0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Здравейте,

вчера и по двете национални телевизии имаше репортажи за Датската сперма. Цял ден се коментира във форумите, но на мен лично по-скоро ми възникнаха въпроси, отколкото да получа отговори. Мисля, че тук може да намеря отговорите. Съжалявам, ако задавам въпроси, които са се говорили много пъти.

Та:

1. В крайна сметка плаща ли се на донорите или не?
2. Ако стане платено има ли шанс да стане като с даряването на кръв? Много хора се опасяват от групи роми, които да дават сперма редовно заради парите. Според мен това е не е реално, но все пак.
3. Наистина ли се вкарва сперма, защото българските мъже не искат да дават? Или е защото повече хора искат руси и синеоки деца? Или е както бе обяснено в единия репортаж, защото много двойки от Западна Европа правят ин витро тук?
4. Къде може да се прочете повече за даряването на яйцеклетки?

Много въпроси, но просто искам да имам максимална яснота. Благодаря ви предварително много!
« Последна редакция: Февруари 01, 2009, 17:40:55 pm от mini »
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #1 -: Януари 31, 2009, 23:07:43 pm »
Много хора се опасяват от групи роми, които да дават сперма редовно заради парите.


Не ми се вярва някоя клиника да опре до такива донори! 8O
Ако си прочела някъде, че има, дай линк за инфото!
« Последна редакция: Януари 31, 2009, 23:15:04 pm от eganeva »
*
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #2 -: Януари 31, 2009, 23:11:47 pm »
Много хора се опасяват от групи роми, които да дават сперма редовно заради парите.


Не ми се вярва някоя клиника да опре да такива донори! 8O
Ако си прочела някъде, че има, дай линк за инфото!


Не, не съм. Просто имаше такива "опасения" из форумите. И на мен не ми се вярва.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #3 -: Януари 31, 2009, 23:12:38 pm »
Не съм гледала репортажите, но по въпросите ти съдя, че са били само и единствено опит за реклама на една клиника. Въпросите ти не са коментирани при нас, защото в голямата си част са несериозни. В други форуми може би има по-голям интерес към "жълтата" част на безплодието.

За реда и условията за донорство на гамети (сперматозоиди и яйцеклетки) можеш да прочетеш в наредбата за асистирана репродукция. Ако не можеш да я откриеш, ще ти дам линк. Не познавам нито една инфертилна двойка, която да има претенции към цвета на очите и косата на бъдещото си дете, а познавам хиляди двойки, реално и задочно. Донорите се подбират по външни белези, близки до тези на родителите. Твърдението, че много двойки от Западна Европа правят ин витро оплождане у нас, е смехотворно.
За Бога, хора, безплодието е сериозен здравен, емоционален и социален проблем, за да се поднася по такъв блудкав начин.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #4 -: Януари 31, 2009, 23:13:49 pm »


Не, не съм. Просто имаше такива "опасения" из форумите. И на мен не ми се вярва.


Успокоих се. :D
*
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #5 -: Януари 31, 2009, 23:26:21 pm »
За Бога, хора, безплодието е сериозен здравен, емоционален и социален проблем, за да се поднася по такъв блудкав начин.
Затова питам тук.

На намирам видеото. По Btv говори доц. Щерев. Неговата позиция е описана на кратко тук. http://dnes.dir.bg/2009/01/30/news3926191.html

Докторът, който говори по Нова каза, че взимат сперма от чужбина, защото има хора от Европа, които правят процедурата у нас.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #6 -: Февруари 01, 2009, 01:07:47 am »
2. Ако стане платено има ли шанс да стане като с даряването на кръв? Много хора се опасяват от групи роми, които да дават сперма редовно заради парите. Според мен това е не е реално, но все пак.

