0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Каква е тази нечовешка дискриминация?КОЙ определя човек докога е способен да ражда.Аз като съм на 43години не ставам така ли?Нали нямаше да има ограничения за възрастта?Нямам думи.ПАРЛАМЕНТА ПАК СЕ ПОДИГРАВА.АНИ ЗАШЕВА ЗАЩО НЕ СЕ Е ЗАСТЪПИЛА
КОЙ ОПРЕДЕЛЯ ДОКОГА МОЖЕ ДА СЕ РАЖДА???
« Отговор #1 -: Януари 22, 2009, 21:11:02 pm »
Каква е тази нечовешка дискриминация?КОЙ определя човек докога е способен да ражда.Аз като съм на 43години не ставам така ли?Нали нямаше да има ограничения за възрастта?Нямам думи.
*
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #2 -: Януари 22, 2009, 21:16:59 pm »
Мими, фонда се създава с решение на здравното министерство. На 16 декември на парламентарното заседание не се прие проектозакона за фонд "Асистирана репродукция". И Ани и Радина винаги са настоявали и продължават да настояват от името на "Зачатие" и "Искам бебе" да няма възрастови критерии за отпускането на средствата от фонда. Освен от медиите днес аз лично не съм го прочела това в официален документ и искрено се надявам да го няма и да са само предположения. Дано да отпадне и да не бъде включено в правилника!
Пожелавам ти успех и скорошно сбъдване на най-голямото желание!
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #3 -: Януари 22, 2009, 21:20:35 pm »
ohridmimi - първо ще те помоля да не пускаш две теми с една и съща тематика.

След това, за застъпничеството - да, както Сигнус каза, и Ани и Радина са се застъпили, но факт е, че нещата не винаги стават така, както искаме.

НО! има едно нещо, което е изключително положително - това е фактът, че този фонд се създаде! Вярно, има неуредици и недомислици, но това е една ОГРОМНА крачка напред!!! И това не трябва да се забравя и омаловажава!

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #4 -: Януари 22, 2009, 21:43:02 pm »
В допълнение на думите на Рали бих казала, че ако фонда го има и за следващите години, скоро няма да има жени след 40 нуждаещи се от ин витро, или те ще са единици. Засегнати при всяко новосъздадено нещо има, но да се обвинява Ани мисля че никак не е редно. Тя се бори достатъчно и  отстояваше праватана всички нас.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #5 -: Януари 22, 2009, 22:01:58 pm »
Колко е лесно да хвърлиш камък  :(
Ани направи толкова много...
Ани вече има дете, но не е загърбила проблемите! Вместо да си гледа детето, тя тича от телевизия в телевизия, от среща на среща...
Идава някой, хвърля камък и дори не се замисля...
Ако не беше Ани и прословутото ин виво, фонд нямаше да има! Не си слагайте капаци на очите. И мислете, преди да хвърлите камък, защото може да падне във вашата градинка.

lb2f
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #6 -: Януари 22, 2009, 22:42:39 pm »
Колко е лесно да хвърлиш камък  :(
Ани направи толкова много...
Ани вече има дете, но не е загърбила проблемите! Вместо да си гледа детето, тя тича от телевизия в телевизия, от среща на среща...
Идава някой, хвърля камък и дори не се замисля...
Ако не беше Ани и прословутото ин виво, фонд нямаше да има! Не си слагайте капаци на очите. И мислете, преди да хвърлите камък, защото може да падне във вашата градинка.


