0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Здравейте мили дами: решила съм тази година да правя компоти за момченцето ми, та въпроса ми е : какви компоти може да си похапва през зимата когато вече ще е на 9-10 месеца  :wink:
DSC00102
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #1 -: Май 29, 2009, 02:02:53 am »
не съм сигурна, че има полза от компоти по принцип. в тях се слага много захар, за да се консервират плодовете, а захар на бебета не е добре да се дава. освен това, компотите се варят и витамините заминават на кино.

компотът е бил начин за съхранение на плодове преди да измислят фризерите.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #2 -: Май 29, 2009, 12:04:19 pm »
на 8 месечно бебе вече могат да се дават всякакви плодови и зеленчукови компоти

Ако имаш от къде да си набавяш екологични плодове и зеленчуци - затвряй всичко. Аз лично ги правех на... ми на нещо като пюрета и не слагах вода. Например прасковите не ги пасирах, набутвах колкото може и само допълвах бурканите с пасирано. Ти си преценявай кое да белиш и кое не, но аз ги белех, а мъхестите... май е почти задължително.
Когато е пюре далеч няма нужда от толкова много захар. Аз си ги стерилизирах без захар. Само да не се препълват бурканчетата.
Затваряла съм успешно круши, праскови, череши, кайсии и сливи. Това имаше в двора.
Тази година тиква затворих... надявам се да е станала, защото човечето не искаше да я яде когато й беше сезона.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #3 -: Май 29, 2009, 12:09:51 pm »
всички описани от теб плодове съм замразявала успешно във фризера, което запазва витамините в тях, за разлика от стерилизирането чрез дълго варене, което УБИВА витамините и оставя една гола пулпа.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #4 -: Май 29, 2009, 14:21:52 pm »
Ммммм, много интересна тема! И аз това лято смятам да се занимавам с подобни дейности. мисля да се възползвам и от варене на компоти и пюрета и от замразяване.
Но!
Зная, че за всички плодове и зеленчуци има правила на замразяване и стерилизиране. Стерилизацията ми е що годе ясна, щото имам книжка. А замразяването на плодове не съвсем.
Джам не съм съвсем съгласна с теб по отношение на стерилизацията. Вярно е ,че с фризера става по-лесно, но и компотите имат своето предимство. А употребата на захар и сол мисля , че не е задължителна, освен ако не говорим за сладка и конфитюри  :wink: Аз например съм приготвяла перфектен нектар от праскови и кайсии без добавка на захар. Слагала съм единствено малко водичка заради гъстотата. Смятам, че са полезни първо защото се заваряват, а не се варят заради капачките не повече от 10 до 20-тина минути взависимост от плода и плода в тях никога не ври, а и са ценни най-вече заради това,че са расли лятото без никакви стимуланти и препарати /естествено ако се знае произхода им/. А и при двата начина се губят ценни минерали и витамини. Както и да е.
Както вече споменах не ми е ясно замразяването. Зная, че повечето плодове се замразяват шоково, аз нямам такава възможност. Може ли да споделите освен на каква възраст какво се дава като компот, как се замразяват плодове?
« Последна редакция: Май 29, 2009, 14:59:25 pm от everything_possible »
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #5 -: Май 29, 2009, 20:56:56 pm »
всички описани от теб плодове съм замразявала успешно във фризера, което запазва витамините в тях, за разлика от стерилизирането чрез дълго варене, което УБИВА витамините и оставя една гола пулпа.
ние си нямаме фризер... а и питането беше за компоти
Аз съм стерилизирала и кисело мляко и супи и манджи от млечната кухня, ама никой не ме попита. Пробвала съм и магданоз и спанак... екстра си става.
А и по-лесно се приготвя и яде после.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #6 -: Май 30, 2009, 21:28:49 pm »
Благодаря ви момичета, вече си събирам борканчета  :lol:
DSC00102
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #7 -: Юли 20, 2009, 01:31:15 am »
всички описани от теб плодове съм замразявала успешно във фризера, което запазва витамините в тях, за разлика от стерилизирането чрез дълго варене, което УБИВА витамините и оставя една гола пулпа.
Мила ще споделиш ли как замразяваш плодоете тъй като и аз мисля да замразя за нашето зверче  :D
благодаря предварително
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #8 -: Август 05, 2009, 17:00:44 pm »
всички описани от теб плодове съм замразявала успешно във фризера, което запазва витамините в тях, за разлика от стерилизирането чрез дълго варене, което УБИВА витамините и оставя една гола пулпа.
Мила ще споделиш ли как замразяваш плодоете тъй като и аз мисля да замразя за нашето зверче  :D
благодаря предварително


Побутвам темата, че е актуална за сезона.  Джам, би ли казала дали правиш нещо по-специално преди да замразяваш плодовете?
*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #9 -: Август 05, 2009, 17:13:17 pm »
всички описани от теб плодове съм замразявала успешно във фризера, което запазва витамините в тях, за разлика от стерилизирането чрез дълго варене, което УБИВА витамините и оставя една гола пулпа.
Мила ще споделиш ли как замразяваш плодоете тъй като и аз мисля да замразя за нашето зверче  :D
благодаря предварително


Побутвам темата, че е актуална за сезона.  Джам, би ли казала дали правиш нещо по-специално преди да замразяваш плодовете?

Ми и аз преди извесно време питах, ама нямаше кой да ми отговори. И тъй като времето на плодовете отминава /кайсиите вече преминаха, а прасковите почти свършват, поне нашите на село де/ реших да изпробвам различни начини за замразяване. Мога да кажа за кайсиите, щото тях вече ги прибрахме. Пробвах да ги замразя без термична преработка- НЕ СТАВА! След това обелих и с малко водичка ги попарих-почти до завиране, пюрирах и сложих в малки бурканчета и ги замразих. Размразих след няколко дни и не видях промяна в пюрето. Все още не съм изпробвала върху беба, щото ми се вижда рано за този плод, но се надявам да и хареса. С другите плодове мисля отново така да процедирам.
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #10 -: Август 05, 2009, 17:19:34 pm »
Кайсиите стават добре замразени пюрирани и без термична обработка - аз само с това имам опит.  Хубаво е обаче да се замразяват в малки съдове, за единично ползване, защото ако се оставят след размразяването потъмняват.  Говоря за неподсладени, пюрирани кайсии.  Ако се замразят половинки, без костилкте само, след размразяване остават само ципи и вода.
*
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #11 -: Август 06, 2009, 00:35:41 am »
koмпотите са голяма глупост и не трябва да се ядат от възрастни та камо ли от деца.нищо че ние сме отгледани с компоти.пък и сега е времето на всякакви  плодове.аз давам на тея всичко освен цитруси дори и го предлагам в цял вид за да може да си чеше венците
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #12 -: Август 06, 2009, 01:58:11 am »
замразявала съм череши, круши, боровинки, тиква, сини сливи, дюли, ябълки.

череши, сливи, боровинки и тиква съм замразявала направо, след измиване и подсушаване.
крушите бланширах предварително (топване във вряла вода за 1 минута).
дюлите - печени предварително на парченца във фурната.
ябълките - предварително печени и пюрирани.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #13 -: Август 07, 2009, 11:35:30 am »
Незнам за вас момичета, но аз каквото съм замразявала след това вкуса се променя. Пробвала съм тиква да замразя-като я размразих първо беше изгубила всякаква сочност, и след това стана като подметка, а съм замразявала съгласно правилата-почистена и добре пакетирана. Замразявала съм малини, но и те не ми харесаха като размразих. Абе всичко се разкашква тотално в последствие. Не съм сигурна но мисля и аз да затворя за зиамта на бебка плодове в буркан-без захар добре подредени в буркана и стерилизирани за няколко минути, колкото да се запечатат. Пък зимата ако искаме ще си добавяме захар за нас, а на нея ще пасирам или нещо такова. Поне това си мисля да направя, но още не съм съвсем сигурна. Има още малко време до активния консерва сезон, до тогава ще взема и окончателно решение.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #14 -: Август 07, 2009, 12:51:58 pm »
както и да се консервира плодът, вкусът и консистенцията ВИНАГИ се променят - нима очаквате нещо друго? някои плодове не са подходящи за замразяване - кайсии, ягоди, праскови - месести и сочни плодове. разкашкват се. но едни боровинки никога няма да се разкашкат, примерно.

julia_m, режа си тиква на парчета като за печене, замразявам и когато искам да я ползвам, изваждам я и веднага (без да я размразявам) слагам да се пече във фурната. няма НИКАКВА разлика. не знам какво си правила ти, но опитай така, ако искаш.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #15 -: Август 08, 2009, 01:42:09 am »
http://agrosaveti.com/agro-news/predstaviane-novini/1015-zamrazeno-plodovo-pure.html

От тук си откраднах идеята за замразяване на кайсии, праскови и др.
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #16 -: Август 12, 2009, 18:28:44 pm »
Цитат
Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?

НИКАКВИ!
в компотите НЯМА НИЩО ПОЛЕЗНО!
Те са вредни за нас, а да не говорим за бебетата.
не давайте подобни вредности на децата си!
Давайте им пресни плодове! Защо изобщо са нужни компоти?!

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #17 -: Август 12, 2009, 21:40:22 pm »
Eeeeeeeee чак пък вредни ...
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #18 -: Август 13, 2009, 11:49:21 am »
Ами, Сия,
вредни са защото съдържат захар. Знаем, че захарта е вредна, както че причинява кариес на зъбите, така и вреди на обмяната на веществата, т.е. консумацията на захар в по-големи количества води до наднормено тегло.
Ако е имало полезни съставки в плода, то ние сме ги унищожили при варенето на бурканите.
По тази причина аз самата избягвам да консумирам компоти (най-много два пъти в годината да прегреша).
Не смятам, че детето ми се нуждае от компоти.

Същият спор бихме могли да го водим и за вредата и полезността от шоколада.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #19 -: Август 13, 2009, 12:11:18 pm »
Тайната е в умерените дози. Всичко в прекомерни дози вреди, а в умерени дори е полезно. Особено шоколада, :wink: ама там какаото е ценното.
 
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #20 -: Август 14, 2009, 16:26:15 pm »
Чета и не вярвам на очите си...
Сакън...като не давате на децата си захар и край...цял живот няма и да се сетят ни да си купят ни да опитат....
А всички вие като сте плющяли компоти / и попари и кисело мляко .../ в детството си .... я какви хубави и умни сте станали...

Че ми идва сега на ум и за други такива съвременни мантри...за глутена например...ако дадеш на детето си да ръпа геврече преди да е навършило годинка...пшеничено...аууууу...престъпница.....

...как са ни промили мозъците...не е истина...
« Последна редакция: Август 14, 2009, 16:28:46 pm от vivita »
*
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #21 -: Август 14, 2009, 17:25:50 pm »
Идеята е да му дадеш пресен плод ,а за компоти правят само на село
*
Re: Какви компоти може да се дават на 8-9 месечно ?
« Отговор #22 -: Август 14, 2009, 17:33:55 pm »

Колкото до киселото мляко,целта да се даде по късно е риска от алергия.Ако не е алергично -киселото мляко е хиляди пътги по полезно от разни каши,стига да не е данон (там млечно кисела бактерия има да търсиш).Имам позната която дава Данон  на близнаците си от 3-4 месец и много наддавали- ми как няма да наддават с това нишесте.Данон може да сложиш 2 седмици извън хладилник нищо няма да му стане