0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« -: Март 29, 2007, 20:54:59 pm »
А сега накъде???  :cry:
*
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #1 -: Март 29, 2007, 22:20:04 pm »
Какво се е установило? Има ли сперматозоиди в еякулата?
Правихте ли диагностична биопсия от тестиса?
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #2 -: Март 29, 2007, 23:44:51 pm »
имаме една спермограма, която не е правена в специализирана клиника. Резултатът от нея е азооспермия. казаха ни, че ако ни е жисоко ТСХ, няма смисъл от нищо повече, което да направим  :( а аз жсе си мисля, че трябва да има начин  :oops:
*
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #3 -: Март 30, 2007, 08:22:28 am »
Първо си направете спермограма в специализирана клиника и после консултация със специалист уролог-андролог. Дори и диагнозата да е азооспермия, може да има сперматозоиди в тестиса и също има надежда. Успех! :)
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #4 -: Март 30, 2007, 09:43:04 am »
имаме една спермограма, която не е правена в специализирана клиника. Резултатът от нея е азооспермия. казаха ни, че ако ни е жисоко ТСХ, няма смисъл от нищо повече, което да направим  :( а аз жсе си мисля, че трябва да има начин  :oops:

Розалче, какво пишеше в СГ : няма сперматозоиди закл. аззоспермия или само азооспермия.?
На нас също са ни поставяли тази диагноза при налични макар и няколко хиляди бр.
Първо направете СГ в специализирана клиника, за да се види дали има поне единични бройки, нещо което не могат да установят в лаборатория.
Консултирали ли сте се с уролог-андролог ? Къде сте ходили на консултация?
Колко е високо ФСХ? А други хормони?
В краен случай при налична сперматогенеза могат да се извадят директно от тестиса.

Спокойно мила, надявам се да намерите разрешение на вашия случай ! Стискам палци  :goodluck:
*
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #5 -: Март 30, 2007, 22:56:38 pm »
rozaly , и аз ви съветвам да направите консултация с уролог - да види тестисите, ако се наложи да направи биопсия и диагностика за да се установи има ли сперматогенеза и да насочи към съответно лечение.
Успех!!!
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #6 -: Март 30, 2007, 23:14:25 pm »
Момичета, ходихме при д- р Кацаров. Той каза, че видимо няма проблеми и би е възможно да се открият при тестикуларна биопсия единични сперматозоиди, но само ако не е по висок от нормата хормона ФСХ. Е, направихме го- 26 при норма до 12  :(

 Д- р Кацаров каза, че ако наистина е по- висок хормона няма смисъл да се прави каквото и да било  :( 
Та сега вече незнам какво да правим. Ако някой е минал по този път, моля да сподели.
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #7 -: Март 30, 2007, 23:16:59 pm »
Илиана, в спермограмата пише само азооспермия, нищо повече. И други хормони не са ни казвали да правим освен ФСХ. Направо ни казаха, че няма да се получи  8O 
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #8 -: Март 30, 2007, 23:20:01 pm »
А аз искам малък бебо с неговите очички  stork-girl
*
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #9 -: Март 30, 2007, 23:23:25 pm »
Розали, направете спермограма в специализирана клиника първо. Да се види колко точно е азоспермията, има ли налични форми след обработка, колко, какви са и т. н.
Колкото до това, какво са ви казали, и на нас така ни казваха на няколко места, а в крайна сметка при третото ИКСИ резултата беше успешен.
Пожелавам ти нещата при вас да се развият добре и скоро да ни зарадваш!
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #10 -: Март 31, 2007, 11:38:41 am »
signus, толкова ме зарадва, много се радваме за вас  :lol:
а вие имахте ли восоко  FSH ?
*
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #11 -: Март 31, 2007, 11:58:42 am »
Хормоните бяха в норма, но тестостерона беше на долна граница. Иначе имаше единични неподвижни сперматозоиди в самото начало, а при биопсията се оказа, че има тестикуларна тъкан, която да произведе сперматозоиди, но не го прави. Премина през хормонална терапия, витамини, антиоксиданти и билки, спря цигарите и малко се увеличиха, в крайна сметка малко, но за ИКСИ бяха достатъчно. При него причината е била късно слезли тестиси почти в пубертета, единия асансьорен до доста късна възраст.
За това първо направете спермограма в специализиран център и консултация с уролог! Само веднъж ли сте изследвали този хормон? Защо не го направите и в друга лаборатория?
Успех!
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #12 -: Април 01, 2007, 18:23:55 pm »
Розалче, послушай Сигнус.
Ние също имахме високо ФСХ (с около 2 ед. над нормата ) и тестостерон под границата. И лекарите понякога грешат. Така че първо направете достоверна СГ и повторете хормоните.
Успех ви желая. Аз мисля, че има смисъл да се направи всичко възможно.
Дано и Мели се включи с коментар.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #13 -: Април 01, 2007, 19:14:36 pm »
Розали, нова спермограма на правилно място и отново консултация с уролог, за да обсъдите евентуална биопсия. Дори и при липса на зрели сперматозоиди, пак има начин да се направи АРТ.

За жалост, крипторхизмът нанася сериозна вреда на сперматогенезата, особено когато е двустранен.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #14 -: Април 01, 2007, 21:31:32 pm »
Благодаря ви много за подкрепата. В четвъртък ще направим спермограма в клиниката на д- р Владимиров. Твърдо сме решени да опитваме до последно. Чудя се дали има смисъл в случая да си мъча милото с витамини и чайове  :?    За капак на всичко аз имам неспукан фоликул  :cry: :cry:
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #15 -: Април 02, 2007, 11:31:00 am »
Браво Розали, правилно сте се ориентирали. Преди СГ-та, нали знаеш въздържание от 3 до 5 дни.Витамини и чайчета винаги можете да пиете, но се иска време за да подействат(поне 3 месеца). Дано да се подобрят нещата!
За твоя неспукан фоликул не се претеснявай-не е нищо страшно.
Успех ви пожелавам и да пишеш какво е станало.   
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #16 -: Април 02, 2007, 11:50:47 am »
благодаря ти илиана, осигури спокойствието за деня  :D че аз каквато съм притеснитерлна. Трябва да ме видите каква съм паника пред лекарските кабинети  8O
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #17 -: Април 12, 2007, 11:52:53 am »
Моля за помощ. Аз всъщност пиша и в bgmamma, та ако се повтарям, извинете ме  :balk_600:   Та моля за съвет, ако може и Мели да ми отговори. Кажете ми какво да правя донорска инсеминация след хидротубация или да изтърва този месец и да пробваме да търсим нео при мъжът ми, като се има предвид, че и при вртората инсеминация няма открити сперматозоиди дори и след центрафугиране, и ФСХ е двойно увеличен? Моля за помощ, че утре съм на лекар пак.
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #18 -: Април 12, 2007, 11:55:31 am »
при втората спемограма няма открити спематозоиди , извинете ме  :oops:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #19 -: Април 12, 2007, 12:50:14 pm »
Розали, решението да се премине на второто стъпало - било към инсеминация с материал от донор или към осиновяване, е много лично решение и никой друг освен вас не може да го вземе. Обсъдете все пак възможностите, които биопсията може да ви даде, с вашите лекари.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    didoni

  • ***
  • 335
  • Животът е прекрасен
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #20 -: Май 02, 2007, 19:51:30 pm »
Дори и при липса на зрели сперматозоиди, пак има начин да се направи АРТ.
Мели, моля те кажи какво точно се прави при наличие на незрели сперматозоиди, т.е какъв АРТ?
« Последна редакция: Май 02, 2007, 20:08:37 pm от didoni »

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #21 -: Май 02, 2007, 21:07:25 pm »
Дидони, това е методика, при която се прави ICSI с незрял сперматид, нарича се ROSI (round spermatid injection).


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    didoni

  • ***
  • 335
  • Животът е прекрасен
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #22 -: Май 02, 2007, 21:54:53 pm »
Благодаря за бързия отговор Мели!
Сядам да чета в нета подробно за методиката.
При консултация в Плевен ни казаха, че по принцип АРТ процедури с незрели сперматозоиди не са препоръчителни. Почуствах малко надеждичка с този отговор! :bighug:

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #23 -: Май 02, 2007, 21:56:42 pm »
Кой ти каза това? Защо не са препоръчителни?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    didoni

  • ***
  • 335
  • Животът е прекрасен
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #24 -: Май 02, 2007, 22:27:10 pm »
Ох Мели, точното обяснения не го помня, но беше в смисъл, че може да се получи някаква мутация или спонтанен аборт.Името на доктора няма да го цитирам.Да се надяваме, че аз грешно съм го разбрала.НО определено ROSI за пръв път го чувам.До сега са ни съветвали да използваме донорски материал.Обърквам се все поваче.Дори незнам каде се прави ROSI.
Още веднъж благодаря!!!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #25 -: Май 02, 2007, 22:36:39 pm »
Мутация или спонтанен аборт може да се получи и при естествено зачеване от двама здрави и нищо неподозиращи родители. Дори и рисковете тук да са малко по-високи, все пак това е понякога единствен шанс за мъжа с азооспермия да е биологичен баща. Защо няма да цитираш името на лекаря, някакъв проблем ли има? Ако той има повече опит с тази материя, не виждам пречка да се обсъжда.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    didoni

