0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

За прохождането
« -: Ноември 09, 2007, 11:43:28 am »
Здравейте мамчета! Пускам тази тема, за да споделим своя опит около прохождането на нашите бебчета и различните обичаи, които се правят (ако модераторите преценят, че не е тук мястото или вече има такава тема, моля да я изтрият).
Моята бебка прави първите си опити да проходи...вече направи първите си самостоятелни три-четири крачки  :cross:, но напълно несъзнателно, мислейки си, че я държим. В момента, в който усети, че няма опора, веднага кляка  :lol: Това, което аз съм чувала е, че при първи самостоятелни крачки се прави сладка пита (в сряда, не знам защо  8O)и се раздава на 2-3 вече ходещи дечица. А когато започне да ходи само съзнателно се прави прощъпулник. Моля ви, споделете за какви обичаи знаете вие?


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: За прохождането
« Отговор #1 -: Ноември 09, 2007, 16:05:16 pm »
ами аз знам само за прощапулника, който се прави когато детето вече наистина проходи само - прави поне 10-тина крачки, че да може да подгони търкулнатата пита. не съм чувала за два отделни ритуала.

но ако ти харесва идеята и имаш свободно време - какво пречи и друга питка да направиш и да раздадеш? хем и в къщи ще хапнете :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: За прохождането
« Отговор #2 -: Ноември 10, 2007, 07:32:40 am »
Аз не мога да разбера, какво значи стабилно? Че те и 2-3 месеца след прохождането пак не са все още като нас и се клатят като патета. Аз лично направих питка на първите няколко крачки, не ги броих, но да речем, че съм решила че щом прекоси по-голямата част от хола само вече може да се каже, че това са му началните самостоятелни крачки в живота. От там нататък вече ще става все по-стабилно и сигурно с всяка следваща крачка, но първата си е първа :)
Десита, горе долу след 1-2 седмици по мои сметки ще обикаля из къщи :) Подготвяй интериора за новия терминатор - стъкла, ръбове, остри и дребни и чупливи предмети, контакти, кабели, лекарства, препарати за миене, електроуреди - всичко отива нависоко или под ключ. :)
Честито!
« Последна редакция: Ноември 10, 2007, 07:36:24 am от cygnus »
Re: За прохождането
« Отговор #3 -: Ноември 10, 2007, 10:10:27 am »
Прощапулката се прави, когато бебето проходи достатъчно стабилно, че да може да премине само растоянието от 4-5 крачки до масата с подредени неща и след питката! Значи да не го придържаш, да си ходи, дори да не е най-стабилното, но да знаеш, че ще тръгне само след питката, а няма да търси опората ти!
Матей - 1.04.2006 г
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: За прохождането
« Отговор #4 -: Ноември 10, 2007, 10:59:48 am »
Аз зная за две фази- питка за "здрав кръст", прави се още след първите самостоятелни крачки на детето и е по-скоро почерпка, а после вече когато по-уверено започва само да се пуска е прощъпулката
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: За прохождането
« Отговор #5 -: Ноември 10, 2007, 12:05:29 pm »
хехе, mini, по вашия край май само си търсят поводи за празнуване, хапване и пийване :) няма лошо...
ние така първата година празнувахме всяка месечинка на детето с торта и свещички. ама защо? - майка му обича торти :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: За прохождането
« Отговор #6 -: Ноември 10, 2007, 12:23:34 pm »
ние така първата година празнувахме всяка месечинка на детето с торта и свещички. ама защо? - майка му обича торти :)

Хе хе и ние така, а майка му още се ослушва за прощъпулника.
Той си ходи вече самостоятелно и си обикаля хола, защото само там му позволявам засега. В близките ден два, ще видим какво ще докопа...  :)
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: За прохождането
« Отговор #7 -: Ноември 12, 2007, 13:30:45 pm »
Десита, горе долу след 1-2 седмици по мои сметки ще обикаля из къщи :) Подготвяй интериора за новия терминатор - стъкла, ръбове, остри и дребни и чупливи предмети, контакти, кабели, лекарства, препарати за миене, електроуреди - всичко отива нависоко или под ключ. :)
Честито!

Какво да ви кажа...ами то терминатор си имам в къщи още като навърши 7 месеца. Контакти, кабели, ниски шкафчета, всичко обезопасих още тогава. Проблема е, че не мога да кача телевизора по-нависоко, а цветята няма как да висят от тавана  :dontknow:
Намислила съм тази сряда да спретна една питка (нищо че съм на диета  :?), че ми хареса идеята за "здравия кръст"  :lol: А и прощапулника ни май не е много далеч  :balk_602:


Re: За прохождането
« Отговор #8 -: Ноември 15, 2007, 14:54:52 pm »
Здравейте мами! Да ви се похваля: вчера направих първата питка през живота си  :oops: в чест на моето малко момиченце. Реших, че някак си трябва да отпразнуваме първите й самостоятелни крачки. Питката стана страхотна, всички много я харесаха. И...ако искате ми вярвайте, но днес вече Диди свободно се пуска да ходи сама...до обяд прекоси два пъти килима по дължина и то съвсем съзнателно. :balk_185: Явно питката е свършила своята работа!   :balk_602:


*

    denito

  • *
  • 1007
  • моята сбъдната мечта
Re: За прохождането
« Отговор #9 -: Ноември 16, 2007, 15:38:50 pm »
Аз зная за две фази- питка за "здрав кръст", прави се още след първите самостоятелни крачки на детето и е по-скоро почерпка, а после вече когато по-уверено започва само да се пуска е прощъпулката

това за питката за "здрав кръст" го разбирам  :D - сигурна съм, че се отнася за майката, защото то си трябва много здрав кръст, докато детето почне съвсем сигурно само да си ходи  :D  :D  :D

... а иначе и аз исках нещичко да попитам - откога може да се слага бебчо в проходилка?


Re: За прохождането
« Отговор #10 -: Ноември 16, 2007, 17:16:26 pm »

... а иначе и аз исках нещичко да попитам - откога може да се слага бебчо в проходилка?

Ние така и не ползвахме проходилка...малката много рано започна да пълзи и докато се усетим започна да се изправя и да се опитва да ходи. А и сама много бързо се научи да пада. Като усети, че няма опора, или кляка, или пада по дупе. Сега вече ходи навсякъде, като се придържа за мебелите (и от време на време се пуска)  :D и да си призная изобщо не ходя след нея, само я следя с поглед. Според мен проходилките са удачни след 7-8 месец за по-неподвижни дечица, за да имат все пак някакво движение.


*

    denito

  • *
  • 1007
  • моята сбъдната мечта
Re: За прохождането
« Отговор #11 -: Ноември 16, 2007, 18:57:42 pm »
Благадаря ти Десита, а откога започна да пълзи?


Re: За прохождането
« Отговор #12 -: Ноември 19, 2007, 11:26:56 am »
Благадаря ти Десита, а откога започна да пълзи?
Започна да пълзи на 6 и половина, почти веднага след като започна да седи стабилно. Следвайки съветите на ортопеда започнах да я слагам в седнало положение след като навърши 6 месеца. Според стандартното развитие следва пълзене, след това изправяне, ходене на четири крака, придвижване придържайки се и след това ходене самостоятелно :) Разбира се много деца са изключение от това правило, но ние го следваме стриктно и много бързо преминаваме от едната фаза в другата. Денито, пожелавам и вас толкова бързо и лесно прохождане  :bighug:


*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: За прохождането
« Отговор #13 -: Ноември 19, 2007, 11:41:00 am »
Стефи започна да седи на 5 м и половина, започна да пълзи на 6, от тогава не се спира, вече от месец някъде се изправя самичка и се придвижва придържайки се, а преди седмица ми направи една случайна крачка без да се държи за нищо. Онзи ден се покатери до средата на една детска пързалка в детски център  8O
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: За прохождането
« Отговор #14 -: Ноември 19, 2007, 12:47:23 pm »
Стефи започна да седи на 5 м и половина, започна да пълзи на 6, от тогава не се спира, вече от месец някъде се изправя самичка и се придвижва придържайки се, а преди седмица ми направи една случайна крачка без да се държи за нищо. Онзи ден се покатери до средата на една детска пързалка в детски център  8O
:balk_46: Толкова са сладки...като ги гледаш едни запетайки, а пък как щъкат навсякъде. И толкова бързо се учат на щуротии  :D


Re: За прохождането
« Отговор #15 -: Февруари 21, 2011, 15:18:37 pm »
Скъпи мами, напишете една рецепта за питка, че скоро и нас ни предстои това събитие. Аз лично никога не съм правила питка, но искам да направя за прохождането на моето слънце. Ще ви бъда много благодарна :).
*
Re: За прохождането
« Отговор #16 -: Февруари 21, 2011, 16:00:59 pm »
А тази питка има ли значение дали ще е сладка или солена?
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: За прохождането
« Отговор #17 -: Февруари 21, 2011, 18:50:07 pm »
За тази за"кръста" не знам , за прощъпулник знам ,че трябва да е сладка.
Ама то по всеки край различни обичаи има, така че както ви хареса  :wink:


*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: За прохождането
« Отговор #18 -: Февруари 21, 2011, 22:01:21 pm »
Моята питка беше по тази рецепта :http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=121976.0- много е вкусна и става безпроблемно.
Tова се получи при мен :http://mart2008.snimka.bg/other/jori-na-angels-zg.225953.10135913.big.
<br />
*

    denito

  • *
  • 1007
  • моята сбъдната мечта
Re: За прохождането
« Отговор #19 -: Февруари 25, 2011, 23:29:11 pm »
Ехааа Зори, страхотна е питката, и много вкусна е била, сигурна съм. А, ето сега празнувате 3-тия рожден ден на Жори - Честит Рожден Ден, много весели игри с приятелчета все добри.

Гледам аз тема за прохождането и понеже тази седмица сме и ние на тази вълна, реших да погледна в нея ..... и какво да видя, аз и през 2007 година съм писала тук  :D .... толкова ми стана хубаво. Тогава Зори прохождаше, днес Яни. Кога мина това време ...... Аз от тогава здрав кръст нямам, ама пита ще направя и прощъпулник също и то в най-скоро време, защото Яничка вече си ходи самичка доста стабилно, макар и с внимателни и отмерени движения :lol:

Патенца сладки. Да са ни живи и здрави дечицата и с много късмет в живота.  :D
« Последна редакция: Февруари 25, 2011, 23:36:28 pm от denito »


*
Re: За прохождането
« Отговор #20 -: Март 04, 2011, 14:29:50 pm »
И аз да споделя по темата за прохождането.
- питка за "здрав кръст" - за първи път чувам за нея. Сигурно, защото не съм имала проблеми с кръста при прохождането и на двете си деца.
- прощъпулник - и в двата случая изчаках детето да може да ходи достатъчно стабилно, че да тръгне след питката и да отиде до който предмет иска, а не да бърза да се хване за първия, или пък да седне на земята или подобни....
- питка за прощъпулник - аз направих питка "Хризантема" - рецепта и  снимки. Лесна е и много ефектна.
- проходилка - не съм ползвала проходилки, нито водене за ръце. Оставих ги и двамата да проходят, когато сами решат. Но пък това ми костваше доста притеснения, защото синът ми проходи късно (1 г. и 3 м.), а дъщеря ми още по-късно и от него.

« Последна редакция: Март 04, 2011, 14:39:57 pm от Verdi »