0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

1.Чл. 4. Финансирането на дейностите по чл. 2, ал. 1 се извършва до размера на средствата по бюджета на фонда за съответната година
Означава ли това , че средствата могат да бъдат орязани догодина , ако така се прецени?

2.Чл. 7.
(2) Директорът на фонда се атестира на всеки три години от комисия, назначена от министъра на здравеопазването. Редът за провеждане на атестацията се определя с правилника по чл. 2, ал. 2.
Три години, не е ли твърде дълъг срок ,след който да се провери как се справя г-н Директора?
Защо и обществения съвет не участва в атестацията?
Защо общественият съвет няма никакви контролни функции върху Директора?



3.Чл. 9. (1) Към фонда се създава Обществен съвет, състоящ се от 7 членове.
(2) За членове на Обществения съвет се определят изтъкнати медицински специалисти в областта на асистираната репродукция и акушерството и гинекологията и представители на обществеността.
(3) Съставът на Обществения съвет се избира от Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването.
Означава ли това , че министъра и само той ще избира както Директора , така и обществения съвет,еднолично?

4.Какво ще се случи , ако следващото правителство  реши, че фонда е излишен?

5.
§ 1. За организиране и започване дейността на фонда, както и за дейности през 2009 г., свързани с "Програма "Ин витро - стимулиране на раждаемостта сред двойките с репродуктивни проблеми чрез осигуряване на средства за провеждане на медицински изследвания и доставка на лекарствени продукти за ин витро оплождане" в акредитирани лечебни заведения в Република България, се осигуряват средства в размер на 10 млн. лв....
Тези пари от бюджета ли идват или от излишъка и къде са другите 10?

Моля да простите моя скептицизъм в стил "под вола теле", но смятам за важно да чуя(прочета) отговорите, преди да се зарадвам на доброто начало!


« Последна редакция: Януари 16, 2009, 16:49:03 pm от Eфирче »
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #1 -: Януари 16, 2009, 21:24:29 pm »
по т. 1 отговора е вдуячен.
средствата могат да се отрежат, може да се отпускат по-малко колкото да не е без хич, ако има излишък, ако няма криза-иди ги разбери.
другото тълкувание е, че ако наистина сега 270 000 подадът документи и стартира програмата на фонда, след няколко месеца парите ще се изчерпят и трябва да се чака до следващата година или на дарения. въпрос на време е да се види правилника за прилагане и др. нормативни актове, съпровождащи политиката на правителството по темата за асистираната репродукция.
по т. 5
след като се публикува постановленето за изпълнение на бюджета за 2009 г. ще се разбере точно колко ще са парите -20 млн. или 10 от миналата година, а сегашните 10 млн. след преструктуриране на разходите на МЗ.
никога не отстъпвай на принципите си!
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #2 -: Януари 17, 2009, 00:52:45 am »
 :ask: :ask: :ask:
По Чл.3 и Чл.4
Щом има ограничени средства за дадената година, ще има ли и ограничение за броя на опитите извършени от едно лице т.е. можели лицето да използва правото си на 3 безплатни опита в рамките на тази една година?
По Чл.10 и Чл.11
Не ми стана много ясно, дали лечебното заведение, което избере пациента ще се одобри от съвета и директора на фонда или те ще ни насочват към определени лечебни заведения?
Може би не трябва да избързваме с коментарите... но тази тема страшно много ни засяга и не можем да се сдържим...  :balk_159:
*
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #3 -: Януари 17, 2009, 09:56:48 am »
И на мен изобщо не ми е ясно какво ще стане  :(
Уж  са до три опита, а критерии още не са ясни... Уж държавата ще ги финансира, а във в-к Стандарт прочетох статията, където пише, че пациентите сами ще си плащат лечението, а държавата ще им връща после парите. Това ако е вярно е върха на простотията, направо думи нямам.
Интересно ми е аджеба, тези дето вече имат арт процедура/и и чиито средства са изчерпани, не могат да теглят повече кредити, от къде ще намерят нови средства? Съгласна съм, че компромиси трябва да се правят и от двете страни, но такива абсурдни условия, за мен са абсолютно неприемливи.
Как ще се кандидатства?
Вчера си говорихме с една приятелка и тя ме пита дали ми е ясно кой ще е с предимство при кандидатстването. Аз разбира се не знам. Но ми се струва логично, ако двойка с доказан стерилитет, но при която може да се получи забременяване без АРТ, да не е с предимство пред двойка с доказан стерилитет, но при която спонтанно забременяване е невъзможно.Разбира се и броя на годините, през които двойката се бори е важна. Но не може да си с доказан стерилитет примерно от 2 години, а през това време да не си опитвал лечение или да не си посещавал специалист. И когато кандидатстваш за АРТ по фонда, да си с предимство пред двойка със стерилитет от година да речем, но която през цялото време е опитвала различни методи на лечение. Ето тези неща не са ми ясни на мен.
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #4 -: Януари 17, 2009, 11:13:16 am »
Много неясни неща има, наистина.
Лично мен ме притесняват критериите, защото ние нямаме диагноза, въпреки 7 години стерилитет, спонтане аборт, лапароскопия, страшно много изследвания и  3 неуспешни ин-витро процедури. И много ме е страх, че примерно мъжки фактор или запушенио тръби биха имали предимство пред "неизяснен".
*
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #5 -: Януари 17, 2009, 13:22:25 pm »
Момичета, не знам дали от Бг мама са се свързали вече със сдружение Зачатие, но ето какво е питането в темата за протеста:
Имаме още една задача, всяка помощ в организацията е повече от добре дошла. Трябва да сформираме група от представители, които са навътре и компетентни със засегнатите проблеми.
Представители, участващи в срещата с Комисиите:

От „Родители на деца с увреждания” - тук сме се уговорили вече, ще са 3-4 майки

Представители по проблемите свързани с децата в институции - тук Роси засега, тя ще предложи и на други да дойдат, ако искат. Но според мен тук проблемите са много и също трябва да сме няколко.

От „Гражданска инициатива Осиновени и осиновители”  - ???

От СБНМ - кои ще са представителите

От многодетните майки, клуб „Пълна къща” - тук отговаря Златина

От сдружение "Зачатие" и фондация "Искам бебе" - ???
 


Въпросът всъщност е дали фондацията и сдружението ще излъчат представители?
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #6 -: Януари 17, 2009, 15:22:49 pm »
Трябва много да внимаваме, защото накрая може да се окаже, че Фонда е по-лошият вариант от ЗК. Как може Директорът да работи цели 3 години и чак след това да се даде оценка на работата му? Дори само това е предпоставка за злоупотреби. Общественият съвет, който ще упражнява контрол пак ще се одобрява от Директора  8O :x
*
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #7 -: Януари 17, 2009, 16:57:27 pm »
Трябва много да внимаваме, защото накрая може да се окаже, че Фонда е по-лошият вариант от ЗК. Как може Директорът да работи цели 3 години и чак след това да се даде оценка на работата му? Дори само това е предпоставка за злоупотреби. Общественият съвет, който ще упражнява контрол пак ще се одобрява от Директора  8O :x
Цялата работа пак е толкова неясна и с такива предпоставки за корупция и бюрокращина, че чак свят да ти се завие. Пак ще има наши и ваши. А работата с директора ще е като с народните представители. Не ги щеш, ама и не можеш да ги смениш, щото добре са си оплели кошницата.
*
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #8 -: Януари 22, 2009, 16:24:51 pm »
И пак остава най-важния момент:
Какви ще са КРИТЕРИИТЕ по които ще се определя едва двойка дали да бъде одобрена или не, защото ако няма критерии, не виждам как ще се одобрява или отказва нечия кандидатура?
И изобщо кой ще ги определ
*
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #9 -: Януари 22, 2009, 16:25:57 pm »
КОй ще ги определя тези критерии?
Абе толкова много неясноти има, че нямам думи...
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #11 -: Януари 22, 2009, 16:55:49 pm »
Цитат
Министърът е поръчал ново проучване, чиито резултати ще станат известни до месец и половина.
На коя агенция?
Как ще се извърши това проучване?
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #12 -: Януари 22, 2009, 20:18:28 pm »
Каква е тази нечовешка дискриминация?КОЙ определя човек докога е способен да ражда.Аз като съм на 43години не ставам така ли?Нали нямаше да има ограничения за възрастта?Нямам думи.
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #13 -: Януари 22, 2009, 21:17:09 pm »
Много интересно  :? как ще се прави проучването, дали че дойдат до вкъщи да ме питат или ще ме спрат на улицата, или пък да чакам да ми се обадят по телефона  8O
*
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #14 -: Януари 22, 2009, 23:27:27 pm »
