0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Аденом на хипофизата
« -: Юли 17, 2008, 16:24:45 pm »
Здравейте ,
от една година съм с диагноза макроаден на хипофизата.Вече е време да взема решение за операция.Имам обаче много въпроси, които си задавам относно след това какво става.Дали след това организма възтоновява нормалните си функции на 100% или се налага доживотна хормонална терапия.Може би всичко е индивидуално и  зависи до каква степен е засегната хипофизата , но бих се радвала ако някой знае нещо по въпроса.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #1 -: Юли 17, 2008, 17:05:08 pm »
Здравейте ,
от една година съм с диагноза макроаден на хипофизата.Вече е време да взема решение за операция.Имам обаче много въпроси, които си задавам относно след това какво става.Дали след това организма възтоновява нормалните си функции на 100% или се налага доживотна хормонална терапия.Може би всичко е индивидуално и  зависи до каква степен е засегната хипофизата , но бих се радвала ако някой знае нещо по въпроса.
сестра ми е оперирана от аденом на хипофизата
операцията и е правена през носа
след операцията е трудно
тя преодоля нещо като криза и то голяма
сега е наред
добре е
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #2 -: Юли 17, 2008, 19:36:52 pm »
Аз също съм с аденом на хипофизата ,но след като родих пролактина ми се нормализира и е в граници.В началото се зарадвах ,но се оказа ,че е по лошо защото аденома си е там и ако продължава да расте не може да се лекува с хапчета.С две думи не е хормоносекретиращ и ако расте се оперира задължително.Сега септември ще разбера на новия ЯМР дали расте.Страх ме е чесно казано доста ,точно сега когато си имам дъщеричка .....не ми се мисли.
На мен ме интересува кой неврохирург в момента е най добрия ,преди беше Бусарски.
Анастасиа удобно ли е да кажеш кой оперира сестра ти,доволни ли сте.А кризата емоционална ли беше или хормонална.Последствия от операцията и какъв размер и беше аденома ,моят е 4 мм ,беше миналата година де.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #3 -: Юли 17, 2008, 22:05:53 pm »
Аз също съм с аденом на хипофизата ,но след като родих пролактина ми се нормализира и е в граници.В началото се зарадвах ,но се оказа ,че е по лошо защото аденома си е там и ако продължава да расте не може да се лекува с хапчета.С две думи не е хормоносекретиращ и ако расте се оперира задължително.Сега септември ще разбера на новия ЯМР дали расте.Страх ме е чесно казано доста ,точно сега когато си имам дъщеричка .....не ми се мисли.
На мен ме интересува кой неврохирург в момента е най добрия ,преди беше Бусарски.
Анастасиа удобно ли е да кажеш кой оперира сестра ти,доволни ли сте.А кризата емоционална ли беше или хормонална.Последствия от операцията и какъв размер и беше аденома ,моят е 4 мм ,беше миналата година де.
ще я питам за лекаря
иначе я оперираха в софия
след операцията пиеше много вода-около 20 литра на ден
получава се като водна криза
трябва да те следят лекари
трудно е да почнеш с храната след това,но ще си под лекарски контрол
и емоционална беше кризата
на нея и се олюпи кожата
но сега е много добре
отслабна ,стана си с нормалните кила,косата и се оправи,кожата и се оправи ,намаля и окосмяването и сега си гледа детенцето и семейството
профилактични прегледи прави
ще питам за лекаря и ще ти кажа
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #4 -: Юли 17, 2008, 22:18:42 pm »
Аз миналата година правих консултации с Маринов,Романски и Бусарски.
Работят в един екип.Знам,че Бусарски е най добър в тази област и дава най
обективно мнение.Аз имам макроаденом,който не е хормонално активен.Вчера
направих третия ЯМР.От 13,4/4,7 сега е 11/4.Другата седмица мисля да направя
поредната консултация с проф.Бусарски .В момента цикъла ми идва само противозачатъчни,
други оплаквания нямам.Не пия никакви други хапчета,Много ме е страх,че ако се наложи
операция от усложнения след това.Затова се интересувам дали след това се
налага хормонална терапия.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #5 -: Юли 18, 2008, 00:04:59 am »
Аз миналата година правих консултации с Маринов,Романски и Бусарски.
Работят в един екип.Знам,че Бусарски е най добър в тази област и дава най
обективно мнение.Аз имам макроаденом,който не е хормонално активен.Вчера
направих третия ЯМР.От 13,4/4,7 сега е 11/4.Другата седмица мисля да направя
поредната консултация с проф.Бусарски .В момента цикъла ми идва само противозачатъчни,
други оплаквания нямам.Не пия никакви други хапчета,Много ме е страх,че ако се наложи
операция от усложнения след това.Затова се интересувам дали след това се
налага хормонална терапия.
Искаш да кажеш ,че е намалял аденома въпреки ,че не пиеш хапчета и не е хормоносекретиращ?
А колко голям беше в началото и за коллко време порасна?
А на мен ми идва по често ,но все още не знам дали е от аденома или нещо друго има.Декември месец направих спонтанен аборт и след това 6 месеца бях на противозачатъчни и на последния месец ми дойде още на 8 мия ден от противозачатъчните.Уж на хапчета ,а пак ми дойде.Изписаха ми оргаметрил заедно с противозачатъчните са ми регулон и днес ми е 3 ден от както съм ги спряла и чакам пак да ми дойде.А то ми свърши преди 8 дни ужас.
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #6 -: Юли 18, 2008, 09:50:21 am »
Миналата година ми го откриха.Беше с р-ри 13,4/4,7 а сега е 11/4.Пия само противозачатъчни за да ми идва цикъла.Започнах да се интересувам и от храни и добавки които действат противотуморно.Започнах да ям храни богати на антиоксиданти,пих сементо и афа водорасли,също и спирулина.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #7 -: Юли 18, 2008, 10:12:24 am »
Имам приятелка оперирана от аденом на хипофизата .След операцията наистина се появява проблем с жаждата-нарича се безвкусен диабет.В книгите пише че би трябвало до няколко месеца да отшуми , но при нея си остана.Сега е добре, веднага след операцията свали големия диоптър очила, спря и косопада .Сега се радва на детенце , което роди без проблем и от време на време ходи на ЯМР.Чувства се много добре.
И аз съм чувала че понякога след бремнност тумора става от хормоносекретиращ несекретиращ ,което ми е много странно .ЩЕ видим при мен как ще е -моето бижу е 4 мм, но преди да го намерим ми създаваше големи проблеми .След нормализиране на пролактина всичко си дойде на мястото и даже забременях-дай боже всичко да е наред до края
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #8 -: Юли 20, 2008, 21:33:45 pm »
Хайде и аз да се включа и тук. Все си казвам, че повече няма да чета материали за аденом на хипофизата, ама.......Моят аденом е 5 мм. Всъщност беше толкова миналата година. Сега не знам, сигурно се е увеличил. Успях да смъкна пролактина, забременях, но не преставам да го мисля. След като родя започвам всички процедури отначало - пролактин, ЯМР... Според докторът сигурно се е увеличил. Не спирам да мисля за това. Много ме е страх от операция....Страх ме е. Пък и сега това дето го прочетх - че можело да си смъкнеш пролактина и той пак да се е увеличил.....

*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #9 -: Юли 21, 2008, 11:32:56 am »
Ако се наложи операция , не ме е страх от нея, по скоро ме е страх
от усложнения след нея.Притеснявам се хормонални терапии,рецидив и др.
такива.Затова търся мнения от хора, които преминали по този път
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #10 -: Юли 21, 2008, 11:42:46 am »
А не е ли по-добре да си на лекарства и да не си правиш операция....стига да не е спешна операцията, де и лекарствата да ти действат. Поне на мене бромокриптина ми действа. Пиеш си лекарствата, гледаш си живота и така....

*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #11 -: Юли 21, 2008, 12:21:38 pm »
Единсвеното, което пия са противозачатъчни благодарение на които
ми идва цикъла.Аденома ми не е хормонално активен,пролактина ми е
в норма. Не мога да пия хапчета с които да го провокирам да намалее.
В едно положение съм на изчакване и незнам какво да правя тъй като си е
доста голям,може би рано или късно трябва да го махна.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #12 -: Юли 21, 2008, 13:40:44 pm »
Здравей отново, как разбра, че не е хромонално активен аденомът ти? Това, че пролактинът ти е в норма..... Как ти го откриха? Колко е голям? И расте ли? Ако не расте и не ти създава проблеми.......оф, не знам. Моят е 5 мм и очаквам да е нарастнал доста, така че и при мене може да се стигне до операция....

*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #13 -: Юли 21, 2008, 14:48:51 pm »
Здравей, миналата година ме приеха в ендокринологията.Правиха ми всякакви
изследвания.Всичко беще в норма освен LH и FSH ми бяха в долна граница.Проблема
при мен е че нямам цикъл,т.е. идва ми само с хапчета.Изпратиха ме за ЯМР, и така
ми го откриха.Ендокриноложката ,която ме изпрати много се учуди от "находката ".
Засега малко е намалял,но ми предстои тази седмица консултация с проф.Бусарски.
Доста е голям и рано или късно сигурно трябва да се махне, но ще се разбере тази седмица
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #14 -: Юли 21, 2008, 14:51:46 pm »


atyty Желая ти късмет и дано не се стигне до операция
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #15 -: Юли 21, 2008, 15:40:07 pm »
Благодаря за подкрепата,дано да не се стигне.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #16 -: Юли 21, 2008, 16:26:09 pm »
Успех и от мен!!!! Стискам палци!!!! Дано всичко е наред!!!!!!

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #17 -: Юли 22, 2008, 16:18:56 pm »
Сега прочетох ,че тази седмица ти е консултацията с Бусарски,стискам ти палци.Дано не се налага операция.
Късмет ти желая.
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #18 -: Юли 22, 2008, 22:33:52 pm »
Благодаря за подкрепата.Ще пиша допълнително как е минало.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #19 -: Юли 23, 2008, 19:23:30 pm »
Здравей, миналата година ме приеха в ендокринологията.Правиха ми всякакви
изследвания.Всичко беще в норма освен LH и FSH ми бяха в долна граница.Проблема
при мен е че нямам цикъл,т.е. идва ми само с хапчета.Изпратиха ме за ЯМР, и така
ми го откриха.Ендокриноложката ,която ме изпрати много се учуди от "находката ".
Засега малко е намалял,но ми предстои тази седмица консултация с проф.Бусарски.
Доста е голям и рано или късно сигурно трябва да се махне, но ще се разбере тази седмица

Здравей atyty, аз съм с подобен проблем. Без лекарства нямам цикъл. Моите ЛХ и ФСХ пък са високи. Пролактина леко завишен, а аденома беше 2 мм преди две години. Засега смятат че не е необходимо да се прави ковнрола с ЯМР. Каква е връзката на ЛХ ФСХ с аденома? Може ли високите им стойности да се дължат на него?
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #20 -: Юли 23, 2008, 21:33:17 pm »


Здравей atyty, аз съм с подобен проблем. Без лекарства нямам цикъл. Моите ЛХ и ФСХ пък са високи. Пролактина леко завишен, а аденома беше 2 мм преди две години. Засега смятат че не е необходимо да се прави ковнрола с ЯМР. Каква е връзката на ЛХ ФСХ с аденома? Може ли високите им стойности да се дължат на него?
Здравей, не съм сигурна дали ЛХ и ФСХ имат връзка с аденома,по скоро те имат връзка с цикъла.Предполагам, че аденома пречи на хипофизата да произвежда достатъчното количество хормони за нормалните функции.Това са мои предположения не съм сигурна дали е така.Аз  от 3 години предизвиквам цикъла с хапчета,незнам докога ще карам така.Лекарите са единодушни, че е много голям и трябва да се оперира.Рано или късно може би ще се стигне дотам тъй като ми казаха, че не мога да забременея докато го имам.Аз на 3 месеца прявя периметър на очите за да го следя, а на 6 м.ЯМР.В петък
ще се консултирам с проф. Бусарски .
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #21 -: Юли 25, 2008, 14:14:59 pm »
Здравейте,аз днес правих хормони естествено FCH пак ми е високо 37.4 при горни граници 10.2.Цикъла ми идваше по рано миналия септември на 13 на 22 ден след което забременях и направих спонтанен.След спонтанния ми изписаха регулон ,пих го 6месеца ,на седмия месец ми дойде на 8мия ден от регулона и ми изписаха заедно с регулона да пия и оргаметрил.Спрях и двата медикамента преди 11 дни.Днес ми е 8 ден от цикъла и ендокриноложката ми пусна хормоните пролактина ми е 608 при г.граници 619 а ФСХ 37.4.Иска ми се да се заблуждавам ,че е от противозачатъчните,но май не е защото и едното ми око от време на време не вижда,като в мъгла е.Миналата година като правих ЯМР аденома беше 4.4 и в ендокринологията ми казаха ,че не може да е от аденома,но резонанса не ми го е гледал неврохирург.
Молбата ми към вас момичета е ако някой има тел.на проф.Бусарски да го напише ,че аз имам някакъв от преди 8год но нещо не ми вдига.И някой знае ли какъв е реда за записване на часове?А той само в Александровска ли преглежда?
Честно казано доста ме е страх ,защото зная ,че ако наистина засяга окото ,както аз си мисля ,ще се наложи операция.
Благодаря ви предварително
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #22 -: Юли 25, 2008, 22:40:07 pm »
Здравейте,аз днес правих хормони естествено FCH пак ми е високо 37.4 при горни граници 10.2.Цикъла ми идваше по рано миналия септември на 13 на 22 ден след което забременях и направих спонтанен.След спонтанния ми изписаха регулон ,пих го 6месеца ,на седмия месец ми дойде на 8мия ден от регулона и ми изписаха заедно с регулона да пия и оргаметрил.Спрях и двата медикамента преди 11 дни.Днес ми е 8 ден от цикъла и ендокриноложката ми пусна хормоните пролактина ми е 608 при г.граници 619 а ФСХ 37.4.Иска ми се да се заблуждавам ,че е от противозачатъчните,но май не е защото и едното ми око от време на време не вижда,като в мъгла е.Миналата година като правих ЯМР аденома беше 4.4 и в ендокринологията ми казаха ,че не може да е от аденома,но резонанса не ми го е гледал неврохирург.
Молбата ми към вас момичета е ако някой има тел.на проф.Бусарски да го напише ,че аз имам някакъв от преди 8год но нещо не ми вдига.И някой знае ли какъв е реда за записване на часове?А той само в Александровска ли преглежда?
Честно казано доста ме е страх ,защото зная ,че ако наистина засяга окото ,както аз си мисля ,ще се наложи операция.
Благодаря ви предварително

Здравей, днеска бях на консултация при проф.Бусарски.Работи в " СВ. Иван Рилски ".Телефона му е 0888 324 614. Приемно време всеки делничен ден от 9,30-10,30 и от понеделник до сряда и от 14-15h.Телефона на приемен кабинет е 852 49 32.Консултацията е 50 лв.Часове не се записват, отива се на място и се чака.Обади му се и му кажи от кога ти е последния ЯМР, ако ти е много стар може да поиска нов.По принцип динамиката на аденома може да се следи като се правят периметри на очите.В ендокринологията аз си ги правих на 3м., а ЯМР на 6м. Аз от 1 година живея ,с мисълта че имам  аденом,днес проф.Бусарски ми каза че това не било аденом,а някакъв съсирек, който подтискал функцията на хипофизата ,която от своя страна не произвежда достатъчно количество хормони , което било и причината за липса на менструация .Незнам какво да мисля ако е така новината е страхотна , но още не мога да повярвам.Незнам дали е истина.Досега си мислих, че за да мога да имам бебе първо трябва да се оперирам, а сега ми каза че една бременост ще оправи нещата.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #23 -: Юли 25, 2008, 23:19:38 pm »
atiti ще ти драсна набързо какво се получи при мен за да се поуспокоиш.1999г ми правят хормони ей така един познат лекар ми ги пусна и се оказа без да имам никакви симптоми ,че ми е висок пролактина.Тогова ходих при Бусарски и той ми назначи ЯМР ,но в Александровска не ми сложиха контрасно вещество и излезна ,че нямам аденом.Изписаха ми парлодел по половинка.До 2004г тогава решихме да имаме дете забременях след 6 месеца опити.Износих си бременноста като до третия месец пиех парлодел.Обаче през цялото това време аз не съм допускала ,че имам аденом с две думи бях спокойна и не мислех за несполуки.След като родих направих ЯМР с контрастно и изезе ,че имам аденом.Лекарите казват ,че съм си го имала и преди и най вероятно по време на бременноста е пораснал,но хубавото беше ,че аз не знаех.Така ,че успокой се и гледай напред и ти пожелавам едно символче на любовта в най скоро време.Успех и пиши  :)
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #24 -: Юли 27, 2008, 18:44:56 pm »
atiti ще ти драсна набързо какво се получи при мен за да се поуспокоиш.1999г ми правят хормони ей така един познат лекар ми ги пусна и се оказа без да имам никакви симптоми ,че ми е висок пролактина.Тогова ходих при Бусарски и той ми назначи ЯМР ,но в Александровска не ми сложиха контрасно вещество и излезна ,че нямам аденом.Изписаха ми парлодел по половинка.До 2004г тогава решихме да имаме дете забременях след 6 месеца опити.Износих си бременноста като до третия месец пиех парлодел.Обаче през цялото това време аз не съм допускала ,че имам аденом с две думи бях спокойна и не мислех за несполуки.След като родих направих ЯМР с контрастно и изезе ,че имам аденом.Лекарите казват ,че съм си го имала и преди и най вероятно по време на бременноста е пораснал,но хубавото беше ,че аз не знаех.Така ,че успокой се и гледай напред и ти пожелавам едно символче на любовта в най скоро време.Успех и пиши  :)

Благодаря ти за пожеланията.Вярвам , че всичко ще се нареди по най добрия начин :D
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #25 -: Юли 27, 2008, 19:26:28 pm »
Стискам палци за това  :bighug: :crossfingers:
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #26 -: Юли 29, 2008, 07:17:10 am »
Здравейте,
и аз съм с аденом 3/4 мм, откриха ми го с ЯМР без контрасно вещество март 2006, но моя ендокринолог каза че не е необходима операция за отстраняването му. Поддържах ниски нива на пролактина с достинекс до преди да забременея, док дори изказа предположение че е възможно лекарството да повлияе на самия аденом, надявах се тайничко дори да се излекува..сега разбирам, че е възможно по-скоро обратното, бременността да го активира, в което като се замисля има известна логика. Периметрия не съм правила близо година, нито контролен ЯМР, може би след като се роди бебка ще трябва да направя и двете :ask:
Записвам се в темичката да я следя, може пък някой да се похвали, че се е излекувал без операция!
Успех момичета!

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #27 -: Юли 29, 2008, 14:32:33 pm »
Момичета възможно ли е при аденом на хипофизата  и бременност пролактина да пада?Миналия месец беше 788 , а при днешно изследване  се оказа 639.Ползвам една и съща лаборатория  и взимам по една таблетка парлодел на ден
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #28 -: Юли 29, 2008, 16:07:48 pm »
Мари, а ти защо го изследваш изобщо сега? Моя ендокринолог каза, че не е необходимо, чак като спра кърменето, а и лекарствата каза да спра още щом се потвърди бременността. Иначе за стойностите - незнам, мисля че би трябвало да се увеличава по време на бременност и кърмене, но пък ти пиеш парлодел и вероятно това се отразява.

Аденом на хипофизата
« Отговор #29 -: Юли 29, 2008, 18:01:24 pm »

Ами незнам защо го изследвам.От ЖК ми дадоха талон за ендокринолог и той ми пусна пролактин.А още в началото ми казаха че ще пия парлодел до 7 месец.Явно всеки лекар си има свое мнение за пролактина по време на бременността.Моя док каза че няма да мога да кърмя , а веднага след раждане започвам с лекарствата отново
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #30 -: Юли 29, 2008, 23:47:15 pm »
А аз освен, че няма да пия достинекс веднага след раждане, ще спирам и л-тироксина и така ще мога да кърмя. Док каза около 2 месеца след раждането да ида за нови изследвания и тогава ще станело ясно как ще е лечението за в бъдеще. Различни лекари с различни мнения наиситна, но аз смятам да послушам моя, за 2 год ми спечели доверието, а и се радвам че така ще мога да кърмя поне в началото.

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #31 -: Юли 30, 2008, 08:07:43 am »


Аз за кърменето най -много държа .Защото си е друго майчиното мляко, друго е тези химии дето ги продават на безбожни цени
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #32 -: Юли 30, 2008, 10:51:40 am »


Аз за кърменето най -много държа .Защото си е друго майчиното мляко, друго е тези химии дето ги продават на безбожни цени

подкрепям  :D

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #33 -: Август 01, 2008, 16:52:30 pm »
От всичко прочетено до тук не можах да разбера едно - по време на бременност аденомът нараства ли? И колко горе-долу може да нарастне? А след раждането ссе започва отново с лекарствата. А има ли вариантда пиеш лекарства като Достинекс или Бромокриптин и въпреки това аденомът да нараства?

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #34 -: Август 01, 2008, 17:22:45 pm »


Деси ,имам приятелка ,която роди секцио и на следващия ден започна с достинекс .Логично по време на бременност пролактина се покачва, но дали аденома расте зависи от организна .Мисля че ако хапчетата поддържат пролактина в норма не нараства аденома .Сега най -важно е бебоците да са здрави :bighug:
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #35 -: Август 01, 2008, 17:33:24 pm »
Така е, бебоците трябва да са на пълво място винаги!!!! Но.... аз много се притеснявам за този аденом. С колко ли ще е нарастнал??? Моя е 5 мм. А моя пролктин въпреки лекарствата нараства.

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #36 -: Август 02, 2008, 09:31:18 am »
Така е, бебоците трябва да са на пълво място винаги!!!! Но.... аз много се притеснявам за този аденом. С колко ли ще е нарастнал??? Моя е 5 мм. А моя пролктин въпреки лекарствата нараства.

Това е нормално.С развитието на бременността  нараства пролактина ,както при напълно здрави жени  ,така и при нас
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #37 -: Август 02, 2008, 09:34:41 am »
 А аденома? Какво става с него?

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #38 -: Август 04, 2008, 11:07:09 am »


Зависи от организма -при някои нараства , при други не, при трети става нехормонален
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #39 -: Август 04, 2008, 19:23:54 pm »
Извинявам се за невежеството, но как мога да разбера дали е станал нехормоналенслед раждането? А като е нехормонален, продължава ли да расте????

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #40 -: Август 04, 2008, 21:02:28 pm »
Извинявам се за невежеството, но как мога да разбера дали е станал нехормоналенслед раждането? А като е нехормонален, продължава ли да расте????

Деси ,ако няколко месеца след раждане пролактина ти падне в норма и то без да пиеш хапчета и поддържаш такива нива това говори за нехормонален вече аденом.Такъв тип аденом не се подлагана лечение , а всяка година се ходи на ЯМР за да се наблюдава дали расте.Ако премина някакви граници над 7 мм и започне да ти създава проблеми се обмисля варианта операция
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #41 -: Август 05, 2008, 10:02:23 am »
Благодаря ти много за отговора! Значи всичко ще стане ясно след раждането....

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #42 -: Август 05, 2008, 10:22:35 am »
Благодаря ти много за отговора! Значи всичко ще стане ясно след раждането....

Да, но нека мислим позитивно и се надяваме ма май-доброто за нас
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #43 -: Август 05, 2008, 10:38:48 am »
Да, но ходене по мъките цял живот....

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #44 -: Август 05, 2008, 14:33:15 pm »
Да, но ходене по мъките цял живот....


Такъв ни бил късмета , имаме си аденомчета без да сме ги искали.Но все пак Деси , те се лекуват и не са такъв проблем.Има толкова по серизоно болести.Благодарна съм, че от многото злини тази ми се падна
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #45 -: Август 11, 2008, 15:12:02 pm »
И аз съм с аденом от ...вече изгубих дирята ,колко години. Повече от осем. Пролактинът ми все беше в норма при изследванията, а цвърчах мляко като Мунтафонка. Миналата година , след 6г. и половина пиене, спрях Бромокриптина. Сега пък пролактина ми, за първи път е над норма. Вече не мога да му хвана края.
А искам да имам още едно дете. Доцент Андреева  ми беше казала , че ще трябва като родя, ако въобще зачена и износя бремеността, веднага да започна  "конски" дози бромокрептин и да не кърмя въобще иначе тумурът ще започне бързо да расте.
Някой минал ли е по този път?
Защото годините си летят , а аз така и не успявам да "убия" тумура, а искаме второ дете.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #46 -: Август 11, 2008, 15:40:16 pm »
Пан мар ако пролактина в норма  , и имаш овулация няма как да не стане бебче.Иска се малко повече внимание  в началото ,следене на пролактина и пиене на лекарства в първите месеци на бременността за да се избегне спонтанния аборт.Аз съм в 5 месец, пия парлодел и подържам прилични нива на пролактина 639 при горна граница 580.С аденом има дискомфорт -на мен ми казват секцио и никакво кърмене .Това за "конските дози " след раждане и аз го знам , ама не ме е страх,само бебето да е живичко и здравичко .Това че няма да кърмим не ни прави по-малко майки.А дали ще успеем да убием тумора е божа работа , но не пречи да сбъднем мечтите си в това време .
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #47 -: Август 11, 2008, 20:26:23 pm »
Пан Мар, Мари, какво ще рече "конски дози" бромокриптин???? И кой каза, че аденомът може бързо да нарастне? Колко да нарастне? Аз явно не съм много-много осведомена. Доц. Орбецова ми каза, че тия аденоми рядко нарастват много, но след раждането трябва да се продължи лечението.

МАКРОАДЕНОМ
« Отговор #48 -: Септември 24, 2008, 20:27:02 pm »
АЗ БЯХ НА 10.9.2008 НА ЯМР ЗА ТРЕТА ПОРЕДНА ГОДИНА И АДЕНОМА МИ Е С РАЗМЕРИ 36мм/23мм ОТ 3 ГОДИНИ ПИЯ ДОСТИНЕКЦ И ПОДЪРЖАМ ПРОЛАКТИНА В НОРМАЛНИ ГРАНИЦИ И ОТ КАКВО РАСТЕ ТОЗИ АДЕНОМ НЕЗНАМ :(
« Последна редакция: Септември 24, 2008, 20:37:02 pm от vesi71 »
Re: МАКРОАДЕНОМ
« Отговор #49 -: Септември 25, 2008, 07:54:22 am »
АЗ БЯХ НА 10.9.2008 НА ЯМР ЗА ТРЕТА ПОРЕДНА ГОДИНА И АДЕНОМА МИ Е С РАЗМЕРИ 36мм/23мм ОТ 3 ГОДИНИ ПИЯ ДОСТИНЕКЦ И ПОДЪРЖАМ ПРОЛАКТИНА В НОРМАЛНИ ГРАНИЦИ И ОТ КАКВО РАСТЕ ТОЗИ АДЕНОМ НЕЗНАМ :(

Веси ,какво ти казват лекарите -струва ми се че е големичък наистина
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #50 -: Септември 25, 2008, 11:21:53 am »
ако аденома ти е толкова голям не се ли налага да се отстрани оперативно
до кога мислиш да пиеш достинекс?
според мен е по-добре да се оперираш отколкото да се тровиш с лекарства
моят аденом е много малък но за сметка на това пролактина ми е 2500
пия достинекс от 6 месеца и нивата на хормона спадат до 80
но в момента в който го спра пролактина се вдига на 2000-2500
опитвам се да забременея от година и половина и ако скоро не стане сигурно ще се подложа на операция
  :(
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #51 -: Септември 25, 2008, 11:24:45 am »
.
« Последна редакция: Септември 25, 2008, 12:09:04 pm от Мари »
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #52 -: Септември 25, 2008, 11:29:17 am »
колко време пи достинекс?
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #53 -: Септември 25, 2008, 12:10:07 pm »
колко време пи достинекс?



Ами от ноември миналата година пия парлодел, пролактина  ми не беше много висок ,но въпреки това аденома ми е 4 мм.Доктора настояваше да го пия за да подържам постоянно едни и същи нива , без да спирам
« Последна редакция: Септември 25, 2008, 13:16:03 pm от Мари »
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #54 -: Септември 25, 2008, 13:04:38 pm »
аз все си мисля че високото ниво на пролактина се дължи и на стрес
но съм готова на всичко за да имам така мечтаното бебче
 :bori_007:
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #55 -: Септември 26, 2008, 15:43:09 pm »
предложиха ми да ме оперират,но аз отказвам. в 90% от форумите в разли4ните сайтове мнението е да не се бърза с операция и предпочитам да си пия достинекса,незнам и аз,опитах да спра достинекса пролактина веднага ми се ка4и на 2250 и спря да ми идва,пак запо4нах да го пия жеднага ми доиде и пролактина падна под нормалното дори и за сега е  така за по натам незнам :?
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #56 -: Септември 26, 2008, 15:51:23 pm »
.
Аз до колкото си спомням ж листовката на Достинекса пи6е че даже докато се пие може да се забременее и след това да се спре,ако аденома ти е малък не се оперираи
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #57 -: Септември 26, 2008, 19:24:51 pm »
Здравейте,момичета.Хайде и аз официално в отбора на аденомите.Днес ми беше ЯМР-то и си видях 3-4 мм микроаденом.Не знам още какво следва,но искам да ви питам нещо.За моя малък приятел пише,че е тип blak. Това говори ли ви нещо?В дневника ми съм преписала дословно заключението от ЯМР.Можете ли да ми кажете нещо повече.
Благодаря.
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #58 -: Септември 27, 2008, 06:09:13 am »
Вили,моя аденом е тип dark 2-3 мм. ,по-точно пише пикоаденом тип dark,представа  нямам какво значи,откриха ми го преди около 3 мес.,на Достинекс съм и преди ЯМР-то пиех по 1 табл.седмично сега съм на 1 и 1/2 седм.и док.ми каза че ще го стопим с хапчетата.И аз нали все бързам преди 2 седм.пуснах Пролактин и беше на долната граница,отивам при док.с надеждата че ще ми спре хапчетата,като си мисля че щом пролактина е в норма и аденома ще е изчезнал,но нищо подобно,продължавам си Достинекса и при бременност й се обаждам,то не ставало тъй бързо както си мислех.Предполагам,че и при теб е нещо подобно,но каквото и да е дано скоро да се разкара ,желая ти успех.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #59 -: Септември 27, 2008, 07:06:35 am »
Марина,благодаря ти за отговора.Аз честно казано не очаквам веднага или бързо да изчезне.Важното е по-бързо да смъкна пролактина.А в лабораторията ми казаха контролен ЯМР след 1 година!
Но овладяването на пролактина е зелена светлина за други,знаеш!
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #60 -: Септември 27, 2008, 07:17:08 am »
Всичко ще е наред,Вили,ето моя пролактин се таврандяса,продължавам с Достинекса,но какво да се прави,ще го пия докато е необходимо.Успех миличка.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #61 -: Септември 27, 2008, 08:50:28 am »

Вилили честита придобивка, и моето бижу е 4 мм .Пролактина не ми беше висок, ама бая вреди беше нанесъл.Сега ще започнеш  лечение ,което бързо ще свали пролактина .Аз вече толкова много свикнах с идеята, че си го имам , че чак забравям за него. Чела , съм момичета че дори и аденома да изчезне след няколко годишно лечение хапчетата не се спират, а продължават като поддържаща терапия.В моя случай, док не беше съгласен за достинекс, защото  работехме за бебе .Приемах парлодел и за няколко месеца цикъла ми се нормализира , появи се овулация и резултата не закъсня .Стискам ВИ палци момичета да имате моя късмет. :bighug: :bighug: :bighug:
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #62 -: Септември 28, 2008, 11:03:26 am »
Благодаря ти Мари.Ще видим аз какво ще пия.При мен цикълът си е съвсем нормален,най-вероятно пречи на овулацията.Може и на нещо друго ,но не знам какво.Аз веднъж съм го сваляла пролактина с Бромокриптин,така че мисля,че отново ще го смъкна.И после се надявам и аз на твоя резултат.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #63 -: Септември 28, 2008, 13:20:47 pm »

Желая ти го от все сърце Вилили.Но не спирайте да се надявате ,че чудото и Вас ще застигне момичета.При мен то дойде тогава ,когато напълно се бях отчаяла  :bighug:
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #64 -: Октомври 03, 2008, 13:38:11 pm »
Здравейте момичета, и аз съм с макроаденом на хипофизата.Сега  на 13.10 ще постъпвам пак в ендокринологията в София за протокол на Достинекс .VESI71 искам да те питам нещо, предварително ти се извинявам ,но по написаното ми се струва ,че се познаваме.
Преди година и половина когато бях в клиниката по ендокрин. в София се  запознахме с едно момиче от Видин , казваше се Веселина и беше с доста голям аденом.Аз съм от Сливен, ако си ти пиши ми.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #65 -: Октомври 03, 2008, 13:43:38 pm »
И така,моето лечение ще е с Бромокриптин.Започвам от 1/2 таблетка и постепенно трябва да стигна до 3 на ден.Малко височка ми се вижда дозата,но се надявам така пролактина и аденома да отидат там където им е мястото-в миналото! :DСлед месец и половина док иска да ида при него и най-вероятно тогава ще направим контролни изследвания,така че за сега това е от мен,като има някакво развитие по въпроса ще ви държа в течение.Успех на всички!!!!
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #66 -: Октомври 03, 2008, 14:11:22 pm »

Вилили , може и да си писала ама да съм пропуснала -колко ти е пролактина сега?И на мен ми се виждат малко множко трички хапченца
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #67 -: Октомври 03, 2008, 15:21:20 pm »
Ами миналия месец го изследвах последно и беше 1300 при горна граница 590.Нещо такова са цифрите.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #68 -: Октомври 03, 2008, 21:08:24 pm »
Ами миналия месец го изследвах последно и беше 1300 при горна граница 590.Нещо такова са цифрите.

Е тогава трички са ти добре.Моя беше 626 при горна граница 580 и пиех по две на ден.Мисля, че няма да имаш проблем още първия месец да го вкараш в норма  :bighug:
*

    деси1

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #69 -: Април 15, 2009, 10:59:37 am »
Здравейте искам да споделя и моята болка откреха ми аденом около 2 см .като чета вс форуми моя е огромен не съм пила за сега лекарства защото чакаме ЯМР да ми разрешат и чак тогава ще решават.дали има шанс да мина без операция/само с лекарства/ защото много ме е страх,незнам какви са страничните ефекти от нея.Пропуснах да кажа че от 1 месец явно имам отклонение в едното око.ами това е.Моля за помощ.
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #70 -: Април 15, 2009, 12:22:43 pm »
Деси, незная как да помогна, мисля че док ще прецени най-добре какво е нужно в твоя случай да се направи. Но стискам палци за успешно лечение, дори да се наложи то да е оперативно! А как ти откриха аденома щом тепърва ще правиш ЯМР?

Вилили, не искам да те разочаровам, но доколкото на мен ми е известно с хапчета не може да се стопи аденома. По-скоро това е поддържаща терапия, нормализира се пролактина и се възстановява овулацията, а резултата при мен е налице, пожелавам на всички скоро да се похвалите със същото. Но след 2 години и половини на контролния ЯМР декември се видя, че аденома си е същия, което мисля е добра новина, поне не се е увеличил :D Иначе и на мен в заключението пише "тип дарк", според ендокринолога ми не е проблем това.

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #71 -: Април 15, 2009, 12:37:10 pm »
При мен след петгодишен прием на лекарства,държащи Пролактина в норма,аденомът ми е намалял с 1мм.Като за него разбрах едва миналата година,което означава,че преди 5 години е възможно да е бил по-голям.Познавам и друго момиче,на което аденома всяка година намаляше,а тази година вече не се вижда.Така че не е задължително да не се повлиява от лекарствата.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #72 -: Април 15, 2009, 15:55:13 pm »
Момичета и аз пия от 2г.бромокриптин,и съм вкарала в норма пролактина,но досега никой даже последно при д-р Тодорова не ме е насочил за ЯМР.По едно време дозата ми беше 1/2т.сутрин и вечер и беше под норма.Сега съм по 1/2т.вечер и е ок.Дали да настоявам за това изследване?
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #73 -: Април 15, 2009, 16:45:10 pm »
Радост,аз го направих на своя глава и за жалост се оказа,че имам аденом.На твое място бих го направила.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #74 -: Април 15, 2009, 18:39:49 pm »
Но дори и да имам аденом,/а явно имам/нали правя лечение и вкарвам в норма пролактина?Лечението със или без него ще си е същото.Все пак ще си "назнача"това изследване.Цеци благодаря ти, а ти след като ти го откриха промениха ли по някакъв начин лечението ти?
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #75 -: Април 15, 2009, 19:55:00 pm »
Здравейте момичета!
За да помогна на тези които искат да направят ЯМР с направление,ще ви кажа ние как го направихме.Щото така лесно не ги дават,нали?
Тъй като ендокринолога неможа да ми даде,то на база на високия пролактин,който е причина също за безплодие,мисля че беше диагноза №97,поради това че подтиска овуто,гинеколога ми даде направление за ЯМР,и така нищо не платих.Също така гинеколога може да изписва парлодел с рецептурна книжка/и цената е доста по ниска/ по препоръка на еднокринолога.Като го казах това на ендокринолога,той онемя, 8Oтой дори не знаеше.Така че мили момичета търсете си правата,търсете вратички където можете! :)
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #76 -: Април 15, 2009, 21:53:04 pm »
Но дори и да имам аденом,/а явно имам/нали правя лечение и вкарвам в норма пролактина?Лечението със или без него ще си е същото.Все пак ще си "назнача"това изследване.Цеци благодаря ти, а ти след като ти го откриха промениха ли по някакъв начин лечението ти?

Да,увеличиха ми дозата.От Бромокриптин минах на Достинекс.Пролактинът ми започна да стои на долната,а и дори под долната граница,което явно даде резултат.Целта на ендокринолога беше Пролактина да падне под долната граница,но за сметка на това обаче гинекологът ми искаше да е на горна.Малко трудно взех решение кой да слушам,но в крайна сметка за сега се радвам,че намаля аденомът.
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #77 -: Април 16, 2009, 01:12:03 am »
Цеци, даде ми надеждица и на мен. Може би трябва да мине повече време с лечение за да се повлияе аденома, щом при теб след 5г, значи имам шанс и аз :D
Кофтито е че не съм пила достинекс повече от година, вероятно това не помага. Засега пролактина ми е в норма без да пия нищо, което е малко странно защото още кърмех като правих изследването, май ще взема да си пусна пак другия месец да видя какво се случва.

*

    desidesi

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #78 -: Април 16, 2009, 14:27:11 pm »
момичета искренно се надявам да видят нещо по различно на МЯР и да мога да ви се похваля,но за сега само чакам да видим онези които тр да се намъдруват дали ще преценят че за мен може да се изхарчи някой лев от касата.като слушам ендокриноложката на нея и се иска директно да ме прати на операция без дори да пробваме за лекарства,а ако има шанс защо да го правя като дори не съм опитала.ако на някой му е правена такава операция мола нека да сподили как е и после какво става какви са страничните ефекти.мнвого ли е опасна.разбрах че се прави през носа...мола помагайте с инфо.
*

    desidesi

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #79 -: Април 16, 2009, 14:36:20 pm »
имам проблеми с регистрацията нещо не ме пуска да му се невиди затова пиша като гост
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #80 -: Април 23, 2009, 23:23:07 pm »
Здравейте момичета!
Моя проблем е следния:
имам висок пролактин и убедих ендокриноложката да пуснеме молба за ЯМР по касата !
Тя каза да потготвя заключение на очен лекар ,заключение на гинеколога и рентгенова снимка !
Ок ,но гинеколога ми не работи скасата ,та въпроса ми е неговото заключение ще го признаят ли или да бегам за направление при личната и да отивам при друг???
Какво да правя не знам Моля ако някой може да даде съвет да ми пише !
[/url]
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #81 -: Април 24, 2009, 00:48:02 am »
Не мисля че трябва гинеколога ти да работи с касата за да ти напише заключение.Много сложно с тоя ЯМР бе и аз искам да си направя но направо не ми се занимава да ходя да ги моля за нещо за което си плащам и имам право.
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #82 -: Април 24, 2009, 01:22:45 am »
На мен не са ми искали никакви заключения. Отидох при ендокринолога, той написа някво писмо до касата, предполагам с прикрепени резултати за високия пролактин и след 2 седмици някъде ми се обади, че съм одобрена за ЯМР.

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #83 -: Април 27, 2009, 19:35:34 pm »
здравеите моми4ета(6те пи6а и тук).Аз съ6то имам микроаденом 5мм в момента съм на достинекс,но въпроса ми към вас е КАК С ПОДОБНИ ПРОБЛЕМИ НА МОИТЕ-ВИСОК ПРОЛАКТИН,МИКРО АДЕНОМ,ПОСТИГАТЕ ОВУЛАЦИЯ?Благодаря в..и предварително за отогор моми4ета
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #84 -: Април 27, 2009, 19:55:10 pm »
А относно твоя въпрос viviq ,моя гениколог съ6то не работи с здравната каса когато правих ямр и ми го признаха
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #85 -: Април 28, 2009, 22:43:37 pm »
Благодаря ви момичета !
Сега ми е зор с очния лекар че не мога да излезна от работа ,но утре ще пробвам !
Стискайте палци ако успея на обяд да мина очен вечерта ще нося всичко на ендокринолога !
Сигурно ще ме прати аз да ги нося в касата а?
Какво следва после ?
Тя ли ще пусне молбата?
[/url]
*

    belka2002

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #86 -: Юни 15, 2009, 20:56:48 pm »
zdraveite az sam operirana 2 puti za adenom na hipofizata.parviqt pat prez nosa a posle otgore.moqt slu4ai e malko po razli4en ot va6ite.imah mnogo silno glavobolie i me operiraha po spe6nost v pirogov.
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #87 -: Юни 15, 2009, 21:13:36 pm »
Здравейте мина ЯМР всичко е ок според заключението на док няма аденом !
Защо обаче се повишава тоя пролактина каква е причината не знам и док не ми каза нищо!
[/url]
*

    belka2002

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #88 -: Юни 16, 2009, 01:12:39 am »
Извинявайте че се намесих!Искам просто да споделя с някой проблемите си.Те не са никак малко след двете операции.Видимо ми няма нищо,а и добре се чувствам.Последните изследвания не са много добре.Откриха ми и заболяване на щитовидната жлеза.Казаха че може да съм я предала на децата си.
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #89 -: Юни 16, 2009, 16:38:45 pm »
belka2002 съжалявам за това което ти се е случило !
А сега след операциите как са нещата?
Махнали ли са аденома?
[/url]
*

    belka2002

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #90 -: Юни 16, 2009, 20:56:35 pm »
Здравейте!Втората операция беше на 29.01.2009г.Още не са ми правили контролен скенер.Преди 2 седмици бях в ендокринологията и д-р Начев ми обясни че ако се прояви тиреоидит на хашимото преди 30г. има вероятност за генетично предаване.Имам 2 деца-момичета и много се притеснявам за тях.Ако се наложи още една операция няма да я преживея.Пролактина ми е много висок а и още куп други неща ми откриха.С две думи много е сложно при мен.За генетичното изследване ми изпратиха кръвта в Полша.Чакаме резултат.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #91 -: Октомври 03, 2009, 18:29:24 pm »
Здравейте на всички,чак сега се реших и аз да се присъединя към темата. През 2003 г ми откриха аденом на хипофизата,беше с размери 10/9.През годините проведох лечение с бромокриптин.В момента след последния ЯМР се установи дегенерирал микроаденом на хипофизата с размер 4/8. Правим опити да забременея,но нещо не се получава.Страх ме е дори да си помисля,че заради този аденом може и да нямам деца.С голяма надежда ще чакам да ме успокоят вече майки с моята диагноза.Много се надявам скоро да забременея.В момента все още се лекувам с бромокриптин.Моля,пишете ми !
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #92 -: Октомври 03, 2009, 20:04:50 pm »
Iliana13 , аз съм пример за човек забременял с тази диагноза.Радвам се на живо и здраво дтенеце.Желая и в най-скоро време да се похваллиш и ти :bighug:Трябва ти само свястен ендокринолог , за да се назначи адекватно лечение.
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #93 -: Октомври 03, 2009, 21:31:04 pm »
Iliana13, за твое успокоение ще кажа, че и аз съм такъв пример. Щом лечението е адекватно и пролактина е в нормални граници, мисля че аденома не пречи на забременяването. От колко време правите опити? Ако е минало дълго време потърси и друга причина. Поне при мен се оказаха няколко проблема, но с правилно лечение сега се радваме на живо, здраво и много палаво момиченце. Пожелавам ти от сърце скоро и ти да усетиш радостта от майчинството!!!

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #94 -: Октомври 03, 2009, 21:32:23 pm »
maia_st , а ти пиеше ли някакви лекарства за пролактина по време на бременност?
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #95 -: Октомври 03, 2009, 21:35:40 pm »
Мари, веднага спрях достинекса като разбрах че съм бременна, беше още на 3-ти ден закъснение. По време на бременността продължавах да пия обаче л-тироксина, дори на 2 пъти се наложи да увеличавам дозата.

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #96 -: Октомври 03, 2009, 22:06:09 pm »
Мари, веднага спрях достинекса като разбрах че съм бременна, беше още на 3-ти ден закъснение. По време на бременността продължавах да пия обаче л-тироксина, дори на 2 пъти се наложи да увеличавам дозата.
Моя коктейл беше по-голям.Аз пих парлодел до раждане, метформин до 13 седмиа , а еутирокса почнах по някое време на бременността.Но пък всичко си струваше накрая :wink:
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #97 -: Октомври 04, 2009, 19:34:12 pm »
Момичета, много Ви благодаря,че така бързо ми писахте и ми дадохте големи надежди !В момента пролактина е в норма ,пия бромокриптин по 1таблекта , имам и ендокринолог,но скоро не съм го посещавала. Прабим опити от 4 месеца . Благодаря Ви много !
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #98 -: Април 05, 2010, 22:55:35 pm »
И аз да се включа в темата, одаван не съм писала. С аденом съм 6 мм от 2006, през 2009 правих контрола и пак е 6 мм :)
Предстои ми сватба след месец, а след нея се предполага че ще започнем да правим опити за бебче. Сега вземам Достинекс по 1/2 седмично, не съм се консултирала последните месеци с лекарката, но мисля че Достинекса трябва да се спре преди опитите и да се мине на лекарства, безвредни за плода.
  maia_st ти май беше при Мечкаров преди доколкото си спомням, той ли ти каза да пиеш лекарсвото до забременяване и да го спреш след това, или се консултира и с други лекари?
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #99 -: Април 06, 2010, 12:37:17 pm »
Да, продължавам да си ходя при д-р Мечкаров, по негова препоръка спрях достинекса веднага щом се установи бременност, но не по-рано. Доколкото на мен ми е известно достинекса е възможно най-пречистеното лекарство от тази група, незнам дали има с какво друго да го замениш и да е безвредно за плода, а ако спреш лечението по време на опитите и пролактина ти се качи, нали няма да имаш овулация, как тогава ще забременееш? Разсъждавам само, според мен е добре да се консултираш с лекар по въпроса. Успех!

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #100 -: Април 06, 2010, 17:26:21 pm »
Благодаря за бързия отговор  :D :D :D
Аз ходя до Минчева вече 3 години, и тя ми е казала че преди да решим да правим опити трябва да премина на бромокриптин. Същото ме посъветва и Костова. Другият месец ще ходя пак до Минчева да си каже мнението, както и до гимеколога ми (Бабаков) и тогава ще реша какво да правя.
Между другото стархотно детенце имаш.
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #101 -: Април 06, 2010, 17:35:36 pm »
Благодаря за милите думи, пожелавам ти скоро да се радваш на същото щастие  :)
Според д-р Мечкаров по време на бременност не е необходимо да се пие каквото и да е за пролактина, нито да се изследва, защото той естествено се качва многократно. Разбира се ти си направи консултациите и прецени как да постъпиш.

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #102 -: Април 07, 2010, 14:05:11 pm »
здравейте на всички.
След дълчо чакане и опити за бебе ,вече мога и аз да се похваля с най-очакваната новина.Бременна съм в 5 седмица,за сега продължавам да си пия бромокриптина и се надявам всичко да бъде наред.Искам много да благодаря на Мари ,защото ми даде надежда и кураж , в най-трудния за мен период. Период на незнание и страх !Благодаря ти много !
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #103 -: Април 07, 2010, 22:08:19 pm »
Браво, много се радвам за теб!!!  :) :) :) :)
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #104 -: Юли 07, 2011, 16:46:48 pm »
и аз съм с аденом на хипофизата, когато го откриха, пролактина ми 2790, нямах цикъл.Лекувах се с бромокриптин и после достинекс, заради страничните ефекти на първия. Малко след това забременях и спрях лекарствата, докато кърмех. Имах безпроблемна бременност и кърмих бебока до 1 годинка. Сега отново трябва да ходя по лекари за продължаване на лечението, но вече живея в София и не знам към кого да се обърна, предишната ми ендокриноложка е в провинцията. Моля препоръчайте ми специалист!
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #105 -: Декември 13, 2011, 09:40:33 am »
Да поизтупам малко темичката :)

Имам аденом около 5 мм и съм бременна в начлото на 4-ти месец ...по препоъка на д-р Начев ,вече от 2 месеца не приемам никакви лекарства за аденома и пролактина..
Искам да ви попитам четох тук там,че е задължително секцио,когато имаш аденом на хипофизата? Дали сте чували нещо повече?


Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #106 -: Декември 13, 2011, 10:38:57 am »
Не съм чувала само аденомът да е предпоставка за секцио. Аз до последно бях определена за естествено раждане. Родих със секцио, но по съвсем други причини.

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #107 -: Декември 14, 2011, 23:53:26 pm »
И аз като Инке не знам аденомът да налага секцио. Поне при мен причините бяха други, не заради това.

И да споделя на контролния ЯМР на 3-тата година нямах изменение на аденома, а толкова се притеснявах че бременността ще повлия негативно. Това за успокоение на всички, ако на следващата контрола се е смалил веднага ще пиша :)

Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #108 -: Май 09, 2012, 09:01:08 am »
Здравейте. Незнам дали има някой тук и дали може да помогнете, но вчера се сблъсках с непознат досега за мен проблем. На племенника ми му откриха микроаденом на хипофизата. Той е само на 15, но е висок почти 2м и носи 49 номер обувки. Освен това от малък още страда от много силно главоболие, придружено с повръщане и безсъние. Казват, че това се казвало още хипофизен гигантизъм. Аденома е с размер 4.6 мм,но разбрах, че това било само горната част, а той растял надолу и вече е започнал да разяжда костта на "турското  седло". Чух, че  имало някакво експериментално хормонално лечение. Приложили са го в Щатите на най-високия човек в света, турчина Султан някакът си беше... и пише, че спрял да расте.Викали специялно някакъв доктор от Швеция. Много моля, ако някой може да даде малко повече инфо за лечението на това чудо, да помогне!
Предварително благодаря
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #109 -: Май 09, 2012, 11:26:24 am »
Здравейте, да споделя и при мен как беше.
Незнайно защо за моите доктори аденома си беше една от причините да искат секцио .Пих парлодел до раждане (спрях го три дни преди операцията).Кърмих две години и малко и след това на ЯМР-нямаше динамика в размера.Стойностите на пролактина бяха паднали почти до долна граница при активно кърмене .Онзи ден пуснах контролно пролактин и ми е 417 при горна граница 560.Обаче се звърна онова кошмарно главоболие,което помня от началото,когато бях с висок пролактин .Дали може да се дължи на аденома, при вас как е?
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #110 -: Август 29, 2012, 17:14:48 pm »
Здравейте,
ето и моята история.От няколко години имам главоболие, което се появяваше за няколко мееца, спираше за няколко месеца и т.н. Ходих при различни невролози, които ме лекуваха с разни хапчета и главоболието отминаваше по време на лечението. След спирането на лекарствата след известно време пак се връщаше. наскоро решихме да имаме бебе и си направих профилактични изследвания, као гинекологът ми препоръча пролактин и TSH. Oказа се, че пролактинът ми е визок, 1100 при горна граница 540. Отидох при ендокринолог и ми направиха още няколко такива изледвания за потвърждение, тъй като се съмняваха че лекарствата за главоболието са повлияли. Но всеки път изследванията бяха по-високи и сега ме пращат на ЯМР, след което лекарката ми каза че 6 месеца ще се лекуваме ако се потвърди аденома, но е по1ти сигурно че ще го имам. накрая може би ще излезе, че проблемът за главоболието е открит съвсем случайно.лекарката каза, че по време на лечението не трябва да правим опити за бебе.
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #111 -: Септември 12, 2012, 17:36:17 pm »
Здравейте,
направиха ми ЯМР и се оказа, че всичко е наред, нямам аденом на хипофизата, въпреки че ми правиха три пъти изледване на пролактина и все беше около 1100 1300. Лекарката каза, че според нея това е преходно.
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #112 -: Септември 12, 2012, 18:01:27 pm »
Здравейте,
направиха ми ЯМР и се оказа, че всичко е наред, нямам аденом на хипофизата, въпреки че ми правиха три пъти изледване на пролактина и все беше около 1100 1300. Лекарката каза, че според нея това е преходно.
didoliniq много се зарадвах като ти прочетох поста, много хубаво е това,че нямаш проблем с хипофизата! Аз също съм преминала през този ад ЯМР особено когато има съмнение за нещо лошо,така че знам какво е и какво ти е било. Радвам се за теб! А пролактина ще се оправи. Успех!
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #113 -: Септември 13, 2012, 11:35:54 am »
Момичета,да ви разкажа нещо странно,което ме озадачава.
Имам аденом на хипофизата 3-4 мм,установен с ЯМР.Пиех бромокриптин и си го бях смъкнала дори под долната рефернтна граница.Но всичко тава се случваше преди 3 години.Поради лични причини бях преустановила ходенето по лекари,правенето на изследвания и пиенето на бромокриптина 3 години.Предполагах ,че както преди пролактине ще ми е скочил до небетето,случвало ми се е да е 2-3 пъти по-висок от горната рефирентна граница.
Поднових ходенето на лекар,за да продължим активно с борбата за детенце,съответно пуснах хормони и каква беше изненадата ми снощи(когато видях резултатите)-пролактина ми е в средата на рефернтните граници.Без прием на лекарства,без нищо.Имаше само 2 съществени разлики от преди-едната е коренната промяна в начина ми на живот и спътника в живота  :D , а другата е начинът ,по който ми направих изследването.Докторката,която ми го назначи искаше преди вземането на кръв да лежа поне един час в стационара на болницата,да ми сложат абокат и в интервал от 15 минути да ми вземат 2 пъти кръв.Изискванията бяха спазени и ето го резултата.
Щастлива съм от този резултат ,но съм втрещена и чак ми се струва невероятно.
Та така,исках просто да ви кажа за прецедента за самосвалилия се пролактин.  :lol:
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #114 -: Септември 21, 2012, 16:59:58 pm »
Искам да ви кажа какво поселдва при мен. Лсед като лекарката ми каза, че нямам аденом и ми каза да не рпавим опити за бебе ми изписа бромокриптин. Пих го около 8 дена, когато започнах да се съмнявам за настъпила бременност. Направих тест и се оказа +, направих и втори и той беше +. Не можех да повярвам, че се случва след като лекарите ми казаха, 4е няма как да настъпи бременоост. Тогава ендокриноложката ми каза да спра бромокриптина. След седмица направих трети тест и той беше +. Искам да ви кажа да не се отчайвате, защото понякога медицината не е толкова точна и при мен се случи. Успех на всички!
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #115 -: Октомври 31, 2012, 18:53:17 pm »
Zdraveite
Obru6tam se kum vas s molba za informazija.
Suvsem slu4aino, pri rutinen pregled se okaza, 4e njamam filikul na obulazija to4no v moment, v koito bi trjabvalo da imam..purvona4alno ne reagirah, no kogato 2 meseza sled tova otnovo se slu4i su6toto, napravih hormonalno izsledvane i se okaza, 4e prolaktinut e 860..pih edin mesez dostinex po stranna shema-2 hap4eta v 2 poredni dni, posle o6te 2 hap4eta-po edno na sedmiza..kogato otnovo izsledvah prolaktina (sled 1 mesez)be6e sus stoinost 1056..pratiha me na JMR i ustanoviha adenom na hipofizata..sega 3-ta sedmiza pija dostinex po 1 na sedmiza i sled 10 dni 6te proverjavam otnovo stoinostite..pritesnjava me, 4e otnovo njamam ovulazija, testut e otrizatelen ve4e 5 poredni dni..njakude tuk pro4etoh, 4e e vuzmozno zabremenjavane s tazi diagnoza..bihte li mi spodelili va6ija opit? Dostatu4en li e dostinex ili trjabva i ne6to dopulnitelno za stimulazija? Njamam nito glavobolie, nito stranno use6tane v gurdite, prosto ne razbiram kak stana taka..mnogo blagodarja za suvetite vi!Na vsi4ki vas zelaja uspeh!
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #116 -: Ноември 05, 2012, 13:38:32 pm »
skarlet0612, разбира се, че е възможно забременяване с тази диагноза, имам две деца въпреки аденома и други разни препятствия, които само малко забавиха тази радост. Също нямах овулация, но достинекса беше достатъчен за да се регулират нещата, не съм пила допълнително нищо за стимулация. Изчакай контролата на пролактина да видиш как ще е, и ако трябва да се коригира дозата, на мен няколко пъти ми я променяха докато стане ясно коя е най-подходяща. Успех!

