми назначили изследвания, които са ми много неясни - тромбози, MTHFR и антифосфолипидни антитела.някой от вас дали ги е изследвал?
Re: поликистоза
« Отговор #28 -: Юни 07, 2009, 10:23:13 am »
Виолет, Коки забременя само на стимулиран цикъл без инсе ( Коки знам, че няма да се сърдиш, че отговарям вместо теб :wink: )
Виолет при вас имали мъжи фактори, че сте минали директно на инсета? Когато проблема е само поликизтоза, проблема идва от това, че няма О и ако това се преодолее, може да се опитва по естествен начин.
hazelnut това са някои от изследванията, които влизат в панела( незнам как да го кажа точно) на имунологичните и генетичните изследвания. Аз съм ги изследвала, заедно със още някои от тази група, за повече инфо може да прочетеш Генетични, имунологични и неизяснени причини за стерилитет или директно търсене с Търсачката :wink:
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #29 -: Юни 07, 2009, 21:24:43 pm »
Радостинка, при нас няма друг проблем...даже спермограмата е много добре 90 млн. :)Но при прием на клостилбегит са "изсушава" много влагалището и намалява цервикалната слуз, което би могло да създаде проблем при преминаването на сперматозоидите.При инсеминацията те се трансферират директно в матката....та затова док предложи инсета.Аз между другото си имам и овулация,въпреки поликистозата, но вече година опитваме и не се получава :(
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #30 -: Юни 07, 2009, 21:30:28 pm »
Виолвт - ако правилно разбирам имаш овулация, в същото време поликистоза и пиеш Клостил ??? Понеже имам съмнения за ПКЯ, а ми изписаха Клостил - в същото време не се знае дали нямам ову, т.е. случаят ти е много сходен с моят. Искам да те питам от Клостила яйчниците не се ли активират още повече и поликистозата да премине в кисти ? Притеснявам се да пия това лекарство ...
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #31 -: Юни 08, 2009, 00:20:49 am »
благодаря ти, радостинка :D това ме навежда на мисълта, че тези изследвания се пускат, ако има проблем след забременняване 8O а пък аз никога не съм забременнявала 8O та съвсем се шашнах.
чудя се защо трябваше да ги правя сега :? :ask: :ask:
радостинка, инфото е много полезно :bighug:
Re: поликистоза
« Отговор #32 -: Юни 08, 2009, 14:23:27 pm »
garga,  и аз много се притесних, но ето, че аз дори не образувам повече от един фоликул и нямям никакви странични ефекти(освен аптита:).Относно малките фоликул4ета-те си стоят все с тези размери.Даже ми се струва че са понамалели на брой.Честно да ти кажа това с поликистозата е много относително.Щом док е преценил че можеш да пиеш това лекарство...значи не е притеснително.Аз имам овулация и без клостила, но ето че не се получава бебето..така че трябва да се опитат всички методи(подходящите разбира се) :wink:
*
Re: поликистоза
« Отговор #33 -: Юни 08, 2009, 14:46:43 pm »
Да, от стимулиран цикъл забременях.

Виолет, аз по същия начин образувах само по един фоликул. Преди стимулациите бях на противозачатъчни.
Re: поликистоза
« Отговор #34 -: Юни 08, 2009, 16:08:15 pm »
момичета, няма СПКЯ БЕЗ симптоми или БЕЗ хормонални отклонения

вижте тук

http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=808.msg505753#msg505753
« Последна редакция: Юни 08, 2009, 16:10:18 pm от gallardo »
Re: поликистоза
« Отговор #35 -: Юни 08, 2009, 17:02:38 pm »
koki, много ме успокои.Забременяла си без АРТ процедури и само с един фоликул...супееер.Дано и при мен да е толкова лесно.А иначе  колко време опитвахте преди да ви сполети това щастие :)
Re: поликистоза
« Отговор #36 -: Юни 08, 2009, 17:12:54 pm »
благодаря ти, радостинка :D това ме навежда на мисълта, че тези изследвания се пускат, ако има проблем след забременняване 8O а пък аз никога не съм забременнявала 8O та съвсем се шашнах.
чудя се защо трябваше да ги правя сега :? :ask: :ask:
радостинка, инфото е много полезно :bighug:
Аз никога не съм забременявала, но док искаше да ги пуснем преди да направим първата инсеминация, явно указват влияние и върху самото незабременяване.
Радостинка, при нас няма друг проблем...даже спермограмата е много добре 90 млн. :)Но при прием на клостилбегит са "изсушава" много влагалището и намалява цервикалната слуз, което би могло да създаде проблем при преминаването на сперматозоидите.При инсеминацията те се трансферират директно в матката....та затова док предложи инсета.Аз между другото си имам и овулация,въпреки поликистозата, но вече година опитваме и не се получава :(
А, сега вече ми е ясно защо сте започнали с инсетата и да възможно е и при поликизтозата да има О, но за съжаление не при всеки така :?
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #37 -: Юни 08, 2009, 17:21:33 pm »
gallardo , много ме успокои... И аз знам, че няма поликистоза само на база на ехографска снимка, а трябва да има нарушение в хормоните, окосмяване, напълняване и т.н. Мерси много мила !
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #38 -: Юни 08, 2009, 17:27:51 pm »
При мен поликизтозата се установи на база ехографски преглед и направени хормонални изследвания ( съответно лоши ) имам леко повишено окосмяване, но нямам килограми в повече ( даже според приятели напротив, според мен може да сваля още някое :)). Иначе това чудо ми се появи изведнъж, направо от нищото, никога не съм имала така поликизтозна структура на яйчниците ( ако мога да я нарека така ) и винаги хормоните са ми били ок ( с изключение на пролактина ).
Много е странно това заболяване, какво ли го е предизвикало, интересното е че ми се появи след като имах една упорита киста, и когато отидох да преглед да видим дали се е махнала и хоп лоши хормони и хоп ПКЯ :?.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #39 -: Юни 08, 2009, 18:24:17 pm »
И при мен се появи така изведнъж.Всичко беше наред до септември 2008, когато ме прегледаха на ултразвук и хоп...безброй малки фоликулчета.Хормоните обаче и сега са ми добре с изключение на DHA-S, който не ми е особено ясен и е на горната граница.Някой изследвал ли си е този хормон?На мен ми го пуснаха заедно с FSH, LH, E2(всички бяха в норма) т.е. първата половина на цикъла. :?
Re: поликистоза
« Отговор #40 -: Юни 08, 2009, 18:48:29 pm »
И при мен се появи така изведнъж.Всичко беше наред до септември 2008, когато ме прегледаха на ултразвук и хоп...безброй малки фоликулчета.Хормоните обаче и сега са ми добре с изключение на DHA-S, който не ми е особено ясен и е на горната граница.Някой изследвал ли си е този хормон?На мен ми го пуснаха заедно с FSH, LH, E2(всички бяха в норма) т.е. първата половина на цикъла. :?

"Дехидроепиандростерон сулфат /ДХЕАС/ - маркер за андрогенната продукция на надбъбречните жлези; обикновено е нормален или леко повишен при жените с наднормено тегло"

тоЗи хормон сьщо е маркер За повишени андрогени, но горна граница не Значи иЗвьн норма :wink:

иЗобщо, ако ви се чете вижте таЗи статия

http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=397&Itemid=17

от това което пишете,garga,radosttinka,violett, ме сьмнява малко, че са ви поставили неправилно и прибьрЗано диагноЗата. много голяма част от гинеколоЗите не са достатьчно подготвени За тоЗи проблем...моят сьвет е да посетите специалист ендокринолог.
« Последна редакция: Юни 08, 2009, 19:11:43 pm от gallardo »
Re: поликистоза
« Отговор #41 -: Юни 08, 2009, 20:20:49 pm »
gallardo,благодаря ти за инфото :balk_102:. Аз съм при Владимиров.Диагнозата ми беше поставена от друг лекар, но реших да се обърна към специалист и си записах час при Владимиров, който я потвърди в последствие, въпреки нормалните хормонални изследвания.Но незнам....Владимиров е много добър специалист, но не обича много много да го разпитваш...та не съм много наясно с изследваниата си, защото те стоят при него.Само ми каза че всичко е нормално, но поликистозата си я има. :balk_133: Неудобно ми е да задавам въпроси всеки път, пък и смятам , че той е лекар, на който бих могла да имам пълно доверие.
Re: поликистоза
« Отговор #42 -: Юни 09, 2009, 15:19:19 pm »
от това което пишете,garga,radosttinka,violett, ме сьмнява малко, че са ви поставили неправилно и прибьрЗано диагноЗата. много голяма част от гинеколоЗите не са достатьчно подготвени За тоЗи проблем...моят сьвет е да посетите специалист ендокринолог.
При мен не мисля, че може да се съмнява човек, хормоналните ми изследвания не са добри - ЛХ-то е два пъти повече от ФСХ-то, при това е и на горна граница, а и док не е квартално АГ. Днес бях на док и сега ще изследвам освен стандарнтините четири, които са на треди ден и Тестостерон и ДХЕАС, но сигурно след един или два цикъла, че сега съм със задържан фоликул, днес само обсъждахме какво още може да поверим. Ще ми е интересно да вида какво ще покажат и тези изследвания.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #43 -: Юни 09, 2009, 21:59:29 pm »
радостинка, това с фоликула е мн гадно :( направо ти съчувствам. аз бях така миналия месец, но добре че вече го няма :) пожелавам и на теб много бързо да се отървеш от него yahoo_33. успех и на изследванията, които ти предстоят.
 аз чакам да ми дойдат гости до 2-3 дена и аз ще изследвам LH, FSH,Estradiol, Prolaktin и антифосфолипиди. последния път като изследвах хормоните бяха много зле :( надявам се сега да са по-добре, че най-вероятно ще ме чака стимулация.
дано скоро всички в тази темичка се похвалим с положителни тестчета :D
успех момичета :bighug:
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: поликистоза
« Отговор #44 -: Юни 09, 2009, 22:52:59 pm »
Хайде да се включа и аз в тази тема.Такааа, значи и аз имам поликистозни яйчници.На УЗИ се вижда много добре, потвърдено е от 3-ма лекари, сред тях Владимиров и Александров.Единственият ми проблем с хормоните е ЛХ - два пъти по-голям от ФСХ.Другите са ми ок.Имам проблеми с теглото, но още не съм посетила ендокринолог :oops:Време е да го направя, защото вече се съмнявам за инсулинова резистентност/много килограми качих без видима причина :(/
Доколкто знам, не е задължително да имаш всички симптоми на поликистозата, за да ти се постави тази диагноза.При мен поликистозните структури в яйчниците са доста ясно изразени, аз самата ги виждам доста добре при преглед.
Това със задържането на фоликул е много гадно.Миналия месец трябваше да започна процедура, но въпреки приема на регулон, имах задържан фоликул - 16 мм и се наложи да отложа ин витрото за есента.много гадно ми стана, така се бях настроила...Радостинка, нядявам се скоро да се отървеш от него! :wink:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: поликистоза
« Отговор #45 -: Юни 09, 2009, 23:46:31 pm »
Аз съм посещавала ендокринолог, но тогава нямах проблеми с ЛХ, само с пролактина.
sixsens и моето ЛХ е два пъти по-високо от ФСХ  :?. И аз съм чувала, че не е нужно да имаш до един всички признаци на ПКЯ, но въпреки това да си с ПКЯ.
Надявам се да се отърва бързо от гадната киста, но след два месеца на противозачатъчни трябва да се е махне, надявам се :). Но аз имах доста фоликули при стимулацията така че не ме учудва, че имам задържан, даже се радвам, че е само един.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #46 -: Юни 10, 2009, 00:02:19 am »
sixsens , ти направо ме отчая!
 Този цикъл започнах Регулон заради над 6 задържани фоликула с размери около 13 мм и се надявах да изчезнат. Как така от Регулона не се е редуцирал фоликула? :(
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: поликистоза
« Отговор #47 -: Юни 10, 2009, 01:40:08 am »
Ох, Фаталче, не знам мила.Надявам се, че при теб няма да се получи така.Аз Регулона го започнах заради предстоящата процедура, не заради задържан фоликул.Т.е. моя го е нямало преди да почна Регулона, просто яйчника си е произвел нормален фоликул, напук на контрацептива :?Иначе февруари имах пак фоликулярна киста и пих един месец Марвелон по 2 на ден, на следващия месец я нямаше :)
Сега преди регулона мисля, че нямах киста.Правиха ми лапаро предния цикъл, док не каза да има нещо.По това съдя, че е нямало, ама знам ли :oops:Та като отидох на прегледа на първи ден от МЦ, за да започвам стимулация, док видя фоликула :?Аз естествено веднага го питах защо има фоликул, при условие, че пия противозачатъчни/все пак тяхната цел е да няма фоликули :wink:/Той отговори, че понякога при пкя 1 месец прием не е достатъчен, за да се подтиснат яйчниците и се случва подобно нещо.Малшанс.Казаха ми да пия Регулона до август включително.Но пък аз нали съм нагла :lol:, попитх дали това ще ми гарантира, че пак няма да имам някое фоликулче.Казаха, че дотогава няма да има проблем.
На есен ще стане ясно :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: поликистоза
« Отговор #48 -: Юни 10, 2009, 13:16:36 pm »
аЗ пак се намесвам, като ветеран в СПКЯ, За да обобщя теорията :lol:

СПКЯ Затова е "синдром", Защото нали е сьвкупност от симптоми. и да, не е Задьлжително да са налице всички симптоми За да се постави таЗи диагноЗа. тук ви превеждам от немски сайт международно приетата дефиниция За СПКЯ:

Според новата дефиниция приета на конгрес в Ротердам преЗ 2003 се говори За СПКЯ, когато са налице два от трите приЗнака:

- смущения в цикьла
- повишени мьжки хормони и/или вьншни белеЗи За това (напр. окосмяване)
- наблюдават се кисти при УЗИ

 
За прьв пьт на тоЗи конгрес е постигнато единодушие как точно трябва да иЗглеждат яйчниците, За да бьде поставена таЗи диагноЗа: поне единият от яйчниците трьбва да има обем от 10 мл (т.е. увеличен обем, бел. прев.) и/или минимум 12 малки (м/у 2 и 9 мм)кистички.


тук оригиналният текст:

Eine neuere Definition erfolgte 2003 in Rotterdam. Demnach liegt ein PCO-Syndrom vor, wenn zwei der drei folgenden Kriterien erfüllt sind:

Zyklusstörung
Erhöhung der männlichen Hormone und/oder äußere Zeichen der erhöhten männlichen Hormonbildung
Polyzystische Ovarien im Ultraschall
Erstmals wurde auch ein Konsens darüber gefunden, wie die Eierstöcke aussehen müssen, um im Ultraschall als solche befundet zu werden: Polyzystische Ovarien liegen demnach vor, wenn bei der Sonographie mindestens ein Eierstock ein Volumen von mindestens zehn Milliliter und/oder mindestens zwölf “Zysten” von mit einem Durchmesser von jeweils zwei bis neun Millimeter aufweist.





*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #49 -: Юни 10, 2009, 13:29:55 pm »
Галардо, златна си ! Мерси за информацията. Много е полезна. Аз също така съм чела, че не може само от една снимка да се съди за ПКЯ. На мен поне само от една снимка преди 2 месеца с няколко фоликула на единия яйчник и всички хормони в норма, редовен МЦ, липса на окосмяване и т.н. ми лепнаха тази диагноза, с която все още не съм съгласна.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #50 -: Юни 10, 2009, 14:03:04 pm »
gallardo наистина много полезно инфо :)
За съжаление потвърждава моята диагноза.
- смущения в цикьла - да, при това големи :?
- повишени мьжки хормони и/или вьншни белеЗи За това (напр. окосмяване) - и тук може да се каже да
- наблюдават се кисти при УЗИ - да
А не казват ли как може да се излекува човек от това  :wink: :lol:
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #51 -: Юни 10, 2009, 16:37:29 pm »
Много интересно инфо :)
Аз нямям смущения в цикъла или завишен тестостерон, окосмяване, наднормено тегло и други признаци.DHA-S от мъжките хормони ли е?Той ми е на горната граница(дажа съвсем леко я надвишава), както вече казах, но това е единственото което не е в норма.Иначе на снимката имам около 8-9 малки фоликулчета във всеки яйчник.Много странно...док беще категоричен, че е поликистоза.Не е проследявал дали имам овулация, но пък други лекари са го установявали и то няколко пъти, че овулация има.Обърках се вече. :(
*
Re: поликистоза
« Отговор #52 -: Юни 10, 2009, 16:50:18 pm »
Виолет, извинявай може и да си казала, но при кой лекар ходиш?
Върти ми се нещо Владимиров...

Ще ви кажа, съвсем не по научно, какво ми каза доц. Маркова (Варна)
Тя каза, че понякога яйчниците имат поликистозна структура. Липсват останалите симптоми, но кистите при УЗИ са очевадни.

Аз бях, всъщност вече отново съм, с по-дълъг цикъл, външни белези и два ясно виждащи се, че са поликистозни яйчници на УЗИ. Това в комбинация с ЛУФ синдром.

Между другото имам една "домашна" стимулация  :wink: Изписаха ми да си пия клостил у дома, без следене по време на стимулацията и без проследяване дали има спукан/и фоликул/и. И така 4-5 месеца, без да съм пила противозачатъчни преди това.
Още в началото на стимулацията се почувствах доста зле и това ме накара да сменя лекаря. От там на сетне лечението ми беше адекватно.
Мисълта ми е, че стимулацията при ПКЯ не е безобидна.
Re: поликистоза
« Отговор #53 -: Юни 10, 2009, 19:05:40 pm »
KOKI, при Владимиров съм, да.И сега ми предстои трета инсеминация на клостилбегит.На първите две образувах само по един фоликул 8O. А имам толкова много малки фоликулчета, които така и не пораснаха :? въпреки стимулацията.
*
Re: поликистоза
« Отговор #54 -: Юни 10, 2009, 20:26:16 pm »
Виолет, обсъди ги тези неща с доктора.
Чувала съм, че Владимиров не е много разговорлив, но все пак.

Когато две последователни стимулации с клостил направих само по един фоликул, започнахме да обсъждаме варианта следващата стимулация да сменим лекарствата.
Re: поликистоза
« Отговор #55 -: Юни 10, 2009, 22:22:52 pm »
Права си Коки.Аз го попитах, но той каза, че и един е достатъчен и ще продължим до четвърта инсеминация с клостил.След това смятам да си подам документи за инвитро.Дано все някоя от инсеминациите да е успешна.Вече ми е неудобно да задавам въпроси.Последния път, когато попитах мисля, че го обидих по някакъв начин и все е дно му нямам доверие.Утре съм на лекар и ще видим как стоят нещата с фоликулите :?(дано са повече).От два три дни усещам боцкания в десния яйчник, а овуто още не е минало дори 8O
Re: поликистоза
« Отговор #56 -: Юни 10, 2009, 22:32:16 pm »
момичета, мен ме навестиха днес гости и в събота съм на изследвания на хормони :lol:дано този път са в по-нормални граници от миналия, че тогава беше трагедия :?
Re: поликистоза
« Отговор #57 -: Юни 10, 2009, 22:35:04 pm »
violet, пожелавам ти да не се налага да стигаш до инвитро, а още на първата инсе да има ефект :wink:
Re: поликистоза
« Отговор #58 -: Юни 10, 2009, 22:55:50 pm »
Благодаря hazelnut  :balk_602: Предстои ми трето инсе всъщност, но и аз се надявам този път да се получи. А при теб какъв е проблема?Хормоните ли?Съжалявам ако си разказала вече и аз не съм разбрала :lol:
Re: поликистоза
« Отговор #59 -: Юни 11, 2009, 15:15:36 pm »
Момичета днес ходих на преглед и фоликулите са три - един по-голям(19 мм) и два по-малки (13 мл) :lol:А тези многото , съвсем малко фоликулчета ги нямаше 8O Лигавицата е тънка, но се надяваме да порасне до понеделник, когато евентуално ще направим инсето.Стискайте палци :goodluck:
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #60 -: Юни 11, 2009, 15:31:51 pm »
Късмет Виолет ... ще стане, ще стане, ще стане ...
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #61 -: Юни 11, 2009, 16:04:27 pm »
Благодаря, garga :bighug:Дано наистина този път да е успешен, защото вече започвам да се отчайвам.Късмет на всички.
*
Re: поликистоза
« Отговор #62 -: Юни 11, 2009, 16:05:52 pm »
Момичета аз също съм с поликистоза. :?
И аз имах всички безелиз за тази диагноза-удължен цикъл , множество хормонални проблеми- първо естрадиола ми беше 4 пъти над нормата, после беше и нисък , сигурно 2 или 3 пъти под нормата, Фсх също ми беше 4 пъти над нормата , преди 2 години. ДХЕА-С ми беше горе долу в нормата, въпреки,че си имам повишено окосмяване и досега. Луф имах само веднъж доказан от преди година.Нямм наднолчено тегло, а за Радостинка само да вметна ,че поликистозата не се лекува напълно както например една настинка.
Реших да споделя опит така да ке каже...
Re: поликистоза
« Отговор #63 -: Юни 11, 2009, 16:50:07 pm »

а за Радостинка само да вметна ,че поликистозата не се лекува напълно както например една настинка.
Реших да споделя опит така да ке каже...

Фанта, това за излекуването го казах в кръга на шегата  :wink: , знам, че няма как да се излекува човек от тази напаст.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #64 -: Юни 11, 2009, 17:28:05 pm »
Да но, аз съм чувала, че след първа или втора бременност биха могли да изчезнат кистичките,да се оправят хормоните и това да е дълготрайно.Да ви кажа честно, поликистоата не е чак такава болка за умиране.Важното е, че и с нея се забременява...било то и с малко помощ :lol:Така че, момичета,всички ще се справим и с тази напаст :bighug:
Re: поликистоза
« Отговор #65 -: Юни 11, 2009, 17:42:51 pm »
Тук за след бременност какво се случва, може Коки да сподели :wink:, че да не говоря пак вместо нея :lol:
Сори за спама :oops:
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #66 -: Юни 11, 2009, 20:27:32 pm »
violet, казват че 3 е щастливо число :lol: дано третия път за теб да е щастлив :lol:
и да при мен проблема са основно хормоните засега. доки каза още 3 мес да пробваме, ако трябва и със стимулация и после евентуално ще гледаме тръбите. само като си помисля, ме е страх :? най-вероятно ще иска да правим цветна снимка, но аз съм толкова бъзлива, че от страх сигурно ще ме боли повече :oops:
Re: поликистоза
« Отговор #67 -: Юни 11, 2009, 21:00:33 pm »
hazelnut, защо те стимулират без да са ти проверени тръбите.Това е първото нещо което трябва да направиш.Не е страшно...има болка, но тя е краткотрайна, а при някои момичета дори няма никакво усещане.На мен ми правиха хидротубация.Болеше ме като при цикъл, но за малко.Аз лично бих те посъветвала да си направиш едно от двете.А ти при кой лекар си ако не е тайна разбира се?
Re: поликистоза
« Отговор #68 -: Юни 11, 2009, 21:51:21 pm »
не е тайна доки :D
ходя в клиника щерев при д-р андреева :D просто правим опити от 9 мес и тя реши, че ще изчакаме още 3 преди да проверим тръбите. а за стимулацията още не е сигурно дали ще ми я назначи. ще видим в понеделник.
Re: поликистоза
« Отговор #69 -: Юни 11, 2009, 22:23:37 pm »
Наистина е хубаво да се пробва поне година преди да се премине към сериозни изследвания или стимулации и т.н.Каквото и да предприемеш, ти пожелавам успех и скоро да се похвалиш.А за изследването на тръбите въобще не се притеснявай...спокойно можеш да си го направиш, ако док реши.Даже съм чувала, че ако няма сериозни запушвания, след това по-лесно се забременява. :P
*
Re: поликистоза
« Отговор #70 -: Юни 11, 2009, 23:10:19 pm »
Тук за след бременност какво се случва, може Коки да сподели :wink:, че да не говоря пак вместо нея :lol:
Сори за спама :oops:

Абе тя коки да сподели, ама малко я е срам че не е ходила от една година на лекар  :oops:

6 месеца след раждането яйчниците бяха добре - това от преглед.
Аз лично ги усещам така нещата - около година всичко беше ок, но последните 6 месеца нещата стават както едно време.
Re: поликистоза
« Отговор #71 -: Юни 13, 2009, 16:13:10 pm »
коки, доколкото знам от тази поликистоза май отърване няма и е хубаво да се ходи по-често на доки. но вероятно си била заето с малкото съкровище и не си обръщала много внимание. е май ще е добре да го направиш скоро. а това, че си успяла да си имаш детенце е доста окуражаващо за всички нас :D надявам се и др момичета с този проблем, които вече си имат детенце да ни пишат, и да ни кажат те как са се преборили с това.
аз продължавам борбата - днес изследвах хормони и са в доста по-добри граници от преди 2 месеца :D но в понеделник доки ще каже как са вдействителност :D и тогава евентуално ще назначи стимулация. много се надявам този месец вече да видя какво е да имаш овулация :oops: все още не съм разбрала. а и тайничко се надявам като разбера какво е и да се похваля следващия месец :D
violet, radostinka вие докъде стигнахте? какво става?
Re: поликистоза
« Отговор #72 -: Юни 13, 2009, 20:12:36 pm »
hazelnut, аз съм в пауза, два месеца на противозачатъчни, стимулацията за инсето ми се оказа доста силна имах много доминантни фоликули и много малки :? и за капак и задържан. Док иска да се махне задържания и да се успокоят яйчниците, да се изчистят и малките фоликулчета и след това второ инсе с по-лека стимулация, че да не се получи същото. И аз съм съгласна с това, че е опасно с много малки фоликули да почваме нова стимулация.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: поликистоза
« Отговор #73 -: Юни 15, 2009, 10:17:28 am »
gallardo , много ме успокои... И аз знам, че няма поликистоза само на база на ехографска снимка, а трябва да има нарушение в хормоните, окосмяване, напълняване и т.н. Мерси много мила !
garga, не е задължителнмо да имаш окосмяване или напълняване. Аз преди няколко месеца видях, че са ми написали на картона ПКЯ и посочих това на лекаря, като си мислех, че сестрата е направила грешка, защото никога не ми беше казвал, че го имам. Обаче той каза, че не е грешка и съм била нещо като на границата между нормалното и ПКЯ.Той каза, че има различни степени на ПКЯ, така че може и ти да имаш нещо такова в по-ниска степен. Аз също нямам никакво силно окосмяване, а напълняване си имам ама то е Кока-Колата :-). Сега като я спрях и започнах да отслабвам. Моите хормони също са в норма, но за разлика от теб цикълът ми никога не е бил редовен и винаги си е варирал до седмица. Та в крайна сметка съм с някаква междинна форма на ПКЯ :-).
Не знам дали ти го казах, но моят лекар каза, че ПКЯ му е най-малкият проблем и ако всички пациентки му били само с това, би се радвал, понеже поне има какво да направи. При нас за съжаление проблемите се оказаха 2 - единият е липсата на овулация ( който преодоляваме с лекарства и нямам проблем да забременея), а другият е че явно не правя нормални ембриони ( а сме с нормален кариотип), защото имам няколко помятания и при едно се установи, че е било с тризомия 21 ( Даун).
Не се притеснявай. Ако при вас проблема е лиспсата на редовна овулация аз съм  убедена, че след лечението и ти скоро ще видиш двете чертички.
Прегръдки.

П.П. Забравих да спомена, че явно не е всеки месец да нямам овулация, защото миналата година забременях почти по погрешка без никакви лекарства, значи очевидно поне тогава съм овулирала.


  
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #74 -: Юни 15, 2009, 10:36:06 am »
Мерси Боби. Напоследък обаче много често чета, че именно ПКЯ много трудно го преодоляват (тук в БГ) ... Ти с какви медикаменти достигаше до ову?
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #75 -: Юни 15, 2009, 23:29:39 pm »
трудно се преодолява, да, защото иска много време :( за нас 1 година е много време, но за цикъла са едва 12 цикъла. и докато те изследват - ту хормони, ту генетични, ту имунологчни, ту как се повлияваш на дадено лекарство и то времето си тече, а на нас ни идва да се дерем с цял глас :( но невярвам някой да се предаде лесно :D както и аз не бих се предала. колкото и да е дълга, колкото и да е тежка- целта е ясна - бебе :D
днес бях на лекар и като ми видя последните хормонални изследвания остана горе-долу доволна. каза само, че естрадиола ми е нисък. но пък другите са по-добре. назначи ми стимулация с фемара 5 дена по 1 таблетка.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: поликистоза
« Отговор #76 -: Юни 16, 2009, 05:23:07 am »
Мерси Боби. Напоследък обаче много често чета, че именно ПКЯ много трудно го преодоляват (тук в БГ) ... Ти с какви медикаменти достигаше до ову?

С гонадотропините само. Аз мога да направя голямо количество яйцеклетки на Гонал Ф. По 12-15 яйцеклетки спокойно и всичките се развиват ( добре че ги спираха навреме :-) ). Докторът каза, че ако искал можел да ми даде повече и да направя дори и повече, но това би било, ако правех ин витро. Дори последният път се чудеше дали да не ме прехвърли към ин витро.
 На Клостилбегит и то по 2 ( 100мг) направих само една доминантнтна, но въпросът е, че има начинда направя и много, пък сега като ще се ориентираме към ин витро и това беше важен фактор, за да могат да ми направят повече ембриони за евентуални следващи опити. Това си е индивидуално. Доки ми каза, че имал пациенткана Клостилбегит, която прехвърлил към ин витро, защото направила толкова много яйцеклетки само с него.

Аз не съм добре запозната с ПКЯ, защото нали ти казвам,че скоро разбрах, а и явно съм някакъв междинен случай, пък и си овулирам, ама не редовно. Лекаря ми го обясни така "При ПКЯ в началото на цикъла виждаме над 10 яйцеклетки общо в двата яйчника, нормално са около 5, пък ти имаш средно 7-8". Не съм сигурна за точните цифри, но нещо такова беше.


Б.
« Последна редакция: Юни 16, 2009, 05:44:26 am от Bobbie »


  
Re: поликистоза
« Отговор #77 -: Юни 17, 2009, 15:26:46 pm »
Момичета, а как е положението с тези малки фоликулчета при стимулация с клостилбегит?От както ме стимулират, на УЗИ са виждат само един или два доминантни (най-често един) и един или два по-малки (13-14 мм).Множеството малки фоликулчета ги няма въобще след стимулация.Някой има ли информация по този въпрос? :?
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #78 -: Юни 17, 2009, 15:49:17 pm »
Виолет, това че малките фоликулчета изчезват и се появява доминант в много хубаво. нали това е целта. Да се обрзува доминант. От колко време си на Клостил ? Мен още ме е страх да започна да го пия (изписан ми е от лекар, но каза че няма нужда да ме следи на Узи, а само с тестове да следя овуто  8O , затова все още незнам какво да правя).
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #79 -: Юни 17, 2009, 16:13:16 pm »
garga, не се притеснявай да пиеш клостилбегит.Щом ти е изписан, значи няма проблем.Все пак това е най-лекия медикамент и опасност от хиперстимулация почти няма.И аз бях така в началото...като ми го изписаха и щах да умра от притеснение как ще ми повлияе.Истината е, че дори и странични ефекти нямах (освен 1 - 2 килца отгоре :lol:), а вече съм трети месец на стимулация с клостил.Относно следенето...аз ходя един път два-три дни след последното хапче и след още един ден за инжекция овитрел или прегнил.По време на самата стимулация не ме викат.Твоят лекар ще прецени колко често да ходиш като види колко фоликула образуваш първия път.Започвай, и не се мотай много , много osi_6 .Нали знаеш, че ако почустваш нещо притеснително по време на приема винаги можеш да попиташ лекаря си или да спреш медикамента.Има много момичета с поликистоза, забременели по този начин....даже и по естествен път а не с АРТ процедура.Хайде стискам палци и да докладваш как е :bighug:
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #80 -: Юни 17, 2009, 16:20:41 pm »
Виолет, притеснявам се да го пия, защото ми е изписан от доктор, който дори не ме е гледал на Узи. С две думи не съм сигурна, че нямам овулация, нито съм сигурна, че имам ПКЯ ... Затова засега май ще се вуздържа с приема на лекарството, ще посетя друг лекар, ще видим как са нещата и за жалост ще се наложи да загубя още поне месец ... Но няма как ..
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #81 -: Юни 17, 2009, 16:28:31 pm »
Ужас...и как е преценил че имаш ПКЯ и ти изписва лекарства за ову, като не те е гледал на УЗИ?Наистина ще е най-добре да започнеш с посещенията при специалист по стерилитет, защото всичко останало е губене на време.Аз сама се убедих , че е така след една година ходене насам - натам и различни диагнози.Вече посещавам клиниката на Владимиров и определено, това е моето място(дано скоро да има резултат.)Сега виждам, че си от Варна и доколкото знам и там имате добри специалисти.Дано попаднеш на точния лекар и да започнете с изследвания и процедури в реда на нещата, и скоро да се покаже и резултата :P.
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #82 -: Юни 17, 2009, 16:41:38 pm »
Виолет, той е специалист по стерилитет. На база снимка от друг специалист ми каза, че едниния ми яйчник се ПКЯ, нямам ову и трябва да пия Клостил. В същото време на снимка от друг преглед - имах ову... Защо реши, че едната снимка е по-вярна от другата и че нещата не са били единичен случай и до днес се чудя...
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #83 -: Юни 17, 2009, 16:50:42 pm »
Аз не съм на мнение, че изчезват, малките фоликулчета имам предвид. Там са си, но няма смисъл да се говори за тях, защото е важно колко доминантни фоликула ще се получат от стимулацията. И даже си мисля, че въпросните малки фоликулчета също стават повече от обикновено. Поне с такова впечатление останах от моята стимулация и мисля също, че другата причина док да иска да съм на противозачатъчни ( освен задържания фоликул) е именно, за да изчезнат тези малки фоликулчета и да се успокоят ячниците, за да не тръгнат да растат при следващата стимулация.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #84 -: Юни 17, 2009, 17:06:51 pm »
garga, все пак дали има или няма ову не се преценява от една снимка, а се проследява размерът на фоикулите.И щом, както казваш ти на втората снимка се вижда, че има ову, не виждам защо такава е била преценката му.Но каквото било - било...моят съвет е да потърсиш и второ мнение и да немриш лекар, на който да се довериш.Спокойствието и сигурността също много помагат.
radosttinka, в случая аз не изказах мое мнение, а просто споделих, че при мен малките фоликулчета ги нямаше при прегледите на УЗИ след стимулациите.И на мен ми беше странно...та нали точно заради тях са опасни стимулациите при жени с поликистоза?!Сигурно , ако ги имаше и бяха много, док щеше да ми изпише противозачатъчни за изчистване, а аз никога не съм пила. 8O
Re: поликистоза
« Отговор #85 -: Юни 17, 2009, 17:36:57 pm »
Виолет, док ти каза, че ги няма или просто не е споменавал?

Не знам дали е възможно просто да изчезнат, на мен не ми се вярва, накакси не ми звучи логично, но пък знае ли човек - организма е непредвидима система.

Аз преди стимулацията бях на противозачатъчни два месеца - ефекта беше, че малките фоликулчета бяха изчезнали и ячниците бяха чисти, но след стимулацията отново се появиха, и сега пак на хапчета.

Само едно ме гложди, дори и сега за втория опит, когато ще направим по-лека стимулация не знам какво ще се случи с малките фоликулчета. Имам предвид дали ще има пак много, и ако са повечко, дори и само с няколко доминантни фоликула пак ли ще правим почивка с противозачатъчни, за да се изчистят  :ask:. Как ли трябва да изглеждат нещата, за да направим два опита един след друг?

Нали шанса за успех при инсето е с натрупване на вероятностите, аз ако правя инсе единия месец и два месеца пия противозачатъчни, как ще я натрупам тази вероятност.
Ганда работа е тази поликозтоза  :x.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #86 -: Юни 17, 2009, 18:02:38 pm »
Radosttinka,не се виждаха на ултразвука, а по принцип се виждат много ясно.Всичко на всичко бяха 2 или три в единия и толкова в другия.Наистина след като приключихме с първия опит трябваше да отида на преглед на втори ден от цикъла и пак имаше няколко , въпреки че бях в цикъл, но не бяха толкова много, колкото преди да започнем.По принцип знам, че се прекъсват стимулации само, ако има големи задържни фоликули т.е. такива които биха могли да прерастнат в кисти.Иначе малките си стоят....щом не растат прекалено много от тях по време на стимулация, е добре.Втората стимулация само с клостил ли ще бъде?Ако е така, мисля че няма да има проблем и ще можеш да продължиш.А ти при кой лекар си?(извинявай ако вече си споменала, но не се досещам)Стискам палци да няма проблеми.
Re: поликистоза
« Отговор #87 -: Юни 17, 2009, 18:37:55 pm »
Значи, все пак организма си реагира при всеки различно, ехх ако може да знаем какво ще стане :wink:

Първата стимулация беше с Клостил и Меногон, а втората май ще е само с Меногон. Аз съм при д-р Симеонова в Олимед Варна. Само, че първото инсе ми го прави нейна колежка ( моя док беше в отпуск ) и тя ми назначава стимулацията. Интересно е, че двете имаха различно мнение на каква стимулация да ме подложат, но все пак другия док ми прави инсето и ме следи и бях на неговата стимулация, която излезе доста силна :?

Та този док ми обясни следното - Клостила давал бройката, а Меногона зрялост на фоликулите, при нея съм била само няколко пъти на преглед и нямам много впечатления  8).

Та както и да е, на док не й хареса какво видя на узито в първия ден на цикъла... явно дори и малки по размер моите са били много като бройки, дано следващия път не се получи така, и ако не дай Боже инсето е неуспешно да можем да продължим веднага с трето.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #88 -: Юни 17, 2009, 19:46:41 pm »
radosttinka, a aз мислех, че първо се пробва само с клостил и ако нищо не стане, тогава се преминава към други медикаменти.Незнам дали клостила дава бройката, защото при мен винаги е само един доминантен...та в този ред на мисли, смятам, че клостила си стимулира овуто т.е. кара фоликулите да узреят.Но...ние не сме лекари...аз съдя по това, което Владимиров ми назначава.По принцип той винаги опитва първо на ЕЦ, ако има ову, и след като на мен ми изписа клостил още при първия опит значи аз не съм имала.Но ето, че само с клостилбегит се получи.Изследваха ми и Е2 за да видим как е качеството и се оказа, че всичко е наред.Ако сметнеш че е нужно, консултирай се с твоето доки, дали не ти е силен много меногона след като имаш и ПКЯ.Незнам и аз какво да ти кажа :?
Re: поликистоза
« Отговор #89 -: Юни 17, 2009, 20:04:06 pm »
Със сигурност пак ще говорим :) . Аз само подпитах ей така, не съм питала подробно, защо това, а не Клостила, каква е разликата и какво ще очакваме  и такива работи :wink: все пак има време до инсето и пак ще се видим и тогава  като обсъждаме стимулацията вече ще задавам въпроси :wink:.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #90 -: Юни 24, 2009, 23:45:51 pm »
момичета, вчера бях при доки на преглед и най-големия ми фоликул беше 10.5мм на 13-и ден :( последва инжекция мерионал и утре пак при доки.
а днес сутринта на ТХ имаще едно такова белтъкообразно течно нещо, май беше цервикална слуз. но беше само веднъж на ТХ, повече нямаше и сега съм озадачена как така се появи за толкова малко време?
Re: поликистоза
« Отговор #91 -: Юни 25, 2009, 11:30:34 am »
hazelnut по принцип кога ти е Ову и това първа стимулация ли ти е ( извини ме ако си писала, ама понякога направо изключвам какво съм чела :oops:)?
Мъничко е фоликулчето, ако приемем че растат с около 2мм на ден чак към 17 ден ще има О.  И стимулацията само с Мерионал ли е или сега ти го включиха ?
Колко други има, те трябва да са доста малки щом не ти е казал нищо док :(

А за цервикалната слуз, то може да я има и преди това, но е бяла и кремообразна. В дните О става белтъкообразна. Каква беше при теб ?

Следващия преглед кога е, ще видиш че ще е пораснало фоликулчето :)


Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #92 -: Юни 26, 2009, 02:23:44 am »
радостинка, стимулирала съм се 2 пъти с клостилбегит при др доки. сега се стимулирах с фемара 5 дена по 1 таблетка, и после на 13-и ден мерионал. днес на 15-и ден фоликулите са повече, но доминантен само 9.5мм.
много съм се депресирала и отчаяла точно днес. във вторник пак съм на преглед, щото според доки имало динамика, ама аз не съм я виждала 8O дано е права. но май ову няма да има и 9-ия месец, от който се опитвам да забременнея :(
аз поне веднъж да се докарам до ову...
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #93 -: Юни 26, 2009, 18:14:20 pm »
Момичета, малко извън темата но при колко мм. се пука фоликула ? Защото аз мисля, че около 20 -25 мм. И в този смисъл ако твоят доминант е 10мм и ако расте с около 2 мм на ден, то не може ли след около 5 дни да си е голям и да се пукне и пак д си имаш нормална овулация ?
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #94 -: Юни 26, 2009, 19:21:40 pm »
 Мисля че се пука при размери между 20 - 25 мм. По мои сметки ,моите фоликули се пукат като станат 23-24-25 мм. Има случаи , когато при пукане на фоликул над 25 мм( доколкото знам се води като киста) има забременели и родили живи и здрави деца.
 
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #95 -: Юни 26, 2009, 19:29:45 pm »
А при мен на 6 ден от МЦ доминанта е 14 мм. В предходен цикъл, преди няколко месеца на 9 ден от МЦ имах доминант 16мм. Дали не е символ на някакъв проблем, щом толкова рано е толкова голям ? Може ли да става твърде голям и да се пука с големи размери, съответно да е негоден за забременяване?
 Съжалявам, ако измествам темата - но пък ако става голям фоликула, образува се киста, която се маха с МЦ - то тогава пак иде реч за кисти .. Затова и тук си задавам въпроса.
 Този месец ще направя фоликулометрия, така че ще се разбере дали се пука с нормален размер, но как мислите след като е бил 14 мм., кога да отида пак - 5 или 6 дена по-късно ? Ще се види ли ако дотогава се е спукал или просто ще се вижда определен размер фоликул. В смисъл нали като се спука, пак изглежда като доминант, но вече е с намалял размер, а ние няма да знаем какъв е бил размера му - ще имаме данни само за този 6 ден от МЦ. Дано съм се изразила правилно и пак се извинявам ако измествам темата.
 За да бъда полезна - ще кажа, че преди няколко месеца единия ми яйчник имаше ПКЯ структура, а сега се видя, че си е нормален. Тоест, не трябва да се вярва само на една ехографска снимка, защото явно структурата на яйчниците се променя.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #96 -: Юни 26, 2009, 20:41:11 pm »
аз май никога не съм имала ову, ама съм чела, че годна за оплождане яйцеклетка има при фоликул 18-22мм.
гарга,и според мен най-добре се проследява овулацията и растежа на фоликула на УЗИ. решението ти го подкрепям  :lol:
а колкото до мойте шашави фоликули ме притеснява, че са станали повече като брой... :( не съм сигурна, че някой може да стане доминантен и да се получи годна яйцеклетка. но времето ще покаже.
*
Re: поликистоза
« Отговор #97 -: Юни 26, 2009, 21:28:00 pm »
Фоликулите се пукат над 19 мм , би трябвало при всеки да е индивидуално , защото при мен се пукаха обикновенно над 20 мм , даже съм имала 26, 4 мм фоликул , според моят док, съвсем нормален, според мен киста или по скоро задържан. Аз започвах със следенето на фоликули от 12 ден и така докогато се види,че може да се пукне. Имам доказан Луф, само за един цикъл. Годна за оплождане яйцеклетка има в случайте, когато фоликулът е вече 18/19 мм и е готов за пукване.
Re: поликистоза
« Отговор #98 -: Юни 27, 2009, 11:26:22 am »
И аз мисля, че при всеки е индивидуално. При мен ( при инсето) фоликулите се бяха спукали сами когато бяха на около 20мм. В деня на инсето имаше няколко спукани, а другите бяха на по 19 и 20мм и съм сигурна, че се спукаха в рамките на същия и следващия ден ( просто си ме боли по време на О).

Може да има момичета, при които се пукат и на 23-24мм. Но и аз така знам както Фанта, че след 19мм вече са годни.

Гардже, то излиза, че имаш ранно Ову. Но този месец с фоликуметрията всичко ще се изясни  :). А за това, че сега не се е видяла поликизтозна структура на яйчниците е много хубаво. От това, което обсъждахме в темата, и от това което съм чела, мисля че за да се каже че има ПКЯ, трябва поне няколко прегледа да установят едно и също, а при теб може би е било случайно това което са заснели на снимката преди няколко месеца, а по принцип всичко да е ок.

Гардже, само едно не разбрах - сега по време на този цикъл ли се е видяло, че фоликула, който е доминантен е 14мм? Ако е така мисля, че 5-6 дни са много, може би след 3-4 и после още веднъж.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: поликистоза
« Отговор #99 -: Юни 27, 2009, 11:48:28 am »

Гардже, то излиза, че имаш ранно Ову. Но този месец с фоликуметрията всичко ще се изясни  :). А за това, че сега не се е видяла поликизтозна структура на яйчниците е много хубаво. От това, което обсъждахме в темата, и от това което съм чела, мисля че за да се каже че има ПКЯ, трябва поне няколко прегледа да установят едно и също, а при теб може би е било случайно това което са заснели на снимката преди няколко месеца, а по принцип всичко да е ок.

Гардже, само едно не разбрах - сега по време на този цикъл ли се е видяло, че фоликула, който е доминантен е 14мм? Ако е така мисля, че 5-6 дни са много, може би след 3-4 и после още веднъж.

Фоликулът ми беше 14 мм на 6 ден от МЦ. Лекаря иска да отида след 5 или 6 дни. Явно иска да го търси вече спукан. Знам ли. За мен, ако е вече спукан не е проблем. Аз искам да се види, че се пука и че е с нормални размери, когато това става. От друга страна мисля, че точно след около 5-6 дена ще ми е самата ову, поне това са показвали тестовете досега, че е около 11-12 ден. Относно ПКЯ структура, когато яйчника ми беше такъв - имах много странен цикъл, оскъден, ръждив, имах температура, нещо бях болна и т.н. Може това да е оказало някакво влияние, незнам. То и сега МЦ си ми върви само по 1 ден, а останалите няколко дена само цапа и сега смятам да питам дали лигавицата ми има нормални размери.
 Искам само да напиша, че церв.отвора ми на 6 ден от МЦ е 6 мм, а преди на 14 ден от МЦ беше 14мм. Хм .. май съвпада с дните и милиметрите :) Та затова нищичко незнам, дали е нормално и т.н.
 
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: поликистоза
« Отговор #100 -: Юли 01, 2009, 21:08:16 pm »
момичета, с мойта стимулация нищо не стана този цикъл :( бяха по 5-6 фоликула на яйчник и никой не беше по-голям от 10мм и то на 20-и ден вече. другия цикъл ще се стимулирам с клостилбегит 2 по 1 на ден, та да видим тогава. ама е много гадно с тези поликистозни яйчници :( като не се стимулираш задържани фоликули, като се стимулираш много малки :( голяма тъпня е.
сега съм на дуфастон за 10дни, и после като дойде пак стимулация. дано поне следващата е ползотворна :balk_112:
Re: поликистоза
« Отговор #101 -: Август 19, 2009, 19:30:03 pm »
тук никой не се е разписвал доста дълго време...затова реших аз да се отчета. вчера ми правиха хидротубация и ме заболя доста макар и за малко. ама аз бях и много уплашена. сестрата беше до мен и ми държеше ръката. заговаряше ме, за да не мисля за болката, ама то си боли - какво да се прави? и така все пак мина и резултата е проходими тръби :D
следващия цикъл ще ме стимулират с гонадотропни хормони вече, щото на другите не реагирам. най-вероятно с меногон. накой стимулирали ли са го с него? и какъв е бил ефекта?
Re: поликистоза
« Отговор #102 -: Септември 12, 2009, 01:52:21 am »
Момичета в чуденка съм дали да пия клостилбегит?Историята е следната : от както водя полов живот пия противозачатъчни ,естествено с почивки и на една такава почивка след един редовен цикъл забременях за първи път само дето се наложи аборт заради един антибиотик ,който бях пила.После пак пих една година противозачатъчни ,забременях след третия редовен цикъл и сега си имам момиченце.След като родих  и ми дойде цикъла започнах да пия пак противозачатъчни ,но нещата невървяха косата ми капеше,окосмявах се все повече,килограми несвалях и т.н.Спрях хапчетата и цикъла започна да е нередовен,отидох на Узи и се видяха множество кистички и за мое най-голямо очудване ,след като не ми беше идвал два месеца цикъла забременях,но завърши с мисед ,след като видяхме пулс едната седмица.Пак пих противозачатъчни няколко месеца и пак ги спрях.Направих си изследвания на хормоните - половите,щитовидна жлеза и надбъбречна жлеза - доказана СПЯ,щитовидни хормони в норма ,но на границата клонящи към хипертиреодизъм и инсолинова резистентност.Изследванията си ги правих в УСБАЛЕ при д-р Начев и той ми назначи за стимулиране на овулацията ,след като съм искала второ дете ,Клостилбегита.Само дето ме е страх дали в нашия град има достатъчно кадърен гинеколог за да проследи нещата или е по добре да взема да си запиша час при д-р Стаменов ,макар и за след година ,и тогава да опитвам с Клостилбегита?
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: поликистоза
« Отговор #103 -: Септември 12, 2009, 13:09:46 pm »
Момичета в .......
Според мен е по-добре при Стаменов.
Може да почакаш, но ще си в сигурни ръце и докато чакаш може пък и да стане чудото  :D

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: поликистоза
« Отговор #104 -: Септември 18, 2009, 08:51:08 am »
Момичета в чуденка съм дали да пия клостилбегит?Историята е следната : от както водя полов живот пия противозачатъчни ,естествено с почивки и на една такава почивка след един редовен цикъл забременях за първи път само дето се наложи аборт заради един антибиотик ,който бях пила.После пак пих една година противозачатъчни ,забременях след третия редовен цикъл и сега си имам момиченце.След като родих  и ми дойде цикъла започнах да пия пак противозачатъчни ,но нещата невървяха косата ми капеше,окосмявах се все повече,килограми несвалях и т.н.Спрях хапчетата и цикъла започна да е нередовен,отидох на Узи и се видяха множество кистички и за мое най-голямо очудване ,след като не ми беше идвал два месеца цикъла забременях,но завърши с мисед ,след като видяхме пулс едната седмица.Пак пих противозачатъчни няколко месеца и пак ги спрях.Направих си изследвания на хормоните - половите,щитовидна жлеза и надбъбречна жлеза - доказана СПЯ,щитовидни хормони в норма ,но на границата клонящи към хипертиреодизъм и инсолинова резистентност.Изследванията си ги правих в УСБАЛЕ при д-р Начев и той ми назначи за стимулиране на овулацията ,след като съм искала второ дете ,Клостилбегита.Само дето ме е страх дали в нашия град има достатъчно кадърен гинеколог за да проследи нещата или е по добре да взема да си запиша час при д-р Стаменов ,макар и за след година ,и тогава да опитвам с Клостилбегита?
Може би най-добре при Стаменов, а междувременно, ако решиш да пиеш Клостилбегит съм чела,че не е добре да се приема без цветна снимка, нищо че имаш предишна бременност. Ако не съм права да ме поправят другите момичета :)
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: поликистоза
« Отговор #105 -: Септември 18, 2009, 17:29:12 pm »
Julia_m,  напълно права си! Никакъв клостил, преди да е проверена и потвърдена проходимостта на тръбите! предишната бременност не гарантира нищо! Нещата са много динамични и трябва да имаш актуални изследвания.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: поликистоза
« Отговор #106 -: Септември 18, 2009, 19:23:38 pm »
Julia_m, Златито е права докато не си сигурна в това какво е състоянието на тръбите не пий клостил бегит ,аз след приемането му бях с извън маточна бременност и то два пъти не веднъж. Не че е задължително да се случи и на друг но има вероятност така че моя съвет е без да си сигурна да не пиеш.
Re: поликистоза
« Отговор #107 -: Септември 20, 2009, 01:11:50 am »
Много благодаря за отговорите.И аз така си мислех,че не е шега работа пиенето на Клостибегита.Значи след почивните дни си записвам час при д-р Стаменов ,пък............ каквото сабя покаже.Успех на всички момичета тук.
*
Re: поликистоза
« Отговор #108 -: Септември 20, 2009, 08:48:06 am »
 bubalanak
А ако не ти се чака една година за преглед при  д-р Стаменов,можеш да посетиш и клиника Щерев или клиниката на д-р Владимиров.
Успех!
Re: поликистоза
« Отговор #109 -: Октомври 20, 2009, 22:01:38 pm »
сега му е времето да се похваля, че след поне една година без овулация, този месец вече имах такава :lol:чак не ми се вярваше :lol: естествено със стимулация и то с гонадотропни хормони, но имах овулация :lol:доки беше казала кога да работим по въпроса междувременно и ние с мъжа ми спазвахме стриктно :lol:
незнам дали има други момичета с поликистоза и без ову, но тук е точното място, където да го споделя. надявам се, че с това сме направили крачка напред към нашето бебе :lol:
Re: поликистоза
« Отговор #110 -: Юни 04, 2010, 11:05:56 am »
Здравейте , аз също съм със ПКЯ.Сега ще ви разкажа моята изстория!Бях на 14 години когато ми дойде за пръв път цикъла.Вървя ми две седмици и ми спря и от тогава до ден днешен го няма ако не пия хапчета.Ходила съм при какви ли не специалисти в моя град но там само ме объркаха още повече натъпкаха ме с хормони объкаха ми хормоналния баланс станах с поликистоза на яйчниците но...лекари какво да се прави.Започнах лечение през 2001г в гр.Плевен и там за пръв път ми казаха че съм със ПКЯ.Започнах лечение с противозачатъчни,слагаха ми инжекции ХУМЕГОН и некви други но не си спомням вече,и през 2002г станах бременна.Бях на почивка и дори и да не ви се вярва пиех си противозачатъчните и станах бременна,започна да ми се гади,имах ужасно сърцебиена а то какво било бременност но аз съм продължила да си пия хамчетата как е станало и до днес незнам като съм сигурна че не съм пропускала хапчета.Доцентът каза че плодния сак не е годен даде ми дуфастон и всичко приключи с обилен кръвоизлив.След това в МАЙЧИН ДОМ ми направиха цветна снимка през 2003г и се оказа че при операция от апендесит ми е скъсена дясната тръба.Изкаха да ми правят лапароскопия но аз не се съгласих.И така нататък какво ли несъм пила и дуфастон и дияне35 и клостилбегит и много много други хапчета но нищо.Сега се лекувам при доцент Рачев.Ходих миналия месец при него той ми даде някакви хапчета и като ми дойде от петия ден пих клостил бегит и се пробвахме за бебе все пак вече 11 години съм семейна и толкова много искам да имам дете  :( че ако стана бременна ще изкрещя на целия свят :( .Доцента ми каза че ако за два месеца не успея да забременея ще се наложи да ми се направи пак цветна снимка (ужас :() и да ме препрати за инвитро.ТОВА Е МОЯТА ИСТОРИЯ МОМИЧЕТА И ВЕЧЕ НЕЗНАМ КАКВО ДА ПРАВЯ ОМРЪЗНА МИ ДА ПИЯ ЛЕКАРСТВА ОМРЪЗНА МИ ДА МЕ БЪРКАТ И КАКВО ЛИ НЕ ДА МИ ПРАВЯТ ,ОМРЪЗНА МИ ДА СЪМ ИМ ОПИТНО ЗАЙЧЕ,ТОЛКОВА НАПЪЛНЯХ ЧЕ НЕ МОГА ДА СЕ ТЪРПЯ!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: поликистоза
« Отговор #111 -: Юни 04, 2010, 12:23:36 pm »
Бях на почивка и дори и да не ви се вярва пиех си противозачатъчните и станах бременна,започна да ми се гади,имах ужасно сърцебиена а то какво било бременност но аз съм продължила да си пия хамчетата как е станало и до днес незнам като съм сигурна че не съм пропускала хапчета.
Понякога, ако взимаш определени антибиотици, те пречат на хапчетата да си вършат работата и може да се забременне, нищо че ги взимаш редовно.

Б.


  
Re: поликистоза
« Отговор #112 -: Юни 04, 2010, 18:49:07 pm »
Понякога, ако взимаш определени антибиотици, те пречат на хапчетата да си вършат работата и може да се забременне, нищо че ги взимаш редовно.


това е че не съм пила никакви антибиотици просто не мога да си го обясня  osi_10
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: поликистоза
« Отговор #113 -: Юни 04, 2010, 19:01:30 pm »
Противозачатъчните не дават 100% гаранция, а 99%. Ти може да си онзи 1%. Случва се, не си първата. Дано скоро успееш. ПКЯ не е най-страшната диагноза. И на нея се намира цаката. Обаче ти е време за истински специалист по стерилитет. Не знам от кой град си, но кварталните гинеколози не могат да ти помогнат. 11 години са много време. Потърси квалифицирана помощ.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: поликистоза
« Отговор #114 -: Юни 05, 2010, 10:35:34 am »
аз вече ходя при такъв специалист поне ми го препоръчаха и за сега съм доволна ще видиме какво ще се получи дано да ми помогне защото ми писна да бъда опитно зайче
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: поликистоза
« Отговор #115 -: Юни 05, 2010, 20:23:54 pm »
Ами аз не съм чувала за специалист по стерилитет доц. Рачев./не че е задължително да съм чувала де, но да кажем, че повечето ги знам :lol:/ По какво е доцент той? Къде преглежда? За какво те лекува? Тук имаме подфорум с адреси на клиники, които се занимават със стерилитет, ако искаш поразрови.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: поликистоза
« Отговор #116 -: Юни 06, 2010, 07:32:51 am »
Ами аз не съм чувала за специалист по стерилитет доц. Рачев./не че е задължително да съм чувала де, но да кажем, че повечето ги знам :lol:/
Има, чукни го в Гугъла :wink:. http://www.ascendent.cc/pages/ekip-i-dejnosti.php
Обаче сериозно - до колкото разбирам не е точният човек. Не е описано да се занимава изрично със стерилитет.

Таня, послушай sixsens и отивай при някой, който само с това се занимава. След толкова години наистина не си струва да ходиш при когото и да е друг.
« Последна редакция: Юни 06, 2010, 07:35:26 am от Bobbie »


  
Re: поликистоза
« Отговор #117 -: Юни 06, 2010, 10:29:30 am »
момичета прочетет първата ми публикация и ще разберете защо ходя при РАЧЕВ, аз съм с поликистоза на яйчниците , да съгласна съм с това че трябва да отида при друг специалист по стерилитет, но искам първо да се оправя хормонално а аз друг специалист по хормонални проблеми не съм чувала ако знаете някой пишете.
*
Re: поликистоза
« Отговор #118 -: Юни 06, 2010, 11:38:20 am »
Смятам че не е редно да нападате когото и да било за това че ходи при специалист не такъв какъвто вие искате. :x
Оставете момичето сама да реши при кого да ходи, вече си е намерила лекар и е доволна от него. Нека тя реши при кого и къде да се лекува. Аз самата не ходя при специалист по стерилитет защото и аз съм с поликистоза но не съм била опитно зайче.
tanq ivanova  ако имаш е-майл или ако искаш пиши ми ЛС...
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: поликистоза
« Отговор #119 -: Юни 06, 2010, 14:49:34 pm »
Ами хормоналният дисбаланс е част от репродуктивната система, следователно е репродуктивен проблем. А с това се занимават специалисти по стерилитет. Те хората лекуват и ПКЯ :D, не правят само ин витро :lol: Аз на никого не налагам мнение, нито пращам хората при конкретни лекари. Но съм достатъчно добре запозната, та затова си позволявам да дам мнение и съвет. Щом сте били опитни зайчета, значи не можете да прецените кой лекар си разбира от работата. Тук даваме информация, възползвайте се!
« Последна редакция: Юни 06, 2010, 19:59:10 pm от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: поликистоза
« Отговор #120 -: Юни 06, 2010, 17:17:27 pm »
мислис ли че за 14 години ходене по мъките  не съм го разбрала?
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: поликистоза
« Отговор #121 -: Юни 06, 2010, 19:08:08 pm »
fanta_25, никой никого не напада, не разбрах къде видя нападки. Какво лошо има да чуе и чуждо мнение?
Таня,  истината е, че специалистите по стерилитет често правят неща, с които ако може така да се изразя, заобикалят проблема. Така резултата е, че има бременност много по-бързо. Например ти може да се лекуваш хормонално години наред и никога да не се оправиш, а всъщност да е възможно с лекарства да се получи забременяване след 2 месеца ( това е просто пример, всеки си е индивидуален). При положение, че 11 години се разправяш с това, най-логичната стъпка е да отидеш именно при такъв специалист. Освен ако не смяташ, че имаш още годинки за губене. Аз имам нещо подобно - според лекаря ми е на границата между ПКЯ и нормалното. Колкото и да се лекувам, няма да се оправи за постоянно. Обаче с хормони забременях от инсеминация от първи път ( друг е въпросът, че го загубих тогава, но това е по други причини). sixsens е 100% права за това, което ти казва.

Боби


  
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: поликистоза
« Отговор #122 -: Юни 06, 2010, 20:08:20 pm »
Таня, за тези 14 години би трябвало да си разбрала, че ПКЯ НЕ СЕ ЛЕКУВА! Терапията е поддържаща, но ПКЯ няма да изчезне, ако ще още 14 години да се лекуваш. Ако не ми вярваш, прочети това - http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=397&Itemid=17 Споделям написаното от Боби. Затова и ти казвам да потърсиш клиника по стерилитет, защото там знаят как да заобиколят поликистозата и да постигнат бременност без да се налага години да пиеш противозачатъчни и всякакви други...
Нито те нападам, нито те иронизирам, нито каквото и да е. Казвам ти всичко това с най-добри чувства и загриженост. Повтарям, ПКЯ поне на този етап не се лекува. Единствено с лечение и терапия се постига подтискане на симптомите. Но в момента, в който спреш лечението, всичко започва отначало.
Не каза от кой град си, но ако за тези 14 години си ходила само по лекари в твоя град /с такова впечатление останах аз от поста ти/, значи си си загубила времето. Извинявай, ако грешно съм разбрала.
Успех ти желая най-искрено!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: поликистоза
« Отговор #123 -: Юни 07, 2010, 18:48:26 pm »
значи първите години се лекувах във враца после почнах в плевен а след това в софия първо в майчин дом там ми правиха цветната снимка  osi_16 искаха и лапаро да ми правят но.... след това при доктор дачева която ме лекуваше с дияне35 и тя ми препоръча доцент рачев каза ми че той може да ми помогне но сега определено се обърках  :( какво да правя? :oops: :(
« Последна редакция: Юни 07, 2010, 18:52:26 pm от tanq ivanova »
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: поликистоза
« Отговор #124 -: Юни 07, 2010, 18:58:16 pm »
http://www.zachatie.org/forum/index.php?board=2.0 - в този форум има адреси и отзиви за различните клиники по стерилитет в България. Поразрови, прочети мненията за различните доктори, помисли и си избери клиника, обади се, запиши си час и действай!
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: поликистоза
« Отговор #125 -: Юни 07, 2010, 22:13:35 pm »
Sixsens вече ти е казала мнението си многократно.

Аз три години лекувах СПКЯ в София. Когато ми казаха, че единственият ми разумен ход е инвитро отидох във Враца, където на третия месец имаше бременност, а след 9 месеца се появи и баткото.
Когато решихме, че искаме второ дете започнах да обикалям точно тези специалисти, които ти препоръчват  sixsens i Bobbie. Пообикалях, пообикалях половин година и накрая пак се върнах във Враца. Развръзката е ясна.

Като знам манталитета във Враца и околията какъв е, никак не ме учудва, че 11 години чакаш дете. Предполагам, че този 1 месец няма да е фатален. Изчакай да видиш какво ще стане при доцента. И късмет.
Ако не стане, наистина внимавай при избора на клиника за ин витро. Има много измислени. Но тази в Плевен, тези на д-р Владимиров, д-р Стаменов, д-р Щерев, д-р Димитров... не са от тях. Аз лично не съм правила опити ин витро и не мога да давам съвети за това. Но във форума има много писано.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: поликистоза
« Отговор #126 -: Юни 07, 2010, 22:44:16 pm »
Не разбрах само аз кои специалисти препоръчвам?
И баш пък клиниката в Плевен да приравняваш с другите....
Иначе, много се радвам, че си забременяла без ин витро, значи не си имала много сериозен проблем. СПКЯ има различни степени и състояния.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: поликистоза
« Отговор #127 -: Юни 07, 2010, 23:20:32 pm »
Не разбрах само аз кои специалисти препоръчвам?
И баш пък клиниката в Плевен да приравняваш с другите....

предположих тези
Не приравнявам никои клиники. Тя се е лекувала в Плевен затова я сложих на първо място. Освен това казах само моето мнение. Единствено моето. И вече го казах. Няма да намеквам и натвърдвам да иде при мойта БАШ лекарка. Има си глава на раменете и тя си знае през какво е минала. Най-верояно е започнала точно от моята лекарка...

СПКЯ има различни степени и състояния.
Повярвай знам. Даже знам, че едни и същи състояния и степени в очите на различните лекари са много различни. В рамките на две седмици чух от "За ин витро си" до "Нищо ти няма"...
И престанах да слушам. При втората бременност помогна. Дори и модератори тук ми казваха - с тези изследвания си за ин витро отвсякъде. Аз не приемах ин витрото като шега, или "способ да забременея с близнаци". Затова не се решавах да тръгна по този път. Може би е било щур късмет, че е станало... ннам, ама и слабо ме вълнува. Точно сега не ми се смятат вероятности.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: поликистоза
« Отговор #128 -: Юни 07, 2010, 23:32:32 pm »
Когато решихме, че искаме второ дете започнах да обикалям точно тези специалисти, които ти препоръчват  sixsens i Bobbie.
Къде видя да препоръчвам когото и да е?

Б.


  
Re: поликистоза
« Отговор #129 -: Юни 08, 2010, 20:49:55 pm »
моляви момичета не спорете ще послушам и ще отворя линка да видя клиниките и да видя какво ще правя АЗ САМО ИЗКАХ ДА СПОДЕЛЯ НЕ ДА ПРАВЯ СПОРОВЕ И КАРАНИЦИ извинявайте че писах не исках да се стига да се карате заради мен СЪЖАЛЯВАМ!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: поликистоза
« Отговор #130 -: Юни 08, 2010, 21:22:24 pm »
Не се извинявай, Таня, няма за какво. Нормално е, всеки има мнение и е в правото си да се  изкаже, разбира се. Не се караме, изясняваме се :D
Дано скоро намериш решение на проблема си!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: поликистоза
« Отговор #131 -: Юни 09, 2010, 18:00:47 pm »
е дано защото наистина вече ми писна да тичам от доктор на доктор и нищо накрая дано успея да се оправя и да си родя едно детенце  :(
*
Re: поликистоза
« Отговор #132 -: Юни 09, 2010, 18:07:24 pm »
Няма да се отчайваш и няма да се предаваш, както много от момичетата тук.Това е форум за проблемно забременяване и ние всички тук си помагаме за да сбъднем един ден най-голямата си мечта!

А и аз икам да се извиня защото доста несправедливо от моя страна се включих с неподходяща реплика съвсем наскоро. Никой никого не напада, всички си помагаме!
Re: поликистоза
« Отговор #133 -: Юни 28, 2010, 15:27:32 pm »
Момичета, може би ще ме сметнете за изключително невежа, но все пак ще си задам въпроса.
Началото на 2009г. цикъла ми спря за 6 месеца. Започнах прием на Дуфастон и с него 7 месеца цикълът ми беше редовен. Но след като спрях да го пия, спря и да ми идва. Така 3 месеца отново нямах цикъл. Ходих на лекар и той ми каза, че имам поликистоза. Изписа ми Оргаметрил (4 дни х 2 табл.), за да ми дойде и да изследваме FSH и LH. Та по схема го пих 4 дни, и на 5-6 ден откакто съм го спряла трябва да ми дойде. Днес е 7-ми ден, все още нямам кървене. Но на 25.06. имах полов контакт и презервативът се скъса. Въпроса ми е дали е възможно да съм забременяла. Този Оргаметрил как действа - предизвиква ли овулация? И кога най-рано мога да си направя тест, за да е достоверен?
*
Re: поликистоза
« Отговор #134 -: Юни 28, 2010, 18:57:07 pm »
Нелка аз не веднъж съм пила Оргаметрил 2 пъти на ден , 5 или 7 ден за предизвикване на МЦ и моят АГ ми казва че 5-7 ден след спирането ще ми дойде. Направи един тест за бременност ,дано резулата е положителен или най-добре отиди на лекар.
Re: поликистоза
« Отговор #135 -: Август 11, 2010, 11:09:28 am »
Така... :) на някой да му се е случвало нещо такова?

Имам си ПКЯ...след неуспешната ми бременност, яйчниците бяха отново в кисти, изпих три блистера Диане и през месеците кистите постепенно изчезваха. По време на 3-я блистер ходих отново при док, бяха останали само 2-3 кистички на яйчник и решихме като изпия и този блистер да подновим опитите.
Разбрахме се на 16-17 ден от новия цикъл да отида на преглед (понеже овулацията ми е късна около 20-ти ден, ако я има :wink:) да видим какво се случва и ето ти изненада  8O

Имах толкова много нови кисти, колкото никога до сега не съм имала. Док вика - все едно сме започнали стимулация за инвитро...около 10-15 малки фоликулчета (кистички) на яйчник.

Ха сега споделете предположения какво може да се е объркало? След три месеца на противозачатъчни, би трябвало като ги спра ефекта да е обратния, да са по-малко кистите и да търсим някаква овулация, а не положението да е по-зле  :?.

Сега ще изпия 10 дни един Дуфастон, ще пусна хормони, и ще правя тест за
инсулинова резистентност, но направо нямам отговор на случващотото се...не смея да се наема на какавато и да е стимулация било то и с клостибегит, защото резултатите от тях са супер непредсказуеми и най-вече трагични.

Някакъв съвет, как да се боря с тая напаст или какво може да се е объркало?
Противозачатъчните винаги са давали ефект и след спирането им яйчниите са ми били спокойни...


Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #136 -: Септември 28, 2010, 16:29:36 pm »
ЗДРАВЕЙТЕ МОМИЧЕТА!КАК СТЕ?АЗ СЕ ЗАВЪРНАХ В ФОРУМА И СЕГА СЪМ ПРЯСНО ОПЕРИРАНА.НАПРАВИХА МИ ЛАПАРОСКОПИЯ И СЕГА ЩЕ ВИДЯ КАКВО ЩЕ СТАНЕ.ХОДИХ В ПЛЕВЕН В КЛИНИКА СВЕТА МАРИНА В НАЧАЛОТО НА СЕПТЕМВРИ И НА 23 СЕПТЕМВРИ МЕ ОПЕРИРАХА.Е НЕЗНАМ КАКВО ЩЕ СТАНЕ НО ПОНЕ СЪМ МНОГО ДОВОЛНА ОТ ПЕРСОНАЛА НА ТАЗИ КЛИНИКА АБЕ ВЪОБЩЕ НА НИВО СА НИЩО ОБЩО НЯМА С ДЪРЖАВНИТЕ БОЛНИЦИ.Е ДАНО МИ ТРЪГНЕ ЦИКЪЛА НОРМАЛНО И ДАЙ БОЖЕ ДА ЗАБРЕМЕНЕЯ. :bori_002: :youwoman: preggo  ОФ МОМИЧЕТА НЕЩО СЪМ ОБЪРКАЛА АЗ СЪМ TANQ IVANOVA ИМАМ ПО ГОРНИ ПУБЛИКАЦИИ НО НЕЩО СЪМ ОБЪРКАЛА И ПИША ОТ ТОЯ ПРОФИЛ НО КАК И АЗ НЕЗНАЯ ХАХА
« Последна редакция: Септември 28, 2010, 16:32:25 pm от tanq82 »
*
Re: поликистоза
« Отговор #137 -: Септември 28, 2010, 22:45:11 pm »
Таня, а дано всичко е ок и забременееш скоро.

Междувременно - писането с главни букви в интернет пространството се приема за викане  :wink:
Re: поликистоза
« Отговор #138 -: Септември 30, 2010, 17:21:49 pm »
radostinka,и аз съм с ПКЯ и ми предстои да взема Диане след 3 стимулации с клостил,неуспешни.По принцип от клостил не е учудващо ако се появат нежелани кисти,всяка жена реагира различно.Един месец може да няма нежелани кисти след стимулация,но на следващия да се появят толкова много,че дасе наложи да се вземе диане до следващия опит.С клостил при поликистоза е "риск губи,риск печели".Мисля,че нищо не се е объркало особено,прочети листовката мисля,че там го пишеше като възможна реакция.Противозачатъчните не са абсолютния лек,те просто блокират порочния кръг,ако не се цели бременност.И се дават през почивките при стимулация,за да се поизчистят кистите и да понижат андрогените,които потискат овулацията при високи стойности.Кръвната ти захар нормална ли е?
Re: поликистоза
« Отговор #139 -: Септември 30, 2010, 17:36:23 pm »
hazelnut,аз съм с поликистоза и без овулация.За щастие клостилът все още предизвиква овулация при мен.Е не всеки път,но все пак я има.
Re: поликистоза
« Отговор #140 -: Септември 30, 2010, 21:44:54 pm »
Джени, моя проблем е съвсем друг. Наясно съм и с действието на Клостибегита и с Диането, което пък пия вече от много време.

Аз на Клостил не реагиарам добре (поне на стандартната доза 2х1 за 5 дни), в смисъл не стигам изобщо до момента доминантен фоликул, такъв просто не се образува, само множество малки, и съм много далеч от търсената овулация.

А с Диането за първи път попаднах в ситуация, след 3 месечен прием вместо яйчниците ми да са спокойни, да е точно обратното, след спирането му да избухнат множество кисти, т.е. противоположния ефект, който се търси от него.

Луда работа си е, с ПКЯ всеки цикъл е съвсем индивидуален, трудно се прави сравнение. Но е ясно, че и без противозачатъчни не става, трябва поне малко да са спокойни яйчниците, че да се търси начин да се постигне овулация, с 15-20 кистички нищо няма да стане...та сега си го пия с наджедата следващия цикъл вече да предприемем нещо :)
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #141 -: Октомври 04, 2010, 16:44:13 pm »
Изчерпват ли се яйцеклетките при поликистоза?
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: поликистоза
« Отговор #142 -: Октомври 04, 2010, 18:58:23 pm »
Изчерпват ли се яйцеклетките при поликистоза?
Да, затова трябва да се лекува

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: поликистоза
« Отговор #143 -: Октомври 13, 2010, 14:57:48 pm »
Момичета, пих Клостилбегит 2х1 и сега имам два фоликула по 18мм и един 19,5(и няколко по-малки по 12). Това беше на 10-ти ден от М. Но защо доктора ми каза да правим секс след 3 дни(т.е. на 13 и 14-ти ден)? Не е ли твърди късно? Аз мисля че с тези размери фоликулите може да се спукат съвсем скоро?!
Re: поликистоза
« Отговор #144 -: Октомври 13, 2010, 15:42:13 pm »
Да не е имал в предвид да правите секс следващите три дни.
Фоликулите са порастнали значително вече, възможно е още на 11-я ден да има спукан.

Според мен започнете със секса по-рано :wink:
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #145 -: Октомври 13, 2010, 15:48:11 pm »
Не, изрично каза без секс, чак на 13 и 14-ти ден. А аз си мисля, че от клостибегита ще пораснат по-бързо от нормалното, и накрая ще изпусна момента.Знаеш ли колко време трябва докат фоликула се спука и слезе надолу по тръбата?
« Последна редакция: Октомври 13, 2010, 15:53:34 pm от amanda1 »
Re: поликистоза
« Отговор #146 -: Октомври 13, 2010, 16:08:34 pm »
Аманда, при всеки е строго индивидуално.

При едни момичета фоликулите се пукат при 20мм при други при 22-23мм.
А за растежа им се приема, че средно порастват с по 2мм на ден.
От Клостилбегита се очаква просто да има повече от един фоликул, или ако не се образуват доминант да има такъв, но не и овулацията да е по-рано (но пак си е индивидуално).

Аз не бих чакала 3 дни, но съм си дебела глава и понякога правя какво си искам :wink:
Най-добре слушай лекаря си, а и ако не ви е първа стимулация, той може би вече има наблюдения и мнението му е най-сигурно :wink:
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #147 -: Октомври 13, 2010, 16:24:18 pm »
Първа стимулация ми е . Ами ако докторът се е объркал и аз изпусна момента? Пиенето на клостилбегита отива на вятъра. Незнам как да определя овулацията, защото досега съм нямала. Правя тестове за овулация, снощи беше положителен, ама те са малко неясни и трудни за разчитане.
« Последна редакция: Октомври 13, 2010, 16:26:47 pm от amanda1 »
Re: поликистоза
« Отговор #148 -: Октомври 13, 2010, 16:34:09 pm »
Смята се че при положителен тест овулацията настъпва между 24 и 48 часа (двете чертички трябва да са еднакво ярко наситени или тестовата да е по-тъмна).

Аз не виждам смисъл от три дневно въздържание, не мисля че секса през ден или всеки ден около дните на ову ще объркат нещо, но все пак не съм лекар.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #149 -: Октомври 13, 2010, 17:09:47 pm »
Спермограмата ни е лоша, може би затова доктора иска да събере материал  и тогава........
Re: поликистоза
« Отговор #150 -: Октомври 13, 2010, 19:57:38 pm »
Така ситуацията се променя и той с право ви кара да изчакате.

Малко извън темата - но видях в графиката ти, че пиеш Инофолик. Това обсъдено ли е с лекаря или е самоназначено? Питам защото умувам и аз да започна прием на Инофолик, но ме притесняваше може ли да се приема по време на хормонална стимулация, защото следващия месец плануваме стимулация с Клостилбегит.

А и понеже пишеш в темата за поликистозата, имаш ли такава и как ти се отразява приема на тази хранителна добавка?
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #151 -: Октомври 14, 2010, 12:06:51 pm »
Инофолик ми го изписа гинеколога. Изрично каза да продължавам да го пия, заедно с клостилбегит.
На мен ми се отрази много добре 2х1 - действа ми успокоително, може би и акнето ми малко се подобри. Доволна съм от инофолик. Заеднос Л-тироксин(за житовидната жлеза) хормоните ми влязоха в норма. Е, вярно че са в горна граница, но все пак в граница.
Да, имам поликистоза и на двата яйчника.
« Последна редакция: Октомври 14, 2010, 12:08:27 pm от amanda1 »
Re: поликистоза
« Отговор #152 -: Октомври 14, 2010, 12:16:40 pm »
Аманда, благодаря за отговора :)
За всеки случай първо ще се консултирам с док за Инофолика.

Аз пак от после се сещам за въпроси :oops: :lol:
От колко време го пиеш и има ли ефект върху самите яйчници ( имам в предвид дали намаляват кистите )? Ама и аз как се изразих само :lol:
« Последна редакция: Октомври 14, 2010, 12:25:59 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #153 -: Октомври 14, 2010, 19:06:17 pm »
Инофолик пия от началото на август. Намали ми тестостерона, и вероятно от там малко се намали LH. Но си останах с кисти, и не стигам до овулация. Затова пих клостилбегит. Предполагам че инофолик е лека хранителна добавка, която обаче има слабо действие, защото не е лекарство.
Re: поликистоза
« Отговор #154 -: Октомври 14, 2010, 20:05:29 pm »
radosttinka, тъкмо направих стимулация с клостилбегит и пиех и Инофолик. Докторката ми изрично настоя за тази схема, така че е е допустима схемата. Инофоликът и без клостилбегит ми действа малко стимулиращо на яйчниците, отслабвам и малко ме тонизира много приятно, защото съм малко занесена по принцип (пуста щитовидна жлеза).
Re: поликистоза
« Отговор #155 -: Октомври 15, 2010, 09:10:30 am »
Питам за подробности около Инофолика, точно защото ме притесняват стимулациите, или по-точно отговора на яйчниците ми.
По-горе някъде в темата съм споделя подробности, че е трудна работа.
Миналата година при стимулация с Клостилбегит, схема 3-7 ден 2х1 - резултата беше трагичен - около 10 фоликула с размери около 10мм, които си останаха така  :x

Сега другия месец мислим да пробваме отново с Клостилбегит, но този път 2х1/2 с надежда, че няма да тръгнат толкова много и все някой ще порастне. Но понеже точно това са ми притесненията, че отново нищо няма да се получи търся нещо за Инофолика, за което да се хвана, че ще ми помогне при стимулациите или малко ще оправи хормоните...А от два месаца пия и Метформин, на който също залагам някакви надежди, че ще помогне за по-добър отговор при стимулация.

Пробвали сме и други стимулации с Меногон и комбинирана Клостилбегит с Меногон, но правя твърде много фоликули около и над 10, успяват да порастнат... но защо са ми толкова много при стимулиран цикъл...
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #156 -: Октомври 15, 2010, 11:18:43 am »
radosttinka, няма как да разбереш как би ти подействал, докато сама не пиеш поне един месец прахчетата. Аз пия по 4г т. е 2 сашета Инофолик на ден, но пък не пия метформин. При мен тези прахчета действат много добре, веднага правя доминантния фоликул, но аз по принцип често имам такъв, по-скоро проблемно ми е пукането му. От друга страна ти пиеш метформин,което си е тежката артилерия и би трябвало да има много по-голям ефект от хранителна добавка.
Re: поликистоза
« Отговор #157 -: Октомври 16, 2010, 09:34:53 am »
radosttinka, От друга страна ти пиеш метформин,което си е тежката артилерия и би трябвало да има много по-голям ефект от хранителна добавка.
Съгласна съм със Шмати, метформина е лекарство за регулиране на кръвната захар, а инофолик е хранителна добавка за подпомагане баланса на кръвната захар.
Re: поликистоза
« Отговор #158 -: Октомври 16, 2010, 09:44:42 am »
Ще видим още този месец какъв е ефекта от Метформина  :wink:
Единственото което мога да кажа до сега е, че още след първия месец на Метформин и противозачатъчни яйчниците ми се изчистиха от кистите, а до сега трябваше да минат поне 3 месеца на Диане, за да получим този ефект. Това ми е втроия месец на комбиниран прием, но отложихме стимулацията заради много високия ми Пролактин.

Много се надявам да докараме овулация, че при мен е много странна ституацията :wink: за пример - два месеца несполучливи стимулации, на третия хормони, които са много зле, много кисти и неочаквано спонтанна овулация :o  :) или пък 3 месеца Диане, спокойни яйчници спирам го и експлоадирам в кисти  8O
Направо не знам какво да очаквам.

Сигурно вече се повтарям ама като много ме човърка всичко това :lol:
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #159 -: Октомври 16, 2010, 11:34:00 am »
Не, не се повтаряш, като изказваш това,което те мъчи може да измислим нещо. Сигурна ли си, че Диането е за теб т. е как е тестостерона? Правиш ли успоредно с това диети, спорт т. е да подпомогнеш действието на метформина?
Re: поликистоза
« Отговор #160 -: Октомври 16, 2010, 12:06:25 pm »
Шмати, тестостерона ми е ок. Завишен е само леко Андростендиона.
Но пък не спортувам, нямам проблем с килограмите, нямам и изразена ИР, Метформина го пия само превантивно заради ПКЯ-то. А за диетите  :lol: - аз от години постоянно от нещо се лишавам, защото преди бях с 10-тина килограма по-тежичка :) и но с промяна в хранителния режим ги свалих, та сега се ограничавам от сладко, от безалкохолно, от тестяно, никога не се тъпча, вечерям рано, наблягам на салатите и така...
« Последна редакция: Октомври 16, 2010, 12:36:03 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #161 -: Октомври 16, 2010, 13:18:14 pm »
Ей, супер си, чак срам ме хвана, че много малко усилия помагам за диетите и килата ми са повечко. На мен винаги ми дават регулон или марвелон като противозатъчно. Пробвала ли си с нещо друго стимулация, освен с Клостилбегит? И започни Инофолика пък то ще си покаже, резултатът или ще е добър или никакъв, няма как да е лош.
Re: поликистоза
« Отговор #162 -: Октомври 18, 2010, 11:07:14 am »
Шмати опитвали сме и друго
 - Клостил от 3 ден + Меногон 75 от 5 ден - резултата 12 фоликула 8O, като всички порастнаха и се спукаха спонтанно, без един който си остана задържан.
 - Само Меногон 75 от 2 ден - резултат 6-7 фоликула, които спряха да растат на около 14мм, може би трябваше да се увеличи дозата и щяхме да ги изкараме, ама стимулацията беше за инсе, а фоликулите бяха много.

Та затова сега съм такава паника и притеснение, искам просто един, два фоликула, не ми трябват повече :).
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #163 -: Октомври 19, 2010, 12:44:35 pm »
Момичета, да се оплача - 4 кисти.
Имах стимулация с клостилбегит, после два дни болки около предполагаемата овулация, температурата ми се покачи, бейбиплан и фертилифренд отчетоха овулация и накрая доктора ме разби - кисти. Не се пукат. Как е възможно?
Re: поликистоза
« Отговор #164 -: Октомври 19, 2010, 13:07:02 pm »
Аманда, не ти ли таймираха овулацията с Прегнил?
Или има таймиране, но въпреки това не се пукат?
За мен е необяснимо, как може пациентка с ПКЯ да се стимилура, без значение с какво, и да не и се таймира овулацията с Прегнил или Оветрил, но пък е често срещато :x
Та нали това е един от основните проблеми при поликистозата - или няма доминанти, а само кисти, или доминанта не се пука и става в голяма киста?

Аманда, това че бейбиплан и фертилитифренд засичат О, въобще не значи че е така при ПКЯ-то.
Кистите са неспуканите фоликули, които следяхте, или някои от другите по-малки?


Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #165 -: Октомври 19, 2010, 13:18:26 pm »
На предишния преглед имах 4 доминантни фоликула и доктора каза кога да работим по въпроса. Изрично го питах да ми даде нещо за пукане, но той нищо не ми даде. И сега тези 4 фоликула са се превърнали в 4 кисти, най-голямата от които е 30мм,а другите са по-малки.
Дали е грешка на доктора че не ми изписа прегнил?
Re: поликистоза
« Отговор #166 -: Октомври 19, 2010, 13:29:00 pm »
Не мога да кажа дали е грешка, той е лекаря и може да е имал нещо в предвид.
Примерно ако се спукат всичките след инжекциите и се получи многоплодна бременност, все пак 4 фоликула не е малко.

Възможно при следващата стимулация вече да ти назначи, трябва да е ясно дали могат да се спукат фоликулите с инжекции.

Но за мен не е логично, по принцип, да се прави стимулиран цикъл без таймиране на овулацията, особено при ПКЯ, не при всяка жена се пукат спонтанто фоликулите, а всички знаем, че Клостилбегита се пие броени пъти в живота, няма смисъл да се гърмят напразно опитите.

Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #167 -: Октомври 19, 2010, 13:45:15 pm »
Док. каза че ще направим още един цикъл с клостилбегит и може би прегнил, и ако не стане остава само инвитро.
А мен ме е страх от тези стимулации, защото може да предизвикат рак на яйчниците.
Животът е скапано нещо.
Re: поликистоза
« Отговор #168 -: Октомври 19, 2010, 14:05:42 pm »
Вие имахте и мъжки фактор, нали така беше?!
И там като има проблем, няма смисъл от много стимулирани цикли, но пък всичко е възможно :), Аманда дано следващия цикъл няма проблеми и да има място за надежда  yahoo_17
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #169 -: Октомври 19, 2010, 16:08:08 pm »
Мерси за обясненията. Късмет и за теб yahoo_33
Re: поликистоза
« Отговор #170 -: Октомври 28, 2010, 17:08:18 pm »
Момичета,здравейте и от мен.Искам да ви разкажа и мойта и история и ако има момичета минали по този път или в момента минават нека споделят.От 2г.със съпругът ми се опитваме да си направим бебенце,но уви не става и до сега :balk_145:.Когато мина първата година от опитите реших да посетя специализирана клиника,а именно "Щерев".След изследванията които ми назначи и 2 неуспешни инсеминаций се оказа,че имам удебелева обвивка на ячниците и не мога да спукам фоликула нито н Прегнил нито с физ.натоварване.След като се установи това нещо АГ ми каза,че имам два варианта или оперативна лапароскопия/фенестрация/или ИНВИТРО.След около месец почивка реших да си пусна изследване за тостестерон и той се оказа завишен,имам окосмяването типично за ПКЯ,а също така и нередвната менсруация/един м.си ми идва през 26дни друг през22,та дори този м.ми дойдеслед 31ден и така се зарадвах,че ми закъснява,а тя лелката пак се появи,абе ужс :(./ и сега си мисля,защо АГ-то ми не ми назначи това изледване.И какво да направя от тук на татък,дали да чакам да ми се спукам сам този фоликул,ако там е причината или да търся друга причина за неидващата ни радост.
Re: поликистоза
« Отговор #171 -: Октомври 28, 2010, 18:03:40 pm »
При кой АГ ходиш там. Не правихте ли изследване на хормоните? Ако сте правили дай да ги видим.
Re: поликистоза
« Отговор #172 -: Октомври 29, 2010, 12:21:57 pm »
Шмати пускахме няколко пъти LH , Estradiol,Prolaktin и FSH,-тях ми ги пусна още на първият преглед,но нищо друго,но резултатите са ми в клиниката и мисля,че бяха наред щом АГ-то не спомена нищо за проблем.Вторият път пуснах само LН-6.33 Eatradiol-355,за тези дни от цикъла ми мисля,че бяха в нормата ,ако не се лъжа или ако не са АГ-то ми щеше да ми каже.Общо взето това ми назначи той като изследвания.А тостестерона реших сама да си го пусна и той се оказа завишен,а именно-2,7.Ходих при Александров.И така и сега нз на къде да поема.
Re: поликистоза
« Отговор #173 -: Октомври 29, 2010, 12:57:46 pm »
Как е спермограмата, имаш ли пуснати изследвания на хормони на щитовидната жлеза и дали си правила изследване за инсулинова резистетност. Според мен трябва да продължиш да ходиш при д-р Александров като си по-нахална и му обясниш за проблемите си и че от инсетата нищо не става, за да даде идея за повече изследвания и каква ще е следващата стъпка.
Re: поликистоза
« Отговор #174 -: Октомври 29, 2010, 13:10:49 pm »
Щом доктора е констатирал, че обвивката на фоликулите е удебелена, а и щом с прегнил не се пукат, въртележката около хормоните май само ще ти загуби време. Моето мнение е да послушаш лекаря си :), но без фенестрация...инвитрото е по-добрия вариант.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: поликистоза
« Отговор #175 -: Октомври 29, 2010, 13:25:20 pm »
marsi_pz не е ли по добре да публикуваш хормоните с референтнтие стойности. Аз къщо бях с висок тестостерон -моят беше 1,13 , след което последваха 3 месеца прием на контрацептиви  и сега е в нормата. Да добавя само че хормони се пускат на 3-5 ден от цикъла.
Re: поликистоза
« Отговор #176 -: Октомври 29, 2010, 13:33:08 pm »
Да, тестостерона се смъква след прием на противозачатъчни, но не не съм сигурна дали при вкарването му в граници ще окаже положително влияние върху удебелената обвивка на фоликула.

Ако някой има инфо по този въпрос, моля да сподели :)
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #177 -: Октомври 29, 2010, 18:00:07 pm »
marsi_pz, може би при теб става въпрос за луф синдром.
Направи няколко допълнителни изследвания:
- обременяване с глюкоза, за да се потвърди или отхвърли инсулинова резистентност. Все пак инсулина също участва в зреенето и пукането на фоликулите, така както и андростендиона (прекурсор на тестостерона).
- изследвай и хормони на щитовидната жлеза;
- вземи и пусни също и 17-OH progesterone и DHEA-S на 3-ти ден от цикъла.

Като цяло те са решили по лесният път: хайде на стимулациите и прегнила. Каква ти е гаранцията, че при силна стимулация ще спукаш фоликулите с прегнил?

С горните изследвания отиди и при ендокринолог.

Не се отчайвай. Прогестеронът как е? В зависимост от неговите стойности също може да се съди от къде идва повишеният тестостерон.

Ако не си узряла за идеята за ин витро - не бързай. По принцип това наистина е най-бързият път, но пак няма гаранции.
« Последна редакция: Октомври 29, 2010, 18:04:13 pm от Magdalena78 »
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: поликистоза
« Отговор #178 -: Октомври 29, 2010, 18:28:37 pm »
Луф синдром има при преждевременно лутиенизиране на фоликулите т.е. превръжането им в жълто тяло, без те да са се спукали и отделили яйцеклетка.
Фоликула, който не се пука дори и с Прегнил или Оветрил е друго нещо, той може да не лутиенизира, а да си остане киста.

По-силни стимулации има при инвитро/иксито, тогава Прегнила няма за цел да спука фоликулите, а да таймира овулацита, така че пункцията да може да се извърши преди да има стукани фоликули.

При контролираните или стимулираните (с много ниски дози лекарства) цикли се цели да се стигне до доминантен фоликул/и (1-3) и Прегнила се използа именно за спукването им.

Няма проблем да се изследват всички хормони, да се търси причината за ПКЯ-то, да се се нормализира цикъла и да се търси спонтанна овулация, инвитрото наистина е крайна мярка при поликистозите. Но има случаи, в които е неизбежно. Не знам до колко вкарването в норми на хормоните, може да окаже влияние върху обвивката на фоликула, това мисля, че е съвсем различен проблем.

Повтарям се, но ако има някой, който да има повече инфо наистина ще се радвам да сподели, защото и на мен ми е интересно :)
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #179 -: Октомври 29, 2010, 18:45:52 pm »
radosttinka, приемам поправката за прегнила :)
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: поликистоза
« Отговор #180 -: Октомври 29, 2010, 19:16:42 pm »
radosttinka, приемам поправката за прегнила :)
:)

А за Прогестерона, той се изследва на 7 ден след доказана овулация, а ако няма такава, ясно е че ще бъде нисък. Ако не може да се стигне до овулация, след която да се изследва то няма много смисъл май от проверката му.

При мен беше нисък. По желание на еднокринолога го пуснах на 21 ден, даже бях на противозачатъчни, а тя каза "няма проблем"  8O, отчитам резултата като напразно дадени пари и число без никаква стойност.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #181 -: Октомври 29, 2010, 19:22:58 pm »
така си е radosttinka. Мен ме дразнят няколко работи в тази организация ендокринолог - гинеколог:
1. Специалистите и от двете области трябва да са наясно с яйчниците и хормоните, а моят опит сочи друго;
2. СПКЯ например обхваща и двете области, макар и да е по-скоро в сферата на гинекологията, но ако една жена има инсулинова резистентност гинеколог не може да предписва такива лекарства и съответно да следи състоянието от лечението.
3. Ако тестостеронът идва от надбъбречните жлези е много вероятно този факт да се пропусне от гинеколозите, защото те знаят само яйчници СПКЯ и точка.
Заради това се получава една въртележка, която за мен лично е много неприятна.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: поликистоза
« Отговор #182 -: Октомври 29, 2010, 19:37:04 pm »
Магдалена права си.
Много е трудно да се намери ендокринолог, който да разбира от АГ-часта и обратното АГ, за който и хормоните да са важни и да търси причини за ПКЯ-то и другаде.

А, съм сигурна, че ако док искаше да проверим Прогестерона щеше да след О, но като обяснявах това на ендокриноложката и това че съм на контрацептиви, тя все едно не ме чуваше... но за нея беше важно да го проверим. И после - " ами да той е нисък, ама то идва от влошената функция на яйчниците" :x
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #183 -: Октомври 30, 2010, 11:35:43 am »
Момичета,много ви благодаря за отговорите все пак внесохте малка светлинка в моят тунел :heartbeat:.Ще изчакам още малко и от другият месец ще започна отново с изледванията.Дори ще отида на друг АГ-но нз дали да му кажа,до къде съм стигнала или да почнем всичко отново просто да му споделя притесненията си,какво ще ми препоръчате.Наистина много ви благодаря.И пожелавам на всички ни в най-скоро време да видим така жадуваните 2 чертички. :bfp1:
Re: поликистоза
« Отговор #184 -: Октомври 30, 2010, 12:34:43 pm »
Имам още един въпрос-този месец,като ми дойде не стига,че ми какъсня с 3 дни но ми вървя 3дни и то само през деня,правих два теста, но бяха отрицателени.На какво може да се дължи това и дали да си направя пак тест.
*
Re: поликистоза
« Отговор #185 -: Януари 15, 2011, 21:01:11 pm »
Здравейте всички!
Аз съм нова във форума, трудно се ориентирам все още в темите. Та... Със СПКЯ съм, откакто се помня, поне от първия гинекологичен преглед си знам диагнозата. Цикъл още от самото начало не съм имала редовен никога. Два месеца ми идва, после няколко месеца го няма никакъв. Редовен е докато пия противозачатъчни, но все ми даваха странични ефекти и ги спирах. Наскоро имах проблеми с косопада, изследванията показаха високо ниво на тестостерона, предписаха ми "Диане 35", пих ги 6 месеца, цикъл имам редовен, но нищо повече. Сега се подготвям за инсеминация и съм доста притеснена, особено ако се стигне до оперативна намеса, защото съм чувала, че кистите обикновено пак се появяват... Не видях мнения по този въпрос, ще се радвам, ако споделите впечатления.
Радвам се, че ви има, и че тук човек има с кого да поговори за всичко и да сподели! Желая ви щастие и сбъднати мечти!
*

    gergana :-)

  • *****
  • 1357
  • Сърцето има доводи, които разумът нe познава!
Re: поликистоза
« Отговор #186 -: Януари 15, 2011, 21:37:30 pm »
Здравей,Serendipity ! Аз дълги години бях с поликистоза, единствения симптом при мен беше акнето, цикълът ми винаги си е бил редовен. Загубих доста време да обикалям по дерматолози докато най-накрая се сетиха да ме пратят на гинеколог, който да ми пусне необходимите изследвания и да започне да ме лекува. При мен също беше завишен доста тестостерона, който влезе в референтните стойности след 6 месечен прием на Androcur, едновременно с това пих 2 години без прекъсване противозачатъчни Gynofen(май ги няма у нас все още). Спрях ги преди една година точно, оттогава не ми се е появила нито една киста(да не казвам голяма дума де :wink:), и тестостерона си е в норма, овулация имам...Само дето най-важния резултат засега нямам, но...
Пожелавам ти успех на инсеминацията - дано ти бъде първата и последната!!!
*
Re: поликистоза
« Отговор #187 -: Януари 15, 2011, 21:43:02 pm »
Благодаря ти, gergana81 за изчерпателния отговор. :) Явно всичко тук е относително, аз за толкова години с ПКЯ не знам какво е пъпка, но за сметка на това изведнъж андрогенна алопеция (мъжки тип косопад)...
Желая успех и на теб, и мечтата ти да се сбъдне още тази година! По всички хороскопи, и мое вътрешно усещане, се очертава успешна! Дай Боже!
*

    gergana :-)

  • *****
  • 1357
  • Сърцето има доводи, които разумът нe познава!
Re: поликистоза
« Отговор #188 -: Януари 15, 2011, 21:52:18 pm »
Аз пропуснах да ти кажа, но не съм много сигурна дали има връзка с поликистозата и аз се чудех - 4 месеца след като спрях противозачатъчните ми се появи страхотен косопад (никога не ми е падала косата) - докато намеря решение загубих половината си коса :(, но наскоро овладях положението. Както и да е... Сега се радвам, че се отървах от кистите и ще се боря докато не получа това, за което толкова мечтая :bori_003:
Хайде, ще чакам да се похвалиш след инсеминацията :wink:!
*
Re: поликистоза
« Отговор #189 -: Януари 15, 2011, 22:00:45 pm »
gergana81, най-вероятно има връзка с ПКЯ, обикновено това е един от симптомите, поне така ми каза ендокринологът. Странно защо при мен чак сега се появи, и то драстично... Ти как овладя проблема, ако не е тайна? На мен ми изписаха само "Диане 35" и "Пентогар", които са адски скъпи и повече не мога да ги купувам. :(
Благодаря ти, чакаме хубави новини и от теб.  :) :bfp:
Re: поликистоза
« Отговор #190 -: Януари 15, 2011, 22:01:05 pm »
Serendipity, защо се притесняваш от оперативна намеса?
Не при всички кисти се налага такава. При ПКЯ в големия брой от случаите кистите изчезват с продължителен прием на противозачатъчни.

Кистите наистина отново се появяват, затова е нужно състоянието им да се следи постоянно. След прием на противозачатъчни обикновено няколко цикъла яйчниците са спокойни и може да се работи върху "възстановяването" на овулацията.

Споменаваш за инсеминация - направилили сте всички необходими изследвания преди това - хормони, спермограма на партньора и цветна снимка за проходимост на тръбите?

В повечото случаи с ПКЯ когато се овладеят кистите и с подходяща схема на стимулация се достига до търсената овулация, а така и до желаната бременност.

П.П. Аз нямам проблем с косопада и не знам да има връзка с ПКЯ.
Виж за високия тестостерон не съм сигурна.



« Последна редакция: Януари 15, 2011, 22:03:08 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: поликистоза
« Отговор #191 -: Януари 15, 2011, 22:06:03 pm »
Здравей, radosttinka . :) Направени са ми засега изследвания само на хормони и кръвна картина. Спермограма... нямам съпруг, нито партньор, ще ползвам донор. :) Предишни изследвания показаха идеална проходимост на тръбите, но това е от преди няколко години, очаква ме наново процедурата.
Страхът ми не е от самата оперативна намеса, а от това, което казват много лекари, че не забременееш ли веднага след операцията, после може да нямаш никога шанс. Пък и годинките ми вече не са малко... :(
Re: поликистоза
« Отговор #192 -: Януари 15, 2011, 22:07:51 pm »
Serendipity, за фенестрация на яйчниците ли говориш?