Според мен /дано да мисля погрешно/ ще поискат данни от клиниките и с това ще преключат, че е по-бързо и лесно.Нали се сещате тогава колко малко ще ни изкарат.
Другият вариант е да си поръчат проучване от някаква агенция и да й заплатят от... :wink:
*
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #15 -: Януари 23, 2009, 07:28:07 am »
Много ми е интересно и на мен как ще стане това преброяване. Къде ще ме намерят да ме питат и изобщо ще ме търсят ли. И аз мисля, че най-вероятно ще вземат данни от клиниките.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #16 -: Януари 23, 2009, 11:43:23 am »
Аз искам да питам за сестра ми, наскоро си взеха лекарствата от ЗК, имат ли право на безплатна процедура.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #17 -: Януари 23, 2009, 17:42:24 pm »
Аз искам да питам за сестра ми, наскоро си взеха лекарствата от ЗК, имат ли право на безплатна процедура.

Още когато се заговори за фонда, в едно предаване по телевизия Европа, г-жа Първанова каза, че това няма да се брои.Всички почват от начало.
Дано в последствие да не са решили друго.
*
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #18 -: Февруари 02, 2009, 16:57:06 pm »
Преди всичко и мен ме интересуват критериите.Преди няколко дни по една от телевизиите казаха(или поне така разбрах),че жените с ИЯР няма да могат да кандидатстват за безплатните опити.Донорската също не влиза,а какво да правим ние с по-малките шансове от тези процедури.
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #19 -: Февруари 02, 2009, 17:01:44 pm »
Аз искам да питам за сестра ми, наскоро си взеха лекарствата от ЗК, имат ли право на безплатна процедура.

Още когато се заговори за фонда, в едно предаване по телевизия Европа, г-жа Първанова каза, че това няма да се брои.Всички почват от начало.
Дано в последствие да не са решили друго.

Здравната каса и Фонда са различни неща.
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #20 -: Февруари 03, 2009, 13:53:30 pm »
А аз като този цикъл започвам процедура,дали имам шанс да се вредя,нали искат да си поемеш всичко и да ти възстановят после сумата.Извинете ако питам глупости,но това ме интересува.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
*

    norma

  • **
  • 88
  • обичайте се
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #21 -: Февруари 06, 2009, 13:20:08 pm »
http://dnes.dir.bg/2009/01/22/news3890637.html
еи това не могаа да разбера,'"министерсвото на здравеопазването ще избира критериите" абе разни чиновници ли ще решават критериите за нашите проблеми,те ще бъдат ли специализирани доктори ......
*
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #22 -: Февруари 06, 2009, 13:25:02 pm »
Ох, ми дайте предложения кой да ги приема.  :?
Правилника от 3 дни е пуснат всеки да си каже забележките.
Четете хора!
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #23 -: Февруари 06, 2009, 13:28:25 pm »
http://dnes.dir.bg/2009/01/22/news3890637.html
еи това не могаа да разбера,'"министерсвото на здравеопазването ще избира критериите" абе разни чиновници ли ще решават критериите за нашите проблеми,те ще бъдат ли специализирани доктори ......