ами то си е платено. частните клиники, които поддържат банки за сперма и правят донорски инсеминации, си плащат на донорите. едва ли някой дава сперма само воден от желанието да се прероди и пребъде.
в клиниките си подбират донорите, никой няма да вземе сульо и пульо. освен това, доколкото знам, има ограничение в броя на донорствата към една банка - не повече от 2 пъти.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #7 -: Февруари 01, 2009, 10:04:43 am »
здравейте,
аз не съм много наясно с донорството, но от къде всички могат да бъдат сигурни с какъв материал ги оплождат. Била съм свидетел в много престижна клиника където извършват инвитро, да чакат по 1 циганка с 2 мангала с нея, говоря наистина за цигани добре облечени но цигани- тогава си мислех сигурно имат пари за прегледи....хахаха, защото циганката не беше бременна и чакаше пред кабинета на специаст в областта на проблемното забременяване....Още си спомням буквално с каква неухота и едва ли не отвращение ги прие лекаря по точно каза да влезе само едната другите отвън.....Тогава си помислих и на лекарите не им е лесно може да са големи специалисти но щом и циганите си плащат ще трябва да ги преглеждат....Сега обаче съм почти сигурна че става въпрос за донорски яйциклетки....Почти сигурна съм че на циганите им плащат нещо на ръка....Разбира се това си е само мое мнение понеже станах свидетел на това, аз чаках за съседния кабинет....може да е ставало просто въпрос и само за преглед.....Но според мен беше другото....
Според мен наистина за сперма и яйциклетки трябва да се плаща съвсем регламентирано но трябва да се измисли начин по който циганите да не бъдат допускани до това донорство....Съжалявам за това мнение но предпочитам с датски материал отколкото с български циганин
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #8 -: Февруари 01, 2009, 10:50:01 am »
Няма да цитирам думи от поста на Палечка, защото така ще ги повторя!
Но щом не си наясно с нещо не го пиши.
Аз мисля, че трябва да има мяра в нещата които пишем тук, защото това е сериозно място,
а Стерилитета не подбира етнос и цвят!
Не бива така да обиждаме малцинствата, всички имаме трески за дялане.
Заедно с мен правеха предледи и подготовка за процедура двойка роми и бяха също така притеснени и уплашени както всички с който чакахме пред кабинета на нашия лекар!

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #9 -: Февруари 01, 2009, 11:00:11 am »
палечка, защо не предположиш, че и циганите могат да имат репродуктивни проблеми? аз също не го вярвах, но моят доктор ме увери, че има и доста пациенти от този етнос, просто те по-рядко могат да си позволят да плащат за лечение на стерилитет.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #10 -: Февруари 01, 2009, 11:37:36 am »
....Тогава си помислих и на лекарите не им е лесно може да са големи специалисти но щом и циганите си плащат ще трябва да ги преглеждат....

Няма такова нещо, независимо от това кой ми плаща, аз имам право да се заема с един проблем или да не се заема, респективно да откажа да приема някой пациент. Досега в практиката си съм отказвала само и единствено на българи.
Хората от всички етноси имат равни права, както и сходни проблеми. Всички страдат еднакво и си чакат реда пред каинета със същата болка и надежда.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #11 -: Февруари 01, 2009, 11:43:48 am »
 8O  палечка , това , ако беше Германия, след този ти пост полицията щеше да е на вратата ти, а ти арестувана. Срам ме е ,че го прочетох... :oops:
You can't report your own post to the moderator, that doesn't make sense!


*
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #12 -: Февруари 01, 2009, 12:57:05 pm »
Съжалявам много, че темата придоби такъв отенък. Не това беше идеята ми.
Просто исках да си изясня нещата за себе си. Защото според мен от една страна няма достатъчно информация за даряването на гамети (ето научих нещо от тази тема. От друга страна, наистина смятам, че трябва да се работи върху отношението на българите към даряването, защото всякаш няма много желаещи.
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #13 -: Февруари 01, 2009, 13:34:11 pm »
Здравейте,
съжалявам ако по някакъв начин съм засегнала някой. Това беше само мое предположение, възможно е хората да са били там просто на преглед- аз не съм сигурна не съм била с тях нито съм питала или говорила с някой- просто ми направиха силно впечатление, и в последствие това ми мина през ума и реших да споделя....

Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #14 -: Февруари 01, 2009, 16:21:00 pm »
Не съм гледала репортажите, но по въпросите ти съдя, че са били само и единствено опит за реклама на една клиника. Въпросите ти не са коментирани при нас, защото в голямата си част са несериозни. В други форуми може би има по-голям интерес към "жълтата" част на безплодието.

За реда и условията за донорство на гамети (сперматозоиди и яйцеклетки) можеш да прочетеш в наредбата за асистирана репродукция. Ако не можеш да я откриеш, ще ти дам линк. Не познавам нито една инфертилна двойка, която да има претенции към цвета на очите и косата на бъдещото си дете, а познавам хиляди двойки, реално и задочно. Донорите се подбират по външни белези, близки до тези на родителите. Твърдението, че много двойки от Западна Европа правят ин витро оплождане у нас, е смехотворно.
За Бога, хора, безплодието е сериозен здравен, емоционален и социален проблем, за да се поднася по такъв блудкав начин.
"двойка, която да има претенции към цвета на очите и косата на бъдещото си..." Вие може да не познавате но аз познавам лекар който ме погледна и каза "-а вие сте синеока тъкмо имам един светъл със сини очи".Казано по този начин в първия момент не знаеш дали се намираш на пазара или къде...
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #15 -: Февруари 01, 2009, 16:27:53 pm »
Ан, нормално е цвета на очите на донора да съвпада с цвета на очите на пациента, не виждам какво общо има това с пазар. Ако ти по някакъв начин си се почувствала засегната (така ми се струва от думите ти), то вероятно не е било от цвета на очите, а от начина на поднасяне на информацията в конкретния момент, от конкретния лекар - нещо, което аз не знами няма как да коментирам. И продължавам да не познавам такава двойка, ти също потвърждаващ с изказването си деликатността на проблема.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #16 -: Февруари 01, 2009, 21:42:39 pm »
Гледах репортажа за датската сперма. Беше си чиста реклама на Щеревата клиника.Там цената на инсеминацията е двойна в сравнение с други клиники - 600 лв.
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #17 -: Февруари 01, 2009, 22:11:54 pm »
Ох, чета и не разбирам - за мен няма никакво значение с какви гамети е заченато нашето дете! Дали е ромче, българче или датчанче - в края на краищата ние сами го износваме тези 9 месеца, нали така? Ние сме тези с контракциите, с притесненията, с родилните мъки, нали?  Това е НАШЕТО дете!

И от момента, в който сме решили, че ще приемем донорска яцеклетка или сперматозоид, то ние приемаме това, което някой, подтикнат от някакви подбуди, е предоставил на нашата клиника. Затова не виждам смисъла на това да се дискутира, какъв е произхода на дадена гамета - важното е че точно тя, точно в този момент ни прави родители!
« Последна редакция: Февруари 01, 2009, 22:22:49 pm от rally_pat »

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #18 -: Февруари 01, 2009, 22:17:13 pm »
Ох, чета и не разбирам - за мен няма никакво значение с какви гамети е заченато нашето дете! Дали е ромче, българче или датчанче - в края на краищата ние сами го износваме тези 9 месеца, нали така? Ние сме тези с контракциите, с притесненията, с родилните мъки, нали?  Това е НАШЕТО дете!

И от момента, в който сме решили, че ще приемем донорска яцеклетка или сперматозоид, то ние приемаме това, което някой, подтикнат от накакви подбуди, е предоставил на нашата клиника. Затова не виждам смисъла на това да се дискутира, какъв е произхода на дадена гамета - важното е че точно тя, точно в този момент ни прави родители!
Напълно подкрепям казаното.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперма...
« Отговор #19 -: Февруари 01, 2009, 22:24:44 pm »
8O  палечка , това , ако беше Германия, след този ти пост полицията щеше да е на вратата ти, а ти арестувана. Срам ме е ,че го прочетох... :oops:

Е, чак пък арестувана.... :lol: Германия е свободна страна, моля. Свобода на словото в един амонимен форум, не е престъпление.

По въпроса с ромите, ще се въздържа от коментар. Намери лекар на който да се довериш.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #20 -: Февруари 01, 2009, 23:48:47 pm »
 Добре де, арестувана беше малко, силно, но признай, че постинг като този щеше да бъде изтрит моментално, а този, който го е постнал щеше да получи един дълъг бан...
   Не казвам, че трябва да се направи,и не намеквам нищо! Просто не толерирам и не разбирам подобни изказвания и подобни изказвания ме карат да се срамувам,че съм българка от какъвто и да било етнос.
    А,всичко останало много правилно го е казала rally_pat
You can't report your own post to the moderator, that doesn't make sense!


Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #21 -: Февруари 02, 2009, 09:57:27 am »
Гледах репортажа за датската сперма. Беше си чиста реклама на Щеревата клиника.Там цената на инсеминацията е двойна в сравнение с други клиники - 600 лв.
В Селена-Пловдив е също толкова.
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #22 -: Февруари 02, 2009, 10:35:21 am »
Останах изненадана като видях цените в сайта на клиника Малинов - 300 лв. е донорската инсеминация. А аз правих 6 поредни при Щерев. Не знам с какви сперматозоиди са ми правили - датски или ромски :), ама разликата в цената ми се видя огромна.
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #23 -: Февруари 02, 2009, 11:29:51 am »
Мале ,какви са тия цифри.Аз правих 3 инсеминации,вярна със сперма на мъжът ме,струват 200 лв.,инъче донорската е 250 лв.Тя тая 600 лв.да не би и лекарствата да включва,че аз нещо се изумих с тая цифра.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #24 -: Февруари 02, 2009, 11:38:25 am »
Мале ,какви са тия цифри.Аз правих 3 инсеминации,вярна със сперма на мъжът ме,струват 200 лв.,инъче донорската е 250 лв.Тя тая 600 лв.да не би и лекарствата да включва,че аз нещо се изумих с тая цифра.
Без лекарства, включваше прегледите само(2 или 3). И при 6 поредни инсета, и то с донор, не потърсиха причината в мен. Ама това е друга тема...
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
*
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #25 -: Февруари 02, 2009, 16:40:53 pm »
Ох, чета и не разбирам - за мен няма никакво значение с какви гамети е заченато нашето дете! Дали е ромче, българче или датчанче - в края на краищата ние сами го износваме тези 9 месеца, нали така? Ние сме тези с контракциите, с притесненията, с родилните мъки, нали?  Това е НАШЕТО дете!

И от момента, в който сме решили, че ще приемем донорска яцеклетка или сперматозоид, то ние приемаме това, което някой, подтикнат от някакви подбуди, е предоставил на нашата клиника. Затова не виждам смисъла на това да се дискутира, какъв е произхода на дадена гамета - важното е че точно тя, точно в този момент ни прави родители!

Абсолютно!
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #26 -: Февруари 02, 2009, 17:16:01 pm »
 
Цитат
и то с донор, не потърсиха причината в мен. Ама това е друга тема
...
Ще се повторя пак но същото се отнася и за Селена-Пловдив.Сами си правете изводите...
Цитат
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #27 -: Февруари 02, 2009, 19:58:20 pm »
Е кое му е странното, ползват същата банка най-вероятно. А всеки сам избира къде да отиде.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #28 -: Февруари 02, 2009, 23:35:26 pm »
На страницата на клиниката му http://www.ivf-bg.com/index.php?n=services&t=1 не пише, че донорите са от Дания.
Да няма грешка?
Питам защото доста хора са пациенти на клиниката и до сега не е казвано, че има такива донори.
 8O
*
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #29 -: Февруари 02, 2009, 23:44:55 pm »
На страницата на клиниката му http://www.ivf-bg.com/index.php?n=services&t=1 не пише, че донорите са от Дания.
Да няма грешка?
Питам защото доста хора са пациенти на клиниката и до сега не е казвано, че има такива донори.
 8O
Е,и? Тези неща не се обсъждат по сайтове и телефони, а в лекарския кабинет.
Все пак става въпрос за донорска инсеминация.
Относно цената - всеки си знае възможностите, свободен е да си избере сам клиниката.
*
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #30 -: Февруари 03, 2009, 15:52:29 pm »
Цитат
Тези неща не се обсъждат по сайтове и телефони, а в лекарския кабинет.

А защо да не се обсъждат свободно? Според мен трябва да се говори повече и на по-прост език. Открих, че е много трудно да се информира човек, ако не дай боже няма проблем. Какъв е проблемът да има ясна, общодостъпна информация? Някой нагоре каза, че това е "жълтата" страна на нещата, аз не смятам така. Колкото повече яснота толкова, по-добре, нали така? 
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #31 -: Февруари 03, 2009, 21:59:45 pm »
По "Господари на ефира " говорят за датската сперма 8O :lol:
You can't report your own post to the moderator, that doesn't make sense!


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси около репортажа за Датската сперl
« Отговор #32 -: Февруари 04, 2009, 09:20:50 am »
а датска сперма се внася от няколко години поне... абе много обича обществото да си прави гъдел с "щекотливи" теми. вместо да се вълнуват за ирландското месо или детските пюрета с хормони, дето се оказа, че няма институция, която ги изследва, те за датската сперма се хванали...

нали всичко е доброволно и по желание на жената? каква е разликата дали ще легне с датчанин, за да й направи дете или ще я инсеминират с датска сперма? всеки има право да ражда деца от когото си иска!

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!