0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте момичета повечето от вас знаят историята ми.Свързах се с лекарката ми, каза ми че причината за абортите ми е:  късна овулация и  яйцеклетка е престаряла, но се опложда.Има доста време до прегледа, когато ще говорим повече, но не знам какво да си мисля  :( рових се из нета нищо не намерих.Някои имал ли е подобен проблем? пишете!Благодаря ви!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #1 -: Май 30, 2009, 23:08:10 pm »
това са спекулации. не е възможно да се докаже причина за аборт от такъв характер.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #2 -: Май 30, 2009, 23:14:33 pm »
и двете ми бременности са при късна овулация (20-22 ден) и бяха успешни.
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #3 -: Май 31, 2009, 20:41:59 pm »
Здравейте момичета и благодаря за отговорите.Много съм объркана и не знам какво да правя,къде да търся причината за трите  си аборта  :(.При последната си бременост забременях един ден преди цикъла и заради това ми дадоха тази диагноза.Не знам къде да отида,обиколих всички болници,не знам какво да правя  :(.
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #4 -: Май 31, 2009, 21:17:04 pm »
Цитат
забременях един ден преди цикъла и заради това ми дадоха тази диагноза
Несериозно е да се поставя диагноза на база на изказано от теб предположение кога си забременяла. Все пак съгласи се, че повечето жени не биха могли да са сигурни в кой ден от МЦ са забременели.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #5 -: Юни 02, 2009, 01:16:40 am »
На мен преди години д-р Георгиева генетичката от МД, ми каза, че най-вероятно причината за абортите ми е била, че яйцеклетката престрарява. тя се опложда, но била един вид увредена и затова на по-късен етап организма я изхвърля.
След това попитах всички лекари и те отхвърлиха тази теория. Не знам дали е правилна или не, не знам и дали наистина има нещо такова.
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #6 -: Юни 02, 2009, 22:20:48 pm »
и аз съм чела подобна теория. другата причина е, че при нормално дълъг цикъл и късна овулация, следва къса лутеална фаза, което също води до невъзможност да се задържи плода. но това все пак са теории, практиката показва, че жени с късна овулация имат нормална бременност в повечето случаи.


*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #7 -: Юни 03, 2009, 10:11:54 am »
и аз съм чела подобна теория. другата причина е, че при нормално дълъг цикъл и късна овулация, следва къса лутеална фаза, което също води до невъзможност да се задържи плода. но това все пак са теории, практиката показва, че жени с късна овулация имат нормална бременност в повечето случаи.
Няма такова нещо. Едно е късна О. друго е къса ЛФ.
При късната О. ЛФ си е нормална, просто МЦ е по-дълъг.
При късата ЛФ МЦ може да си е нормален.
Късната О. е нещо като инцидент, но това не означава че яйцеклетката не е годна. Ако имаш 5-6 подедни късни О., то това означава че МЦ се е удължил, т.е ако преди си имала 28 дни сега имаш 34 дни МЦ.
Ако МЦ ти е нормален, но имаш къса ЛФ това говори за проблем /с яйцеклетката, ЖТ, напр. Дефект в ЛФ и т.н/, докато късната О не е проблем стига яйцеклетката да е годна за О. Но оплодили се - какъв е проблема? Знаеме че дори всичко да е наред с яйцеклетката и да е имало оплождане не винаги се стига до задържане  и развиване на зародиша. Подбора е доста силен. Жената дори не разбира, че е била бременна.
Аз забременях с късна О. /23 ден/ и това  беше единственото зачеване, за което съм разбрала.

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #8 -: Юни 03, 2009, 14:29:09 pm »
и аз съм чела подобна теория. другата причина е, че при нормално дълъг цикъл и късна овулация, следва къса лутеална фаза, което също води до невъзможност да се задържи плода. но това все пак са теории, практиката показва, че жени с късна овулация имат нормална бременност в повечето случаи.
Няма такова нещо. Едно е късна О. друго е къса ЛФ.
При късната О. ЛФ си е нормална, просто МЦ е по-дълъг.
При късата ЛФ МЦ може да си е нормален.
Късната О. е нещо като инцидент, но това не означава че яйцеклетката не е годна. Ако имаш 5-6 подедни късни О., то това означава че МЦ се е удължил, т.е ако преди си имала 28 дни сега имаш 34 дни МЦ.
Ако МЦ ти е нормален, но имаш къса ЛФ това говори за проблем /с яйцеклетката, ЖТ, напр. Дефект в ЛФ и т.н/, докато късната О не е проблем стига яйцеклетката да е годна за О. Но оплодили се - какъв е проблема? Знаеме че дори всичко да е наред с яйцеклетката и да е имало оплождане не винаги се стига до задържане  и развиване на зародиша. Подбора е доста силен. Жената дори не разбира, че е била бременна.
Аз забременях с късна О. /23 ден/ и това  беше единственото зачеване, за което съм разбрала.

при нормално дълъг цикъл и късна овулация, следва къса лутеална фаза - това е проста математика с=а-b, където с-лутеална фаза, а-дължина на цикъла, b-дата на овулация
и ако приемем, че нормалния цикъл е 28, хайде дори 30 дни, а късна овулация значи 21 ден примерно, следователно 30-21=9 = къса лутеална фаза
колкото до спонтанните аборти, които са свързани с късната овулация, както и късата лутеална фаза може да прочетете това:
http://www.lmpbg.org/downloads/ABORTI.doc
ако се разровя малко, може и други източници да намеря с подобни твърдения




Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #9 -: Юни 03, 2009, 21:09:39 pm »
Здравей Галя благодаря ти за отговора,даде ми някаква надежда, че ще намеря и аз най-накрая причината за абортите ми.Интересуваме как и дали се лекува?Дали може да се нормализира овулацията?Благодаря ви за отговорите предварително! :bighug:
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #10 -: Юни 03, 2009, 23:42:12 pm »
Момичета, аз много се извинявам, че малко ще изместя темата, но да ви попитам. В линка, който е пуснала Галя прочетох това и много се озадачих:

Мутации в гена за метилен тетрахидрофолат редуктаза (MTHFR)
Ако се регистрират мутации в този ген, то тогава лечението се провежда с 4 mg фолиева киселина на ден, като приемът се започне 3 месеца преди забременяването. Необходими са 3 месеца, за да се увеличи фолиевата киселина  в червените клетки и да се намалят рисковете за раждане на дете с дефект на невралната тръба. Освен това, ако има мутация в този ген, то трябва да се изследват нивата на аминокиселината хомоцистеин. Ако са високи, то трябва допълнително да се взима и бетаин. Някои лекари използват малки дози хепарин, тъй като високият хомоцистеин води до образуването на съсиреци около плацентата.


Аз съм с такава мутация и доц. Конова ми каза, че не се налага допълнителен прием на фолиева киселина, но момичета от форума ми казаха, че Кременски им е казал да увеличат дозата си. И аз сега пия 3х0.4 фолиева, което 1.2мг, а тук шише че трябва да са 4мг на ден? Какво да правя? Това са 10 таблетки дневно? По толкова ли трябва да пия?
« Последна редакция: Юни 03, 2009, 23:43:56 pm от Nataly* »
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #11 -: Юни 04, 2009, 12:05:58 pm »
Nataly* , ако мутацията по MTHFR е хомозиготен носител по мутантен алел се налага прием на по - високата доза фолиева , най - добре л - метил фолат(мета).
 Ако е хетерозиготен носител , както е при мен , доц. Конова каза , че няма клинична изява и дори ми беше предписала по 1т. дневно неофолик(дори не е мета).
Аз обаче пия от неофолик мета по 2т. дневно в момента , а когато се подготвях за ИКСИто пих по 3т. дневно за всеки случай , провокирана от мнението на проф. Кременски.
 Хомоцистеин не съм срещала къде се изследва.
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #12 -: Юни 04, 2009, 12:13:45 pm »
И аз съм хетерозиготен носител по мутантен алел за въпросната мутация, но на мен доц. Конова в заключението си ми е писала да приемам по една таблетка дневно Неофолик Мета 1-2 месаца преди забременяване и след положителен тест по две таблетки. Значи има някакво значение, но защо така при всички се различава терапията за едно и също нещо  :ask:
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #13 -: Юни 04, 2009, 12:25:31 pm »
 radosttinka , определено има някакво значение дозата на приема на фолиевата. Но , нали казах , какво ми е предписала доц. Конова - неофолик х 1т.
 Когато правихме ИКСИ в Плевен , аз естествено я уведомих , че пия по 3 т. мета и тогава тя каза само "Много добре".
 А има балкан разлика от 1т. неофолик и 3т. неофолик мета. :?
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #14 -: Юни 04, 2009, 12:30:45 pm »
Малко извън темата сме, ама като стана въпрос. Аз също съм хетерозиготен носител и Конова въобще нищо не ми беше написала в предписанията относто фолиева киселина. Аз се допитах до Кременски и той ми отговори за 4мг ФК в моя случай. Доста време /3-4 мес/ я пих така, после като видях и други коментари за по-малко кол-во /1-2мг/ при тая мутация отскоро минах на 4т х 0.4мг = 1.6мг от метата. И честно, вече нямам никаква представа какво точно кол-во се полага в тия случаи.
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #15 -: Юни 04, 2009, 12:31:51 pm »
fatalwoman разликата наистина е... :?. Аз след инсето реших, че за по-сигурно да почна веднага да пия по две таблетки и сигурно така и ще си продъжа. А нищо ли не ти е казала какво да правите ако има бременност, аз затова се учудвам също, защото останах с впечатление, че по 1 таблетка ама дори и след + тест, а на мен ми е писала по 2 ?
Ето пък на  *Snow-white*  нищо не й е казала  :?
Сори, че изместихме темата :oops:
« Последна редакция: Юни 04, 2009, 12:34:24 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #16 -: Юни 04, 2009, 12:44:21 pm »
 В препоръките и няма указание как да я пия преди бременност и след + тест.
 Не е писала нищо за по 2 т. след + тест.
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #17 -: Юни 04, 2009, 12:49:25 pm »
В препоръките и няма указание как да я пия преди бременност и след + тест.
 Не е писала нищо за по 2 т. след + тест.
Наистина странно...на мен пък ми е писала  osi_10. Може по една или друга причина да е решила да промени терапията свързана с тази мутация  :ask:
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #18 -: Юни 04, 2009, 12:56:52 pm »
 По каква причина? И на мен ми е странно, защото мутацията няма как да се промени през живота на човека - или я имаш , или я нямаш , или е хомозиготна , или е хетеро ... Следователно и терапията трябва да се движи в някакви рамки.
Може би значение има и антикоагулантната терапия на която е пациента.
Аз след трансфера бях на аспирин и Фраксипарин, редувани през ден , а след 4 ден - всеки ден двете.
 
