Репродуктивно здраве > Стерилитет при мъжа

Спермограма – проблеми и решения

<< < (135/194) > >>

Zai:
Хмм, аз бих отишла и при Кацаров. Сама виждаш, че отклонение има само в най-бързо подвижните. Честно казано, пак без да съм специалист, а само препатил пациент, според мен проблемът не е в спермограмата. Или поне не е само там.

slanceto123:
Благодаря ти много Елфи:)))С мъжа ми сме решили да идем до Пловдив,но това ще стане към края на октомври месец.Дано да се похваля с добри резултати:)

jakalin88:

--- Цитат на: Mary Angel в Ноември 20, 2009, 10:51:29 am ---Първо искам да благодаря на всички Вас, които споделяте тук. Ако не бяхте вие щяхме да си живеем в блажена заблуда и само да се лутаме.
Та, след първата спермограма, направена в обикновена лаборатория:

--- Цитат ---pH: 8 (норма 7-9)
количество: 3,5 мл (норма 2-4)
седимент: 3-4 левкоцита, ед. епителни клетки
време на втечняване: 55 мин
подвижни сперматозоиди: 75% нормокинеза (норма 70-90%); 10% хипокинеза (норма 0-12%); 15% акинеза (норма 10-20%)
общ брой сперматозоиди: 17.500.000 (норма 60-120млн/1мл)

--- Край на цитат ---
Въпреки не до там достоверните резултати мъжа ми почна да яде бърканицата с мед и да пие Вит. С и Е, и Спимен.
Запазихме час в КИРМ Плевен за разширена спермограна по Крюгер (пак по съвет на девойките от тук). Резултатите са:

Възраст: 32г
Време на въздържание: 3 дни (норма 3-5)
рН: 8,2 (норма 7,2-8,0)
Обем: 5,4 (норма 2-6мл)
Цвят: слонова кост
Втечняване: 20мин (норма до 60мин)
Вискозитет: N (норма 0-2см)
Левкоцити: N (норма <1 000 000/мл)
Агрегация: ДА
Аглутация: ДА
Епителни клетки: N (норма 0-1/поле)
Незрели клетки на спермогенезата: ДА
Желатинови телца: ДА
Окултна кръв: НЕ
Детрит: ДА
Брой сперматозоиди: 31 000 000/мл (норма > 20 000 000)
Брой сперматозоиди: 167 400 000/еякулат (норма > 40 000 000)
Подвижност (групи по СЗО):Нормокинетични сперматозоиди - гр. а+б: 53,2% (норма> 50%)
Хипокинетични сперматозоиди: 24,2%
Акинетични сперматозоиди: 22,6%
Оценка по Крюгер: (норма > 14%)
С нормална морфология: 4бр; 4% (норма > 14%)
С патологична морфология: 96 бр, от които:
С главични дефекти: 84бр (макроцефали-6бр; микроцефали--бр; с елонгирани главички-3бр; с пириформени главички-46бр; с кръгли главички: без акрозома--бр; с малка акрозома--бр; с аморфни главички-20бр; с вакуолизирани главички-9бр; с малка акрозомна област--бр). С игловидни главички-6бр (броят на сперматозоидите с игловидни главички не се включват в оценката на морфология по Крюгер)
С дефекти на шийката и средния сегмент: 11бр (с неправилно прикрепяне-2бр; със задебелен среден сегмент-5бр; с тънък среден сегмент--бр; с дефекти на средния сегмент-4бр)
С опашни дефекти: -бр
С цитоплазматичен остатък: 1бр
Заключение: Тератозооспермия. Повишено рН.

--- Край на цитат ---

jakalin88:
Добър ден, бих искала да попитам дали вече сте си решили проблемите на мъжът ти и дали си имате бебо. Питам така, защото данните които си написала са много близки до тези на моят мъж. Извини ме, че веднага преминах на ТИ, но от вчера съм много объркана. След като направихме спермограмата, четох показатели и като не си в час с тези неща не ги разбираш. Вчера обаче ме ужили нещо в главата (имам предвид нещо ми проблесна), отворих отново изследванията и започнах да чета много внимателно.
Преобладаващите дефекти при мъжът ми са - пириформени, аморфни и вакуолизирани главички, сперматозоиди с неправилно прикрепяне и със задебелен среден сегмент.
Нещо не ми го разбира главата това.
Моля, който има обяснение да ми отговори.
Предварително благодаря

цигу:
jakalin88, аз съм сред хората, които са имали късмета да преодолеят мъжкия фактор, но признавам, че след много щателни изследвания за пръв път виждам толкова подробен разбор на видовете морфологични аномалии, цитирани от поста на mary angel.

Съветвам те да не се вглеждаш много във вида дефекти - те нямат голяма практическа полза извън научните изследвания.

По-скоро гледайте крайната цифра на процента сперматозоиди с правилна морфология и направете всички необходими изследвания при специалист, за да установите причините за ниската морфология и останалите проблемни параметри.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия