0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Моля за съвет!
« -: Юли 12, 2007, 11:01:22 am »
Това са изследванията ми от Плевен:

Фактор V Leiden:Хетерозиготен носител по мутантен алел
Мутация G20210A в Протромбиновия ген:Хомозиготен носител по норм.алел
Генетичен вариант С677Т в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза:Хомозиготен носител по нормален алел
Генетичен вариант в гена на Тромбоцитен гликопротеин IIb/IIIa:(носителство на хаплотип А2)  Хетерозиготен носител хаплотип А2
С оглед установения генетичен дефект в гена за FVL, се препоръчва при следващи бременности, активен АГ контрол и по преценка включване на антикоагулантна терапия с LMWH препарат (Clexan 40mg/ден)
Носителство на хаплотипа А2 се свързва с предразположение към повишена агрегация на тромбоцитите и повишен риск към венозни и артериални тромбози. Съчетанието на два или по-вече генетични дефекта е фактор, допълнително увеличаващ предразположението към усложнения на бременността и загуба на плода.       


Трябва ли да се притеснявам?
     
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Моля за съвет!
« Отговор #1 -: Юли 12, 2007, 11:09:21 am »
ако не знаеше за състоянието си да, но тъй като ти доста добре знаеш за риска от образуване на тромбози и знаеш решението за борба с този риск категорично мисля че няма от какво да се притесняваш.
само си мисля клексан 0.4 не е ли твърде висока доза за ежедневна употреба. може би трябва да почнете през ден или през няколко дни и да следите тромбоцитите (трябва да са м/у 200 и 400 хил.). ако въпреки клексана са високи да се помисли за по-често поставяне.

ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*
Re: Моля за съвет!
« Отговор #2 -: Юли 12, 2007, 11:19:32 am »
Здравей,

аз съм със сходна диагноза, за която знам от около 9 месеца и доста съм се ровила в Интернет. Ето какво ми идва на ум веднага:

Фахотор-V-Лайден: видях в една друга тема, че се опитваш да откажеш цигарите, ами направи го, защото тютюнопушеното в комбинация с тази мутация и останалите, предразполагащи към тромбози, допълнително ти повишава риска. Същото важи за противозачатъчните.

Да се притесняваш, не бих казала. Сега звучи лесно така, казано отстрани. Аз лично доста се бях панирала тогава. Но сега ти казвам след няколкомесечен опит, че по-притеснително е било, когато не си знаела, защото тогава риска си го носила пак. При дълги полети, боледувания, свързани с пазене на леглото, операции, трябва да ти се бият инжекции нискомолекулярен хепарин за разреждане на кръвта.
Всички тези фактори обуславят склонност към развиване на тромбози. Не значи, че ти ще развиеш. Важно е и как тези мутации са се изявавали досега в семейството ти. Някой да е имал тромбози, аборти и т.н. Понеже при бременост така или иначе се увеличава рискът от тромбоза, комбинацията с генетична предразположеност представлява допълнителен риск. Затова и стандартно препоръчват терапия с хепарин.

Специално за Фактор-V-Лайден в пристъп на първоначален ужас намерих и пуснах една статия, която ми се видя написана на достъпен език. Ето, пускам линка:

http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=7868.msg143349#msg143349

Не се притеснявай, най-важното в случая е, че вече е диагностицирано.

Поздрави и късмет!
« Последна редакция: Юли 12, 2007, 11:22:33 am от jul4e »
*
Re: Моля за съвет!
« Отговор #3 -: Юли 12, 2007, 11:24:09 am »
само си мисля клексан 0.4 не е ли твърде висока доза за ежедневна употреба.

Лили, защо мислиш, че е висока тази доза? Това на колко единици хепарин се равнява, имаш ли представа?
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Моля за съвет!
« Отговор #4 -: Юли 12, 2007, 11:36:02 am »
ами не знам на колко единици се явява, но на мен ми е предписан клексан от 0.2 при мутация на мтхфр, антифосфолипиден синдром и др екстри.

ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: Моля за съвет!
« Отговор #5 -: Юли 12, 2007, 11:41:36 am »
Абе не е чак толкова висока тази доза. Все пак максималната е 1. А и като гледам, предписана е от Плевен, а там знаят какво правят.
Аз като бях с тромбофлебит слагах даже 0.6 клексан, а ми казаха че при такива генетични проблеми стандартната доза е 0.3 (за фраксипарин обаче).
Важното е, че се знае за проблема и има решение. Няма за какво да се притесняваш.
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Моля за съвет!
« Отговор #6 -: Юли 12, 2007, 12:31:43 pm »
Странното е, че като показах тези изсл. на д-р Александров,
той каза да не се задълбочавам чак толкова.
С една дума - едва ли са от значение.
Явно той е доста скептично настроен към подобен род изследвания.
Re: Моля за съвет!
« Отговор #7 -: Юли 12, 2007, 13:09:26 pm »
Много гинеколози са скептични по отношение на генетичните и имунологични изследвания. Наистина в това отношение медицината все още се развива, но мисля, че не бива да подценяваш препоръките от Плевен. Все пак те работят с водещи специалисти именно по тези проблеми.
*
Re: Моля за съвет!
« Отговор #8 -: Юли 12, 2007, 13:20:57 pm »
Също не бих ги подценила, както резултатите, така и препоръчваната терапия. Лично решение е дали ще се решиш в крайна сметка на такава терапия, и на това решение смятам, че никой не трябва да ти влияе, но преди това се запознай в детайли какви са плюсовете и минусите.
Не знам кой е д-р Александров, но много лекари и гинеколози не са чували за тези мутации въобще, както и за влиянието на тромбофилийните факторите върху протичането на една бременост. Специалисти, които могат да ти дадат адекватна информация, са д-р Конова и д-р Русев в Плевен, и д-р Тодорова в София. Сигурно има и други, но с тези съм правила консултация и доколкото знам, имат сериозен опит точно с такива случаи.
« Последна редакция: Юли 12, 2007, 13:30:25 pm от jul4e »
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Моля за съвет!
« Отговор #9 -: Юли 12, 2007, 13:47:41 pm »
Предполагам това ще е посл. ни опит, затова не ми се рискува.
Вярно, че до 40 години имам още 4.
Ако сега успеем да изтеглим заем, ще го връщаме поне 3 години.
Но това е друга тема.

Не знам дали мога сама да си провеждам лечение.
Нали трябва да се съгласува с лекаря, който провежда ин витрото.
Ако той не го одобрява, аз какво ще правя?
Тайно ли ще се лекувам?


Re: Моля за съвет!
« Отговор #10 -: Юли 12, 2007, 13:56:17 pm »
Не знам дали мога сама да си провеждам лечение.
Нали трябва да се съгласува с лекаря, който провежда ин витрото.
Ако той не го одобрява, аз какво ще правя?
Тайно ли ще се лекувам?
Разбира се, че няма да се лекуваш тайно или сама. Консултираш се с лекаря в Плевен, който ти е предписал лечението и правиш каквото ти каже. А на лекаря, при който ще правиш ин-витрото, казваш къде и с кого си се консултирала и съгласувате нещата.
Все пак твое право е да се застраховаш и да се консултираш с когото решиш, особено щом това ще ти е последен опит.
А и терапията с клексан се препоръчва обикновено след трансфера или при положителен тест за бременност (зависи какво е мнението на лекаря назначил терапията). Значи нищо не ти пречи да съчетаеш двете неща.
Стискам палци този опит да е наистина последен и да доведе до целта :crossfingers:  :crossfingers: :crossfingers:
 :bighug:
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Моля за съвет!
« Отговор #11 -: Юли 12, 2007, 17:21:41 pm »
Благодаря за съветите!
 :bighug:
Re: Моля за съвет!
« Отговор #12 -: Юли 12, 2007, 19:18:26 pm »
Жени, недей да подценяваш мутацията. Срещу нея е достатъчно да си биеш Фраксипарин или Клексан. Консултирай се с генетик или в Плевен или в София за дозата, но задължително вземи мерки.
Мисълта ми е, че като знаеш, че имаш тази мутация, и е успешно ин-витрото, да се предпазиш от евентуален аборт или увреждане.
А, който и гинеколог да ти е лекуващ, би трябвало да се вслуша в мнението на генетика. Важно е да си направила всичко, което трябва, защото това, че имаш един проблем не означава, че всички други евентуални проблеми отпадат.
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Моля за съвет!
« Отговор #13 -: Юли 12, 2007, 19:25:11 pm »
Аз искренно се надявам проблемът да е бил в хидросалпингса,
който отстраниха.
Re: Моля за съвет!
« Отговор #14 -: Юли 13, 2007, 10:39:48 am »
Аз искренно се надявам проблемът да е бил в хидросалпингса,
който отстраниха.

Мила, може и в това да е бил проблемът, но рискът при мутацията, която имаш, е да загубиш бебето дори и ин-витрото да е успешно. Както и Аля ти е писала, не подценявай проблема. Решението не е толкова сложно и няма да повиляе на процедурата по време на стимулацията.
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Re: Моля за съвет!
« Отговор #15 -: Юли 13, 2007, 16:30:40 pm »
Абе не е възможно Александров да отрича терапиите от Плевен, защото той работи с тях.
Според мен просто е казал да не се притесняваш толкова, а не че ги отказва.
Говори пак с него и се презастраховай, не обричай опита, преди да си започнала.
Всички плащаме доста по лекари и връщаме заеми, така че това не е причина.
Успех!
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Моля за съвет!
« Отговор #16 -: Юли 13, 2007, 16:42:20 pm »
Абе не е възможно Александров да отрича терапиите от Плевен, защото той работи с тях.
Според мен просто е казал да не се притесняваш толкова, а не че ги отказва.
Говори пак с него и се презастраховай, не обричай опита, преди да си започнала.
Всички плащаме доста по лекари и връщаме заеми, така че това не е причина.
Успех!


 :balk_77: Възможно еееееееееее.
Ще видим накрая резултатът.
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Re: Моля за съвет!
« Отговор #17 -: Юли 13, 2007, 17:01:00 pm »
Абе ти си се презастраховай, ама защо наистина такава висока доза клексан са ти написали за една мутация и то хетерозиготна?
Абе я пиши им и им кажи какво мисли Александров тогава.
Те ще се разберат помежду си, а ти само ще изпълняваш тогава. :wink:
Успех пак, хубави резултати чакаме!
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Моля за съвет!
« Отговор #18 -: Юли 13, 2007, 17:28:04 pm »
Здравей,

Важно е и как тези мутации са се изявавали досега в семейството ти. Някой да е имал тромбози, аборти и т.н. Понеже при бременост така или иначе се увеличава рискът от тромбоза, комбинацията с генетична предразположеност представлява допълнителен риск. Затова и стандартно препоръчват терапия с хепарин.

Не се притеснявай, най-важното в случая е, че вече е диагностицирано.

Поздрави и късмет!


Майка ми и баща ми са починали.
Няма как да разбера дали са имали тромбози.


Аз днес ходих да ми махат конците.
И си имам тромбофлебит на ръката.
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Моля за съвет!
« Отговор #19 -: Юли 13, 2007, 17:30:08 pm »
Абе ти си се презастраховай, ама защо наистина такава висока доза клексан са ти написали за една мутация и то хетерозиготна?
Абе я пиши им и им кажи какво мисли Александров тогава.
Те ще се разберат помежду си, а ти само ще изпълняваш тогава. :wink:
Успех пак, хубави резултати чакаме!



Мерсиииии.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Моля за съвет!
« Отговор #20 -: Юли 13, 2007, 18:57:38 pm »
Здравей,

Важно е и как тези мутации са се изявавали досега в семейството ти. Някой да е имал тромбози, аборти и т.н. Понеже при бременост така или иначе се увеличава рискът от тромбоза, комбинацията с генетична предразположеност представлява допълнителен риск. Затова и стандартно препоръчват терапия с хепарин.

Не се притеснявай, най-важното в случая е, че вече е диагностицирано.

Поздрави и късмет!



Майка ми и баща ми са починали.
Няма как да разбера дали са имали тромбози.


Аз днес ходих да ми махат конците.
И си имам тромбофлебит на ръката.

eganeva, как го диагностицираха?

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Моля за съвет!
« Отговор #21 -: Юли 13, 2007, 22:03:53 pm »
С поглед и опипване. :lol:

Не знам дали това е начинът за установяване, но док ми
изписа хепароид(мазило).
Re: Моля за съвет!
« Отговор #22 -: Юли 16, 2007, 10:44:44 am »
С поглед и опипване. :lol:

Не знам дали това е начинът за установяване, но док ми
изписа хепароид(мазило).
Ами то се вижда - променен цвят на кожата, може да има уплътнение (нещо като бучка) и е болезнено. Щом са ти предписали само мазило, значи не е чак толкова сеиозно положението. Дано бързо да ти мине.
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Моля за съвет!
« Отговор #23 -: Юли 20, 2007, 21:21:53 pm »
Мина и още как :lol:
*

    piera

  • ****
  • 896
  • Keen on boots
Re: Моля за съвет!
« Отговор #24 -: Юли 22, 2007, 00:23:07 am »
eganeva, най-добре е да се консултираш с доц.Конова лично или по тел, дали не можеш да смениш клексана с фракси 0,3. На мен също ми беше изписан Клексан 0,4 (аз съм с 2 хомозиготни мутации и АФС), но той е 2 пъти по-скъп от фраксито и като говорих с доц., каза че няма проблем да го заменим.
Наистина мутациите не са за подценяване, аз съм с два миседа "благодарение" на тях, но с подходящата терапия имам живо и здраво бебче.
Стискам палци и успех!
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Моля за съвет!
« Отговор #25 -: Юли 22, 2007, 11:02:21 am »
eganeva, най-добре е да се консултираш с доц.Конова лично или по тел, дали не можеш да смениш клексана с фракси 0,3. На мен също ми беше изписан Клексан 0,4 (аз съм с 2 хомозиготни мутации и АФС), но той е 2 пъти по-скъп от фраксито и като говорих с доц., каза че няма проблем да го заменим.
Наистина мутациите не са за подценяване, аз съм с два миседа "благодарение" на тях, но с подходящата терапия имам живо и здраво бебче.
Стискам палци и успех!


Благодаря ти!
Аз до там да стигнааааааааа.
Тогава ще му мисля.

*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Моля за съвет!
« Отговор #26 -: Януари 29, 2008, 16:09:51 pm »
Знаете, че опитът ми беше неуспешен. :(

Мисля си дали не сбърках като се доверих на док.
Друго ме притеснява сега.
Ако стигна до трансфер(отново) :D дали да спазя препоръката или още от деня на трансфера да почна фраксипарин?

« Последна редакция: Януари 29, 2008, 16:29:29 pm от eganeva »
*
Re: Моля за съвет!
« Отговор #27 -: Януари 30, 2008, 13:01:17 pm »
Аз започнах фраксипарина още от деня на пункцията.
Ще стигнеш отново до трансфер и много по-далеч от това. :wink:


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Моля за съвет!
« Отговор #28 -: Януари 30, 2008, 14:34:20 pm »
Мисля,че трябва да спазваш предписанията на доц. Конова.
Аз започнах фраксипарина от деня на трансфера (по предписание) всеки ден, а след това през ден.
Успех!

Re: Моля за съвет!
« Отговор #29 -: Януари 30, 2008, 16:57:53 pm »
Аз почнах фраксипарина от деня на пункцията. С Катя Тодорова дори обсъждахме вариант да го почна от началото на стимулацията.
*
Re: Моля за съвет!
« Отговор #30 -: Януари 30, 2008, 17:36:42 pm »
Аз няма да правя ин витро, но на мен фраксито ми е изписано от 1-я ден на стимулацията.
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Моля за съвет!
« Отговор #31 -: Януари 30, 2008, 18:14:49 pm »
Благодаря за отговорите! :youwoman:

Ще пиша на доц. Конова и този път ще слушам сърцето си. :wink: