0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Моля коментар на спермограма
« -: Август 30, 2005, 16:14:53 pm »
Може ли да кажете нещо за тези резултати, току що ги разбрахме. Мели .....може би към теб ми е въпроса. Много съм притеснена. Първата спермограма беше много лоша , преди месец, сега направихме нова и доктора е казал че е много по-добра и може да не се наложи операция от варикоцеле а евентуално инсеминация... :?:

Долните показатели не ми говорят нищо така че моля за съвет!

 Обем: 3
Време на втечняване: 40
Вискозитет: леко увеличен
pH:  8,4
цвят : нормален
Концентрация: 30
Общ бр. на сперматозоидите: 90
Обща подвижност%: 25
   Подвижни: 15
   Трептящи на място: 10
   Неподвижни: 75
Патологични спераматозоиди %: 70
   Патология на главичката: 50
   Патология на шийката: 10
   Патология на тялото и опашката: 10
Аглутинация : микро и макроглут. с епит. и герминат. клетки
Други клетки и примеси в еякулата:
   Левкоцити: единични
   Клетки на сперматогенезата:10
   Епителни клетки и др. : включени в аглутинациите
 Заключение: Астенотератоасперилия. Подвижността на сперматозоидите  е по-добра в началото на изследването. Морфологията им е на границата на нормата.

П.П. някои думи са написани грешно защото не разчитам ръкописа с който е попълнил полетата доктора.... :cry:
*
Моля коментар на спермограма
« Отговор #1 -: Август 30, 2005, 16:48:00 pm »
Консултирахте ли се с уролог?
*
Re: Моля коментар на спермограма
« Отговор #2 -: Август 30, 2005, 16:50:26 pm »
Цитат на: Alie

Концентрация: 30
Общ бр. на сперматозоидите: 90
:cry:

Това в милиони ли е или не?
*
Да
« Отговор #3 -: Август 30, 2005, 22:20:44 pm »
Да консултирахме се, но той е препоръчал да отидем в клиниката на ул. Цар борис ІІІ и да опитаме инсеминация.....
Данните са в обикновените мерни единици, да милиони :roll:
Но аз не съм говорила с доктора, затова питам за мнение дали са нормални?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Моля коментар на спермограма
« Отговор #4 -: Август 30, 2005, 22:51:09 pm »
С тази спермограма наистина може да се опита инсеминация, наистина. Но защо не си оперира варикоцелето?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Моля коментар на спермограма
« Отговор #5 -: Август 31, 2005, 11:24:23 am »
Мели, ами доктора му е казал че може и без операция да забременея. Сега съм записала час в клиниката и ще отидем и двамата да говорим за възможностите и ако е така ще отложим операцията, защото не сме добре финансово. Дори още незнам колко ще струва тази инсеминация...
Благодаря за отговора, радвам се че този път резултатите са по-добри. Чудя се доколко варикоцелето влошава положението и след операцията дали всичко ще  е наред. :?:  Много бавно ми изглежда това във времето, не ми се чака, защото е свързано с нерви, лечение, пари. Ох аз като всикчи си мисля че шансовете намаляват за мен със всеки изминал ден и все бързам ли бързам.....(а моя човек изобщо не се тормози като мен.) :?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Моля коментар на спермограма
« Отговор #6 -: Август 31, 2005, 12:18:25 pm »
Разбирам те. Само искам да вметна, че операцията от варикоцеле се поема от касата, ако сте здравноосигурени.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Моля коментар на спермограма
« Отговор #7 -: Август 31, 2005, 16:44:20 pm »
Здравей!

Лекари казват, че при варикоцеле специално може много да варира спермограмата.

Успех!
Благодаря ти, Бени!