ПОДКРЕПЯМ
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #7 -: Януари 22, 2009, 22:54:49 pm »
Все още не съм видяла документ, в който са написани тези 42 години. Чух ограничението по бтв в момента, в който давах интервю.
Естествено, бях потресена! Не знам откъде е дошла тази възрастова граница. Звъннах на Радина - тя също не знаеше. През цялото време сме настоявали да няма ограничение и са ни уверявли, че ще се съобразяват единствено с това дали жената все още е в репродуктивна възраст, т.е. само медицински, а не и възрастови ограничения.
Не вярвайте на всичко, което чувате по телевизията! Не забравяйте, че не винаги журналистите са перфектно подготвени по дадена тема, да не говорим, че и управниците ни не са. Самият факт, че ни трябваше близо месец да ги убедим, че гласуваните пари са 20, а не 10 милиона, е достатъчно показателен.
Моля, щадете своите и нашите нерви и помагайте с каквото можете :)


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #8 -: Януари 22, 2009, 23:04:46 pm »
Естествено, че винаги сме настоявали да няма възрастово ограничение. Както и да няма ограничение в броя на опитите. И да има програма за профилактика, да има кой да се занимава с мъжете и още десетки предложения за подобряване на здравеопазването в неговата репродуктивна част.

Но нали все отнякъде трябва да се тръгне. Дайте си сметка, че досега изобщо нямаше финансиране дори и за един опит асистирано оплождане.

Упреците към председателя на сдружение Зачатие са абсурдни и нелепи. Мерете си приказките и първо мислете, после пишете.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #9 -: Януари 22, 2009, 23:13:46 pm »
ultra, Мели, балагодаря ви за всичко, което правите за нас!
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #10 -: Януари 23, 2009, 09:12:14 am »
Парламента все пак не прояви възрастова дискриминация.
Може би наистина да вземем да мислим малко повече преди да напишем нещо което не е проверено или прието за окончателно. И може би да сме малко по-благодарни за труда на хората, чрез които този фонд е реалност.

Благодаря на "Зачатие" за труда ви и за всичко през което трябваше да минете и продължавате заради нас.
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #11 -: Януари 23, 2009, 09:27:13 am »
Aз искам да се поклоня пред всички, които направиха този фонд да бъде създаден-Сдружение "Зачатие"; Фондация "Искам бебе"; лекарите, които се включиха много активно и специалната ми благодарност към Ани Зашева!
Поклон пред това, което успяхте да постигнете в тази абсурдна държава!

А на тези, които не оценяват направеното искам да припомня, че преди 6-7 години не само, че нямаше фонд и финансиране на АРТ, но дори и информация на български език нямаше по въпроса за стерилитета. Много е лесно да се плюе. Нека преди да упрекваме хората, които направиха много да се замислим какво ние сме направили и  имаме ли право да ги съдим.
*
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #12 -: Януари 23, 2009, 10:32:48 am »
Възрастово ограничение няма. Днес по БТВ представителка на здравното министерство го потвърди. В студиото на "Тази сутрин" по БТВ бяха двете с Ани! :)
*
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #13 -: Януари 23, 2009, 10:43:38 am »
Момичета, нека да не се караме;-)))
Наистина само някаква журналистка е казала за това ограничение, нека повече да не го коментираме, че току виж някой да го чуе и да реши наистина да го сложи!
Поздравления за всички, които се бориха за Фонда! :youwoman:
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #14 -: Януари 23, 2009, 11:31:31 am »
ohridmimi, заглавието на темата е некоректно. Парламента,ако изобщо е дискриминирал , то го направи спрямо всички български граждани с репродуктивни проблеми , когато бламира  закона за фонда.
Вчера , фонда беше приет от Правителството , т.е. гнева ти не е насочен в правилната посока.
Още по грешна е посоката му , към Ани.
Говориш така , сякаш някой, за нещо ти е длъжен.
Ти самата с какво помогна докато течаха всички събития покрай основаването на този фонд?
Идея, мнение , участие в дискусия, друго?
Не се заяждам , питам , защото когато хвърляш упреци към някого е редно ти самата да имаш макар и минималенн принос или предложение към настоящия момент, в противен случай критиката (така да го наречем) е злонамерена и безпочвена.