Ако е така, това въобще не е задължителна процедура, даже се води вече за остарял метод в лечението на ПКЯ...
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: поликистоза
« Отговор #193 -: Януари 15, 2011, 22:09:56 pm »
radosttinka , да, за фенестрация става въпрос. И аз чета доста негативни мнения, надявам се да съм попаднала на добри лекари най-после, и да ме приеме някой като пациент и човек, а не извор на доходи...
*

    gergana :-)

  • *****
  • 1357
  • Сърцето има доводи, които разумът нe познава!
Re: поликистоза
« Отговор #194 -: Януари 15, 2011, 22:11:37 pm »
Да не оспамя сега темата с косопада, но набързо ще ти кажа - Пантогар, шампоан Ducrey, ампули Phytocyane и спрей Ducrey едновременно. Доста скъпичко излиза, но е за предпочитане пред оплешивяването :?.
Sorry, за отклонението от темата, но и аз се чудех дали има връзка с поликистозата...
Re: поликистоза
« Отговор #195 -: Януари 15, 2011, 22:14:56 pm »
Serendipity, опитвали ли сте да постигнето овулация с леки стимулации преди да обмисляте варианта за фенестрация?

В много от случаите ПКЯ е придружено с инсулинова резистентност, проверялава ли си как е при теб? А много често при справянето с ИР, ПКЯ се овладява.

Гергана, според мен няма връзка, или поне за първи път случвам на момичета с ПКЯ, които да споделят за този проблем.

« Последна редакция: Януари 15, 2011, 22:16:45 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: поликистоза
« Отговор #196 -: Януари 15, 2011, 22:20:29 pm »
radosttinka , не сме опитвали със стимулация, тепърва започвам прегледи и изследвания и опити за бебе. :)
gergana81, "Пантогар" пих и аз и някакъв шампоан си купувах от аптеката, губи ми се името в момента, най-голяма полза имаше от чесъна, както каза и самата лекарка, след 2 намазвания на засегнатите места, започна да расте коса. Но това значи да не излизаш от вкъщи... Иначе не е спам според мен, косопадът си е симптом на ПКЯ. :)

Забравих да добавя, че инсулиновата резистентност ми е в нормите.
Re: поликистоза
« Отговор #197 -: Януари 15, 2011, 22:27:04 pm »
Направо ме  8O :? с този косопад, аз и без това тая коса я скъсвам от третиране с преси, сушоари и препарати :?. Може да има връзка с тестостерона, а при мен той е в норми???

Serendipity, иначе моя съвет е да не бързаш с фенестрацията. Направете първо всичко възможно да възстановите овулацията с лекарства, пък ако не се получава може би тогава, въпреки че аз не бих се навила (но това си е мое мнение :))
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: поликистоза
« Отговор #198 -: Януари 15, 2011, 22:40:59 pm »
radosttinka , и при мен дойде като "гръм от ясно небе", преди това се чудех как съм с диагноза СПКЯ толкова години, а никакви симптоми освен нередовния цикъл, ама на... А иначе, имам приятелка, която зачена и роди две деца с ПКЯ, по нормален път, даже не знам да е пила лекарства, явно си е Божа работа, писано ни било да минем по трудния път. :)
Не мисля да се отказвам, като чета тук колко от вас са минали през куп неуспешни опити, ми вдъхвате сили и кураж да продължавам да се боря. Благодаря ви за всичко, бъдете щастливи! :bighug:
*
Re: поликистоза
« Отговор #199 -: Януари 15, 2011, 23:34:59 pm »
Serendipity,с ПКЯ съм и аз цял живот.За признаци може много да се говори,макар че по някога липсват или са само един- два(то не и нужно да са всички).Това състояние по принцип не се лекува,има затишия и после пак кисти.Най-важното при ПКЯ(както е казала Радостинка) е да се възстанови овулацията.По някога това става с по-леки препарати,но в други случаи си е нужна по-сериозна намеса,но само  в краен случай оперативна.Аз лично имам едно ин-витро и няколко инсеминации,от които всички с + тест и рано приключила бременност поради други причини.При последната инсеминация успях и да задържа плода.Стимулациите при мен бяха сериозни,леките препарати не действаха.Само 6 месеца след раждането на дъщеря ми,невярвайки че може да се случи,забременях спонтанно.С този дълъг пост исках да ти кажа да не се отказваш,макар че пътят наистина е труден.Желая т искоро да се похвалиш с положителен резултат.
 

*
Re: поликистоза
« Отговор #200 -: Януари 15, 2011, 23:54:25 pm »
TINI78, благодаря ти за надеждата, която ми даваш и от сърце се радвам за щастието ти. :) Дано всички го изпитаме час по-скоро!
Аз периоди без кисти не съм имала, но не съм се и лекувала кой знае колко сериозно. Факт е, че за 9 години редовен полов живот бременност така и не се осъществи, тоест вероятно не е имало кой знае колко овулации... Бившият ми съпруг има вече две деца, така че съдя проблемът е само в мен.
Искренно ви благодаря на всички за подкрепата! Обичам ви!
Re: поликистоза
« Отговор #201 -: Януари 18, 2011, 16:13:46 pm »
да се запиша в темичката:
На 4-ти ден от МЦ:
Андростендион 6.4 реф: ng/ml Ж(0.40-3.40) - пак 2 пъти над горна граница
Prolactin 415.88 mlU/l Ж(90 - 523) - високичък е малко. Така както беше 2008 г.;
LH 9.02 IU/l Ж фол 1.9-8.0 - за 1-ви път такова голямо разминаване м/у LH и FSH
FSH 6.70 IU/l Ж фол 2.4-9.3; - преди беше около 1,1 съотношението.
Estradiol 0.18 nmol/l Ж фол 0.08-0.79 - винаги е така, около овулация се повишава
Testosteron 1.90 nmol/l Ж(0.18 -2.55) - за първи път толкова ниска стойност.

Но нямам инсулинова резистентност, нямам кисти по яйчниците. Имам овулация, до колко е качествена не зная. Чакам си резултатите за 17-OH progesterone.

Вашите коментари до момента?
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: поликистоза
« Отговор #202 -: Януари 18, 2011, 16:25:30 pm »
Маги, ПКЯ е комбинация от симптоми.
Дори и само високото ЛХ, само по себе си не значи че имаш поликистоза.

Този цикъл може просто да има повече от един фоликул.
Отношените ЛХ/ФСХ е около 1.3, което е добре, до 1.5 е приемливо, но самото ЛХ, е доста високо (дори по референтни стойности на тази лаборатория е над допустимото за фол. фаза).

Този цикъл, ходила ли си на преглед?
Хубаво е точно сега при тези хормони да видиш как О.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #203 -: Януари 18, 2011, 17:48:17 pm »
radosttinka, благодаря ти! Аз смятах да не се тормозя с фоликулометрии, но май ще взема да направя поне 3 прегледа. Благодаря ти отново!
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*
Re: поликистоза
« Отговор #204 -: Януари 25, 2011, 15:01:15 pm »
Здравейте момичета!Идвам във вашата темичка за да попитам дали е възможно след прием на репродуктивни витамини да съм получила поликистоза?Въпросът е там ,че минл година януари правих диагностична лапароскопия и всичко освен тръбите беше идеално.След това пих репродуктивни витамини до май и до август всичко беше перфектно,засичаха ми овулация юни ,юли и на третия месец гинеколожката ме посъветва да не се вманиачавам толкова и да си дам малко почивка на главата.И аз реших да я послушам.И следващия месе ми дойде на 50 ден ,по следващия на 48 и миналия на 21 ден.Направих резонанс понеже  на месеца в който за втори път ми закъснаяваше над 45 дни на док му се видя мн голям единия яйчник и разчитам на заключението,че има наличие на малки фоликулярни кисти!Часът ми е в петък,но много се притеснявам дали това не е поликистоза?Може ли да се появи ей така изведнъж?Забравих да кажа,че хормонални правих март и всичко беше нормално!Много ще съм благодарна ако си кажете мнението!
Re: поликистоза
« Отговор #205 -: Януари 25, 2011, 15:04:46 pm »
Може ли да се появи ей така изведнъж?Забравих да кажа,че хормонални правих март и всичко беше нормално!Много ще съм благодарна ако си кажете мнението!

За съжаление може :(, при мен също така се появи изведнъж след една киста, която трудно се махна :?
Хубаво е лекаря ти да проследи още няколко цикъла, а и едни нови хормони също не са излишни.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #206 -: Януари 25, 2011, 16:05:30 pm »
аз тъкмо се зарадвах на "ниският" ми тестостерон и за пореден път 17-OH progesterone ми е много над горна граница: 4,761, при реф: Ж фол. 0,3-2,4.
Има ли жени с доказана поликистоза и такива високи стойности на 17-OH progesterone?
Или аз съм просто този рядък случай на "скрита форма на надбъбречна хиперплазия", т.е. от смесен характер е при мен с превес на надбъбречните жлези.
Имам час при д-р Сарджева, но тя е решила че съм с поликистоза и точка по въпроса.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: поликистоза
« Отговор #207 -: Януари 25, 2011, 16:11:54 pm »
Маги, от д-р Сарджева не очаквай много :?

На мен нищо особено не ми каза, нито за ЛХ/ФСХ, нито за високия Андростендион.
Общо взето разговора се въртеше около - ако АГ ми възстанови овулацията другото ще се нареди, и тя няма как да ми помогне.

Виж дано при теб се задълбочи върху набъбречната хиперплазия, поне да е ясно имаш ли я или не, и ще я лекуватели или не.

Иначе май никой не предприема нищо, за да коригира нивото на андрогените :?


« Последна редакция: Януари 25, 2011, 16:13:40 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #208 -: Януари 25, 2011, 16:16:55 pm »
така е radosttinka, аз за това на д-р Сарджева й вярвам само относно щитовидната жлеза, там поне е що-годе в час. Този 17-OH progesterone тя не го отрази при мен. Ще разчитам на д-р Тодорова в София. А това АГ да ми излекува някаква форма на надбъбречна хиперплазия си е виц.
А ти изследвала ли си 17-OH progesterone?
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: поликистоза
« Отговор #209 -: Януари 25, 2011, 16:24:36 pm »
Само него не съм.
Изследвала съм ДХАЕ-С (май не го написах вярно :lol:) и то е в норми, даже префектно.
И от всичко четено из нета, разбрах, че по принцип щом ДХАЕ-С е в нроми и 17-ОН е в норми и обратно, та затова не го пуснах.
А при мен и тестостерона е в норми, единственто само този Андростендион, който също при последното изследване беше в граници.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #210 -: Януари 26, 2011, 13:05:36 pm »
ЗДравейте, от ивестно време ме мъчат едни болки и вече се чудя какво да правя с тях.
Имате ли болка, заради ПКЯ извън  дните когато сте неразположени. Имате ли тежест ниско долу? Последните няколко месеца постоянно съм с тежест и болки в яйчниците, ходих на преглед- нищо интересно нямаше, дори и естесвена овулация на фона на тази болка си имах. Сега не пия никакви лекарства, само елтироксин. Пиех по едно време Инофолик,ама по две прахчета ми се струва, че ми форсира яйчниците, но ако вашият опит сочи, че от това спира болката, ще го почна пак.
Ако имате някакви идея за справяне с болката кажете, меля на гинеколожката си постоянно, че съм с болки, но тя не й се струват странни и интересни.
Re: поликистоза
« Отговор #211 -: Януари 26, 2011, 13:20:12 pm »
Шмати и на мен ми се случва, като имаш в предвид, че аз съм и на противозачатъчни.
Болката за почва някъде посредата на цикъла, 3-4 дни и после от шумява :?
Първо си мислех, че може би кистите се пукат, но сега след като съм на Диане вече толкова време, би трябвало да са се изчитили.
Другата седмица ще ходя да ме види док на узито, идея си нямам какво се случва през последните месеци, а за болката не съм й казвала досега.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #212 -: Януари 26, 2011, 13:23:42 pm »
Моите болки са още по-странни, започват 3 дни преди цикъл,по време на..до тука нормално и после до овулацията все си ме боли. Като тежест по средата на корема и надолу. Изведнъж ме отпуска за 10-тина дни и после пак.
Мрънках на доки, ама тя не го сметна за интересно.
Re: поликистоза
« Отговор #213 -: Януари 26, 2011, 13:26:01 pm »
Не знам какво да ти кажа :?
Аз и на моите им се чудя от едно известно време и само разни филми си режисирам  :bonk:
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: поликистоза
« Отговор #214 -: Януари 26, 2011, 13:41:45 pm »
При мен болките бяха зачестили миналата година и гинекологът установи уголемяване на яйчниците вследствие на завишен тестостерон, поне така ми го обясни. Почнах да пия Диане 35 и болките отшумяха постепенно. С ПКЯ съм да уточня.
Re: поликистоза
« Отговор #215 -: Януари 26, 2011, 14:07:43 pm »
Те яйчниците ми са си големи от ПКЯ-то от много отдавна. Бива да имам силни болки при овулация,ама пък седмица преди вече е извращение:}
Омръзна ми да ходя и да мрънкам на доки и тя да ми казва, че нищо притеснително няма.
Обмислям дали от силния студ не са ми се размърдали срастванията.
Преди години пак винаги имах лека тежест и ми направиха фенестрация, като поизчистиха кистите и тежестта изчезна за известно време. Явно наистина уголемените яйчници правят
така.
Излезе ми и СУЕ-то, не е от възпаление тази болка, слава богу:} 
« Последна редакция: Януари 26, 2011, 14:21:18 pm от Шмати »
Re: поликистоза
« Отговор #216 -: Март 09, 2011, 09:40:52 am »
аз пак с моите странни въпроси: онзи цикъл (за който си писах хормоните, ехографски си имах доминантен фоликул, "като по учебник"). Този цикъл обаче проследяване ехографски: без овулация: на ляв 3-4 фоликула, на десен също. И лигавица на 21-ви ден от МЦ 16 мм  8O
Нали когато няма овулация лигавицата трябва да е малка?
Аз пак съм се изцепила с някаква хипер дебела лигавица, чак АГ-то ми гледа яйчниците няколко пъти. Не спомена да са уголемени, няма признаци на възпаление, нищо.
Когато няма овулация как ви се движи лигавицата?
ПП: То едно нещо при мен не е като при останалите жени, все някакви разминавания при мен на 100 места.
И аз и казвам на АГ-то, ОК, ако не е от хормони, значи от някакво възпаление ще ми е порастнала толкова. (Друго не се сетих). Цитонамазка - 2-ра група: фрагменти от гъби и левкоцити. Candida Albicans (или нещо такова). А на микробиология - нищо - без патогенна флора - от посявката нищо не е поникнало.
« Последна редакция: Март 09, 2011, 09:52:44 am от Magdalena78 »
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*
Re: поликистоза
« Отговор #217 -: Март 09, 2011, 11:57:26 am »
Оф момичета и аз съм с ПКЯ, казвали са ми чее абсолютно номално да те болят яйчниците тогава, също са ми уголемени яйчниците, доказано от 2ма , болезнена овулация  в много случай , безброи пъти не съм имала такава. Magdalena78 мисля че при липса на овулация лигавицата трябва да е по тънка , и аз пусках цитонамазка и микробиология и то перфектни от всякъде.
Re: поликистоза
« Отговор #218 -: Март 09, 2011, 15:00:26 pm »
в интерес на истината и мен този цикъл ме болят яйчниците. Боляли са ме само 1н път още - преди да ми дойде при първият прием на клостилбегит. Иначе нито овулацията си я усещам кога е - нищо не чувствам.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: поликистоза
« Отговор #219 -: Март 09, 2011, 15:26:57 pm »
Маги, на мен веднъж ми се случи нещо подобно.

Всичко говореше за овулация - лигавица, течност в дъгласа, цервикална слуз, но док не видя жълто тяло, а цикъла преди това не беше проследявам с узи, отидох ей така защото изведнъж графиката на БТ се скапа (трябваше да показва вече че овулацията е минала, а...).

Каза проблем с овулацията, иначе и двата яйчника имах кистички, и минах на Дуфастон.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: поликистоза
« Отговор #220 -: Март 10, 2011, 11:50:52 am »
аз точно предходният цикъл пих дуфастон, за да редуцирам ПМС-то. Сега го отчитам като грешка, защото го пих на своя глава.
Аз също започвам да меря базалната температура.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: поликистоза
« Отговор #221 -: Март 24, 2011, 18:58:06 pm »
Често срещан симптом при СПКЯ ли е болка и чувствителност на зърната?
Предходният цикъл по едно време започнаха да ме болят и аз се раааадвах (защото единствено са ме боляли, когато бях на клостилбегит), а то предходният цикъл беше без овулация :( Ако и сега така ме болят е много вероятно пак да нямам овулация.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: поликистоза
« Отговор #222 -: Март 24, 2011, 19:39:02 pm »
Маги, аз не съм забелязала някаква закономерност.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: поликистоза
« Отговор #223 -: Март 24, 2011, 21:18:16 pm »
Маги, аз не съм забелязала някаква закономерност.

Magdalena78, и при мен няма закономерност, макар да нямам СПКЯ. Изобщо симптомите със зърната и гърдите не са ориентир за нищо, не си създавай излишни грижи.
Re: поликистоза
« Отговор #224 -: Март 26, 2011, 21:32:27 pm »
Благодаря ви момичета. Опитвам се да свикна с новата ми диагноза :)
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*
Re: поликистоза
« Отговор #225 -: Октомври 05, 2014, 20:28:51 pm »
Здравейте момичета , да повдигна малко темата и да споделя какво ми се случва.Преди 5 дни бях на вторичен преглед (повода да се консултирам с друг лекар беше 3А група на цитонамазката , сега се оказа ,че съм си 2-ра ) При разговор с лекаря му казах ,че имам стара диагноза ПКЯ , която в последствие всички отхвърляха.Извика ме човека на 11 ден от цикъла , и се оказа ,че яйчниците ми са били на война , следователно овулация нямам и няма как да имам на този етап.Изписа ми прахчета инофолик и клострилбегит , като прахчетата трябва да ги пия от сега 2х1 3 месеца , а клострила мисля че ми каза след месец да го взема от 5-9 ден на МЦ (бях в паника като ми каза и не съм сигурна кога да го почна)
Въпроса ми е кога според вас е най-логично да го поя , и това 5-9 ден позната схема ли е на някого. Другото което ме притеснява е че не ми е правена проходимост на тръби , само преглед и измерване на лигавицата на матката. Съжалявам ,че поста ми стана голям.Момиче от форума ми каза,че това е щадяща за огранизма стимулация , но на фона на месеците на очакване , започнах много да се панирам.