*
Моля коментар на спермограма
« Отговор #8 -: Септември 27, 2005, 11:35:25 am »
Здравейте, пак съм аз, миналата седмица бяхме в Център за репродуктивна медицина и оплождане ин витро - София и Владимиров ни каза че няма никакъв шанс за нормално забременяване или инсеминация , а единствения начин е ICSI. :cry:  :cry:
Преди това изиска да направим  нова спермограма при д-р Тачева, оказа се че не е добра (а при предишната уж имаше шанс за инсеминация) :(
Вече нищо неразбирам. Защо сега е по-лоша, може би е от варрикоцелето което трябва да оперира. Но когато попитахме Владимиров той каза че дори и да се оперира няма да помогне защото това не влияело на оплодителната способност, а само на движението и т.н., общо взето няма смисъл да се оперира каза той :?:
Вече незнам какво да мисля, моля дайте някъкво мнение.Прилагам данните от последната спермограма:

Обем на еякулата 3,2 мл
PH: 7,6
Цвят - нормален
ВИскозитет - повишен в отделни участъци
време на втечняване - 30
концентрация на сперматозоидите - 32х10на 6 степен   млн/мл
общ брой на сперматозоидите в еякулата 102 400 000
обща подвижност - 41%
            с нормокинеза - 21%
            с хипогинеза - 20%
            с акинеза - 59%
брой нормокинетични сперматозоиди - 6 720 000
общ брой нормокинетични сперматозоиди - 21 504 000
аглутинация на сперматозоидите (тип) - единични аглутинати от смесен тип
агрегация на сперматозоидите – не
клетъчни елементи, различни от сперматозоиди (в зрителното поле 10х40)
-   Левкоцити  8 - 9
-   епителни клетки – не
-   еритроцити и др. – не
желатинове конгломерати – не

Kruger’s strict criteria
Сперматозоиди с нормална морфология – 3 % (нормални стойности – > 14%)
Сперматозоиди с отклонения в морфологията – 97%
От тях:
Сперматозоиди с главични дефекти – 51%
- аморфни главички 9
- микроцефалия – 17
- макроцефалия – 5
- двойни главички – 4
- главички с елногирана форма – 7
- отсъствие на акрозома – 12
- малка акрозомна област – 16
- вакуолизация – 28
- елонгирана постакрозомална област  - 2
 Сперматозоиди с шийни дефекти – 19%
-   пречупени шийки – 35
-   аморфни шийки – 36
-   асиметрично залавяне – 26
Сперматозоиди с опашни дефекти – 16%
-   пречупени опашки – 46
-   спираловидни опашки – 37
-   двойни опашки – 17
Сперматозоиди с цитоплазматичен остатък – 9%
-   проксимален – 94
-   дистален – 6
Клетки на сперматогенезата – 2
Teratozoospermia index – 1,75     (нормални стойности > 1,6)
Заключение: Asthenoteratozoospermia

*
Моля коментар на спермограма
« Отговор #9 -: Септември 27, 2005, 11:51:01 am »
Али, съжалявам за диагнозата  :( , може би за твое успокоение е добре да се консултираш и с друг лекар.
Впечатли ме това, което е казал д-р Владимиров за варикоцелето и оплодителната способност, защото го чух и от една ембриоложка в МЦРЗ. Дали наистина е вярно, и означава ли това, че мъж с доказано варикоцеле, но с горе-долу добри показатали на спермограмата, все пак ще има проблем, защото сперматозоидите дори и в норма да са /брой, подвижност и т.н./ нямат оплодителна способност?!!!!
Как се изследва оплодителната способност и на вас правиха ли ви такова изследване, за да дадат толкова категорично препоръка за ИКСИ?
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Моля коментар на спермограма
« Отговор #10 -: Септември 27, 2005, 11:53:08 am »
нямате шанс с инсеминация заради много лошата морфология на сперматозоидите - има само 3% с нормални форми, при норма над 14%.
иначе, останалите показатели не са зле. само морфологията е проблема. лекарят затова ви е накарал да повторите спермограмата, от първата спермограма не става ясен този проблем.
и май наистина варикоцелето няма да подобри съществено морфологията, но нека тук да се изкаже Мели.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Моля коментар на спермограма
« Отговор #11 -: Септември 27, 2005, 14:19:40 pm »
Здравей Грейс, мисля че има малко недоразумение относно мнението на Владимиров. Всъщност мъжът ми има доказано варикоцеле (едностранно), но поне за мен не стана ясно дали точно то е повлияло на оплодителната способност (3%). Тъй като ни предстои консултация с Кацаров ще видим дали е нужна и наложителна операция и дали тя ще даде някъкъв резултат и дали ще повлияе за подобряването на тази оплодителна способност. Според Владимиров няма голям шанс :(  :cry:
Но аз си мисля че човек с диагноза варикоцеле може определено да има и добра спермограма и чудесна оплодителна способност, защото това се отразява на всички по различен начин. Не се плаши всичко е индивидуално. И аз незнам точно каква е причината при нас за тази лоша спермограма, но все още не съм се отчаяла.
Чудя се само защо преди месец(при първата спермогрма) ни казаха че можем да направим успешна инсеминация (Филип Куманов) :?:
Дано Мели каже нещо обнадеждаващо :oops:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Моля коментар на спермограма
« Отговор #12 -: Септември 27, 2005, 14:34:58 pm »
Цитат на: Alie
Чудя се само защо преди месец(при първата спермогрма) ни казаха че можем да направим успешна инсеминация (Филип Куманов) :?:


ами прочети отново двете спермограми и ще видиш защо!
в първата, дето ви я е правил Куманов, пише, че има 70% сперматозоиди с патология - демек, останалите 30% са нормални. предполагам, че това е оценка по критериите на СЗО. Куманов не е правил оценка по стриктните критерии на Крюгер.
във втората спермограма има оценка по стриктните критерии на Крюгер, която показава едва 3% нормални форми.

ето това е разликата между двете. ето затова на база на първата са ви казали, че може инсеминация. ето затова се препоръчва да се правят подробни анализи.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Моля коментар на спермограма
« Отговор #13 -: Септември 27, 2005, 14:38:59 pm »
Още отсега мога да ти кажа, че Кацаров ще препоръча операция. За него щом има варикоцеле трябва да се оперира, това е и толкоз. И ние минахме оттам, не ни даде лекарства, нямало смисъл, само операция би помогнала евентуално /няма 100 % гаранция/. По отношение на варикоцелето неговото мнение е категорично и крайно.
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*
Моля коментар на спермограма
« Отговор #14 -: Септември 27, 2005, 14:49:28 pm »
Благодаря Джам, има логика :oops:
В понеделник ще видим какво ще каже Кацаров и щом трябва ще направим операция и ще се моля това да оправи нещата :(
Моля коментар на спермограма
« Отговор #15 -: Септември 27, 2005, 16:09:26 pm »
Със сигурност ще се оправят, Alie. Не се притеснявай. Ако това ще ти вдъхне надежда - вече има момиче, забременяло от мъжа си, който се оперира от варикоцеле :wink:
*
Моля коментар на спермограма
« Отговор #16 -: Октомври 01, 2005, 17:30:11 pm »
Здравейте момичета!
Най-после имаме резултати от разширената спермограма. Моля за коментар, въпреки че поради технически проблем в лабораторията не са направили морфология и антитела!!!

Въздържание - 5 дни
Обем - 2мл (2-6)
Концентрация 40 мл/мл (20-350)
Цвят - жълт
Вискозитет -N
Общ брой сперматозоиди в еякулата - 80 млн/мл (>40)
Овални клетки - 2 млн/мл (<5)
Подвижност
Обща подвижност - 70%
активно подвижни - 5%
подвижни - 50%
бавно подвижни - 15%
неподвижни - 30%
Аглутинация - не
морфология - нормална (преценка на око)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ - Normozoospermia (при всички досегашни неразширени диагнозата беше Олигоастенотератоспермия- 2 степен?)

След обработка по метод - swim-up
изполван обем от еякулата- 1,5 мл.
използван обем от среда за преживяемост - IVF med 0,5 мл
концентрация след обработка - 6 млн/мл
хиперактивни - 80%
брой на получени подвижни сперматозоиди в 0,5 мл. - 2,4 млн
подвижни след 24 часа (преживяемост) - 40%
Наличие на бактериален растеж!

На фона на предните ми изглежда прекалено добра за да е истина. Съветът на лекаря е, че ако искаме може да се пробва инсе, въпреки че сме си класически случай за ин-витро.

Моля за мнението ви!

А морфологията и антитела- чак след 1 седмица (половинката каза, че ще вика сестрата в стаичката да помага, щом ще трябва да повтаряме процедурата по тяхна вина:-) Ще прави и иследване за хормони за всеки случай (LH, FSH, Prolactin).
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Моля коментар на спермограма
« Отговор #17 -: Октомври 01, 2005, 17:40:01 pm »
интересно, и как с тая спермограма сте класически случай за инвитро???????  :?:  8O
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Моля коментар на спермограма
« Отговор #18 -: Октомври 01, 2005, 17:43:49 pm »
Защо? Не била чак толкова добра зради 5% активно подвижни. А и концентрацията след обработка - 6 млн?
Започвам да се съмнявам, че изобщо е вярна.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Моля коментар на спермограма
« Отговор #19 -: Октомври 01, 2005, 17:53:03 pm »
аз нещо не мога да разбера, как при толкова много сперматозоиди в еякулата и с добра подвижност, след обработката не е останало нещо?
на моя мъж показателите от нативна спермограма са много по-лоши от вашите, но след обработка остават 25-28 млн с 85% подвижност?!
Мели, дай обяснение на тоз феномен?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Моля коментар на спермограма
« Отговор #20 -: Октомври 01, 2005, 18:00:38 pm »
Цитат на: jam
аз нещо не мога да разбера, как при толкова много сперматозоиди в еякулата и с добра подвижност, след обработката не е останало нещо?
на моя мъж показателите от нативна спермограма са много по-лоши от вашите, но след обработка остават 25-28 млн с 85% подвижност?!
Мели, дай обяснение на тоз феномен?


Джамче - "толкова много". 40 млн на мл хич не са много. Много са 100.
При моя мъж от 100 млн, след обработка преди оставаха 20-30 млн. И затова е нормално при 40 след обработка да останат само 6.
*
Моля коментар на спермограма
« Отговор #21 -: Октомври 01, 2005, 18:03:20 pm »
Може би се дължи на това, че са взети само 1,5 млн т.к. другата част е използвана за микробиологично ислаедване. Възможно ли е тогава да е такъв резултата.
А иначе за какво сме? Дли да не пробваме инсе?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Моля коментар на спермограма
« Отговор #22 -: Октомври 01, 2005, 18:19:51 pm »
Цитат на: little_rabbit
Джамче - "толкова много". 40 млн на мл хич не са много. Много са 100.
При моя мъж от 100 млн, след обработка преди оставаха 20-30 млн. И затова е нормално при 40 след обработка да останат само 6.


мацко, при нас имаше нативно по 19 млн/мл бе! с 44% подвижни!
и обработени останаха 27 млн с 85% подвижност...
е как става тоя трик?

19 сигур е по-малко от 40, сметам аз...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Моля коментар на спермограма
« Отговор #23 -: Октомври 01, 2005, 18:44:06 pm »
Цитат на: Andia
Може би се дължи на това, че са взети само 1,5 млн т.к. другата част е използвана за микробиологично ислаедване. Възможно ли е тогава да е такъв резултата.
А иначе за какво сме? Дли да не пробваме инсе?

Анди, никъде и никога не се обработва цялото количество. Просто обемът на матката е по-малък...
Моля коментар на спермограма
« Отговор #24 -: Октомври 01, 2005, 18:47:10 pm »
Цитат на: jam
мацко, при нас имаше нативно по 19 млн/мл бе! с 44% подвижни!
и обработени останаха 27 млн с 85% подвижност...
е как става тоя трик?

19 сигур е по-малко от 40, сметам аз...