  • ***
  • 335
  • Животът е прекрасен
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #26 -: Май 02, 2007, 22:52:50 pm »
В началот: първа спермограма- азооспермия;
           втора спермограма- азооспермия;
След това: биопсия на тестисите в София при доц.Узунова- Тестикулярна тъкан със сперматогенеза до спермоцити.Само в няколко каналчета се намират единични сперматиди,лечение с прегнил  два месеца, след това без промяна и съвет за използване на донор.

Консултация в Плевен с д-р Личев и предписание за прием на антиоксиданти, трибестан и т.н; 
Сега очакваме резултати от хормони, но не разбрах точно кои.Търси се причина за стерилитета.


Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #27 -: Май 03, 2007, 09:32:11 am »
ОХ, и ние вчера правихме биопсия, чакаме резултата, засега знаем че има запушване на каналчето, което ни обясниха, че е следствие на операциите, правени като малък.  :(
*
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #28 -: Май 03, 2007, 11:31:45 am »
При консултация в Плевен ни казаха, че по принцип АРТ процедури с незрели сперматозоиди не са препоръчителни.

И на нас при първата ни консултация преди започването ни с АРТ, с д-р Стаменов, аз го попитах, дали тези сперматозоиди, които се изолират от тестиса са нодоразвити, а неговият отг. беше, че ако няма зрели сперматозоиди в тестикуларната биопсия, нямаме шанс. Но аз така си мислех, че взетите от тестиса сперматозоиди са всичките недоразвити :oops:
Но и на мен ми направи впечатление, неговият отговор, защото бях чела за тази техника ROSI и в сайтовете на български клиники и в чужди сайтове :? някъде също пишеше, че е важен генома, важен е хромозомният набор, които се намира в главичката на сперматозоида, като тези сперматозоиди изолирани от тестиса са всичките акинетични, но на какъв стадий от развитието са незнам, може би Мели ще каже и ако някъде греша да ме поправи :)
« Последна редакция: Май 03, 2007, 11:41:18 am от st »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #29 -: Май 14, 2007, 10:22:14 am »
ОХ, и ние вчера правихме биопсия, чакаме резултата, засега знаем че има запушване на каналчето, което ни обясниха, че е следствие на операциите, правени като малък.  :(

Ако е само механична пречка, има шанс да се е запазила сперматогенезата в тестиса.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #30 -: Юли 17, 2013, 18:31:20 pm »
Момичета здравейте, моля някой да каже нещо и за нашия случай, азооспермия и изследванията за ФСХ бяха високи доста над нормата 20,74. Тук някои видях, че преди години са били с подобен проблем. До къде стигнахте, успяхте ли нещо да направите? Изобщо има ли надежда и смисъл с всичките опити за биопсия и ICSI?
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #31 -: Септември 02, 2013, 12:23:25 pm »
Здравейте!
Искам да попитам каква е активността на такива мъже? Имам предвид сексуалната активност? :oops:
Защо се изследва ФСХ, на нас ни дадоха само естрадиол не знам защо!
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #32 -: Септември 28, 2013, 21:14:12 pm »
Момичета, и ние сме с такъв проблем. Азооспермия.  Високо FSH. Асансьорни тестиси..... Отчаяна съм.  Д-р Персенска каза, че при високо FSH няма смисъл нито от операция, нито от биопсия на тестиси.  Д-р  Кацаров предписа клостилбегит 50мг. да се пие най-малко един месец и пак при него на преглед.
Но аз усещам, че нещата отиват към донарска бременност, "по каталог " . Виждам, че темата е доста стара, моля Rozali или други момичета минали през същото да разкажат как се завърши тяхната история. След няколко месеца ще стана на 35, нямам много време за размисли и наистина не зная какво вече да направим. Зная, че темата е деликатна. Но все пак, ако някой се отважи да сподели опита си до край ще бъда благодарна. Аз на 01,10,2013 съм на консултация в Надежда, ще питам и там за следващите ни  стъпки.
Re: Двустранен крипторхизъм и висок FSH
« Отговор #33 -: Октомври 29, 2013, 19:51:52 pm »
Здравей ivnkrstbg,при нас ситуацията е сходна,какво ви посъветваха Вас :?