п.п.
Във форума се пише на кирилица, ако нямаш ползвай Кредор.

*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #117 -: Ноември 05, 2012, 22:07:51 pm »
момичета интересувам се какви са признаците на аденом на хирофизата, в смисъл като симптомни, по каво мога да разбера дали имам или не...
Знам че е свръзан със висок пролактин, аз по много причини не лекувам моя , завишен е от няколко месеца...
Имам доказана ПКЯ преди 7 години но с пролактина никога не съм имала проблеми... :?
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #118 -: Януари 20, 2014, 14:51:54 pm »
Да пораздвижа темата  :)

Преди месец ми откриха микроаденом 4мм. Няма да обяснявам как се почувствах, всеки на мое място знае отлично. Важното е, че не е злокачествено, както се казва по-малкото зло.

Въпросът ми е при разклатени хормони, микроаденом и не много добра спермограма на мъжа ми дали да мислим за вариант инвитро или има макар и мъничка надежда след прием на необходимите лекарства да забременея. Ендокринологът ме посъветва за Достинекс и Парлодел, но гинекологът ми някак отначало имаше идея за инвитро (което честно казано не ми хареса). Та сега си мисля дали да не приемам лекарства за известно време и ако не забременея, тогава да обмислим вариант инвитро.

Ще се радвам, някой минал по този път да сподели yahoo_33
*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #119 -: Януари 20, 2014, 17:47:07 pm »
.... но гинекологът ми някак отначало имаше идея за инвитро (което честно казано не ми хареса). Та сега си мисля дали да не приемам лекарства за известно време и ако не забременея, тогава да обмислим вариант инвитро.

Ще се радвам, някой минал по този път да сподели yahoo_33

Инвитрото не е алтернатива на лечението с достинекс, ако доктора ти настоява за нещо такова, непременно иди за консултация другаде.

А защо въобще са ви насочили към инвитро?  Правили ли сте цветна снимка за проверка на тръбите?  Инвитро обикновено се налага при проблем с тръбите при жената или много тежък мъжки фактор.  При 'не много добра спермограма' и проходими тръби на жената обикновено първо се пробва с инсеминации.   Процедурата е много по-лека и евтина. 


*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #120 -: Януари 20, 2014, 20:26:01 pm »
или има макар и мъничка надежда след прием на необходимите лекарства да забременея.

Ако тръбите са проходими и няма други проблеми, вероятността за спонтанно забременяване е голяма след регулиране на пролактина (според мен по-добре с достинекс). Аз съм с една тръба, аденом и тиреоидит и забременях спонтанно 2 пъти. Резултатите са вече на 3 и 5 години :)  Желая и на теб тази радост!

*
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #121 -: Януари 20, 2014, 20:51:59 pm »
Благодаря ви, момичета, за бързия отговор! :thankyousign:

Когато отидох на преглед и споменахме за нередовен цикъл и недобра спермограма, гинекологът веднага ни предложи цветна снимка и инвитро. Като преди това трябваше да направя хормонални изследвания и съответно ЯМР (по предложение на ендокринологът). Сега трябва да отида с всичките резултати при гинекологът, за да предприемем следваща крачка. Но аз очаквам, че той ще ни насочи към инвитро.
Мислим и убеждавам съпруга ми първо да взема лекарства за няколко месеца и ако не забременея тогава да мислим за инсеминация или инвитро. Просто исках да попитам дали има възможност за забременяване дори и с лоша спермограма, но при нормални хормони. И вашите отговори и линийки  :) го потвърждават. Т.е. ще настоявам да взимам лекарства и след това ще решаваме какво да правим. Не споменах, че аз съм на 27, а мъжа ми е на 42 и вероятно това е причината гинеколога да предлага инвитро... Но аз вярвам, че може и да се получи.

Благодаря ви за обнадеждаващите отговори! Бъдете здрави и се радвайте на слънчицата си!  :)
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #122 -: Май 16, 2014, 15:59:31 pm »
Здравейте,
За първи път пиша в такъв вид форуми,но се зачетох доста за възможните проблеми с хипофизната жлеза.
Аз съм на 24 години и от 3 години нямам редовен цикъл.Под нередовен имам предвид,че за 3 години съм имала такъв общо 5-6 пъти и то само с предизвикан с лекарства като дуфастон,фемистон и противозачатъчни.
Историйката е доста дълга,но ще я разкажа накратко с надеждата,че някой може да даде съвет,породен от личен опит.
Преди 3 години ми дойде 2 пъти за период от 1 месец и от тогава всичко "замръзна".Гинекологът ми ми предписа оргаметрил,който пих за доста кратък период от време.След това 4-5 месеца,никакъв цикъл.Започнах да качвам килограми...След тези няколко месеца пак отидох на гинеколог,който ми каза,че левият ми яйчник бил леко ленив,но нищо ми нямало.Предписа ми дуфастон за 6-7 месеца и каза,че след от него всичко ще се нормализира.Обаче не стана така.Започнах да тренирам доста и да се храня доста по-малко,защото качвах килограми от нищото,а никога не съм имала такива проблеми,преди цялото объркване на хормоните ми си хапвах каквото си поисках и си стоях 50кг.,а съм висока 166см.
Лабораторните изследвания още в началото ми показваха само нисък прогестерон.След 6 месечния прием на дуфастон,прогесторона ми влезе в норма,но всичко останало се обърка.
Започнах да пия фемистон,но и от него както и от дуфастон се чувствах ужасно.
След около 1 година реших,че ще спра с всички изкуствени хормони и ще се опитам да си дам почивка на организма с идеята,че нещата ще се нормализират.Познайте какво стана... !?
След това реших да пробвам с хомеопатия и около 6 месеца приемах хомеопатични лекарства,от които за съжаление нямаше никакъв ефект.
През последните 7 месеца пия противозачатъчни,изписани от друг гинеколог.От тях ту имам цикъл,ту не,но лабораторните изследвания са много лоши.Много ниски нива на ЛХ,ФСХ,Естрадиол и Пролактин.
Преди 2 месеца ходих на гинеколог,за да проверя дали нямам кисти по яйчниците или матката,но лекаря ми каза,че нямам нищо.Даже е било абсурдно да се образуват подобни кисти,при условие,че нито ячниците,нито матката ми функционират по някакъв начин.Директно бях изпратена на  ЯМР на главата,за да отхвърлят аденоми или др.образувания. В крайна сметка неврохирургът,който ми разчете ЯМР ми каза,че нямам нищо и трябва да съм спокойна,цикълът ми щял да се нормализира като забременея/но как ли ще стане това/,идеята е,че аз все още не искам да имам деца.
От както хормоните ми са толкова объркани се чувствам 1 ден добре и 6 дни изключително зле,имам главоболия,отпадналост,някои дни съм много гладна,през други не мога да погледна храна.
Тренирам от доста време различни неща,ходя да бягам,карам колело,йога,пилатес и т.н.Храня се здравословно и си качвам килограми като луда.
Както и да е... След последния преглед,който беше преди 1 седмица ендокринолог ми каза,че със сигурност имам проблеми с хипофизата,но не може да разбере от какво могат да бъдат породени тези проблеми.
На 05.06.2014г. постъпвам в Майчин дом в института по ендокринология,за да ми направят изследвания и да разберат какво се случва.
Ако някой е в подобна ситуация.с подобни проблеми и симптоми,моля нека да пише,защото наистина съм много притеснена и ми се иска да чуя нещо не толкова страшно като операция и т.н.

Благодаря,че имахте търпение да изчетете този "роман".
Re: Аденом на хипофизата
« Отговор #123 -: Май 22, 2014, 18:43:07 pm »
kk23 , Съжалявам мила, разбирам те, аз имам почти същите проблеми като теб. На мен днес ми диагностицираха аденом на хипофизата и леко уголемена лява надбъбречна жлеза.
Ти при кой лекар се лекуваш?
п.п. Надявам се бързичко да намерят проблема при теб и да ти помогнат да се чувстваш по-добре!