Джамче, а колко ви е обема? Нашия винаги е около 2 мл, даже и по-малко се е случвало. Освен това ти гледаш подвижни 44% - кои са те - група а, b или заедно с група c. При мъжа на Анди а+b са 55% - това е и нормата (но нали има две норми, бе - ето още един случай, в който не са вярни и двете). При моя мъж обикновено а+b са 35%. Склонна съм да повярвам, че при твоя тези 44% са точно a+b.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Моля коментар на спермограма
« Отговор #25 -: Октомври 01, 2005, 19:16:55 pm »
не помня точно за обемите, ама май около 2.5 - 3, не повече, не и по-малко.
за групите, говорихме, на нашите спермограми няма такова разделение, пише само бързи, бавни, неподвижни.
ама пак мистерия, мислим аз...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Моля коментар на спермограма
« Отговор #26 -: Октомври 01, 2005, 19:34:46 pm »
Цитат на: jam
за групите, говорихме, на нашите спермограми няма такова разделение, пише само бързи, бавни, неподвижни.
ама пак мистерия, мислим аз...

бързи са a+b
бавни са c
неподвижни са d
Мели, така ли е?
*
Моля коментар на спермограма
« Отговор #27 -: Октомври 01, 2005, 20:05:42 pm »
Да, така пише и във формуляра за спермограмата. Всъщност а+b+c са подвижните, d са неподвижните.
Моля коментар на спермограма
« Отговор #28 -: Октомври 01, 2005, 20:11:17 pm »
Да, Анди, така е. Но: група c не оплождат. Те са т.нар. трептящи на място - има движение, но не е праволинейно. И след обработка никога не стават нормалноподвижни.
Анди, колко струваше спермограмата?
*
Моля коментар на спермограма
« Отговор #29 -: Октомври 01, 2005, 20:13:17 pm »
60 лв. Според мен това е цена с морфология, която не направиха. Затова другия път не мислим да плащаме. Защо?
Какво мислиш за резултатите?
Моля коментар на спермограма
« Отговор #30 -: Октомври 01, 2005, 20:21:49 pm »
Нали говорихме за цените в една друга тема, затова питам  :D
А резултатите - не са добри. Анди, има две норми за подвижност - зависи от кой ъгъл се погледнат нещата. За мен (лично) заключение нормоспермия се дава когато са изпълнени и двете норми. За морфология "на око" - не може да се говори. Трябва да се види както си трябва. Иначе не става.
Предишните диагнози: за олиго - не съм съгласна. Може в известна степен да се говори за астено. За терато нямаме доказателства. И съответно чакаме следващата спермограма.
А какъв е бактериалния растеж? Това значи, че са пуснали и микробиология ли?
Резултатите след обработката са единствените важни, Анди. За инсеминация или ин витро. Толкова са "изплували". И доктора е прав - не стигат за инсе. Но все пак изчакайте резултатите от другата спермограма - с морфологията.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Моля коментар на спермограма
« Отговор #31 -: Октомври 01, 2005, 20:30:36 pm »
Как се прави морфология не "на око"?
Моля коментар на спермограма
« Отговор #32 -: Октомври 01, 2005, 20:33:24 pm »
Лали, както прочетох по-горе - при технически проблем. Така.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Моля коментар на спермограма
« Отговор #33 -: Октомври 01, 2005, 20:39:00 pm »
Не, аз питам сериозно? Ако няма технически проблем.
Моля коментар на спермограма
« Отговор #34 -: Октомври 01, 2005, 21:08:30 pm »
Лалинка, има два критерия за морфология - на СЗО и на Крюгер. Няма критерий на око. Не разбирам мен ли бъзикаш  :oops:
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Моля коментар на спермограма
« Отговор #35 -: Октомври 01, 2005, 21:16:53 pm »
Не, бе, не те занасям. Сериозно съм много невежа :oops: .
Понеже ние преди време направихме една обикновена спермограма, която беше в норма и аз така и не научих нищо за тези проблеми.
Другата седмица лекарят иска да направим една с морфология по Крюгер и аз започнах да се замислям, опитвам се да прочета нещо. Това с критериите ясно, че са различни, но ми стана любопитно как точно се прави тази морфология? Ама наистина съм лаик. :oops:
Моля коментар на спермограма
« Отговор #36 -: Октомври 01, 2005, 21:24:50 pm »
Ясно  :D
Морфологията по Крйгер се прави като с хванат 200 опашати и се измерят от главите до опашките и им се опишат съвсем точно дефектите. От тези 200 броя трябва поне 28 да са хубави без дефекти, за да е ОК всичко.
А по СЗО не знам как се прави - вероятно нещо подобно, но не се описват толкова подробно дефектите (т.е. не се уточняват какви са точно дефектите на главичките на опашатите, а се пише само, че има едиколко си % с дефекти на главичките; по същия начин с шийките и с опашките им).
Нещо такова трябва да е.

Обаче: на мен хич никак не ми е ясно как се подбират точно тези 200 бр. опашати - дали е по случаен начин (т.е. дали може и с каква вероятност, да се твърди, че тези 200 представят всичките милиони опашати в един еякулат). Ама айде...
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Моля коментар на спермограма
« Отговор #37 -: Октомври 01, 2005, 21:31:54 pm »
Мерси, Малък Зайо. А колко време отнема горе-долу според теб да се направи това?
Моля коментар на спермограма
« Отговор #38 -: Октомври 01, 2005, 21:32:24 pm »
Час-два някъде.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Моля коментар на спермограма
« Отговор #39 -: Октомври 01, 2005, 21:36:47 pm »
А мислиш ли, че едно опитно око, което по цял ден прави спермограми може в рамките на пет минути да определи какво е качеството на плувците? В смисъл да направи правилно заключение за тази морфология. Защото аз мисля, че - да. Освен ако тази морфология по Крюгер не включва и нещо друго :roll: ?
*
Моля коментар на спермограма
« Отговор #40 -: Октомври 01, 2005, 22:47:36 pm »
Благодаря ти Зайче!
Микробиологията ще е готова средата на другата седмица.
Не че знам значението на тези террмини- олиго,астено и терато, но знам, че тази спермограма е по-добра от предните. Дали се дължи на операцията от варикоцеле или на това, че е в нова лаборатория...не е ясно!
Мислим за инсе докато се готвим за ин-витро, защото заради здравна каса това ще е възможно най-рано края на февруари. Не знам дали си струва пробата или ще е само напразни надежди и средства? Какво мислиш?
Моля коментар на спермограма
« Отговор #41 -: Октомври 02, 2005, 02:12:27 am »
Анди, термините:
Олиго е намален брой на сперматозоидите.
Астено е намалена подвижност
Терато - влошена морфология.

Ако се съмняваш в лабораторията - повторете я където са правени предишните. Но си мисля, че операцията определено е подобрила нещата (дории да се съмняваш в коректността на дадена лаборатория, поне броя на сперматозоидите няма как да объркат - просто наистина няма как).

За инсе - засега няма смисъл - показателите след обработка не са добри. Може би ако след месец направите контролна спермограма - дано се подобрят!
Моля коментар на спермограма
« Отговор #42 -: Октомври 02, 2005, 02:13:59 am »
Цитат на: Lali
А мислиш ли, че едно опитно око, което по цял ден прави спермограми може в рамките на пет минути да определи какво е качеството на плувците? В смисъл да направи правилно заключение за тази морфология. Защото аз мисля, че - да. Освен ако тази морфология по Крюгер не включва и нещо друго :roll: ?


Лали, определено съм съгласна с теб - може.
Моля коментар на спермограма
« Отговор #43 -: Октомври 03, 2005, 14:00:58 pm »
Цитат на: little_rabbit
, поне броя на сперматозоидите няма как да объркат - просто наистина няма как).



Рабит, това е защото не отидохте за сп-ма в Майчин дом :lol:  :lol:  :lol:  Там всички имат еднакъв брой :lol:  :lol:  - 90млн, 60% подвижни, 60% с нормална морфология (ако си спомням правилно де :lol: )

Иначе подкрепям Грейси по въпроса с варикоцелето. В репродуктивните клиники нещо й нямат вяра толкова на операцията, също споменават за опасността от получаване на антитела.
Кацаров си знае - има ли варикоцеле, за операция е.

Така е, кой с каквото си изкарва хляба :?

Лично аз мисля, че тъй като казват че повече от 2/3 от мъжете имат варикоцеле, чак пък всяко варикоцеле на операция... :?  
Казват, че при варикоцеле резултатите могат доста да варират. В такъв случай ми се струва подходящо за се замрази някоя добра проба, да се намира. :wink:
Благодаря ти, Бени!