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #19 -: Юни 04, 2009, 13:17:22 pm »
Като казах причина имах предвид да е ходила някъде на семинар, конфернеция, нещо такова и затова. Мина ми през ум, защото като занесох терапията на моя док да я види, тя беше много заинтересована ( даже си я пресне) понеже имало лекарства, които за първи път вижда да ги включва в лечението и схемата била нова.
Иначе аз имам изписан само аспирин протект по 1 през ден след инсе или трансфер.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #20 -: Юни 04, 2009, 13:27:29 pm »
Като казах причина имах предвид да е ходила някъде на семинар, конфернеция, нещо такова и затова.
Може , може. Аз забелязах , че на някои от новите пациенти предписва Интралипид за вливане на 4 седмици , при резултати по - добри от моите за NK. А аз трябва да вливам през месец - 8 седмици.
 Така че може и за ф.к. да се променя схемата на терапията , според нови изследвания за ефективността на терапията , например.
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #21 -: Юни 04, 2009, 13:40:27 pm »
Като казах причина имах предвид да е ходила някъде на семинар, конфернеция, нещо такова и затова.
Може , може. Аз забелязах , че на някои от новите пациенти предписва Интралипид за вливане на 4 седмици , при резултати по - добри от моите за NK. А аз трябва да вливам през месец - 8 седмици.
 Така че може и за ф.к. да се променя схемата на терапията , според нови изследвания за ефективността на терапията , например.
Точно това имах предвид, защото аз си получих терапията точно след като доц. Конова отсъстваше от клиниката за около две седмици и после като чух моя док и така ми мина през ум, че може да е била някъде на семинар.
 :sorry: че оспамихме темата...
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #22 -: Юни 04, 2009, 14:05:56 pm »
Nataly* , ако мутацията по MTHFR е хомозиготен носител по мутантен алел се налага прием на по - високата доза фолиева , най - добре л - метил фолат(мета).
 Ако е хетерозиготен носител , както е при мен , доц. Конова каза , че няма клинична изява и дори ми беше предписала по 1т. дневно неофолик(дори не е мета).
Аз обаче пия от неофолик мета по 2т. дневно в момента , а когато се подготвях за ИКСИто пих по 3т. дневно за всеки случай , провокирана от мнението на проф. Кременски.
 Хомоцистеин не съм срещала къде се изследва.
Генетичен вариант С677Т в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза:
Хетерозиготен носител по мутантен алел.
Това е моята мутация. Много се притесних от това, което прочетох в линка на Галя. Аз сега пия по 3 таблетки Неофолик Мета 0.4мг, но сама съм си назначила тази доза. Значи смятате, че щом е хетерозиготна няма смисъл да се пият 4мг фолиева?
Би било добре да се включи някое момиче, което е пациентка на Кременски, а не на Конова, за да направим съпоставка. :?
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #23 -: Юни 04, 2009, 14:33:37 pm »
Много се притесних от това, което прочетох в линка на Галя.

Съжалявам, Nataly! Не съм искала да притесня никого. Според мен, това което пише в този линк е един вид някаква статистика, но всички знаем, че нещата в много случаи се случват не по статистика. При всеки е индивидуално. За това мисля, че е най-добре да избереш правилния лекар и да спазваш, това което той ти е казал.


*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #24 -: Юни 05, 2009, 02:34:20 am »
Много се притесних от това, което прочетох в линка на Галя.

Съжалявам, Nataly! Не съм искала да притесня никого. Според мен, това което пише в този линк е един вид някаква статистика, но всички знаем, че нещата в много случаи се случват не по статистика. При всеки е индивидуално. За това мисля, че е най-добре да избереш правилния лекар и да спазваш, това което той ти е казал.
Няма за какво да се извиняваш :wink: Всяка една информация е полезна за нас, та била тя и стресираща. За да се подготвим по- добре и да обхванем възможно повече неща. Поне до колкото зависят от нас.
Re: Късна овулация и престаряла яйцеклетка!
« Отговор #25 -: Юни 05, 2009, 13:06:42 pm »
 И аз очаквам да се включи някоя пациентка на Кременски...