Норма, ти прочете ли правилника (предварителния и все още неприетия) за Фонда?
Тази публикация е от 22/01/2009, оттогава досега има доста изписано и коментирано.
Дискусиите продължават и ако в крайна сметка се постигне възможно най-доброто, има ли значение кой точно е определил критериите?
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #24 -: Февруари 06, 2009, 13:34:15 pm »
И не само правилника , има препратки от проекта към НАРЕДБА № 28 от 20.06.2007 г. за дейности по асистирана репродукция.
Този правилник коментирахме тук
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=32376.500

Всичко е пред очите ни , всичко е достъпно , ами прочетете, помислете , коментирайте!
Хайде холан , малко усилия , преди безпочвените възмутителни слова!
*

    norma

  • **
  • 88
  • обичайте се
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #25 -: Февруари 06, 2009, 13:54:03 pm »
Да така е съгласна съм с вас ,може би съм прекалено притеснена за нещата,неяснотите и какво предстои ...а то сега започва и дано да е полеко:)))
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #26 -: Февруари 14, 2009, 23:26:54 pm »
Каква е тази нечовешка дискриминация?КОЙ определя човек докога е способен да ражда.Аз като съм на 43години не ставам така ли?Нали нямаше да има ограничения за възрастта?Нямам думи.
Възрастова граница няма да има.Това е сигурно!Споко
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #27 -: Февруари 20, 2009, 07:27:08 am »
Момичета не ми стана ясно дали е вече пусната програмата ? кой подготвя документите ? къде трябва да се подават ? Жените за донорска яйцеклетка включени ли са и ако не това е дискриминация към нас ? Неможе така нали ние също се нуждаем от ин-витро даже плащаме почти двойно не чесно . Ако не вкючат това е безобразие. Обидо ,Долно и....не може да ни изхвърлят със лека ръка.Ние не сме ли от тази държава законите са всички ние имаме равни човешки права .
*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #28 -: Февруари 20, 2009, 09:48:09 am »
Подкрепям Kari_13 , жените с донорски яйцеклетки  също трябва да бъдат подпомагани поне във втория етап инвитро или икси процедурата,нали след като вече съм получила яйцеклетки те стават "мои" /без да звучи грубо/ и от там нататък всичко е както при останалите двойки. Чувствам се наистина отхвърлена като единица от това общество и дискриминирана като жена желаеща също толкова детенце както и всички други. Кога наистина ще пораснем и ще станем истински европейци? При втория ми опит се получи бременност макар и извънматочна ,защо да не се получи и при третия и с какво детето,което бих родила ще е по-различно ,че да не получим подкрепа от държавата?
« Последна редакция: Февруари 20, 2009, 09:50:49 am от altea »
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #29 -: Февруари 20, 2009, 13:11:48 pm »
Напълно подкрепям Kari_13 и  Altea-трябва да се помисли и за семействата ,които се нуждаят от донорски -било то яйцеклетки или сперматозоиди.
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #30 -: Февруари 20, 2009, 13:17:19 pm »
Тази година няма да се финансират двойки, нуждаещи се от донорство. Остава да си пожелаем догодина картината да е различна.

Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #31 -: Февруари 20, 2009, 14:20:22 pm »
Момичета имате ли представа как мога и дали въобще е възможно да си набавя документи удостоверяващи , че съм правила няколко инсеминации.
Правила съм 4 такива , а на лист черно на бяло нищо нямам, вече не съм пациентка на тези клиники в които съм правила инсеминациите.
*
Re: Няколко въпроса относно проекта за Фонда
« Отговор #32 -: Февруари 23, 2009, 15:00:31 pm »
Моля, дайте своята подкрепа...
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=34024.msg545442;topicseen#new