Възрастово ограничение няма. Днес по БТВ представителка на здравното министерство го потвърди. В студиото на "Тази сутрин" по БТВ бяха двете с Ани! :)
Сигнус , аз разбрах по друг начин думите на тази представителка. Ограничение ще има , но то ще бъде фиктивно. В смисъл , ако се докаже , че жената е с добър яйчников резерв и съответни индикации за фертилност , ще й бъдат отпуснати средства.
Истината е ,че към този момент все още има много затъмнени участъци , рано е за изводи , но ще е добре да знаем/прочетем проекта за правилник, да го обсъдим ,да потърсим подводни камъни, заедно.
Ани?

И накрая ,
Репортажът по БТВ от снощи , беше най-красивия венец от журналистическа грамотност, адекватност, прекрасно изразено отношение, съпричастност и позитивизъм.
Главните героини , нашите скъпи момичета, мога само да прегърна и стисна ръцете им с гордост и благодарност!
« Последна редакция: Януари 23, 2009, 11:55:06 am от Eфирче »
*
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #15 -: Януари 23, 2009, 11:51:28 am »
Да, Ефирче, но това за което говориш е медицински критерий, а не възрастов.
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #16 -: Януари 23, 2009, 11:58:46 am »
Да, Ефирче, но това за което говориш е медицински критерий, а не възрастов.
Сега ме навеждаш на друга мисъл , ами ако пациентката е примерно на 25 години и има изчерпан яйчников резерв....
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #17 -: Януари 23, 2009, 12:01:38 pm »
Сега ме навеждаш на друга мисъл , ами ако пациентката е примерно на 25 години и има изчерпан яйчников резерв....

Жената каза че превес ще имат медицинските критерии, а иначе най-вероятно ще се приеме за граница границата на световната здравна организация от 15 до 49 години. Естествено че ако има изчерпан яйчников резерв няма смисъл да бъдат отпускани средства на хаос. Дано не засегна някого, че като гледам как всички са станали болезнено раними в последните 48 часа.
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #18 -: Януари 23, 2009, 12:10:28 pm »
Имах едночасов разговор след предаването с докторката. Ще се предвидят и варианти при изчерпан яйчников резерв. Всъщност от нас зависи в момента как точно ще се формулират условията.
Понеделник е следващата среща, на която ще са обсъдени всички тези подробности.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #19 -: Януари 23, 2009, 12:10:48 pm »
Ами Старлетче, за съжаление с този ти коментар мен ме нарани! Моята диагноза е точно такава - изчерпан яйчников резерв, но! моят доктор смята, че има възможност да се получи бременност от ИКСИ на естествен цикъл. Значи какво - аз нямам право на помощ от дръжавата? Така ли да разбирам?

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #20 -: Януари 23, 2009, 12:16:34 pm »
Жената каза че превес ще имат медицинските критерии, а иначе най-вероятно ще се приеме за граница границата на световната здравна организация от 15 до 49 години.
Старлет , този диапазон тя го спомена условно като граници на фертилна възраст при жената изобщо в медицинските стандарти, слушах я внимателно , нямаше пренос към фонда.
Не си представям 17 годишна девойка да прави ин витро , а и тя по-скоро се пазеше от това да говори за възрастова граница изобщо.

Естествено че ако има изчерпан яйчников резерв няма смисъл да бъдат отпускани средства на хаос. Дано не засегна някого, че като гледам как всички са станали болезнено раними в последните 48 часа.
Е с това няма как да се съглася , защото и на тези момичета може да се помогне , понякога с повече медикаменти , понякога ИКСИ на естествен цикъл, донорски яйцеклетки.
Проблемът на безплодието е многолик , знам че е утопично да се мисли ,че всички детайли ще се изчистят с магическа пръчка , но не пречи да дискутираме , ако това помага.