Re: поликистоза
« Отговор #226 -: Октомври 05, 2014, 21:00:08 pm »
Клостилбегит НЕ се пие без доказана проходимост на тръбите... Иначе, аз съм го пила по такава схема, но след направена хидротубация преди това. Друг е въпросът при какъв лекар ходиш, защото ако имаш проблем със забременяването, най-добре е да се консултирате, ти и мъжът ти, с репродуктивен лекар.
« Последна редакция: Октомври 05, 2014, 21:02:51 pm от bonbolini »
*
Re: поликистоза
« Отговор #227 -: Октомври 06, 2014, 19:33:24 pm »
Здравейте момичета , да повдигна малко темата и да споделя какво ми се случва.Преди 5 дни бях на вторичен преглед (повода да се консултирам с друг лекар беше 3А група на цитонамазката , сега се оказа ,че съм си 2-ра ) При разговор с лекаря му казах ,че имам стара диагноза ПКЯ , която в последствие всички отхвърляха.Извика ме човека на 11 ден от цикъла , и се оказа ,че яйчниците ми са били на война , следователно овулация нямам и няма как да имам на този етап.Изписа ми прахчета инофолик и клострилбегит , като прахчетата трябва да ги пия от сега 2х1 3 месеца , а клострила мисля че ми каза след месец да го взема от 5-9 ден на МЦ (бях в паника като ми каза и не съм сигурна кога да го почна)
Въпроса ми е кога според вас е най-логично да го поя , и това 5-9 ден позната схема ли е на някого. Другото което ме притеснява е че не ми е правена проходимост на тръби , само преглед и измерване на лигавицата на матката. Съжалявам ,че поста ми стана голям.Момиче от форума ми каза,че това е щадяща за огранизма стимулация , но на фона на месеците на очакване , започнах много да се панирам.
Смени лекаря! Как така ти изписва Клоситлбегит, без проверена проходимост на тръбите, да не говорим, че и спермограма трябва да има мъжът ти? И каза ли ти, че ще те проследява, докато го вземаш? Това да не са бонбонки! Ама, че хора! Клостила може да е евтин, но не е безобиден!
*
Re: поликистоза
« Отговор #228 -: Октомври 06, 2014, 20:07:19 pm »
Спермограмата ни е от преди 15 дни в репродуктивна клиника.Добра е , да каза за проследяване , но аз бях в паника и не разбрах кога да го почна , иначе каза да ида на 11 ден от МЦ след като съм пила клострила от 5-9 ден , обаче не разбрах след месец ли или след 2 от както пия инофолик-а. До тогава имам време да направя цветна снимка и само като въпрос Какво ще се случи ако тръбите са запушени и се направи стимулация , кисти ли ?

*
Re: поликистоза
« Отговор #229 -: Октомври 06, 2014, 20:16:08 pm »
Спермограмата ни е от преди 15 дни в репродуктивна клиника.Добра е , да каза за проследяване , но аз бях в паника и не разбрах кога да го почна , иначе каза да ида на 11 ден от МЦ след като съм пила клострила от 5-9 ден , обаче не разбрах след месец ли или след 2 от както пия инофолик-а. До тогава имам време да направя цветна снимка и само като въпрос Какво ще се случи ако тръбите са запушени и се направи стимулация , кисти ли ?
Здравей, аз имам 5 стимулации с клостилбегит. Ще ти опиша как протичаше при мен проследяването. На 2-ри ден от цикъла отивам на УЗИ, за да се види, дали няма задържан фоликул. След това почва стимулацията. Моята беше 3-7 ден, но се прилага и 5-9 ден. След като започнех стимулация през около 3 дни ходех на УЗИ, да видим как растат фоликулите. Аз не реагирах много добре и най-много нарастваше един фоликул на цикъл. Когато фоликулът нарастне достатъчно 19-20мм, се пуска естрадиол, като винаги казвах в лабораторията, че трябва да е с разреждане. На зрял фоликул се падат 200 pg/ml eстрадиол. Ако тази стойност я имаше, или беше над нея, ми се биеше прегнил 5000 ед., за да спукаме фоликула и съответно трябваше да имам сексуален контакт, с цел забременяване. Не знам каква му е идеята на твоя лекар, просто да ти дава клостилбегит. Тъй като виждам, че доста си се притеснила и имаш много въпроси, е по-добре да се свържеш с лекаря си и да му зададеш въпросите си.
 Що се отнася до това какво ще се случи, няма да можеш да забременееш, а ще си пила лекарство, което не е много безобидно. Може да доведе до хиперстимулация и при продължителна употреба, дори до изчерпване на яйчниковия резерв. Има доста материали за клостила в Зачатие. Прочети ги. Успех!
« Последна редакция: Октомври 06, 2014, 20:23:10 pm от kati_vm »
Re: поликистоза
« Отговор #230 -: Октомври 08, 2014, 07:53:13 am »
Здравейте и от мен. Със диагноза СПКЯ съм от около 5 г. (доста късно разбрах, че това не е моментно състояние). Опитваме за бебе вече почти година, но за съжаление не става. Преди месец ми изписаха Инофолик и Дуфастон, за да ми дойде. Двайсетина дни по-късно при прегледа докторката видя 4-сантиметрова киста на десния яйчник. Каза че това е задържан фоликул, изписа ми Утрогестан и каза, че съм за лапароскопия. Нормално ли е да имам силни болки от тази киста? И лапароскопията ще реши ли проблема ми с липсваща менструация, задържане на фоликули и т. н. Док казва, че след операцията до 2 мес ще забременея, но на мен ми звучи малко съмнително.
*
Re: поликистоза
« Отговор #231 -: Октомври 08, 2014, 08:08:00 am »
Здравейте и от мен. Със диагноза СПКЯ съм от около 5 г. (доста късно разбрах, че това не е моментно състояние). Опитваме за бебе вече почти година, но за съжаление не става. Преди месец ми изписаха Инофолик и Дуфастон, за да ми дойде. Двайсетина дни по-късно при прегледа докторката видя 4-сантиметрова киста на десния яйчник. Каза че това е задържан фоликул, изписа ми Утрогестан и каза, че съм за лапароскопия. Нормално ли е да имам силни болки от тази киста? И лапароскопията ще реши ли проблема ми с липсваща менструация, задържане на фоликули и т. н. Док казва, че след операцията до 2 мес ще забременея, но на мен ми звучи малко съмнително.
Здравей, при условие, че имаш такава киста, която трябва да се отстрани, е добре да направиш. Кистите в повечето случаи предизвикват болки. При лапароскопията ще огледат яйчниците ти и предполагам щом си с поликистоза могат да им направят т.н. забелване, т.е. ще отстранят най-горния слой от тях, тъй като в следствие от поликистозата често се наблюдава задебеляване на външния слой на яйчниците, което пречи на овулацията. Избери обаче добър екип за лапароскопията. Успех!
Re: поликистоза
« Отговор #232 -: Октомври 08, 2014, 08:22:51 am »
Мерси, Кати! Лапароскопията при мен се говори откакто стъпах за сефте в кабинета на док, точно за това "забелване". Казваш "добър екип" - може ли евентуално имена и клиники. Аз съм от Шумен, ходя при Кузманова, въпреки че е адски разеяна, разказва ми за другите си пациентки,  пък за моето състояние нищо.... Нямам обаче друг избор тук. От работа е проблем дори час да отсъствам.
*
Re: поликистоза
« Отговор #233 -: Октомври 08, 2014, 12:58:52 pm »
Мерси, Кати! Лапароскопията при мен се говори откакто стъпах за сефте в кабинета на док, точно за това "забелване". Казваш "добър екип" - може ли евентуално имена и клиники. Аз съм от Шумен, ходя при Кузманова, въпреки че е адски разеяна, разказва ми за другите си пациентки,  пък за моето състояние нищо.... Нямам обаче друг избор тук. От работа е проблем дори час да отсъствам.
Здравей, разбирам. Но не си прави експерименти със здравето си. Аз бих ти препоръчала д-р Александров от МЦАР Варна. Често работят и в събота, заради ин витро процедурите. Ако искаш ще ти дам на лични номера на едната акушерка да се разбереш с нея. Успех!
Re: поликистоза
« Отговор #234 -: Октомври 09, 2014, 09:33:59 am »
Благодаря, може би ще ми е от полза номера, макар че се замислям за д-р Бойчев в Тутракан.
*
Re: поликистоза
« Отговор #235 -: Октомври 09, 2014, 12:51:03 pm »
Благодаря, може би ще ми е от полза номера, макар че се замислям за д-р Бойчев в Тутракан.
За там също се чуват добри отзиви.  Ти преценяваш. Успех.
поликистоза
« Отговор #236 -: Декември 10, 2014, 18:57:21 pm »
Имам един въпрос,който вече може би е задаван.Изчетох много статии и коментари,но конкретен отговор не намерих.Може ли със СПЯ да се кандидатства по фонд инвитро и какви точно изследвания трябва да предхождат кандидатстването?
*
Re: поликистоза
« Отговор #237 -: Декември 10, 2014, 20:47:47 pm »
Имам един въпрос,който вече може би е задаван.Изчетох много статии и коментари,но конкретен отговор не намерих.Може ли със СПЯ да се кандидатства по фонд инвитро и какви точно изследвания трябва да предхождат кандидатстването?
Здравей, за съжаление не може. Водиш се с неизяснен стерилитет, ако нямаш някое от другите условия: тубарен стерилитет, ЛУФ синдром, лоша спермограма при партньора. Трябва да направиш 4 АРТ опита -инсеминации, или ин-витро, или комбинация от тях и ако са неуспешни основният ти документ за кандидатствсне по фонда е епикризата с описание на направените опити.
Re: поликистоза
« Отговор #238 -: Декември 10, 2014, 22:54:03 pm »
kati_vm много благодаря за бързия отговор :)
Re: поликистоза
« Отговор #239 -: Февруари 27, 2015, 10:22:35 am »
Здравейте
Мнения за лечение на поликистоза с противозачатъчни Белора 21+7 и Метфогамма 500
*
Re: поликистоза
« Отговор #240 -: Февруари 27, 2015, 19:13:59 pm »
rosana_84 писала съм в темата , която си пуснала, ще ти пиша и съобщение, тъй като и аз съм с поликистозни яйчници  :P
*
Re: поликистоза
« Отговор #241 -: Май 06, 2015, 12:09:38 pm »
Здравейте
Аз съм на 20 години отдавна чета във форума но вече реших и аз да споделя с вас. От година и половина съм семейна. В началото и двамата не искахме дете, говорехме си че е рано и т.н. От извесно време започнахме да говорим на тази тема и решихме че искаме бебче. Той ми е първия интимен партньор от както се оженихме не сме ползвали никакви предпазни мерки. Бебе така и не стана. Вчера отидох на лекар и ми каза че имам поликистозни яйчници, взе ми и цитонамаска. Каза че забременяването щяло да стане по- трудно спомена и за клиники за стерилитет, но било още рано. Препоръча ми и да пуснем спермограма пък и мъжа ми е опериран от херния. Утре съм отново на преглед да видим дали имам овулация. Много съм притеснена не знам какво да мисля и правя. Моля :(   ви някой с опит или с повече информация да ми помогне. Изчетох какво ли не още повече се обърквам. Много ще ви бъда благодарна.
*
Re: поликистоза
« Отговор #242 -: Май 06, 2015, 13:02:11 pm »
Здравейте
Аз съм на 20 години отдавна чета във форума но вече реших и аз да споделя с вас. От година и половина съм семейна. В началото и двамата не искахме дете, говорехме си че е рано и т.н. От извесно време започнахме да говорим на тази тема и решихме че искаме бебче. Той ми е първия интимен партньор от както се оженихме не сме ползвали никакви предпазни мерки. Бебе така и не стана. Вчера отидох на лекар и ми каза че имам поликистозни яйчници, взе ми и цитонамаска. Каза че забременяването щяло да стане по- трудно спомена и за клиники за стерилитет, но било още рано. Препоръча ми и да пуснем спермограма пък и мъжа ми е опериран от херния. Утре съм отново на преглед да видим дали имам овулация. Много съм притеснена не знам какво да мисля и правя. Моля :(   ви някой с опит или с повече информация да ми помогне. Изчетох какво ли не още повече се обърквам. Много ще ви бъда благодарна.
Здравей, ти имаш ли редовен цикъл, правени ли са ти хормонални изследвания: хормони LH, FSH, естрадиол, андростендион? Поликистозата се диагностицира като се взема предвид резултата от ехографския преглед и хормоналните изследвания.
*
Re: поликистоза
« Отговор #243 -: Май 06, 2015, 15:43:49 pm »
Аз съм с доказана поликистоза - поликистозни яйчници на база множество ехографски прегледи, хормонални изследвания  нередовен цикъл, много от лекарите злоупотребяват с тази диагноза и когато на ехограф се видят малко повече фоликули и по двата яйчника се казва Поликистозни яйчници и от тук момичето се притеснява и се започва безкраен прием на противозачатъчни и ненужна след това стимулация с Клостилбегит най често. Никога не се доверявай на такъв лекар, незнам къде ходиш, но ако имаш някакви съмнения по добре го смени. Миля че щом целите забременяване най добре се консултирай с репродуктивен специалист  :P
*
Re: поликистоза
« Отговор #244 -: Май 06, 2015, 16:27:46 pm »
Първо благодаря за отговора чаках го с нетърпение ! Менструацията не ми е редовна още от както ми дойде за пръв път.Правени ми са изследвания преди години казаха че имам повишени мъжки хормони имам също доста излишно окосмяване. Преди когато ми правиха изследванията също ми бяха казали че имам поликистозни яйчници в Токуда след няколко месеца ходих в 5-та градска там Батоев ми каза че няма такова нещо. Миналата година бях при този същия който вчера ми каза за поликистозата нямах нищо всичко беше наред. Но ето вчера ми каза за тази поликистоза. Много съм  притеснена не знам към кой лекар да се насоча. Четох във форуми споменават за операция. Има ли вероятност да не мога да забремея това най- много ме тревожи. Някакво изследвания ли трябва да правя посъветвайте ме нещо. :( :( :(И също искам да попитам ( то не е много по темата) понякога в спермата на мъжа ми има някакви малки бучки приличат на желе това нормално ли е? Благодаря предварително!
*
Re: поликистоза
« Отговор #245 -: Май 06, 2015, 18:30:33 pm »
Аз съм с доказана поликистоза - поликистозни яйчници на база множество ехографски прегледи, хормонални изследвания  нередовен цикъл, много от лекарите злоупотребяват с тази диагноза и когато на ехограф се видят малко повече фоликули и по двата яйчника се казва Поликистозни яйчници и от тук момичето се притеснява и се започва безкраен прием на противозачатъчни и ненужна след това стимулация с Клостилбегит най често. Никога не се доверявай на такъв лекар, незнам къде ходиш, но ако имаш някакви съмнения по добре го смени. Миля че щом целите забременяване най добре се консултирай с репродуктивен специалист  :P
:balk_47: абсолютно подкрепям поста
*
Re: поликистоза
« Отговор #246 -: Май 06, 2015, 18:33:48 pm »
Първо благодаря за отговора чаках го с нетърпение ! Менструацията не ми е редовна още от както ми дойде за пръв път.Правени ми са изследвания преди години казаха че имам повишени мъжки хормони имам също доста излишно окосмяване. Преди когато ми правиха изследванията също ми бяха казали че имам поликистозни яйчници в Токуда след няколко месеца ходих в 5-та градска там Батоев ми каза че няма такова нещо. Миналата година бях при този същия който вчера ми каза за поликистозата нямах нищо всичко беше наред. Но ето вчера ми каза за тази поликистоза. Много съм  притеснена не знам към кой лекар да се насоча. Четох във форуми споменават за операция. Има ли вероятност да не мога да забремея това най- много ме тревожи. Някакво изследвания ли трябва да правя посъветвайте ме нещо. :( :( :(И също искам да попитам ( то не е много по темата) понякога в спермата на мъжа ми има някакви малки бучки приличат на желе това нормално ли е? Благодаря предварително!
Здравей, насочи се директно към репродуктивна клиника. Успех!
*
Re: поликистоза
« Отговор #247 -: Май 06, 2015, 18:36:52 pm »
а може ли да ме насочите към коя клиника? благодаря
*
Re: поликистоза
« Отговор #248 -: Май 06, 2015, 20:34:53 pm »
а може ли да ме насочите към коя клиника? благодаря

http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1065

Сама трябва да избереш, в интернет има много мнения. При Стаменов се чака доста , например Щерев са добър вариант,пък и знам че там имат много добри специалисти  :P