п.п.този проблем не ме засяга лично , но наистина би могла да засегнеш някого, нека сме по-деликатни! ..
*
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #21 -: Януари 23, 2009, 12:18:54 pm »
Хора, естествено, че проблема е много комплексен и сложен и толкова много и добри специалисти работят по него. Те много добре са запознати и с методиките на лечение при този и онзи случай. Неслучайно има толкова видове протоколи и методи.
В случая коментирахме да няма черно на бяло възрастово ограничение, защото аз поне го възприемам като дискриминативно.
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #22 -: Януари 23, 2009, 12:23:07 pm »
Ами Старлетче, за съжаление с този ти коментар мен ме нарани! Моята диагноза е точно такава - изчерпан яйчников резерв, но! моят доктор смята, че има възможност да се получи бременност от ИКСИ на естествен цикъл. Значи какво - аз нямам право на помощ от дръжавата? Така ли да разбирам?

Рали тук става въпрос за превес, не за пълно отричане! Каквото и да си говорим обаче едно инвитро на естествен цикъл излиза в пъти по евтино от едно инвитро със стимулация. Не казвам, че не трябва да се помга, но и все пак не отричайте че трябва да има някаква горна граница. 49-50 години ми се вижда добра граница, за да няма случаи като с румънката дето роди на шейсет и няколко години. Отново се извинявам не искам да обидя никого нито с предният нито с сегашният си пост.
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #23 -: Януари 23, 2009, 12:52:00 pm »
   Moмичета, дано всеки от нас грабне най-сетне своята желана до болка мечта. БЛАГОДАРЯ на Ани, Радина, на нашите лекари и на всички, които направиха толкова много за нас! Иначе аз лично през февруари навършвам 42. Какво да се прави, съдба! Всеки има някакви свои претенции, не могат да бъдат удовлетворени всички наши желания. По-важното е, че се направи една огромна стъпка напред.Дано няма възрастови ограничения, това е моята надежда!
*
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #24 -: Януари 23, 2009, 12:54:15 pm »
Цитат
Каквото и да си говорим обаче едно инвитро на естествен цикъл излиза в пъти по евтино от едно инвитро със стимулация
Така е, но пък % успеваемост е много по-малък и трябват повече опити, така че няма да е справедливо тези опити да не се финансират
И аз съм с ИЯР
Цитат
Имах едночасов разговор след предаването с докторката. Ще се предвидят и варианти при изчерпан яйчников резерв. Всъщност от нас зависи в момента как точно ще се формулират условията.
Понеделник е следващата среща, на която ще са обсъдени всички тези подробности
Ще бъде добре и ако се обсъди и варианта за донорска яйцеклетка, в крайна сметка какво значение има каква е причината за стерилитета, нали всички искаме да имаме деца. Каква е разликата, дали нямаш тръби, сперматозоиди или яйцеклетки? Нека никой да не се обижда!
Във всички случаи донорската ще излиза повече от 5 000 лева, но ако поне 5000 лв. се поемат от държавата ще е голямо облекчение!
*

    Starlet

  • *****
  • 1937
  • Добротата ще спаси света!!!
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #25 -: Януари 23, 2009, 13:04:17 pm »
Цитат
Каквото и да си говорим обаче едно инвитро на естествен цикъл излиза в пъти по евтино от едно инвитро със стимулация
Така е, но пък % успеваемост е много по-малък и трябват повече опити, така че няма да е справедливо тези опити да не се финансират
И аз съм с ИЯР

Не искам да споря с никого. Повтарям, че не искам и да обиждам никого! Както и повтарям, че не говоря за отричане!!! Ще помоля да не бъда цитирана по-нататък в менията, защото по този начин наистна разговора се превръща в нападка!
БЪДЕТЕ ОПТИМИСТИ, А НЕ ПЕСИМИСТИ!!!
*
Re: Парламента Прояви Възрастова Дискриминация
« Отговор #26 -: Януари 23, 2009, 13:15:26 pm »
Scarlet, извинявай, цитирах те единственно за да поясня, в никакъв случай не съм искала да прозвучи като нападка!